-
Podnikatelé ze zaplavených oblastí mohou žádat stát o prominutí penále. A nejen oni
Podnikatelé, kteří byli zasaženi zářijovými záplavami, mohou požádat o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění. A pokud by jim to nevyšlo, mohou to zkusit ještě se splátkovým kalendářem.
-
Milostivé léto brzy skončí a s ním i možnost zbavit se exekuce kvůli zdravotnímu pojištění
Jste dlužníkem u Všeobecné zdravotní pojišťovny, protože jste řádně neplatili zdravotní pojištění? Právě běží poslední Milostivé léto. Využijte ho a požádejte o odpuštění penále a exekučních nákladů.
-
Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud
Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi se nově odvádějí srážky ze dvou třetin čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelných částek, i když vymáhané dluhy nejsou přednostní. Dosud se sráželo jen z jedné třetiny.
-
Kdy musí dlužník uhradit celý dluh, ačkoliv má dohodnutý splátkový kalendář?
Na co si musí dlužník dát pozor, když platí ve splátkách? Co si musí hlídat, aby nemusel předčasně zaplatit celý dluh? A jaká má práva věřitel, když je dlužník v prodlení se splátkou?
-
Jaký je rozdíl mezi úroky smluvenými a úroky z prodlení?
Úroky z prodlení jsou sankcí za prodlení dlužníka se splněním závazku, sankcí za opožděné zaplacení peněžitého dluhu. Jejich výši stanoví zákon, ale lze ji změnit smlouvou. Smluvní úroky jsou cenou za poskytnutí úvěru. Co mají společného a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
-
Dluhy spotřebitele nemohou být důvodem k neuzavření smlouvy o dodávce energií
Insolvence ani exekuce spotřebitele nesmí být poskytovateli energií brány jako důvod, proč s danou osobou neuzavřít smlouvu o dodávce energií. Případem se zabýval veřejný ochránce práv, který napadl přístup Energetického regulačního úřadu.
-
Platební rozkaz zaslaný do datové schránky je nově považován za doručený, i když se do ní nepřihlásíte
Od 1. července je účinná novela občanského soudního řádu, která nově umožňuje zasílané platební rozkazy považovat za doručené i tehdy, když se do nich jejich majitelé ani nepřihlásí.
-
Oddlužení se brzy zkrátí na 3 roky. Jaké novinky čekají oblast osobního bankrotu?
Osobní bankrot čekají změny. Proces oddlužení se zkrátí. Celková splacená částka, po které bude dlužník od zbytku závazků osvobozen, bude víc záviset na celkové majetkové situaci.
-
O kolik se snížila nezabavitelná částka v roce 2024?
Od 1. ledna 2024 došlo ke snížení normativních nákladů na bydlení, od kterých se odvíjí i výše nezabavitelného minima, tedy částky, která musí dlužníkovi zůstat z jeho příjmů při srážkách ze mzdy.
-
Běží poslední milostivé léto, tentokrát maže dluhy na zdravotním pojištění
Čtvrté milostivé léto začalo v pondělí 1. července. Osoby mající u zdravotní pojišťovny dluhy v exekuci tak mohou využít akce a za splnění podmínek nechat smazat penále.
-
Od 1. července začíná další milostivé léto. Tentokrát pomůže ale jen minimu dlužníků
Institut milostivého léta opět pomůže některým dlužníkům. Tentokrát ale nepůjde o žádné velké množství lidí. Nepatříte přesto náhodou mezi ně?
-
Doba oddlužení se zkrátí na 3 roky, novelu schválila Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna po dlouhém projednávání schválila 22. května ve třetím čtení zkrácení doby oddlužení z 5 let na 3 roky. Nyní ještě musí novelu schválit Senát a podepsat prezident.
-
Jak zjistíte, zda nedlužíte finančnímu úřadu na daních?
Chcete mít klidnou hlavu a ujistit se, že nedlužíte na daních u finančního úřadu? Ukážeme vám, jak postupovat.
-
Nová základní pravidla pro vyplácení peněžité pomoci zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů
Pokud se firma jako zaměstnavatel dostane do pracovní neschopnosti, mohou jeho zaměstnanci za určitých okolností dosáhnout na náhradu mzdy od státu. Kdy je zaměstnavatel v platební neschopnosti? Kdo ze zaměstnanců má na peníze nárok a jaká je výše pomoci?
-
Příklady a návody výpočtu exekučních srážek ze mzdy v komplikovanějších situacích
Jak se na zaměstnancově mzdě podrobené exekuci projeví, když se změní výše nezabavitelné částky? A co se srážkami udělá, když je nařízena exekuce kvůli výživnému?
-
Dluhy, penále nebo přeplatky na sociálním pojištění nově zjistíte online
Nejste si jisti, zda nemáte dluh na sociálním pojištění? Nebo o něm víte, ale zajímá vás jeho přesná výše? Jak moc se rozrostl o penále? Nově to můžete zjistit online.
-
O kolik se dlužníkům zvýšily srážky ze mzdy? Porovnání s rokem 2023 v příkladech
Kvůli snížení nezabavitelného minima zůstane dlužníkům v roce 2024 ze mzdy méně. Jak si pohoršili oproti roku 2023?
-
Dlužníci na zdravotním pojištění budou moci požádat o odpuštění některých dluhů
Stát umožní prominutí některých dluhů na zdravotním pojištění, konkrétně půjde o prominutí penále a exekučních nákladů. Akce má navazovat na již proběhlá milostivá léta. Návrh poslanců 17. ledna podpořila vláda.
-
Kolik činí aktuální výše nezabavitelného minima?
Od 1. ledna 2023 se zvýšila částka nezabavitelného minima, která nesmí být dlužníkovi stržena z jeho měsíční mzdy. Podle jakých parametrů se počítá její výše?
-
Kdy a jak můžete vydědit potomka pro marnotratnost nebo zadlužení?
Jaké dopady má vydědění dítěte na další potomky čili na děti dětí? Je dělání dluhů, exekuce nebo insolvence automatickým důvodem k vydědění, který může použít rodič vůči svému dítěti?
-
Podnikatelé v dluzích mohou nově před úpadkem vyjednávat o nápravě s věřiteli
Do českého právního systému se dostává novela zákona, která má pomoci firmám řešit jejich finanční problémy, aniž by musely vyhlásit úpadek. Pomoci jim v tom má tzv. preventivní restrukturalizace.
-
Stát chystá nové nástroje pro rychlejší vymožení dlužného výživného
Spolu s navrhovanými změnami v novele zákona, která má ulehčit a urychlit rozvody, navrhuje Ministerstvo spravedlnosti také nové nástroje, které umožní rychlejší vymožení dlužného výživného.
-
Co je smluvní pokuta, jaká jsou pravidla pro její dohodnutí a jak ji snížit?
Jak určit výši smluvní pokuty, aby byla účinná a nebyla nepřiměřená? Co musí udělat dlužník, aby ji nemusel platit celou, i když původně souhlasil a neuvědomil si důsledky?
-
Jak vypořádat rozvod, když nemovitost jednoho z manželů splácela hypotéka ze společných prostředků?
Občanský zákoník souvislosti majetku při rozvodu řeší jen rámcově, stroze, nekonkrétně – musely ji zodpovědět až soudy. Jeden z manželů si může odnést po rozvodu plně, nebo hodně vyplacenou nemovitost a druhý nic. Proč tomu tak je?
-
Povolil vám soud oddlužení? Ani dary či dědictví byste si neměli nechat
Dary ani dědictví byste si v oddlužení správně nechávat neměli. Vše musíte nahlásit insolvenčnímu správci a ten následně rozhodne o zpeněžení.
-
Jaká jsou nová pravidla pomoci zaměstnancům insolventních firem?
Od května došlo ke zvýšení finanční pomoci státu pro nové případy insolvence podniků a od července došlo ke změně některých pravidel.
-
Proč je nucené vymáhání dluhů a splnění dalších povinností dvoufázové? Kdy jít k soudu a kdy k exekutorovi?
Jak probíhá vymáhání povinnosti třeba ze smlouvy, kterou někdo nechce splnit dobrovolně? Co je nalézací řízení a co exekuční řízení? Co je exekuční titul? Jak ho získat a jak s ním nakládat?
-
Které dluhy stát lidem odpustí během třetího Milostivého léta?
Stát od 1. července do 30. listopadu 2023 umožní lidem zbavit se některých daňových dluhů a dluhů na sociálním pojištění. O jaké dluhy půjde?
-
Třetí Milostivé léto začne již 1. července. Jak se zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění?
V rámci třetího Milostivého léta se budou moci lidé zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění. Milostivé léto začíná již 1. července a končí 30. listopadu 2023. O odpuštění dluhů mohou požádat jak fyzické, tak právnické osoby.
-
Co se mění v pomoci státu zaměstnancům krachujících podniků, které jim neplatí za jejich práci?
Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit dlužné mzdy místo insolventních firem. Co se mění od 1. července 2023? Jak se bude nově postupovat?
-
Doba oddlužení se pravděpodobně zkrátí z pěti let na tři
Ministerstvo spravedlnosti připravilo již v roce 2022 návrh zákona, kterým by se měl proces oddlužení zkrátit na 3 roky. Návrh zákona má v blízké době projednávat vláda. Následně o něm bude hlasovat parlament. Účinnost novely je plánovaná od 1. ledna 2024.
-
Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
-
Kdo za vás může podat návrh na oddlužení? Pozor si dejte na oddlužovací šmejdy
Ministerstvo spravedlnosti zmodernizovalo portál pro dlužníky, který přehlednou formou poradí, jak požádat soud o oddlužení a zbavit se tak části dluhů. Zároveň chce dlužníky varovat před tzv. oddlužovacími šmejdy.
-
Pět situací, kdy vám soud nepovolí oddlužení
Zvažujete podání žádosti o oddlužení? V některých situacích ji soud zamítne už jen z formalistických důvodů, jindy může hrát roli i nepoctivý záměr nebo nejasná situace.
-
Dlužníkům bude odpuštěno penále na daních a sociálním pojištění. Návrh zákona prošel prvním čtením
Poslanci 5. dubna 2023 v prvním čtení podpořili dva vládní návrhy zákona o pokračování tzv. Milostivého léta. Dlužníci by se tak mohli zbavit penále na daních, sociálním pojištění i komunálních poplatcích.
-
Nemáte peníze na daně? Požádejte finanční úřad o posečkání
Nemůžete zaplatit daň finančnímu úřadu z důvodu nepříznivé finanční situace? Jaké podmínky musíte splnit, aby vám finanční úřad umožnil uhradit daň později, nebo ve splátkách?
-
Co vám (ne)může zabavit exekutor?
I když jste se dostali do složité situace a hrozí vám exekuce, neznamená to, že přijdete o všechno. Řadu věcí si exekutor odnést nesmí.
-
Srážky ze mzdy při exekuci: dlužník má splácet, ne upadnout do chudoby
Účelem exekuce srážkami ze mzdy je samozřejmě zaplacení dluhů, které nejsou spláceny dobrovolně. Zároveň ovšem dlužník nemůže skončit v chudobě. Jsou nezabavitelné částky dobře nastaveny? Jak se projevuje v exekucích zvyšování životního minima a nákladů na bydlení?
-
Jak vymáhat nezaplacenou fakturu mimosoudní cestou?
Již se vám stalo, že jste vykonali požadovanou práci, zaslali fakturu, ale žádné peníze od klienta vám na účet nepřišly? Jak se proti těmto neplatičům bránit a jak situaci předcházet?
-
Poslední Milostivé léto 2023: stát umožní dlužníkům zbavit se dluhů na daních a sociálním pojištění
I v roce 2023 počítá stát s pokračováním Milostivého léta. Tentokrát bude zaměřeno na daňové dluhy a dluhy na sociálním pojištění. Návrh Ministerstva financí bude v příštích dnech projednávat vláda.
-
8 omylů o dluzích na zdravotním pojištění v příkladech
Neplacení zdravotního pojištění znamená nárůst dluhu o penále. Dlužníkem na zdravotním pojištění se mohou stát nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i osoby bez zdanitelných příjmů. Co je dobré vědět o dluzích na zdravotním pojištění?
-
Máte dluhy u sociálky? Možná je budete moci splatit bez sankcí
Stát chce motivovat dlužníky s neuhrazeným pojistným, aby své závazky doplatili. Odpustí jim za to penále a exekuční náklady, takže si budou moci výrazně snížit celkovou výši dluhu.
-
Jak, kdy a proč se letos měnila čísla pro exekuční srážky ze mzdy a důchodu?
Jak vysoké bylo nezabavitelné minimum v jednotlivých kalendářních čtvrtletích letošního roku 2022? Jak se rozděloval exekuovaný příjem mezi dlužníka a věřitele?
-
Jaké je nezabavitelné minimum při srážkách ze mzdy či důchodu? Kdy se exekuce zastavuje?
Exekučně nezabavitelné minimum může být vyšší: Kolik peněz nyní nově zůstává při exekuci dlužníkům a kolik připadá věřitelům? A co když zaměstnancova mzda stačí právě jen na nezabavitelné částky? Kdy se exekuce zastavuje?
-
O Milostivé léto zažádejte nejpozději do 15. listopadu. Jak na to?
Milostivé léto tu sice bude až do konce listopadu, ale přesto se vyplatí zažádat nejpozději dva týdny před koncem. Proč a jak postupovat?
-
Milostivé léto II poběží do konce listopadu. Už jste o něj požádali?
Milostivé léto by mohlo pomoci velkému množství dlužníků. Možnost je však časově omezená. Jaké jsou lhůty a nemůže pomoci náhodou i vám?
-
Už zítra začíná Den bez dluhů a vy si můžete nechat zdarma poradit
Dlužníci mají jedinečnou možnost nechat si poradit se svými pohledávkami. Další pomoc v oblasti finanční gramotnosti je určena i pro Ukrajince. Kde a za kolik?
-
Dlužníkům zůstane na účtech více peněz. O kolik se zvýšila částka nezabavitelného minima?
V souvislosti se zvýšením normativních nákladů na bydlení od 1. října vzrostl také limit nezabavitelného minima, tedy částka, na kterou nemůže exekutor sáhnout. O kolik se částka navýšila?
-
5 otázek ohledně Milostivého léta, které si možná pokládáte
Ve čtvrtek započalo druhé kolo Milostivého léta. Mnozí, kteří by jej chtěli využít, však v této oblasti stále tápají. Jaké otázky a odpovědi by vás mohly zajímat?
-
Jak zažádat o Milostivé léto
Chcete využít milostivého léta, abyste vyřešili své exekuce? Pokud ano, pojďte se podívat na malý návod, jak vlastně v takové situaci postupovat.
-
Zítra začíná druhé Milostivé léto
Už zítřejším dnem začíná druhé milostivé léto a podle některých jazyků by mělo být také poslední. Kdo může institut využít a zbavit se tak exekucí?
-
Nezabavitelné minimum pro dlužníka v exekuci se opět zvýšilo
Letos bylo kvůli inflaci už podruhé zvýšeno životní minimum. V důsledku toho se zvyšují nezabavitelné částky pro dlužníka v exekuci. O kolik více mu nyní musí ze mzdy nebo důchodu zůstat?
-
Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?
Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?
-
Kde získat potvrzení o bezdlužnosti?
Ocitli jste se v nové životní situaci, kdy musíte dokládat potvrzení o bezdlužnosti? Kde takové potvrzení získat a lze o něj zažádat i z pohodlí domova?
-
5 případů, kdy nebudete platit penále u dluhu na sociálním pojištění
Máte dluh na sociálním důchodovém pojištění? Jak je to v takovém případě s penále? Kdy ho nemusíte platit?
-
Penále u dluhů na pojistném se zvýšilo
Kontaktovali vás s tím, že máte dluh na zdravotním nebo sociálním pojištění? Jak se na takovém dluhu vyměřují penále? A co se změnilo?
-
Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte
Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?
-
Milostivé léto se bude na podzim opakovat
Nestihli jste během milostivého léta vyřešit své dluhy? Tak to pro vás máme dobrou zprávu. Bude se totiž opakovat, ale se změnami. Jakými?
-
Zaměstnavatel dluží? Kdy a kolik místo něj zaplatí zaměstnancům stát?
Zaměstnanci mají právo na to, aby mzdové nároky, které jim nevyplatil a zůstal dlužen zaměstnavatel, uspokojil stát prostřednictvím úřadů práce. Jenže peněžitá pomoc je limitována. Kolik může maximálně činit po valorizaci od 1. května 2022?
-
Jak se sráží ze mzdy, když má někdo více exekucí?
Když už někdo spadne do dluhů a exekucí, obvykle má více srážek ze mzdy najednou. Podle jakých pravidel se pak dělí věřitelé o dlužníkovy peníze? A kolik zůstává samotnému dlužníkovi a jeho rodině?
-
Jak se počítají srážky ze mzdy, na kterou je uvalena exekuce?
Co rozhoduje o tom, kolik ze mzdy připadne v exekuci věřitelům a kolik zůstane dlužníkovi? Jak je to od dubnové mzdy po zvýšení životního minima?
-
8 praktických důvodů vzniku dluhu na zdravotním pojištění
Zaměstnancům sráží zdravotní pojištění z hrubé mzdy zaměstnavatel a současně za ně zdravotní pojištění ještě platí. Samoplátci si však musí sami plnit zákonné povinnosti, v opačném případě zdravotní pojišťovny důsledně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i dlužné penále.
-
Jakým způsobem může zaměstnanec vymáhat nevyplacenou mzdu po zaměstnavateli?
Čekání na vyplacení mzdy od zaměstnavatele se někdy může stát nekonečným. Jak se bránit vůči nezodpovědným zaměstnavatelům a přes jaké orgány vymáhat nevyplacenou mzdu?
-
Co nejdříve splácíte u dluhu? Úroky?
Pořadí, v jakém je splácen samotný dluh čili jeho jistina a pak její příslušenství jako jsou úroky, úroky z prodlení, náklady na vymožení dluhu, ovlivňuje celkovou délku splácení, tedy to, kdy se dlužník plně zbaví zátěže.
-
Nejpozději během příštího týdne můžete splatit dluhy bez úroků
Využili jste už možností milostivého léta? Pokud ne a chcete, měli byste okamžitě začít jednat. Vyřešit svůj dluh totiž půjde už jen do konce příštího týdne.
-
Když selže rozum přichází zadlužení, opravdu?
Jak se bránit zadlužení? Jaké jsou triky při poskytování půjček? Jaký je proces rozhodování? Jak se rozhodnout pro tu správnou půjčku?
-
Milostivé léto platí i pro dlužníky u VZP. Úlevy nachystala i Moneta
Máte dluhy u zdravotní pojišťovny? Pomoci vám může milostivé léto. Jakým způsobem ho můžete využít u všeobecné zdravotní pojišťovny? A co byste měli vědět?
-
Srovnání finanční situace českých domácností a pomoc z dluhů
Předchozí rok výrazně otřásl rozpočtem řady nejen českých domácnosti. Jak je na tom jejich finanční situace ve srovnání s letošním rokem a kde vám mohou pomoci s dluhy.
-
Zítra začíná milostivé léto: 5 věcí, které byste o něm měli vědět
Pokud máte dluhy, zpozorněte. Zítřejším dnem začíná milostivé léto, které usnadní život mnoha dlužníkům. Přečtěte si, zdali se na vás náhodou nevztahuje a kolik budete muset platit.
-
Co je dobré vědět, když chcete investovat do dluhopisů?
Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.
-
Proč uzavření předmanželské smlouvy není ostuda a před čím vás chrání?
Každý rok proběhne v České republice tisíce svateb. Naprostá většina budoucích manželů pak neuzavře předmanželskou smlouvu. Proč je dobré o ní minimálně uvažovat a před čím vás chrání?
-
Jak řešit dluhy u zdravotní pojišťovny?
Samoplátci zdravotního pojištění mohou mít v praxi problémy s placením zdravotního pojištění. Jak v takových případech postupovat? Na co si dát pozor?
-
Předčasné splacení hypotéky možná zdraží. Kolik zaplatíte navíc?
V Poslanecké sněmovně leží dva návrhy, které mají sjednotit pravidla výpočtu poplatku za předčasnou splátku hypotéky a zastropovat jeho výši. Pro spotřebitele to většinou bude znamenat vyšší náklady.
-
Jak získat peníze, které dluží zaměstnavatel, od státu
Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit mzdy, které jim dluží zaměstnavatel, který se dostal do platební neschopnosti. Jak na to?
-
Kdy se musí doplatit poplatek z prodlení?
Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.
-
Rozhovor s KRUK: Došlo během roku 2020 k většímu zadlužení u Čechů a Slováků?
Myslíte si, že se lidé během pandemie více zadlužili? A byl odklad splátek dobrou volbou? Na tyto otázky pro Finance.cz odpoví Jaroslava Padendalová, generální ředitelka společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.
-
Jak se počítají exekuční srážky ze mzdy v roce 2021?
Kolik dostanou věřitelé a kolik zůstane dlužníkům? Po změnách pravidel v minulých letech a valorizaci nezabavitelného minima zůstane od 1. 1. 2021 zaměstnancům v exekuci ze mzdy více peněz, věřitelé dostanou méně, splácení dluhů se prodlouží.
-
(3) Zaměstnavatel v insolvenci: Co s nevyplacenou mzdou zaměstnance?
Zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti a nezaplatil vám mzdu, na kterou máte právo? Jakým způsobem můžete uplatnit své mzdové nároky a kam vaše cesta nejdříve povede?
-
Jak se zvýší státní dluh po koronavirové krizi?
Jak se zvýší státní a veřejný dluh po rekordním "koronavirovém" schodku státního rozpočtu? O kolik vzroste ku poměru k HDP?
-
Jaké jsou pozitivní dopady pandemie koronaviru?
Proč jásat nad pandemií koronaviru? Ne, nebudeme filozofovat o tom, že strávíte více času s rodinou, uspořádáte si myšlenky i domov. My se na věc podíváme z hlediska fungování státu a ekonomiky.
-
7 změn, které s sebou přineslo moratorium exekucí a insolvencí
Jste v době nouzového stavu v exekuci anebo rovnou v insolvenci? Jak se aktuální pandemie promítne na vymáhání exekucí a řešení osobních bankrotů nejen občanů, ale i firem?
-
Co je dobré vědět o dluhu na zdravotním pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů jsou pro účely placení zdravotního pojištění samoplátci s povinností měsíční platby zdravotního pojištění. Neplacení pojistného je sankciováno a zdravotními pojišťovnami vymáháno. Kdy lze dluh snížit? Proč se nedá před dluhy utéct?
-
Příklady vzniku dluhu na zdravotním pojištění
Platba zdravotního pojištění je povinná, přičemž osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí jako samoplátci plnit své zákonné povinnosti, jinak je jim předepsáno penále. Jaké jsou nejčastější příčiny dluhu?
-
Jak je to s dluhy a pokutami na daních a pojistném?
Budete letos podávat daňové přiznání? V takovém případě rozhodně nepodceňujte termín podání. Za pozdní odevzdání vás čekají penále a pokuta. Za nezaplacení nedoplatku a dluhů se pak můžete dokonce ocitnout v daňové exekuci.
-
Jak se budou počítat srážky ze mzdy při osobním bankrotu v roce 2020?
Občané v osobním bankrotu budou mít letos opět výhodnější podmínky. V lednu se totiž zvýšila částka normativních nákladů na bydlení. Dlužníkům tedy zůstane více peněz.
-
Výše alimentů se mění s věkem dítěte. Jak a kde o ně žádat?
Přestože manželství rozvodem oficiálně končí, existuje celá řada věcí, které spolu muž se ženou musejí řešit i nadále. Zejména tehdy, mají-li se podílet, byť již každý odděleně, na východě svého dítěte. V takovém případě je totiž potřeba dohodnout se, kdo komu bude platit výživné a v jaké výši. Pakliže tak rodiče neučiní, rozhodne místo nich soud.
-
Kdo vám může pomoci dostat se z dluhů? Společnost KRUK
Máte problém se splácením dluhů? Anebo chcete pomoct někomu blízkému? Možná jen hledáte někoho, kdo by vám mohl se splácením poradit. Pomoci by vám mohla společnost KRUK.
-
Jak se může pronajimatel chránit proti prodělání a neplatičům
Neplatící nájemník v bytě představuje pro pronajímatele velkou komplikaci. Už jeden nezaplacený nájem může narušit rodinný rozpočet. Právní úprava nájemního vztahu je ze zákona postavena tak, aby chránila více nájemníka než pronajímatele. Co by tedy měl majitel bytu do smlouvy zanést, aby minimalizoval rizika?
-
4 finanční tipy pro samoživitelky
V České republice se rozvede přibližně každé druhé manželství. Pokud se ve svazku ještě nenarodily děti, asi se zas tolik neděje. Daleko častěji se ale rozpadnou manželství s dětmi, které pak vychovává jeden z partnerů. Ve většině případů připadne výchova dítěte na ženu. Finanční situace samoživitelky se pak může hodně zkomplikovat. Jak si ji alespoň trochu ulehčit?
-
Vymahači to na nás zkouší
Vymahačské společnosti mají své metody, jak dostat z lidí peníze. A hlavně to platí o těch nešťastnících, kteří své dluhy spláceli se zpožděním, nebo vůbec. A i když jste už „čistí“ a máte vše zaplaceno, upomínky chodí dál. Nenaleťte jim!
-
Každá 10. faktura v Česku je zaplacena až po splatnosti
Nejspíše každý podnikatel se setkal s placením faktur po splatnosti a někteří podnikatelé ani jinak faktury neplatí. Kolik % faktur je placeno až po splatnosti? Zlepšuje se platební morálka?
-
Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...
Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?
-
Rozhovor: Jak vypadá vymáhání dlužných mezd přes úřad práce v praxi
Máte uzavřenou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem a ten vám přestal vyplácet mzdu? Víte, že máte nárok na kompenzaci od úřadu práce? Jak v takovém případě postupovat?
-
Experti radí: Tohle jsou 4 neprůstřelné důvody, proč zamítnou vaši žádost o půjčku
Vyřízení půjčky bývá náročné a i malá chyba vás může stát to, že ji nezískáte. Na co si dát tedy pozor? A jak se hodnotí vaše bonita?
-
Nová pravidla oddlužení a osobního bankrotu pro rok 2019
Od začátku června začala platit nová pravidla pro oddlužení. Co se tedy pro dlužníky a osobní bankrot mění?
-
Co dělat, když mi zaměstnavatel neplatí sociální pojištění?
Neplacení pojistného vás může přijít draho. Důležité je situaci aktivně řešit. Co tedy dělat, když neplatíte sociální pojištění? A co když za vás sociální pojištění nehradil váš zaměstnavatel?
-
Jak nezdědit dluhy?
Zemřel vám předek a měl nějaký majetek, budete dědit. Pro většinu z nás je to jedna smutná a jedna veselejší zpráva, pro několik jedinců jsou to ale dvě smutné informace, protože dědeček třeba prohrál v kartách či automatech, co mohl. A zbyly jen dluhy, které se taky dědí. Co teď?
-
Co vás může překvapit při přechodu k novému operátorovi?
Chcete přejít k jinému operátorovi, protože jste zjistili, že má výhodnější podmínky? Zalíbil se vám tarif, kde je víc volných minut, SMS zdarma a pořádná porce dat? V tom případě se připravte, že vás může řada věcí překvapit.
-
Co dělat, když nemáte na splátku půjček?
Dnes splácí nějakou půjčku téměř každý. Byt, auto anebo partner, který se neuváženě zadluží… Výsledek může být stejný. Najednou vám rozpočet na splácení pohledávek nestačí. Co se dá v takovém případě dělat?
-
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Všechny závazky je potřeba hradit řádně a včas. Občané nezvládající splácení svých závazků musí počítat s exekucí. Věřitelé si své pohledávky pečlivě hlídají. Jak vysoké mohou být srážky ze mzdy? Jak vysoké je nezabavitelné minimum?
-
Jak je to s dědictvím, když mám dluhy a jsem v exekuci ?
Víte, že budete dědit po zesnulém příbuzném, ale vaším problémem je, že jste v exekuci? Má exekutor právo zabavit vám zděděný majetek po zesnulém? Co v takové situaci dělat?
-
Změny v oddlužení a nezabavitelné minimum v roce 2019
Jste v insolvenci? Plánujete si v roce 2019 zažádat o osobní bankrot? V tom případě byste si měli přečíst, jaké změny oproti loňskému roku nastaly.
-
Jak postupovat při zdědění dluhu?
Smrt v rodině je vždy tragédie. Po pohřbu se navíc dědici musejí účastnit pozůstalostního řízení, ve kterém se bude řešit rozdělení majetku po zesnulém. Co když vám ale nezanechá žádné jmění, ale jenom dluhy? Anebo oboje?