-
Už jen do konce června vyměníte v bankách tyto neplatné bankovky. Máte je doma?
Zbývá posledních pár dní, kdy je ještě možné vyměnit neplatné české bankovky s úzkým pruhem na pobočkách komerčních bank. Poté již budou vyměnitelné pouze u České národní banky.
-
Našli jste peníze v bankomatu? Přečtěte si, co hlavně nedělat
Jdete si vybrat peníze, ale ten, kdo vybíral před vámi, svoje bankovky v automatu zapomněl. Co (ne)dělat s takovým nálezem? Peníze nevybírejte a nejdřív chvilku počkejte.
-
Nahromadily se vám doma mince? Poradíme, jak a kde je vyměníte
Možná jste zvyklí odkládat si drobné do kasičky, nebo třeba často dostáváte v práci tzv. „dýška“. Jak si mince pohodlně a pokud možno bezplatně vyměníte za bankovky, nebo vložíte na svůj bankovní účet?
-
Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od letošního roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?
-
Peníze zapomenuté v bankomatu se vám vrátí, ale musíte o ně požádat
Zapomenuté či nalezené peníze se ukládají na vnitřním účtu banky. Někdy se banky snaží aktivně najít, kdo je zapomněl, jindy ale čekají, až se o ně někdo přihlásí.
-
Hromadí se vám doma mince? Můžete je snadno vyměnit za bankovky. Jak na to?
Nosit v peněžence hromadu drobných mincí není ve většině případů nejpraktičtějším řešením. Mnozí Češi si doma odkládají drobné mince do prasátka. Ale co s mincemi, až bude prasátko plné? Dají se mince vyměnit za bankovky či vložit na účet?
-
Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
-
Jak překonat omezení bankovní identity?
S bankovní identitou se nepřihlásíte třeba ke své zdravotní pojišťovně, škole či nemocnici. Ale můžete ji využít k jednorázové aktivaci Mobilního klíče eGovernmentu. S ním se pak dostanete i tam, kam vás s bankovní identitou nepustí.
-
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Chodit do banky, je otrava – stojí to čas a mnohdy i nervy. Mnohé banky proto vychází svým klientům vstříc a téměř všechny služby již vyřešíte z tepla svého domova prostřednictvím smartphonu, tabletu či notebooku.
-
Čeká banky digitální revoluce?
Bankovnctví čeká v následujících letech řada změn, které klientům ušetří čas i peníze. Jaké trendy budou hýbat bankovním světem? Co již klienti využívají?
-
Chystáte se do Turecka? Na co si dát pozor?
Pokud se chystáte navštívit Tureckou riviéru, určitě jste se už dozvěděli, že Turecko je letos poměrně levnou zemí. I přesto je ale dobré počítat, a pokud neumíte anglicky, naučte se alespoň anglické číslovky a základní slovní zásobu. Velmi důležitou součástí jakéhokoli obchodu s tureckým obchodníkem je totiž smlouvání.
-
Jaké jsou kódy bank v ČR?
Podívejte se na přehled bankovních kódů jednotlivých bankovních institucí a spořitelen, abyste věděli, na účet které banky své peníze posíláte.
-
Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?
Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?
-
6 tipů, jak bezpečně na finanční aplikace
Bezhotovostní platby jsou čím dál populárnější. S nimi stoupá i obliba různých mobilních aplikací, ať se jedná o internetové bankovnictví či možnost platit kartou bez terminálu. Spravovat finance z mobilu a tabletu je pohodlné a jejich zabezpečení je většinou na velmi dobré úrovni. Jak ale eliminovat všechna rizika a používat finanční aplikace zcela bez obav?
-
Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
V posledním dílu seriálu, který se věnuje elektronickým převodům peněz, se podíváme do blízké budoucnosti. Finance se totiž dají převádět i jinak – třeba pomocí sociálních sítí. V České republice se tato změna teprve chystá.
-
Bankovní převod do zahraničí: co se vyplatí znát?
Elektronické převody peněz mezi bankami dnes provádí už asi každý. Je samozřejmě možné posílat finance nejen do tuzemských bank, ale také za hranice.
-
Jak dlouho trvá, než se převedou peníze z banky do banky?
Elektronické převody peněz mezi bankami jsou dnes samozřejmostí a nejspíše si bez nich již neodkážeme tok našich financí představit. Je asi jasné proč – nepotřebujeme hotovost.
-
Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
-
Valentýn trochu jinak: Společně, nebo každý za svoje?
Finance bývají mezi partnery často předmětem sporu. O peníze jde často vždy až na prvním místě. Jak máte společný rozpočet vyřešený vy? Necháte se na Valentýnskou večeři pozvat, budete ji platit půl na půl, nebo ze společného účtu?
-
Jaké služby studentům nabízejí banky v roce 2017?
Studenti mají nárok na řadu výhod. Hýčkají si je pak zejména
bankovní a finanční poradci, protože v nich vidí potencionální a
dlouhodobé klienty. Jaký je pro ně sortiment finančních služeb?
-
Letní Fintech konference v Evropě
Nové technologické inovace ve světě financí mají na svědomí především startupy a nově vznikající firmy na decentralizované technologii blockchain. Přečtěte si přehled nejzajímavějších konferencí, které se v tomto oboru odehrály či teprve budou konat.
-
Dovolená 2017: Myslete na léto už teď, vyplatí se to (2)
Přinášíme druhý díl rad, jak se připravit již v zimě na letní dovolenou a proč na ní myslet už krátce po vstupu do nového roku. Odpověď je jednoduchá: Úspora financí.
-
Air Bank rozšíří služby, omezí ale výhody neaktivním klientům
Air Bank plánuje do konce roku 2018 rozšířit síť bankomatů ze současných 120 na 350. Dále pro klienty chystá v příštím roce zavést kontokorent, cestovní pojištění nebo placení pomocí mobilních telefonů vybavených čipem NFC. Neaktivním klientům ale zruší garanci výhodného úročení peněz.
-
ERB bank není schopna dostát svým závazkům
ČNB oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu začít s výplatou náhrad vkladů klientům. Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech.
-
Jak platit na dovolené a nepřijít o peníze
Chystáte se na dovolenou? Je lepší peníze dopředu vyměnit nebo vybrat na místě z bankomatu? Jak co nejefektivněji platit či vybírat hotovost v zahraničí? Jak vyřešit případnou ztrátu nebo krádež karty? Pozor na poplatky a limity, mějte další kartu v záloze, klidně i kreditku, pro zúčtování transakce volte místní měnu a místo bankomatu hledejte ATM.
-
Počet anonymních platebních karet se ztrojnásobil. Brusel je chce zakázat
Vypadá úplně stejně jako klasická platební karta, avšak majitel k ní nemusí mít bankovní účet a k jejímu získání nepotřebuje ani občanský průkaz. Obliba těchto anonymních platebních karet v Česku prudce roste, stejně jako v mnoha jiných zemích. A všímají si toho i úřady. Ministerstvo financí nyní v rámci novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu chystá přísnější pravidla při používání těchto platebních prostředků.
-
Nejčastější chyby při placení kartou v zahraničí – děláte je také?
Doba dovolených se pomalu chýlí ke konci, a proto jí již teď můžeme částečně zhodnotit. Nejčastěji se letos výletníci vydali do Řecka, Turecka či do Chorvatska, kde se v mnoha případech nebáli sáhnout po platební kartě.
-
Je elektronické bankovnictví bezpečné?
Počet uživatelů elektronického bankovnictví v posledních letech roste. S rozvojem nových technologií je nutné věnovat pozornost dalším bezpečnostním opatřením. Na otázky bezpečnosti dnešního bankovnictví odpovídal Liviu Chirita, manažer oddělení Finanční kriminality společnosti Deloitte.
-
Sedm tipů jak na platební karty
Češi používají platební karty k bezhotovostním platbám stále častěji. Z údajů Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že zatímco v roce 2012 s nimi uskutečnili 308 miliónů transakcí, vloni už to bylo o téměř 70 miliónů více. Za jeden rok tak jejich počet vzrostl o 22,6 %, za posledních pět let pak o 94,6 %.
-
Češi bankám věří. Důležitá je transparentnost a výše poplatků
Češi patří k evropské elitě, pokud jde o využívání online bankovnictví, naopak návštěvy na pobočkách a intenzita využívání bankomatů jsou podprůměrné.
-
Podle čeho se při výběru kreditní karty rozhodnout?
Kreditní karty již dávno nejsou exotickým produktem. S rozrůstající se skupinou jejich příznivců, se rozšiřuje také nabídka. Jak a podle čeho si ale kreditní kartu vybrat, aby bylo její užívání pro držitele co nejvýhodnější?
-
Jak se vyhnout bankovním poplatkům při studiu v zahraničí?
Na podzim řada studentů plánuje nebo vyjíždí na studium do zahraničí. Nákladné bývá nejen školné a ubytování, ale i běžné životní potřeby. Spousta peněz navíc padne na poplatcích, které si banky počítají za výběry z bankomatů nebo za převody peněz mezi českými a zahraničními bankami. Například poplatek za platbu školného z českého na zahraniční účet může lehce přesáhnout 1000 korun.
-
Nedelková: Počet sporů z oblasti úvěrů trvale roste
V některých případech jsem se setkala i se spory, kdy spotřebiteli v podstatě žádná škoda nevznikla, ale požadoval omluvu po finanční instituci, uvedla v rozhovoru pro Finance.cz Monika Nedelková, finanční arbitr České republiky.
-
Prudký pád cen dluhopisů
Futures ceny dluhopisů včera prudce oslabily poté, co se díky zprávě o maloobchodních prodejích ve Spojených státech vzkřísily obavy, že Federal Reserve by mohl v létě zvýšit úrokové sazby.