-
Dva příklady, kdy se (ne)vyplatí podat daňové přiznání
Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale uvažujete, jestli se vám to náhodou nevyplatí? I taková situace může v praxi nastat. Pojďme se společně podívat, kdy tomu tak bude.
-
Jaké daňové slevy mohou využít prarodiče, kteří mají v péči vnouče?
Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?
-
Daňové přiznání, když jste byli loni dlouho na nemocenské
Při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo nástupu na nemocenskou v ochranné lhůtě vzniká zpravidla nárok na vratku daně za celý rok. Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka i dalších slev v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání ve výši 30 840 Kč a neplacení daně z příjmů fyzických osob z nemocenské.
-
Vrácení daní za rok 2023 – kdy dostanete daňový přeplatek?
Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se svého loňského daňového přeplatku a bonusu dočkáte?
-
Jedenáct důležitých daňových čísel za rok 2023
Daňové přiznání za rok 2023 vyplňují nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i někteří zaměstnanci, penzisté nebo studenti. Podívejme se na daňové povinnosti za rok 2023 optikou vybraných hlavních daňových čísel.
-
Nečekané daňové přeplatky za rok 2023 v příkladech
Nárok na daňový přeplatek může v praxi vzniknout i zaměstnancům, kteří během roku 2023 nezaplatili žádnou daň z příjmů, nebo zaměstnancům s nadstandardními příjmy či podnikajícím zaměstnancům. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Odchod do předčasného důchodu v roce 2023 a vratka daně
Od října 2023 jsou podmínky pro předčasné důchody značně přísnější, proto ještě před účinností změn odešlo hodně lidí do předčasného důchodu během letních prázdnin a září. Kteří předčasní důchodci obdrží daňovou vratku za rok 2023? Jak v takových případech postupovat? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdy potřebujete získat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech?
Důležitým daňovým tiskopisem je „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, přičemž tento daňový doklad vystavují zaměstnavatelé svým zaměstnancům. K čemu tento doklad slouží? Jaké důležité údaje na tomto tiskopisu najdeme?
-
Jak vypořádat přeplatek a nedoplatek na zdravotním pojištění za rok 2023
Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Daň z příjmů může být za rok 2023 nulová, zdravotní pojištění nikoliv. Vždyť i za penzisty či studenty platí zdravotní pojištění stát. Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem zdravotního pojištění za rok 2023?
-
Praktické příklady, kteří zaměstnanci obdrží daňový přeplatek
Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy zaměstnanec obdrží daňovou vratku za rok 2023 ve výši alespoň 7000 Kč.
-
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Na základě prováděného ročního zúčtování daně z příjmů vzniká mnohým zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Podívejme se na přehled daňových slev, zvýhodnění a odečitatelných položek, které můžete uplatnit.
-
Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání k dani z příjmů roce 2024?
Jaké jsou letos termíny pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2023? A do kdy je nutné odevzdat zúčtování daně? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2023 a zaplatit daň z příjmů?
-
Špatná zpráva pro dobře placené. Daň 23 % na ně dopadne dříve, strop pojistného se zvýšil
U vyšší sazby daně z příjmů fyzických osob letos dochází k výrazným změnám. Zaplatí ji totiž více lidí. Kdo to bude a co se změnilo?
-
Co se kvůli ozdravnému balíčku změní u daňových slev
Konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Bude se zdražovat a mnohým také zůstane kvůli daním méně peněz. Co se změní?
-
Nepodali jste daňové přiznání včas? Od kolikátého dne budete platit pokutu a úrok z prodlení?
Posledním možným termínem pro podání daňového přiznání k příjmům za rok 2022 elektronickou formou byl 2. květen 2023. Co vám hrozí, když jste do tohoto termínu daňové přiznání neposlali a neuhradili daň?
-
10+1 tip pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti
Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění na děti zvyšovalo. Víte, kolik je teď a co dalšího se vyplatí vědět o daňovém zvýhodnění?
-
Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?
Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické příklady.
-
Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech
V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.
-
Pět případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek
Zaměstnanci, kteří požádali zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, se mohou mnohdy těšit na vratku daně v řádech tisícikorun. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek.
-
Vyplňujeme přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
Všichni pojištěnci, kteří alespoň jeden měsíc v roce 2022 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí své zdravotní pojišťovně doručit „Přehled za rok 2022“. Podívejme se na vyplnění tohoto základního tiskopisu optikou deseti nejdůležitějších čísel.
-
Které příjmy byste měli uvést do daňového přiznání, abyste se vyhnuli nepříjemnostem ze strany finančáku?
Termíny pro podání daňového přiznání jsou už za dveřmi. Proto je dobré si připomenout, které příjmy jste povinni prokázat v podaném daňovém přiznání.
-
Do kdy letos musíte odevzdat daňové přiznání?
Vyplnění daňového přiznání je lepší mít co nejrychleji za sebou. Jaké jsou termíny pro odevzdání daňového přiznání v listinné či elektronické podobě? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2022 a zaplatit daň z příjmů?
-
9 případů, kdy nedostanete slevu na manželku
Daň z příjmů fyzických osob za rok 2022 může citelně snížit sleva na manželku (manžela). Podívejme se na devět praktických příkladů, kdy na tuto daňovou slevu nevzniká nárok.
-
Do kdy letos vyřešit daň z příjmů?
Budete muset vypořádat daně? Přečtěte si, kdy nejpozději požádat o roční zúčtování anebo do kdy podat daňové přiznání kvůli dani z příjmů.
-
Jak se v roce 2023 zvyšuje odměna pro profesionální pěstouny
Pokud jste „profesionálními“ pěstouny, určitě vám neuniklo, že se odměna za vaši péči o svěřené děti bude zvyšovat. Jakým způsobem a o kolik?
-
Letos v daních někteří prvně využijí novou slevu
V letošním roce mohou někteří prvně využít novou slevu na dani, která se týká zastavených exekucí. Kdo a jak může slevu využít?
-
Jak bude vypadat základní daňová sleva na poplatníka v roce 2023?
Základní daňová sleva na poplatníka v posledních letech neustále rostla. Dočkáme se růstu i v roce 2023?
-
Jak vysoké je zdanění různých přivýdělků ve výši 100 000 Kč?
Mnozí zaměstnanci si ke svému příjmu ze zaměstnání přivydělávají. Zdanění přivýdělku se však může značně lišit. V našich vybraných praktických příkladech se zdanění přivýdělku pohybuje od necelých 7 % do 26 %. Který příjem je daňově nejvýhodnější?
-
OECD: Nejvyšší čistou mzdu mají zaměstnanci ve Švýcarsku
Pro zaměstnance je při odměňování za práci nejdůležitější, jakou částku obdrží za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Průměrnou výši čisté mzdy v zemích OECD tedy ovlivňuje i zdanění ze mzdy na straně zaměstnance. Nejvyšší čisté mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu a v Austrálii. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Kam po maturitě: Na jaké pracovní úvazky lze pracovat?
Ukončili jste úspěšně středoškolské studium a chcete se vrhnout do pracovního světa? Podívejte se na to, jaké možnosti se vám nabízí a jak se od sebe vzájemně liší.
-
Co je dobré vědět o slevě na poplatníka?
V roce 2022 je základní daňová sleva na poplatníka vyšší než v roce 2021. Jak uplatňují slevu na poplatníka zaměstnanci a jak OSVČ? Jak je to v případě práce pro dva zaměstnavatele současně?
-
Kdy můžou slevy na děti čerpat prarodiče?
Jste prarodič a dlouhodobě pečujete o vnouče? Anebo u vás naopak mladí bydlí a vy jim pomáháte s hlídáním? A nemůžete si náhodou uplatnit daňovou slevu na dítě?
-
Daňové povinnosti předčasných důchodců
Výdělek předčasných důchodců je legislativou omezen, přesto mají někteří předčasní důchodci vysoké příjmy a mají povinnost podávat daňové přiznání za rok 2021. Kdy obdrží předčasní důchodci daňovou vratku za rok 2021?
-
7 případů, kdy nemusíte odevzdávat daňové přiznání
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 je letos v pátek 1. dubna 2021 fyzicky, a 2. května 2022 elektronicky. Kdo všechno musí odevzdat daňové přiznání? Kromě živnostníků jsou to například i ti, co pracovali pro dva zaměstnavatele a nebo měli další zdanitelné příjmy, nejen ze závislé činnosti. Pojďme se ale podívat na ty, kteří si možná myslí, že musí odevzdat, přitom ale daňové přiznání odevzdávat vůbec nemusí.
-
Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
-
Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?
Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?
-
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
-
Popularita bankovní identity roste, digitální službu využilo již přes 700 000 uživatelů
Uplynul rok od doby, co se v České republice začala poskytovat služba bankovní identity. Od jejího spuštění využilo služeb digitální aplikace již přes 700 000 uživatelů.
-
7 případů, kdy nevyužijete slevu na manželku
V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2021 je možné při splnění zákonných podmínek uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela). Kdo tuto slevu však nevyužije?
-
Letos zaplatíte díky dětem nižší daně
Jste zaměstnanec a máte děti? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Zvýšily se totiž dvě daňové slevy, které mohou uplatnit jenom rodiče. O kolik se slevy zvýšily? A jak a kdy se uplatňují?
-
Sleva na poplatníka v příkladech
Měsíční daňová sleva na poplatníka je v letošním roce o 250 Kč vyšší než v roce 2020. Podívejme se v osmi příkladech, jak se v praxi liší uplatňování slevy na poplatníka.
-
Kolik si můžete maximálně odečíst za hypotéku v příkladech
Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.
-
Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021
Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?
-
Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
-
Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?
-
5 příkladů, kdy obdrží nezaměstnaní daňovou vratku
Někteří občané se ocitli koncem letošního roku dočasně na úřadu práce, řadě z nich však vznikne nárok na daňovou vratku za rok 2020. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Zaplatili jste si školení nebo kvalifikační kurz? Nezapomeňte si to odečíst z daní
Pakliže jste během roku absolvovali nějaký kvalifikační kurz, jehož smyslem bylo rozšíření znalostí potřebných k výkonu vaší práce, vzniká vám za určitých okolností nárok na daňovou úlevu. Můžete jej totiž zahrnout mezi takzvané nezdanitelné položky, a o to méně peněz posléze odevzdat státu formou daní. Jak postupovat a jaká konkrétní kritéria musíte splňovat, se dozvíte na následujících řádcích.
-
Od kdy se bude počítat sankce za opožděné daňové přiznání?
Termín podání daňového přiznání letos zůstal stejný, výrazně se ale kvůli koronaviru prodloužila doba, během které lze přiznání k dani z příjmu fyzických osob odevzdat bez postihu. Kdy už ale budete platit penále?
-
Daňový bonus v příkladech
Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom čerpá daňový poplatník od státu daňový bonus. V takovém případě může být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Jak může být daňový bonus vysoký, si vypočítáme v praktických příkladech.
-
7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky
Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.
-
5 nejčastějších otázek k odpočtům úroků z hypotéky a stavebního spoření
Termín pro podání daňového přiznání se rychle blíží, proto jsme se pro vás rozhodli shrnout to nejdůležitější, co je potřeba k tomu, abyste si mohli odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření od základu daně.
-
Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
-
Kdo nedostane daňový bonus za rok 2019 a proč?
Někteří občané nezaplatí za rok 2019 nic na dani z příjmu fyzických osob a ještě dokonce obdrží roční daňový bonus. V případě čerpání daňového bonusu se dostanou peníze od státu. Nárok na daňový bonus mají jenom někteří daňoví poplatníci, jak si ukážeme v praktických příkladech.
-
Co dělat, když jste teď přišli na chybu ve svém daňovém přiznání?
Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání a jak je napravit? Přece odevzdáním opravného, nebo dodatečného daňového přiznání. Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl, kdy a které použít a na jaké chyby si při vyplňování daňového přiznání dávat pozor.
-
3 případy, kdy z příjmu nemusíte platit sociální pojištění
Sazby daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění jsou vyšší než sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech odvádí z příjmu pouze zdravotní pojištění nebo se platí na zdravotním pojištění nejvíce. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdy se studentům vyplatí podat daňové přiznání
Většina vysokoškoláků si během roku přivydělává. S rozvojem IT technologií stoupá i počet výdělečně činných středoškoláků. Protože většina studentů neuplatní během roku v plném rozsahu slevy na dani, tak je pro ně výhodné podat daňové přiznání, neboť mohou obdržet na účet zaplacené zálohy na dani během roku.
-
7 případů, kdy za vás zaměstnavatel bohužel neprovede roční zúčtování daně
Během roku 2019 byla zaměstnancům odvedena z hrubé mzdy zálohová daň z příjmu. Za celý rok 2019 provede za většinu zaměstnanců mzdová účetní roční zúčtování daně. Ve kterých případech si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání za rok 2019?
-
O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?
Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.
-
Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018
Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení sociálního a zdravotního pojištění. Jak to bude s daňovými povinnostmi v roce 2018?
-
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct by vám měl PES.
-
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!
-
Kdy máte nárok na vrácení daně?
Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
-
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?
-
Společné zdanění manželů podporuje rodiny
V letech 2005, 2006 a 2007 bylo v Česku zavedeno společné zdanění manželů. Opětovné případné zavedení tohoto daňového institutu je jednou z daňových možností, jak finančně podpořit zejména rodiny, kde jeden z manželů má z různých důvodů nižší zdanitelný příjem než druhý z manželů. Jak funguje společné zdanění manželů? Proč má společné zdanění manželů smysl i při aktuálních daňových sazbách?
-
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.
-
Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!
Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na nějaké bonusy.
-
7 daňových povinností zaměstnance
Daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění i zdravotní pojištění vypočítává a odvádí na účty příslušných institucí zaměstnavatel. Na co však nesmí zaměstnanci zapomenout, aby splnili zákonné povinnosti a aby neplatili zbytečně vyšší daně?
-
Daně manželů: Je sleva na manželku výhodnější než společné zdanění?
V daňovém přiznání za rok 2016 může jeden z manželů uplatit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč na druhého z manželů, pokud ten nemá roční vlastní příjem přesahující 68 tisíc Kč. V letech 2005, 2006 a 2007 bylo možné podat společné zdanění manželů. Co bylo výhodnější? Kdo by společné zdanění manželů využil i nyní?
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak uplatnit výdajový paušál v daňovém přiznání za rok 2016?
Mnohé osoby samostatně výdělečně činné uplatňují v daňovém přiznání výdaje paušálem. Při nízkých skutečných výdajích přináší výdajový paušál daňovou úsporu. Z důvodu jednoduchosti ho někdy využívají i OSVČ, které mají skutečné výdaje nepatrně vyšší než paušál. Jak se uplatňují výdajové paušály v daňovém přiznání za rok 2016?
-
Výpočet nové zálohy na zdravotním pojištění v 7 příkladech
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti se měsíční záloha u zdravotního pojištění pohybuje od 0 Kč měsíčně až po desetitisícové částky. V sedmi vybraných praktických příkladech si ukážeme rozdílný výpočet měsíční zálohy u zdravotního pojištění.
-
Kdy je daň z příjmů za rok 2016 nulová?
Nutnost podání daňového přiznání ještě neznamená, že se bude daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 platit. Podívejme se na vybrané případy, kdy vypočtená daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 činí 0 Kč.
-
Jak moc šedá je česká ekonomika a jak s tím souvisí EET?
Elektronická evidence tržeb má přinést do českého podnikatelského prostředí spravedlivé podmínky pro všechny. A hlavně má EET zlepšit výběr daní a zatočit s neplatiči daní. Říká se tomu šedá ekonomika, což je část ekonomických aktivit, ze které se neodvádí daně a která je před státem skrytá. Dokáže toto EET změnit?
-
Jak získat daňový bonus za rok 2016?
Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
-
Stát vrací tisíce korun. Kdy obdrží zaměstnanci daňové vratky?
Když nemá zaměstnanec povinnost podat daňové přiznání za rok 2016, tak může požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Kdy se může zaměstnanec těšit na daňové vratku? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
-
Čerství absolventi nastupují do zaměstnání. Jaká bude jejich daňová vratka za rok 2016?
Během prázdnin a v září nastupuje do svého prvního zaměstnání na standardní pracovní smlouvu řada absolventů středních škol, vyšších odborných škol a vysokých škol. Za rok 2016 vznikne těmto zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Proč? A jak vysoká bude?
-
Vyšší příjem, ale nižší daně
V praxi dochází k situaci, že má zaměstnanec vyšší mzdu než v minulosti a ještě k tomu platí dokonce nižší daně. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané případy.
-
S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
-
Vyšší daňové slevy na druhé a další dítě platí zpětně od začátku roku
Včera nabyla účinnost novela zákona o dani z příjmů, která mimo jiné zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. To vzroste o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Daňové slevy budou platit zpětně od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši zvýhodnění nemění.
-
Práce pouze v letních měsících a daně
Zaměstnancům pracujícím pouze po část roku 2015 vznikne zpravidla nárok na daňový přeplatek. Podmínkou je zaplacení záloh na dani z příjmu během roku a požádání zaměstnavatele o roční zúčtování daně nejpozději do 15. února nebo podání daňového přiznání. S čím musejí počítat živnostníci, kteří ukončí výdělečnou činnost během roku 2015?
-
Daně, které studenti odvedou na letních brigádách, mohou získat zpět. Musí však o ně zažádat
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Co by si měli ohlídat, aby neprodělali na daních? Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 tisíc korun je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce (DPP). Daňové přiznání musí podávat pouze studenti, kteří pracovali současně pro více zaměstnavatelů nezávisle na výši výdělku. Většině zato vyjde přeplatek na dani, který získají od finančního úřadu zpět.
-
Základní daňová sleva v deseti bodech
Základní daňová sleva na poplatníka výrazným způsobem snižuje daňovou povinnost. Někteří občané neplatí z důvodu uplatnění slevy na poplatníka daň z příjmu. Kterých důležitých deset bodů je dobré vědět o základní daňové slevě na poplatníka?
-
Doklady snižující daň doručte mzdové účetní do 15. února
Za zaměstnance vyřizuje veškeré daňové povinnosti zpravidla zaměstnavatel, který za ně provádí roční zúčtování daně. V takovém případě musejí zaměstnanci doručit mzdové účetní všechny potřebné doklady do 15. února. Zaměstnanci podávající si daňové přiznání sami mají na vše více času.
-
Jak podat daňové přiznání elektronicky?
Od 1. ledna 2015 mají daňové subjekty, které mají zpřístupněnu datovou schránku nebo povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, povinnost činit veškerá podání vůči finančnímu úřadu pouze elektronicky. Následující článek shrnuje praktické informace o pro poplatníky novém způsobu elektronického podávání písemností - datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.
-
Přivýdělek a daně v roce 2015
Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu a povinné pojistné. Zaměstnání je hlavní činnosti. Proto při přivýdělku formou samostatné výdělečné činnosti je výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmu a pro zdanění platí určité výhody. Podívejme se na praktickém příkladu, jak to bude v roce 2015.
-
Neplatící zákazníci vás přivedou na buben. Jak řídit pohledávky?
Obchod nekončí vystavením faktury, ale jejím zaplacením. Firmy i podnikatelé mohou vykazovat zisky, ale nemusí mít peníze. Mají špatné cash-flow. Neplacení ze strany odběratelů je velký problém a může vést k ukončení činnosti. Z evropských zemí jsou nejkratší platební lhůty v Německu.
-
Placení daně z příjmu není samozřejmostí
Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob lze snižovat o daňové slevy. Z důvodu využití daňových slev nemusí v Česku platit daň z příjmu ani OSVČ a zaměstnanci s průměrným příjmem. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v zahraničí?
-
Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
-
Čtyři důvody, proč je výhodné zvyšovat daňové zvýhodnění
Návrh ministerstva financí počítá od roku 2015 se zvýšením daňového zvýhodnění na dani na druhé a další dítě o 100 Kč měsíčně. Podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je totiž finančně výhodnější a efektivnější než zvyšování porodného či přídavků na děti.
-
Jak uplatnit slevu na manželku za rok 2013?
V souvislosti s daňovým přiznáním za rok 2013 se lidé ve zvýšené míře zajímají o limity možných odpočtů. Ne každý však ví, že lze daňovou povinnost snížit uplatněním slevy na manželku či manžela, která může dosáhnout až k hodnotě 24 840 korun. Podmínkou je, aby měl zákonný partner vlastní příjmy za loňský rok maximálně do výše 68 000 korun.
-
I zaměstnanci neplatí daň z příjmu, kdy?
Stejně jako daň z příjmu fyzických osob neplatí některé OSVČ, tak ji neplatí ani někteří zaměstnanci. Využití daňových slev, daňového zvýhodnění a nezdanitelných položek je důvodem, proč i při nadprůměrné mzdě neplatí zaměstnanec nic na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na praktické příklady.
-
Do konce ledna je potřeba podat přiznání k silniční dani za rok 2013
Daňové přiznání za rok 2013 k silniční dani je potřeba podat na finanční úřad do konce ledna 2014. Předmětem silniční daně jsou auta používaná k podnikání. Silniční daň tak platí nejenom firmy, ale i OSVČ.
-
Pět případů, kdy nebudou mít OSVČ z daňového přiznání radost
Za rok 2013 zaplatí některé OSVČ na dani z příjmu fyzických osob o desetitisíce korun více než v roce 2012. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy si osoby samostatně výdělečně činné značně pohorší.
-
Bohatí budou mít o starost navíc
Bohatí by měli zpozornit. Podle představ ČSSD by měli dokládat, kde přišli k větším finančním prostředkům. Koho se případné budoucí změny týkají? Především těch, kteří si kupují drahá vozidla, letouny či akcie v hodnotě přesahující dva miliony korun u akcií a deset milionů u movitých věcí.
-
Daň z nemovitostí 2013 v otázkách a odpovědích
Přiznání k dani z nemovitostí se musí podat do konce ledna. Pokud si v této oblasti nevíte rady, můžete se inspirovat několika skutečnými příklady.
-
Odpočet z daní u penzijního připojištění bude vyšší
Od roku 2013 půjde snížit díky penzijnímu připojištění základ daně pouze, když měsíční úložka bude vyšší než 1 000 Kč. Protože však daňová reforma (pravděpodobně od roku 2014) počítá se zvýšením sazby daně, bude možnost odpočtu výhodnější.
-
Vybrané ukazatel hospodářství - květen a červen 2002
Meziroční růst průmyslové produkce v květnu mírně zpomalil na 5,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako před rokem). Vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy o 15,5 %. Naopak klesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby o 10,5 %.
-
Situace na trhu platebních karet v ČR
Přinášíme vám statistická čísla okolo platebních karet v České republice. A jsou to čísla velice zajímavá. V kombinaci s cenovou politikou bank naznačují další strategii finančních ústavů v této oblasti. Při pohledu na tato čísla je mimo jiné jasné, proč banky bezprostředně poté, co vyhnaly své zákazníky od přepážek, v letošním roce zpoplatnily výběry z bankomatů.