-
Stát značí cestu k provozu autonomních vozidel. Za nehody má nést odpovědnost výrobce
Od 1. ledna 2026 by mohli řidiči na českých silnicích využívat automatizovaná vozidla, na jejichž provoz člověk na místě řidiče jen dohlíží. Právě teď se pro ně ladí zákony. Mohla by jezdit na silnicích se stavebně oddělenými protisměry se zamezeným pohybem chodců a cyklistů. Avšak do budoucna se počítá také s rozšířením možnosti pro používání autonomního režimu na vícero typů komunikací.
-
Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů
Skupina poslanců navrhla zakázat prodej energetických nápojů osobám mladším 15 let. Novela by měla vstoupit v účinnost již od července příštího roku.
-
Chcete někoho najít, ale nevíte kde? Ministerstvo vnitra vám za poplatek pomůže
Chtěli byste se spojit s určitým člověkem, ale nevíte, kde ho hledat? Pokud znáte alespoň nějaké informace, můžete Ministerstvo vnitra požádat o zprostředkování kontaktu s hledanou osobou.
-
Jak zdarma zjistit, které úřady a firmy lustrovaly vaše údaje v registru obyvatel
Veřejné organizace i firmy si o vás mohou vyhledat informace v registru obyvatel. Jak postupovat, pokud chcete zjistit, kdo si vás v registru obyvatel vyhledával?
-
Účast ve volbách má být dalším důvodem pro vydání dočasného občanského průkazu
Aktuální návrh Ministerstva vnitra, který upravuje také zákon o občanských průkazech, předkládá, že by se dočasné občanské průkazy vydávaly rovněž kvůli možnosti účasti ve volbách. Součástí návrhu jsou také další změny týkající se osobních dokladů.
-
Jaké suvenýry si můžete a nemůžete dovézt z dovolené
Pokud letos pojedete na dovolenou za exotikou, dejte si pozor na suvenýry, které je zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba živých zvířat, což si pamatuje skoro každý, to mohou být i mušle nebo kaviár.
-
Do kdy musíte podat žádost o občanský průkaz a kolik to stojí?
Potřebujete si zažádat o nový občanský průkaz a netušíte, kolik máte ještě času? Do kdy vám nový doklad vydají a platí se za to něco?
-
Seznam dokladů pro děti, když cestují bez rodičů do zahraničí
Než vypravíte dítě na prázdniny u moře nebo na zahraniční tábor, přesvědčte se, že mu dáváte všechny potřebné cestovní dokumenty. Kromě cestovního pasu nebo občanského průkazu můžete dítěti dát s sebou i souhlas rodičů s vycestováním nezletilé osoby.
-
Jak dlouho trvá vyřídit cestovní pas? A kolik to stojí?
Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš pas již neplatný, pořádně si v případě zkrácené lhůty připlatíte. Vyřízení pasu do 5 pracovních dnů totiž stojí 3000 Kč, za 6000 Kč si můžete pořídit pas i do 24 hodin. Jak a kde lze vyřídit pas a jaké jsou náklady s jeho pořízením?
-
Psychotesty žadatele o zbrojní průkaz zatím nečekají, prodejci ale mají hlásit podezřelé zákazníky
V návaznosti na tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy připravilo Ministerstvo vnitra návrh zákona, který by měl regulovat držení zbraní už před začátkem roku 2026, kdy má vejít v účinnost již dříve schválená novela o zbraních a střelivech.
-
Při silniční kontrole už nemusíte ukazovat řidičský průkaz, může zůstat doma v šuplíku
Od začátku roku platí hned několik novinek pro motoristy. Některé jsou pozitivní, jiné méně. Co si na nás rok 2024 připravil?
-
Měníte občanku? Tyto banky vyřídí všechno za vás a na pobočku ani nemusíte
Nový občanský průkaz s sebou nese povinnost nahlásit změnu mimo jiné i bance. Některé banky či záložny vyžadují vaši osobní návštěvu, jinde nevyžadují ani vaši aktivitu a vše si zjistí samy.
-
Kde všude nahlásit změnu příjmení po svatbě?
Vdali nebo oženili jste se a společně s tím přijali i nové příjmení? V takovém případě vás nemine řada vyřizování a ohlašování. Kde všude musíte změnu nahlásit?
-
Co dělat, když nemůžu najít oddací list?
Nemůžete najít oddací list a nutně ho potřebujete? Začínáte nabývat na jistotě, že jste dokument prostě ztratili? Co v takové situaci dělat a kam se obrátit?
-
Kdy a za jakých okolností končí platnost občanského průkazu?
Nejste si jistí, kdy vám končí platnost občanského průkazu? Deset let není standard u všech občanů ČR. Podívejte se, kdy končí platnost dokladu právě vám.
-
Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?
Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka, anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.
-
Co je třeba pro vyřízení prvního občanského průkazu
Občanský průkaz patří mezi základní osobní doklady, které má každý z nás. Jak vlastně získáte svůj první občanský průkaz a jaké doklady musíte při žádosti předložit?
-
Co všechno musíte vyřídit hned po narození dítěte
Narodilo se vám dítě a už jste se vrátili z porodnice? I když by mělo být následujících několik dní ideálně obdobím odpočinku a sžívání se s novou životní situací, bohužel novopečené rodiče čeká řada povinností a vyřizování s úřady a institucemi. Jakých?
-
Jaké dokumenty si s sebou vzít do porodnice
Budete v blízké době rodit, anebo jste teprve zjistila, že jste těhotná? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděla kladně, raději si přečtěte náš článek. Nabízí totiž výčet toho, jaké dokumenty si s sebou vzít do porodnice.
-
Co dělat, když v zahraničí ztratíte cestovní pas, občanku nebo řidičský průkaz?
Ztráta dokladů je vždycky nepříjemná záležitost. Musíte na úřad a všechny ztracené doklady znovu vyřídit. Jak ale postupovat, když ztratíte občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičák v zahraničí na dovolené?
-
Čekáte dítě jako nesezdaný pár? Nezapomeňte navštívit matriku ještě před porodem
Očekává-li dítě žena, která je provdaná, přisuzuje se otcovství automaticky jejímu manželovi. Jinak je to ale tehdy, pokud dítě čeká neprovdaná žena. V takové situaci je lepší zajít ještě před porodem na matriční úřad, kde se sepíše s nastávajícími rodiči prohlášení o otcovství.
-
Místo „matka“ a „otec“ pouze označení „rodič“. Děti homosexuálních rodičů dostanou nové rodné listy
Ministerstvo vnitra připravilo návrh vyhlášky, která mění podobu rodných listů pro děti, které se narodily stejnopohlavním rodičům. Nově by se tak v rodných listech neobjevovaly výrazy „matka“ a „otec“, nýbrž pouze „rodič“ a „rodič“.
-
Jak se vypořádat s koncem rodných čísel v občanských průkazech?
Opravdu se ruší rodná čísla a v občanských průkazech budou nové identifikátory? Co je BSI a jaký dopad bude mít konec uvádění rodných čísel v dokladech na identifikaci osob?
-
Jak se změní občanské průkazy od 1. července 2023? Chystá se konec rodných čísel?
Občanské průkazy se připravují na velké změny. Již od 1. července 2023 dostanou novou podobu. Rodná čísla mají od roku 2025 nahradit alternativní identifikátory, uvažuje se ale o oddálení účinnosti zákona.
-
Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?
V současné době platí úprava, kdy se auto převádí přímo ze starého majitele na nového. Potřebujete k tomu jen nutné dokumenty a převod vyřídíte během jedné návštěvy registru vozidel na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.
-
6 otázek a odpovědí: co dělat, když jsem ztratil občanský průkaz
Pokud jste ztratili občanský průkaz, nejdůležitější je rychle ho nahlásit do databáze neplatných dokladů. A hned potom si zažádejte o nový. Jaký je přesný postup a co všechno si připravit pro běhání po úřadech?
-
Co dělat, když vám v zahraničí ukradli doklady a nemůžete domů
Na dovolené vás okradou, přijdete i o cestovní pas. Občanský průkaz u sebe nemáte a rázem nevíte, jak se dostanete zpátky domů. Jaké máte možnosti?
-
Občanský průkaz, pas a voličský průkaz: který z nich vyřídíte kdekoli?
Některé doklady si můžete vyřídit takřka na jakémkoli obecním úřadu s rozšířenou působností. Jiné doklady ale musíte vyřizovat tam, kam podle trvalého bydliště spadáte.
-
Občanka i řidičák v mobilu. Češi by již v příštím roce mohli nechat plastové doklady doma
Již v příštím roce by se Češi mohli dočkat elektronických dokladů v mobilu. Novela tak může ušetřit místo v peněženkách všem občanům. Elektronickou dostupnost dokladů má zařídit aplikace eDokladovka, jejíž spuštění se plánuje na konec roku 2023.
-
Kdo dluží na výživném svému dítěti, může přijít o řidičák!
Dluží rodič na výživném pro dítě? Spíše než srážky ze mzdy a jiné exekuce ho možná donutí zaplatit pozastavení řidičského oprávnění.
-
Nová občanka rychle a bez problémů
Kam jít požádat o vydání nového občanského průkazu a kolik to stojí? Co všechno si s sebou musíte vzít a na co se připravit? Jak dlouho bude trvat vydání průkazu? V článku vám poradíme, jak vyřídit občanku hladce a bez zbytečných problémů.
-
Které doklady si musíte po svatbě vyřizovat znovu?
Každý z nás udělá v životě několik závažných rozhodnutí. Jedním z nich je i vstup do manželství. Vdát se? Oženit se? Proč ne. Připravte se ale na to, že vás tento krok donutí ke změně mnoha dokladů. Nevyhnete se několika jednáním na úřadech. Na co nezapomenout?
-
Léto s covidem. Kde v Evropě ještě potřebujete tzv. covid pas?
Do většiny oblíbených turistických destinací se letos podíváte bez omezení v podobě nutných covid pasů či PCR testů. Přesto je ještě pár míst, kde se této povinnosti nevyhnete. Které země to jsou a co budete potřebovat?
-
Jak na výměnu řidičáku v roce 2022? Můžete tento rok jezdit s propadlým řidičákem?
Pokud vám v nejbližší době končí platnost řidičského průkazu, je na čase si vyřídit nový. Co všechno budete muset pro nový řidičák udělat, kde vám ho vydají a budete k tomu potřebovat fotku?
-
Základní informace pro Ukrajince (4): Na co se dívat při výběru půjčky
Řada Ukrajinců, ať už těch, co utekla anebo byla ještě před započetím válečného konfliktu na území České republiky, uvažuje o půjčce. Přečtěte si, na co se při výběru dívat.
-
Za jakých podmínek lze umístit dítě z Ukrajiny do mateřské školy?
Znáte ukrajinské uprchlíky, kteří utekli s dětmi před válkou na Ukrajině do České republiky a chtějí se začlenit do vzdělávacího systému ČR? Jak v takovém případě postupovat a kde lze nalézt volná místa?
-
Kdy budou klientům Sberbank vyplaceny peníze a kým?
Máte vedený účet u Sberbank? Nemůžete se kvůli nečinnosti banky dostat ke svým penězům? Co s nimi bude a uvidíte je ještě někdy?
-
Náhradní výživné 3. díl: Co doložit k žádosti o dávku?
Žádosti o náhradní výživné můžete podávat už od 1. července 2021. Pro kladné rozhodnutí o nároku je potřeba splnit podmínky, které budete muset vyplnit v žádosti, ale navíc i prokázat příslušnými doklady. Co budete potřebovat?
-
Co potřebujete, abyste za adresáta mohli přebírat poštu, složenky nebo důchod?
Pečujete o blízkého, jehož zdravotní stav neumožňuje přijmout zásilku, převzít důchodu anebo si dojít na poštu? Slíbili jste dítěti, které vyráží pracovat do zahraničí, že mu pohlídáte poštu? Co udělat proto, abyste případné zásilky mohli převzít?
-
Kdy si může jít dítě samo pro první občanku?
Vašemu dítku se blíží patnácté narozeniny a vy už si začínáte zjišťovat informace o tom, jak a kde zařídit občanku? Přemýšlíte také, zda si dítě může jít vyřídit anebo alespoň vyzvednout svůj první občanský průkaz samo? Pokud ano, přečtěte si užitečné informace.
-
Sčítání lidu 2021: Co dělat, když se nechcete sečíst přes internet?
Nechcete se sečíst přes internet? Zúčastnit se povinného sčítání lidu nemusíte jen online. Pokud se nesečtete přes počítač, jaké máte možnosti? Sečte vás ještě někdo? A hrozí vám pokuta?
-
Sčítání lidu 2021: Koho se týká a jak na to?
Během tohoto víkendu započne sčítání lidu. Je vaše povinnost nechat se sečíst? Koho se to týká a můžete za nesplnění povinnosti dostat pokutu? Jaké lhůty musíte dodržet?
-
Jakou platební kartu si vzít na dovolenou
Jaké peníze si s sebou berete na dovolenou? Vyměňujete už v české směnárně? Nebo si vybíráte na místě z bankomatu a po cestě platíte kartou?
-
Jak na vyřazení auta z registru vozidel
Důvodů ke zrušení registrace vozidla může být celá řada. Nejčastější jsou ty, že automobil byl zcela zničen při havárii, odcizen nebo že přirozeně dosloužil, došel na konec své životnosti. Ve všech těchto případech je nutné vůz vyřadit z registru vozidel.
-
Co dělat při registraci nového auta
Rozhodli jste se koupit nové auto? Abyste s ním mohli vyjet na silnice, tak musíte auto ještě registrovat. Pro registraci na registru vozidel je podmínkou povinné ručení a také musíte doložit další dokumenty. Samotnou registraci pak vyřídíte většinou na počkání.
-
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Než odjedete letos na dovolenou, zkontrolujte si doklady. Víte, jakou platnost musí mít cestovní pas do různých zemí, kde budete potřebovat vízum a kam dojedete jen na občanský průkaz a bez kontroly? Na 12 nejčastějších otázek máme aktuální odpovědi.
-
Můžete mít trvalý pobyt v nájmu?
Mezi lidmi se říká, že získání trvalého pobytu v nájemním bytě bývá obtížné. Opak je ale pravdou. Pokud vás pronajímatel ústně nebo písemně informuje, že si v jeho bytě nemůžete zapsat trvalý pobyt, je takové rozhodnutí neplatné a vy ho nemusíte respektovat.
-
Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
Není to zas tak výjimečná situace, jak by se mohlo zdát, i když se vám možná ještě nestala. Pak patříte mezi ty šťastnější, kteří na letišti nečekali na zpožděné letadlo nebo na jiné letadlo, protože byl jejich let prostě bez náhrady zrušen.
-
Nemějte strach z předmanželské smlouvy
Lidé, kteří chtějí jít životem spolu, bývají stále víc racionální a snaží se připravit i na případ nehody manželství. Nikdo neví, co bude za pět sedm let, ale jisté je, že milostné poblouznění velmi pravděpodobně pomine. Pak bude dobré mít jasnou dohodou o tom, co by se stalo s majetkem v případě rozchodu.
-
Poslanci schválili elektronické dálniční známky a odmítli jejich zdražení
Poslanci odhlasovali, že elektronické známky bude používat už od roku 2021. A dokonce si za ně nebudeme připlácet, protože plánované zdražení poslanci odmítli.
-
Plná moc k přepisu vozidla: jak na to
Co vše potřebujete, když vyřizujete plnou moc pro přepis auta na nového majitele? Jak a kde plnou moc ověřit?
-
Cestovatelský apetit roste, o cizinu je velký zájem
Že peněz není mezi lidmi málo, se také pozná podle toho, že zahraniční dovolenou si vzít nenechají a vyjíždějí na ni i víckrát ročně. Přesto jsou ale nejfrekventovanější dobou volna letní prázdniny.
-
Autem k moři: jak koupit rakouskou dálniční známku?
V Rakousku můžete na dálnicích jezdit i jen s elektronickou dálniční známkou. Jak si ji pořídit, až pojedete na letošní dovolenou do Chorvatska?
-
Kolik můžete vypít na dovolené alkoholu před tím, než budete řídit?
V České republice je nulová tolerance alkoholu za volantem. Ale v jiných zemích EU můžete nadýchat bez postihu i půl promile. Jaké jsou tedy v Evropě limity pro alkohol za volantem?
-
Přehled: co dělat, když ztratíte doklady?
Možná se to stalo už i vám. Ztratili jste peněženku i všechny doklady. Co teď ale s tím?
-
Jak si můžete změnit jméno po svatbě
Po svatbě se většinou novomanželé jmenují stejně, žena přebírá manželovo příjmení. Nemusí tomu ale tak být vždycky.
-
Je levné cestování, cestovní blogy a sociální sítě jen novou formu kolonialismu?
Zatímco travel blogy na cestování vydělávají a prodávají své fotky na produkt placement, tak na země třetího světa jako takové se znovu zapomíná. A slouží jen jako zdroj zážitků, fotek a cestovatelských videí.
-
Jak vyřídíte cestovní pas pro miminko narozené v ČR nebo v zahraničí
Chystáte se na dovolenou, ale taky čekáte miminko? Možná se to narodí dřív a na dovolenou k moři pojedete už ve třech. A nebo naopak už doma tři jste a k tomu moři už máte dovolenou koupenou. Jen doklady vám chybí. Přečtěte si, jak vyřídit cestovní pas pro nejmenší děti.
-
Jak a proč si zřídit datovou schránku
Uvažujete o tom, že byste si zřídili datovou schránku? K čemu je vlastně dobrá a kolik času vám sebere vyřizování?
-
Co dělat, když si chci vyzvednout doklady na Ministerstvu vnitra
Od poloviny roku 2018 je možné zažádat nejen o zrychlené vydání cestovních dokladů, ale i tzv. expresní vydání. V takovém případě si ale musíte doklady dojet vyzvednout na ministerstvo vnitra do Prahy.
-
Kolik zaplatíte za dálniční známky v Evropě? Přehled 2019
Než vyjedete na letní dobrodružství autem po Evropě, podívejte se na velký přehled, kolik a kde zaplatíte za použití dálnice.
-
Co všechno musíte udělat, když se vám narodí dítě?
Příchod nového člena rodiny je pokaždé velká událost, která rodičům přináší obrovský pocit štěstí. Před narozením miminka i po něm je však potřeba vyřídit také spoustu administrativních záležitostí, které se nevyplatí nechat na poslední chvíli. Které to jsou?
-
Zmeškali jste letadlo? Nepanikařte, na letišti jsou na to připravení
Přestali jste si hlídat čas, zatímco jste nakupovali dárky v bezcelní zóně, nebo jste po cestě na letiště zůstali stát v nekonečné koloně a zmeškali let? Ačkoli se to zpočátku může zdát jako bezvýchodná situace, buďte v klidu. Letištní personál je na tyto situace připravený. Stačí, když se budete držet následujících bodů.
-
Může si cizinec v ČR udělat řidičák?
Nejste občanem České republiky, ale dlouhodobě se zdržujete na našem území a chcete si zde udělat řidičský průkaz? A jde to vůbec?
-
Chcete si pořídit zbrojní průkaz? Musíte zvládnout přísné testy
Zbrojní průkaz je doklad, který opravňuje fyzické osoby k držení zbraní. Podmínky pro jeho získání jsou v České republice poměrně přísné. Co všechno musíte udělat, když chcete legálně držet a používat střelnou nebo jinou zbraň?
-
18 užitečných článků roku 2018, které se vám budou hodit i v roce 2019
Rok 2018 je definitivně za námi. Pojďme si ho rychle zrekapitulovat v 18 článcích, které se vám budou hodit i v roce 2019.
-
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Nově si můžete cestovní pas nebo občanku vyzvednout rovnou čerstvé na Ministerstvu vnitra v Praze. Víte, kde ministerstvo je, a kdy a za jakých podmínek si nový doklad vyzvednout?
-
eObčanka aneb má Česko konečně nakročeno do 21. století?
Od 1. července se vydávají eObčanky, a česká veřejná správa tak snad konečně nakročila k digitalizaci. Víte o elektronických občanských průkazech vše, co byste měli v tuto chvíli vědět?
-
Jaké jsou poplatky za cestovní doklady a občanky od července 2018
Nově od července můžete získat standardní cestovní pas už za 24 hodin. Je to samozřejmě dražší a navíc i logisticky náročnější, pro pas si totiž budete muset dojet osobně do Prahy na Ministerstvo vnitra.
-
SPZ se mi zničila a technický průkaz jsem ztratil! Co teď?
Víte, jaké doklady potřebujete pro vyřízení všeho nutného na registru vozidel? Kromě průkazu totožnosti si samozřejmě připravte doklady k vozidlu a případně už předvyplněné formuláře. Co všechno je třeba při registraci nového vozidla nebo při ztrátě SPZ, najdete v článku.