-
Jak se liší zdanění minimální a nadstandardní mzdy v roce 2024
Rozdíly ve zdanění mezd v Česku jsou v procentuálním vyjádření poměrně malé. Proč tomu tak je? Jak vysoké daně platí ze mzdy zaměstnanec s minimální mzdou a se stotisícovou mzdou? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Průměrná mzda je v roce 2024 vyšší než loni, ale je z ní také vyšší důchod?
Za první čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční mzda 43 941 Kč, což je o necelých 6,5 % více než v roce 2023. Přesto však má žadatel o starobní důchod s průměrnou mzdou v letošním roce značně nižší důchod, než tomu bylo v roce 2022. Ovšem oproti minulému roku si žadatelé polepšili. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Lze mít předčasný důchod vyšší než čistou mzdu před důchodem?
Při výpočtu starobního důchodu je v Česku významným způsobem zastoupen prvek solidarity. Zaměstnanci s nízkou mzdou, kteří pracovali po celý život, mají v praxi starobní důchod dokonce vyšší než mzdu před odchodem do důchodu. To platí zejména pro lidi, kteří odešli do starobního důchodu ještě v roce 2023. Může však být i předčasný důchod vyšší než mzda přijímaná na účet před důchodem?
-
Mám průměrnou mzdu, jaký budu mít důchod?
Měsíční částka státního důchodu závisí nejenom na dosahovaných rozhodných příjmech, ale i na získané době pojištění. S jakou výší státního důchodu mohou počítat lidé, jejichž důchodové příjmy jsou na úrovni průměrné mzdy?
-
Nezaměstnáváte osobu se zdravotním postižením? Budete muset platit více než v současnosti, schválila vláda
Novelu zákona o zaměstnanosti schválila vláda. V rámci novely mají firmy, které nezaměstnávají osoby zdravotně postižené (OZP), odvádět do rozpočtu více než v současnosti. Proč? A kolik to bude?
-
Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016
U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?
-
V Lucembursku je hodinová minimální mzda více než pětkrát vyšší oproti Bulharsku
Všechny členské země Evropské unie jsou v mezinárodním srovnání velmi vyspělé, přesto jsou mezi nimi značné ekonomické rozdíly, což dokládá i úroveň mezd v národní ekonomice. I rozdíly v minimální mzdě jsou značné. Ve kterých zemích EU je v roce 2024 nejvyšší hodinová minimální mzda? Ve kterých zemích EU je nižší než v Česku?
-
Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?
Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.
-
Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko
Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?
-
Jak zvyšuje důchod průměrná mzda vyšší o tisíc korun
Při výpočtu starobního důchodu hrají roli rozhodné příjmy a získaná doba pojištění. Jak se liší starobní důchod, když je průměrná mzda za odpracované roky vyšší o 1000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.
-
OSVČ v roce 2024 zaplatí o 13 848 Kč více na minimálních zálohách na zdravotní a sociální pojištění
O kolik v roce 2024 vzrostou měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? Vzroste i paušální daň? A co dalšího se pro OSVČ mění?
-
Jak vysoká je minimální mzda v EU v porovnání s „běžnou“ mediánovou mzdou?
Ve většině členských zemí Evropské unie dosahuje minimální mzda více než 50 % mediánu mzdy. Jak si při evropském porovnání stojí Česko?
-
Co dělat, abyste dosáhli na předčasný důchod ve výši průměrné penze
V červnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 20 233 Kč. Jak vysoké příjmy musí mít žadatelé o předčasný důchod, aby měli průměrný důchod v roce 2024? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech
Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.
-
Jak se vypočítá průměrný výdělek a k čemu je v zaměstnání dobrý?
Proč se přepočítává průměrný výdělek čtyřikrát do roka? A jak se určí, který průměrný výdělek bude rozhodující pro výši náhrady mzdy za určité období? O jaké náhrady mzdy jde?
-
Minimální mzda má tvořit až půlku mzdy průměrné, změny se dotknou i dovolených
Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, který má za úkol spustit automatickou valorizaci minimální mzdy. Změna zákoníku práce by se na výši minimální mzdy projevila od roku 2025.
-
Rok pojištění navíc zvýší důchod u průměrné mzdy o 400 Kč
Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na výši příjmů, ale i na získané době pojištění. Každý ukončený rok pojištění hraje roli. U průměrné mzdy rok pojištění znamená přibližně o 400 Kč vyšší důchod. U nadprůměrných mezd je to ještě o další stokoruny navíc.
-
Různé podmínky dělají u důchodu z průměrné mzdy rozdíl téměř 10 tisíc korun
Za první čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá mzda 41 265 Kč. S jakou částkou důchodu je možné počítat při průměrné mzdě? Rozdíly jsou velké, záleží na získané době pojištění a zda se uplatní krácení za předčasnost či výchovné na děti. Podívejme se na praktické příklady.
-
„Máte padáka!“ Jaká má propouštění pravidla? Kdy zaměstnanec nemůže být propuštěn?
Výpověď se může týkat kohokoli. Nemusí se jednat pouze o nevýkonné zaměstnance, při restrukturalizaci se ruší to pracovní místo, které je nadbytečné. Jaké musí mít náležitosti? A kdy je nárok na odstupné?
-
Jak se liší hrubá a čistá mzda u podprůměrné a nadprůměrné mzdy v zemích OECD
Česko patří mezi členské země OECD s malým rozdílem v míře zdanění u podprůměrné a nadprůměrné mzdy. Vyšší 23% sazbě daně z příjmů v Česku totiž podléhají až velmi vysoké mzdy, takže i naprostá většina zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou odvádí na dani z příjmů jen 15 % z hrubé mzdy. V některých členských zemích OECD však zaplatí zaměstnanci s nadprůměrnou mzdou na povinných daňových platbách výrazně více než zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu.
-
Podpora v nezaměstnanosti u invalidních důchodců
Jste v invalidním důchodu, nemáte zaměstnání a nevíte, jestli vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pojďme se společně podívat, jak to funguje.
-
Jak se vyvíjela výše důchodu při minimální mzdě a proč ji v roce 2022 penze překonala
Během let se v Česku zvyšovala minimální mzda a měnila výpočtová formule starobního důchodu. Vypočítejme si, ve kterém roce byl starobní důchod při osobním vyměřovacím základu na úrovni minimální mzdy nejvyšší.
-
Jak vysokou daň z příjmů platí zaměstnanci s průměrnou mzdou ve světě?
Hrubá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdou podléhá v Česku pouze 15% sazbě daně z příjmů, a ještě má zaměstnanec minimálně nárok na slevu na poplatníka. Jak vysoká je efektivní daňová sazba? Kolik platí na dani z příjmů zaměstnanci v ostatních vyspělých zemích světa?
-
Nejvyšší mzdy z vyspělých států mají Švýcaři, Česko je na úrovni Pobaltí
Pouze ve Švýcarsku byla v loňském roce průměrná hrubá měsíční mzda vyšší než v přepočtu 200 tisíc českých korun. Dalšími členskými zeměmi OECD s nejvyššími mzdami jsou Island, Lucembursko, Dánsko a USA. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa?
-
Srovnání průměrné mzdy, důchodu a poslaneckého platu: je nyní důchod nejblíže platu poslanců?
Politici často hovoří o společenské solidaritě. Podívejte se spolu s námi na srovnání průměrného důchodu, průměrné mzdy a platu poslanců. Jaký je jejich poměr a jak se měnil v čase? Nastal čas na zmrazení platů politiků?
-
Kdy příjmy v důchodu měsíční penzi nezvyšují?
Starobní důchodci mohou mít k důchodu neomezené příjmy. Při splnění zákonných podmínek jim následně i tento příjem zvýší důchod. Podívejme se v pěti příkladech, kdy se však státní důchod nepřepočítá.
-
Jaká je výše důchodů k průměrné mzdě v závislosti na délce pojištění
Za celý rok 2022 činila průměrná hrubá měsíční mzda 40 353 Kč. Jak vysoký starobní důchod by byl při průměrné mzdě přiznán v roce 2023? O kolik je to méně než v roce 2022?
-
Srovnání průměrné mzdy a důchodu od roku 1994: jsou nyní nejvyšší důchody?
Vláda se snaží zmírnit zákonnou valorizaci důchodů novelou, která má snížit průměrný růst důchodu na 760 Kč namísto 1770 Kč. Vláda uvádí, že by zákonná červnová valorizace neúnosně zvýšila výdaje státu letos i v dalších letech. Navíc argumentuje tím, že v časech vysoké inflace, mírného ekonomického propadu a nedostatečně rychle rostoucích mezd by i důchodci měli být solidární. Jsou nyní historicky nejvyšší důchody k poměru ke mzdám?
-
O kolik se vám v roce 2023 kvůli nižším daním zvýší mzda?
Rok 2023 nepřináší řadu daňových změn, které se promítnou ve vaší mzdě. O kolik se vám může zvýšit vaše mzda? Kdy se vám mzda může snížit? Vypočítejte si, jak se vám změní mzda v roce 2023.
-
Zdanění nadprůměrných mezd je v Česku nízké
Zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu zaplatí na přímých daních v Česku méně než ve většině vyspělých zemí světa. Vždyť základní 15% daňová sazba platí až pro hrubou měsíční mzdu do výše čtyřnásobku průměrné mzdy.
-
Jak průměrná mzda, medián mzdy a doba pojištění ovlivňuje výši důchodu
S jakou částkou starobního důchodu mohou počítat lidé pracující za průměrnou mzdu nebo medián mzdy? Jak výši důchodu v takových případech ovlivňuje získaná doba pojištění?
-
Lze s podprůměrnou mzdou dosáhnout na průměrný důchod?
Při výpočtu starobního důchodu neplatí jednoduchá rovnice, že vysoké příjmy v posledních letech zaručí nadprůměrný důchod, a naopak že nižší příjmy automaticky znamenají podprůměrný důchod. Co všechno ovlivňuje výpočet důchodu? Kdy lze i při nižších příjmech mít průměrný důchod?
-
Koho v zaměstnání uvolní, aby mohl pracovat s dětmi na táboře? A kdo si musí vzít dovolenou?
Jaká práva mají zaměstnanci, kteří chtějí pracovat s dětmi na letním táboře nebo na sportovním soustředění? Jak dlouhé volno v práci mohou dostat? Komu bude práce s dětmi proplacena?
-
V jakých 14 zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc korun?
Průměrná mzda v Česku stoupá, je vyšší než v deseti členských zemích OECD a přibližuje se hodnotě průměrné mzdy v Řecku nebo v Portugalsku. Ve kterých členských zemích OECD byla v loňském roce průměrná hrubá mzda vyšší než 100 tisíc korun?
-
Ve které zemi EU je nejvyšší minimální mzda?
V roce 2022 je v Česku minimální měsíční mzda 16 200 Kč, což je o tisícikorunu vyšší než v loňském roce. Hned v šesti členských zemích Evropské unie je však minimální měsíční mzda vyšší než 39 tisíc Kč. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2022 v zemích EU?
-
Jak průměrná a minimální mzda ovlivňuje důchody
Průměrná mzda se každý rok zvyšuje. I když by to jeden netipoval, výrazně ovlivňuje i důchody. Pojďme se společně podívat na to jakým způsobem.
-
Dobrovolné důchodové pojištění v roce 2022
Uvažujete, že se přihlásíte k dobrovolnému důchodovému pojištění, abyste získali roky do důchodu, které by vám jinak chyběly? A můžete se vůbec přihlásit? A na kolik vás vyjde?
-
Ceny benzinu a nafty letí dolů, mohou se opět zvýšit?
Rusko vpadlo na Ukrajinu, což mělo za následek ekonomické sankce i úvahy o přerušení dodávek plynu a ropy do EU, což se ihned projevilo v cenách pohonných hmot. Stát proto začal kontrolovat marže na čerpacích stanicích, což mělo výsledek razantní snížení cen.
-
Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti
Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?
-
Na co má v daních vliv průměrná mzda?
Od průměrné mzdy se stanovuje řada důležitých čísel pro dané zdaňovací období. Co všechno tedy ovlivňuje a co se kvůli ní každoročně mění?
-
Porovnání výpočtu důchodu v roce 2022 a v předchozích letech
V praktickém příkladu si porovnejme výpočet důchodu v letech 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 a 2017 u průměrné mzdy. Jak vysoký je hrubý náhradový poměr v jednotlivých letech?
-
Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
-
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?
Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?
-
Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora?
-
Jaký je rozdíl mezi mzdou sjednanou a určenou? Kdy může zaměstnavatel snížit zaměstnanci mzdu?
Mezi platem a mzdou je velký rozdíl, a to už minimálně při samotném sjednávání. Kdy může navíc zaměstnavatel mzdu snížit? Co lze dohodnout, co určuje zaměstnavatel?
-
O kolik zvyšuje rok pojištění důchod?
Měsíční částka starobního důchodu nezávisí pouze na výši rozhodných příjmů, ale i na získané době pojištění. O kolik je možné mít nižší rozhodnou průměrnou mzdu při získání roku pojištění navíc?
-
Průměrná čistá mzda stoupla téměř o 5 tisíc
Od letošního roku odvádí zaměstnanci méně na dani z příjmu fyzických osob a současně meziročně stoupla průměrná hrubá mzda. O kolik obdrží na účet více zaměstnanec s průměrnou mzdou?
-
EU: Jak se liší čistá mzda a mzdové náklady?
V zemích Evropské unie je zaměstnancům z hrubé mzdy srážena daň z příjmu a povinné pojistné a rovněž zaměstnavatelé platí za zaměstnance povinné pojistné. V Rakousku tak v průměru zaměstnanec dostane na bankovní účet 1 euro a mzdové náklady zaměstnavatele jsou 2,14 eura. Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v jednotlivých zemích?
-
Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku
Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD?
-
Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?
Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?
-
Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?
Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?
-
Kdo musí podat daňové přiznaní?
Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?
-
OECD: Kolik platí na dani z příjmu zaměstnanec s průměrnou mzdou?
V Česku zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na dani z příjmu 14 % z hrubé mzdy. V sedmi členských zemích OECD dokonce více než 20 %. Vypočítejme si, jak se v Česku liší částka daně z příjmu dle výše hrubé mzdy.
-
Co byste měli vědět, když si berete pracovní pohotovost
Přišel za vámi zaměstnavatel s tím, abyste si vzali pracovní pohotovost? A může si to vůbec dovolit? Co byste měli vědět o pracovní pohotovosti ještě před tím, než na ni nastoupíte?
-
OECD: Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč
Hned v 15 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Nejvyšší je ve Švýcarsku, kde dosahuje dokonce téměř 200 tisíc Kč. Ve kterých zemích je průměrná mzda nižší než v Česku?
-
Jaký je rozdíl mezi platem a mzdou aneb víte, co vlastně pobíráte?
Lidé je mezi sebou běžně zaměňují, přestože odlišit plat od mzdy je v zásadě relativně snadné. Obě tyto formy odměny za vykonanou práci vycházely ještě před několika lety z rozdílných právních základů. Nyní jsou sice již obě ukotveny v Zákonu č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, nicméně systém toho, jakým způsobem dochází k jejich navyšování, potažmo jak moc stát zasahuje při určování jejich konečné výše, se i nadále poměrně výrazně liší.
-
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
-
Přidat by chtěl v práci každý. Můžou vám ale i sebrat?
Představte si, že za vámi dojde zaměstnavatel s návrhem na snížení mzdy. Nápad se vám samozřejmě nelíbí a nechápete, proč brát najednou méně. Může si to ale vůbec dovolit? V těchto situacích ano.
-
Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?
I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro sociální pojištění a rozhodná částka při platbě solidární daně.
-
Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?
Vláda chce zvýšit minimální mzdu. O kolik přibližně poroste? Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne lidí, kteří minimální mzdu pobírají?
-
Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?
-
Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují zdejší společnost už bezmála 150 let
Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě vládnout měl habsburský monarcha František Josef I. Za téměř půl druhého století jejich existence toho odborové organizace dokázaly spoustu. K nemalé radosti svých členů na jedné straně, k nelibosti zaměstnavatelů, vlád, potažmo všech zbylých občanů, kterých se zájmy odborů zrovna netýkaly, na straně druhé.
-
Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá mzda a čistá mzda se liší o desítky procent, proto je pro zaměstnance rozhodující, jak vysokou částku obdrží na účet. Jak vysoká je průměrná roční čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
V Austrálii je hodinová minimální mzda více než 300 Kč
Minimální mzda je zavedena nejenom ve většině členských zemí Evropské unie, ale i např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Minimální mzda v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.
-
Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
-
Ve kterých zemích jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou milionáři?
Členské země OECD jsou ekonomicky velmi vyspělé, vždyť za rok 2018 činila průměrná roční hrubá mzda více než milión korun hned v 17 zemích, v Česku nedosahovala ani 400 tisíc korun. Ve kterých zemích jsou mzdy nejvyšší? Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?
-
Stal se vám pracovní úraz? Máte nárok na bolestné
Ošklivě jste se poranili při práci a úraz bude mít pravděpodobně následky? Vyskytla se u vás nemoc z povolání? Nezapomeňte si zažádat o bolestné.
-
Ve kterých zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou stanovena hodinová minimální mzda, jejíž výše se pravidelně mění v závislosti na vývoji ekonomiky. V roce 2019 činí minimální hodinová mzda v Česku 79,80 Kč. Hned v šesti členských zemích EU je aktuálně vyšší než 9 euro za hodinu.
-
Aby nám to v práci „odsejpalo“
Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.
-
Důchody v ČR: Kdo dostane průměrný důchod?
Ke konci roku 2018 činil průměrný starobní důchod 12 418 Kč. Od lednové splátky důchodu se však všechny důchody valorizovaly a průměrný důchod tak aktuálně dosahuje přibližně 13 300 Kč. Kdo dosáhne na průměrný důchod? Proč může být starobní důchod i jenom 5 000 Kč?
-
K čemu slouží dohoda o hmotné odpovědnosti?
Dostala se vám do rukou dohoda o hmotné odpovědnosti a vy váháte, zdali ji máte podepsat? Co byste o ní rozhodně měli vědět a jaké opatření musí učinit druhá strana, aby po vás mohla požadovat podpis?
-
Ekonomický souboj - Rusko vs. Ukrajina
Pro jedny je Ukrajina oběť ruské roztahovačné politiky, pro druhé je Ukrajina fašistický stát dotovaný Sorošem, EU a USA. Jaké máme s danými zeměmi ekonomické vztahy? A jaké mají HDP a hospodářský vývoj?
-
Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
-
Znovu na pracáku? Kdy nedostanete podporu?
Může se stát, že na úřad práce se dostanete opakovaně. Kdy vám již nebude vyplacena podpora v nezaměstnanosti? A jak si přivydělávat na podpoře?
-
Máme sice rovnou 15% daň, ale s vyšší mzdou zaplatíme státu na procentech víc
Ekonomice v Česku se daří a průměrná mzda roste. Při práci za vyšší hrubou mzdu je potřeba počítat i s vyšším zdaněním, přestože se sazby daní ze mzdy několik let neměnily. Jak je to možné?
-
Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
-
Na co všechno pamatovat při změně práce
Už jste toho měli akorát tak plné zuby a rozhodli jste se odejít z práce? Nebo vás zlákala nabídka vyššího platu i podmínek? Nejspíš jste dobře udělali v obou případech. Teď už byste tedy měli zvládnout „jen“ proces opuštění pracovního místa. A pozor také na novu smlouvu.
-
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
V Česku se daň z příjmu fyzických osob počítá nikoliv z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítá? Proč je skutečná sazba daně z příjmu vyšší než 15 %? Z jaké mzdy se počítají jednotlivé státní dávky?
-
Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
-
Kolik nakoupíte za minimální mzdu v zemích EU?
I ve vyspělých členských zemích Evropské unie se citelně liší ceny zboží a služeb. Zejména výdaje za bydlení jsou v západní Evropě výrazně vyšší než ve východní Evropě. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v zemích EU při zohlednění cenových rozdílů? A jak se liší oproti ostatním vyspělým zemím světa?
-
Kolik stojí šéfa vaše nicnedělání v práci?
Jste v práci často na mobilu? Anebo si rovnou na pracovním počítači dopisujete s přáteli na facebooku, čtete si zpravodajství, bulvár anebo dokonce nakupujete on-line? Podívejte, kolik vaše prokrastinace stojí vašeho zaměstnavatele.
-
Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU - je ta česká malá, nebo velká?
V letošním roce činí v Česku hodinová minimální mzda 73,20 Kč, oproti roku 2017 se zvýšila o 7,20 Kč. V rámci členských zemí Evropské unie je minimální mzda v Česku 8. nejnižší. V sedmi členských zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 8,50 euro.
-
Jak se žije v Česku za průměrnou mzdu v porovnání s ostatními zeměmi?
Životní úroveň občanů v zemích OECD je vysoká, přesto jsou i mezi jednotlivými členskými zeměmi značné rozdíly. Jak se liší průměrná hrubá roční mzda při zohlednění cen zboží a služeb v zemích OECD?
-
Vylidňují se země bývalého východního bloku?
Železná opona držela obyvatele střední a východní Evropy na řetězu socialismu, což se rozpadem východního bloku změnilo. Která země zažívá největší odliv obyvatel? Jak jsou na tom ČR, SR, Polsko a další?
-
Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč?
Reálné mzdy v Česku rostou. Příznivá ekonomická situace je i šancí, jak změnou zaměstnání mít vyšší příjem. Přesto je však stále průměrná mzda v Česku citelně nižší než ve většině členských zemí OECD. Ve kterých zemích jsou nejvyšší mzdy?
-
Náleží výsluhová renta i osobám ve starobním důchodu?
Výsluhový důchod by chtěl pravděpodobně každý. Nárok na něj mají ale pouze ti ,,vyvolení“. Lze jej ale pobírat společně s důchodem? Podívejte se, jak se počítá.
-
Kdy vám zvýší mzdu?
Zvýšila se průměrná mzda, minimální a dokonce i ta zaručená, ale váše pořád stagnuje? Chtěli byste víc a ani si netroufnete přemýšlet, kdy k tomu dojde? Zjistěte, co se dá dělat.
-
Sever proti Jihu I: ekonomické srovnání Korejí
Díky zimní olympiádě se oči světa upírají na jih korejského poloostrova. Tedy ne všechny oči se dívají, protože se u nich olympiáda zkrátka nevysílá - například v Severní Koreji. My se podíváme na hlavní ekonomické ukazatele obou korejských zemí a ukážeme si cestu, která vedla k rozdílným výsledkům.
-
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Nestíháte zadanou práci, a tak ve firmě zůstáváte déle? Chce po vás šéf, abyste dělali i po skončení pracovní doby? Zjistěte, jak se bránit.
-
Proč průměrná mzda neodpovídá reálným platům
Zajímá vás, jak je možné, že je průměrná mzda o dost vyšší než reálné platy? Jak se vůbec počítá a co všechno je do ní zahrnuto? Průměrná mzda se počítá jako aritmetický průměr všech platů. Čím vyšší jsou nejvyšší platy, tím více se průměrná mzda zvyšuje. Což ale vůbec nemusí znamenat, že rostou i platy malé. A proto můžete mít ten zvláštní pocit, kde se vůbec velikost průměrné mzdy bere a jaktože na ni nedosáhnete.
-
Analytici: Dynamiku růstu průmyslu snižuje nedostatek pracovníků
Růst českého průmyslu zůstal v červenci solidní, za mírným snižováním jeho dynamiky stojí nedostatek pracovních sil a s tím související tlak na růst mezd. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Průměrný dosavadní růst průmyslu však letos činí 5,5 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2011.
-
Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve Francii
Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které zaměstnanec obdrží na účet, jsou 1,76 € a ze zemí EU jsou vyšší pouze v sedmi zemích. Podívejme se na praktický výpočet.
-
Vysoký důchod s nízkým příjmem: kdo na něj dosáhne?
Někteří žadatelé o starobní důchod mají obavy, jak budou finančně vycházet ve stáří, když měli po celý život podprůměrnou mzdu. Očekávají velmi nízký důchod. Přesto mohou mít i nadprůměrný důchod, na který nedosáhnou ani lidé s mnohem vyššími příjmy. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?
Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si například nedokážou říct o vyšší plat.
-
Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?
Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.
-
Kde se žije nejlépe za průměrnou mzdu?
Průměrná hrubá mzda se v jednotlivých vyspělých zemích liší. Současně se však liší i ceny zboží a služeb. Při zohlednění parity kupní síly jsou mzdové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD nižší než při porovnání absolutních částek. Ve kterých zemích mají zaměstnanci s průměrnou mzdou nejvyšší životní úroveň?
-
146 tisíc čistého měsíčně dostávají Švýcaři. Jak jsou na tom Češi?
Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější čistá mzda, kterou obdrží od zaměstnavatele za měsíční práci na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda s velkým náskokem nejvyšší ve Švýcarsku? Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku při mezinárodním srovnání?
-
Minimální mzda ve světe je 200 i 300 Kč na hodinu. V Česku jen 66
Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropské legislativy. Minimální mzda je stanovena i v USA, v Kanadě, v Japonsku nebo v Austrálii. Jak vysoká je minimální hodinová mzda v těchto zemích? Jak se minimální mzda liší v amerických státech nebo v kanadských provinciích?
-
178 tisíc korun: Nejvyšší průměrná mzda je ve Švýcarsku
V deseti členských zemích OECD byla průměrná měsíční mzda v roce 2016 vyšší než 100 tisíc korun. S velkým náskokem je hrubá mzda nejvyšší ve Švýcarsku. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Hodinová minimální mzda: V Česku 66 Kč, v Evropě i 300
Hodinová minimální mzda v Česku v roce 2017 činí 66 Kč za hodinu. Oproti roku 2016 se zvýšila o 7,30 Kč. V západoevropských zemích však dosahuje minimální mzda více než 200 Kč za hodinu a v Lucembursku více než 300 Kč za hodinu. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU v roce 2017?
-
Jak se změní vaše čistá mzda, když ČSSD zavede progresivní zdanění?
Pokud nebudeme zohledňovat 7% solidární daň pro nadstandardní příjmy, tak je v Česku zavedena jednotná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob. Díky daňovým slevám a daňovým odpočtům je i při jednotné daňové sazbě daňové zatížení progresivní, v porovnání s většinou zemí OECD je však daňová progrese nižší. ČSSD navrhuje čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Jak by se změnila čistá mzda?
-
ČSSD navrhuje zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů
ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30.000 korun by daň měla být 12 procent, naopak u výdělků nad 50.000 korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali představitelé ČSSD. Podle nich by měly klesnout daně více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná 19procentní sazba a u příjmů fyzických osob 15procentní.
-
Kde ve světě je zdanění rodin nejnižší?
Souhrnné zdanění rodin s dětmi je v členských zemích OECD nižší než zdanění jednotlivce. V Česku může vždy jeden z rodičů uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejme se zdanění průměrné rodiny se dvěma dětmi v Česku a porovnejme vypočtenou hodnotu s ostatními zeměmi OECD.
-
Příjmové nůžky se ve světě rozevírají
Finanční rozdíly mezi lidmi ve vyspělých zemích světa se rok od roku zvyšují. Nejvíce stoupají mzdy a zisky lidem s nejvyššími příjmy. Příjmová nerovnost se v posledních letech zvýšila ve většině členských zemí OECD. Kde jsou nejvyšší příjmové rozdíly? Jak si stojí Česko v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Zaměstnanecké výhody nové generace: 5 hodin denně a neomezená dovolená
Zní to trošku jako pohádka (pro zaměstnance) a trošku jako noční můra (pro zaměstnavatele). Ale nejspíš to funguje. Říkají ti, co to už vyzkoušeli. Mezi zaměstnanecké benefity možná bude brzy naprosto běžně patřit například kratší pracovní doba během dne nebo neomezený počet dovolené během roku. Zaměstnanci jsou tak spokojenější. A menší množství práce nemusí mít ani zásadní dopady na zisk.
-
Zaručený minimální příjem v Česku? V aktuálních podmínkách méně než 7000 Kč
Finsko od letoška experimentuje se všeobecným základním příjmem, který by mohl v budoucnu nahradit stávající státní sociální systémy. Koncept stejně vysoké dávky pro každého bez ohledu na zaměstnání nebo příjem a majetek se dostává do popředí v souvislosti s obavami, že velkou část lidské práce nahradí stroje. Švýcarsko ale nedávno v referendu 61 000 Kč měsíčně pro každého občana odmítlo. Jak by systém vypadal v Česku?
-
HDP roste, co to pro nás znamená?
HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.
-
Zdanění českého zaměstnance je 8. nejvyšší v OECD
Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?
-
Chudý Lucemburčan by byl v Česku boháč
Lucemburčan s ročním příjmem 20 500 euro je považován za "chudého", v Česku takto vysoký příjem mají jen lidé s nadstandardními příjmy. Jak vysoká je hranice chudoby v EU? Jak se liší hranice chudoby pro jednotlivce a rodinu?
-
Minimální mzda stoupne na 11.000 Kč
Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11.000 korun měsíčně, o navýšení o 1100 korun dnes rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.
-
Klesající nezaměstnanost nutí firmy rozdávat benefity
Nezaměstnanost v srpnu klesla na 5,3 %. Mzdy se zvyšují (ve druhém čtvrtletí o 3,7 %) a firmy mají problém najít vhodné zaměstnance, takže nabízí odměny za doporučení a více benefitů. Odborníci odhadují, že růst spotřeby domácností převezme roli hlavního tahouna domácího růstu. Na konci roku bude podle analytiků nezaměstnanost na úrovni 5,5 %.
-
Průměrná mzda rekordně roste, zvyšuje se i medián mezd
Průměrná mzda v Česku stoupla dle ČSÚ ve druhém čtvrtletí meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 % na 27.297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta. Ještě rychleji než průměrná mzda zvyšuje medián, takže růst mezd je více rozložený a dotýká se i lidí s nižšími příjmy. Jde tak o nevyšší reálný růst mezd za posledních devět let. Stále ale platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Podle analytiků mzdy porostou i v dalších měsících a za celý letošní rok by průměrná mzda mohla stoupnout o více než čtyři procenta.
-
Vyšší příjem, ale nižší daně
V praxi dochází k situaci, že má zaměstnanec vyšší mzdu než v minulosti a ještě k tomu platí dokonce nižší daně. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané případy.
-
Reálná mzda v ČR stoupla o 7,7 %
Průměrná nominální hrubá mzda vzrostla v Česku v letech 2007 až 2015 o 26,3 procenta. Reálná mzda, tedy nominální mzda snížená o inflaci, se po přepočtu pomocí indexu spotřebitelských cen zvýšila o 7,7 procenta. Vyplývá to z výpočtu poradenské společnosti Trexima, která reagovala na výpočet britské odborové centrály Trades Union Congress, podle níž činil růst reálné mzdy v Česku jen 1,1 procenta.
-
EU: Zvýšení minimální mzdy v posledních pěti letech
Institut minimální mzdy plní v evropské legislativě důležitou motivační a ochrannou funkci. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2016 a jak vysoká byla v předchozích letech? Které evropské země nejvíce minimální mzdu v posledních pěti letech zvýšily?
-
Firmy mají problém sehnat lidi. Nezaměstnanost klesla na 5,2 %
Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 na 5,2 %. Dříve měli zaměstnavatelé problém najít pracovníky na technické pozice. Dnes už je problém sehnat správného člověka napříč všemi obory. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o jeden procentní bod. Pod 5% hranici se ale podíl lidí bez práce letos zřejmě nedostane.
-
Porovnání průměrné mzdy v zemích OECD dle parity kupní síly
Při zohlednění cen zboží a služeb jsou příjmové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD nižší než při porovnávání nominálních průměrných mezd. I v paritě kupní síly je však nejvyšší průměrná mzda ve Švýcarsku.
-
Mzdy porostou podle analytiků výrazně i v dalších měsících
Růst průměrné mzdy by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích díky pokračujícímu poklesu nezaměstnanosti. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Za celý rok by tak mohly podle jejich odhadů mzdy stoupnout zhruba o čtyři procenta.
-
OECD: Rozdíl ve zdanění nízkých a vysokých mezd
Zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu mají nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu. V Česku je však rozdíl v míře zdanění jeden z nejnižších z členských zemí OECD.
-
Zdanění práce u nadstandardních příjmů klesá
Přestože občané s nadstandardními příjmy odvádí v Česku i solidární daň, tak je jejich celkové zdanění práce nižší než u občanů pracujících za průměrnou mzdu. Jak je to možné si ukážeme na praktických výpočtech a uvedeme si souhrnné zdanění práce v závislosti na výši mzdy v roce 2016.
-
OECD: Kde je průměrná čistá měsíční mzda nejvyšší?
Hrubá mzda zaměstnance bývá zpravidla sjednána v pracovní smlouvě. Z hrubé mzdy však zaměstnanci odvádí daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak vysoká je čistá mzda bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v zemích OECD?
-
OECD: Kde je průměrná mzda vyšší než 100 000 Kč?
Nejvyšší hrubá průměrná měsíční mzda na světě je ve Švýcarsku, kde činí 186 tisíc Kč, v dalších 11 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Jak vysoká je průměrná měsíční mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
-
Co týden dal: Mzdy rostly na konci roku 2015 nejrychleji od roku 2009
Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Mzdy rostly nejrychleji od roku 2009. Založení společnosti s ručením omezením bude levnější. Zástupci OPEC se sejdou kvůli zmrazení produkce ropy. To a mnohem více naleznete v pravidelném týdenním přehledu.
-
Každá tisícikoruna zaměstnance stojí zaměstnavatele 1 744 Kč
Čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu, kterou obdrží na bankovní účet, a mzdové náklady zaměstnavatele se v zemích EU liší o desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? Podívejme se na praktický výpočet.
-
OECD: Porovnání důchodu u průměrné a nadprůměrné mzdy
Ve většině členských zemích OECD je zastoupen při výpočtu státního důchodu prvek solidarity. Občané s nadprůměrnou mzdou tak mají v procentech nižší důchod v porovnání s dosahovanou mzdou před odchodem do důchodu oproti občanům s průměrnou mzdou. Rozdíly v Česku patří mezi nejvyšší ze zemí OECD.
-
Vymáhání výživného: Zatajování příjmů se může prodražit
Občanský zákoník stanovuje, že v některých případech, kdy povinná osoba neprokáže své příjmy a neumožní přístup informacím o stavu svého majetku, nastává domněnka příjmu povinného ve výši pětadvacetinásobku částky životního minima.
-
OECD: Jak se liší mzdové náklady?
Povinné pojistné placené zaměstnavatelem značně prodražuje cenu práce v evropských zemích. Hlavním důvodem nižšího zdanění v mimoevropských zemích je právě nižší povinné pojistné. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatelů v členských zemích OECD?
-
OECD: Minimální mzda pod lupou
Z členských zemí OECD si nejvíce koupí zaměstnanec pracující za minimální mzdu v Austrálii, kde je hodinová minimální mzda obdržená na účet v paritě kupní síly vyšší 3,36krát než v Česku. Podívejme se na čísla o minimální mzdě ve vyspělých zemích světa.
-
OECD: Jak se liší zdanění práce u nízkých a vysokých mezd?
V Česku je zdanění práce zaměstnanců s vysokými příjmy nepatrně vyšší oproti zaměstnancům s nízkými příjmy. Ve většině členských zemích OECD jsou rozdíly v míře zdanění práce vyšší. Podívejme se na praktické výpočty za rok 2014.
-
Jak vysoká je kupní síla průměrné mzdy v zemích OECD?
Průměrná čistá mzda v paritě kupní síly zohledňuje i ceny zboží a služeb v členských zemích OECD. Nižší kupní síla čisté průměrné mzdy než v Česku je ze zemí OECD pouze v Mexiku, Maďarsku, Slovensku, Turecku a Polsku. Kde se za průměrnou mzdu žije nejlépe?
-
Co týden dal? Propast mezi bohatými a chudými se zvyšuje
Propast mezi bohatými a chudými v rozvinutých zemích se zvyšuje a mnohde je nerovnost v příjmech dokonce na rekordní výši. Ve své zprávě to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň upozornila, že prohlubování této propasti by mohlo výrazně zbrzdit ekonomický růst. Zpráva zahrnuje 34 rozvinutých zemí, které jsou členy OECD, včetně České republiky. Více v pravidelném přehledu událostí.
-
Jak vysoká je průměrná čistá mzda v zemích OECD?
Pro zaměstnance je nejdůležitější, jakou částku od zaměstnavatele obdrží na svůj bankovní účet. Tedy čistá mzda po zdanění. Jak vysoká je průměrná čistá roční mzda zaměstnanců v jednotlivých zemích OECD za rok 2014?
-
OECD: Kolik skutečně platíme na dani z příjmu?
Ve většině členských zemích OECD je zavedeno progresivní zdanění, při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit daňové slevy a odpočty. Jak vysoká je skutečná efektivní sazba daně z příjmu u průměrné mzdy? Jak vysoké je zdanění v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
V 15 zemích OECD činí průměrná roční mzda více než milión korun
Všechny členské země OECD jsou ekonomicky vyspělé, přesto jsou rozdíly ve výši průměrné mzdy značné. Průměrná mzda ve Švýcarsku je 13krát vyšší než v Mexiku. Ve kterých zemích jsou zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu "milionáři"?
-
Co týden dal? Podle Singera způsobilo oslabení koruny silnější růst ekonomiky
Díky oslabení koruny loni tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná inflace byla 0,3 procenta, uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Pokud by podle něj ČNB nepřistoupila k intervenci, vzrostla by česká ekonomika v roce 2014 pouze o 0,4 procenta a inflace by byla zhruba mínus dvě procenta.
-
Jak vysoká je minimální mzda v USA, Japonsku nebo Austrálii?
Minimální mzda je legislativou stanovena i v zemích s velmi liberální pracovně-právní úpravou jako jsou USA nebo Austrálie. Jak často se v mimoevropských zemích mění minimální mzda a jak je v roce 2015 vysoká?
-
Minimální mzda v EU v roce 2015
Ve Francii, Irsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Lucembursku je minimální měsíční mzda vyšší než 40 tisíc korun. Z členských zemí EU je nižší minimální mzda po přepočtu na koruny nižší než v Česku pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.
-
Jak se počítá solidární daň za rok 2014?
Všichni zaměstnanci a OSVČ s vyššími příjmy odvádějí i v roce 2014 takzvanou solidární daň. Ta za loňský rok činí 7 % z příjmu nad 1 245 216 Kč.
-
Ve kterých zemích je daňový systém jednoduchý?
Jednoduché a nízké daně pomáhají zlepšovat podnikatelské prostředí. České daně jsou přitom až na 119. místě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2015".
-
Jak bohaté jsou evropské domácnosti?
Životní úroveň evropských domácností lze dobře porovnat dle přepočteného mediánu příjmu. Jaký příjem musí mít jednotlivé domácnosti, aby měla rodina "nadprůměrnou životní úroveň"? Jak se liší hranice "bohatství" v Česku a ostatních evropských zemích?
-
Co týden dal? Průměrná mzda vzrostla
Průměrná mzda v České republice ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25.219 Kč. Nominální růst činil 1,8 procenta, reálně, po odečtení inflace, se mzda zvýšila o 1,2 procenta. Zaměstnavatelé i ekonomičtí experti pak očekávají v roce 2015 několikaprocentní růst nominálních mezd, který by měl mírně překonat inflaci.
-
Norská rodina má měsíční příjem 100 tisíc Kč a je "chudá", kdo je v Evropě "chudý"?
Hranice "chudoby" se v evropských zemích liší. "Chudé" domácnosti v Norsku, Švýcarsku nebo Finsku jsou v porovnání s českými poměry bohaté. Jak vysoká je příjmová hranice "chudoby" v evropských zemích?
-
Kde ve světě stoupá nejvíce kupní síla průměrné mzdy?
Průměrná mzda v paritě kupní síly zohledňuje i cenové rozdíly v jednotlivých zemích. Ve Švýcarsku nebo Norsku jsou nejvyšší mzdy na světě, ale v obou zemích je draho. Kde se žije nejlépe z členských zemí OECD? Kde rostou mzdy nejvíce?
-
Jak drahý je průměrný zaměstnanec?
Mzdové náklady zaměstnavatele za zaměstnance jsou vyšší než hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru. Zaměstnavatelé v Česku odvádí za zaměstnance dalších 34 % na povinném pojistném. Kolik stojí zaměstnavatele zaměstnanec s průměrnou mzdu v Česku? A kolik v ostatních vyspělých zemích světa?
-
Průměrný důchod vs. průměrná mzda
Důchody se téměř nedaní, mzda ano. Porovnejme si proto průměrný důchod, který dostávají penzisté na svůj účet s průměrnou čistou mzdou, kterou dostávají na účet zaměstnanci od svého zaměstnavatele. Kdo má v Česku nárok na průměrný důchod?
-
Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 200 Kč
Vláda zvýšila od ledna 2015 minimální mzdu na 9 200 Kč. Zvýšení minimální mzdy je tedy vyšší než se původně plánovalo. Jak se konkrétně promítne zvýšení minimální mzdy ve firemních nákladech, čisté mzdě zaměstnance a v dalších daňových souvislostech?
-
Zvýšení minimální mzdy v číslech
Tripartita se shodla na zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 500 Kč, jestliže tento návrh schválí vláda, potom bude od ledna 2015 činit minimální měsíční mzda 9 000 Kč. Podívejme se na praktické dopady a propočty jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance či stát.
-
Kupní síla minimální mzdy ve světě
Minimální hodinová mzda v zemích Beneluxu je téměř 10krát vyšší než v Rumunsku nebo Bulharsku, při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly menší. Kde se za minimální mzdu žije nejlépe?
-
Jak se liší v Česku zdanění práce dle výše mzdy?
Při nadstandardních příjmech mají v Česku zaměstnanci nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu, přestože je v Česku od roku 2013 zavedena 7% solidární daň. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
-
Jak bohaté jsou české domácnosti?
Více peněz nám automaticky nezaručí vyšší osobní spokojenost, přesto si lze díky lepší finanční situaci plnit více přání (krásnou dovolenou, hezké bydlení, kvalitní studium pro děti). Z členských zemí OECD jsou nejbohatší americké, lucemburské a norské domácnosti. Jak bohatá je průměrná česká domácnost v porovnání s ostatními zeměmi?
-
Daňové trendy v zemích OECD
Celkové zdanění práce ve většině členských zemích OECD v posledních třech letech stouplo. Zvyšovaly se daňové sazby, upravovaly se daňová pásma, došlo ke změnám u daňových slev nebo odčitatelných položek.
-
Průměrná měsíční mzda nad 100 tisíc Kč? V osmi zemích OECD
Za rok 2013 činila v Česku průměrná měsíční mzda 25 128 Kč, v rámci zemí OECD jsou mzdy v Česku podprůměrné. V loňském roce byla průměrná měsíční mzda v osmi členských zemích OECD vyšší než 100 tisíc Kč. Ve kterých vyspělých zemích se "bere" nejvíc?
-
Kupní síla průměrné mzdy ve světě
V západoevropských zemích jsou vyšší průměrné mzdy než ve východní Evropě, současně jsou zde však vyšší životní náklady. Při porovnání průměrné mzdy v paritě kupní síly jsou tak rozdíly mezi zeměmi OECD nižší než při porovnání pouze hrubých mezd.
-
Česko patří mezi země s nejnižší mírou chudoby
Odchod do penze znamená pokles životní úrovně ve všech členských zemích OECD. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné.
-
Důchody se téměř nedaní, jak klesá životní úroveň odchodem do penze?
V naprosté většina případů jsou důchody v Česku vypláceny čisté, neplatí se z nich daň z příjmu fyzických osob, sociální ani zdravotní pojištění. Proto je potřeba porovnávat výši důchodu s čistou mzdou před odchodem do důchodu.
-
Příjmové rozdíly ve světě
Přestože se i v Česku neustále rozevírají příjmové nůžky, stále patříme spolu se zeměmi Skandinávie mezi vyspělé země s nejnižšími příjmovými rozdíly mezi občany.
-
Jak stoupá minimální mzda v mimoevropských zemích?
Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je zákonem stanovena i ve vyspělých mimoevropských zemích světa - v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku nebo Koreji. Jak vysoká je měsíční minimální mzda v mimoevropských zemích a jak často se mění její hodnota?
-
Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
-
Miliony Evropanů finančně ztrácí
Ve 12 členských zemích EU se za rok 2013 očekává pokles reálné mzdy oproti roku 2012, přestože inflace je na nízké úrovni. Mzdy v Evropě příliš nestoupají, v řadě zemí dokonce méně než dosahuje inflace. Nejvíce si meziročně v průměru pohoršili Řekové a Kyperčané.
-
EU: Kde stoupá minimální mzda nejvíce?
V Česku se od 1. srpna 2013 poprvé od roku 2007 zvýšila minimální mzda, z 8 000 Kč na 8 500 Kč měsíčně. V období let 2007 až 2013 se tak minimální mzda v Česku zvýšila pouze o 6,3 %. Jak se zvýšila minimální mzda v ostatních zemích EU?
-
Nejméně "chudých" žije v Praze, nejvíce na Sicílii
V Česku žije nejméně občanů v "evropské chudobě", rozdíly mezi regiony v Česku jsou rovněž poměrně malé. V deseti evropských regionech s nejnižší mírou chudoby jsou tři české regiony (Praha, Jihozápad a Střední Čechy).
-
Úřad práce není nepřítel
Nezaměstnanost je bohužel dlouhodobý problém. Co dělat, když se budete muset obrátit na úřad práce? Přinášíme pár užitečných rad, např. je dobré se přijít zaregistrovat do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru.
-
Proč nerozhoduje pouze sazba daně?
Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.
-
Žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí
Připadáte si trapně, když vaši kolegové mluví o výši svých příjmů? Vadí vám, když si lidé okolo vás v obchodě kupují drahé likéry a vy jen Tuzemák? Poradíme vám, jak jim vypálíte rybník!
-
OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012
V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.
-
Jak se zvyšují mzdové rozdíly ve světě?
Ve vyspělých zemích světa se neustále rozevírají mzdové nůžky. Nejvíce stoupají mzdy a platy zaměstnancům s nejvyššími mzdami. Mzdové rozdíly dokládá i rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem mzdy. Za první čtvrtletí 2013 dosahuje v Česku medián mzdy 83,3 % průměrné mzdy.
-
Mimoevropské země a minimální mzda
Odpůrci minimální mzdy tvrdí, že minimální mzda zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady za pomocné práce, přesto je minimální mzda zavedena ve většině vyspělých zemích světa, i v USA, Japonsku, Kanadě, Austrálii, Koreji nebo Argentině. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
-
Kolik zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na daních?
Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?
-
EU: Jak vysoká je hodinová minimální mzda?
Vláda zvýšila od srpna hodinovou minimální mzdu z 48,10 Kč na 50,60 Kč. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v ostatních zemích EU. Jak se zvýšila v Evropě hodinová minimální mzda od roku 2008?
-
Proč jsou rozdíly ve výši důchodu nižší než u mezd?
Výše státního důchodu se liší výrazně méně než mzdy. Výpočet důchodu je založen jak na principu zásluhovosti, tak principu solidarity, stejně tomu je ve většině vyspělých zemí světa. Ukažme si na praktických příkladech, proč jsou rozdíly ve výši důchodu nízké.
-
Příjem na ruku vám znatelně sníží důchod
Někteří občané pracují pro svého zaměstnavatele oficiálně za nízkou mzdu a další peníze jsou jím vypláceny na ruku. Tito zaměstnanci musí počítat s velmi nízkým důchodem. Příjem na ruku se jim totiž do důchodu počítat nebude.
-
OECD: Kde nejvíce stouply mzdy v posledních letech?
Životní úroveň občanů pracujících za průměrnou mzdu v paritě kupní síly se v letech 2007 až 2012 nejvíce zvýšila z členských zemí OECD v Chile, Švýcarsku a Islandu. Jak si žijeme za průměrnou mzdu v Česku v posledních pěti letech?
-
OECD: Kde platí občané nejvíce na dani z příjmu?
Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?
-
Miliónový příjem za rok a podprůměrný důchod
Někteří občané mají za rok nadstandardní příjmy a přesto mají nakonec podprůměrný důchod pod 10 tisíci měsíčně. Výši důchodu totiž ovlivňují pouze příjmy, ze kterých je řádně odvedeno důchodové pojištění. Podívejme se na praktické příklady a výpočty.
-
Třicetitisícový příjem a minimální zdanění
I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.
-
Co týden dal? Pojišťovny očekávají povodňové škody za 7,5 miliard
Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Nejbohatší jsou americké domácnosti
Za rok 2012 činil průměrný nominální čistý příjem na každého člena domácnosti 12 681 Kč, jak bohaté jsou české domácnosti v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
-
Kdy budete mít průměrný důchod?
Průměrný starobní důchod v Česku ke konci roku 2012 činil 10 778 Kč. Jaké příjmy musíte mít, abyste měli v penzi průměrný důchod? Jak je možné mít průměrný důchod i s podprůměrnou mzdou?
-
Jak se vyvíjí důchod u průměrné mzdy
Výpočet důchodu se každoročně mění, nenápadně však klesá, jak si ukážeme na praktických výpočtech. Jak se liší výše důchodu u průměrné mzdy v letech 2011, 2012 a 2013?
-
Jak snižují děti daňovou povinnost?
Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.
-
OECD: Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatele?
Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tak činily 33 637 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích OECD?
-
OECD: Jak se liší čistá mzda od hrubé mzdy?
Hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru a čistá mzda, kterou zaměstnanec obdrží na svůj bankovní účet, se výrazně liší. Důvodem jsou daně, které platí zaměstnanec. Podívejme se, jak se liší hrubá a čistá mzda v zemích OECD u podprůměrné, průměrné a nadprůměrné mzdy?
-
Minimální mzda v EU v roce 2013
Od roku 2007 je v České republice minimální mzda 8 000 korun. V porovnání s průměrnou mzdou jde o nejnižší minimální mzdu ze všech zemí Evropské unie. Jak vysoká je v EU minimální mzda v roce 2013?
-
Jak vysoký je český důchod?
Sociální a zdravotní pojištění se z důchodu v Česku neplatí, daň z příjmu pouze výjimečně. Naproti tomu z průměrné mzdy je potřeba odvést všechny povinné odvody. Jak moc se liší průměrná mzda a průměrný důchod? Kdy podléhají důchody dani z příjmu fyzických osob?
-
Jaký musím mít příjem na průměrný důchod?
Po valorizaci penzí by měl být začátkem roku 2013 průměrný důchod 10 913 Kč. Jaké příjmy musí mít občan, který odejde do důchodu v roce 2013, aby měl průměrný důchod?
-
Kde se žije za průměrnou mzdu nejlépe?
Hrubá mzda zveřejňovaná statistickými úřady vyspělých zemí je zajímavý údaj. Ve které zemi se však žije za průměrnou mzdu nejlépe při zohlednění cenových rozdílů a zdanění mzdy?
-
Jak se liší hrubá a čistá mzda ve světě?
Nejdůležitější mzdový údaj pro zaměstnance je částka, kterou za svoji práci obdrží od svého zaměstnavatele na svém bankovním účtu. Jaký je ve vyspělých zemích světa rozdíl mezi hrubou mzdou sjednanou zpravidla v pracovní smlouvě a čistou mzdou?
-
Chci mít průměrný příjem zaměstnance, kolik musím jako OSVČ fakturovat?
Daňové zatížení OSVČ je nižší než zaměstnanců. OSVČ však na rozdíl od zaměstnanců nemají nárok téměř na žádné dávky a mají výrazně nižší důchod. Příští rok si navíc mnohé OSVČ výrazně pohorší. Podívejme se na praktické životní situace u OSVČ a zaměstnance a jejich daňové zatížení.
-
Průměrný Čech vydělá za rok čtyřikrát méně než průměrný Němec, říká statistika OECD
Mzdové rozdíly mezi vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Průměrná roční mzda ve Švýcarsku byla za rok 2011 více než 12krát vyšší než v Mexiku. Porovnávat výši mzdy nelze jenom dle nominální hodnoty. Ceny zboží a služeb se liší. Jak vysoké jsou průměrné mzdy ve světě? A jak jsme na tom v Česku?
-
Co dělat, když nemáte dostatečnou bonitu pro získání úvěru?
U stavebního spoření lze využít výhodného úvěru ke zlepšení bytových potřeb. Co ale dělat v případě, že zjistíte, že pro stavební spořitelnu nemáte dostatečné příjmy? Máte nějakou možnost jak úvěr získat?