-
V čem se liší smlouvy na dobu určitou a neurčitou s dodavatelem energií
Uzavíráte s dodavatelem energií novou smlouvu? Je na dobu určitou, nebo neurčitou? Je v tom velký rozdíl, a to hlavně z hlediska možného odchodu jinam.
-
Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny elektřiny a plynu
Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny za služby spojené s distribucí elektřiny a plynu. Pojďme se tedy podívat, jak na tom budeme v roce 2024.
-
Co dělat, když ještě pořád nemáte novou nabídku od dodavatele energií?
Rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a společně s ním i strop na ceny energií. Pokud se vám dodavatel s cenami nad vládním stropem ještě pořád neozval s novou nabídkou, nabízíme možnosti, jak postupovat.
-
Co všechno tvoří cenu elektřiny od vašeho dodavatele
Zajímá vás, za co všechno vlastně platíte, když řešíte cenu elektřiny? Pouze za energii jako takovou to opravdu není.
-
Jak to bude po konci zastropování cen energií?
Na konci roku s největší pravděpodobností skončí cenový strop elektřiny a plynu. Co se stane pak a jak se zachovat, pokud dodavatel usíná na vavřínech?
-
Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?
V letošním roce jsou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? A kdy cenový strop končí?
-
Co byste měli vědět o spotové ceně energií a jak vypovědět spotový tarif
Uvažujete o spotovém tarifu? Pokud je to skutečně tak, podíváme se na to, jak vlastně funguje a za jakých okolností je možné vypovědět smlouvu.
-
Co můžete dělat, když vám dodavatel zvedne cenu a zálohy na energie
Zdá se vám, že platíte zbytečně vysoké zálohy na energie a nejste si jisti, jestli jsou oprávněné? Zvýšil vám dodavatel jednostranně cenu? Co můžete v těchto situacích dělat?
-
Nová zelená úsporám Light je spuštěná. S čím vám může pomoci?
Na začátku roku byl spuštěn nový program Nová zelená úspora Light, ze kterého mohou čerpat dotace nízkopříjmové domácnosti. Na co lze podporu využít a kolik peněz můžete čerpat?
-
Česká pošta opět zdraží. Od února ještě výrazněji než od ledna
Česká pošta pokračuje v sérii změn ve svém ceníku. V novém roce navýší ceny v lednu i v únoru. Líbit se vám to nebude.
-
Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?
Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?
-
Platba složenkou zdraží. Na kolik vás vyjde?
Platíte na poště složenkou? Pokud ano, měli byste vědět, že u poštovních poukázek dojde ke zdražení. Kolik si nově připlatíte?
-
Česká pošta od 1. listopadu opět podraží. Kolik vás bude stát dopis?
Česká pošta se rozhodla zase zdražit. Klienti si tedy opět připlatí, a to třeba i za základní poštovní služby. Co byste měli vědět, pokud budete chtít poslat dopis, psaní nebo balíček?
-
Úsporný tarif v 6 otázkách
Úsporný tarif je tu a domácnostem se konečně dostane alespoň malé pomoci s vysokými cenami za energie. Co o příspěvku tedy potřebujete vědět?
-
5 rad, jak ušetřit na energiích v době krize
Aktuální energetické krize se bojí snad úplně každý, a lidé proto hledají způsob, jak co nejvíce ušetřit. Právě proto jsme pro vás připravili několik užitečných rad, které vám mohou pomoci šetřit.
-
Jak je to s dotacemi na obnovitelné zdroje energie?
Vzhledem k vysokým cenám energií roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie, kterými jsou např. tepelná čerpadla anebo fotovoltaické elektrárny. Jak je to s dotacemi?
-
4 investice, které vám pomohou ušetřit na energiích
Uvažujete nad tím, jak snížit energetickou náročnost? Někdy nezbude nic jiného než do nemovitosti nějaké peníze investovat. Co vám může pomoci?
-
Do kdy musíte odejít z režimu DPI?
Jste ještě pořád u dodavatelů poslední instance? V takovém případě zpozorněte. Termín, do kterého musíte odejít, je velmi blízko.
-
Jak to bude s regulovanou složkou ceny elektřiny a plynu v roce 2022
Ceny energií začaly prudce stoupat a vypadá to, že je jen tak něco dolů nesrazí. Jak to bude příští rok s regulovanou složkou ceny a na co byste se měli připravit?
-
Hlavní příčiny vysokých cen energií a dopady na topení
Cenový dopad energií pociťují všichni – spotřebitelé, zaměstnanci, firmy či investoři. Kde jsou kořeny současných problémů? A jaký to bude mít dopad na topení?
-
Zdražování energií: Co vám může pomoci?
Energie prudce zdražily a osobám, které přešly k dodavatelům poslední instance po pádu Bohemia Energy byly vyměřeny zálohy, které oproti těm původním narostly o tisíce. Co vám takovou situaci může alespoň trošku usnadnit?
-
Vytápíte starým kotlem na tuhá paliva? Na jeho výměnu už máte jen rok
Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za nový zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Přesné statistiky o počtu starých kotlů s nutností výměny neexistují, podle odhadu odborníků se ale výměna zdroje tepla bude týkat statisíců českých domácností. Vhodnou a finančně dostupnou náhradou starých kotlů na tuhá paliva mohou být kotle na plyn, a to zemní plyn, ale i propan.
-
Může pořadatel zájezdu změnit cenu a další náležitosti po podepsání smlouvy?
I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
-
Ceny rostou: co zdražuje nejvíce?
Růst cen nabírá na obrátkách a Česká národní banka s ním bojuje zvyšováním úrokových sazeb. Jak a kde rostly v Česku ceny? Jaká je inflace na Slovensku a v EU? A ve kterém oboru rostly ceny nejvíce?
-
Jak se bránit proti energošmejdům? Jak odstoupit od smlouvy?
Zazvoní, mile se usmějí nebo jsou naopak agresivní a vnutí vám smlouvu nebo přihlášku do aukce energií. Ihned na to se roztočí kolečko potíží. Energošmejdi nepolevili ani v posledních měsících. Na co si dát pozor a jak se bránit?
-
Kdo vlastní české pivovary?
České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
-
Inflace je tu. Zlato skupují banky i drobní investoři
Po zlatých cihličkách nebo sběratelských mincích je vysoká poptávka, a to kvůli inflaci i nejistotě ekonomického vývoje. Cena drahého kovu je vyšší, i když netrhá rekordy jako loni. I to investory láká.
-
Ceny elektřiny 2021: Proč budou dodavatelé zdražovat?
Právě teď nakupují dodavatelé na energetických burzách elektřinu, kterou budou v následujících měsících prodávat svým zákazníkům. Podle pohybů na burze tak jde odhadnout, zda ceny půjdou nahoru, nebo dolu. Dodavatelé pro následující období očekávají spíše zdražování.
-
Proč je paprika v obchodech tak drahá?
Pokud se podivujete nad momentální cenou paprik, máme pro vás špatnou zprávu – vysoké ceny zeleniny a ovoce jsou nyní, na konci jara, obvyklé, a velmi pravděpodobně tomu tak bude i do budoucna.
-
Dodavatele jsme loni měnili méně. Kvůli cenám i smlouvám
České domácnosti loni netrhaly rekordy ve změnách dodavatelů elektřiny a plynu. Počty přechodů klesly meziročně téměř o tři procenta. Energie totiž zlevňovaly a lidé neměli motivaci se změnou zabývat. Navíc jim mnohdy bránily smlouvy se závazky.
-
Jak vybrat správného dodavatele zemního plynu a šetřit?
Vytápění zemním plynem je pohodlné, ale ve srovnání se dřevem nebo uhlím není nejlevnější. Účty za topnou sezónu letos můžete mít nižší, pokud si vyberete správného dodavatele zemního plynu. Jak na to?
-
Ceny tepla: Kolik letos protopíte?
Zdražují potraviny i některé služby. Za energie bychom ale v nastupující topné sezóně neměli platit víc než loni. Podívejte se, jak se vyvíjí ceny dřeva, uhlí, elektřiny a zemního plynu a čím se vyplatí vytápět domovy.
-
Co sledovat kvůli změně dodavatele? Cena energií to není
Poplatky za energie patří mezi nejvyšší pravidelné výdaje domácností. Už jen proto stojí za to jednou za čas projít účty a zamyslet se, zda by tato položka nešla snížit nejen úspornými opařeními, ale také změnou dodavatele. Ceny konkurence mohou být výhodnější, ale často jen na první pohled. Vyplatí se proto vzít v potaz i další aspekty.
-
Jak vzrostla za posledních 10 let cena bydlení? Nejvíce podražilo Brno
Za posledních 10 let stoupaly ceny bydlení raketovou rychlostí, alespoň ve třech největších českých městech. Z dat realitního portálu RealityMIX vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 %, a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů.
-
Tankovací karty jsou stále oblíbenější také u živnostníků. Šetří náklady i administrativu a chrání před koronavirem
Tankovací karta představuje nástroj dříve určený výhradně velkoodběratelům z řad autodopravců nebo velkých podniků. Díky sdružené poptávce menších firem a živnostníků jsou však jejich výhody dnes dostupné i bez požadavků na velké odběry paliv. Koronavirus, který podpořil již tak velmi oblíbené bezhotovostní platby, současně donutil řadu firem a podnikatelů takřka objevit i tankovací karty. Nejen, že omezením zbytečného kontaktu ochrání řidiče i další lidi ve firmě před nákazou, ale současně slibují další výhody, které v ekonomicky turbulentní době firmy a živnostníci ocení. Vhodně zvolená tankovací karta poskytuje slevu na pohonných hmotách, lze s ní platit mýto i parkování a rovněž významně snižuje náročnost administrativy spojené s vedením firemní flotily.
-
Elektřina v době koronaviru. Půjde cena nahoru, nebo dolu?
Koronavirová krize ovlivnila všechny oblasti lidského bytí, energetiku nevyjímaje. Zatímco na jaře cena elektřiny výrazně klesla, nyní je na svých předpandemických hodnotách. Jestli spotřebitelé na podzim alespoň trochu ušetří, bude záležet na spotřebě i ceně emisních povolenek.
-
Nejčastější lsti energošmejdů. Na co si dát pozor a jak se bránit?
Na podzim se mění ceny energií, a tak se více domácností rozhlíží po levnějším dodavateli. Pokud ale narazí na neférového obchodníka, mohou místo úspor přijít problémy. Práva spotřebitelů by měl posílit nový energetický zákon a pomoci by mohlo i přijetí zákona o hromadném řízení.
-
Sviťte zeleně. Jak si vybrat elektřinu z obnovitelných zdrojů?
Ač dodavatelé elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů nabízí už řadu let, až nyní si ji sjednává větší počet domácností. Zelená elektřina nemusí být nutně dražší a zvolit si můžete i to, zda je vyrobená ze slunce, biomasy nebo z vody.
-
Hlásíte se do aukce energií? Pozor na pokuty a výhrůžky od inkasních agentur
Přihlásili jste se do aukce, ve které máte vysoutěžit tu nejlepší cenu elektřiny nebo zemního plynu? Pak si dobře pročtěte smluvní podmínky. Kvůli aukci se totiž můžete octnout v hledáčku inkasních agentur vymáhajících pokuty za zrušené přihlášky.
-
Chyba ve faktuře za elektřinu? Podejte co nejdříve písemnou reklamaci
S reklamacemi vyúčtování za elektřinu nebo zemní plyn má zkušenosti téměř třetina domácností. Lidé ale často tápou v tom, kdo provádí odečty energií a jak reklamaci správně podat.
-
Má nájemce nárok vidět vyúčtování za energie?
Jste v pronájmu a domácí vám neukazuje vyúčtování za energie? Máte nárok vědět, zdali máte přeplatek nebo nedoplatek? Jak to ve skutečnosti je?
-
Platíte za energie, kolik máte? Ohlídejte si cenu elektřiny i plynu
Někteří dodavatelé švindlují. Třeba ve smluvních podmínkách nebo v cenících. Nedodržují sjednané ceny, zdražují, aniž by o tom dali vědět, nebo jinak porušují smlouvu. Co si ohlídat?
-
Chyba na vyúčtování? Pošlete dodavateli elektřiny nebo plynu reklamaci
Spočítal vám dodavatel elektřiny špatně doplatek? Nedodržel obchodník s plynem termín nebo jiné podmínky smlouvy? Pošlete mu reklamaci. Pokud nereaguje nebo prošvihne lhůtu, máte nárok na několikatisícovou finanční náhradu.
-
Rouška za podpis. Energetičtí šmejdi nespí ani v době koronaviru
Podomní prodejci si nedají pokoj ani v nouzovém stavu. Právě naopak. Využívají ho ve svůj prospěch. Nejen seniorům nabízí mezi dveřmi roušku – výměnou za podpis. Lidé netuší, že podepisují změnu dodavatele elektřiny.
-
Zájem o změny dodavatele energií opadl. Důvodem jsou i smlouvy na dobu určitou
Vybrat si dodavatele elektřiny nebo plynu, a snížit tak účet za energie, je v České republice už více jak deset let standardem. Zatímco v roce 2018 změnil dodavatele velký počet domácností, loňský rok byl podprůměrný. Podle odborníků se ale stále vyplatí pátrat na energetickém trhu po lepší nabídce.
-
Jsou cenové mapy dostačující pro tržní odhad ceny nemovitosti?
Cenové mapy jsou v dnešní době jednou z možností, jak určit tržní odhad nemovitosti. Jedná se ale o vhodný způsob? Co může špatný odhad ceny způsobit a jaký nástroj pro její zjištění využít?
-
Ceny vody 2020: kubík stojí v průměru 94 korun
V lednu zdražila voda ve většině českých měst a obcí. Jde o největší navýšení cen za posledních několik let. Vodné a stočné v některých oblastech stouplo o více než 10 %. Voda v polovině roku ovšem mírně zlevní, a to díky snížení sazby DPH.
-
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Domácnost, která si vybere nového dodavatele, může ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Rozhodující je cena. Lidé by ale neměli přehlížet ani obchodní podmínky a skryté sankce.
-
Teplo od nového roku zdraží v průměru o 3 %. Navýšení nákladů vyrovnají nižší daně
Domácnosti, které vytápí své byty a domy teplem z tepláren, si od roku 2020 připlatí. Některé teplárny přiznávají, že v příštím roce mírně navýší cenu, která by ale měla být pod úrovní inflace. Teplo v České republice je v průměru o 100 až 150 korun za gigajoul dražší než v sousedním Německu. Podle kritiků si některé teplárny upravují ceny ve svůj prospěch.
-
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Výše cen energií je pro mnohé noční můrou, která je neustále nutí přemýšlet nad tím, kde ušetřit. A tak se mění například dodavatelé plynu či elektřiny. A i když nabídka zněla hodně lákavě, přesto byl vypočítán nedoplatek. Jak je to možné?
-
Za stejnou službu různé ceny. Češi mohou změnou poskytovatele elektřiny ušetřit až 12 000
Průměrná česká domácnost může za rok změnou poskytovatelů služeb ušetřit až 51 131 Kč. Vyplývá to z dat projektu Index24 za první pololetí tohoto roku. Index již šest let sleduje vývoj útrat domácností a také úspor, kterých lze u jednotlivých výdajů dosáhnout. Největším pravidelným výdajem zůstává pro Čechy i nadále hypotéka, nejvíce se však dá aktuálně ušetřit změnou dodavatele elektřiny – v průměru 12 000 korun, což je meziročně více než dvojnásobný nárůst.
-
Pohne podzim s cenami plynu a elektřiny? Ptali jsme se analytiků
Podzim obvykle zamíchá karty s elektřinou i zemním plynem. Podle toho, co se v průběhu roku děje na energetických burzách, připravují dodavatelé své nové ceníky. Plyn padá, elektřina je na vážkách.
-
Jak si zařídit rybářský lístek a povolenku k lovu ryb?
Chcete si zařídit rybářský lístek anebo povolenku k lovu ryb, ale nevíte kde a ani kolik to asi tak stojí? V našem článku se dozvíte, na jaký úřad zajít včetně toho, kolik peněz tam necháte.
-
Hádáte se s dodavatelem? Jak vám pomůže mimosoudní řešení sporů?
Do křížku s dodavatelem se můžete dostat velmi snadno. Stačí podepsat nevýhodnou smlouvu nebo odsouhlasit záludné obchodní podmínky. Když už nevíte kudy kam, je jednou z možností mimosoudní řešení sporu.
-
Chystáte se v létě na festival? Kolik vás to bude stát
Zvonek zvoní, škola končí, dovolená, prázdniny a léto začínají. Pro letní měsíce jsou pak typické nejrůznější akce a festivaly. Kam vyrazit nejen za hudbou a na jak dlouho a za kolik?
-
Jak zažádat o dotace z Nová zelená úsporám?
Zalíbil se vám některý z programů od Nová zelená úsporám? Uvažujete o tom, že chcete rekonstruovat dům anebo uspořit na energiích? Přečtete si, kolik díky projektu můžete ušetřit a jak si zažádat o dotaci.
-
Kolik lze uspořit se zelenými technologiemi?
Ceny elektřiny stoupají a mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak uspořit na ohřevu s ohledem na míru životního komfortu. Lze ušetřit a ještě třeba trochu něco navíc vydělat nejen na úsporných technologiích v rodinných domech, ale třeba i v panelákovém nebo činžovním domě?
-
Šetřím, šetříš, šetříme
Snažíte se, ale přesto nejste schopni ušetřit? Na účtu vám po zaplacení všech nezbytných měsíčních výdajů nic nezbude? Zkusme se podívat, jestli se nějaké možnosti skutečně nenabízejí.
-
Kolik zaplatíme za léky každý rok?
Onemocněli jste vy nebo vaše rodina a potřebujete sehnat léky na předpis, které nejsou právě levné. Je možné je sehnat někde levněji? Je. Léky na předpis může prodávat každá lékárna za jinou cenu, tedy i levněji.
-
Jak a kdy si snížit zálohy na energie?
Zdá se vám, že platíte příliš vysoké zálohy na energie? Míváte pravidelný přeplatek? Anebo vám prostě jen přijde, že platíte zbytečně moc? Poradíme vám, jak si zálohy snížit a nastavit přesně tak, aby vám vyhovovaly.
-
Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
Léta snižování cen energií jsou u konce. Teď nás bude čekat zdražování. Musíte vyšší ceny tolerovat anebo můžete odejít za levnějším dodavatelem elektřiny? Pravda je někde na pomezí.
-
Soběstačnost ČR v mase a vejcích pokulhává
Soběstačnost ČR v živočišných produktech poměrně pokulhává. V kterém mase jsme nejvíce soběstační? Kolik vypijeme mléka a sníme vajec? A stačí náš apetit pokrýt čeští dodavatelé?
-
Velké porovnání alternativ kouření: na kolik vás vyjde měsíčně e-cigareta?
Protikuřácký zákon otřásl valnou většinou kuřáků, kteří se budou prozatím muset smířit s řadou omezení. Cigareta a posezení u piva či vína v baru v ČR už prakticky neexistuje. Jak je to ale s povolenými elektronkami a vodní dýmkou?
-
Podzim klepe na dveře. Vyplatí se měnit dodavatele, když vytápíte plynem nebo elektřinou?
Domácnosti, které vytápí dřevem nebo uhlím, mají během léta plné ruce práce. Právě mimo sezónu pořídí nejlevněji zásoby topiva. Také lidé vytápějící zemním plynem nebo elektřinou mohou své účty za teplo snížit, pokud si vyberou levnějšího dodavatele. Na trhu dnes působí na šest desítek dodavatelů, kteří se liší cenou, bonusy i obchodními podmínkami. Vyplatí se nad změnou dodavatele uvažovat? A proč právě teď?
-
Změna dodavatele elektřiny a plynu bez sankcí a do 24 hodin
Když se dnes rozhodnete změnit dodavatele, třeba kvůli nevýhodné ceně nebo nevyhovujícím obchodním podmínkách, je to běh na dlouhou trať. Výpovědní lhůty, zdržování ze strany původního dodavatele, pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Nyní se uvažuje nad změnou – dodavatele by mělo být možné změnit bez sankcí do několika týdnů nebo dokonce do 24 hodin.
-
Energetické štítky zdobí i profesionální lednice. Kolik s nimi podnikatelé ušetří?
Je to už dvacet let, co Evropská unie zavedla energetické štítky pro chladničky a mrazničky pro domácnosti. Nyní se štítkování spotřebičů rozšiřuje i na profesionální chladicí techniku. Energeticky náročné spotřebiče se dnes používají téměř v každém hotelu, supermarketu, restauraci nebo jídelně. Kolik úsporné modely ušetří?
-
LED žárovky svítí jen v pětině českých domácnostech. Co lidi odrazuje?
Koupit novou žárovku je dnes vyšší dívčí. Vedle několika typů osvětlení jsou v obchodech i různé značky. Výběr vhodného osvětlení tak není záležitostí na pět minut. K nejúspornějším zdrojům patří podle odborníků LED žárovky. Přesto do našich domovů ještě nemají úplně cestu otevřenou. Proč? A jak osvětlení vybrat ke své spokojenosti?
-
Za garanci nízké ceny elektřiny lidé zaplatí víc, než ušetří
Někteří dodavatelé elektřiny slibují, že u nich budou domácnosti platit vždy méně. Za podobnou službu si ale lidé musí zpravidla připlatit. Garance ceny nižší elektřiny se tak v některých případech může prodražit až o stovky korun. Kdy máte právo na vrácení peněz?
-
Vyúčtování za elektřinu bude jednodušší. Lidé se dozvědí i cenu za kilowatthodinu
Změť čísel, údajů a výpočtů, ve kterých se těžko orientujete. Tak dnes vypadá běžné roční vyúčtování elektřiny nebo zemního plynu. Většina lidí v něm jen těžko hledá údaje o spotřebě nebo průměrné ceně kilowatthodiny. To se nyní mění a vyúčtování by mělo být jednodušší a přehlednější. Alespoň z části.
-
Obtěžuje vás podomní prodej energie? Jak se bránit?
Obchodní cestující s elektřinou a plynem jsou pořád v ráži. Pohádka o levné energii, kterou vypráví u dveří vašeho domu, ale většinou nemá šťastný konec. Stačí podpis jednoho zdánlivě bezvýznamného dokumentu nebo neprozřetelně pronesený souhlas po telefonu a je zaděláno na změnu dodavatele. Jak se podomnímu prodeji bránit? A na co máte jako spotřebitel právo?
-
Elektřina na chatě a chalupě: Jaká sazba je výhodná?
Chatařská a chalupářská sezóna je v plném proudu. Stovky tisíc Čechu vyrážejí od jara do podzimu na chaty a chalupy – odpočívat, pracovat na zahradě, sekat trávu nebo řezat dříví. Většina rekreačních nemovitostí se tak neobejde bez elektřiny. Distribuční sazbu je třeba vybrat s ohledem na využití elektrického proudu. Kdy se vyplatí sazba pro chataře a chalupáře? A kdy raději upřednostnit klasiku?
-
Co se stane, když vašeho dodavatele energie koupí jiný hráč na trhu?
Doslova přes noc můžete začít odebírat elektřinu od jiné společnosti, aniž byste pro to museli cokoli udělat. Stačí, aby jeden dodavatel koupil druhého. O jiné hráče na trhu projevuje zájem především největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Loni koupil hned dvě energetické společnosti. Co se mění pro vás? A za jakých okolností můžete v takovém případě odejít?
-
Jak správně reklamovat vyúčtování za elektřinu a co dodavatel uzná?
Vysoký nedoplatek nebo dojem, že dodavatele elektřiny naúčtoval víc, než měl. To jsou podle energetických společností nejčastější důvody reklamací vyúčtování. Jak správně při reklamaci faktury za elektřinu postupovat? A co dodavatel uzná?
-
Jak se bránit nějčastějším trikům podomních prodejců?
Podomním prodejcům se stále ve velké míře daří nekalými taktikami přesvědčit zákazníky ke změně dodavatele energií. Ti ale namísto úspor mohou přijít až o tisíce korun, pokud je podvodníci napálí. Neseriózní prodejci obcházejí domácnosti s nabídkou zdánlivě výhodných smluvních podmínek, přitom jejich hlavním záměrem je získat díky předloženým fakturám snadný přístup k soukromým údajům. Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?
-
Proč je pokles ceny ropy najednou pro globální ekonomiku negativní?
Zpráva od saúdského ministra pro ropu Ali bin Ibrahim Al-Naimi, který se nechal slyšet, že snižovat produkci ropy by měly země, které nedokážou generovat zisk z těžby při aktuálních cenách, zklamala všechny, kteří věřili, že převis nabídky ropy nad poptávkou se blíží ke konci.
-
Plyn od ledna 2015 podraží, domácnosti si připlatí za vaření i vytápění
Především domácnosti, které používají plyn na vytápění, jsou koncem roku nedočkavé. Pravidelně se totiž mění ceny této komodity. Nové ceníky plynu nepotěší ani nezarmoutí. I přes krizi na Ukrajině zůstává cena plynu na podobné hladině jako letos, v některých případech mírně poklesne, jinde lehce podraží. Jak to bude u vás?
-
Co zohlednit při výběru dodavatele energie? Nejde jen o cenu
Energetickou společnost se zpravidla rozhodneme změnit z jednoho prostého důvodu. Kvůli úspoře peněz. Konkurenční boje mezi dodavateli ale přitvrzují, a proto bychom kromě ceny MWh silové elektřiny nebo plynu neměli opomenout ani typ smlouvy nebo kvalitu služeb.
-
Burza v poledne
Dnešní den se opět silná nákupní objednávka postarala o růst Českého Telecomu. Ten se obchodoval těsně pod 350,-Kč, aby posléze zkorigoval na 345,-Kč.
-
Sójové boby čekají bullish report
Včera v předvečer vydání měsíční zprávy ministerstva zemědělství Spojených států o odhadech nabídky a poptávky (tzv. WASDE report) futures kontrakty na sójové boby posilovaly.
-
Úroda pšenice nejnizší za 29 let
Letošní americká produkce zimní pšenice bude pravděpodobně nejnižší za posledních 29 let.
-
Jak zdanit předčasné ukončení leas. smlouvy?
Představte si, jste předčasně ukončili leasingovou smlouvu z r.1999. V r.1999 a 2000 byly uplatňovány splátky a poměrná část 1.vyšší splátky. V roce 2001 byla předčasně ukončena smlouva a odkoupeno auto za cenu vyšší než zůst.cena. Vzápětí následoval prodej tohoto auta. A teď nevíte, co můžete dát do výdajů za část roku 2001...