-
Nejvyšší daně ze mzdy platí zaměstnanci v Belgii a Německu, české sazby patří k vyšším
Celkové přímé daně placené ze mzdy, tedy včetně odvodů zaměstnavatele za zaměstnance, jsou z členských zemí OECD nejvyšší v Belgii a nejnižší v Chile. Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?
-
Důchod versus mzda: jak vychází jejich porovnání?
Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?
-
Předčasní důchodci a daňové přiznání za rok 2023
I když je výdělek předčasných důchodců do dosažení řádného důchodového věku značně omezen, budou mít za rok 2023 mnozí předčasní důchodci povinnost podat daňové přiznání. Jaké jsou nejčastější důvody? Kdy se předčasným důchodcům vyplatí dobrovolné podání daňového přiznání?
-
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Při vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.
-
Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
-
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Na základě prováděného ročního zúčtování daně z příjmů vzniká mnohým zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Podívejme se na přehled daňových slev, zvýhodnění a odečitatelných položek, které můžete uplatnit.
-
Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
-
Čtyřnásobně vyšší daň z příjmů, přesto nižší důchod
Někteří zaměstnanci odvádějí výrazně více na dani z příjmů fyzických osob než jejich kolegové, ale pro důchodové účely jsou na tom hůře. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Příklady, co je třeba vědět o měsíčním daňovém bonusu
Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus a o tuto částku mají vyšší čistou měsíční mzdu. Lze čerpat daňový bonus při práci na zkrácený úvazek? Jak je to v případě práce pouze po část roku? Jaký je roční příjmový limit pro roční daňový bonus za rok 2023?
-
Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?
V jakém formátu musíte zaslat přílohy k elektronickému daňovému přiznání na Finanční správu? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?
-
Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k daňovému přiznání?
Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance či podnikatele. Při uplatnění daňových slev či odčitatelných položek je většinou nutné doložit přílohu, která posvětí váš nárok. Abyste na nic nezapomněli, uvádíme seznam dokumentů, které je potřeba doložit, abyste měli nárok na různé slevy na dani a odčitatelné položky.
-
Co je dobré vědět o slevě na poplatníka?
V roce 2022 je základní daňová sleva na poplatníka vyšší než v roce 2021. Jak uplatňují slevu na poplatníka zaměstnanci a jak OSVČ? Jak je to v případě práce pro dva zaměstnavatele současně?
-
Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
-
Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
-
Spolupráce a úspora na sociálním pojištění za rok 2021
OSVČ často při výkonu své samostatné činnosti využívají pomoc manželky (manžela), s ohledem na daňové povinnosti se jedná o spolupráci. Kdy přináší spolupráce zajímavou úsporu na sociálním pojištění?
-
Snížení základů daně z příjmů o poskytnuté dary na dobročinné účely
Fyzické i právnické osoby mají nárok na odpočet ze základu daně z příjmů díky poskytnutým darům neboli bezúplatným plněním. Kdo může být příjemcem daru a jaké jsou maximální limity odpočtů?
-
Jak uplatnit odpočet životního pojištění v daních
Přispíváte si na soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si můžete příspěvky uplatnit v daních, a snížit si tak daňovou povinnost. Co k tomu potřebujete vědět?
-
Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?
Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?
-
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
-
7 daňových čísel pro výdělečné penzisty
Mnozí penzisté mají ke svému důchodu další příjmy. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy ze zaměstnání či podnikání. Podívejme se na vybraných 7 důležitých daňově čísel.
-
Miliónové příjmy a minimální zdravotní pojištění
Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní pojištěnci odvádí každý měsíc zdravotní pojištění. Kdo platí vzhledem ke svým příjmům nejméně na zdravotním pojištění?
-
Zvýší se od letoška daňové zvýhodnění na děti?
Daňové zvýhodnění se pravděpodobně zvýší, a to zpětně od letošního 1. ledna 2021. O kolik a pro koho se zvýší? Jak dalece je novela v rámci legislativního řízení? Jaké další daňové změny nás čekají?
-
4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání
Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?
-
Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?
Píšete články na internetové portály? Přispíváte do novin nebo časopisů a za práci přijímáte autorské honoráře? Musíte je uvádět do daňového přiznání? Jak se vlastně daní?
-
Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
-
Daňové přiznání penzistů v příkladech
Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.
-
Kolik si můžete maximálně odečíst za hypotéku v příkladech
Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.
-
Jak se daní příjmy z kapitálového majetku
Máte příjmy, které spadají pod kapitálový majetek? Musíte si je zdanit sami anebo se k vám již dostanou zdaněné? A jakým způsobem se zahrnují do daňového přiznání?
-
Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021
Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?
-
Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
-
Nejdříve přestávají pracovat na stát občané na Kypru a na Maltě
Den daňové svobody rozděluje kalendářní rok na dvě části – kdy pracují občané pro stát a kdy sami na sebe. Pouze v sedmi členských zemích EU pracují občané na stát déle než v Česku.
-
Od kdy se bude počítat sankce za opožděné daňové přiznání?
Termín podání daňového přiznání letos zůstal stejný, výrazně se ale kvůli koronaviru prodloužila doba, během které lze přiznání k dani z příjmu fyzických osob odevzdat bez postihu. Kdy už ale budete platit penále?
-
Kdo platí nejvyšší daně ze mzdy?
Přestože zaměstnanci s nadstandardními mzdami odvádí 7% solidární daň, tak v procentním vyjádření se z jejich mezd neodvádí nejvyšší souhrnné daně ze mzdy. Jak je to možné? Kdo má tedy nejvyšší zdanění ze své mzdy?
-
Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.
-
Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?
Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.
-
Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
-
Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?
Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.
-
Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?
Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?
-
Vše o digitální dani ve výši 7 % v roce 2020
Digitální daň má snížit internetovým gigantům vysoké zisky, které jsou daněny v zemích jejich původu (většinou USA). Kdy bude digitální daň zavedena? Jak a co se bude danit? Kolik přinese do státního rozpočtu? A koho se bude daň týkat?
-
Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané
Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.
-
Daně: odpisové skupiny určují, jak dlouho majetek odepisovat
Odpis je část vstupní ceny, kterou může daňový poplatník uplatnit jako daňově uznatelnou položku v jednom roce. Důležitým nástrojem pro daňové účetnictví jsou odpisové skupiny. Podle nich zjistíme, jak dlouho budeme majetek odepisovat. Podle zařazení do šesti skupin to může být tři až 50 let.
-
Praktické informace k nové oznamovací povinnosti o příjmech plynoucích do zahraničí
Jak jsme Vás již koncem minulého roku informovali, daňový balíček pro rok 2019 významně rozšířil oznamovací povinnost ve vztahu k příjmům vypláceným českými plátci do zahraničí.
-
Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?
Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?
-
Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?
Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?
-
Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
-
Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance
Čeká vás odevzdání daňového přiznání? Začínáte s vyplňováním, ale nevíte, co do které kolonky patří? Pomůžeme vám!
-
Co si v insolvenci nemůžete uplatnit v daňovém přiznání?
Ocitli jste se v insolvenci a podléháte povinnosti podat daňové přiznání? Myslíte si, že vám z něj může i něco kápnout? Nebuďte si tak jistí…
-
Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
-
Co musíte vědět o dani z příjmu právnických osob za rok 2018?
Možná vám OSVČ už byla malá, takže jste si založili společnost a poprvé daníte jako právnická společnost. Na co při platbě daně z příjmu právnických osob pamatovat?
-
O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?
Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.
-
Hypotéka a OSVČ: jak získat úvěr na bydlení s nízkým daňovým základem?
Přemýšlíte o vlastním bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku kvůli nízkému daňovému základu? S tímto problémem se setkává čím dál tím více Čechů. Co můžete udělat proto, abyste byli pro banku bonitnější?
-
Jak se v roce 2018 změní školkovné a daňový bonus?
Ještě stále jste neodevzdali daňové přiznání a přemýšlíte, čím si ještě můžete snížit daňový základ anebo kompletně celou daň? Odečtěte si školkovné. I to má ale svá pravidla...
-
Jak díky penzijnímu pojištění ušetřit na daních?
Penzijní pojištění a doplňkové penzijní spoření patří mezi III. pilíř důchodové reformy. Za posledních několik let do něj vstoupilo téměř 5 miliónů Čechů. Jak díky tomu můžou ušetřit na daních?
-
Spolupráce manželů a daně za rok 2017
Osoba samostatně výdělečně činná nemůže zaměstnat svoji manželku (manžela), řešením může být spolupráce. Rodinná daňová úspora může být díky spolupráci různě vysoká. Podívejme se na praktický příklad.
-
Objevte odčitatelné položky. Na daních vám ušetří tisíce korun
Blíží se březen, který není jen prvním jarním měsícem. Pro řadu lidí znamená březen měsíc daňového přiznání. Ne každý si ale s touto povinností spojí i příležitost, jak ušetřit. Jde to pomocí takzvaných odčitatelných položek. Je jich hned několik a celkově díky nim můžete na daních zaplatit až o několik tisíc méně.
-
Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?
Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?
-
Změny v daních a pojištění u vedlejší výdělečné činnosti 2018
Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti a zajímají vás nová pravidla pro blížící se rok 2018? Připravte se na změny.
-
4 věci, které si pamatujte o daňové slevě na poplatníka
Z důvodu uplatňování daňové slevy na poplatníka neplatí někteří zaměstnanci žádnou daň z příjmu a při práci pouze po část roku může vzniknout nárok na daňovou vratku. Za celý kalendářní rok činí daňová sleva na poplatníka 24 840 Kč. Zaměstnanci ji mohou uplatňovat měsíčně. Podívejme se na praktické příklady.
-
7 daňových změn pro rok 2018 k horšímu
Přestože se pro rok 2018 nemění sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění ani zdravotního pojištění, tak zaplatí někteří občané na některé z povinných daní více než v roce 2017. Podívejme se na vybraných 7 nepříznivých daňových změn.
-
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!
-
Kdy máte nárok na vrácení daně?
Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
-
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?
-
7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdo bude platit zálohy po odevzdání daňového přiznání za rok 2016?
V praktických příkladech si vysvětlíme, kdo bude muset platit po odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob čtvrtletní zálohy na dani z příjmu, kdo pololetní zálohy a kdo nebude zálohovou daň z příjmu vůbec platit.
-
Daně manželů: Je sleva na manželku výhodnější než společné zdanění?
V daňovém přiznání za rok 2016 může jeden z manželů uplatit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč na druhého z manželů, pokud ten nemá roční vlastní příjem přesahující 68 tisíc Kč. V letech 2005, 2006 a 2007 bylo možné podat společné zdanění manželů. Co bylo výhodnější? Kdo by společné zdanění manželů využil i nyní?
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak získat daňový bonus za rok 2016?
Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
-
Zdanění cigaret v roce 2017
Pro rok 2017 opětovně došlo ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Daně tak mohou dosahovat více než 80 % konečné ceny krabičky cigaret. Jak vysoké je zdanění krabičky cigaret v zemích OECD?
-
Špatné zprávy zhoršují výběr daní
Špatné zprávy zhoršují morálku při platbě daní. Vliv má také styl jazyka, který je použitý v návodu, jak postupovat při odvodu daně. Experimentálně to zjistili brněnští ekonomové a politologové Masarykovy univerzity.
-
Vyšší příjem, ale nižší daně
V praxi dochází k situaci, že má zaměstnanec vyšší mzdu než v minulosti a ještě k tomu platí dokonce nižší daně. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané případy.
-
Zdanění práce u nadstandardních příjmů klesá
Přestože občané s nadstandardními příjmy odvádí v Česku i solidární daň, tak je jejich celkové zdanění práce nižší než u občanů pracujících za průměrnou mzdu. Jak je to možné si ukážeme na praktických výpočtech a uvedeme si souhrnné zdanění práce v závislosti na výši mzdy v roce 2016.
-
Tohle všechno si můžete odečíst z daní a zaplatit méně, podívejte se
Daň z příjmu fyzických osob za rok 2015 se počítá z daňového základu sníženého o nezdanitelné položky. Při uplatnění daňových odpočtů je daňová povinnost o tisícikoruny nižší. Rozhodně se tedy nevyplácí na některý daňový odpočet zapomenout.
-
Ostatní příjmy v daňovém přiznání
Do daňového přiznání se uvádí nejenom příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku a pronájmu, ale i ostatní příjmy. Někdy jsou právě ostatní příjmy důvodem, proč musí i zaměstnanec podat daňové přiznání. Co je dobré vědět o ostatních příjmech?
-
Kolik mi vrátí díky manželce na daních?
Zaměstnanci odváděli během roku 2015 zálohy na dani z příjmu fyzických osob. Při výpočtu daňových záloh nemohli uplatnit slevu na manželku. Jak vysoká je daňová vratka při uplatnění slevy na manželku při výpočtu daňové povinnosti za celý rok 2015? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kteří živnostníci si daňově polepší a kteří pohorší v roce 2016?
Někteří živnostníci zaplatí v roce 2016 na daních při stejném hrubém zisku více než v roce 2015 a jiní naopak méně. Podívejme se na praktické příklady, kdy si živnostníci daňově polepší a kdy naopak pohorší.
-
Životní pojištění a daně za rok 2014
Jak se v letošním daňovém přiznání vypořádat s životním pojištěním a jaké legislativní novinky platí od roku 2015? Přinášíme vám užitečné rady, ze kterých se dále dozvíte, kdo si sníží daň z příjmu, jak prokázat daňový odpočet či co znamená z hlediska daní předčasné zrušení smlouvy.
-
Pět případů, kdy je vyplnění daňového přiznání radost
Vyplnění a odevzdání daňového přiznání automaticky neznamená, že se bude současně s jeho odevzdáním platit daň. Některým občanům vznikne nárok na daňovou vratku. Mnohdy v řádech tisícikorun až desetitisíc korun. Podívejme se na pět vybraných případů.
-
Jak podat daňové přiznání elektronicky?
Od 1. ledna 2015 mají daňové subjekty, které mají zpřístupněnu datovou schránku nebo povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, povinnost činit veškerá podání vůči finančnímu úřadu pouze elektronicky. Následující článek shrnuje praktické informace o pro poplatníky novém způsobu elektronického podávání písemností - datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.
-
Kdo platí nejvíce na povinném pojistném?
Přestože je sazba sociálního a zdravotního pojištění pro všechny zaměstnance a všechny OSVČ stejná, tak někteří občané platí na povinném pojistném efektivně více než jiní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2015.
-
Víc než polovina firem v posledních třech letech zažila daňovou kontrolu
Daňovou kontrolu za poslední tři roky zažilo 56 % českých středních a velkých firem nad 50 zaměstnanců. V budoucnu se jejich počet může podle odborníků ještě výrazně zvýšit.
-
Přivýdělek a daně v roce 2015
Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu a povinné pojistné. Zaměstnání je hlavní činnosti. Proto při přivýdělku formou samostatné výdělečné činnosti je výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmu a pro zdanění platí určité výhody. Podívejme se na praktickém příkladu, jak to bude v roce 2015.
-
Placení daně z příjmu není samozřejmostí
Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob lze snižovat o daňové slevy. Z důvodu využití daňových slev nemusí v Česku platit daň z příjmu ani OSVČ a zaměstnanci s průměrným příjmem. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v zahraničí?
-
Deset případů, kdy nemáte nárok na daňové slevy
Daňové slevy výrazným způsobem snižují daňovou povinnost. Uplatnění daňových slev však není automatické, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybraných deset případů, kdy si nelze snížit daňovou povinnost v roce 2014 o daňové slevy, přestože to tak na první pohled nevypadá.
-
Jak na výdajové paušály v roce 2015?
Projde-li novela zákona o daních z příjmů úspěšně legislativním procesem, pak budou od příštího roku všechny výdajové paušály omezeny stropem. Nové podmínky budou platit i pro živnostníky a zemědělce. Všechny OSVČ by měly včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence.
-
Stejný příjem, různé zdanění
Zdanění se liší dle konkrétní životní situace. Pracovní kolegové mohou mít stejnou hrubou mzdu, přesto na bankovní účet obdrží rozdílné částky. Proto se zaměstnavatelé baví o hrubé mzdě, čistou mzdu mohou mít zaměstnanci rozdílnou, závisí na množství uplatnění daňových slev a odpočtů. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak se liší v Česku zdanění práce dle výše mzdy?
Při nadstandardních příjmech mají v Česku zaměstnanci nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu, přestože je v Česku od roku 2013 zavedena 7% solidární daň. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
-
Čtyři důvody, proč je výhodné zvyšovat daňové zvýhodnění
Návrh ministerstva financí počítá od roku 2015 se zvýšením daňového zvýhodnění na dani na druhé a další dítě o 100 Kč měsíčně. Podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je totiž finančně výhodnější a efektivnější než zvyšování porodného či přídavků na děti.
-
Finanční správa začne rozesílat složenky k zaplacení daně z nemovitých věcí
Dnem 2. června 2014 končí lhůta pro placení daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2014. Stejně jako v předchozích letech, zasílá Finanční správa České republiky i letos poplatníkům daně z nemovitých věcí složenky k placení této daně.
-
Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
-
Posouzení daně při převodu nemovitosti bude provádět finanční úřad
Začátek nového roku 2014 byl charakterizován nezvykle velkým množstvím legislativních změn, které významně ovlivní denní život většiny obyvatel. Nejvýznamnější změnou je Nový občanský zákoník, na který se soustřeďuje nejvíce pozornosti, ale nelze přitom opomíjet i další významné nové zákony a podzákonní normy. Významnou novinkou, která se týká široké veřejnosti je nový zákon č. 340/2013 O nabytí nemovitostí a s ním související placení daně při převodu nemovitostí.
-
Jak uplatnit slevu na manželku za rok 2013?
V souvislosti s daňovým přiznáním za rok 2013 se lidé ve zvýšené míře zajímají o limity možných odpočtů. Ne každý však ví, že lze daňovou povinnost snížit uplatněním slevy na manželku či manžela, která může dosáhnout až k hodnotě 24 840 korun. Podmínkou je, aby měl zákonný partner vlastní příjmy za loňský rok maximálně do výše 68 000 korun.
-
Daňovým odpočtem na děti mohou rodiny ušetřit desetitisíce
V souvislosti s nástupem nového roku začínají lidé věnovat zvýšenou pozornost vyplňování daňového přiznání za rok 2013. Řada z nich však stále nemá jasno v možnostech daňových odpočtů na děti. Přitom právě tento typ úspory je z pohledu odborníků nejefektivnější a administrativně nejméně náročnou formou rodinné podpory.
-
Do konce ledna je potřeba podat přiznání k silniční dani za rok 2013
Daňové přiznání za rok 2013 k silniční dani je potřeba podat na finanční úřad do konce ledna 2014. Předmětem silniční daně jsou auta používaná k podnikání. Silniční daň tak platí nejenom firmy, ale i OSVČ.
-
Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.
-
Zdanění přivýdělku z dohody o pracovní činnosti
Dohoda o pracovní činnosti je používána zejména tehdy, pokud vzhledem k rozsahu práce nelze uzavřít dohodu o provedení práce a sjednání pracovního poměru je pro zaměstnavatele zbytečně komplikované.
-
Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky
Výpověď pojistné smlouvy předčasně se zpravidla nevyplatí. Musíte totiž dodanit uplatněné odpočty, zdanit příspěvky zaměstnavatele i případné výnosy.
-
Bitcoin je oficiální virtuální měnou, bude se danit
Obchodování s Bitcoiny se mění. Nově se zisky budou danit. Německé ministerstvo financí totiž tuto virtuální měnu uznalo za oficiální. Bitcoin už má svoje místo také v nejprestižnějším slovníku The Oxford English.
-
Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě
Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
-
Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?
Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.
-
Třicetitisícový příjem a minimální zdanění
I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.
-
Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
-
Přestup k jiné pojišťovně neexistuje
Chcete předčasně vypovědět smlouvu o životním pojištění? Pak vězte, že se to nikdy nevyplatí. Tím spíše u těch, kdo si uplatňovali zaplacené pojistné jako nezdanitelnou část základu daně. Ukončíte-li předčasně smlouvu, musíte dodanit.
-
Méně hovězího v Austrálii
Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
-
Denní report - světové trhy (J&T)
Informace a komentáře k dnešnímu dění na světových trzích...
-
Otevření bude záporné
Otevření US trhů bude ovlivněno dalším snížením očekávání tržeb za druhé čtvrtletí u společnosti AMD, která tak učinila poté, co k takovému kroku přistoupila již před dvěmi týdny. Titul se na frankfurtské burze obchoduje cca -10%. Futures na akciové indexy se v ranních hodinách pohybovaly mírně nad hodnotou fair value...
-
Kakao se během dne propadlo na měsíční minimum
Společnost ED&F Man Cocoa Ltd. otočila trh kakaa. Podle jejího prohlášení by v následujícím produkčním roce začínajícím v říjnu mělo po dvou letech dojít k obratu a nabídka by měla překročit poptávku.
-
Zahraniční trhy v týdnu od 3.6. do 7.6.2002
Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 3.6. do 9.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Obchodování na mezinárodních měnových trzích (Forex)
V první části se dozvíte něco více o "Mechanismu obchodování". V nedávné době začaly některé společnosti v České republice nabízet služby související se zprostředkováním obchodování na mezinárodních měnových trzích (Forex). Zhodnocení finančních prostředků touto cestou je pro mnohé investory lákavé, existují zde však nezanedbatelná rizika, která by případní zájemci o obchodování na Forexu určitě měli vzít v potaz. Na druhou část "Vybrané daňové a právní aspekty" se můžete těšit 24.6.!
-
Zprávy ze zahraničních burz
Nasdaq byl dnes pod prodejním tlakem, technologické akcie reagovaly na snížení doporučení celého polovodičového sektoru v čele se společností Intel, a spíše konzervativní tituly na indexu Dow Jones dnes oslabovaly kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu.
-
Jak nejvýhodněji platit na dovolené?
Jak ušetřit na dovolené? Ještě v nedávné minulosti znamenala cesta do zahraničí příchod do banky, kde jste si automaticky vyměnili české koruny za cizí měnu. A placení bylo vyřešeno. V současnosti už máte možností, jak platit víc.
-
Stalo se na burze?
Obchodování na pražské burze bylo v pátek opět líné. Největší propad zažily akcie Českých Radiokomunikací, které jsou pod tlakem prodejní objednávky.
-
Dluhopisy města Brna na trhu
Koncem minulého týdne banka ABN AMRO úspěšně uvedla na trh emisi dluhopisů města Brna v objemu 85 milionů Euro. Dluhopisy mají splatnost 7 let, jsou úročeny ve výši 5,5 % a jsou kotovány na Lucemburské burze.
-
Stalo se na burze?
Domácímu trhu nepomohly rostoucí evropské trhy. Všechny tituly obchodované v systému SPAD zamířily k jihu a zakončily den v červených číslech.
-
Máte jasno koho budete volit?
Zdravím všechny čtenáře našeho serveru. Rozhodl jsem se pravidelně Vás seznamovat s těmi nejžhavějšími novinkami na našem serveru. Chci Vám také psát o tom, co důležitého se stalo a jaký to bude mít vliv na Vaše finance. A v neposlední řadě si neodpustím nekompromisní komentáře o všech těch věcech, které si rozhodně zaslouží zveřejnit. Přeji Vám příjemné čtení.