Štítek bankomat

Jedná se o samoobslužné zařízení, které slouží majitelům běžných účtůnebo úvěrových účtů k vybrání hotovosti. Pří výběru se pak jako identifikační doklad využívá platební karta a samozřejmě i čtyřmístný pin. V bankomatu si pak sami navolíte, jakou částku chcete vybrat (zpravidla dělitelnou buď 200 Kč nebo 500 Kč). Přesně opačným způsobem pak funguje vkladomat.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Už jen do konce června vyměníte v bankách tyto neplatné bankovky. Máte je doma?
    Zbývá posledních pár dní, kdy je ještě možné vyměnit neplatné české bankovky s úzkým pruhem na pobočkách komerčních bank. Poté již budou vyměnitelné pouze u České národní banky.
  • Našli jste peníze v bankomatu? Přečtěte si, co hlavně nedělat
    Jdete si vybrat peníze, ale ten, kdo vybíral před vámi, svoje bankovky v automatu zapomněl. Co (ne)dělat s takovým nálezem? Peníze nevybírejte a nejdřív chvilku počkejte.
  • Nahromadily se vám doma mince? Poradíme, jak a kde je vyměníte
    Možná jste zvyklí odkládat si drobné do kasičky, nebo třeba často dostáváte v práci tzv. „dýška“. Jak si mince pohodlně a pokud možno bezplatně vyměníte za bankovky, nebo vložíte na svůj bankovní účet?
  • Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?
    Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od letošního roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?
  • Peníze zapomenuté v bankomatu se vám vrátí, ale musíte o ně požádat
    Zapomenuté či nalezené peníze se ukládají na vnitřním účtu banky. Někdy se banky snaží aktivně najít, kdo je zapomněl, jindy ale čekají, až se o ně někdo přihlásí.
  • Hromadí se vám doma mince? Můžete je snadno vyměnit za bankovky. Jak na to?
    Nosit v peněžence hromadu drobných mincí není ve většině případů nejpraktičtějším řešením. Mnozí Češi si doma odkládají drobné mince do prasátka. Ale co s mincemi, až bude prasátko plné? Dají se mince vyměnit za bankovky či vložit na účet?
  • Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
    Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
  • Jak překonat omezení bankovní identity?
    S bankovní identitou se nepřihlásíte třeba ke své zdravotní pojišťovně, škole či nemocnici. Ale můžete ji využít k jednorázové aktivaci Mobilního klíče eGovernmentu. S ním se pak dostanete i tam, kam vás s bankovní identitou nepustí.
  • Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
    Chodit do banky, je otrava – stojí to čas a mnohdy i nervy. Mnohé banky proto vychází svým klientům vstříc a téměř všechny služby již vyřešíte z tepla svého domova prostřednictvím smartphonu, tabletu či notebooku.
  • Čeká banky digitální revoluce?
    Bankovnctví čeká v následujících letech řada změn, které klientům ušetří čas i peníze. Jaké trendy budou hýbat bankovním světem? Co již klienti využívají?
  • Chystáte se do Turecka? Na co si dát pozor?
    Pokud se chystáte navštívit Tureckou riviéru, určitě jste se už dozvěděli, že Turecko je letos poměrně levnou zemí. I přesto je ale dobré počítat, a pokud neumíte anglicky, naučte se alespoň anglické číslovky a základní slovní zásobu. Velmi důležitou součástí jakéhokoli obchodu s tureckým obchodníkem je totiž smlouvání.
  • Jaké jsou kódy bank v ČR?
    Podívejte se na přehled bankovních kódů jednotlivých bankovních institucí a spořitelen, abyste věděli, na účet které banky své peníze posíláte.
  • Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?
    Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?
  • 6 tipů, jak bezpečně na finanční aplikace
    Bezhotovostní platby jsou čím dál populárnější. S nimi stoupá i obliba různých mobilních aplikací, ať se jedná o internetové bankovnictví či možnost platit kartou bez terminálu. Spravovat finance z mobilu a tabletu je pohodlné a jejich zabezpečení je většinou na velmi dobré úrovni. Jak ale eliminovat všechna rizika a používat finanční aplikace zcela bez obav?
  • Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
    V posledním dílu seriálu, který se věnuje elektronickým převodům peněz, se podíváme do blízké budoucnosti. Finance se totiž dají převádět i jinak – třeba pomocí sociálních sítí. V České republice se tato změna teprve chystá.
  • Bankovní převod do zahraničí: co se vyplatí znát?
    Elektronické převody peněz mezi bankami dnes provádí už asi každý. Je samozřejmě možné posílat finance nejen do tuzemských bank, ale také za hranice.
  • Jak dlouho trvá, než se převedou peníze z banky do banky?
    Elektronické převody peněz mezi bankami jsou dnes samozřejmostí a nejspíše si bez nich již neodkážeme tok našich financí představit. Je asi jasné proč – nepotřebujeme hotovost.
  • Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
    Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
  • Valentýn trochu jinak: Společně, nebo každý za svoje?
    Finance bývají mezi partnery často předmětem sporu. O peníze jde často vždy až na prvním místě. Jak máte společný rozpočet vyřešený vy? Necháte se na Valentýnskou večeři pozvat, budete ji platit půl na půl, nebo ze společného účtu?
  • Jaké služby studentům nabízejí banky v roce 2017?
    Studenti mají nárok na řadu výhod. Hýčkají si je pak zejména bankovní a finanční poradci, protože v nich vidí potencionální a dlouhodobé klienty. Jaký je pro ně sortiment finančních služeb?
  • Letní Fintech konference v Evropě
    Nové technologické inovace ve světě financí mají na svědomí především startupy a nově vznikající firmy na decentralizované technologii blockchain. Přečtěte si přehled nejzajímavějších konferencí, které se v tomto oboru odehrály či teprve budou konat.
  • Dovolená 2017: Myslete na léto už teď, vyplatí se to (2)
    Přinášíme druhý díl rad, jak se připravit již v zimě na letní dovolenou a proč na ní myslet už krátce po vstupu do nového roku. Odpověď je jednoduchá: Úspora financí.
  • Air Bank rozšíří služby, omezí ale výhody neaktivním klientům
    Air Bank plánuje do konce roku 2018 rozšířit síť bankomatů ze současných 120 na 350. Dále pro klienty chystá v příštím roce zavést kontokorent, cestovní pojištění nebo placení pomocí mobilních telefonů vybavených čipem NFC. Neaktivním klientům ale zruší garanci výhodného úročení peněz.
  • ERB bank není schopna dostát svým závazkům
    ČNB oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu začít s výplatou náhrad vkladů klientům. Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech.
  • Jak platit na dovolené a nepřijít o peníze
    Chystáte se na dovolenou? Je lepší peníze dopředu vyměnit nebo vybrat na místě z bankomatu? Jak co nejefektivněji platit či vybírat hotovost v zahraničí? Jak vyřešit případnou ztrátu nebo krádež karty? Pozor na poplatky a limity, mějte další kartu v záloze, klidně i kreditku, pro zúčtování transakce volte místní měnu a místo bankomatu hledejte ATM.
  • Počet anonymních platebních karet se ztrojnásobil. Brusel je chce zakázat
    Vypadá úplně stejně jako klasická platební karta, avšak majitel k ní nemusí mít bankovní účet a k jejímu získání nepotřebuje ani občanský průkaz. Obliba těchto anonymních platebních karet v Česku prudce roste, stejně jako v mnoha jiných zemích. A všímají si toho i úřady. Ministerstvo financí nyní v rámci novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu chystá přísnější pravidla při používání těchto platebních prostředků.
  • Nejčastější chyby při placení kartou v zahraničí – děláte je také?
    Doba dovolených se pomalu chýlí ke konci, a proto jí již teď můžeme částečně zhodnotit. Nejčastěji se letos výletníci vydali do Řecka, Turecka či do Chorvatska, kde se v mnoha případech nebáli sáhnout po platební kartě.
  • Je elektronické bankovnictví bezpečné?
    Počet uživatelů elektronického bankovnictví v posledních letech roste. S rozvojem nových technologií je nutné věnovat pozornost dalším bezpečnostním opatřením. Na otázky bezpečnosti dnešního bankovnictví odpovídal Liviu Chirita, manažer oddělení Finanční kriminality společnosti Deloitte.
  • Sedm tipů jak na platební karty
    Češi používají platební karty k bezhotovostním platbám stále častěji. Z údajů Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že zatímco v roce 2012 s nimi uskutečnili 308 miliónů transakcí, vloni už to bylo o téměř 70 miliónů více. Za jeden rok tak jejich počet vzrostl o 22,6 %, za posledních pět let pak o 94,6 %.
  • Češi bankám věří. Důležitá je transparentnost a výše poplatků
    Češi patří k evropské elitě, pokud jde o využívání online bankovnictví, naopak návštěvy na pobočkách a intenzita využívání bankomatů jsou podprůměrné.
  • Podle čeho se při výběru kreditní karty rozhodnout?
    Kreditní karty již dávno nejsou exotickým produktem. S rozrůstající se skupinou jejich příznivců, se rozšiřuje také nabídka. Jak a podle čeho si ale kreditní kartu vybrat, aby bylo její užívání pro držitele co nejvýhodnější?
  • Jak se vyhnout bankovním poplatkům při studiu v zahraničí?
    Na podzim řada studentů plánuje nebo vyjíždí na studium do zahraničí. Nákladné bývá nejen školné a ubytování, ale i běžné životní potřeby. Spousta peněz navíc padne na poplatcích, které si banky počítají za výběry z bankomatů nebo za převody peněz mezi českými a zahraničními bankami. Například poplatek za platbu školného z českého na zahraniční účet může lehce přesáhnout 1000 korun.
  • Nedelková: Počet sporů z oblasti úvěrů trvale roste
    V některých případech jsem se setkala i se spory, kdy spotřebiteli v podstatě žádná škoda nevznikla, ale požadoval omluvu po finanční instituci, uvedla v rozhovoru pro Finance.cz Monika Nedelková, finanční arbitr České republiky.
  • Prudký pád cen dluhopisů
    Futures ceny dluhopisů včera prudce oslabily poté, co se díky zprávě o maloobchodních prodejích ve Spojených státech vzkřísily obavy, že Federal Reserve by mohl v létě zvýšit úrokové sazby.