-
Dotace Oprav dům po babičce jsou hodně štědré. A právě proto mají majetkovou podmínku
Zalíbil se vám dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte využít, měli byste vědět, že má jednu docela podstatnou podmínku.
-
Jaké výdaje můžete zahrnout do vyúčtování dotace Oprav dům po babičce
Co všechno lze zahrnout do přímých realizačních výdajů u dotací z programu Oprav dům po babičce? A jak je budete muset doložit?
-
Jak zjistit, kdo má nahlášený trvalý pobyt ve vašem domě?
Jako vlastník nemovitosti máte právo zjistit, kdo má na adrese vaší nemovitosti nahlášen trvalý pobyt. Lze takovou osobu také z trvalého pobytu odhlásit?
-
Kdo vlastní velké pivovary v Česku a které jsou stále v českých rukách?
Kdo vlastní největší pivovary v Česku? Kdo vlastní značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Budvar, Staropramen či Svijany? Jaké měly příjmy a který český pivovar je největší?
-
Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
-
Kdy vám může pronajímatel, bytové družstvo nebo společenství vlastníků zvýšit zálohy a proč
Jak je to se zvyšováním záloh za služby spojené s užíváním bytu, které se platí pronajímateli, družstvu nebo SVJ? Kdy může dojít ke zvýšení záloh? Je to jednostranné, nebo musí uživatel bytu souhlasit? Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby a jejich vyúčtování?
-
Jak financovat nákup družstevního bytu?
Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.
-
Jaké dotační bonusy můžete získat k programu Oprav dům po babičce?
Zajímáte se o nové dotace na zateplení? Existuje sice maximální limit, který lze získat, ale pak tu jsou ještě dotační bonusy, na které může vzniknout nárok. Jaké to jsou a kolik činí?
-
Co budete dokládat k žádosti o dotace z Oprav dům po babičce?
Uvažujete nad využitím dotačního programu Oprav dům po babičce? Pokud splňujete všechny podmínky, ještě byste se měli podívat, co všechno bude nutné k žádosti o dotace doložit.
-
Kdy musí nájemce bytu odstranit stavební úpravy bytu, které provedl?
Může pronajímatel a vlastník bytu nařídit jeho nájemci odstranění jen nevhodných stavebních úprav, nebo i těch, které byly účelné, vhodné a hospodárné? A může to chtít až při skončení nájmu, nebo už v jeho průběhu?
-
Blíží se lhůta, po které některé nemovitosti propadnou státu. Není mezi nimi i ta vaše?
Vlastníte nemovitost? A jste si jistí, že jste v katastru dobře identifikováni jako vlastník? Pokud by to tak nebylo, vaše nemovitost by brzy propadla státu.
-
Na co máte nárok, když s někým spoluvlastníte byt a chcete vyplatit?
Vlastníte s někým byt a po čase se rozhodnete ze společného vlastnictví odejít. Druhý spolumajitel vám nabídne vyplacení, ale vám se částka nezdá. Podle čeho se vypočítá, kolik máte správně dostat?
-
Jaké jsou nejčastější závady na tepelném čerpadle a jak je řešit
Zvažujete pořízení tepelného čerpadla? Pokud ano, určitě by vás mělo zajímat, jaké jsou jeho nejčastější závady, jak dlouhá záruka se na něj vztahuje včetně toho, zda si lze tyto závady nějak připojistit.
-
Jak je to se zárukou na tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit plno peněz na drahých energiích. Jak dlouhá záruka se na něj z hlediska závad vztahuje, co je do ní zahrnuto a kdy vás může vyjít pěkně draho?
-
Nová zelená úsporám Light: Až 150 000 Kč pro nízkopříjmové rodiny na zateplení
Rádi byste zateplili nemovitost, ale nemůžete si to finančně dovolit? Chtěli byste vyměnit okna, ale nemáte na to dostatek financí? Pokud splníte podmínky, pomohou vám nové dotace.
-
Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?
V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?
-
Kdo vlastní rádia působící v Česku? Impuls, Frekvenci 1 a další
Komu patří ty nejposlouchanější rádiové stanice v Česku? Které vlastní Andrej Babiš a které Daniel Křetínský? A jakou mají poslechovost?
-
Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?
Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?
-
Proč při nákupu nemovitosti uzavřít rezervační smlouvu?
Kupujete nemovitost na hypotéku? Pokud ano, raději trvejte na uzavření rezervační smlouvy. Ochrání totiž nejen vás, ale i majitele nemovitosti. Jak a proč?
-
Kdo vlastní české hokejové kluby II
Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, či kraje? Kdo vlastní Spartu, zlínské Berany, indiány či sekačky z Hradce?
-
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, města, či miliardáře? Kdo vlastní brněnskou Kometu, liberecké Bílé Tygry či třinecké Oceláře?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby III
Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby II
V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií – bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby?
Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes jeden milion lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy – Spartu, Baník či Bohemku?
-
Kdo vlastní naše čerpací stanice?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci? Jak využívají válečnou situaci na Ukrajině k obohacení?
-
Jaké výhody mají mladší žadatelé o hypotéku?
Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?
-
Jaké dotace můžete získat na fotovoltaiku?
Na fotovoltaickou elektrárnu je možné čerpat dotaci z Nové zelené úsporám. Na co přesně ji získáte a kolik z programu můžete dostat?
-
Co vám může pomoci, když chcete hypotéku, ale nemáte dostatek peněz?
Chtěli byste si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatek našetřených peněz anebo máte nízký příjem? Pojďme se podívat, co by vám mohlo pomoci hypotéku získat.
-
Od 1. dubna 2022 bude získání hypotéky těžší
I když nemovitosti ale i úrokové sazby u hypoték pořád stoupají, zájem o hypotéky je pořád obrovský. Co vás v roce 2022 čeká a co musíte dodržet, abyste hypotéku získali?
-
Kdy musí obdarovaný vrátit dar, který dostal?
Dárce může odvolat dar a požadovat jeho vrácení, když se k němu nebo jeho rodině chová obdarovaný nehezky. A také když zchudne. Jaká jsou pro to pravidla?
-
Vyplatí se ještě kupovat investiční byt na dluh? Příklady odpoví
Češi se často pouští do nákupů nemovitosti, která jim přináší měsíční příjem v podobě pronájmu. Vyplatí se ale pořád tento typ investice? Pojďme se společně podívat na praktické příklady.
-
Opět se zavedou a zpřísní limity pro hypotéky. Jaké a od kdy?
Limity, které ČNB před pár lety zavedla a pak od nich upustila, jsou opět zpátky. Dosáhnout na hypotéku je tak opět těžší. Jak limity vypadají, od kdy začnou platit a kolik peněz budete potřebovat, abyste dostali hypotéku?
-
Jaká je budoucnost bydlení v Česku v roce 2022?
Jak to bude s hypotékami v blízké budoucnosti? A co mají čekat osoby, které nebydlí ve vlastním, ale využívají a pravděpodobně ještě dlouho budou využívat nájemní bydlení? Situace nevypadá vůbec dobře.
-
Jaká je budoucnost bydlení v případě nové koaliční vlády?
Zlepšení dostupnosti bydlení bylo jedním z velkých témat programů politických stran, které v letošních volbách do poslanecké sněmovny bojovaly o přízeň voličů. Na pokus o sestavení vlády nyní čeká vítězné uskupení dvou koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráti a Starostové. Zvýhodněné hypotéky na startovací byty, bezúročné státní půjčky pro mladé rodiny, zkrácení odpisové doby pro investory do výstavby, podpora nákupu a bourání zchátralých budov v centrech měst či digitalizace a zefektivnění procesů stavebních řízení. To a mnoho dalšího je potenciální budoucnost občanského bydlení, pokud koalice vládu úspěšně postaví a dodrží své sliby.
-
Co byste měli vědět o realitní úschově při nákupu nemovitosti?
Budete v blízké době kupovat nemovitost? Kvůli ochraně financí se určitě budete poohlížet po úschově peněz, abyste ochránily své finance při nákupu tak drahé věci, jakou bezesporu nemovitost je. Můžete však svůj majetek vložit do úschovy realitní kanceláře?
-
5 rad při nákupu nemovitosti a ochraně budoucího majetku
Ceny nemovitosti stále rostou, přičemž se společně s tím i zvyšuje poptávka. Mnoho lidí navíc hledá k nákupu chatu nebo chalupu. Co si ale při nákupu pořádně prověřit?
-
Jak nedostupnost vlastního bydlení ovlivní cenu nájmů?
Vlastní bydlení je s každým rokem a možná dokonce i měsícem stále nedostupnější zejména pro mladé lidi a rodiny. Těžko na něj však dosáhne už i střední třída. Jak tento nijak zatím neřešený problém ovlivní cenu nájmů a jaký vliv má vysoký nájem na zvyšování cen nemovitostí?
-
Poplatek za předčasné splacení hypotéky bude možná podstatně vyšší
Aktuálně lze splatit hypotéku téměř kdykoliv, a to bez velkých poplatků. Vše se ale může změnit. Kolik vás tedy nakonec může stát předčasné splacení hypotečního úvěru?
-
Kdo vlastní naše mobilní operátory?
Kdo vlastní naše mobilní operátory Vodafone, O2 či T-Mobile? Kolik měli klientů a jaké měli zisky a tržby? A kdy přijde další konkurence do tohoto odvětví?
-
Kdo vlastní v Česku noviny? Babiš, Křetinský, Bakala a další
Noviny a ranní káva, kombinace bez které si mnoho z nás nedokáže vybavit všední den. Kdo vlastní české noviny - Blesk, Sport, Hospodářské noviny, Mladou frontu dnes, Deník a další?
-
Kdo vlastní české pivovary?
České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
-
Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
-
Jak se propadl zisk českých bank kvůli koronaviru? A kdo banky vlastní?
Banky měly loni zisky přesahující 40 miliard Kč. Kdo vlastní české banky? Jak jsou na tom s počty klientů? Kterým bankám rostou zisky a kterým naopak dochází dech?
-
Kdy se musí doplatit poplatek z prodlení?
Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.
-
Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
-
Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu
Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?
-
Jak je to s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví po 1. 1. 2021?
Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči družstvu. Převody byly původně možné jen do konce roku 1995, lhůta se ale postupně prodlužovala až do konce roku loňského. Ten se ovšem kvůli koronaviru nevyvíjel podle očekávání a některá družstva se proto rozhodla lhůtu prodloužit.
-
Investiční byty pořád vydělávají. Jaké nemovitosti nakoupit?
Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?
-
Lidé chtějí bydlet. Hypotéky lámou i přes krizi rekordy
Navzdory koronavirové krizi je letošní rok co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní. Banky rostoucí zájem o hypotéky potvrzují a některé dokonce rozvolňují pravidla. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří jsou v tísnivé situaci a žádají o odklad splátek.
-
Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízí svým obyvatelům?
Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V současné době je v ČR asi 1,2 miliónu bytů právě v panelových domech. Najdeme je nejen ve městech, ale často i na vesnicích, kde byla výstavba motivována například potřebou podnikových bytů pro pracovníky v blízkých zemědělských či průmyslových podnicích. Ve větších městech tvoří panelové domy a sídliště nejdůležitější část bytového fondu.
-
Krize se začíná podepisovat i na hypotékách: Co očekávat v dalších měsících?
Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem?
-
Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?
Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
-
Kolik stojí deratizace bytu? Rozhoduje druh škůdce i stupeň zamoření
Všudypřítomný myší trus, znehodnocené potraviny i překousané kabely. Pokud jste i vy narazili na tyto problémy, můžete si být jistí tím, že se ve vašem bytě zabydleli hlodavci. Vzhledem k tomu, že se tito škůdci velmi rychle množí, není dobré s jejich likvidací příliš otálet. Nejefektivnějším řešením je v tomto případě zásah deratizátora. Pouštět se do hubení na vlastní pěst se totiž nemusí vyplatit. A to jak po zdravotní, tak finanční stránce.
-
Můžete mít trvalý pobyt v nájmu?
Mezi lidmi se říká, že získání trvalého pobytu v nájemním bytě bývá obtížné. Opak je ale pravdou. Pokud vás pronajímatel ústně nebo písemně informuje, že si v jeho bytě nemůžete zapsat trvalý pobyt, je takové rozhodnutí neplatné a vy ho nemusíte respektovat.
-
Kolik si vydělaly největší české e-shopy a kdo je vlastní?
Ročně se skrze e-shopy nakoupí zboří v řádech desítek miliard korun. Kdo ovšem vlastní největší české e-shopy? A jaké měly tržby ty největší?
-
Stěhujete se? Podívejte se, jak neudělat chybu při přepisu energií
Když se stěhujete, jednou z mnoha věcí, kterou musíte vyřídit, je přepis energií. Nevyhnete se vyplňování formulářů a žádostí či dokládání dokumentů. Na co nezapomenout? A jak se vyhnout pokutě, kterou si někteří dodavatelé mohou naúčtovat?
-
Svírají český trh čerpacích stanic špinavé ruce?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?
-
Čím dál oblíbenější realitní aukce: co od nich očekávat?
Chcete si koupit nebo prodat nemovitost a makléři vás lákají na realitní aukce? Na čem stojí jejich princip? A budou spíš výhodné pro kupujícího nebo pro prodávajícího?
-
Které společnosti dominují na trhu čokolád?
Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?
-
Bojíte se vysokého účtu za teplo? Jak si zvýšit zálohy?
Předchozí zimy nás hýčkaly, spotřeba tepla v domácnostech klesala a vyúčtování se nesla ve znamení přeplatků. Letos jedou kotle na plné obrátky, čísla na plynoměru naskakují, uhlí ze sklepa mizí, panelákové radiátory žhaví. Jak si pohlídat spotřebu, abyste za vytápění neplatili velký nedoplatek? A je nutné zvýšit si zálohy?
-
Snad jedinou oporou dnešního dne bude "magie" 1,600b. hranice Nasdaqu
I dnes se zdá, že akciové trhy v USA budou pokračovat v dalším oslabování, které s různou intenzitou pokračuje od minulého pátku. Kromě smíšených výsledků společností trápí investory i nové případy nekalých účetních praktik.