-
Kdo vlastní velké pivovary v Česku a které jsou stále v českých rukách?
Kdo vlastní největší pivovary v Česku? Kdo vlastní značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Budvar, Staropramen či Svijany? Jaké měly příjmy a který český pivovar je největší?
-
Od kdy budou zaměstnavatelé ručit za mzdy zaměstnanců poddodavatelů?
Zaměstnavatelé ručí za nevyplacené mzdové nároky zaměstnanců poddodavatelů. Povinnost nově upravuje zákoník práce. Je třeba znát podmínky i rozsah ručení.
-
Nakupujete na Vánoce vstupenky? Pozor na předražené vstupenky Viagogo
Chystáte se k Vánocům koupit vašim blízkým vstupenky do divadla či na koncert? Koupili jste si vstupenky online a najednou vám bylo strženo z účtu řádově více? Nebo jste zjistili, že vstupenky jsou neplatné? Jak se můžete bránit? Odstoupením ze smlouvy? A co je zač společnost Viagogo?
-
Kdo vlastní rádia působící v Česku? Impuls, Frekvenci 1 a další
Komu patří ty nejposlouchanější rádiové stanice v Česku? Které vlastní Andrej Babiš a které Daniel Křetínský? A jakou mají poslechovost?
-
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, města, či miliardáře? Kdo vlastní brněnskou Kometu, liberecké Bílé Tygry či třinecké Oceláře?
-
Jak a proč budete muset měnit údaje o skutečných majitelích společnosti v evidenci
Údaje o skutečných majitelích se musí opět změnit. Co s sebou přináší novela zákona a od kdy je platná?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby III
Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby II
V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií – bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby?
Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes jeden milion lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy – Spartu, Baník či Bohemku?
-
Kdo vlastní naše televize? Která TV má nejvyšší tržby?
Televizní vysílání prochází krizí důvěry, mnoho lidí věří alternativním a „nezávislým“ zdrojům, které velmi často mají pochybný, neznámý či východní původ. Jak je to s vlastníky našich největších televizí? A jaká je vaše důvěra v televizní stanice? Kolik zaplatíme na koncesionářských poplatcích?
-
Jakými způsoby lze zveřejnit účetní závěrku?
Podnikatelé, kteří mají povinnost sestavovat účetní závěrku, mají také závazek ji zveřejnit ve veřejné sbírce listin. Mnozí ale tento závazek nedodržují, při čemž se vystavují vysokým pokutám. Jakými způsoby lze účetní závěrku zveřejnit?
-
Jak postupovat při zrušení s. r. o.?
Už jste naplnili svoje podnikatelské cíle a dál se činnosti již věnovat nechcete? Anebo se vám nedaří a chcete svoji obchodní společnost zrušit? Jak se postupuje, když se rozhodnete ukončit své podnikání prostřednictvím s. r. o.?
-
Jaké máte možnosti při přechodu z OSVČ na s. r. o.?
Vyvíjí se vám úspěšně podnikání? Chtěli byste svůj byznys více rozjet a přejít na podnikání prostřednictvím právnické osoby, tedy založit firmu? Poradíme vám, jaké máte možnosti, pokud chcete převést svoje dosavadní podnikání na s. r. o.
-
Jak podat návrh na zápis do obchodního rejstříku?
Při zakládání obchodní společnosti vás nemine také důležitý krok v podobě podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jak takový zápis probíhá a kam jej podat?
-
Je výhodnější založit společnost s ručením omezeným, nebo akciovou společnost?
Plánujete se pustit do podnikání prostřednictvím právnické osoby, ale nevíte, jaká forma společnosti se hodí právě pro váš budoucí obchodní záměr? Společnost s ručením omezeným (s. r. o.) a akciová společnost (a. s.) jsou nejčastěji zakládanými společnostmi v ČR, jak se od sebe vzájemně liší?
-
Konference FIN (R)Evoluce: vyhrajte vstupenku zdarma
Jak ovlivňuje válka na Ukrajině finanční domy? Jak v současné době investovat? Otázky zodpoví konference Měšce.
-
Jak si může majitel vyplatit zisk ze své společnosti?
Výběr zisku ze společnosti je zapeklitější situací, než se může na první pohled zdát. Mnohdy první otázky budoucích majitelů společností spadají právě do této problematiky. Jak se tedy dají získat peníze z vlastní firmy?
-
Kdy je nutné nechat ověřit účetní závěrku auditorem?
Ne každá podnikající osoba má povinnost auditu. Kdy se na vás tedy vztahuje závazek nechat účetní výsledky překontrolovat auditorem?
-
Konec EET od 1. ledna 2023 schválila vláda
Vláda odsouhlasila zrušení elektronické evidence tržeb (EET) k 1. lednu 2023. Jaké jsou ohlasy opozice? Jaký dopad to bude mít na podnikatele a státní rozpočet?
-
Knihobot láme rekordy. Lidé díky němu vydělají na přečtených knížkách
Knihobot zaeviduje denně dva tisíce knih, které lidé chtějí prodat. Výdělek nabízí slušný, šedesát procent z prodejní ceny.
-
Kdo vlastní české pivovary?
České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
-
Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
-
Zásilkovna od 1. května zdraží - kolik si připlatíte za poslání balíčku?
Zásilkovna zdražila posílání balíku mezi fyzickými osobami, za co a kolik si připlatíte? Jak je na to ve srovnání s Českou poštou či jinými službami?
-
Zvýší se kompenzační bonus pro OSVČ na 1 000 Kč denně?
Které OSVČ dosáhnou na kompenzační bonus v hodnotě 1 000 Kč denně? Budou mít nárok i společníci s. r. o. či lidé pracující na DPP či DPČ? Kdy nárok nevzniká? A už bylo zvýšení schváleno?
-
OSVČ, dohodáři a společníci s. r. o. již mohou žádat o kompenzační bonus. Kdy se začne vyplácet?
Kteří pracovníci na dohodu a společníci s. r. o. budou mít nárok na kompenzační bonus? Co musí splnit? Jak o kompenzační bonus žádat? A za jaké období bude kompenzační bonus vyplácen? Jakou bude mít hodnotu?
-
Chystá se třetí vlna kompenzačního bonusu?
Mohou se OSVČ a malá s. r. o. těšit na další vlnu kompenzačního bonusu? Či jakou formu podpory vláda chystá? Kdy končí kompenzační bonusy pro s. r. o. a OSVČ?
-
Kdy budete moci žádat kompenzační bonus pro s. r. o.?
Kdy budete moci žádat o kompenzační bonus pro s. r. o.? Proč se zdrželo schválení kompenzačního bonusu pro s. r. o.? Podívejte se, kde žádost najdete a jak ji máte vyplnit?
-
Kdo bude mít nárok na kompenzační bonus pro s. r. o.?
Kompenzační bonus v hodnotě dosahující až 44 500 Kč mohou získat společníci malých s. r. o. Kdy na něj budou mít nárok? Jak a kdy budou moci žádat?
-
Je lepší OSVČ, nebo firma jako s.r.o.?
Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo se rozhodne pustit do podnikání. A odpověď není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak si naše podnikání představujeme a co od něj očekáváme. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody podnikání každou z těchto forem. Pomohou vám zorientovat se a nenechat se odradit od začátku podnikání jen proto, že si nejste jisti, jak na to. Když se podíváme na všechny aspekty jako celek, vítěze přece jenom najdeme.
-
O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
O kolik platí méně v DM drogerii Němci za nákup, nežli Češi? Jak jsou na tom zákazníci v Maďarsku či na Slovensku?
-
Víte, od koho máte úvěr, pivo či pojištění? Kvíz vlastníků společnosti
Víte, kdo vlastní známé české značky? A odkud tyto firmy pochází? Otestujte své znalosti o vlastnících našich bank, pivovarů, obchodních řetězců, novin a pojišťoven
-
Největší výrobci hraček na světě
Kdo si hraje, nezlobí a možná i zbohatne. Které společnosti vládnou hračkářskému průmyslu? Hrají si vaši děti s Legem, Barbie či Igráčkem? Kolik si vydělají společnosti prodávající hračky?
-
Kolik si vydělaly největší české e-shopy a kdo je vlastní?
Ročně se skrze e-shopy nakoupí zboří v řádech desítek miliard korun. Kdo ovšem vlastní největší české e-shopy? A jaké měly tržby ty největší?
-
Na jaké bonusy vás lákají sázkové kanceláře?
Jaké odměny a bonusy nabízejí jednotlivé české sázkové kanceláře? Jaké jsou jejich podmínky? A kde nemusíte vložit ani korunu?
-
Do kdy je nutné zveřejnit účetní závěrku s. r. o. a jaké jsou sankce za nezveřejnění?
Jaký je termín pro zveřejnění účetní uzávěrky a jakým možným sankcím se podnik vystavuje v případě nezveřejnění?
-
Co obsahuje účetní závěrka a jak se liší požadovaný rozsah u jednotlivých firem?
Povinnost sestavit a zveřejnit účetní závěrku je zákonem o účetnictví uložena účetním jednotkám, tj. subjektům, které vedou účetnictví. Jedná se především o právnické osoby a fyzické osoby vedoucí účetnictví, případně další subjekty, o nichž to stanoví zákon. Účetnictví je úplné pouze v případě, kdy účetní jednotka zveřejnila účetní závěrku. U jednotlivých účetních jednotek se liší požadavky na rozsah účetní závěrky. V jakém rozsahu musí podnikatel účetní závěrku sestavit a co je jejím obsahem?
-
Kdy je možné vyplatit ze společnosti s ručením omezeným podíl na zisku?
Jaký je správný postup před provedením výplaty podílu na zisku společníkům v s. r. o. a jaké zákonné předpoklady je nutné pro výplatu naplnit?
-
Hvězdárny a planetária zažívají velký třesk. Kam za nimi?
Kde najdete v Česku ty nejlepší hvězdárny a planetária? Na kolik vás vyjde vstupné? Jaký mají nejbližší program? A kdy mají otevřeno?
-
Proč nezakládat společnost s ručením omezeným za korunu?
Zákon o obchodních korporacích s účinností od 1. ledna 2014 umožnil zakládání společností s ručením omezeným, jejichž povinný základní kapitál je ve výši minimálně jedné koruny. Oproti původním 200.000 Kč, které požadoval obchodní zákoník, se jedná o velký posun. Proč ale společnost za korunu (přesněji se základním kapitálem jedna koruna) nezakládat?
-
Jak za dluhy s. r. o. ručí společník a jak jednatel?
Podnikající fyzická osoba ručí za své dluhy z podnikání celým svým majetkem. Na první pohled je založení společnosti s ručením omezeným cestou ven z neomezeného ručení osoby samostatně výdělečně činné, neboť společník za dluhy společnosti ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu zapsaného do obchodního rejstříku, a to dle stavu ke dni, kdy byl věřitelem vyzván k plnění. V jednočlenné společnosti je ale často tento společník také jediným jednatelem. A z této funkce mu vyplývají jisté povinnosti, v některých případech i ručení za dluhy společnosti.
-
Co je to jednočlenná společnost s ručením omezeným a jak vzniká?
Jednočlenná společnost je společnost, v níž je jen jediný zakladatel nebo společník a ve většině případů se tento společník stává také jediným jednatelem; z pozice společníka má potom jiná práva a povinnosti než z pozice jednatele. Vzhledem k zákonné úpravě obchodních korporací může být jednočlennou společností jen některá z kapitálových obchodních společností, tj. společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost. V tomto textu se budeme věnovat jednočlenné společnosti s ručením omezeným.
-
Kam a za kolik za dinosaury v Česku?
Kde je nejbližší dinopark u vašeho domova? Kam za dinosaury? Jaké je vstupné a kde nemůžete se psem? Kde můžete najít stopy po dinosaurech?
-
Kam putují dividendy z Česka?
Z České republiky 2018 odteklo na dividendách do zahraničních firem téměř 257 miliard korun. Kam putovalo nejvíce peněz ve formě dividend? A proč zrovna do Holandska putovalo 47 miliard korun?
-
Bude, či nebude zrušena karenční doba?
Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?
-
Silní zůstávají silní. „Škatulata hýbejte se“ se na energetickém trhu nekonala
Českým domácnostem a firmám dodává energii kolem osmdesáti dodavatelů. Někteří z nich počítají zákazníky na stovky, jiní na sta tisíce. Ačkoli letos změnil dodavatele rekordní počet odběratelů, žádná velká „škatulata hýbejte se“ se nekonala. Kdo má kolik zákazníků? A vypovídá počet odběrných míst o kvalitě dodavatele?
-
Jakou odměnu může dostat jednatel s.r.o.
Zajímá vás, co musí obsahovat smlouva o výkonu funkce jednatele v s.r.o.? Jakým způsobem musí být upraveny odměny a jak se bude danit jeho příjem?
-
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Loni v květnu vešlo v platnost nařízení o GDPR. Chvíli se nepsalo téměř o ničem jiném. Jaká je ale situace dnes a bere se GDPR vůbec vážně?
-
Jaké zvolit zdaňovací období u právnických osob?
Budete letos odevzdávat přiznání k dani z příjmu právnických osob? A už jste si zvolili zdaňovací období? Nemusí jím být jen kalendářní rok. Přečtěte si, co pro vás bude nejvýhodnější.
-
Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
Pokud chcete rozjet vlastní byznys, určitě byste se nejprve měli zamyslet nad tím, jakou formu podnikání zvolit. Každá má totiž své výhody a nevýhody. A právě ty si rozebereme.
-
Chci podnikat. Živnost, nebo s. r. o. ?
Chystáte se pustit do podnikání? Možnosti je několik, ale většina adeptů se rozhoduje mezi založením společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) a variantou být osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Co je a pro koho lepší?
-
Kam putuje 1 miliarda vybraná od OSY?
Ochranný svaz autorský (známý pod zkratkou OSA) vybírá poplatky pro umělce a její roční příjem přesahuje 1 mld. korun. Z čeho všeho čerpá příjmy? A kolik jde do kapes umělcům?
-
Které společnosti dominují na trhu čokolád?
Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?
-
Je společné jednání jednatele s.r.o. a prokuristy možné?
Před nabytím účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (nový občanský zákoník, NOZ) a zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích, ZOK) byl odbornou veřejností zastáván názor o nepřípustnosti společného jednání statutárního zástupce a prokuristy v obchodní společnosti. Tento názor podpořil i Vrchní soud v Praze ve své rozhodovací praxi. Na začátku roku 2014 s účinností nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích došlo k přechodu od původní teorie reality k teorii fikce, která vychází z toho, že právnická osoba jako fiktivní právní útvar sama svým statutárním orgánem nejedná, ale je jím zastoupena. I jednatel je tedy nyní zástupcem společnosti s ručením omezeným. Lze nyní v zakladatelských dokumentech stanovit společné jednání jednatele a prokuristy?
-
Co týden dal: Mzdy rostly na konci roku 2015 nejrychleji od roku 2009
Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Mzdy rostly nejrychleji od roku 2009. Založení společnosti s ručením omezením bude levnější. Zástupci OPEC se sejdou kvůli zmrazení produkce ropy. To a mnohem více naleznete v pravidelném týdenním přehledu.
-
Založení společnosti s ručením omezením bude levnější
Praha 9. března (ČTK) - Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11.300 korun na 100 eur (2700 korun). Počítá s tím novela o soudních poplatcích, kterou dnes jednomyslně schválila Sněmovna. Normu nyní dostane k projednání Senát.
-
Franšíza: Jistější vstup do podnikání
Osvědčeným značkám věří podle odborníků stále více podnikatelů. Během posledních čtyř let se v České republice zvýšil počet franšízových konceptů o 69 projektů. Vyplývá to z dokumentu Franchising Report 2013, který zpracovala poradenská společnost Profit system.
-
Když zaměstnavatel neplatí povinné odvody za zaměstnance
Za výpočet a odvod sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Zaměstnanec nemůže být dlužníkem na povinném pojistném za dobu, kdy je zaměstnán. Někteří zaměstnavatelé však své zákonné povinnosti neplní, za což hrozí trestní stíhání.
-
Nový korporátní zákon přináší společnostem starosti i nové příležitosti
Jednou z legislativních změn, která proběhla 1. ledna 2014, bylo uvedení nového zákona o obchodních společnostech a družstvech, zkráceně nazývaného „zákon o obchodních korporacích“.
-
Nově lze založit s. r. o. za korunu
Příznivou novinkou pro podnikatele je možnost založení od letošního roku společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) za pouhou korunu. Světovým trendem je snižování administrativní a finanční náročnosti podnikání. Nižší nároky na počáteční kapitál jsou správným krokem, Německu se vyplatil.
-
Převod ordinací na s.r.o.: pozor na podvodníky
Lékaři převádí své ordinace na společnosti s ručením omezeným. Tato forma podnikání má totiž hned několik výhod. Například, že lékař ručí pouze majetkem společnosti. Když zkrachuje, nemusí se bát o svůj dům nebo auto. Kritici ale upozorňují, že se na převodu přiživují neseriozní firmy.
-
Zákaz konkurence v osobních a kapitálových společnostech
Zákonná ustanovení pro jednotlivé společnosti vymezují zákaz konkurence osob, které se podílejí na jejich fungování. Zneužití postavení ve společnosti pro své vlastní zájmy a v neprospěch společnosti se snaží obchodní zákoník ve svých ustanoveních limitovat.
-
Zakládáme společnost. Kolik to bude stát?
Společnost s ručením omezeným je nejrozšířenějším typem společnosti ve vyspělých zemích světa. Čím nižší finanční náklady a jednodušší administrativa spojená se založením nové společností, tím lépe pro byznys. Jaké jsou finanční náklady na založení s. r. o. a akciové společnosti ve světě?
-
Kolik stojí založení s. r. o. a akciové společnosti?
Společnost s ručením omezeným je nejrozšířenějším typem společnosti ve vyspělých zemích světa. Čím nižší finanční náklady a jednodušší administrativa spojená se založením nové společností, tím lépe pro byznys. Jaké jsou finanční náklady na založení s. r. o. a akciové společnosti ve světě?
-
Zdanění jednatelů za rok 2012 bude vyšší
V Česku je poměrně časté, že jednatelé společnosti s ručením omezeným jsou současně zaměstnanci této společnosti. V roce 2011 nepodléhaly příjmy jednatele sociálnímu pojištění, v roce 2012 již ano. Zdanění jednatelů a členů dozorčích rad bude za rok 2012 vyšší.
-
V Česku loni vzniklo meziročně o pět pct více a.s., s.r.o a SE
Praha 20. ledna (ČTK) - V Česku bylo loni založeno celkem 27.364 společností s právní formou akciová společnost, evropská společnost (SE) nebo společnost s ručením omezeným, což je meziročně o pět procent více. Vyplývá to z údajů rejstříkových soudů, které ČTK poskytla společnost Smart Companies. Ta se zabývá zakládáním, prodejem a správou společností.