-
Jak zjistit, kdo má nahlášený trvalý pobyt ve vašem domě?
Jako vlastník nemovitosti máte právo zjistit, kdo má na adrese vaší nemovitosti nahlášen trvalý pobyt. Lze takovou osobu také z trvalého pobytu odhlásit?
-
Jak zjistit, za kolik byla prodána nemovitost? Provedeme vás krok za krokem
Zajímá vás, za kolik byla prodaná určitá nemovitost? Taková informace je veřejná a lze ji jednoduše zjistit z katastru nemovitostí. Připravili jsme pro vás návod, jak na to.
-
Již od dnešního dne lze sdílet vyrobenou elektřinu s ostatními lidmi. Jak sdílení funguje?
Již od 1. srpna nemusí domácnosti vyrábět elektřinu pouze pro sebe, ale mohou ji sdílet s dalšími lidmi. Jak takové sdílení funguje a kde se do něj zaregistrovat?
-
Program Oprav dům po babičce stále běží. Kolik můžete dostat na zateplení?
Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a přispět jim na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem, a kolik vám na to stát dá?
-
Co dělat, když se sourozencem zdědíte byt a nechcete ho vlastnit společně?
Získali jste nějaké dědictví, ale není jen vaše? Vlastníte například se sourozencem dohromady byt či dům po rodičích? Ke spoluvlastnictví vás nikdo nutit nemůže. Pokud se nedohodnete nebo nemáte dobré vztahy, můžete požádat soud, aby spoluvlastnictví vypořádal. To lze několika způsoby.
-
Osoby závislé na elektřině získají záruku její dodávky i v případě, že nebudou platit zálohy
Ministerstvo průmyslu a obchodu nařízením upravilo ochranu zranitelných zákazníků, kteří jsou závislí na nepřetržité dodávce elektřiny kvůli svému zdravotnímu stavu a její výpadek by jim mohl způsobit vážné zdravotní komplikace. Oproti běžným spotřebitelům tak získají výhody.
-
Jak se zbavit neodbytného nájemníka, který se odmítá vystěhovat?
Pronajímáte byt, nájemní smlouva vypršela a nájemník se nechce vystěhovat? V právu jste vy, ale domoci se ho může trvat i několik let. A navíc za vaše peníze.
-
Kdo může dostat k důchodu ještě doplatek na bydlení
Zbývá vám z důchodu po uhrazení nákladů na bydlení jen malá částka, která nestačí na to, abyste pokryli své základní potřeby na přijatelné úrovni? Možná, že můžete požádat o doplatek na bydlení.
-
Nepřiznal vám úřad práce příspěvek na bydlení? Stáhněte si vzor odvolání proti rozhodnutí
Jak postupovat, pokud vám úřad práce nepřiznal nebo odňal příspěvek na bydlení? Jaké náležitosti by mělo obsahovat odvolání proti nepřiznání příspěvku na bydlení? Vzor odvolání si můžete stáhnout v našem článku.
-
Snížení příspěvku na bydlení pro letošní rok v příkladech
V souvislosti s nižšími normativními náklady na bydlení se mnozí lidé dočkají snížení příspěvku na bydlení. Někteří o něj přijdou úplně. Pro představu, o kolik se příspěvky na bydlení v tomto roce snížily, jsme připravili srovnávací příklady.
-
Co je to právo nezbytné cesty a kdo, kdy a na kom si jej může vynutit?
Co když vlastník nemá na svůj pozemek dobrý, nebo dokonce žádný přístup? A může se na něj dostat jen přes pozemek souseda, ale tomu se to nelíbí. Kdy soud vyhoví a kdy naopak právo cesty zamítne? A jak je to při koupi nemovitosti?
-
Změny ve stavebním spoření v roce 2024: snížení státní podpory o polovinu a její zdanění
V souvislosti s účinností konsolidačního balíčku, který přináší řadu úsporných opatření, nastaly také změny ve stavebním spoření. Jde především o snížení státní podpory a její zdanění.
-
Příspěvek na bydlení získá v roce 2024 méně lidí. Vypočítejte si, zda na něj dosáhnete
V souvislosti se snížením normativních nákladů na bydlení v roce 2024 přijdou některé rodiny o příspěvek na bydlení. Ti, kteří mají skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní náklady, mohou očekávat snížení příspěvku.
-
Jak podat žádost o příspěvek na bydlení online?
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Nechce se vám navštěvovat Úřad práce kvůli žádosti o příspěvek na bydlení? Jak vyřídit příspěvek na bydlení online z domova? Jaké přílohy budete muset doložit?
-
Jak financovat nákup družstevního bytu?
Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.
-
Jaké dotační bonusy můžete získat k programu Oprav dům po babičce?
Zajímáte se o nové dotace na zateplení? Existuje sice maximální limit, který lze získat, ale pak tu jsou ještě dotační bonusy, na které může vzniknout nárok. Jaké to jsou a kolik činí?
-
Zateplujete nebo jinak zhodnocujete dům? Nezapomeňte aktualizovat pojištění nemovitosti
Se snižováním energetické náročnosti budovy souvisí také vzrůstající hodnota nemovitosti. Neměli byste proto po zateplení domu nebo výměně starého kotle zapomenout aktualizovat pojištění nemovitosti, aby vám bylo v případě škody vyplaceno adekvátní plnění.
-
Co budete dokládat k žádosti o dotace z Oprav dům po babičce?
Uvažujete nad využitím dotačního programu Oprav dům po babičce? Pokud splňujete všechny podmínky, ještě byste se měli podívat, co všechno bude nutné k žádosti o dotace doložit.
-
Kdy musí nájemce bytu odstranit stavební úpravy bytu, které provedl?
Může pronajímatel a vlastník bytu nařídit jeho nájemci odstranění jen nevhodných stavebních úprav, nebo i těch, které byly účelné, vhodné a hospodárné? A může to chtít až při skončení nájmu, nebo už v jeho průběhu?
-
Blíží se lhůta, po které některé nemovitosti propadnou státu. Není mezi nimi i ta vaše?
Vlastníte nemovitost? A jste si jistí, že jste v katastru dobře identifikováni jako vlastník? Pokud by to tak nebylo, vaše nemovitost by brzy propadla státu.
-
Nejvyšší čas na kominíka. Jak vysoké jsou pokuty za neprovedenou kontrolu komína?
Topná sezóna je pomalu za dveřmi, proto byste neměli zapomínat na povinnou revizi a kontrolu komína. Za nesplnění těchto povinností vám může být udělena pokuta až do několika tisíc korun.
-
Některé úřady práce chybovaly při výpočtu doplatku na bydlení. Lidé tak mohli přijít o část peněz
Při určování výše doplatku na bydlení musí úředníci při výpočtu zahrnovat také výši obvyklého nájmu v daném místě. Ombudsman se zaměřil na to, jak úředníci v praxi výši obvyklého nájemného stanovují. Jak to dopadlo?
-
Dosáhli byste v současné době na hypotéku? Podívejte se na příklady
Podívejte se na konkrétní příklady, které vám napoví, zda byste v současné době třeba i vy mohli dosáhnout na hypotéku. Vzorové příklady se liší na základě čistého příjmu, naspořené částky, věku a ceny nemovitosti.
-
Lze vlastníkům zakázat pronájem bytů? A jak je to s omezením podnájmu nájemních bytů?
Jak se může společenství vlastníků jednotek bránit, když se mu nelíbí pronájem bytů v domě? Kdy je povolen podnájem nájemního bytu i bez souhlasu pronajímatele a kdy je naopak souhlas nutný?
-
Na co si dát pozor, když si zabouchnete dveře a voláte zámečníka?
Zabouchli jste si omylem dveře a potřebujete zavolat zámečníka. Jak poznat, že s vámi řemeslník nezachází férově a zkouší na vás hlavně vydělat?
-
Jak se bránit, když vám zahradu devastují sousedovy slepice a další zvířata
Zjištění, že se sousedovy slepice přemístily k vám na zahradu, kde se pustily do zasázené zeleniny, není nic příjemného. Stáváte se svědky této situace opakovaně? Lze se vůbec bránit, nebo je to jen na dobré domluvě?
-
Kdo může kromě příspěvku na bydlení získat také doplatek?
Ne vždy stačí příspěvek na bydlení k tomu, aby domácnost mohla žít na přijatelné společenské úrovni. Z důvodu různých zdravotních či socioekonomických situací může vzniknout také nárok na doplatek na bydlení. Jaké podmínky je nutné splnit?
-
Na co máte nárok, když s někým spoluvlastníte byt a chcete vyplatit?
Vlastníte s někým byt a po čase se rozhodnete ze společného vlastnictví odejít. Druhý spolumajitel vám nabídne vyplacení, ale vám se částka nezdá. Podle čeho se vypočítá, kolik máte správně dostat?
-
Jaké jsou nejčastější závady na tepelném čerpadle a jak je řešit
Zvažujete pořízení tepelného čerpadla? Pokud ano, určitě by vás mělo zajímat, jaké jsou jeho nejčastější závady, jak dlouhá záruka se na něj vztahuje včetně toho, zda si lze tyto závady nějak připojistit.
-
Jak je to se zárukou na tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit plno peněz na drahých energiích. Jak dlouhá záruka se na něj z hlediska závad vztahuje, co je do ní zahrnuto a kdy vás může vyjít pěkně draho?
-
Nová zelená úsporám Light: Až 150 000 Kč pro nízkopříjmové rodiny na zateplení
Rádi byste zateplili nemovitost, ale nemůžete si to finančně dovolit? Chtěli byste vyměnit okna, ale nemáte na to dostatek financí? Pokud splníte podmínky, pomohou vám nové dotace.
-
Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?
V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?
-
Přišly vám nové vysoké zálohy za energie? Jak je snížit a co vám je pomůže uhradit?
Obdrželi jste dopis či e-mail s novými vysokými zálohami na energie a nevíte, co dál? Podívejte se, jak postupovat pro snížení záloh. Kde a jak žádat o příspěvek na bydlení? A na jaké další sociální dávky máte nárok?
-
Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?
Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?
-
Proč při nákupu nemovitosti uzavřít rezervační smlouvu?
Kupujete nemovitost na hypotéku? Pokud ano, raději trvejte na uzavření rezervační smlouvy. Ochrání totiž nejen vás, ale i majitele nemovitosti. Jak a proč?
-
Nejčastější problémy v nájemní smlouvě
V nájemních smlouvách se mohou často vyskytovat chyby, špatná vymezení nebo nedostatečné identifikace smluvních stran. Na co si dát tedy pozor?
-
Příspěvek na bydlení se od 1. října zvýší, rozhodla vláda. Dosáhnete na něj i vy?
Díky vládnímu zvýšení normativních nákladů se příspěvek na bydlení od 1. října zvýší o 2000–4500 Kč. Nejvíc se toto navýšení dotkne osob, které žijí samostatně nebo v páru. O kolik se má dávka zvýšit?
-
Jak postupovat v období refixace hypotéky
Čeká vás v blízké době refixace hypotéky? Pokud ano, kdy je nejlepší začít vyjednávat novou úrokovou sazbu? A co je třeba očekávat?
-
Jaké výhody mají mladší žadatelé o hypotéku?
Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?
-
Jaké dotace můžete získat na fotovoltaiku?
Na fotovoltaickou elektrárnu je možné čerpat dotaci z Nové zelené úsporám. Na co přesně ji získáte a kolik z programu můžete dostat?
-
Jaké výhody mají tepelná čerpadla? Jaká je jejich návratnost?
Jaká je návratnost tepelných čerpadel a kdy se vám nevyplatí? Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé typy čerpadel?
-
Jaký typ tepelného čerpadla použít ve vašem domě?
O tepelných čerpadlech koluje řada mýtů a prodejci se také občas ve svém tvrzení mohou rozcházet. Jaké tedy použít tepelné čerpadlo na vaší stavbě či pozemku?
-
Co vám může pomoci, když chcete hypotéku, ale nemáte dostatek peněz?
Chtěli byste si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatek našetřených peněz anebo máte nízký příjem? Pojďme se podívat, co by vám mohlo pomoci hypotéku získat.
-
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Obíhání úřadů je otrava a v Česku se pomalu začíná přecházet na online vyřizování různých tiskopisů a dokumentů. Výpis z katastru nemovitostí i další tiskoviny lze získat snadno a rychle elektronicky. Jak na to?
-
Před dvěma lety se zrušila daň z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí nemovitosti se před dvěma lety zrušila. Jaká vlastně byla a kdy se platila?
-
Jaké jsou nejčastější sousedské spory a jak je řešit?
Máte nějaký problém se sousedy a přemýšlíte, jak ho řešit? Pojďme se společně podívat, jak na něco takového nahlíží občanský zákoník.
-
Co byste měli vědět, když chcete ubytovat cizince?
Chcete ubytovat cizince? V takovém případě máte jako pronajímatel řadu povinností. Co všechno musíte zařídit?
-
Od 1. dubna 2022 bude získání hypotéky těžší
I když nemovitosti ale i úrokové sazby u hypoték pořád stoupají, zájem o hypotéky je pořád obrovský. Co vás v roce 2022 čeká a co musíte dodržet, abyste hypotéku získali?
-
Vyplatí se ještě kupovat investiční byt na dluh? Příklady odpoví
Češi se často pouští do nákupů nemovitosti, která jim přináší měsíční příjem v podobě pronájmu. Vyplatí se ale pořád tento typ investice? Pojďme se společně podívat na praktické příklady.
-
Opět se zavedou a zpřísní limity pro hypotéky. Jaké a od kdy?
Limity, které ČNB před pár lety zavedla a pak od nich upustila, jsou opět zpátky. Dosáhnout na hypotéku je tak opět těžší. Jak limity vypadají, od kdy začnou platit a kolik peněz budete potřebovat, abyste dostali hypotéku?
-
Jaká je budoucnost bydlení v Česku v roce 2022?
Jak to bude s hypotékami v blízké budoucnosti? A co mají čekat osoby, které nebydlí ve vlastním, ale využívají a pravděpodobně ještě dlouho budou využívat nájemní bydlení? Situace nevypadá vůbec dobře.
-
Jaká je budoucnost bydlení v případě nové koaliční vlády?
Zlepšení dostupnosti bydlení bylo jedním z velkých témat programů politických stran, které v letošních volbách do poslanecké sněmovny bojovaly o přízeň voličů. Na pokus o sestavení vlády nyní čeká vítězné uskupení dvou koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráti a Starostové. Zvýhodněné hypotéky na startovací byty, bezúročné státní půjčky pro mladé rodiny, zkrácení odpisové doby pro investory do výstavby, podpora nákupu a bourání zchátralých budov v centrech měst či digitalizace a zefektivnění procesů stavebních řízení. To a mnoho dalšího je potenciální budoucnost občanského bydlení, pokud koalice vládu úspěšně postaví a dodrží své sliby.
-
Co byste měli vědět o realitní úschově při nákupu nemovitosti?
Budete v blízké době kupovat nemovitost? Kvůli ochraně financí se určitě budete poohlížet po úschově peněz, abyste ochránily své finance při nákupu tak drahé věci, jakou bezesporu nemovitost je. Můžete však svůj majetek vložit do úschovy realitní kanceláře?
-
Kolik stojí průkaz energetické náročnosti budov a kdy ho potřebujete?
Budete prodávat anebo pronajímat nemovitost? V takovém případě si budete muset nechat vyřídit PENB. Co to je, kolik stojí a proč ho vlastně při prodeji nebo pronájmu domu či bytu potřebujete?
-
5 rad při nákupu nemovitosti a ochraně budoucího majetku
Ceny nemovitosti stále rostou, přičemž se společně s tím i zvyšuje poptávka. Mnoho lidí navíc hledá k nákupu chatu nebo chalupu. Co si ale při nákupu pořádně prověřit?
-
Jak nedostupnost vlastního bydlení ovlivní cenu nájmů?
Vlastní bydlení je s každým rokem a možná dokonce i měsícem stále nedostupnější zejména pro mladé lidi a rodiny. Těžko na něj však dosáhne už i střední třída. Jak tento nijak zatím neřešený problém ovlivní cenu nájmů a jaký vliv má vysoký nájem na zvyšování cen nemovitostí?
-
Poplatek za předčasné splacení hypotéky bude možná podstatně vyšší
Aktuálně lze splatit hypotéku téměř kdykoliv, a to bez velkých poplatků. Vše se ale může změnit. Kolik vás tedy nakonec může stát předčasné splacení hypotečního úvěru?
-
Co má kromě technologie výstavby vliv na tržní cenu domu?
Plánujete si postavit dům anebo naopak kupovat? Pojďme se společně podívat, co má u technologie výstavby vliv na tržní cenu nemovitosti.
-
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Jaké dokumenty budete potřebovat při vkladu do katastru nemovitostí? Jak jej snadno vyřídit online?
-
Kdy se musí doplatit poplatek z prodlení?
Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.
-
Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
-
Co se děje na realitním trhu a co dalšího přinese rok 2021?
Nejistota, další zdražování nemovitostí a útěk do přírody, který vede k vyšší poptávce po chalupách nebo chatách. Takové jsou podle realitních makléřů hlavní trendy na trhu s bydlením. Výraznému zlevňování domů a bytů prozatím nic nenasvědčuje. Přesto podle odborníků existují nemovitosti, u nichž by se ceny mohly propadnout.
-
Na co se dívat, když chceme koupit pozemek?
Přemýšlíte o koupi pozemku a nevíte, jak vybrat z nabídek a inzerátů ten správný? Jaké faktory ovlivňují ceny pozemků a na co je třeba dát při výběru pozor?
-
Jak je to s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví po 1. 1. 2021?
Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči družstvu. Převody byly původně možné jen do konce roku 1995, lhůta se ale postupně prodlužovala až do konce roku loňského. Ten se ovšem kvůli koronaviru nevyvíjel podle očekávání a některá družstva se proto rozhodla lhůtu prodloužit.
-
10 rad pro dlouhodobý pronájem
Vlastníte nemovitost, kterou byste rádi dlouhodobě pronajali a zajistili si tak pasivní příjem, ale nechcete si zbytečně naběhnout? Přinášíme vám 10 užitečných rad, které vám usnadní rozhodování.
-
Investiční byty pořád vydělávají. Jaké nemovitosti nakoupit?
Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?
-
Lidé chtějí bydlet. Hypotéky lámou i přes krizi rekordy
Navzdory koronavirové krizi je letošní rok co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní. Banky rostoucí zájem o hypotéky potvrzují a některé dokonce rozvolňují pravidla. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří jsou v tísnivé situaci a žádají o odklad splátek.
-
3 případy, kdy nedostanete příspěvek na bydlení
Máte příliš vysoké výdaje za bydlení? Chcete si zkusit zažádat o příspěvek? Dosáhnou na něj jen někteří. Kdy na něj rozhodně nemáte nárok?
-
Příjmy z nájmu v praktických příkladech
Pravidelný příjem z nájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem, proto obliba investic do nemovitostí za účelem jejích pronájmu je stále vysoká. Co je dobré vědět o příjmu z pronájmu z daňového hlediska?
-
Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízí svým obyvatelům?
Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V současné době je v ČR asi 1,2 miliónu bytů právě v panelových domech. Najdeme je nejen ve městech, ale často i na vesnicích, kde byla výstavba motivována například potřebou podnikových bytů pro pracovníky v blízkých zemědělských či průmyslových podnicích. Ve větších městech tvoří panelové domy a sídliště nejdůležitější část bytového fondu.
-
6 věcí, kterým se vyhnout při stavbě domu
Stavíte dům svépomocí, pomocí party zedníku či vám celý dům vyřeší jedna firma? Jak dům financovat, projektovat a ohlídat si vaši mnohdy životní investici?
-
Jak vzrostla za posledních 10 let cena bydlení? Nejvíce podražilo Brno
Za posledních 10 let stoupaly ceny bydlení raketovou rychlostí, alespoň ve třech největších českých městech. Z dat realitního portálu RealityMIX vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 %, a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů.
-
Krize se začíná podepisovat i na hypotékách: Co očekávat v dalších měsících?
Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem?
-
Kolik vám nyní banky půjčí na nákup nemovitosti?
Až donedávna ČNB bankám nařizovala, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit. 1. dubna v reakci na šíření koronaviru ČNB svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily.
-
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Výpis z katastru nemovitostí je třeba i v případech, kdybyste to možná nečekali. Jak jej snadno získat a kolik vás to bude stát? Kde najdete informace o tom, že nemovitost je v exekuci?
-
Co dělat, když si doma zabouchnete klíče?
Pospíchali jste do práce a klíče zůstaly ležet v bytě na stole? Nebo vám dveře zničehonic zabouchl průvan, když jste vyběhli pro poštu a chtěli jste si krátce popovídat se sousedkou? Nezoufejte. Tento problém je sice velice nepříjemný, ale nikoliv neřešitelný. V našem článku vám poradíme, jak situaci co nejrychleji vyřešit.
-
Homestaging aneb jak prodat i pronajmout za vyšší cenu
Zvažujete prodej či pronájem své nemovitosti, ale jste si vědomi, že skýtá mnoho nedostatků? Máte na výběr: buď zainvestujete do rekonstrukce, nebo půjdete s nabízenou cenou dolů. Rovněž můžete využít tzv. služby „homestaging“, která se osvědčila jako velice efektivní prostředek k rychlému a zároveň profitabilnímu prodeji nemovitostí. Rozhodně homestaging nepodceňujte, tato služba už dávno není určená jen luxusním nemovitostem, naopak se v posledních letech stává nezbytnou součástí procesu přípravy prodeje i pronájmu realit.
-
5 nejčastějších otázek k 100% nárustu poplatku za vklad do katastru nemovitostí
Zdvojnásobení poplatků na katastru bylo součástí vládního návrhu daňového balíčku. V prosinci ještě svitla naděje, že ke zvýšení poplatků na katastru nedojde, protože Senát zákon zamítl. Sněmovna následně Senát ještě v prosinci přehlasovala a zákon tak platí.
-
Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?
Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
-
Kolik stojí deratizace bytu? Rozhoduje druh škůdce i stupeň zamoření
Všudypřítomný myší trus, znehodnocené potraviny i překousané kabely. Pokud jste i vy narazili na tyto problémy, můžete si být jistí tím, že se ve vašem bytě zabydleli hlodavci. Vzhledem k tomu, že se tito škůdci velmi rychle množí, není dobré s jejich likvidací příliš otálet. Nejefektivnějším řešením je v tomto případě zásah deratizátora. Pouštět se do hubení na vlastní pěst se totiž nemusí vyplatit. A to jak po zdravotní, tak finanční stránce.
-
Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?
Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?
-
Ceny bytů jsou již o polovinu výše, než byly v roce 2008
Ceny bytů mapujeme od září 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers a vyvrcholení hypoteční krize v USA, což následně vyústilo v celosvětovou finanční krizi. Tehdy v září 2008 však ceny bytů v ČR ještě dosahovaly do té doby rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena bytů tehdy činila 2 259 370 Kč. Následně pak přišla ekonomická recese, která srazila cenový průměr až na 1,68 mil. Kč (červen 2010). Od té doby ceny bytů rostou a na konci listopadu 2019 již průměrná cena vystoupala na 3 351 135 Kč. Za uplynulých 11 let vzrostly tedy ceny bytů v České republice o 48,3 %.
-
Dosáhli by mladí na hypotéku snáz po zmírnění pravidel ČNB?
Dosáhnout na vlastní bydlení je pro mladé rodiny obtížnější než kdykoliv dříve. Usnadní jim koupi vlastního bydlení zmírnění podmínek u hypoték? Jaké ještě mají možnosti, pokud nemají, ale i mají nějaké úspory a touží po vlastním domu nebo bytě?
-
Přísnější nároky na spotřebu energie u novostavby v roce 2020
Chystáte se stavět rodinný dům v příštím roce, nebo dalších letech? Připravte se na fakt, že stavební povolení dostanete jen tehdy, že novostavba bude mít téměř nulovou spotřebu energie. Začne totiž nová vyhláška, která pochází z Bruselu.
-
Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově
Ceny bytů u nás patří k nejdražším v Evropě. V čele pomyslné bytové hitparády je Praha, ale i v ostatních velkých městech jsou byty pěkně drahé. Podle odborníků jsou ale ceny až příliš vysoko a měly by klesat.
-
Sazby hypoték se obloukem vracejí ke 2 procentům
Hypoteční sazby již několik měsíců klesají, bez ohledu na to, že ČNB se snaží svou měnovou politikou držet sazby spíše výše. Jak je to možné? A kam se budou vyvíjet sazby v následujících měsících?
-
Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?
Jaké doklady vyřídit před a po demolici? Kdy vám bude hrozit pokuta? A které úřady musíte kontaktovat?
-
Kolik stojí tepelná čerpadla?
Přemýšlíte nad pořízením tepelného čerpadla a moc si nevíte rady? Jaké jsou typy, na kolik vás vyjdou? A o kolik se sníží vaše provozní náklady na energie?
-
Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo vám může ušetřit náklady na energie a díky dotacím bude jeho návratnost kratší a úspora výdajů větší. O jaké dotace můžete požádat? A kdy o ně požádat?
-
Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?
Budete si pořizovat byt nebo dům? Ještě před samotnou koupí byste si měli ověřit a zhodnotit hned několik důležitých faktorů. Jaké to jsou?
-
Jak si spočítat, jestli se vám vyplatí koupit byt na investici
V poslední době se zvyšuje zájem o nájemní bydlení. Důvodem je růst cen nemovitostí v posledních letech a také zpřísňující se podmínky na získání hypotečního úvěru. Kvůli nim a kvůli rostoucím úrokovým sazbám řada lidí na hypoteční úvěr nedosáhne a musí zvolit cestu nájemního bydlení. Vyplatí se v takových podmínkách koupě bytu za účelem pronájmu, tedy tak zvaný investiční byt?
-
Stěhujete se? Podívejte se, jak neudělat chybu při přepisu energií
Když se stěhujete, jednou z mnoha věcí, kterou musíte vyřídit, je přepis energií. Nevyhnete se vyplňování formulářů a žádostí či dokládání dokumentů. Na co nezapomenout? A jak se vyhnout pokutě, kterou si někteří dodavatelé mohou naúčtovat?
-
Tipy, jak výhodně refinancovat hypotéku
Končí vám fixace hypotéky, tak teď přemýšlíte, co s tím. Podívejte se, co s hypotékou udělá prodloužení doby splácení nebo změna výše měsíčních splátek.
-
Na dodavatele si stěžovalo nejvíce lidí v historii. Problémem jsou smlouvy i podomní prodej
Někteří dodavatelé se loni činili, a tak na ně lidé poslali nejvíce stížností v historii. Potíže měli například s fakturami, při změně obchodníka nebo při zprostředkování aukcí. Podle spotřebitelských poraden by si lidé měli dávat pozor na to, co podepisují. Nejvíce rizik totiž přináší podomní prodej.
-
Příspěvek na bydlení 2019: kdo na něj má nárok a jak se vypočítá?
Příspěvky na bydlení jsou určeny pro sociálně slabší domácnosti, jejichž příjmy nestačí na pokrytí potřebných výdajů za nájem, energie a jiné poplatky spojené s bydlením. Aby měl občan na finanční pomoc nárok, musí mít v objektu, na který příspěvek požaduje, trvalé bydliště. Výše příspěvku pak závisí na celkových příjmech domácnosti.
-
Hypotéky nejspíše podraží, jaké máte alternativy?
Česká národní banka poměrně často šlape žadatelům o hypoteční úvěr za krk. Omezuje možnosti poskytování hypoték a také zvyšuje úrokové míry. Jaké máte alternativy k hypotečnímu úvěru?
-
Jak šetříme a kde si ukládáme?
I když si kdekdo stěžuje, mnoho českých rodin má přebytečné peníze a ukládá si je na horší časy. Pokud si je ale dávají do bank, pak na nevýhodný účet.
-
ČNB ponechala sazby beze změny. Sazby hypoték dál klesají
Hypoteční sazby klesají a klesat nejspíše ještě budou. Cenový průměr měřený indexy GOFI v březnu klesl na 3procentní hranici. V praxi však není těžké nalézt banku nabízející své hypoteční úvěry se sazbou začínající 2kou.
-
Elektřinu ze slunce nebo větru můžete mít i ve své zásuvce. Je ale dražší
V posledních pěti letech výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku stagnuje. Vláda i výrobci hledají možnosti, jak ji znovu nastartovat. Dodavatelé zase lákají spotřebitele na speciální zelené tarify, kdy jim do zásuvek proudí jen ekologicky vyrobený proud. Rozhodující je ale pořád cena.
-
Na co nezapomenout při předání zakoupené nemovitosti?
Koupili jste si dům nebo byt? Hypotéka, platba a smlouva jsou vyřízeny a vám už nezbývá nic jiného, než si nemovitost převzít? Přečtěte si, na co byste při předání rozhodně neměli zapomenout.
-
3 kroky k dobrému světlu. Jak vybrat LED žárovku?
Stačí jedno stisknutí vypínače a tmavý pokoj prozáří světlo. Aby bylo opravdu dobré, je třeba obezřetně vybrat žárovku. Zatímco u klasických „edisonek“ se výběr podřizoval výkonu, u moderního osvětlení rozhodují další kritéria.
-
Jak si říct o dotace na dešťovou vodu?
Loni na podzim přibylo do dotačního programu Dešťovka dalších 100 milionů korun. Příspěvek až 55 tisíc korun mohou získat domácnosti, které chtějí zachytávat dešťovou vodu pro zalévání zahrady, 105 tisíc korun je připraveno na složitější systémy. Dotace se vztahují i na chaty a chalupy, pokud v nich lidé trvale žijí.
-
Čím dál oblíbenější realitní aukce: co od nich očekávat?
Chcete si koupit nebo prodat nemovitost a makléři vás lákají na realitní aukce? Na čem stojí jejich princip? A budou spíš výhodné pro kupujícího nebo pro prodávajícího?
-
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.
-
Z kohoutků teče dražší voda. Víte, kolik platíte za kubík?
Voda, kterou stáčí české domácnosti, od ledna zdražila ve většině měst a obcí. Někde si lidé připlatí o několik procent, jinde voda podraží jen o inflaci. Konkrétní cena se bude lišit podle lokality – kubík může stát 80, ale třeba i 100 korun.
-
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Objem sjednaných hypoték v prosinci meziročně klesl o 25,8 %. Necelých 15 miliard již nestačilo k tomu, aby banky překonaly objemový rekord z roku 2017. Úrokové sazby hypoték přestaly růst a některé banky dokonce oznámily snížení sazeb.
-
Kam se pohne cena elektřiny? A je lepší fixace, nebo aukce?
Elektřinu od nového roku zdražila většina dodavatelů. Zohlednili tak dlouhodobý nárůst ceny silové elektřiny na burzách. Podle analytiků sice na trzích přijde ochlazení, ale na výrazné zlevňování se české domácnosti těšit nemohou. Je lepší si cenu fixovat, nebo ji nakoupit pomocí aukcí?
-
Růst cen bytů nekončí. Dostupnost bydlení se dál zhoršuje
Průměrná cena bytů před třemi měsíci překonala hranici 3 milionů korun a bohužel ani v prosinci se růst tohoto ukazatele nezastavil. Výsledkem je další zhoršení dostupnosti bydlení.
-
Hypotéky 2019: Co všechno nově musíte splnit? Jak zlepšit svoje šance?
Od října minulého roku se výrazně zpřísnila pravidla pro poskytnutí hypotéky. Abyste mohli o hypotéku vůbec požádat, musíte mít nově naspořeno více peněz z vlastního. Kromě výše čistého měsíčního příjmu je také zásadní, zda máte dluhy jinde.
-
Hypotéka jako luxus, který si dovolí málokdo
Rostou hypoteční sazby, rostou ceny nemovitostí a také se loni zpřísnily podmínky pro hypotéky. Takže kdo si může hypotéku vůbec dovolit?
-
Jak poznáte úsporný spotřebič? Plusy u „áček“ pravděpodobně zaniknou
Plusy u písmene A matou spotřebiče, a tak Evropská unie společně s výrobci připravuje změnu stupnice, podle níž spotřebitelé poznají úsporné domácí spotřebiče, třeba ledničky a pračky. Nová stupnice by měla mít škálu od A do G. Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie, tedy i výdaje.
-
Plyn zdražuje. Dodavatelé zatím mlčí. Připlatíme si?
Velkoobchodní ceny zemního plynu za poslední půlrok zdražily zhruba o polovinu. Ačkoli většina dodavatelů zatím nezdražila, přiznávají, že nárůst cen budou muset zohlednit. Ceny plynu by tak podle analytiků mohly domácnostem v roce 2019 zdražit o 5 až 7 procent.
-
Klesnou s přísnějšími hypotékami ceny nemovitosti? Kde to platí a kde nikdy nebude?
Počet lidí, kteří žádají o hypoteční úvěr, poklesl zhruba o pětinu. Stojí za tím přísnější podmínky České národní banky pro schvalování hypoték. Postupně se zvyšují i úrokové sazby a přibližují se třem procentům. Povede to i k menšímu zájmu o nemovitosti? Kde ceny bytů a domů klesnou? A kde k tomu možná nikdy nedojde?
-
Elektřina je nejdražší za sedm let. Zdražuje většina dodavatelů
O stovky až tisíce korun narostou českým domácnostem roční účty za elektřinu. Většina dodavatelů totiž zdražuje, protože rostou ceny elektřiny na energetických burzách. Nahoru je žene vysoká poptávka, ceny i uhlí i emisních povolenek. V průměru bude v roce 2019 cena elektřiny vyšší o 8 až 10 %.
-
Hypoteční sazby rostou nad 3 procenta
Hypotéky se sazbou začínající dvojkou se pomalu stávají minulostí. V listopadu zachvátila hypoteční trh velká vlna zdražování. Až na výjimky rostly sazby ve všech bankách. Průměr nabídkových sazeb vzrostl o 2 desetiny procentního bodu a u nejčastěji poskytovaných úvěrů jsme již nad třemi procenty. Sazby se nad 3 procenta vracejí po 4 letech.
-
Má jeden žadatel šanci na získání hypotéky?
I když hypotéky stále zpřísňují a úroky se zvyšují, poptávka po vlastním bydlení neustále roste. Velký zájem o hypoteční úvěry pak nemají jen rodiny a páry, ale i osoby, které žijí samy. Jaké jsou jejich šance na získání půjčky?
-
Poptávka po úvěrech na bydlení v říjnu zbourala všechny rekordy
Počty i objemy v říjnu sjednaných hypoték vysoko překonaly dosavadní říjnové rekordy. Hlavní příčinou je paradoxně nová regulace, která zhoršuje dostupnost úvěrů na bydlení. Jak je to možné? A co se bude dít dál?
-
Zpřísnění podmínek pro hypotéky se může dotknout i refinancování
Chcete si brát v blízké době hypotéku anebo refinancovat stávající úvěr? Pak buďte na pozoru. Hypotéky se zase zpřísnily a nové podmínky se do jisté míry můžou vztahovat i na refinancování. Co se pro vás tedy může změnit?
-
ČNB zvýšila základní sazby. Budou reagovat i banky a hypotéky?
Bankovní rada ČNB na svém zasedání v minulém týdnu podle všech předpokladů zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %.
-
Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
-
Hypotéky se zase zpřísnily. Nově vám ale půjčí stát až 2 miliony
Rádi byste si pořídili vlastní bydlení, ale nemáte nic našetřeno? Úvěr vám banka nedá? Nic si z toho nedělejte. Krize hypoték je tady. Půjčovat začal už i stát.
-
Hypotéky 2018: Nároky na příjmy žadatelů porostou
Bude páru s jedním dítětem stačit na třímilionovou hypotéku čistý měsíční příjem ze zaměstnání 30 000 Kč, nebo ne? Podobnou situaci (a mnohé jiné) mohou české banky posoudit odlišně.