-
Na vyženěné dítě daňové zvýhodnění dostanete, na dítě družky ne. Záludnosti slevy
Uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti chce asi každá rodina. Žijeme ovšem v době, kdy zhruba polovina manželství končí rozvodem, řada partnerů "k oltáři" ani nevyrazí. Jak to mají s uplatněním takzvané slevy na děti oni? A věděli jste, že zvýhodnění mohou čerpat i prarodiče dětí?
-
Vyznáte se v daňovém zvýhodnění na děti? Devět nepravd o tomto bonusu
Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě dostávají peníze od státu formou daňového bonusu. Důvodem je skutečnost, že daňové zvýhodnění na děti je vyšší než vypočtená daň z příjmů. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně čerpání daňového bonusu.
-
Jakou výši má rodičovský příspěvek v roce 2024 a kdo na něj dosáhne
Pro rodiče dětí narozených od 1. ledna 2024 vzrostla výše rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč. Co dalšího se změnilo? A jak o rodičovský příspěvek žádat?
-
Daňové zvýhodnění na děti reálně klesá, už desátým rokem zvýhodňuje početnější rodiny
Daňové zvýhodnění na děti přímo snižuje vypočtenou daň z příjmů jednomu z rodičů. Rodič s nižšími aktivními příjmy ze zaměstnání nebo podnikání může mít díky daňovému zvýhodnění nárok na daňový bonus. Jak se během let zvyšovalo daňové zvýhodnění na děti? Jaké jsou podmínky pro čerpání ročního daňového bonusu?
-
Příklady, kdy nelze využít daňové zvýhodnění na děti
Daňové zvýhodnění na děti snižuje odvod na dani z příjmů. Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmů, dokonce se žádná daň z příjmů neplatí, a ještě se dostává od státu daňový bonus. Jak je daňové zvýhodnění vysoké? Kdy nelze daňové zvýhodnění uplatňovat?
-
Kdy a proč slavíme Den dětí?
Den dětí je zažitým dnem plným her, soutěží a ovoce nebo sladkostí. V České republice se tento den slaví každý rok a účast rodin s dětmi bývá na veřejných oslavách více než hojná. Tento den se slaví po celém světě, ale ne ve všech zemích ve stejný den, tedy prvního června. Kdy se tedy ještě slaví Den dětí?
-
Jaké daňové slevy mohou využít prarodiče, kteří mají v péči vnouče?
Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?
-
U jakých daňových slev se dělají nejčastěji chyby?
Už jste vyplnili daňové přiznání? Pokud ne, přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, které Češi při vyplňování daní dělají.
-
Kdo neplatí daň z příjmů během roku, a přitom má nárok na daňový přeplatek
Někteří zaměstnanci během roku 2023 nezaplatili nic na dani z příjmů fyzických osob, dokonce ještě v jednotlivých výplatách dostávali daňový bonus, a přitom po provedení ročního zúčtování daně obdrží daňový přeplatek. Jak je to možné? Podívejme se na praktický příklad.
-
Roční zúčtování daně: k čemu vám je sleva a kdo ušetří nejvíc
Roční zúčtování daně je obdoba daňového přiznání pro zaměstnané. Je to forma zúčtování zaplacených daní za kalendářní rok, kterou pro zaměstnance dělá mzdová účtárna zaměstnavatele.
-
Praktické příklady, kteří zaměstnanci obdrží daňový přeplatek
Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy zaměstnanec obdrží daňovou vratku za rok 2023 ve výši alespoň 7000 Kč.
-
Děti a daně 2024: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a jak daňové zvýhodnění vzrostlo?
Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší?
-
Devět důvodů, pro které obdrží zaměstnanci daňovou vratku za rok 2023
Během roku 2023 platili zaměstnanci zálohovou daň z příjmu, která však může být mnohdy značně vyšší než celková roční daňová povinnost. Následně vznikne nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na devět vybraných příkladů, kdy mají zaměstnanci nárok na daňový přeplatek za rok 2023.
-
Co vědět o ročním daňovém bonusu za rok 2023 a kolik můžete dostat
Někteří zaměstnanci mají za celý rok 2023 nárok na vyšší daňový bonus, než kolik vyčerpali během roku formou měsíčních daňových bonusů. Jak vysoký daňový přeplatek je v těchto případech možné očekávat? Jaká pravidla platí pro čerpání ročního daňového bonusu?
-
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste to donesli na mzdovku?
Pokud máte děti a ve mzdě si uplatňujete daňová zvýhodnění na děti, nezapomeňte na to, že musíte do mzdové účtárny doručit tzv. prohlášení druhého z poplatníků. Musíte tak činit každoročně?
-
Jaký je vztah mezi daňovým bonusem a výpočtem důchodu
Někteří zaměstnanci neplatí daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus. Jak je to s výpočtem důchodu, když čistá mzda převyšuje hrubou mzdu? Který z rodičů má uplatňovat daňové zvýhodnění na děti?
-
Změna pro OSVČ pečující o děti do 4 let věku
Osoby samostatně výdělečně činné čekají i příznivější změny. Nejde jen o zvyšování záloh. Budou považovány za vedlejší z důvodu péče o dítě delší dobu.
-
10+1 tip pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti
Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění na děti zvyšovalo. Víte, kolik je teď a co dalšího se vyplatí vědět o daňovém zvýhodnění?
-
O kolik se vám v roce 2023 kvůli nižším daním zvýší mzda?
Rok 2023 nepřináší řadu daňových změn, které se promítnou ve vaší mzdě. O kolik se vám může zvýšit vaše mzda? Kdy se vám mzda může snížit? Vypočítejte si, jak se vám změní mzda v roce 2023.
-
Zajímavosti o daňovém zvýhodnění na dítě
Máte děti a zajímá vás, jak je to s daňovým zvýhodněním na dítě? Anebo je teprve plánujete a nevíte, jak je to s daňovými slevami? Přečtěte si zajímavosti, o kterých neví každý.
-
5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
-
Na jaké daňové slevy mají rodiče nárok?
Nevyužití v plném rozsahu rodinných daňových slev zbytečně snižuje rodinný disponibilní měsíční příjem. Podívejme se v několika vybraných příkladech, kdy rodič uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, kdy vzniká nárok na daňový bonus a jak je to s daňovou slevou na manželku (manžela).
-
Daňové zvýhodnění v příkladech
Velmi efektivní podporou rodin s dětmi je v Česku daňové zvýhodnění na děti. Každé zvýšení daňového zvýhodnění ihned rodinám s dětmi finančně pomáhá. Co je dobré o daňovém zvýhodnění vědět, se podíváme v několika praktických příkladech.
-
Kombinované studium na VŠ: status studenta, sleva na studenta a daňové zvýhodnění na dítě
Chystáte se po prázdninách začít studovat kombinovanou formou? Kombinovaná forma skrývá pro studenty mnoho nejasností z hlediska uplatňování nejrůznějších výhod. Na co máte nárok stejně jako studenti prezenčního studia a co je vám naopak zamítnuto?
-
Kdo nedosáhne na mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč?
Které „děti“ nebudou mít nárok na příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč? Kdy se bude příspěvek vyplácet? A jak žádat o příspěvek na dítě? Kdo příspěvek dostane automaticky?
-
Při jakých příjmech (ne)můžete uplatnit daňový bonus?
Abyste dosáhli na daňový bonus, musíte splňovat příjmy do určité výše. Ne všechny se navíc počítají. Odkud musí příjmy plynout, abyste měli nárok na daňový bonus?
-
Jak vyplní daňové přiznání OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál?
Loni jste prvně začali podnikat a letos vás čeká oficiálně vaše první daňové přiznání? Pokud se na jeho vyplnění vrháte sami, pojďte se společně podívat, jak na to.
-
Kdy můžou slevy na děti čerpat prarodiče?
Jste prarodič a dlouhodobě pečujete o vnouče? Anebo u vás naopak mladí bydlí a vy jim pomáháte s hlídáním? A nemůžete si náhodou uplatnit daňovou slevu na dítě?
-
Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?
Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?
-
Daňový bonus za rok 2021 v příkladech
Vždy jeden z rodičů může za celý rok 2021 uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Někteří rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti nezaplatí nic na dani z příjmu, a ještě peníze od státu formou daňového bonusu dostanou. Podívejme se na praktické příklady.
-
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
-
Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.
-
Letos zaplatíte díky dětem nižší daně
Jste zaměstnanec a máte děti? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Zvýšily se totiž dvě daňové slevy, které mohou uplatnit jenom rodiče. O kolik se slevy zvýšily? A jak a kdy se uplatňují?
-
Paušální daň v roce 2022
Uvažujete o tom, že se přihlásíte k paušální dani? A bude pro vás výhodná? Pojďte se podívat, kolik činí, zda pro vás bude to pravé ořechové, ale i na to, do kdy se k ní přihlásit.
-
Rodičovský příspěvek lze dočerpat najednou při narození dalšího dítěte, jak na to?
Jste na rodičovském příspěvku a chtěli byste ho najednou dočerpat? Co musíte splňovat a kdy vám to bude umožněno? A jak o vyčerpání zbytku rodičovského příspěvku žádat?
-
Jaké jsou změny ve slevách na dani? Kdy budou zvýšeny daňové slevy?
Jak se budou vyvíjet slevy na dani? Kterou slevu na dani chtějí zrušit a kdy naposled daňové slevy rostly?
-
Růst daňového zvýhodnění (bonusu): o kolik dostanete více na 2., 3. a další dítě?
Od kdy vzroste daňové zvýhodnění na děti? Koho se dotkne? O kolik vzroste váš daňový bonus? Jaké další změny v daních a dávkách se chystají?
-
Podáváte daňové přiznání v červnu či červenci: kdy vám přijde vratka daně?
Pro koho platí odložený termín daňového přiznání k 1. červenci? Kdy vám bude vyplacena vratka daně? Jak to bude s přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu?
-
Zvýší se od letoška daňové zvýhodnění na děti?
Daňové zvýhodnění se pravděpodobně zvýší, a to zpětně od letošního 1. ledna 2021. O kolik a pro koho se zvýší? Jak dalece je novela v rámci legislativního řízení? Jaké další daňové změny nás čekají?
-
Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
-
Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021
Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?
-
Jak mohou na dani z příjmů ušetřit držitelé průkazu ZTP/P?
Jste držitelem průkazu ZTP/P a budete letos řešit daňové přiznání? Máte díky průkazu nárok na nějakou daňovou slevu nebo daňové zvýhodnění?
-
8 praktických příkladů, kdy nedostanete daňový bonus
Někteří rodiče nezaplatí za rok 2020 nic na dani z příjmu a ještě obdrží od státu daňový bonus. Podívejme se však na vybrané případy, kdy nelze daňový bonus obdržet.
-
Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?
-
5 příkladů, kdy obdrží nezaměstnaní daňovou vratku
Někteří občané se ocitli koncem letošního roku dočasně na úřadu práce, řadě z nich však vznikne nárok na daňovou vratku za rok 2020. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kolik stojí zaměstnavatele každá tisícovka zaměstnance?
Každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec pracující za průměrnou mzdu na svůj bankovní účet, stojí zaměstnavatele téměř 1 800 Kč. Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
-
Daňový bonus v příkladech
Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom čerpá daňový poplatník od státu daňový bonus. V takovém případě může být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Jak může být daňový bonus vysoký, si vypočítáme v praktických příkladech.
-
Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo odpočet?
Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání, tak vás to většinou stojí peníze. Jak to napravit? A jak to napravit, když už je dávno po termínu?
-
9 důležitých daňových čísel za rok 2019
Při výkonu hlavní i vedlejší samostatné výdělečné činnosti je potřeba si splnit daňové povinnosti za rok 2019 a odevzdat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na důležitá daňová čísla roku 2019.
-
Kdo nedostane daňový bonus za rok 2019 a proč?
Někteří občané nezaplatí za rok 2019 nic na dani z příjmu fyzických osob a ještě dokonce obdrží roční daňový bonus. V případě čerpání daňového bonusu se dostanou peníze od státu. Nárok na daňový bonus mají jenom někteří daňoví poplatníci, jak si ukážeme v praktických příkladech.
-
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
-
Paušální daň pro OSVČ: metla na podnikatele či jejich berlička?
O paušální dani pro drobné podnikatele se hovoří již několik let. Kdy se plánuje její zavedení? Koho se bude týkat? A jakou bude mít výši?
-
Školkovné na děti nás nevytrhne, vymíráme
Pokud máte děti ve školce, můžete uplatnit slevu na dani z příjmů. Školkovné, tedy umístění dítěte v předškolním zařízení můžou uplatňovat všichni rodiče, nárok na slevu má ale jen jeden z nich.
-
Jaký je rozdíl mezi školkovným a daňovým zvýhodněním?
Daňová podpora rodin s dětmi je v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa vysoká. Jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním na děti a školkovným? A jak vysoká je rodinná daňová podpora v letošním roce?
-
Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.
-
Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o daňovém přiznání
Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme užitečný seznam všech informací, které jsme o letošních daních napsali. Od toho, kdy to odevzdat, až po to, kdy to zaplatit.
-
9 omylů o daních v důchodu
Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.
-
Daňové přiznání se blíží, nezapomněli jste na něco?
Termín pro odevzdání daňového přiznání je v roce 2019 1. dubna. Máte už všechno vyplněno a připraveno k odevzdání? Určitě jste nezapomněli uplatnit nějakou slevu?
-
Můžou si prarodiče dát vnouče do daňového přiznání?
Protože rodiče pracují. Nebo protože se rodiče o děti nezajímají. A nebo je to prostě jen výhodnější pro všechny. Stále častěji se dědeček s babičkou starají o vnoučata. Každý den a místo školky a místo rodičů. Mají za to nárok na některé sociální dávky nebo daňové slevy?
-
Kvíz: jak dobře znáte české daně?
Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
-
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Od prvního dubna vzroste na Slovensku daňové zvýhodnění na děti u dětí mladších 6 let na dvojnásobek. I tak je ale tato daňová výhoda u našich východních sousedů stále nižší než v Česku.
-
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?
-
Co si v insolvenci nemůžete uplatnit v daňovém přiznání?
Ocitli jste se v insolvenci a podléháte povinnosti podat daňové přiznání? Myslíte si, že vám z něj může i něco kápnout? Nebuďte si tak jistí…
-
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.
-
10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
-
8 daňových nepravd
Daň z příjmů fyzických osob se platí nejenom z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti, ale i z pasivních příjmů. Podívejme se na vybraných osm nepřesností souvisejících s výpočtem a platbou daně z příjmu fyzických osob.
-
Zajímavosti o výpočtu čisté mzdy
Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou mohou mít odlišně vysokou čistou mzdu. V některých případech může dokonce být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Co je dobré vědět o výpočtu čisté mzdy?
-
Do kdy uplatnit daňové slevy a zvýhodnění?
Daňové slevy a odečitatelné položky z daně z příjmu jsou příjemné. Snižují vám daňový základ, snižují vám samotné daně z příjmu a díky tomu zaplatíte státu méně. Víte ale, kdy můžete kterou slevu nebo daňový odečet uplatnit? Jaké jsou termíny, kdy odezdat veškerá potvrzení a kdy to řešit v účtárně?
-
O kolik si skutečně polepšíte při zvýšení hrubé mzdy o tisícovku?
Ekonomice se daří a mnozí zaměstnavatelé zvyšují svým zaměstnancům hrubou mzdu. Jaký dopad má zvýšení hrubé mzdy o tisícikorunu pro zaměstnance a zaměstnavatele? Jak se zvýší čistá mzda a mzdové náklady?
-
Jak se v roce 2018 změní školkovné a daňový bonus?
Ještě stále jste neodevzdali daňové přiznání a přemýšlíte, čím si ještě můžete snížit daňový základ anebo kompletně celou daň? Odečtěte si školkovné. I to má ale svá pravidla...
-
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
V daňovém přiznání lze uplatnit několik různých daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na daňovou slevu na poplatníka, na manželku a na invaliditu. Nyní se blíže podíváme na druhou polovinu daňových slev, které lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017.
-
Jak získat od státu na daních peníze zpět v 7 bodech
Někteří daňoví poplatníci nezaplatí za rok 2017 nic na dani z příjmu a ještě obdrží daňový bonus. Podívejme se, co je dobré vědět o čerpání daňového bonusu za rok 2017.
-
Spolupráce manželů a daně za rok 2017
Osoba samostatně výdělečně činná nemůže zaměstnat svoji manželku (manžela), řešením může být spolupráce. Rodinná daňová úspora může být díky spolupráci různě vysoká. Podívejme se na praktický příklad.
-
Daňová poradna: nejčastější dotazy
S tím, jak se blíží termín daňového přiznání (už za měsíc a kousek), tak se nám množí dotazy v daňové poradně. Pojďme se podívat na dotazy, které se nejvíce opakují.
-
Stručný přehled: nejvýraznější změny i ve vaší peněžence pro rok 2018
Od 1. 1. 2018 se zvýšila minimální mzda. To ale není jediná zákonná úprava, která možná přinesla víc peněz do vaší letošní peněženky. Podívejte se s námi na nejvýraznější daňové a další změny nejen v sociálním systému. V článku najdete i odkazy na podrobnější informace.
-
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda?
V roce 2018 bude výpočet čisté mzdy výhodnější pro rodiče s dětmi nebo pro zaměstnance s vysokými příjmy. Na druhou stranu si daňově pohorší někteří zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek. Podívejme se na praktické výpočty čisté mzdy v roce 2018.
-
Jaké aktuální daňové změny již platí a které přijdou až v roce 2018?
Novela zákona o daních z příjmů přináší několik významných daňových změn. Přestože legislativní proces trval déle, než se předpokládalo, platí některé daňové změny již od začátku letošního roku. Většina daňových novinek však bude účinná až pro zdaňovací období roku 2018. Podívejme se na vybrané daňové změny.
-
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Jak se daní hrubá mzda v Čechách a jak na Slovensku? Podívejme se na praktický příklad výpočtu čisté mzdy a srovnejme daňové systémy obou zemí pro rok 2018.
-
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Rodiny s dětmi jsou v Česku podporovány mimo jiné vysokým daňovým zvýhodněním na děti. Když je uplatňované daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Daňová novela přitom počítá se zvýšením daňového zvýhodnění na děti. Současně se však zpřísňují podmínky pro čerpání daňového bonusu.
-
4 věci, které si pamatujte o daňové slevě na poplatníka
Z důvodu uplatňování daňové slevy na poplatníka neplatí někteří zaměstnanci žádnou daň z příjmu a při práci pouze po část roku může vzniknout nárok na daňovou vratku. Za celý kalendářní rok činí daňová sleva na poplatníka 24 840 Kč. Zaměstnanci ji mohou uplatňovat měsíčně. Podívejme se na praktické příklady.
-
7 daňových změn pro rok 2018 k horšímu
Přestože se pro rok 2018 nemění sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění ani zdravotního pojištění, tak zaplatí někteří občané na některé z povinných daní více než v roce 2017. Podívejme se na vybraných 7 nepříznivých daňových změn.
-
Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?
Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?
-
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.
-
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za červenec, která se obdrží na účet v srpnu, se uplatní vyšší daňové zvýhodnění na děti. Jak se čistá mzda počítá?
-
Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev. Nezapomínáte na některou?
Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých podmínek?
-
7 daňových povinností zaměstnance
Daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění i zdravotní pojištění vypočítává a odvádí na účty příslušných institucí zaměstnavatel. Na co však nesmí zaměstnanci zapomenout, aby splnili zákonné povinnosti a aby neplatili zbytečně vyšší daně?
-
S výdajovým paušálem lze opět využít slevu na manželku a na děti
Jednoduchost, administrativní nenáročnost a možnost daňové úspory, to jsou hlavní výhody, proč využít stanovení výdajů paušálem. V minulých letech však OSVČ stanovující výdaje paušálem nemohly uplatnit některé daňové slevy. Daňová novela jim však možnost využít daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku vrací. Uplatnit ji mohou již v daňovém přiznání za rok 2017. Za jakých podmínek?
-
Vyšší daňové zvýhodnění na děti: Jak vysoký přeplatek získáte?
Daňová novela zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě pro rok 2017. Do účinnosti daňové novely se však daňové zvýhodnění uplatňuje dle dřívější legislativy. Za rok 2017 tak vznikne zaměstnancům na dvěma a více dětmi nárok na daňový přeplatek. Jak bude vysoký? A kdy ho obdrží?
-
Schváleno! Vyšší slevy na děti, které může uplatnit i podnikatel s paušálem
Zásadní změny v daních z příjmů přináší novela zákona o daních z příjmů, která je součástí daňového balíčku 2017. Ten začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů, předpokládá se, že to bude 1. června nebo 1. července. Zvýšení daňového zvýhodnění, změny u výdajových paušálů OSVČ či zavedení institutu nespolehlivé osoby – to jsou novinky, které by měly letos v létě začít platit.
-
7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdy je daň z příjmů za rok 2016 nulová?
Nutnost podání daňového přiznání ještě neznamená, že se bude daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 platit. Podívejme se na vybrané případy, kdy vypočtená daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 činí 0 Kč.
-
Kde ve světě je zdanění rodin nejnižší?
Souhrnné zdanění rodin s dětmi je v členských zemích OECD nižší než zdanění jednotlivce. V Česku může vždy jeden z rodičů uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejme se zdanění průměrné rodiny se dvěma dětmi v Česku a porovnejme vypočtenou hodnotu s ostatními zeměmi OECD.
-
Kdy se internet stává pastí pro děti a teenagery?
Webový prohlížeč, e-mail, sociální sítě – málokdo se jim může vyhnout. Dnešní děti je berou jako samozřejmost a mnozí už se ve virtuálním světě orientují lépe než jejich rodiče. Mohou se tam ale setkat nejen s nežádoucím sexuálním obsahem, ale i dalšími nebezpečími.
-
Jak se zpřísní podmínky pro čerpání daňového bonusu?
Jestliže projde úspěšně legislativním procesem daňová novela, potom dojde ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další děti pro rok 2017, ale současně se zpřísní podmínky pro čerpání daňového bonusu. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak získat daňový bonus za rok 2016?
Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
-
Budou rodiče více dětí platit méně na sociálním pojištění?
Návrh MPSV počítá s nižší sazbou sociálního pojištění pro rodiče se dvěma a více dětmi. O kolik by si finančně rodiny polepšily? Zvýšila by další finanční pomoc rodinám s dětmi porodnost?
-
Kolik odvedeme ze mzdy v roce 2017?
Z hrubé mzdy je zaměstnanci odvedena zálohová daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se budou příští rok povinné daňové odvody počítat?
-
Finanční správa se zaměří na daňové slevy i sdílenou ekonomiku
Finanční správa chystá kontrolní akce na nesprávné, případně duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti, ale i na řadu dalších příjmů, které jejich příjemci „zapomínají“ zdaňovat. Jedná se např. o příjmy za služby poskytované prostřednictvím aplikace, neboli o tzv. sdílenou ekonomiku, kam patří Uber či Aibnb.
-
Praktické příklady: Kdy máte nárok na slevu na dítě a kdy nikoliv?
Rodič uplatňující daňové zvýhodnění na děti (slevu na děti) odvádí na dani z příjmu výrazně méně než jeho bezdětný kolega. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a kdy nikoliv?
-
Jakou daňovou vratku dostane pracující rodič za rok 2016
Jeden z rodičů může měsíčně uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. Zaměstnaný rodič se dvěma a více dětmi obdrží za rok 2016 daňovou vratku, protože zaplatil na zálohách na dani z příjmu více než je roční daňová povinnost, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
-
Daňový bonus v příkladech
Daňovou povinnost je možné snížit o daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom vzniká nárok na daňový bonus. Jaké jsou podmínky pro čerpání daňového bonusu a kdo nemůže daňový bonus dostat?
-
S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
-
Práce v letních měsících a daňový bonus
Vždy jeden z rodičů může uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jak je to s čerpáním daňového bonusu při práci pouze v letních měsících? Jaký je nutné mít minimální příjem?
-
Jak snižuje daňové zvýhodnění daňovou povinnost?
Vždy jeden z rodičů může v Česku uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Při stejné hrubé mzdě tak odvádí bezdětný zaměstnanec na dani z příjmu výrazně více než zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na děti. Česko patří mezi členské země OECD, kde výchova dětí snižuje daňovou povinnost nejvíce. Podívejme se na praktický výpočet.
-
Vyšší daňové slevy na druhé a další dítě platí zpětně od začátku roku
Včera nabyla účinnost novela zákona o dani z příjmů, která mimo jiné zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. To vzroste o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Daňové slevy budou platit zpětně od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši zvýhodnění nemění.
-
Sedm chyb, které děláte při vyplňování daňového přiznání
Vyplňovat daňové přiznání v poslední den lhůty ve spěchu není rozumné. Někdy se dělají zbytečné chyby. Nebo se z nedbalosti platí více na dani než je potřeba. Na co si dát při vyplňování daňového přiznání pozor?
-
Kdy lze obdržet daňovou vratku?
Některým lidem po podání daňového přiznání vzniká nárok na daňový přeplatek. Po odevzdání daňového přiznání tedy nebudou na dani z příjmu nic doplácet a ještě dostanou vypočtený daňový přeplatek na uvedený účet. Podívejme se na důvody vzniku daňového přeplatku.
-
Daňové zvýhodnění v daňovém přiznání za rok 2015
Z důvodu uplatnění daňového zvýhodnění na děti může vzniknout nárok na daňový bonus a při odevzdání daňového přiznání za rok 2015 se nezaplatí nic na dani z příjmu a ještě se peníze od finanční úřadu obdrží. Kdo nemůže daňové zvýhodnění uplatnit? Jaké jsou podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění?
-
Zaměstnavatel vám přidal 1 000 Kč, o kolik si polepšíte?
Daňové zatížení zaměstnanců závisí na typu pracovního úvazku, výši mzdy a počtu uplatňovaných daňových slev. V praxi mohou obdržet zaměstnanci na svůj účet různě vysokou částku při stejném zvýšení mzdy nebo odměny od zaměstnavatele. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Kdy má rodina nárok na daňový bonus i přídavky na děti?
Rodiny s dětmi jsou státem finančně podporovány formou porodného, přídavků na děti nebo daňového zvýhodnění na děti. Vždy je však nutné splnit zákonné podmínky. Na přídavky na děti a daňový bonus však dosáhnou často jiné rodiny.
-
Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
-
OSVČ a daňové zvýhodnění na děti
OSVČ uplatňující výdaje paušálem nemohou v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Ne vždy je řešením přechod na daňovou evidenci. Jak může rodina uplatnit daňové zvýhodnění na děti, když jeden z manželů uplatňuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti výdaje paušálem?
-
Pět výhod institutu spolupracující osoby
Podnikatelé a živnostníci nemohou zaměstnat svoji manželku. Řešením může být v některých případech spolupráce dle § 13 zákona o dani z příjmu. Podívejme se na vybraných 5 výhod, které rodině přináší spolupráce.
-
Deset omylů při vyplňování daňového přiznání
Daňové přiznání za rok 2014 je nutné doručit na finanční úřad do 1. dubna. Při vyplňování daňového přiznání dochází někdy zbytečně k chybám. Ukážeme si deset omylů, které přináší daňové problémy.
-
Pět případů, kdy je vyplnění daňového přiznání radost
Vyplnění a odevzdání daňového přiznání automaticky neznamená, že se bude současně s jeho odevzdáním platit daň. Některým občanům vznikne nárok na daňovou vratku. Mnohdy v řádech tisícikorun až desetitisíc korun. Podívejme se na pět vybraných případů.
-
Sedm případů, kdy je zdravotní pojištění vyšší než daň z příjmu
Sazba daně z příjmu fyzických osob je vyšší sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Kdy živnostník neuplatní daňové zvýhodnění na děti?
Daňové zvýhodnění na děti snižuje daňovou povinnost. V případě, že je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, tak vzniká nárok na daňový bonus. Zaměstnanci uplatňují daňové zvýhodnění měsíčně. OSVČ jednou ročně v daňovém přiznání. Kdy nemají OSVČ za rok 2014 nárok na daňové zvýhodnění?
-
S čím počítat při stanovení výdajů paušálem v osmi bodech
Podmínky pro uplatnění výdajů paušálem se v posledních letech zpřísnily. Nadále je však stanovení výdajů paušálem pro mnoho OSVČ výhodné. Jednoduchost, administrativní nenáročnost a srozumitelnost jsou velkým plus. S čím při stanovení výdajů paušálem počítat?
-
Děti a daňová povinnost v Česku a v zemích OECD
Daňové zvýhodnění je efektivní finanční pomocí státu rodinám s dětmi. Daňové zvýhodnění snižuje vypočtenou daň z příjmu. Rodiči s nižšími příjmy vzniká nárok na daňový bonus. Kdy nezaplatí rodič s dvěma dětmi nic na dani a ještě obdrží daňový bonus? Jak se liší zdanění bezdětného zaměstnance a zaměstnance s dětmi v zemích OECD?
-
Stejný příjem, různé zdanění
Zdanění se liší dle konkrétní životní situace. Pracovní kolegové mohou mít stejnou hrubou mzdu, přesto na bankovní účet obdrží rozdílné částky. Proto se zaměstnavatelé baví o hrubé mzdě, čistou mzdu mohou mít zaměstnanci rozdílnou, závisí na množství uplatnění daňových slev a odpočtů. Podívejme se na praktické příklady.
-
Daňovým odpočtem na děti mohou rodiny ušetřit desetitisíce
V souvislosti s nástupem nového roku začínají lidé věnovat zvýšenou pozornost vyplňování daňového přiznání za rok 2013. Řada z nich však stále nemá jasno v možnostech daňových odpočtů na děti. Přitom právě tento typ úspory je z pohledu odborníků nejefektivnější a administrativně nejméně náročnou formou rodinné podpory.
-
Pět případů, kdy nebudou mít OSVČ z daňového přiznání radost
Za rok 2013 zaplatí některé OSVČ na dani z příjmu fyzických osob o desetitisíce korun více než v roce 2012. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy si osoby samostatně výdělečně činné značně pohorší.
-
Jaké výdaje si může uplatnit OSVČ
Nesprávné použití výdajů může být záminkou kontroly finančního úřadu. A to je určitě dobrá motivace udělat vše správně. Jaké možnosti uplatnění výdajů zákon umožňuje? Pozor na nové omezení při uplatnění výdajů procentem z příjmů!
-
Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě
Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
-
Jak snižují děti daňovou povinnost?
Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.
-
Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdo si může snížit daňovou povinnost daňovým zvýhodněním na děti?
Děti jsou to nejcennější co máme. Daňovým zvýhodněním si může rodič dětí, které s ním žijí v domácnosti, snížit daňovou povinnost. Kdo má na něj nárok?
-
Denní brífink (BBG Finance)
Akcie kurýrní firmy FedEx /FDX/ oslabily během včerejšího obchodování o 1,4 % na 52,65 USD, a to i přes pozitivní hodnocení analytické firmy Buckingham Research, která FDX upgradovala z "neutral" na "accumulate" a také zvýšila cílovou cenu z 51 na 62 USD.
-
Jeďte později a blíž…
Jak ušetřit na dovolené? Pokud se ještě rozhodujete kam letos vyrazíte na dovolenou, věnujte výběru své dovolené náležitou pozornost. Vybere si méně bližší nebo méně vyhlášené středisko mimo hlavní sezónu.