-
Když selže rozum přichází zadlužení, opravdu?
Jak se bránit zadlužení? Jaké jsou triky při poskytování půjček? Jaký je proces rozhodování? Jak se rozhodnout pro tu správnou půjčku?
-
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
-
Co je a k čemu slouží RPSN?
Roční procentní sazba nákladů, tedy RPSN, vám může zamotat hlavu. Je dobré ji znát, nebo je lepší, když ji před námi banka přece jenom schová?
-
Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Před dluhovou pastí pomůže konsolidace a refinancování půjček
Máte půjčku na auto, vyčerpaný kontokorent a také úvěrovou kartu. Splátky tak posíláte hned několika směry, přičemž si každý z věřitelů nezapomene naúčtovat příslušné poplatky. Možná stojí za to, uvažovat o sloučení půjček do jediného úvěru. Tomuto opatření se říká konsolidace. Celý dluh si navíc můžete přestěhovat k jiné úvěrové společnosti pomocí takzvaného refinancování. Aby vše provázela také řádná úspora, je třeba si pohlídat několik věcí.
-
Éra levných peněz končí. Co na to naše peněženky?
Centrální bankéři letos už dvakrát zvedli základní úrokové sazby. Snaží se zchladit rozjetou ekonomiku a brzdit rostoucí inflaci. Jak pocítí lidé vyšší sazby na svých peněženkách?
-
8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou
Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!
-
5 tipů, jak se zorientovat v nabídce půjček. Co přinesl nový zákon?
V oblasti spotřebitelských úvěrů se lze setkat s nepřeberným množstvím různých produktů a běžný člověk se v nabídce často ztrácí. Nová legislativa má ambici pročistit trh především od nepoctivých poskytovatelů a zprostředkovatelů a jejich neprůhledných produktů či nekalých praktik. Od letošního března již mnohé firmy nesmějí půjčky nabízet, protože nevyhověly náročným kritériím pro získání licence. Přinášíme 5 tipů, na co si dát pozor, když si chcete půjčit.
-
Průzkum: Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru
Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru, akceptovatelná úroková sazba nebo RPSN (roční procentní sazba nákladů) a výše splátek. Zájemci o půjčku často vezmou první nabídku a jen zřídka ji srovnávají s dalšími. Půjčku chtějí rychle a podstatnou roli hraje možnost předčasného splacení, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research, kterého se v ČR a na Slovensku zúčastnila tisícovka respondentů.
-
Věrnostní programy kreditních karet: který a pro koho? Srovnali jsme je!
Kreditní karty toho v dnešní době umí opravdu hodně. Peníze v pohotovosti, bezúročné období, třeba i bez poplatku. A taky nabízí nějaké ty výhody v rámci věrnostních klubů. Chcete peníze zpět nebo slevu ve svém oblíbeném obchodě? Zařiďte si tu správnou kreditku.
-
Jak nepadnout do vánoční pasti na peníze?
Už jste začali nakupovat vánoční dárky? Pro maminku, pro babičku, pro děti, pro tatínka, pro dědečka. To je stovka támhle, tisícovka tuhle, účet prázdný, peněženka vysypaná, ale potřebujete nakoupit ještě stromeček a zásoby na Vánoce. Však si na to můžu půjčit, asi si říkáte. Je to ale dobrá volba?
-
Nový zákon má lépe chránit lidi s úvěrem, platí od 1.11.
Spotřebitelé budou moci od čtvrtka rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezí se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr budou mít také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru, který ve čtvrtek vstupuje v platnost.
-
Zadlužení Čechů roste, splácíme ale lépe než Němci či Francouzi
Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí 1,92 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně snížil na 3,06 milionu osob. Lidé si půjčují větší částky a lépe splácejí své úvěry, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
-
Půjčka nemusí vyjít draho. Akční nabídky slibují úrok 0 %
Na vánoční dárky si nepůjčujte! I když s touto radou bude většina lidí souhlasit, stále se najdou tací, kteří se neváhají na Vánoce zadlužit. Když už jste se rozhodli, že si letos na vánoční dárky půjčíte, vše si v klidu ještě jednou promyslete, vyberte si správný typ půjčky a vyhledejte nejvýhodnější nabídku.
-
Chudý Lucemburčan by byl v Česku boháč
Lucemburčan s ročním příjmem 20 500 euro je považován za "chudého", v Česku takto vysoký příjem mají jen lidé s nadstandardními příjmy. Jak vysoká je hranice chudoby v EU? Jak se liší hranice chudoby pro jednotlivce a rodinu?
-
Chcete si vzít úvěr? Nezapomeňte posoudit RPSN
Roční procentní sazba nákladů představuje základní ukazatel ceny úvěru. Zahrnuje v sobě úrokovou sazbu i bankovní poplatky. Díky RPSN se může spotřebitel lépe orientovat v široké nabídce úvěrů a půjček u různých finančních institucí.
-
Chybná RPSN v úvěrové smlouvě? Dostanete zpět většinu úroků
Roční procentní sazba nákladů (RPSN) na spotřebitelský úvěr musí být ve smlouvě uvedena ve správné výši. Omyl nebo početní chyba při jejím stanovení znamená, že se na úvěr uplatní diskontní sazba České národní banky z doby uzavření smlouvy. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, jehož očekávané odůvodnění je nově dostupné v internetové databázi.
-
Hypotéky i úvěry jsou letos levnější
Většina bank nabízí letos lepší úrokové sazby u úvěrových produktů. A to jak u hypoték, tak u neúčelových úvěrů. Pozor si však musíte dát třeba na platební historii. To jsou nejzajímavější závěry porovnávacího výzkumu úrokových sazeb, který uskutečnila analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016.
-
Jak na refinancování úvěru
Dlouhodobě nízké úrokové sazby nám sice přináší malý zisk na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, ale zato nabízí mnoho příležitostí, jak si razantně snížit nejen úroky a splátky u našich úvěrů, ale zredukovat i bance skutečně zaplacenou výslednou sumu. Oblíbená výše splátky uváděná v reklamách je totiž ukazatel nepodstatný. Pokud chcete na splácení půjčky opravdu ušetřit, musí vás zajímat RPSN a skutečně zaplacená suma bance. Jak postupovat při refinancování úvěru?
-
Předčasné splacení úvěru nemá být trestáno, praví nový zákon
Sněmovna schválila zákon, který posílí pozici spotřebitelů na finančním trhu a zpřehlední úvěrový trh. Pokud jej schválí Senát, spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Zákon vychází z myšlenky, že předčasné splacení úvěru nemá být trestáno. Zpřísnění podmínek by mohlo eliminovat řadu společností s cílem nepůjčovat, ale spíše lichvařit.
-
mBank vstupuje na trh refinancování úvěrů
Největší internetová a mobilní banka mBank prostřednictvím svého úspěšného produktu s názvem mPůjčka Plus plánuje vstoupit na slibný trh refinancování.
-
Stále více Čechů si bere půjčky, zejména na bydlení
Počet lidí s úvěry na bydlení se významně zvýšil, berou si v průměru menší částky. I přes zvýšený počet lidí s půjčkami dosahuje podíl ohroženého dluhu na jeho objemu stejných hodnot jako před rokem. Banky a finanční instituce častěji prověřují úvěrovou historii žadatelů o půjčky. Lidé se ke svým závazkům chovají zodpovědněji a kontrolují stav svých závazků už i on-line.
-
Ekonomika nabírá obrátky. Objem leasingu, úvěrů a faktoringu rostl o 11 %
Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 70,88 miliardy korun, to je o 11,3 % více než ve stejném období roku 2013. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního pololetí 221,94 miliardy korun. Nejvíce se zvýšil zájem o financování firemních investic.
-
Kauza RPSN: Stovky oklamaných zákazníků se brzy dočkají odškodnění
Příběh o špatně vypočítané roční procentní sazbě nákladů (RPSN), který hýbe českým finančním trhem, spěje ke kapitole, na kterou se těší všichni poškození spotřebitelé. Ta kapitola má titulek Odškodnění a významně se na ní podílí unikátní webový projekt www.levnejsiauto.cz zaměřený na prodej automobilů. Největší újmu totiž utrpěli právě klienti, kteří se nechali oklamat úvěrem na to nejdražší zboží. Smyslem projektu je shromažďovat stížnosti, analyzovat úvěrové smlouvy a v případě zjištění chybné RPSN zajistit odškodnění.
-
Spor o poplatek: Ústavní soud vydal první nález
Tento týden v úterý byl Ústavním soudem vydán první nález ve sporu o platnost, či neplatnost ujednání o poplatku za správu úvěru. Ústavní soud zamítnul ústavní stížnost stěžovatelky v pozici klientky banky. Tento nález velmi výrazně ovlivnil celý dosavadní souboj o poplatek, a to ve prospěch bank.
-
Zastropování RPSN lichvu neomezí, nejvíce by uškodilo samotným spotřebitelům
Zavedení maximální výše roční procentní sazby nákladů (RPSN) by podle Platformy pro odpovědné finance nevedlo k eliminaci lichvy. Paradoxně by nejvíce uškodilo samotným spotřebitelům. Stanovení maximální RPSN by mnohým z nich znemožnilo dosáhnout na úvěr, protože jejich rizikový profil by neumožňoval, aby jim byl poskytnut úvěr s menší sazbou.
-
K čemu slouží úvěrové registry?
V moderní bankovní praxi je běžné, že banka si u žadatele o úvěr zjistí, resp. ověří, jeho současnou i minulou úvěrovou situaci v tzv. úvěrových registrech. Registrů existuje ovšem několik. Chcete se v nich vyznat?
-
Dlužníkům a věřitelům zvoní hrana – nahradí je úvěrovaní a úvěrující
Již 1. ledna 2014 začne platit nový Občanský zákoník. Kromě celé řady změn a novinek se však můžeme „těšit“ také na nové právní klauzule a pojmy, které nám orientaci v novém dokumentu i dokumentech stávajících řádně ztíží. Byli jste zvyklí na pojmy dlužník vs. věřitel? Nově je v některých případech nahradí úvěrovaný a úvěrující. O které případy se jedná? Zaniknou staré pojmy?
-
Úvěrové pojištění – měli byste si jej sjednávat?
Snaží se nám jej „vnutit“ téměř ke všem produktům – hypotéce, spotřebitelskému úvěru či kreditní kartě. Úvěrové pojištění je pro finanční společnosti nejen lukrativním businessem, ale také prostředkem, jak snížit riziko toho, že si nebudete moci dovolit úvěr splácet. My, klienti finančních institucí tento produkt zase vnímáme jako zbytečně „vyhozených“ pár set či tisíc korun měsíčně. Jak je to vlastně s úvěrovým pojištěním ve skutečnosti, kdy se vyplatí si jej vzít a kdy se skutečně může jednat o „vyhozené“ peníze?
-
Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií
Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.
-
Špatné dluhy: Které to jsou a jak se jim vyhnout
Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán a dluhy mohou být jak dobré tak i špatné. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíl mezi špatnými a dobrými dluhy. Poznáte jak se jim vyhnout a v případě, že je již máte, jak se jich nejlépe zbavit.
-
Kakos: Dáváme vydělat věřitelům a šanci dlužníkům
Dlužníkům, kterým nepůjčí banka, doporučuji, aby se v žádném případě nepouštěli do dobrodružství s neznámými firmami, neplatili nikomu předem jakékoli poplatky za půjčku atd. a vyzkoušeli raději systém P2P půjček, uvedl v interview Roman Kakos, zakladatel a ředitel serveru Bankerat.cz.
-
Finanční rizika Vánoc: Půjčky na dárky
Vánoce jsou na Ladových kresbách vyobrazovány jako svátky klidu a míru. Na stole leží jablíčka a několik ořechů. Pod skromně ozdobeným stromečkem se netísní množství dárků. Prohlížíte si podobné obrázky, ale pohodu vám narušuje nepříjemný pocit? Jak Vánoce finančně zvládnete?
-
Navigátor by měl odlišit bezpečné věřitele od predátorů
Odborníci z Institutu ekonomických studií UK vytvořili Navigátor bezpečného úvěru. Ten zhodnotil podmínky padesáti bezúčelových hotovostních úvěrů u 34 poskytovatelů.
-
Lidé jsou v úvěrech rozvážnější, exekucí ale přibude
Lidé si berou méně úvěrů, přesto bude přibývat úvěrových selhání, insolvenčních návrhů a exekucí. I to, že nejčastěji dluží mladí lidé a penzisté, vyplývá ze studie Institutu ekonomických studií UK o zadlužování českých domácností.
-
Úvěrový rádce: Clubcard kreditní karta od Home Creditu
Plánujete v době Vánoc sáhnout i po nějakém úvěrovém nástroji? V rámci série článků o vánočních půjčkách jsme se podívali podrobně na známou Tesco kartu, nabízenou pod názvem Clubcard kreditni karta.
-
Halla: Naše konsolidace je i pro bohaté
Sloučení stávajících úvěrů do jednoho není určeno pouze klientům, kteří mají problém se splácením svých závazků, uvedl v rozhovoru pro Finance.cz Tomáš Halla.
-
Jsou studentské úvěry výhodné?
Vyplatí se studentovi pátrat u bank po úvěrech, určených speciálně pro studující? Jaká je nabídka na českém trhu?
-
Šmejkal: Zadlužování neodsuzuji, ale bez pravidel se se zlou potážeme
Průměrně máme okolo jednoho tisíce nových klientů za měsíc a předpokládám, že práce budeme mít dost i nadále, uvedl David Šmejkal v rozhovoru pro Finance.cz.
-
Češi se za krize změnili, jsou nyní obezřetnější
Podle úvěrových společností si jejich klienti přestali si půjčovat na dovolenou nebo zábavu. Žádají spíše o úvěry na důležité věci, jako je třeba rekonstrukce bytu.
-
Drábek: Do konce roku zůstanou sazby ČNB zřejmě nízko
Čtvrtletní sazba je pro banku jednodušší z pohledu administrativy. Důvod, který nás nakonec vedl k jednoměsíční sazbě, je zvyklost na našem trhu splácet měsíčně, uvedl v rozhovoru Tomáš Drábek.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Americké trhy dnes otevřely výraznýoslabením, které bylo převážně motivováno včerejšími negativními zprávami od společnosti Sprint, ale i od Adobe Systems nebo Genesis Microchip.
-
Kovy na LME ztrácí dech
Index šesti základních kovů LMEX obchodovaných na London Metal Exchange ztrácí dech. Zatímco od listopadu do března si připsal 165 bodů, za poslední dva měsíce o 45 bodů klesl, a to na 1 085.
-
Co dál s cestovními šeky?
Byli jste v zahraničí a zbyli Vám nějaké cestovní šeky. A co s nim? Chcete vědět zda je můžete vyměnit zpátky a kolik Vás to bude stát?
-
Denní brífink (BBG Finance)
Obavy a hrozba teroristických útoků brzdí burzu, výhled společnosti Home Depot investory zklamal.
-
Komoditní trhy v kostce
Nikl v Londýně v úterý již po páté za posledních šest seancí oslaboval, neboť zásoby tohoto kovu užívaného při výrobě nerez oceli vystoupaly na 3 1/2letá maxima. Zásoby niklu jsou nyní téměř jednou tak velké, jako minulý rok.
-
Jak lze získat kreditní kartu?
Blíží se léto a s ním i dovolené, a nebo si potřebujete dovybavit domácnost? Kde na to všechno vzít peníze? Můžete si vzít úvěr pomocí kreditní karty.
-
Káva zahájila týden růstem
Světové ceny kávy, jak arabiky, tak i robusty včera posílily. Po celý obchodní den cena kávy robusty více méně stagnovala. Poslední půlhodina však přinesla vlnu nákupů, které zasáhly stop objednávky a trh se běhěm několika minut vyšplhal na třítýdenní maximum, když dosáhl maxima 534 dolarů za tunu.
-
Dolar na maximu
USD/JPY oslabil na nové 5-ti měsíční minimum 125,20, těsně pod support na 125,32 50% retracement z růstu 115.75 k 135.15. Během noci se dolar obchodoval kolem 126 s maximem 126,07, stále pod klíčovou rezistencí na 126,40 a 126,80.
-
Komoditní trhy v kostce
Norsko, třetí největší vývozce ropy na světě, oznámilo, že plánuje po 30. červnu zvýšit svou produkci ropy. Spolu se svým větším rivalem, Ruskem, tím pádem bude ohrožovat snahu OPECu o udržení cen na jím požadované úrovni.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Poklidné obchodování přispělo ke stabilizaci trhu a po dvoudenním vybírání zisků se vydala burza opět do kladných čísel. Den s podprůměrným objem ochodu a minimální aktivitou nezachránilo ani oživení v závěru obchodování, které sebou přineslo realizaci nákupní objednávky na Český Telecom.
-
Výsledky hospodaření dalšího fondu
ING Penzijní fond, který je součástí holandské finanční skupiny ING, dosáhl v roce 2001 hrubý zisk 225 mil. Kč (v roce 2000 to bylo 137 mil. Kč).
-
APF ČR - vybrané ekonomické ukazatele - STRUKTURA INVESTIC V % K 1. 3. 2000