-
Odčinit škodu lze uvedením do původního stavu, nebo peněžitou náhradou. Co a kdo o tom rozhoduje?
Volí způsob odškodnění za škodu její viník, nebo poškozený? Co když škůdce opraví věc i přes nesouhlas poškozeného? Kdy poškozenému zůstává opravená věc i peníze?
-
Pacienti si budou moci zvolit, zda chtějí sdílet data o svém zdravotním stavu s jinými lékaři
Pro efektivnější a jednodušší komunikaci mezi lékaři, pacienty a zdravotními pojišťovnami představilo Ministerstvo zdravotnictví návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. Součástí novely je zavedení nových služeb – EZKarty, eŽádanky a sdíleného zdravotního záznamu.
-
Podívejte se, jak by mohl v roce 2024 vzrůst příspěvek na péči
Skupina poslanců za hnutí ANO poslala do připomínkového řízení návrh zákona na zvýšení příspěvku na péči. Ten by se podle návrhu měl zvýšit ve všech stupních závislosti už od příštího roku.
-
Kteří pacienti mají nárok na cestovné?
Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?
-
Příspěvek na zvláštní pomůcku pro osoby se zdravotním postižením
Některé osoby se zdravotním postižením mohou zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku anebo dokonce na motorové vozidlo. Kolik peněz dostanou?
-
Jak je to s odškodněním žáků a studentů, když se zraní při vyučování? Co je povinností školy?
A co děti v mateřských školkách? Mají též nárok na peníze, když se ve školce zraní? A jak je to s úrazy, k nimž dojde ve škole až po vyučování nebo o pauze mezi školními hodinami?
-
Bylo zvýšeno odškodnění pro rodinu zaměstnance, jenž zemřel v důsledku pracovního úrazu. Platí to i pro druha a družku?
Na jaké peníze má nárok rodina a další pozůstalí po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání? Proč odškodnění v posledních 2 letech tak hodně narostlo?
-
Vady zájezdu (1): Na co máte právo a jak je řešit?
I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
-
Jak mohou na dani z příjmů ušetřit držitelé průkazu ZTP/P?
Jste držitelem průkazu ZTP/P a budete letos řešit daňové přiznání? Máte díky průkazu nárok na nějakou daňovou slevu nebo daňové zvýhodnění?
-
Kdy při horku v práci stačí pitná voda a kdy už musí být ochranné nápoje?
Letošní léto sice není tak teplé jako ta předešlá, ale to neznamená, že horka už vůbec nepřijdou. Pokud budete trávit tropické dny v práci, mohlo by vás zajímat, zdali vám zaměstnavatel musí zajistit pitný režim. V určitých situacích budete mít navíc nárok i na ochranné nápoje.
-
Chcete pomoct nemocnici u svaté Anny?
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je jednou ze dvou nemocnic v České republice, které byly určeny pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19. V minulých dnech se nemocnici ozvaly desítky firem, organizací a jednotlivců s nabídkou pomoci – ať už s šitím roušek, materiální anebo finanční podporou.
-
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
České zdravotnictví i přes nedostatečný objem financí nadále patří do výkladní skříně českého státu a měli bychom být na něj pyšní. Mladí lékaři ovšem odchází do zahraničí. Kam a proč odchází? Jaký je průměrný plat doktora a sestry u nás? Odkud přichází do Česka zdravotníci?
-
Chcete pomoci životnímu prostředí?
Centrum RECETOX stále shání Brňany a Znojemany narozené v letech 1991 a 1992 do studie CELSPAC. Pokud se přihlásí, zdarma zjistí něco víc o svém těle a udělají něco pro životní prostředí svého města.
-
Darování vajíček. Pro koho je vhodné a jak by mělo probíhat, aby bylo pro zdraví ženy co nejbezpečnější?
Redakce deníku Právo včera informovala o případu úmrtí jedné pacientky a ohrožení života druhé v souvislosti s darováním vajíček. Tato nešťastná událost se stala v roce 2015 na konkurenční brněnské klinice, níže proto poskytujeme vyjádření MUDr. Kateřiny Veselé, ředitelky kliniky Repromeda, jedné z dalších brněnských reprodukčních klinik, a její komentář k tomu, pro koho je darování vajíček vhodné a jak by mělo probíhat s ohledem na bezpečí ženy a jejího zdraví.
-
Léky z webu – ano, či ne?
Nákupy po internetu jsou stále využívanější, z webu nakupujeme doslova co se dá. Některé věci se ale na internetu legálně nakoupit nedají. Patří mezi ně léky na předpis. Většina lidí by ale uvítala, kdyby to možné bylo.
-
Led se v létě příliš nedoporučuje
Jedete na dovolenou do zahraničí? Určitě se těšíte na místní gastronomické speciality a třeba také na místní víno nebo kořalku. Může nám být z neznámých nápojů špatně a co vlastně na dovolené pít a čemu se vyhnout?
-
Nehrozí vám syndrom vyhoření?
Jste stále on-line, pracujete i doma, řešíte pracovní problémy před spaním? Skoro neodpočíváte? Pak vás dřív či později dostane syndrom vyhoření. Ten přichází většinou bez klepání a nikým nezván.
-
Virtuální lékař skutečného nenahradí
Na webu najdete vše: návody, jak zhubnout, jak ztloustnout, jak to udělat zdravě, jak zaručeně a jak nejrychleji. A nejlépe jak to udělat vše najednou. Některé návody jsou věrohodné, jiné příliš ne. A taky něco stojí.
-
Jak funguje placebo?
Dnes si ani nedovedeme představit, že bychom nenavštívili lékárnu a nekoupili si tabletky na bolení hlavy, horečku, nebo prosté nachlazení. Ještě o několik století dozadu ale žádné léky nebyly. Lidé se spoléhali na bylinky a sami na sebe. I člověk v sobě totiž má mechanizmy, kterými se dokáže vyléčit. Slovem nebo činem dokáže vybudit ozdravné mechanizmy, dokonce aniž o tom víme. Říká se tomu také placebo efekt.
-
Kolik zaplatíme za léky každý rok?
Onemocněli jste vy nebo vaše rodina a potřebujete sehnat léky na předpis, které nejsou právě levné. Je možné je sehnat někde levněji? Je. Léky na předpis může prodávat každá lékárna za jinou cenu, tedy i levněji.
-
Levnější léky aneb jak najít levnou lékárnu
Jestliže jsme mladí a zdraví, moc nás ceny léků netrápí. Maximálně si koupíme něco na bolení hlavy po „propařené noci“, nebo tabletového pomocníka, který nás vytáhne z rýmy a kašle. Ale co když potřebujeme léky častěji? Pak to něco stojí. Dokážeme medikamenty pořídit nějak levněji?
-
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Je to trochu absurdní tvrzení, ale je to tak. Čistá voda není čistá. I když se snažíme vodu přes různé filtry v čističkách odpadních vod zbavovat nečistot, stoprocentně se to nedaří.
-
Dřív jsme se více hýbali a byli zdravější. A dnes?
Méně se hýbeme a je to na nás znát. Jsme víc nemocní, neobratní, ale přesto se k pohybu rozhodne jen málokdo z nás. Kam tato tendence může vést?
-
Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu
Víte, že byste se měli co nejdříve podrobit preventivní prohlídce, ale už teď máte jasno v tom, že se vlastně vůbec nedostavíte? I když je to otrava, děláte chybu. Za nedocházení vám hrozí pokuta. Kolik vás to tedy bude stát?
-
Syndrom nemocných domů (8)
Pálí vás oči, nos, míváte rýmu, cítíte tlak na prsou, zadýcháváte se do schodů, někdy vás potkají i závratě? Cítíte občas pocit beznaděje? Pokud mají tyto příznaky dlouhodobě i vaši kolegové, nepůjde o infekční onemocnění. Budova, ve které pracujete, nejspíš nebude zdravá.
-
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Obtěžují vás často nevyžádané hovory a SMS? Bojíte se, že z vás někdo bude chtít vytáhnout peníze skrz telefon? Tak si nainstalujte některou z aplikací, je to jednoduché a mnohdy i zadarmo!
-
Může lidem pomoci prostistresová rovnice?
Kdy začíná stres ohrožovat naše zdraví, by měla napovědět rovnice, kterou zpracovali odborníci z Masarykovy univerzity. Antistresová rovnice možná odhalí, kolik stresu už má člověk v sobě „nastřádáno“.
-
Odškodnění újmy na zdraví: Náhrada bezplatně poskytované práce
Nový občanský zákoník rozšířil okruh náhrad, které lze požadovat při zajištění odškodnění. Jedním z nových institutů je náhrada bezplatně poskytované práce, která odpovídá realitě běžného života. Jakým způsobem je tento institut upraven v novém občanském zákoníku, se dozvíte v dnešním článku.
-
Zákazníci KTP Quantum budou vyplaceni
Komise pro cenné papíry po dohodě s Ministerstvem financí oznámili Garančnímu fondu obchodníků s cennými papíry, že KTP Quantum není schopen plnit své závazky. KOnečně se otevírá prostor pro vyplacení klientů obchodníka z Fondu.