-
Ani pracovní úraz, ani nemoc z povolání. Kdy přesto odpovídá zaměstnavatel za újmu zdraví zaměstnance?
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za jemu vzniklou škodu v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel ovšem odpovídá zaměstnanci také za škodu způsobenou porušením technických, hygienických a jiných předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Musí mu pak nahradit ušlý výdělek, pokud zaměstnanec onemocní, ačkoliv nejde o nemoc z povolání nebo pracovní úraz.
-
Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?
Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas? Je taková práce přesčas neodměněna, tedy zdarma, nebo ne?
-
Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud
Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi se nově odvádějí srážky ze dvou třetin čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelných částek, i když vymáhané dluhy nejsou přednostní. Dosud se sráželo jen z jedné třetiny.
-
Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné, i když výpověď z pracovního poměru dal on sám
Nárok na odstupné v případě výpovědi ze strany zaměstnance zakládá pro určitý případ přímo zákoník práce. Může ho však zaručit i smlouva zaměstnavatele a zaměstnance. A pro určité situace určil nárok na odstupné výklad soudů.
-
Jaký je rozdíl mezi výpovědí pro zrušení části zaměstnavatele a výpovědí pro nadbytečnost zaměstnance?
Pokud zaměstnavatel špatně použije výpovědní důvod a zamění zrušení části zaměstnavatele a nadbytečnost zaměstnance, může toho zaměstnanec využít a získat peníze. Jaké jsou mezi těmito výpovědními důvody rozdíly?
-
Jak se změní základní sazby pro zahraniční stravné v roce 2025
Ministerstvo financí navrhlo sazby náhrad zahraničního stravného pro příští rok. U kterých států se sazby změní a o kolik?
-
Řadový zaměstnanec je povyšován na šéfovské místo – na co by měl myslet?
Zbavit se vedoucího zaměstnance je snazší než propustit řadového pracovníka, protože když byl na šéfovské místo jmenován, může z něj být také kdykoliv odvolán. Obyčejní zaměstnanci mohou dostat výpověď jen z omezeného okruhu zákoníkem práce upravených výpovědních důvodů.
-
V jakých případech může zaměstnavatel požadovat výpis z rejstříku trestů
Potvrzení o bezúhonnosti prostřednictvím dodání výpisu z rejstříku trestů vyžaduje stále více zaměstnavatelů. To však neznamená, že na to mají automaticky právo. V jakých případech je takový požadavek nepřijatelný?
-
Kdo a kdy nemá nárok na příplatek za přesčasovou práci ani na náhradní volno
Zákoník práce umožňuje, aby zaměstnanci nedostávali za přesčasovou práci žádné příplatky ani nečerpali náhradní volno. Zaměstnanci tak zůstávají bez výhod, ale přesto na tom netratí. Jak je to možné? Jaká to má pravidla?
-
Co se počítá do průměrného výdělku pro výpočet náhrad, dovolené nebo odstupného
Které odměny vyplácené vedle mzdy a mzdových příplatků se do průměrného výdělku počítají a které ne? Co o tom rozhoduje?
-
Může zaměstnavatel lustrovat uchazeče o práci na internetu? Jen omezeně, řekl ombudsman
Zaměstnavatelé se během výběrových řízení i v průběhu trvání pracovního úvazku mnohdy dopouštějí diskriminace, což je v rozporu se zákony. Na nejčastější případy diskriminace upozornil veřejný ochránce práv.
-
Odpovídá zaměstnavatel za úraz, který si zaměstnanec způsobil během činnosti konané pro zaměstnavatele z vlastní iniciativy?
O přehnaně iniciativních lidech se říkají různé vulgární průpovídky, ale proč by nemohl zaměstnanec vypomoci firmě i bez příkazu šéfa, z vlastního rozhodnutí? Ale co když se při tom zraní? Kdy pak má a kdy nemá nárok na odškodnění?
-
Šikana a sexuální obtěžování, ale i pochvaly. Zaměstnanci již rok podávají oznámení na své zaměstnavatele
Od 1. srpna 2023 se mohou zaměstnanci bránit před protiprávnímu jednání ze strany zaměstnavatelů bez toho, aby by jim od „chlebodárce“ hrozil nějaký postih. Data ukázala, které problémy zaměstnanci nejčastěji řeší.
-
Na zvýšení platu od 1. září se mohou těšit někteří zaměstnanci veřejného sektoru
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo 23. července do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, kterým by se měly zvýšit platy některým zaměstnancům veřejného sektoru.
-
Dohody o nepřetahování zaměstnanců a konkurenční doložky s OSVČ. Co je povoleno?
Je v pořádku, aby zaměstnavatelé uzavírali dohody o tom, že si nebudou vzájemně přetahovat zaměstnance? A je potřeba, aby dohoda byla stanovená oficiální smlouvou, nebo stačí i zpráva na sociálních sítích? Rozebereme také uzavírání konkurenčních doložek mezi OSVČ a jejich „zaměstnavateli".
-
Neplacené volno může zkomplikovat platby zdravotního pojištění. Kdy budete doplácet?
Požádali jste zaměstnavatele o neplacené volno, bylo vám schváleno a teď přemýšlíte, jak to budete mít se zdravotním pojištěním? Pojďme se podívat, co na to říká zákon a zdravotní pojišťovna.
-
Kdy může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolené a co to znamená
Za jakých podmínek může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolených? Musí pak mít volno všichni zaměstnanci? Co když někdo ještě nemá nárok a jiný zaměstnanec naopak už nemá nárok na dovolenou?
-
Zakázal váš zaměstnavatel čerpání dovolené v létě? I tak existují situace, kdy ji můžete mít
V některých firmách se v létě může stát, že kvůli provozním důvodům zaměstnavatel nepovoluje zaměstnancům čerpat dovolenou. Existují však situace, kdy přesto pracovník může na dovolenou nastoupit, a dokonce se ani nemusí handrkovat o její konkrétní termín. Kdy to platí a jak na to?
-
Jak odvolat okamžité zrušení pracovního poměru? A je to vůbec možné?
Při okamžitém zrušení pracovního poměru končí zaměstnání ihned, bez nějaké výpovědní doby. A tak je, pokud horké hlavy vychladnou a zrušení si rozmyslí, jeho negace mnohem složitější než zrušení výpovědi. Jak v praxi na to?
-
Mohou nezletilí pracující ručit za peněžní hotovost, kterou jim zaměstnavatel svěří?
Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou odpovědností u zaměstnavatele? Musí případnou škodu způsobenou zaměstnavateli zaměstnanec nahradit?
-
Možnost rozvrhnout si pracovní dobu získají i zaměstnanci na pracovišti zaměstnavatele
Velká novela zákoníku práce má nově zaměstnanci a zaměstnavateli umožnit sepsání písemné dohody o tom, že si zaměstnanec bude sám rozvrhovat týdenní pracovní dobu. Opatření je jedním z kroků k flexibilnějším pracovním vztahům.
-
Co musí neplatně propuštěný zaměstnanec udělat, aby dosáhl na peněžní náhradu?
Za jakých okolností má zaměstnanec nárok na peněžité odškodnění od zaměstnavatele v případě, že dostal neplatnou výpověď? Mimo jiné musí trvat na dalším zaměstnávání, podat žalobu a musí být připraven, schopen a ochoten se do práce vrátit. Může mezitím pracovat jinde nebo být registrován na Úřadu práce?
-
Jak správně zrušit výpověď z pracovního poměru
Zaměstnavatel i zaměstnanec si mohou rozmyslet výpověď z pracovního poměru, kterou už doručili druhé straně. Kdy je to možné? Jak na to, aby ani jedna strana nemohla zneužít situace?
-
Zaměstnanci i zaměstnavatelé mohou poslat výpověď také elektronicky, a to i bez souhlasu druhé strany
V loňském roce došlo k úpravám pravidel pro doručování písemností mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Nově například můžou zaměstnanec i zaměstnavatel poslat výpověď přes datovou schránku, a to i bez souhlasu druhé strany.
-
Zaměstnankyně odmítla nosit roušku v pracovní době, zastal se jí až Nejvyšší soud
Zaměstnavatel požadoval po zaměstnankyni, aby v době epidemie koronaviru nosila roušku. Ta to odmítla ze zdravotních důvodů a nemohla chodit do práce. Následně se prostřednictvím žaloby domáhala ušlé mzdy za dobu, po kterou nevykonávala pracovní činnost, a omluvy za diskriminaci. Zastal se jí až letos v únoru Nejvyšší soud.
-
Může zaměstnanec dostat výpověď za nevhodné oblečení, v němž chodí do práce?
Když se zaměstnanec neobléká do práce, jak žádá firma, porušuje tím pracovní kázeň? A co firma může ohledně oblékání zaměstnancům nařídit? Zákoník práce nepředepisuje, jak má zaměstnanec chodit do práce oblečený z hlediska estetiky nebo firemní kultury. O oblečení a obutí zaměstnanců se zákoník práce zajímá jen z hlediska bezpečnosti a ochrany jejich zdraví při práci.
-
Zaměstnavatelé těžící z nelegální práce mají kromě pokuty viset na úřední desce
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny v oblasti postihování nelegálního zaměstnávání. Nově by mohli inspektoři práce pořizovat audiovizuální záznamy u zaměstnavatelů bez jejich vědomí. Za umožnění nelegální práce by zaměstnavateli nově hrozilo také zveřejnění na úřední desce Státního úřadu inspekce práce.
-
Kdy musí zaměstnanec platit podíl na škodě, která vznikla zaměstnavateli
Nejsou-li splněny předpoklady pro náhradu škody zaměstnancem podle zákoníku práce, lze majetkovou újmu zaměstnavatele posoudit ještě podle pravidel občanského zákoníku o bezdůvodném obohacení. Co to znamená?
-
Kdy může zaměstnavatel odebrat zaměstnanci část dovolené kvůli jeho neomluveným absencím?
Kolik pracovní doby musí zaměstnanec neomluveně zameškat, aby přišel o dovolenou? A co když zaměstnanec už dovolenou vyčerpal, lze mu i takovou dovolenou zkrátit? Jaká jsou pravidla a co vše rozhoduje o krácení dovolené?
-
MPSV chystá modernizaci zákoníku práce. Bude zahrnovat výpověď zaměstnance bez udání důvodu?
Národní ekonomická rada vlády (NERV) zveřejnila koncem ledna letošního roku soubor opatření, která by měla přispět k růstu české ekonomiky. Mezi jednotlivými opatřeními se také objevil návrh na propuštění zaměstnanců bez udání důvodu.
-
Jak je to s osobními prohlídkami zaměstnanců, soukromými hovory a dětmi na pracovišti
Požaduje po vás zaměstnavatel podrobit se osobním prohlídkám téměř jako na letišti? Zakazuje vám používání mobilu k soukromým účelům během pracovní doby? Máte nárok si s sebou vzít do zaměstnání i vaše dítě?
-
Může zaměstnanec během přestávky na jídlo opustit pracoviště?
Brání vám zaměstnavatel odejít během přestávky z pracoviště? Může si takové jednání dovolit, nebo jedná protiprávně?
-
Příklady a návody výpočtu exekučních srážek ze mzdy v komplikovanějších situacích
Jak se na zaměstnancově mzdě podrobené exekuci projeví, když se změní výše nezabavitelné částky? A co se srážkami udělá, když je nařízena exekuce kvůli výživnému?
-
Co je to bezdůvodné obohacení a kdy musí zaměstnanec peníze vrátit?
Kdy a kdo ze zaměstnanců musí vrátit peněžní částky, které neměl od zaměstnavatele dostat? V praxi je rozdíl, když peníze navíc dostal neprávem třeba pomocný dělník, nebo účetní či právník. Rozhodovat také bude množství omylem vyplacených peněz. Jaká jsou pravidla?
-
Odškodné pro rodiny zemřelých zaměstnanců se od ledna 2024 zvýšilo. Koho se týká?
Zatímco dlouhodobě vyplácené pozůstalostní renty po zaměstnanci zemřelém v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání se zvyšují jen málo, nebo vůbec, jednorázové odškodnění rodinných příslušníků zemřelého zaměstnance se zvýšilo poměrně výrazně. O kolik?
-
O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?
Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?
-
O kolik v roce 2024 klesne paušální náhrada nákladů při práci z domu
Od 1. října letošního roku mohou zaměstnanci, kteří pracují tzv. „na dálku“, čerpat paušální náhradu od zaměstnavatele, která pokryje náklady související s prací z domu. Jakou výši sazby stanovilo MPSV na rok 2024?
-
Agenturní zaměstnanci mají získat záruku mzdy od Úřadu práce, snad už v roce 2024
Poslanci na začátku září schválili ve třetím čtení návrh zákona, který zavede změny v agenturním zaměstnávání. A to jak pro samotné pracovní agentury, tak pro jejich zaměstnance. Nyní návrh zákona projedná Senát.
-
Minimální mzda má tvořit až půlku mzdy průměrné, změny se dotknou i dovolených
Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, který má za úkol spustit automatickou valorizaci minimální mzdy. Změna zákoníku práce by se na výši minimální mzdy projevila od roku 2025.
-
Může vám šéf přikázat čerpání neplaceného volna?
Přišel za vámi zaměstnavatel, abyste podepsali dohodu na neplaceném volnu, protože pro vás nemá dostatek práce? Určitě na ni nepřistupujte, pokud nechcete přijít o peníze, na které máte ze zákona právo.
-
Kdy je možné vykonávat práci v pracovní neschopnosti a kdy je to na výpověď
Za dobrotu na žebrotu. Zaměstnanec dostal výpověď za porušení pracovní kázně, když přišel pracovat i během pracovní neschopnosti, ale odmítl další práci, protože se mu udělalo špatně. Byla výpověď oprávněná?
-
Na jaké náhrady má nárok zaměstnanec, který na pracovní cestu použije vlastní vozidlo?
Kdy zaměstnavatel musí uhradit pohonné hmoty i opotřebení vozidla? Kdy se vychází ze skutečně zaplacené ceny na čerpací stanici a kdy z vyhláškových cen?
-
Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
-
Snižuje se úrazová renta, jestliže měl zaměstnanec už před pracovním úrazem jiné zdravotní obtíže?
Lze snížit rentu za pracovní úraz nebo nemoc z povolání (náhradu za ztrátu na výdělku), protože zaměstnanec měl už před vznikem škody beztak chatrné zdraví?
-
Mzdový výměr a platový výměr: k čemu jsou a v čem jsou rozdíly
Platový výměr je povinnou formou určení výše platu ve státní a veřejné sféře. Mzdový výměr je jednou z možností stanovení výše mzdy v soukromém sektoru.
-
Manželé živnostníci se nesmějí vzájemně zaměstnávat. Jaké jsou další zákazy pro rodinu?
Manžel živnostník nemůže zaměstnávat manželku a naopak, i když mohou být spolupracujícími osobami. Za jakých okolností mohou být zaměstnáni na stejném pracovišti? A jak je to s ostatními příbuznými a rodinnými příslušníky? Jaká platí omezení pro zaměstnávání rodinných příslušníků v privátním sektoru a jaká u státu?
-
Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?
Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?
-
Jak se budou kompenzovat náklady na práci z domu?
Od příštího roku bude muset zaměstnavatel vyhovět některým osobám s žádostí o home office. Dále mu také nově vznikne povinnost hradit náklady vzniklé prací z domu. Jak to bude probíhat?
-
Více částečných úvazků a home office. Stát v zákoně podpoří oboje
Částečné úvazky se dočkají větší státní podpory a stejně tak tomu bude i u práce z domova. Zaměstnavatel bude některým zaměstnancům nově povinen vyhovět, pokud budou chtít home office. Kterým a co se změní?
-
I nejjednodušší rozvázání pracovního poměru dohodou lze poplést: Jak se toho vyvarovat?
Sepsání dohody o rozvázání pracovního poměru je velmi snadné. Stačí několik málo jednoduchých slov. Ukážeme, jak na to. Přesto se ale v praxi hovoří o výpovědi dohodou, což je naprostý nesmysl.
-
Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
-
Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?
Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
Kdy se prodlužuje výpovědní doba?
Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?
-
6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná
Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?
-
Jak vysoké je zdanění různých přivýdělků ve výši 100 000 Kč?
Mnozí zaměstnanci si ke svému příjmu ze zaměstnání přivydělávají. Zdanění přivýdělku se však může značně lišit. V našich vybraných praktických příkladech se zdanění přivýdělku pohybuje od necelých 7 % do 26 %. Který příjem je daňově nejvýhodnější?
-
Kdy můžete odmítnout zaměstnání, které vám vybral Úřad práce?
Pokud se registrujete do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, musíte očekávat, že kromě podpory v nezaměstnanosti, máte-li na ni nárok, se vám instituce bude pokoušet zprostředkovat zaměstnání. Kdy ho ale můžete odmítnout?
-
Špatně doručená výpověď ji může zneplatnit, jak ji správně doručit?
Jakými způsoby může zaměstnavatel doručit zaměstnanci výpověď? A co když ji zaměstnanec odmítne přijmout? Nebo si pro ni nepřijde na poštu?
-
Co všechno musí zaměstnavatel splnit, když chce dát zaměstnanci výpověď?
Dostát všem povinnostem, které ukládá zákoník práce zaměstnavateli, který chce propustit zaměstnance na základě výpovědi, není snadné. Přinášíme základní přehled jeho povinností.
-
Kam po maturitě: Na jaké pracovní úvazky lze pracovat?
Ukončili jste úspěšně středoškolské studium a chcete se vrhnout do pracovního světa? Podívejte se na to, jaké možnosti se vám nabízí a jak se od sebe vzájemně liší.
-
Kdy musí výpovědi předcházet varování od zaměstnavatele?
Kdy musí být zaměstnanec v předstihu varován před sankcí v podobě rozvázání pracovního poměru? Platí povinnost varovat problematického zaměstnance jen pro výpověď, nebo i pro okamžité zrušení pracovního poměru? Kdy je výpověď neplatná, jestliže zaměstnanec nebyl předem upozorněn na to, že ji může v budoucnu dostat?
-
Zaměstnávání přes agentury práce: Na co pozor?
S přívalem ukrajinských uprchlíků se obsadí plno pracovních míst. Některé si navíc vezmou pod svá křídla agentury práce. Jak poznat, zda se jedná o solidní agenturu?
-
Kdy raději neodepisovat na pracovní inzerát
Jste nezaměstnaní a aktuálně si hledáte práci? V takovém případě trávíte plno času na portálech s inzercemi pracovních nabídek. Jak by měl vypadat věrohodný inzerát? A na jaké nabídky raději neodepisovat?
-
Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
-
10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
-
Jak často musíte na periodickou zdravotní prohlídku v zaměstnání?
Budete muset kvůli práci pravidelně podstupovat pracovnělékařské prohlídky? Jak často na ně budete muset chodit a proč na ně vůbec musíte?
-
Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku
I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Osm výhod podnikání při zaměstnání
Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
-
Přijdete po skončení směny do šatny a oblečení je fuč - Jak je to s odpovědností zaměstnavatele za odložené věci zaměstnanců?
Jaká jsou pravidla odpovědnosti za odložené věci podle zákoníku práce? Co musí zaměstnanec udělat, aby dostal náhradu za ukradené nebo poškozené věci?
-
Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?
-
Kdo se může registrovat na úřadu práce a mít přivýdělek?
Přivyděláváte si, ale rádi byste si našli něco lepšího, a proto přemýšlíte o registraci na úřadu práce? Anebo potřebujete mít vyřešené zdravotní pojištění a víte, že osoby v evidenci na ÚP jsou státními pojištěnci? Přečtěte si, kdy můžete mít příjem a zároveň být v evidenci uchazečů o zaměstnání.
-
Kdy dostanete od zaměstnavatele náhrady, když jste v pracovní neschopnosti?
Za určitých podmínek lze od zaměstnavatele dostat finanční náhrady, které souvisí např. se ztrátou výdělku po dobu pracovní neschopnosti anebo dokonce s bolestným a mnoha dalšími. Kdy na něco takového máte nárok?
-
Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?
Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?
-
Kdy musí zaměstnanec hradit škodu při poškození, zničení či ztrátě majetku?
Zaměstnanec musí zaměstnavateli nahradit škodu, kterou mu způsobil vlastním zaviněním. V některých případech však náhrady škody může být i zproštěn. Kdy a co se stane, pokud ztratí ochranné prostředky? A jak vysoká je náhrada?
-
Co je důležité vědět o dohodě o hmotné odpovědnosti?
Dohoda o hmotné odpovědnosti se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro případ, kdyby vznikl schodek na hodnotách zaměstnavatele. Kdy ji ale uzavřít nelze? Můžete od ní odstoupit? A jak je to s náhradami?
-
Jak získat peníze, které dluží zaměstnavatel, od státu
Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit mzdy, které jim dluží zaměstnavatel, který se dostal do platební neschopnosti. Jak na to?
-
Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech
I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu.
-
Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době
Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.
-
Na co by si měl dát zaměstnanec pozor, když dostane výpověď?
Dostali jste v práci výpověď, protože se ruší firma anebo její část, ve které pracujete? A nemáte náhodou nárok na odstupné? A kdy můžete dát okamžitou výpověď vy?
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Co si může dovolit zaměstnavatel uvádět o svém bývalém zaměstnanci v pracovním posudku? Jak se bránit?
Význam a používání pracovních posudků v poslední době v praxi klesl. Firmy si častěji vybírají a prověřují uchazeče o zaměstnání samy, podle vlastních kritérií a postupů. A když na to nemají kapacity, pověří personální agenturu. Na státních a komunálních úřadech zase probíhají různá výběrová řízení podle pravidel zákona. Na druhou stranu existují obory práce, kde vezmou každého, i s negativním pracovním posudkem, takže se posudky ani nevyžadují. Přesto ale někteří zaměstnavatelé setrvávají u tradice a pracovní posudky vyžadují. A pak si jej uchazeč o zaměstnání musí opatřit.
-
4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání
Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?
-
Sdílené pracovní místo má pomoci osobám na rodičovské, penzistům i absolventům. Jak bude fungovat?
Sdílené pracovní místo nebylo až do začátku roku 2021 nijak definováno v zákoně. Přesto jej maličké procento českých zaměstnavatelů využívalo. V zahraničí se pak jednalo o poměrně běžnou úpravu pracovního vztahu. Jak sdílené pracovní místo funguje? A bude pro vás vhodné?
-
Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?
Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?
-
3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání
Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.
-
Daňové přiznání penzistů v příkladech
Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.
-
Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?
Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?
-
Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu
Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?
-
Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu
Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.
-
Kdy máte nárok na odměnu za přestávku v práci?
Je dvanáct hodin a vy se ptáte kolegy nebo kolegyně na pracovišti, zda s vámi půjde do oblíbené restaurace přes ulici na obědové menu. Při jídle proberete, jak se mají děti, kam pojedete s rodinou na dovolenou a při cestě zpět do práce se ještě stavíte v obchodě a koupíte mléko, které vám doma došlo. Uplynulo něco přes třicet minut, nevolal vám šéf a vůbec jste se nemuseli starat o to, co se děje v práci. Takto vypadá modelová a demonstrativní přestávka na jídlo a oddech.
-
Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?
-
11 případů, kdy nemocenskou nedostanete
Nárok na nemocenskou během nemoci nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané případy, kdy nelze nemocenskou dostávat na účet.
-
(4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém při nesoučinnosti zaměstnavatele?
Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si dlužnou výplatu můžete nechat proplatit právě tam. Opravdu tím ale pro vás zaměstnavatel skončil? Jak může ještě víc zhoršit vaši situaci?
-
(3) Zaměstnavatel v insolvenci: Co s nevyplacenou mzdou zaměstnance?
Zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti a nezaplatil vám mzdu, na kterou máte právo? Jakým způsobem můžete uplatnit své mzdové nároky a kam vaše cesta nejdříve povede?
-
(2) Zaměstnavatel v insolvenci: Jak a kdy může zaměstnanec odejít z práce?
Zjistili jste, že firma, u které pracujete, se ocitla v insolvenci? Pravděpodobně se vám hlavou honí celá řada myšlenek. Mezi ty určitě bude patřit, zdali by nebylo lepší zkusit štěstí jinde. Jak je to ale s výpovědí u firmy, která je v insolvenci?
-
(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?
Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?
-
Bude práce z domova nový standard? Firmy musí vyřešit IT bezpečnost a produktivitu práce
Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným kvůli koronavirové pandemii byly nuceny miliony zaměstnanců na celém světě vykonávat svoji práci z domova. Tato změna v pracovních zvyklostech měla velký dopad na rozvoj trendu práce mimo kanceláře. Od začátku zavádění opatření zůstává nejasná nejedna důležitá otázka. Jaká jsou rizika práce z domova?
-
Platby na sociálním pojištění ze zaměstnání v příkladech
Sazba sociálního pojištění je pro zaměstnance jednotná a na výpočet sociálního pojištění nemá vliv počet vychovávaných dětí, přesto se postup výpočtu liší, podívejme se na praktické příklady.
-
Výpovědní lhůta v zaměstnání: jak ji zkrátit nebo prodloužit?
Chcete dát v zaměstnání výpověď a spěcháte rovnou do nové práce? Jak dlouhá bude vaše výpovědní lhůta? A budete muset její délku dodržet?
-
Vláda schválila odměny pro zaměstnance. Pro které a jak budou vysoké?
Vláda dnes konečně rozhodla o odměnách pro zaměstnance. Kdo dostane ke mzdě peníze navíc a jak vysoké odměny budou?
-
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
-
Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
-
Co dělat, když vám končí smlouva na dobu určitou?
Jste zaměstnáni na dobu určitou a pomalu se blížíte ke konci smlouvy? Co můžete v takové situaci dělat? A co si může dovolit váš zaměstnavatel?
-
Neznáš někoho na náš nový flek?
Známí, kamarádi, přátelé. Známe se ze školy, ze zaměstnání nebo třeba z fitka. Jeden je spokojený, další ale shání nějakou novou práci. Tak mu doporučím naši firmu. Když se to povede, ještě dostanu odměnu navíc. I tak se čím dál častěji nabírají noví zaměstnanci. Těch dobrých je totiž velmi málo a čtení pracovních inzerátů nepatří mezi jejich hobby.
-
Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za jakých okolností může dostat výpověď?
Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely smlouvu na dobu neurčitou. Pakliže však žena přijde do jiného stavu ještě během zkušební doby, může své místo naneštěstí ztratit relativně snadno.
-
Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
-
Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
-
Nepřerušované CV je základ
Jste hrdi na svůj profesní životopis? To je dobře. A jste si jisti tím, že skutečně nemá chybu a tok zaměstnání, stáží, školení a studia na sebe plynuje navazuje. Pokud to tak není, jistě to budete umět vysvětlit, protože se vás na to při pohovoru zcela jistě zeptají. Víte, co odpovíte?
-
Jakou odměnu může dostat jednatel s.r.o.
Zajímá vás, co musí obsahovat smlouva o výkonu funkce jednatele v s.r.o.? Jakým způsobem musí být upraveny odměny a jak se bude danit jeho příjem?
-
Musíte ze svého příjmu platit zdravotní pojištění?
V praktických příkladech si uvedeme situace, kdy je nutné platit zdravotní pojištění, přestože to tak na první pohled nevypadá. Na co si dát při placení zdravotního pojištění pozor?
-
Kdy se vyplatí "pojistka na blbost"?
Kdo nic nedělá, nic nezkazí, říká se. A naopak, kdo nějakou činnost vyvíjí, ten škodu na majetku, penězích či zdraví prostě udělat může. I když u některých povolání je riziko větší než u jiných. Vyplatí se i vám?
-
Daňová poradna: 5 otázek za 5 minut 12 do daňového přiznání
S koncem března se plní finanční úřady a podatelny a především daňová přiznání. Pokud v tom plavete, vždycky se na daně můžete zeptat v naší poradně. Jaké dotazy měli naši čtenáři v posledních dnech? Projděte si je a možná najdete i vaši odpověď.
-
Prokazování původu majetku začíná na 5 milionech
Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
-
Důchod se kvůli nadstandardním příjmům zdaňovat nebude
Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
-
Čisté zisky zámořských firem klesají již pátý kvartál v řadě
Výsledková sezóna probíhá v těchto dnech na plné obrátky, přičemž svá čísla za 2Q reportovala již nadpoloviční většina společností zahrnutých do indexu S&P 500. Lze tak již tvořit předběžné závěry o tom, jak úspěšně či neúspěšně uplynulý kvartál pro americké korporace dopadl.
-
Pobírání státní dávky a příjem ze zaměstnání
Výše příjmu ze zaměstnání nebo forma pracovního úvazku během pobírání starobního důchodu nebo rodičovského příspěvku není omezena. Při pobírání některých dávek si však lze přivydělat pouze omezeně, jinak se ztrácí na dávku nárok. Podívejme se na v praxi nejčastější omezený souběh státní dávky a příjmu ze závislé činnosti.
-
Znáte tyto finty, jak zaplatit méně na daních?
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
-
Sedm chyb, které děláte při vyplňování daňového přiznání
Vyplňovat daňové přiznání v poslední den lhůty ve spěchu není rozumné. Někdy se dělají zbytečné chyby. Nebo se z nedbalosti platí více na dani než je potřeba. Na co si dát při vyplňování daňového přiznání pozor?
-
Jak napravit neuplatnění daňové slevy?
Někteří zaměstnanci platí během roku na dani z příjmu fyzických osob více, než je jejich povinnost, protože neuplatní všechny daňové slevy a daňová zvýhodnění, na které mají nárok. Opomenutí se však dá napravit a navíc zaplacenou daň lze získat zpět.
-
Která daň se platí vždy?
Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?
-
Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec
Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.
-
Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
-
Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění
Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
-
Solidární daň v roce 2013
Zdanění občanů s nadstandardními příjmy je v Česku při mezinárodním porovnání nízké. Příští rok vlivem „solidární daně“ a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Zdanění mzdy letos a v roce 2014
V roce 2014 odvedou všichni zaměstnanci na daních více než v letošním roce. Hlavním důvodem je zvýšení zdravotního pojištění ze 4,5 % na 6,5 %. Připočteme-li chystané zvýšení regulačních poplatků, tak náklady na zdravotní péči výrazně vzrostou. O kolik zaplatíte na dani více? KALKULAČKA UVNITŘ
-
Zdanění jednatelů za rok 2012 bude vyšší
V Česku je poměrně časté, že jednatelé společnosti s ručením omezeným jsou současně zaměstnanci této společnosti. V roce 2011 nepodléhaly příjmy jednatele sociálnímu pojištění, v roce 2012 již ano. Zdanění jednatelů a členů dozorčích rad bude za rok 2012 vyšší.
-
Vybrané ukazatel hospodářství - květen a červen 2002
Meziroční růst průmyslové produkce v květnu mírně zpomalil na 5,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako před rokem). Vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy o 15,5 %. Naopak klesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby o 10,5 %.
-
Jak postupovat, když zemře účastník penzijního připojištění?
A vy jste uvedeni na smlouvě, jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze? Co vše si musíte vyřídit a jak potupovat?
-
Penzijní fond Komerční banky
Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě konané 27. května 2002, připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění. Druhý největší penzijní fond v objemu spravovaného majetku tak připsal svým účastníkům za rok 2001 podíly na výnosech ve výši 4,4%.
-
Stane se na burze?
Zvýšený zájem bude nadále panovat o akcie Čezu...