-
Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení
Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které tvrdilo, že osoby využívající pobytové sociální služby nemají nárok na příspěvek na bydlení, jelikož jejich smlouva se sociální službou není smlouvou nájemní. Krajský soud se tak znovu bude muset zabývat tím, zda se obývaná jednotka v rámci pobytové sociální služby dá nazývat bytem pro splnění všech podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení.
-
Jak zjistit, kdo má nahlášený trvalý pobyt ve vašem domě?
Jako vlastník nemovitosti máte právo zjistit, kdo má na adrese vaší nemovitosti nahlášen trvalý pobyt. Lze takovou osobu také z trvalého pobytu odhlásit?
-
Do kdy nejpozději vám musí pronajímatel vrátit kauci při skončení nájmu?
Stěhujete se z jednoho nájemního bytu do jiného? Kolik času má pronajímatel na to, aby vám vrátil vámi zaplacenou kauci? Musí ji vrátit hned při ukončení pronájmu?
-
Lze nájemci zakázat kouření v bytě a na balkoně? Názory odborníků se liší
Nájemci se mohou potýkat s různými zákazy ze strany pronajímatelů. Někdy však jsou takové zákazy v rozporu se zákony. Lze nájemcům zakázat kouřit v bytě? Proč mohou platit jiná pravidla pro balkonový prostor? Na otázku související se zákazem kouření v nájmu odpovídali také realitní makléři a advokát.
-
Majitelé bytů, kteří pronajmou byt zranitelné osobě, získají garanci zaplaceného nájemného od státu
Majitelé bytů, kteří vezmou do pronájmu zranitelné osoby, získají garanci nájmu od státu. Zrychlí se také proces vystěhování neplatících nájemníků.
-
Osoby závislé na elektřině získají záruku její dodávky i v případě, že nebudou platit zálohy
Ministerstvo průmyslu a obchodu nařízením upravilo ochranu zranitelných zákazníků, kteří jsou závislí na nepřetržité dodávce elektřiny kvůli svému zdravotnímu stavu a její výpadek by jim mohl způsobit vážné zdravotní komplikace. Oproti běžným spotřebitelům tak získají výhody.
-
Kdy lze odpojit služby a přerušit jejich dodávku do bytu tomu, kdo za ně neplatí
Může pronajímatel přerušit neplatícímu nájemci bytu dodávku služeb? A může podobně společenství vlastníků jednotek vlastníkovi bytu odpojit služby, když za ně neplatí? Přečtěte si, jaké má možnosti vůči neplatícímu nájemci pronajímatel a jaké společenství vlastníků jednotek.
-
Maximálně 200 tisíc. Tolik může mít jednotlivec naspořeno, pokud se rozhodne žádat o novou dávku
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo velkou reformu sociálních dávek. Jde o sloučení současných čtyř dávek do jedné. Velkou novinkou je také majetkový test, který se dosud dělal pouze u dávek hmotné nouze.
-
Jak se zbavit neodbytného nájemníka, který se odmítá vystěhovat?
Pronajímáte byt, nájemní smlouva vypršela a nájemník se nechce vystěhovat? V právu jste vy, ale domoci se ho může trvat i několik let. A navíc za vaše peníze.
-
Termín se krátí. Jak má správně vypadat vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu?
Jak by mělo vypadat vyúčtování služeb, které dostávají nájemníci od poskytovatele do konce dubna? Co má vyúčtování obsahovat? Jak postupovat, když je vyúčtování chybné nebo neúplné?
-
Můžete žádat o příspěvek na bydlení, když na adrese nemáte trvalé bydliště?
Můžete o příspěvek na bydlení zažádat i tehdy, když v místě skutečného pobytu nemáte zřízené trvalé bydliště? Přizná vám Úřad práce příspěvek na bydlení, pokud jde o nebytový prostor?
-
Musíte platit v nájmu poplatky za komunální odpad, když na adrese nemáte trvalé bydliště?
Bydlíte v nájmu, ale trvalé bydliště máte uvedené v jiné obci? Kde v takovém případě odvádíte poplatky za odpad? Může po vás pronajímatel chtít hradit komunální odpad?
-
Může vám pronajímatel zvýšit nájem o příspěvek do fondu oprav?
Na vlastníky bytů se zpravidla vztahuje povinnost odvádět pravidelně příspěvky do fondu oprav, který spravuje společenství vlastníků jednotek. Řada z nich ale přesouvá tuto povinnost na nájemníky, a to tak, že jim tuto částku zahrne do nájmu. Mohou si takové jednání pronajímatelé dovolit?
-
Dědici musejí platit nájemné za byt i po smrti nájemce. Co udělat, aby platili co nejméně?
Jak se vyhnout placení nájemného po zemřelém nájemci za dlouhou dobu? Možnosti dědiců se liší podle toho, zda dědic žil s nájemcem společně v bytě, nebo ne.
-
Dopady změny vlastníka bytu nebo domu na dosavadního nájemce a nového pronajímatele
Je změna osoby pronajímatele důvodem k vypovězení nájmu bytu? Ruší se dosavadní nájemní smlouva? Je potřeba uzavřít novou nájemní smlouvu? Co když bylo dohodnuto něco zvláštního, neobvyklého, platí to i nadále?
-
Mohou získat příspěvek na bydlení také studenti?
Příspěvek na bydlení je aktuálně nejžádanější sociální dávkou v České republice. Mohou o něj požádat také studenti?
-
Komu správně hradit nájemné, když má nemovitost více spoluvlastníků?
Co hrozí, když nájemce uzavře nájemní smlouvu jen s některým ze spoluvlastníků nemovitosti? Co musí nájemce udělat, aby nezaplatil část nájemného znovu? A jak má postupovat s placením nájmu, když se mění vlastník pronajatého bytu nebo domu?
-
Kdo může dostat k důchodu ještě doplatek na bydlení
Zbývá vám z důchodu po uhrazení nákladů na bydlení jen malá částka, která nestačí na to, abyste pokryli své základní potřeby na přijatelné úrovni? Možná, že můžete požádat o doplatek na bydlení.
-
Může po vás chtít pronajímatel navýšit kauci i v průběhu nájmu?
Kromě úhrady kauce při podpisu nájemní smlouvy může v některých případech pronajímatel požadovat také její navýšení v průběhu nájmu. Za jakých okolností si o takové doplacení kauce může pronajímatel říci?
-
Nepřiznal vám úřad práce příspěvek na bydlení? Stáhněte si vzor odvolání proti rozhodnutí
Jak postupovat, pokud vám úřad práce nepřiznal nebo odňal příspěvek na bydlení? Jaké náležitosti by mělo obsahovat odvolání proti nepřiznání příspěvku na bydlení? Vzor odvolání si můžete stáhnout v našem článku.
-
Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
-
Snížení příspěvku na bydlení pro letošní rok v příkladech
V souvislosti s nižšími normativními náklady na bydlení se mnozí lidé dočkají snížení příspěvku na bydlení. Někteří o něj přijdou úplně. Pro představu, o kolik se příspěvky na bydlení v tomto roce snížily, jsme připravili srovnávací příklady.
-
Zvýší se znovu normativní náklady na bydlení, které ovlivňují dávky i srážky?
Od roku 2024 platí snížené normativní náklady na bydlení, což pro mnoho lidí znamená menší příspěvek na bydlení, nebo dokonce žádný. Zvýší se normativy ještě v průběhu letošního roku?
-
Kdy vám může pronajímatel, bytové družstvo nebo společenství vlastníků zvýšit zálohy a proč
Jak je to se zvyšováním záloh za služby spojené s užíváním bytu, které se platí pronajímateli, družstvu nebo SVJ? Kdy může dojít ke zvýšení záloh? Je to jednostranné, nebo musí uživatel bytu souhlasit? Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby a jejich vyúčtování?
-
Příspěvek na bydlení získá v roce 2024 méně lidí. Vypočítejte si, zda na něj dosáhnete
V souvislosti se snížením normativních nákladů na bydlení v roce 2024 přijdou některé rodiny o příspěvek na bydlení. Ti, kteří mají skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní náklady, mohou očekávat snížení příspěvku.
-
Zdanění příjmů z nájmu v praktických příkladech
Celkové zdanění příjmu z nájmu ovlivňuje nejenom roční částka inkasovaného nájemného, ale i celková struktura ročních příjmů daňového poplatníka. V praxi tak někteří lidé z nájmu neplatí žádné daně a jiní nejenom daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění, neboť nemají vyřešen pojistný vztah. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak podat žádost o příspěvek na bydlení online?
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Nechce se vám navštěvovat Úřad práce kvůli žádosti o příspěvek na bydlení? Jak vyřídit příspěvek na bydlení online z domova? Jaké přílohy budete muset doložit?
-
Dostali jste výpověď z nájmu, ale nezdá se vám oprávněná? Můžete požádat soud o přezkum
Dostali jste výpověď z nájmu, ale máte pochybnosti, zda je oprávněná? Máte právo požádat soud do dvou měsíců o její přezkum. Jestliže svého práva nevyužijete, bude soud výpověď považovat za oprávněnou i přesto, že neudává zákonný důvod možný k výpovědi podle občanského zákoníku.
-
Kdy musí nájemce bytu odstranit stavební úpravy bytu, které provedl?
Může pronajímatel a vlastník bytu nařídit jeho nájemci odstranění jen nevhodných stavebních úprav, nebo i těch, které byly účelné, vhodné a hospodárné? A může to chtít až při skončení nájmu, nebo už v jeho průběhu?
-
Na poskytovatele ubytování přes portály dohlížejí správci daní, platformy je musejí hlásit
V souvislosti se zahrnutím evropské směrnice do české legislativy mají ubytovací platformy povinnost od 1. ledna 2023 ohlašovat osoby nabízející pronájem skrze tyto platformy finančním úřadům. Co rozhoduje o tom, zda se jedná o pronájem, nebo již nabízení ubytovacích služeb?
-
K čemu se zavazujete podepsáním rezervační smlouvy, když si pronajímáte byt přes realitku?
Rozhodli jste se pro nájemní byt, který je pronajímán skrze realitní kancelář? K čemu se zavazujete, pokud podepíšete rezervační smlouvu? Jaké poplatky vás čekají ještě před předáním bytu?
-
Některé úřady práce chybovaly při výpočtu doplatku na bydlení. Lidé tak mohli přijít o část peněz
Při určování výše doplatku na bydlení musí úředníci při výpočtu zahrnovat také výši obvyklého nájmu v daném místě. Ombudsman se zaměřil na to, jak úředníci v praxi výši obvyklého nájemného stanovují. Jak to dopadlo?
-
V obcích vzniknou kontaktní centra, lidem pomohou s hledáním nájemního bydlení
Návrh zákona o podpoře bydlení, který poslalo do připomínkového řízení Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí, upravuje možnosti řešení současné bytové krize. Vzniknout mají poradenská centra, která nabídnou ohroženým rodinám informace o možném řešení situace a případně zprostředkují nájemní bydlení podporované státem. S účinností zákona se počítá nejdříve od druhé poloviny roku 2025.
-
Můžete dát výpověď z nájmu, pokud je nájemní smlouva uzavřená na dobu určitou?
Nastala situace, kdy už nechcete bydlet v současném nájmu, ale nájemní smlouvu s vámi pronajímatel uzavřel na dobu určitou. Lze v takovém případě vůbec podat výpověď?
-
Lze vlastníkům zakázat pronájem bytů? A jak je to s omezením podnájmu nájemních bytů?
Jak se může společenství vlastníků jednotek bránit, když se mu nelíbí pronájem bytů v domě? Kdy je povolen podnájem nájemního bytu i bez souhlasu pronajímatele a kdy je naopak souhlas nutný?
-
Jak je to s trvalým pobytem v nájmu a podnájmu při nesouhlasu pronajímatele
Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele? A jak může pronajímatel ochránit svůj majetek?
-
Musíte stále dokládat vyúčtování za energie pro přiznání příspěvku na bydlení?
V souvislosti s příspěvkem na bydlení má řada lidí nejasnosti s předkládáním vyúčtování zálohových služeb. Musí žadatelé o dávky tato vyúčtování stále dokládat, nebo již tato povinnost byla zrušena?
-
Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby k bytu nebo neuhrazení nedoplatku z vyúčtování?
Na co v případě neplacení záloh na služby spojené s užíváním bytu dopadá úrok z prodlení a na co pokuta? Jak jsou vysoké? Kdo a jak určuje výši záloh?
-
Když uživatel bytu nedostane řádné vyúčtování záloh na služby, má nárok na pokutu od poskytovatele
Uživatelé bytů platí za prodlení s úhradou záloh na služby a vyúčtovaného nedoplatku úroky z prodlení. Poskytovatelé služeb na druhou stranu platí pokutu za pozdní vyúčtování. Jak vysokou? Do kdy musí být služby zúčtovány?
-
Kdo může kromě příspěvku na bydlení získat také doplatek?
Ne vždy stačí příspěvek na bydlení k tomu, aby domácnost mohla žít na přijatelné společenské úrovni. Z důvodu různých zdravotních či socioekonomických situací může vzniknout také nárok na doplatek na bydlení. Jaké podmínky je nutné splnit?
-
Jak OSVČ v režimu paušální daně dosáhnou na příspěvek na bydlení
Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) registrovaným v minulém roce v režimu paušální daně může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení. A to v poměrně vysokých částkách zejména tehdy, pokud bydlí v nájmu.
-
Musíte mít kvůli kontrole v pracovní neschopnosti označený zvonek? Co když vám to majitel bytu odmítne?
Zákon výslovně nestanoví, že musíte mít řádně označený zvonek, ale své místo pobytu. Nabízí se i alternativy, pokud zvonek není funkční. Pronajímatel vám ale označení zvonku nemůže zakázat.
-
Co vědět o příjmech z nájmu v 11 bodech
Výhodnou příjmů z nájmu je nižší zdanění, než je tomu u příjmů ze zaměstnání nebo podnikání. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu je tedy atraktivní a zajímavá. Podívejme se na příjmy z nájmu optikou jedenácti důležitých daňových aspektů.
-
Můžete si jako OSVČ zřídit sídlo podnikání v pronajatém bytě?
Bydlíte v pronajatém bytě a plánujete si v něm zařídit také sídlo podnikání? Můžete tak učinit i bez souhlasu pronajímatele, nebo se sídlem podnikání musí vyjádřit souhlas i on?
-
Z jakého přivýdělku za rok 2022 platí zaměstnanci nejnižší daně?
Někteří zaměstnanci mají mimo příjmy ze svého zaměstnání i další pravidelné příjmy. Zdanění není v takovém případě vždy stejně vysoké, záleží na druhu příjmu. Ze kterého přivýdělku se platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady za rok 2022.
-
Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?
V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?
-
Přišly vám nové vysoké zálohy za energie? Jak je snížit a co vám je pomůže uhradit?
Obdrželi jste dopis či e-mail s novými vysokými zálohami na energie a nevíte, co dál? Podívejte se, jak postupovat pro snížení záloh. Kde a jak žádat o příspěvek na bydlení? A na jaké další sociální dávky máte nárok?
-
Za běžné opotřebení bytu a jeho vybavení by nájemci platit neměli. Trvejte na sepsání předávacího protokolu
Opouštíte nájemní byt, ve kterém jste způsobili škodu na vybavení? Jak se v takovém případě postupuje? Může po vás chtít pronajímatel opravu či vám hodnotu škody strhnout z kauce?
-
Co vědět o příjmu z nájmu v 9 bodech
Pasivní příjem z nájmu podléhá nižšímu zdanění než příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Jaký vliv má příjem z nájmu na nemocenské nebo důchodové dávky? Jaká daňová pravidla platí pro zdaňování příjmů z nájmu?
-
Nejčastější problémy v nájemní smlouvě
V nájemních smlouvách se mohou často vyskytovat chyby, špatná vymezení nebo nedostatečné identifikace smluvních stran. Na co si dát tedy pozor?
-
Příspěvek na bydlení se od 1. října zvýší, rozhodla vláda. Dosáhnete na něj i vy?
Díky vládnímu zvýšení normativních nákladů se příspěvek na bydlení od 1. října zvýší o 2000–4500 Kč. Nejvíc se toto navýšení dotkne osob, které žijí samostatně nebo v páru. O kolik se má dávka zvýšit?
-
Od 1. října Česká pošta zdraží platbu inkasa přes SIPO
Od 1. října 2022 zavede Česká pošta poplatek za sdružené inkaso plateb (SIPO). Česká pošta si tak za každé zaslání dokladu o provedení platby do vaší e-mailové schránky naúčtuje 5 Kč. Proč Česká pošta zdražuje? A jaké další služby již letos zdražila?
-
Brno nabízí startovací byty se zvýhodněným nájmem
Pokud žijete v Brně a rádi byste se postavili na vlastní nohy, město aktuálně nabízí startovací byty, a to nejen pro mladé rodiny. Jak se o byt přihlásit a jaké podmínky je třeba splnit?
-
Co se může stát, když v nájemní smlouvě nemáte ošetřen způsob doručování písemností
Pronajímáte někomu byt? V takovém případě byste si měli v nájemní smlouvě ošetřit způsob doručování písemností. V případě potíží s nájemníky se vám může hodit.
-
Podle jakých pravidel se zvyšuje nájemné za byt?
Pronajímatel a nájemce si mohou dohodnout svá pravidla valorizace nájemného. O zvýšení nájmu však může rozhodovat také soud. Jak razantní může být valorizace?
-
Jaký je rozdíl mezi nájmem a ubytováním?
Rozdíl mezi nájmem a ubytováním je značný především ve zdanění a povinných odvodech na zdravotní a sociální pojištění. Řada poskytovatelů ubytování provozuje svoji činnost z právního hlediska pod nájmem, jelikož je to pro ně finančně a administrativně výhodnější.
-
Co nemůže pronajímatel bytu zakázat nájemci?
Úspěšnost při hledání nového nájmu se řídí tím, zda projdete veškerými podmínkami pronajímatele. V jakých věcech by vás pronajímatelé neměli a nemohou omezovat?
-
Jaké jsou nejčastější sousedské spory a jak je řešit?
Máte nějaký problém se sousedy a přemýšlíte, jak ho řešit? Pojďme se společně podívat, jak na něco takového nahlíží občanský zákoník.
-
Stejný příjem z nájmu a různé zdanění
Zdanění u příjmů z nájmu může být nulové nebo může být vyšší, než je sazba daně z příjmu fyzických osob. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Co byste měli vědět, když chcete ubytovat cizince?
Chcete ubytovat cizince? V takovém případě máte jako pronajímatel řadu povinností. Co všechno musíte zařídit?
-
Kdy může přijít okamžitá výpověď z nájmu bytu?
Míra přísnosti výpovědi z nájmu bytu záleží na míře provinění nájemce. Přísnost pronajímatele na nájemce se pak projevuje hlavně v délce výpovědní doby. Výpovědní doba může být tříměsíční, ale také žádná. A nájemce pak musí urychleně vrátit byt pronajímateli.
-
Vyplatí se ještě kupovat investiční byt na dluh? Příklady odpoví
Češi se často pouští do nákupů nemovitosti, která jim přináší měsíční příjem v podobě pronájmu. Vyplatí se ale pořád tento typ investice? Pojďme se společně podívat na praktické příklady.
-
Jaká je budoucnost bydlení v Česku v roce 2022?
Jak to bude s hypotékami v blízké budoucnosti? A co mají čekat osoby, které nebydlí ve vlastním, ale využívají a pravděpodobně ještě dlouho budou využívat nájemní bydlení? Situace nevypadá vůbec dobře.
-
Jaká je budoucnost bydlení v případě nové koaliční vlády?
Zlepšení dostupnosti bydlení bylo jedním z velkých témat programů politických stran, které v letošních volbách do poslanecké sněmovny bojovaly o přízeň voličů. Na pokus o sestavení vlády nyní čeká vítězné uskupení dvou koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráti a Starostové. Zvýhodněné hypotéky na startovací byty, bezúročné státní půjčky pro mladé rodiny, zkrácení odpisové doby pro investory do výstavby, podpora nákupu a bourání zchátralých budov v centrech měst či digitalizace a zefektivnění procesů stavebních řízení. To a mnoho dalšího je potenciální budoucnost občanského bydlení, pokud koalice vládu úspěšně postaví a dodrží své sliby.
-
Kolik stojí průkaz energetické náročnosti budov a kdy ho potřebujete?
Budete prodávat anebo pronajímat nemovitost? V takovém případě si budete muset nechat vyřídit PENB. Co to je, kolik stojí a proč ho vlastně při prodeji nebo pronájmu domu či bytu potřebujete?
-
Kdy je započítávání kauce oproti nájmu trestný čin?
Pronajímáte někomu byt anebo dokonce nebytový prostor, který dané osobě slouží k podnikání? Jak je to s vratnou jistotou neboli lidově řečeno kaucí? A kdy je její využití trestný čin?
-
Jak nedostupnost vlastního bydlení ovlivní cenu nájmů?
Vlastní bydlení je s každým rokem a možná dokonce i měsícem stále nedostupnější zejména pro mladé lidi a rodiny. Těžko na něj však dosáhne už i střední třída. Jak tento nijak zatím neřešený problém ovlivní cenu nájmů a jaký vliv má vysoký nájem na zvyšování cen nemovitostí?
-
Jaké výhody má příjem z pronájmu nemovitosti?
Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.
-
Proč nepoužívat nájemní smlouvy stažené z internetu?
Majitelé bytů se ve snaze ušetřit čas a peníze často uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíší potřebné údaje a dají smlouvu podepsat nájemci. Často však taková smlouva nestačí. Kde v případě smlouvy podle vzoru z internetu nejčastěji nastávají problémy?
-
Kdy se musí doplatit poplatek z prodlení?
Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.
-
Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu
Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?
-
10 rad pro dlouhodobý pronájem
Vlastníte nemovitost, kterou byste rádi dlouhodobě pronajali a zajistili si tak pasivní příjem, ale nechcete si zbytečně naběhnout? Přinášíme vám 10 užitečných rad, které vám usnadní rozhodování.
-
Investiční byty pořád vydělávají. Jaké nemovitosti nakoupit?
Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?
-
Jak a kdy vám může pronajimatel zvýšit nájem?
Bydlíte v pronajatém bytě a majitel vám každý rok zvyšuje nájemné? Může jej zvyšovat pravidelně? A pokud ano, kdy a o kolik? Jak na zvyšování nájemného nahlíží zákon? A jakou roli hraje nájemní smlouva?
-
Kompenzační bonus, ošetřovné či COVID? Co mohou OSVČ čerpat?
Jakou podporu mohou OSVČ kombinovat - kompenzační bonus, ošetřovné, COVID, nájemné? Jaká jsou pravidla čerpání a kdy je budou moci čerpat? Budou OSVČ prominuty zálohy na sociální a zdravotní pojištění?
-
3 případy, kdy nedostanete příspěvek na bydlení
Máte příliš vysoké výdaje za bydlení? Chcete si zkusit zažádat o příspěvek? Dosáhnou na něj jen někteří. Kdy na něj rozhodně nemáte nárok?
-
Příjmy z nájmu v praktických příkladech
Pravidelný příjem z nájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem, proto obliba investic do nemovitostí za účelem jejích pronájmu je stále vysoká. Co je dobré vědět o příjmu z pronájmu z daňového hlediska?
-
Kdo a kdy vám může zrušit trvalý pobyt?
Pokud si zřídíte trvalý pobyt v nájmu, může vám ho majitel bytu odhlásit? A pokud ano, kdy a za jakých okolností? Co k tomu bude pronajímatel potřebovat doložit za dokumenty?
-
Můžete si v pronájmu nahlásit trvalé bydliště i bez souhlasu majitele?
Jste v nájmu nebo podnájmu a rádi byste si svou adresu nahlásili jako trvalé bydliště? Budete potřebovat souhlas majitele bytu anebo si můžete jít bydliště nahlásit bez jeho vědomí?
-
Co potřebujete vědět o ukončení pronájmu bytu?
Jste nájemce a v blízké době vás čeká ukončování pronájmu, protože se budete stěhovat? A už o tom ví pronajímatel? Přečtěte si, jak správně ukončit nájem a odevzdat byt.
-
Může nájemce v bytě provádět stavební úpravy a změny?
Představte si situaci, že si pronajmete byt a po přestěhování se rozhodnete, že byste si ho rádi trošku předělali k obrazu svému. Máte jako nájemník na úpravy v bytě vůbec právo?
-
Kdy vás můžou vyhodit z nájmu bez výpovědní lhůty?
Myslíte si, že z nájmu vás jen tak ze dne na den nemůže pronajímatel vyhodit? To jste tedy na omylu. Za jaké prohřešky můžete dostat okamžitou výpověď z pronajatého bytu?
-
Kdy můžete od pronajímatele dostat výpověď z nájmu?
Jste v nájmu, nějakým způsobem jste porušili své povinnosti vyplývající ze smlouvy a teď se bojíte, zda vám pronajímatel může dát výpověď? A může vám vypovědět pronájem bez uvedení důvodu? Přečtěte si důležité informace.
-
Kdy můžete odejít z nájmu bez výpovědní doby
Nájem nekončí jen uplynutím smlouvy na dobu určitou anebo výpovědí, po které musíte dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu. Nájemce může vypovědět smlouvu i bez výpovědní doby. V jakých příkladech je to možné?
-
5 případů, kdy máte nárok na slevu na nájemném
Nájemné vám může být během doby trvání nájmu zvýšeno. Může být však ale i sníženo, a to např. o slevu. Kdy má tedy nájemce nárok na slevu z nájemného?
-
Kdy vám může pronajímatel vstoupit do bytu?
Jste v pronájmu a zdá se vám, že k vám majitel bytu chodí nějak často a ne vždy má k tomu relevantní důvod? Může si to vůbec dovolit? Anebo si pronájem teprve hledáte a přemýšlíte, do jaké míry vás může pronajímatel kontrolovat?
-
Do nájemní smlouvy lze dát nově smluvní pokutu. Kdy ji budete muset platit a jak bude vysoká?
Hledáte si nové nájemní bydlení? Anebo jste rovnou pronajímatel? V nájemní smlouvě může být nově ze zákona možnost sjednání pokuty. K čemu má sloužit? A jaká může být její maximální výše?
-
Musíte v nájmu nového spolubydlícího nahlásit majiteli bytu?
Chcete si do nájmu nastěhovat drahou polovičku anebo jen spolubydlícího, který vám pomůže s nájmem a domácností? Ne vždy potřebujete souhlas majitele nemovitosti. Kdy ale ano?
-
4 věci, kterými vás matou u inzerátů s pronájmy bytů
Sháníte pronájem nemovitosti pro vlastní bydlení? Už jste se dívali na nějaké inzeráty? A víte, co pronajímatelé nejčastěji zkouší na potencionální nájemce? Přečtěte si, co není výhoda, ale samozřejmost, a s čím vám lžou.
-
Má nájemce nárok vidět vyúčtování za energie?
Jste v pronájmu a domácí vám neukazuje vyúčtování za energie? Máte nárok vědět, zdali máte přeplatek nebo nedoplatek? Jak to ve skutečnosti je?
-
Kdy je majitel nemovitosti povinen předložit energetický průkaz budovy?
Jste majitelem nemovitosti a uvažujete o tom, že začnete byt či dům pronajímat? Anebo ho máte v plánu rovnou prodávat? Podívejte se s námi, jestli je vaší povinností zajistit PENB.
-
Může vás pronajimatel vyhodit z nájmu kvůli psovi nebo kouření?
Domácí mazlíčky, kuřáky anebo kolikrát dokonce ani děti pronajimatelé ve svých bytech nechtějí. Když už jste ale jednou v nájmu a pořídíte si psa anebo začnete kouřit, může vás vlastník vyhodit? Co na to říká zákon anebo nájemní smlouva?
-
Jak je to s odkladem nájemného a zmrazením cen nájmů v 7 otázkách
Odklad měsíčních plateb nájemného se netýká jen podnikatelů a firem. Platí i pro nájemné u bytů. Pokud někomu pronajímáte byt, musíte na odklad přistoupit? Jak je to s energiemi? A zmrazí se ceny nájmu?
-
Nájem nebo podnájem? Je v tom velký rozdíl
Mnozí se mylně domnívají, že nájem a podnájem je totéž. Rozhodně tomu ale tak není. Jaké jsou zásadní rozdíly a u kterého bydlení budete omezenější?
-
Zvýší se od 1. dubna příspěvky na bydlení?
Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %, což se promítne i do příspěvku na bydlení. Jakým způsobem? Negativně, či pozitivně? Spočítejte si, jak to změní vaše příspěvky na bydlení.
-
Jsou cenové mapy dostačující pro tržní odhad ceny nemovitosti?
Cenové mapy jsou v dnešní době jednou z možností, jak určit tržní odhad nemovitosti. Jedná se ale o vhodný způsob? Co může špatný odhad ceny způsobit a jaký nástroj pro její zjištění využít?
-
Homestaging aneb jak prodat i pronajmout za vyšší cenu
Zvažujete prodej či pronájem své nemovitosti, ale jste si vědomi, že skýtá mnoho nedostatků? Máte na výběr: buď zainvestujete do rekonstrukce, nebo půjdete s nabízenou cenou dolů. Rovněž můžete využít tzv. služby „homestaging“, která se osvědčila jako velice efektivní prostředek k rychlému a zároveň profitabilnímu prodeji nemovitostí. Rozhodně homestaging nepodceňujte, tato služba už dávno není určená jen luxusním nemovitostem, naopak se v posledních letech stává nezbytnou součástí procesu přípravy prodeje i pronájmu realit.
-
Kolik stojí deratizace bytu? Rozhoduje druh škůdce i stupeň zamoření
Všudypřítomný myší trus, znehodnocené potraviny i překousané kabely. Pokud jste i vy narazili na tyto problémy, můžete si být jistí tím, že se ve vašem bytě zabydleli hlodavci. Vzhledem k tomu, že se tito škůdci velmi rychle množí, není dobré s jejich likvidací příliš otálet. Nejefektivnějším řešením je v tomto případě zásah deratizátora. Pouštět se do hubení na vlastní pěst se totiž nemusí vyplatit. A to jak po zdravotní, tak finanční stránce.
-
Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?
Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?
-
Jak si zažádat o obecní byt v centru Brna
Přijdou vám nájmy, které nabízejí soukromé osoby, ale i firmy příliš vysoké? Obecní byty jsou levnější. Přečtěte si však, co musíte udělat, abyste obecní byt v centru Brna mohli získat.
-
Ceny bytů jsou již o polovinu výše, než byly v roce 2008
Ceny bytů mapujeme od září 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers a vyvrcholení hypoteční krize v USA, což následně vyústilo v celosvětovou finanční krizi. Tehdy v září 2008 však ceny bytů v ČR ještě dosahovaly do té doby rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena bytů tehdy činila 2 259 370 Kč. Následně pak přišla ekonomická recese, která srazila cenový průměr až na 1,68 mil. Kč (červen 2010). Od té doby ceny bytů rostou a na konci listopadu 2019 již průměrná cena vystoupala na 3 351 135 Kč. Za uplynulých 11 let vzrostly tedy ceny bytů v České republice o 48,3 %.
-
Co potřebujete k zařazení do evidence žadatelů o pronájem obecního bytu v centru Brna?
Uvažujete o tom, že si zažádáte o obecní byt v centru Brna? Nejprve se musíte nechat zařadit do evidence žadatelů o pronájem běžného obecního bytu. Jak se nechat zařadit a jaké dokumenty k tomu doložit?
-
Zvyšování nájemného má svá pravidla. Znáte je?
Pronajímatel má sice právo na úpravu výše nájmu, ovšem musí dodržet určitá pravidla stanovená nájemní smlouvou nebo zákonem. V jakých případech je navýšení nájemného oprávněné? O kolik je přípustné a za jakých podmínek? Existuje jeho maximální hranice? A jaká pravidla musí obě strany respektovat?
-
Jak se může pronajimatel chránit proti prodělání a neplatičům
Neplatící nájemník v bytě představuje pro pronajímatele velkou komplikaci. Už jeden nezaplacený nájem může narušit rodinný rozpočet. Právní úprava nájemního vztahu je ze zákona postavena tak, aby chránila více nájemníka než pronajímatele. Co by tedy měl majitel bytu do smlouvy zanést, aby minimalizoval rizika?
-
Jak by měl pronajimatel nastavit výši nájemného
Hledáte pronájem a ceny se vám zdají enormě vysoké? Anebo jste naopak pronajimatel a nevíte, jakou výši nájmu u nemovitosti stanovit? Přečtěte si, co by mělo ovlivňovat výši nájmu u nemovitosti a co můžete pokazit, pokud si stanovíte až příliš vysoké nájemné.
-
Kdo hradí opravy v pronájmu: nájemce, nebo majitel?
Pronajimatel po vás chce, abyste v nájmu uhradili opravu kuchyňského sporáku anebo třeba vany, či radiátoru? Jste povinni takovou opravu platit? A co je povinen nechat opravit pronajímatel? Zjistěte, kdy opravu nemusíte platit ze svého.
-
Co je dobré vědět o vratné jistotě u pronájmu?
Když se stěhujete do nového pronájmu, jak vysokou vratnou kauci po vás může majitel bytu požadovat? Ve výši třech anebo rovnou šesti nájmu? A na co ji po skončení nájemního období může využít? Přečtěte si v našem rozhovoru.
-
Můžete mít trvalý pobyt v nájmu?
Mezi lidmi se říká, že získání trvalého pobytu v nájemním bytě bývá obtížné. Opak je ale pravdou. Pokud vás pronajímatel ústně nebo písemně informuje, že si v jeho bytě nemůžete zapsat trvalý pobyt, je takové rozhodnutí neplatné a vy ho nemusíte respektovat.
-
S novou službou už nebudete muset u pronájmu platit kauci
Budete si hledat anebo už rovnou hledáte nový pronájem? Nájmy jsou vysoké a společně s tím je finančně náročná i vratná kauce, která může prokazovat ještě větší zátěž, pokud je vyšší než jeden nájem. S tím vám však může pomoci nová služba Dodomo.
-
Jak docílit toho, aby pronajimatel dovolil domácího mazlíčka? Zeptali jsme se realitního makléře
Máte domácího mazlíčka a kvůli němu je problém sehnat pronájem? Přečtěte si, jak na takovou situaci hledí realitní makléř.
-
Exekuce na vaše nájemníky: jak ochránit svůj majetek?
Počet lidí v exekuci neustále stoupá a bohužel se mnoha pronajímatelům již přihodilo, že si na jejich zadlužené nájemníky došlápl exekutor. Co dělat v případě, když zabaví něco, co není jejich, ale vaše? A jak takové situaci předejít?
-
Studentské bydlení je šance pro majitele investičních bytů
Studenti, kteří nedostali kolej nebo zkrátka dávají přednost takzvanému privátu, mohou být zajímavou cílovou skupinou pro majitele investičních bytů, a to jak ve velkých, tak v menších univerzitních městech. Poptávka po pronájmech z jejich strany je nejsilnější v průběhu srpna a nároky na vybavení a stav bytu jsou u studentů nižší než u jiných potenciálních nájemníků.
-
Jak si Česko vede v cenách nájmů oproti zbytku Evropy?
Ceny nájmů rostou, koupit nemovitost je stále složitější a hůře dosažitelné. Právě proto výrazně stoupá poptávka po pronájmech. Jak jsou na tom Češi s cenami nájmů v porovnání s ostatními zeměmi a jaké to má důsledky na současný trh s nemovitostmi?
-
Hledáte střednědobý nájem? Hledání vám usnadní služba Flatio
Hledáte střednědobý nájem? Potřebujete se někde ubytovat na dobu, která nebude delší než 1 rok? Možná vám mohou pomoct služby od českého startupu Flatio.
-
Jak ochránit sebe i nemovitost před nesolidním nájemníkem
Chcete začít pronajímat nemovitost, ale bojíte se, že najdete špatného nájemníka? Jak si jej jako nájemce můžete prověřit? Co máte o nájemníkovi právo vědět a jak často chodit kontrolovat byt?
-
Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
-
Jak získat nájemní smlouvu do obecního nebo městského bytu nejen v Brně
Dělá vám problém najít si pronájem? Uvažujete o tom, že byste rádi bydleli v městském nebo obecním bytě? Máte ale vůbec šanci na získání nájemní smlouvy?
-
Kdy bude daň z nemovitých věcí v roce 2019 platit nájemce?
Mysleli jste si, že daň z nemovitých věcí platí pouze majitel nemovitosti? Tak to jste byli na velkém omylu. Přečtěte si, zdali jí náhodou coby nájemce nepodléháte taky.
-
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.
-
Jak se vyznat v realitních inzerátech při hledání nemovitosti
Při hledání nemovitosti stále většina lidí využívá služeb realitních kanceláří. Vyznáte se ale dobře ve zkratkách z inzerátů? Mnoho Čechů u některých stále tápe.
-
7 věcí, které musíte vědět o družstevních bytech
Rádi byste započali éru vlastního bydlení, ale koupě nemovitosti i hypotéka jsou pro vás nedostupné? Možná vás vyjde levněji družstevní byt.
-
Jak budou vypadat ceny pronájmů v roce 2018?
Na vlastní bydlení má čím dál méně lidí. Plno z nich proto minimálně do začátku volí pronájem. Pokud budete v blízké době také nějaký hledat, pojďte se s námi podívat na aktuální průměrné nájemné.
-
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Situace, kdy za neplatiče museli doplácet zbylí vlastníci bytových jednotek a členové SVJ, se možná stanou minulostí. Jak se tedy budou pohledávky řešit v budoucnu?
-
Bojíte se vysokého účtu za teplo? Jak si zvýšit zálohy?
Předchozí zimy nás hýčkaly, spotřeba tepla v domácnostech klesala a vyúčtování se nesla ve znamení přeplatků. Letos jedou kotle na plné obrátky, čísla na plynoměru naskakují, uhlí ze sklepa mizí, panelákové radiátory žhaví. Jak si pohlídat spotřebu, abyste za vytápění neplatili velký nedoplatek? A je nutné zvýšit si zálohy?
-
Studentské bydlení letos podražilo až o pětinu
Ceny pronájmů studentských bytů rostou; v některých městech meziročně až o pětinu. Vyplývá to z interních statistik společnosti UlovDomov.cz, provozující internetový portál zprostředkovávající pronájmy bytů a spolubydlení. Rostoucí ceny však zájem studentů o bydlení v soukromí pravděpodobně nijak neovlivní. Důvodem jsou zejména omezené kapacity univerzitních kolejí i řada výhod, které jim tento druh bydlení nabízí.
-
Jak ukončit pronájem bytu?
Ukončit nájem bytu lze několika způsoby. Nejčastěji se setkáváme s dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem o skončení nájmu, ale zákon také oběma stranám umožňuje podat výpověď z nájmu. Všechny způsoby ukončení nájmu se však řídí určitými pravidly.
-
Bytů v Brně je málo, zájem obrovský
Poptávka po bytech v Brně se neustále zvyšuje a počet nabídek na trhu nedostačuje. Situace se pozvolna zhoršuje. Upozorňují na to analytikové.
-
Jak na pronájem bytu
Pořízení bytu či obecně nemovitosti za účelem zisku z jeho pronájmu často je dobrou investiční příležitostí. Může se ale také stát noční můrou. Při dodržení správných postupů při pronájmu bytu lze však případným problémům předejít.
-
Nájem na dobu určitou? Nezapomeňte si sjednat podmínky výpovědi
Zvažujete pro nové bydlení uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou? Měli byste tedy znát novou zákonnou úpravu skončení nájmu bytu sjednaného na dobu určitou, abyste nebyli následně překvapeni sporem s pronajímatelem.
-
Kauce v nájemních vztazích
Při uzavírání nájemní smlouvy znamená složení tzv. „kauce“ dnes již běžnou praxi ve vztahu mezi nájemcem a pronajímatelem. Podíváme se společně do zákonného vymezení tohoto pojmu a zaměříme se na účel kauce, výši kauce a jejího navrácení po vyklizení bytu. Práva a povinnosti v nájemních vztazích z hlediska kauce.
-
Jak na to: Společný nájem bytu
Ceny nájmů jsou vysoké a to především ve velkých městech. Mnozí přijíždějí do velkých měst za lepší prací, avšak taktéž mnozí si nemohou dovolit bydlet ve vlastním nájmu. Výsledek představuje rozmáhající se pojem spolubydlení. Ale jak upravit právní vztahy pro zajištění našich práv v rámci spolubydlení?
-
Byt v osobním vlastnictví vs. byt družstevní. Co je lepší volba?
Zamysleli jsme se nad byty z hlediska finanční náročnosti převodu, rychlosti převodu, financování a v neposlední řadě ceny.
-
Stane se na burze?
Akcie Čezu se dnes zřejmě první den obchodují bez práva na dividendu a díky závěrům presidia FNM o vypracování nového ocenění ČEPS a distributorů čekáme pokles kurzu.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Smíšený vývoj obchodování v systému SPAD udržel hodnotu indexu PX-D v blízkosti včerejších zavíracích hodnot kolem 1250 bodů. Elektrárenská společnost ČEZ korigovala pokles 1,4 % růstem na 90,- Kč.
-
Jak zdaňují studenti výdělečnou činnost?
Představte si situaci, že jste byli šest měsíců studentem VŠ, 10 měsíců provozovali samostatnou výdělečnou činnost (červenec, srpen přerušená činnost), přihlásili se na Úřad práce a za dva měsíce dostali příspěvek v nezaměstnanosti a příspěvek ze sociální péče. Od září jste začali pracovat. A teď se ptáte, kam zahrnout tyto příspěvky v daňovém přiznání za rok 2001...