-
Využíváte finanční benefity od VZP? Jak o ně požádat?
Zdravotní pojišťovny částečně proplácejí svým klientům náklady na různorodou zdravotní péči či zdravotní pomůcky. Jak mohou klienti o tyto finanční kompenzace zažádat u VZP?
-
Při prohraném soudu zaplatíte úředníkům poštovné a cestovné, navrhuje ministr spravedlnosti Blažek
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby lidé a firmy v případě prohraného soudního sporu platili úřadům tzv. hotové výdaje, tedy například cestovné, poštovné nebo zhotovení kopií.
-
Televizní poplatky stoupnou méně, platba za příjem vysílání přes internet zůstala
Ministerstvo kultury překládá po zpracování připomínek na vládu návrh zákona, který má zvýšit televizní a rozhlasové poplatky. Platit by měl již od začátku příštího roku a počítá s tím, že za veřejnoprávní televizi a rozhlas budou platit i jejich diváci a posluchači na internetu.
-
Jak zjistíte, zda nedlužíte finančnímu úřadu na daních?
Chcete mít klidnou hlavu a ujistit se, že nedlužíte na daních u finančního úřadu? Ukážeme vám, jak postupovat.
-
Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?
Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české zdravotní pojišťovny?
-
Nezapomeňte zaplatit poplatky za svoz odpadu. Většina obcí je chce do konce března
Poplatky za svoz odpadu mají ve většině obcí splatnost do konce března kalendářního roku. Ve větších městech bývá mnohdy termín pozdější. Nejvyšší hranice vybíraných poplatků zůstaly stejné jako v předchozích letech.
-
Většina obcí požaduje zaplacení poplatku za psa do konce března
Už jen pár dní mají držitelé psů na to, aby zaplatili povinné poplatky obcím. To, zda obec vybírá poplatky za psy, lze nalézt v obecních vyhláškách, které jsou k nalezení na webových stránkách obcí.
-
Na poplatku za psa ušetří nevidomí, ale často i lidé žijící v rodinném domě
Skoro každý, kdo si pořídí pejska, jej musí přihlásit na obec nebo město a hradit za něj poplatky. Kde se ale přihlásíte a kolik vás to bude stát?
-
Jaké je zdanění práce na dohodu v roce 2024?
Jaké změny přináší rok 2024 pro pracovníky na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti? Jak se bude danit práce na dohodu v roce 2024 v případě studenta, důchodce, OBZP či brigádníka bez dalšího zaměstnání?
-
Vláda zvýší maximální poplatky za dětské skupiny, sousedské hlídání zatím odložila
Rodiče mohou v příštím roce počítat s navýšením poplatků za dítě umístěné v dětské skupině. Maximální výše úhrady se zvýší. Kdy začne fungovat nový koncept sousedských skupin?
-
Koncesionářské poplatky se pravděpodobně zvýší. V nejbližší době o nich rozhodne vláda
O kolik si majitelé rozhlasových a televizních přijímačů připlatí? Na která zařízení by se měly poplatky nově vztahovat rovněž? Návrh zákona v nejbližší době projedná vláda.
-
Odvádění televizních a rozhlasových poplatků za mobil či notebook je nesmysl, kritizují návrh instituce
Ministerstvo kultury v září poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mají zvýšit tzv. koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. Zároveň se má rozšířit okruh osob, které jsou povinny tyto poplatky uhradit. Jak se k návrhu staví státní organizace ve svých připomínkách?
-
Návštěva matričního úřadu: kolik zaplatíte za vydání výpisu? Kde pátrat po svých předcích?
Pátráte v rodinné historii za účelem sestavení rodokmenu nebo sepsání rodové kroniky? Jaké dokumenty budete potřebovat pro získání výpisu z matriky a kolik za to zaplatíte?
-
Co všechno musíte vyřídit hned po narození dítěte
Narodilo se vám dítě a už jste se vrátili z porodnice? I když by mělo být následujících několik dní ideálně obdobím odpočinku a sžívání se s novou životní situací, bohužel novopečené rodiče čeká řada povinností a vyřizování s úřady a institucemi. Jakých?
-
Nulová DPH zůstane v roce 2024 pouze u knih. Za nápoje si spotřebitelé připlatí
Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má za úkol navrženými opatřeními snížit státní dluh, upravuje také změnu sazeb DPH, která by měla platit již od začátku příštího roku.
-
Máte doma ještě kolkové známky? Rychle je využijte, nebo je vyměňte za peníze
Kolkové známky jako platidlo ve veřejné správě používá již jen minimum občanů. Z toho důvodu plánuje Ministerstvo financí tento platící prostředek úplně opustit.
-
Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
-
Poplatky za psa jsou pro důchodce mnohem nižší. Za co dalšího vás může obec zkasírovat?
Poplatky za psa i poplatky za svoz komunálního odpadu jsou nejčastějšími poplatky, které obce vybírají. Poplatků, které mohou vybírat, je ale mnohem více.
-
O kolik příští rok podraží svoz komunálního odpadu? Novela putuje Sněmovnou
O kolik korun by se mohly zvýšit poplatky za komunální odpad v roce 2024? Jaké systémy mohou od 1. ledna 2022 využívat obce pro výběr poplatků za služby spojené s komunálním odpadem?
-
Kolik za svoz odpadu zaplatíte ve vašem městě?
Poplatky za svoz komunálního odpadu se liší město od města a často jsou navázány na úspěšnost třídění odpadu v dané oblasti. Kde mají poplatky nulové? A které skupiny jsou od poplatků osvobozeny?
-
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?
Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?
-
Kolik zaplatíme za Českou televizi a Český rozhlas?
Poplatky za veřejnoprávní vysílání, ať již televizní, či rozhlasové, budí v poslední době emoce. Jak vysoké jsou poplatky za vysílání České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo)? Kolik lidí je platí a jak vysoké jsou tržby ČT a ČRo?
-
Cenové srovnání ubytování v nejluxusnějších hotelech v ČR. Kde utratíte nejvíc?
Za strávení jedné noci na hotelovém pokoji můžete zaplatit od tisícovky až po několik desítek tisíc korun. I v ČR máme hotely, kde můžete nechat několik měsíčních příjmů. Které nejluxusnější či atypické hotely to jsou?
-
Jak poznat, z jakého chovu pochází vejce? Srovnání cen vajec dle typu chovu
Každé vejce zakoupené v obchodním domě je orazítkované unikátním kódem, který prezentuje jeho původ a druh chovu. Jak se v označení orientovat a o kolik se od sebe liší ceny vejcí z různých typů chovů? Jaká je budoucnost klecových chovů v České republice?
-
Kdo vlastní naše televize? Která TV má nejvyšší tržby?
Televizní vysílání prochází krizí důvěry, mnoho lidí věří alternativním a „nezávislým“ zdrojům, které velmi často mají pochybný, neznámý či východní původ. Jak je to s vlastníky našich největších televizí? A jaká je vaše důvěra v televizní stanice? Kolik zaplatíme na koncesionářských poplatcích?
-
Poslední možnost pro podání daňového přiznání elektronickou formou
Termín pro elektronické podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Pro ty, které tato nepříliš oblíbená činnost ještě čeká, přinášíme podrobnější informace o tomto způsobu podání.
-
Jak je to s platbou, splatností a výší poplatků za svoz komunálního odpadu
Kdo všechno musí platit za svoz komunálního odpadu? Jaká je výše a jak je to s platbou, pokud nejste majitelem nemovitosti, ale jste jen v nájmu?
-
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok na odstupné. Kdy jej můžete uplatnit?
-
Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdraží od 1. ledna o 100 %
Od Nového roku si pravděpodobně za vklad do katastru nemovitosti připlatíte, tak neváhejte se změnami údajů v katastru. Jak vysoký bude poplatek? A proč se zvyšuje?
-
Kdy bude další sčítání lidu? Na jaře 2021!
V roce 2011 proběhlo poslední sčítání lidu, domů a bytů. Logicky nás další sčítání lidu čeká v roce 2021. Jakou bude mít podobu? A na jaké otázky se máte připravit?
-
Příští rok připlatíme státu za cigarety, alkohol i výhry
Od příštího roku nejspíše poroste spotřební daň na alkohol a cigarety, ale i poplatky za vklad do katastru nemovitostí a stát zdaní výhry. Kolik zaplatíte státu na odvodech navíc?
-
Za rádio platíte, i když máte „jen“ televizi
Pokud doma máte rádio nebo televizi (či nejspíše obojí), měli byste platit koncesionářské poplatky. A když máte jen televizi, platíte i za rádio, protože s digitálním příjmem televizních stanic jsou šířeny i ty rozhlasové.
-
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nemohou zaměstnat manželku (manžela). Pokud manželka (manžel) je v samostatné výdělečné činnosti aktivně zapojen, potom je nutná spolupráce. Jaké daňové povinnosti má spolupracující manželka? Jaká vysoká je daňová úspora?
-
Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
Daň z příjmu fyzických osob se vypočítá nikoliv z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítává? Jaká je skutečná sazba daně z příjmu? To si ukážeme v praktických příkladech.
-
Kolik si stát vezme celkem na daních, když vy vyděláte 1 euro?
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší v členských zemích EU o desítky procent. Nejvyšší zdanění je ve Francii, kde zaměstnavatel musí u průměrné mzdy vynaložit 2,16 € na každé 1 €, které obdrží zaměstnanec na svůj účet. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
-
Na kolik vás vyjdou poplatky za psa?
Pořídili jste si psa a nevíte, kde jej nahlásit? Kolik to vlastně stojí a zdali je nošení evidenční známky povinné? Řekneme vám to!
-
Kolik každý Čech vyprodukuje ročně odpadu?
Třídění odpadu je pro někoho vášeň, pro někoho nuda a někdo na něj kašle úplně. Jak třídí Češi? Kolik odpadu vyprodukujeme na obyvatele za rok?
-
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Situace, kdy za neplatiče museli doplácet zbylí vlastníci bytových jednotek a členové SVJ, se možná stanou minulostí. Jak se tedy budou pohledávky řešit v budoucnu?
-
S čím počítají dodavatelé? Vyznejte se v jejich cenících!
Když se rozhodnete pro změnu dodavatele, budete se muset vypořádat především se změtí čísel a výpočtů. Ač se to na první pohled nezdá, v ceníkách dodavatelů není zase tak těžké se vyznat. Ukážeme vám, jak na to.
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdy je daň z příjmů za rok 2016 nulová?
Nutnost podání daňového přiznání ještě neznamená, že se bude daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 platit. Podívejme se na vybrané případy, kdy vypočtená daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 činí 0 Kč.
-
Jak získat daňový bonus za rok 2016?
Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
-
Vše, co je třeba vědět o kontrolním hlášení DPH
Od 1. ledna 2016 přibyla plátcům daně z přidané hodnoty další administrativní povinnost, a to podávat spolu s daňovým přiznáním k DPH i kontrolní hlášení.
-
Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?
Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.
-
OECD: Kde platí občané nejvíce na dani z příjmu?
Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?
-
Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
-
Daňové přiznání v zemích OECD za rok 2012
Termín vyplňování daňového přiznání se blíží. Platíme na dani z příjmu moc nebo málo? Podívejme se, jak vysoké daně budou odvádět za rok 2012 občané v zemích OECD. Kde jsou daňové sazby nejvyšší a kde nejnižší?
-
ČSSZ: Změny v sociálním pojištění pro OSVČ od 1. 1. 2013
V roce 2013 se osobám samostatně výdělečně činným, jako každý rok, mění od měsíce podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 zálohy na důchodové pojištění. Výše minimálních záloh OSVČ, které vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, činí 1 890 Kč.
-
Novější auta snižují silniční daň
Placení silniční daně není pouze záležitostí firem, ale také OSVČ používající auto k podnikání. Novější auta jsou zvýhodněna nižší silniční daní, rozdíly jsou přitom značné. Daňové přiznání za rok 2012 je potřeba podat na FÚ do konce ledna 2013. Jak vysoká silniční daň bude?
-
Pracovat v důchodu bude méně výhodné
Vládní dohoda počítá se zvýšením zdanění u pracujících důchodců od příštího roku. Proč? Pracující důchodci nebudou moci uplatnit slevu na poplatníka. Od roku 2014 se má navíc zvýšit zdravotní pojištění. Zdanění pracujících důchodců prudce stoupne. Jaké jsou možnosti?
-
Méně hovězího v Austrálii
Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
-
Denní report - světové trhy (J&T)
Informace a komentáře k dnešnímu dění na světových trzích...
-
Nižší sklizeň bavlny
Američtí zemědělci očekávají tento rok sklizeň 17,8 mil žoků bavlny. (1 žok váží přibližně 500 liber).
-
Jak postupovat, když zemře účastník penzijního připojištění?
A vy jste uvedeni na smlouvě, jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze? Co vše si musíte vyřídit a jak potupovat?
-
Domácí trhy a události v týdnu od 3.6. do 9.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Obchodování na mezinárodních měnových trzích (Forex)
V první části se dozvíte něco více o "Mechanismu obchodování". V nedávné době začaly některé společnosti v České republice nabízet služby související se zprostředkováním obchodování na mezinárodních měnových trzích (Forex). Zhodnocení finančních prostředků touto cestou je pro mnohé investory lákavé, existují zde však nezanedbatelná rizika, která by případní zájemci o obchodování na Forexu určitě měli vzít v potaz. Na druhou část "Vybrané daňové a právní aspekty" se můžete těšit 24.6.!
-
Zprávy ze zahraničních burz
Nasdaq byl dnes pod prodejním tlakem, technologické akcie reagovaly na snížení doporučení celého polovodičového sektoru v čele se společností Intel, a spíše konzervativní tituly na indexu Dow Jones dnes oslabovaly kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu.
-
Jak nejvýhodněji platit na dovolené?
Jak ušetřit na dovolené? Ještě v nedávné minulosti znamenala cesta do zahraničí příchod do banky, kde jste si automaticky vyměnili české koruny za cizí měnu. A placení bylo vyřešeno. V současnosti už máte možností, jak platit víc.
-
Stalo se na burze?
Obchodování na pražské burze bylo v pátek opět líné. Největší propad zažily akcie Českých Radiokomunikací, které jsou pod tlakem prodejní objednávky.
-
Situace na trhu platebních karet v ČR
Přinášíme vám statistická čísla okolo platebních karet v České republice. A jsou to čísla velice zajímavá. V kombinaci s cenovou politikou bank naznačují další strategii finančních ústavů v této oblasti. Při pohledu na tato čísla je mimo jiné jasné, proč banky bezprostředně poté, co vyhnaly své zákazníky od přepážek, v letošním roce zpoplatnily výběry z bankomatů.
-
PF KB připisuje svým klientům 4,4%
Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění.