-
Jsou propan-butanové láhve přežitek z minulosti? Srovnání elektřiny, zemního plynu, propan-butanu a dřeva
Máme téměř všude k dispozici elektřinu, na mnoha místech zemní plyn. Proč by někdo používal i propan-butanové láhve? Dává to v dnešní době smysl ekonomicky? Ukážeme si, že možností použití je dost a mnohdy je to levná varianta.
-
Již od dnešního dne lze sdílet vyrobenou elektřinu s ostatními lidmi. Jak sdílení funguje?
Již od 1. srpna nemusí domácnosti vyrábět elektřinu pouze pro sebe, ale mohou ji sdílet s dalšími lidmi. Jak takové sdílení funguje a kde se do něj zaregistrovat?
-
Nejprve napomenutí a výzva, potom pokuta. Výměně starého kotle se nevyhnete
Zákaz provozování starých kotlů na tuhá paliva se neúprosně blíží. Co vám hrozí, pokud stávající zdroj nevyměníte za nový, a jaké dotace můžete na výměnu čerpat?
-
Kdy lze odpojit služby a přerušit jejich dodávku do bytu tomu, kdo za ně neplatí
Může pronajímatel přerušit neplatícímu nájemci bytu dodávku služeb? A může podobně společenství vlastníků jednotek vlastníkovi bytu odpojit služby, když za ně neplatí? Přečtěte si, jaké má možnosti vůči neplatícímu nájemci pronajímatel a jaké společenství vlastníků jednotek.
-
Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?
Blíží se konec lhůty, do kdy jsou pronajímatelé povinni poskytnout vyúčtování služeb svým nájemníkům. Mají nájemníci, kteří platí zálohy paušální částkou, právo takové vyúčtování vidět?
-
V čem se liší smlouvy na dobu určitou a neurčitou s dodavatelem energií
Uzavíráte s dodavatelem energií novou smlouvu? Je na dobu určitou, nebo neurčitou? Je v tom velký rozdíl, a to hlavně z hlediska možného odchodu jinam.
-
Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny elektřiny a plynu
Energetický regulační úřad stanovil regulované ceny za služby spojené s distribucí elektřiny a plynu. Pojďme se tedy podívat, jak na tom budeme v roce 2024.
-
Co dělat, když ještě pořád nemáte novou nabídku od dodavatele energií?
Rok 2023 se pomalu chýlí ke konci a společně s ním i strop na ceny energií. Pokud se vám dodavatel s cenami nad vládním stropem ještě pořád neozval s novou nabídkou, nabízíme možnosti, jak postupovat.
-
Co je dobré vědět, pokud jste dostali udržovací nabídku od dodavatele energií
Rozhodli jste se změnit dodavatele energií, máte už uzavřenou smlouvu, ale původní dodavatel se vám ozval s ještě výhodnější nabídkou? Co můžete v takové situaci dělat?
-
Co všechno tvoří cenu elektřiny od vašeho dodavatele
Zajímá vás, za co všechno vlastně platíte, když řešíte cenu elektřiny? Pouze za energii jako takovou to opravdu není.
-
Jak to bude po konci zastropování cen energií?
Na konci roku s největší pravděpodobností skončí cenový strop elektřiny a plynu. Co se stane pak a jak se zachovat, pokud dodavatel usíná na vavřínech?
-
Jak podat žádost o příspěvek na bydlení online?
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Nechce se vám navštěvovat Úřad práce kvůli žádosti o příspěvek na bydlení? Jak vyřídit příspěvek na bydlení online z domova? Jaké přílohy budete muset doložit?
-
Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?
V letošním roce jsou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? A kdy cenový strop končí?
-
Co byste měli vědět o spotové ceně energií a jak vypovědět spotový tarif
Uvažujete o spotovém tarifu? Pokud je to skutečně tak, podíváme se na to, jak vlastně funguje a za jakých okolností je možné vypovědět smlouvu.
-
Co můžete dělat, když vám dodavatel zvedne cenu a zálohy na energie
Zdá se vám, že platíte zbytečně vysoké zálohy na energie a nejste si jisti, jestli jsou oprávněné? Zvýšil vám dodavatel jednostranně cenu? Co můžete v těchto situacích dělat?
-
Co můžete dělat při problémech s vyúčtováním za energie
Máte potíže s dodavatelem energií, které úzce souvisejí s vyúčtováním? Pokud ano, pojďte se podívat, jak takovou situaci řešit a na co máte nárok.
-
Zateplujete nebo jinak zhodnocujete dům? Nezapomeňte aktualizovat pojištění nemovitosti
Se snižováním energetické náročnosti budovy souvisí také vzrůstající hodnota nemovitosti. Neměli byste proto po zateplení domu nebo výměně starého kotle zapomenout aktualizovat pojištění nemovitosti, aby vám bylo v případě škody vyplaceno adekvátní plnění.
-
Nejvyšší čas na kominíka. Jak vysoké jsou pokuty za neprovedenou kontrolu komína?
Topná sezóna je pomalu za dveřmi, proto byste neměli zapomínat na povinnou revizi a kontrolu komína. Za nesplnění těchto povinností vám může být udělena pokuta až do několika tisíc korun.
-
Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
Ceny plynu jsou nevyzpytatelné a staré kotle na tuhá paliva se musí vyměnit. Mnoho domácností jistě uvažuje o tepelném čerpadle, které je sice drahé, ale za to nejúspornější. Můžete na něj získat nějaké dotace?
-
Češi by mohli sdílet svou výrobu elektřiny s dalšími lidmi. Parlament posoudí návrh
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh zákona, který umožní sdílet elektřinu třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny s dalšími lidmi. Nyní bude návrh zákona projednávat Poslanecká sněmovna.
-
Od září startuje další kolo dotací Nová zelená úsporám. Dosáhnete na ně tentokrát i vy?
Dotace dostupné i pro bytové domy, kde instalace úsporných opatření blokují majitelé bytů s nízkými příjmy. Výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Co všechno se připravuje v Nové zelené úsporám od září 2023?
-
Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie
Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.
-
Musíte stále dokládat vyúčtování za energie pro přiznání příspěvku na bydlení?
V souvislosti s příspěvkem na bydlení má řada lidí nejasnosti s předkládáním vyúčtování zálohových služeb. Musí žadatelé o dávky tato vyúčtování stále dokládat, nebo již tato povinnost byla zrušena?
-
Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby k bytu nebo neuhrazení nedoplatku z vyúčtování?
Na co v případě neplacení záloh na služby spojené s užíváním bytu dopadá úrok z prodlení a na co pokuta? Jak jsou vysoké? Kdo a jak určuje výši záloh?
-
Nízkopříjmové domácnosti mohou v létě 2023 žádat o kotlíkové dotace
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR spustily další kolo, ve kterém mohou nízkopříjmové domácnosti žádat o kotlíkové dotace. Kterým zájemcům bude kotlíková dotace vyplacena?
-
Jak vybírat tepelná čerpadla, fotovoltaiku a jejich dodavatele
Podle čeho se řídit při výběru nového tepelného čerpadla a fotovoltaiky? Zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) připravili desatera rad pro spotřebitele.
-
Jak využít dotace z Nové zelené úsporám Light pro co největší úsporu na energiích
Díky spuštění programu Nová zelená úsporám Light mohou někteří v rámci dotace využít na energetická opatření až 150 000 Kč. Kdo má na ně nárok a jak podporu vyčerpat? A jaké stavební úpravy mají největší vliv na spotřebu energií?
-
Jaká je návratnost tepelných čerpadel a jak je to s jejich dostupností?
Pokud přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla, určitě vás hned vedle úspory energií bude zajímat i návratnost investice. Za jak dlouho se vám tedy náklady na pořízení zdroje tepla vrátí?
-
Jaké jsou nejčastější závady na tepelném čerpadle a jak je řešit
Zvažujete pořízení tepelného čerpadla? Pokud ano, určitě by vás mělo zajímat, jaké jsou jeho nejčastější závady, jak dlouhá záruka se na něj vztahuje včetně toho, zda si lze tyto závady nějak připojistit.
-
Jak je to se zárukou na tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit plno peněz na drahých energiích. Jak dlouhá záruka se na něj z hlediska závad vztahuje, co je do ní zahrnuto a kdy vás může vyjít pěkně draho?
-
Jak je to s pojištěním tepelného čerpadla nebo solárních panelů?
Máte tepelné čerpadlo anebo fotovoltaiku, případně pořízení plánujete? Jak je to v takovém případě s pojištěním nemovitosti? A na co byste si měli dát pozor?
-
Význam LPG roste, potenciál mají obnovitelné plyny bioLPG i rDME
V říjnu se v Praze uskutečnila akce českého předsednictví The Future of Gaseous Solutions in the EU Energy Market. Při této příležitosti Česká asociace LPG uspořádala kulatý stůl, který se týkal jen LPG a jeho biovariant. Cílem bylo připomenout význam LPG spolu s bioLPG coby ekologické, a hlavně ekonomické alternativy dnešních fosilních paliv. Kulatého stolu se účastnili zástupci České asociace LPG, evropské asociace Liquid Gas Europe, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu.
-
Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?
Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?
-
Úsporný tarif v 6 otázkách
Úsporný tarif je tu a domácnostem se konečně dostane alespoň malé pomoci s vysokými cenami za energie. Co o příspěvku tedy potřebujete vědět?
-
5 rad, jak ušetřit na energiích v době krize
Aktuální energetické krize se bojí snad úplně každý, a lidé proto hledají způsob, jak co nejvíce ušetřit. Právě proto jsme pro vás připravili několik užitečných rad, které vám mohou pomoci šetřit.
-
V kanceláři 18 °C, na WC 15 °C. Jak vláda změnila minimální teplotu na pracovištích?
Na aktuální energetickou krizi zareagovala vláda také snížením minimálních teplot na pracovištích. Změna teplot by tak mohla pomoci firmám ušetřit na energiích. Dotknou se změny i vašeho zaměstnání?
-
Jak je to s dotacemi na obnovitelné zdroje energie?
Vzhledem k vysokým cenám energií roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie, kterými jsou např. tepelná čerpadla anebo fotovoltaické elektrárny. Jak je to s dotacemi?
-
Nebereme. Velcí dodavatelé energií mají stop stav. Ale stále je tu přes 50 menších dodavatelů
Dva z největších dodavatelů plynu a elektřiny přestali přijímat nové zákazníky, kteří utíkají od konkurence. Nejsou jediní, v průběhu roku 2022 totéž udělalo několik menších dodavatelů. Přehled společností, ke kterým můžete přejít a nemají stop stav.
-
Po elektřině a plynu výrazně rostou i ceny tuhých paliv. LPG zdražuje minimálně
Vzhledem k rekordním cenám zemního plynu lidé stále více vyhledávají možnost vytápění tuhými palivy. I jejich ceny však výrazně rostou – u palivového dřeva meziročně na více než dvojnásobek. Naopak cenově poměrně stabilní zůstává LPG, respektive čistý propan, který se tak stává ekonomicky výhodným palivem pro mnoho domácností i firem. Na rozdíl od zemního plynu nejsou jeho dodávky závislé na Rusku.
-
4 investice, které vám pomohou ušetřit na energiích
Uvažujete nad tím, jak snížit energetickou náročnost? Někdy nezbude nic jiného než do nemovitosti nějaké peníze investovat. Co vám může pomoci?
-
Kolik můžete čerpat z dotací na zateplení nemovitosti?
Dotaci z Nové zelené úsporám nemusíte získat jen na výměnu kotle. Program umožňuje čerpat finanční prostředky i na zateplení domu. Kolik můžete dostat peněz?
-
Inflace opět láme rekordy a je na 16 %, co zdražovalo nejvíce?
Jaký je růst cenové hladiny v roce 2022? Jaká byla meziroční a meziměsíční inflace v květnu 2022? Jaké ceny rostly nejvíce? Potravin, energií?
-
Tepelná čerpadla: Na co se dívat při výběru firmy?
Se zájmem o tepelná čerpadla se roztrhl pytel. Výhodou navíc je, že na ně můžete čerpat dotace. Na co byste měli hledět při výběru montážní firmy?
-
Jaké dotace můžete získat na fotovoltaiku?
Na fotovoltaickou elektrárnu je možné čerpat dotaci z Nové zelené úsporám. Na co přesně ji získáte a kolik z programu můžete dostat?
-
Jaké výhody mají tepelná čerpadla? Jaká je jejich návratnost?
Jaká je návratnost tepelných čerpadel a kdy se vám nevyplatí? Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé typy čerpadel?
-
Tepelná čerpadla jdou na dračku. Jak jsou na tom jejich výrobci a dodavatelé?
O tepelných čerpadlech se v poslední době mluví stále častěji, a to také v souvislosti s možnými problémy s plynem. Jak jsou na tom firmy, které s čerpadly pracují?
-
Na příspěvek na bydlení dosáhne v roce 2022 mnohem více lidí
Příspěvek na bydlení se v roce 2022 se zvýšil, díky čemuž na něj dosáhne mnohem více lidí. Jaké podmínky musíte splnit, aby vám stát přispěl?
-
Do kdy musíte odejít z režimu DPI?
Jste ještě pořád u dodavatelů poslední instance? V takovém případě zpozorněte. Termín, do kterého musíte odejít, je velmi blízko.
-
V Česku loni rostla spotřeba LPG pro vytápění. Plyn ze zásobníku není závislý na distribuční síti ani na Rusku
LPG představuje zajímavou alternativu zemního plynu zejména v lokalitách, které nejsou plynofikovány. Podle statistik Celní správy loni vzrostla spotřeba LPG téměř o desetinu, v segmentu topného plynu ještě více. Jednoznačně to souvisí s povinnou výměnou starých kotlů na tuhá paliva. Ve srovnání se zemním plynem je LPG nebo čistý propan cenově stabilnější a jeho dodávky nejsou primárně závislé na Rusku. Nehrozí proto „uzavření kohoutků“. Co je dobré vědět při přechodu na propanové vytápění?
-
Jaký vliv má na úsporu přepnutí plastových oken do zimního režimu?
Máte plastová okna? Je dost velká šance, že je lze "přepnout" do zimního režimu. Jak vám přenastavení pomůže a zvládnete ho sami?
-
Rozhovor s Jiřím Kvízem: Na podporu podniků jsou připraveny miliardy korun, ale výzvy zatím neběží
V Česku měla být již dávno spuštěna celá řada dotačních programů, které však akorát tak nabírají časové zpoždění. Dotační poradenství, kolik programů stále stagnuje, kolik je připraveno pro české podniky peněz a mnoho dalšího v našem rozhovoru.
-
Jak to bude s regulovanou složkou ceny elektřiny a plynu v roce 2022
Ceny energií začaly prudce stoupat a vypadá to, že je jen tak něco dolů nesrazí. Jak to bude příští rok s regulovanou složkou ceny a na co byste se měli připravit?
-
Jak zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc kvůli drahým energiím?
Na vysoké ceny za energie lze využít sociální dávku mimořádná okamžitá pomoc. Jak, kde a na co si o ni můžete zažádat?
-
Hlavní příčiny vysokých cen energií a dopady na topení
Cenový dopad energií pociťují všichni – spotřebitelé, zaměstnanci, firmy či investoři. Kde jsou kořeny současných problémů? A jaký to bude mít dopad na topení?
-
Zdražování energií: Co vám může pomoci?
Energie prudce zdražily a osobám, které přešly k dodavatelům poslední instance po pádu Bohemia Energy byly vyměřeny zálohy, které oproti těm původním narostly o tisíce. Co vám takovou situaci může alespoň trošku usnadnit?
-
Jak často může dodavatel poslední instance měnit ceny a jak od něj přejít k novému dodavateli?
V čem se liší režim u dodavatele poslední instance od pravidel, která platí, když odebíráte energii od klasického dodavatele? Jak často se mění ceny, jaké budete mít zálohy, do kdy musíte odejít a jak vypovědět smlouvu?
-
Kolik stojí průkaz energetické náročnosti budov a kdy ho potřebujete?
Budete prodávat anebo pronajímat nemovitost? V takovém případě si budete muset nechat vyřídit PENB. Co to je, kolik stojí a proč ho vlastně při prodeji nebo pronájmu domu či bytu potřebujete?
-
Zapomeňte na uhlí. Povinná výměna starých kotlů je příležitostí definitivně opustit tuhá paliva
Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za modernější zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Nutnost odstávky starého kotle je však zároveň příležitostí přejít směrem k ekologičtějším, ale též ekonomicky příznivějším technologiím vytápění.
-
Vytápíte starým kotlem na tuhá paliva? Na jeho výměnu už máte jen rok
Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za nový zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Přesné statistiky o počtu starých kotlů s nutností výměny neexistují, podle odhadu odborníků se ale výměna zdroje tepla bude týkat statisíců českých domácností. Vhodnou a finančně dostupnou náhradou starých kotlů na tuhá paliva mohou být kotle na plyn, a to zemní plyn, ale i propan.
-
Ceny rostou: co zdražuje nejvíce?
Růst cen nabírá na obrátkách a Česká národní banka s ním bojuje zvyšováním úrokových sazeb. Jak a kde rostly v Česku ceny? Jaká je inflace na Slovensku a v EU? A ve kterém oboru rostly ceny nejvíce?
-
Jak se bránit proti energošmejdům? Jak odstoupit od smlouvy?
Zazvoní, mile se usmějí nebo jsou naopak agresivní a vnutí vám smlouvu nebo přihlášku do aukce energií. Ihned na to se roztočí kolečko potíží. Energošmejdi nepolevili ani v posledních měsících. Na co si dát pozor a jak se bránit?
-
Domácí kanceláře a výuka stojí stovky korun navíc. Jak ušetřit za elektřinu?
Domácnosti se v posledních měsících proměnily v učebny i v kanceláře. A to se neobešlo bez elektrospotřebičů. Účet za energie tak mohl poskočit o stovky korun. Jak doma šetřit a nepřeplácet?
-
Chcete měnit dodavatele plynu? Zkuste nové produkty a dejte pozor na udržovací nabídky
S koncem topné sezóny nastává ten nejlepší čas na vyhodnocení letošních nákladů na vytápění a možná také na výběr nového dodavatele plynu. Vhodným výběrem totiž můžete ušetřit klidně i tisíce korun ročně, samotná cena ale nemusí být vždy to nejdůležitější kritérium. Jaké jsou nové možnosti a na co si dát při výběru dodavatele plynu pozor.
-
Ceny elektřiny 2021: Proč budou dodavatelé zdražovat?
Právě teď nakupují dodavatelé na energetických burzách elektřinu, kterou budou v následujících měsících prodávat svým zákazníkům. Podle pohybů na burze tak jde odhadnout, zda ceny půjdou nahoru, nebo dolu. Dodavatelé pro následující období očekávají spíše zdražování.
-
Vypočítal vám dodavatel energií příliš moc? Faktury za energie reklamujte
Právě teď přichází do poštovních i virtuálních schránek roční vyúčtování elektřiny a zemního plynu. Ve výpočtu ale může být chyba a dodavatel může požadovat nedoplatek neoprávněně. V takovém případě neotálejte s reklamací faktury.
-
Chcete doma šetřit emise? Rozsviťte si zelenou elektřinou
Domácnosti si už několik let mohou vybrat, jestli dají přednost klasické elektřině nebo energii vyrobené v obnovitelných zdrojích. Ze zásuvek jde sice stále ten samý proud, lidé ale mají jistotu, že byl vyrobený ekologicky.
-
Jakých spotřebičů se týkají nové energetické štítky a co z nich nově vyčtete?
Energetické štítky se dočkaly změn. Co z nich zákazníci nově vyčtou, jaká označení se změnila a proč k tomu vůbec došlo?
-
Čím nahradit kotel na tuhá paliva, když nemáte přípojku plynu?
Máte starý kotel na tuhá paliva a uvažujete, čím ho nahradit? Jaké máte možnosti a jaké jsou výhody a nevýhody tepelného čerpadla a LPG plynu?
-
Jak novela energetického zákona zkomplikuje život šmejdům? A bude to stačit?
Obchodníci, kteří podstrkují lidem přihlášky do aukcí nebo smlouvy s dodavateli energií, si vymýšlí stále nové triky. Chystaná novela energetického zákona by jim ale měla ztížit život. Zavede totiž registr zprostředkovatelů a smlouvy budou muset být vyhotoveny jen písemně. Bude to ale stačit?
-
Podvodů v elektřině a plynu neubývá. Jak se vyhnout potížím s energošmejdy?
Nezávazná přihláška do aukce nebo podpis na nenápadném dokumentu. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé dostávají do problému s dodavateli elektřiny i zemního plynu. Vykutálené praktiky neustaly ani během pandemie, naopak je vykutálení obchodníci inovovali.
-
Dodavatele jsme loni měnili méně. Kvůli cenám i smlouvám
České domácnosti loni netrhaly rekordy ve změnách dodavatelů elektřiny a plynu. Počty přechodů klesly meziročně téměř o tři procenta. Energie totiž zlevňovaly a lidé neměli motivaci se změnou zabývat. Navíc jim mnohdy bránily smlouvy se závazky.
-
Jak vybrat správného dodavatele zemního plynu a šetřit?
Vytápění zemním plynem je pohodlné, ale ve srovnání se dřevem nebo uhlím není nejlevnější. Účty za topnou sezónu letos můžete mít nižší, pokud si vyberete správného dodavatele zemního plynu. Jak na to?
-
Energie zlevňují. Je ten správný čas na fixaci cen?
Ve chvíli, kdy ceny energií klesají, přichází dodavatelé s nabídkami fixace. Ta může být výhodná a nemusí. Na co si dát pozor, než smlouvu na rok 2021 podepíšete? A jaké jsou výhledy na další vývoj cen elektřiny?
-
Každá stovka se počítá. Zkroťte svůj účet za elektřinu nebo vytápění
Elektřina ani zemní plyn by letos zdražovat neměly, přesto se vyplatí mít faktury za energie pod kontrolou. Poradíme vám, jak drobnými opatřeními snížit spotřebu a ušetřit stovky nebo tisíce korun měsíčně.
-
Ceny tepla: Kolik letos protopíte?
Zdražují potraviny i některé služby. Za energie bychom ale v nastupující topné sezóně neměli platit víc než loni. Podívejte se, jak se vyvíjí ceny dřeva, uhlí, elektřiny a zemního plynu a čím se vyplatí vytápět domovy.
-
Co sledovat kvůli změně dodavatele? Cena energií to není
Poplatky za energie patří mezi nejvyšší pravidelné výdaje domácností. Už jen proto stojí za to jednou za čas projít účty a zamyslet se, zda by tato položka nešla snížit nejen úspornými opařeními, ale také změnou dodavatele. Ceny konkurence mohou být výhodnější, ale často jen na první pohled. Vyplatí se proto vzít v potaz i další aspekty.
-
Covid-19 zpomalil energetiku. Vyrobilo se a spotřebovalo méně elektřiny i zemního plynu
Koronavirová krize prostoupila všechna průmyslová odvětví, energetiku nevyjímaje. V prvních šesti měsících letošního roku poklesla výroba i spotřeba elektřiny a zemního plynu. Ve firmách byla tma a ticho, odběr domácností ale narůstal.
-
Elektřina v době koronaviru. Půjde cena nahoru, nebo dolu?
Koronavirová krize ovlivnila všechny oblasti lidského bytí, energetiku nevyjímaje. Zatímco na jaře cena elektřiny výrazně klesla, nyní je na svých předpandemických hodnotách. Jestli spotřebitelé na podzim alespoň trochu ušetří, bude záležet na spotřebě i ceně emisních povolenek.
-
Jakou byrokracii zařídit, když se přestěhujete?
Lepší vyhořet, než se stěhovat. Alespoň tak se to říká. Přestěhováním nábytku a dalších věcí však starosti nekončí. Na jaké zařizování byste neměli zapomenout?
-
Nejčastější lsti energošmejdů. Na co si dát pozor a jak se bránit?
Na podzim se mění ceny energií, a tak se více domácností rozhlíží po levnějším dodavateli. Pokud ale narazí na neférového obchodníka, mohou místo úspor přijít problémy. Práva spotřebitelů by měl posílit nový energetický zákon a pomoci by mohlo i přijetí zákona o hromadném řízení.
-
Sviťte zeleně. Jak si vybrat elektřinu z obnovitelných zdrojů?
Ač dodavatelé elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů nabízí už řadu let, až nyní si ji sjednává větší počet domácností. Zelená elektřina nemusí být nutně dražší a zvolit si můžete i to, zda je vyrobená ze slunce, biomasy nebo z vody.
-
Jak mít energie pod palcem aneb čím se vyplatí topit
Nejen na teplo domova, ale i na rodinný rozpočet má zásadní vliv to, čím a jak topíme. Není už topení uhlím pasé? Jaké nevýhody s sebou přináší topení plynem a proč jsou tepelná čerpadla nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem vytápění? Přinášíme cenné rady ohledně zdrojů tepla, které v nadcházející zimní sezóně můžou ušetřit nemalé peníze. Navíc poradíme, jakým způsobem vytápění zatížíte životní prostředí co nejméně.
-
Nezaspěte přípravu na topnou sezónu. Změna dodavatele ušetří tisíce korun
Lidé, kteří vytápí své domovy elektřinou nebo zemním plynem, by si koncem léta měli prohlédnout ceníky dodavatelů a připravit se na topnou sezónu. Změna energetické společnosti totiž může ušetřit tisíce korun.
-
Hlásíte se do aukce energií? Pozor na pokuty a výhrůžky od inkasních agentur
Přihlásili jste se do aukce, ve které máte vysoutěžit tu nejlepší cenu elektřiny nebo zemního plynu? Pak si dobře pročtěte smluvní podmínky. Kvůli aukci se totiž můžete octnout v hledáčku inkasních agentur vymáhajících pokuty za zrušené přihlášky.
-
Chyba ve faktuře za elektřinu? Podejte co nejdříve písemnou reklamaci
S reklamacemi vyúčtování za elektřinu nebo zemní plyn má zkušenosti téměř třetina domácností. Lidé ale často tápou v tom, kdo provádí odečty energií a jak reklamaci správně podat.
-
Elektřina i plyn zlevní. Pozor ale na neférové nabídky
Energie na komoditních burzách zlevňují, a tak by i domácnosti mohly za elektřinu a zemní plyn platit méně. Už nyní některé firmy obvolávají zákazníky a představují výhodnější nabídky. Může jít i o energošmejdy.
-
Má nájemce nárok vidět vyúčtování za energie?
Jste v pronájmu a domácí vám neukazuje vyúčtování za energie? Máte nárok vědět, zdali máte přeplatek nebo nedoplatek? Jak to ve skutečnosti je?
-
Platíte za energie, kolik máte? Ohlídejte si cenu elektřiny i plynu
Někteří dodavatelé švindlují. Třeba ve smluvních podmínkách nebo v cenících. Nedodržují sjednané ceny, zdražují, aniž by o tom dali vědět, nebo jinak porušují smlouvu. Co si ohlídat?
-
Chcete změnit zálohy na energie?
Platíte zálohy na energie a pokaždé vám vrací peníze? Přeplatek je samozřejmě příjemná zpráva, ale tento druh spoření u dodavatelů energie se zrovna nedoporučuje, například úroky vám tam rozhodně nenaskočí. Lepší je si zálohy rozumně nastavit.
-
Elektřina pod atakem koronaviru zlevňuje: Jenže ne dost
Komodity se pod vlivem koronavirové krize propadly, dobře je to viditelné na čerpacích stanicích. Po benzinu a naftě by mohla domácnostem zlevnit i elektřina. Dodavatelé ale zatím se snižováním cen otálejí. Proč?
-
Chyba na vyúčtování? Pošlete dodavateli elektřiny nebo plynu reklamaci
Spočítal vám dodavatel elektřiny špatně doplatek? Nedodržel obchodník s plynem termín nebo jiné podmínky smlouvy? Pošlete mu reklamaci. Pokud nereaguje nebo prošvihne lhůtu, máte nárok na několikatisícovou finanční náhradu.
-
A zelenou elektřinu máte? Češi se u dodavatelů dožadují proudu z obnovitelných zdrojů
Ještě před pár lety mohli lidé v České republice odebírat zelenou elektřinu jen od vybraných dodavatelů. Dnes ji nabízí většina společností na trhu. O proud vyrobený z obnovitelných zdrojů je zájem. Dokonce i za příplatek.
-
Rouška za podpis. Energetičtí šmejdi nespí ani v době koronaviru
Podomní prodejci si nedají pokoj ani v nouzovém stavu. Právě naopak. Využívají ho ve svůj prospěch. Nejen seniorům nabízí mezi dveřmi roušku – výměnou za podpis. Lidé netuší, že podepisují změnu dodavatele elektřiny.
-
Zemní plyn versus LPG: Jaké jsou možnosti vytápění plynem?
Hlavní výhodou plynového vytápění je relativně nízká cena a také jednoduchá obsluha a regulace kotle. Kromě tradiční přípojky zemního plynu lze téměř v každé lokalitě využívat také LPG ze zásobníku, který se ale v tomto případě neskládá z tradiční směsi propan-butanu, ale výhradně z propanu. Jak si ekonomicky stojí zemní plyn složený převážně z metanu a částečně etanu a zkapalněný ropný plyn (LPG), respektive propan? Jak se tato paliva liší a co mají společného?
-
Zájem o změny dodavatele energií opadl. Důvodem jsou i smlouvy na dobu určitou
Vybrat si dodavatele elektřiny nebo plynu, a snížit tak účet za energie, je v České republice už více jak deset let standardem. Zatímco v roce 2018 změnil dodavatele velký počet domácností, loňský rok byl podprůměrný. Podle odborníků se ale stále vyplatí pátrat na energetickém trhu po lepší nabídce.
-
Ceny vody 2020: kubík stojí v průměru 94 korun
V lednu zdražila voda ve většině českých měst a obcí. Jde o největší navýšení cen za posledních několik let. Vodné a stočné v některých oblastech stouplo o více než 10 %. Voda v polovině roku ovšem mírně zlevní, a to díky snížení sazby DPH.
-
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Domácnost, která si vybere nového dodavatele, může ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Rozhodující je cena. Lidé by ale neměli přehlížet ani obchodní podmínky a skryté sankce.
-
Teplo v Česku. Energetickou chudobou netrpíme, interiéry přetápíme
V některých českých domácnostech se i v lednu chodí v kraťasech a v tričku. Češi mají rádi teplo a své domácnosti často přetápí. Na rozdíl od jiných obyvatel Evropy své byty a domy mohou snadněji vytopit na komfortní teplotu.
-
Teplo od nového roku zdraží v průměru o 3 %. Navýšení nákladů vyrovnají nižší daně
Domácnosti, které vytápí své byty a domy teplem z tepláren, si od roku 2020 připlatí. Některé teplárny přiznávají, že v příštím roce mírně navýší cenu, která by ale měla být pod úrovní inflace. Teplo v České republice je v průměru o 100 až 150 korun za gigajoul dražší než v sousedním Německu. Podle kritiků si některé teplárny upravují ceny ve svůj prospěch.
-
Elektřina budoucnosti
Spotřeba elektrické energie roste, ale přesto její dodavatelé i spotřebitelé sledují trendy, kterým nelze uniknout. Je jednoduché odebírat zelenou elektřinu, na dálku monitorovat svou spotřebu a ani pro sjednání nového dodavatele nemusíte nikam chodit
-
Stovky korun protopíme zbytečně. Jak šetřit teplo?
Stovky až tisíce korun protopí české domácnosti zbytečně. Podle odborníků byty přetápíme. Snížení teploty o jeden stupeň přitom ušetří až 6 % tepla. Jaké jsou další tipy, jak doma šetřit teplo?
-
Češi platí za teplo tři procenta z hrubé mzdy, pětkrát více než Němci
Češi, kteří jsou připojeni k centrálnímu zásobování teplem, za něj ze mzdy vydají pětkrát více než Němci. Zaplatí za něj asi tři procenta z hrubé mzdy, Němci 0,6 procenta. Vyplývá to ze studie Sdružení českých, moravských a slezských Společenství vlastníků jednotek (SVJ).
-
Chcete doma využít solární energii? Pár praktických rad
Mít k dispozici energii téměř zadarmo, to je značka ideál. Solární energie taková je a využívá ji stále více českých domácností.
-
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Výše cen energií je pro mnohé noční můrou, která je neustále nutí přemýšlet nad tím, kde ušetřit. A tak se mění například dodavatelé plynu či elektřiny. A i když nabídka zněla hodně lákavě, přesto byl vypočítán nedoplatek. Jak je to možné?
-
Rizika při změně dodavatele energií: Na co si dát pozor?
Na podzim už tradičně roste počet domácností, které mění dodavatele. Občas se poměrně jednoduchý proces neobejde bez komplikací. Na co si dát pozor? A jak se bránit?
-
Elektrická energie zdražuje: O kolik si domácnosti připlatí a vyplatí se změna dodavatele?
Elektřina může ke konci roku ještě zdražovat, shodují se na tom analytici. Na pozvolný nárůst energií se mají české domácnosti připravit i v následujících pěti letech. Pokud chtějí ušetřit, vyplatí se zapátrat po levnějších nabídkách.
-
Ceny zemního plynu: Jak vybrat dodavatele a zlevnit si vytápění?
Kdo vytápí dům nebo byt plynem, může před nastupující topnou sezónou zůstat v klidu. Dodavatelé žádné velké zdražování prozatím nechystají. Když ceny porostou, tak jen mírně. Vytápění plynem si lidé mohou zlevnit, pokud vyberou energetickou firmu s dobrými cenami i obchodními podmínkami.
-
Přísnější nároky na spotřebu energie u novostavby v roce 2020
Chystáte se stavět rodinný dům v příštím roce, nebo dalších letech? Připravte se na fakt, že stavební povolení dostanete jen tehdy, že novostavba bude mít téměř nulovou spotřebu energie. Začne totiž nová vyhláška, která pochází z Bruselu.
-
Topná sezóna začala. Kolik zaplatíte za dřevo a uhlí?
Díky kůrovcové kalamitě je dřeva dost, a tak jeho ceny padají. Ačkoli uhlí na světových trzích také zlevňuje, domácnosti si letos za metrák pár desítek korun připlatí. Dražší bude i teplo z uhelných tepláren. Čím se vyplatí podle ekonomů topit? A jak energii ušetřit?
-
Ztrácí se u vás elektřina? Jak zjistit černý odběr a co s tím?
Spadnout do černého odběru můžete i bez vlastního zavinění. Za neoprávněný odběr energií hrozí tisícové pokuty. Jak černý odběr zjistit? A co dělat?
-
Pohne podzim s cenami plynu a elektřiny? Ptali jsme se analytiků
Podzim obvykle zamíchá karty s elektřinou i zemním plynem. Podle toho, co se v průběhu roku děje na energetických burzách, připravují dodavatelé své nové ceníky. Plyn padá, elektřina je na vážkách.
-
Hádáte se s dodavatelem? Jak vám pomůže mimosoudní řešení sporů?
Do křížku s dodavatelem se můžete dostat velmi snadno. Stačí podepsat nevýhodnou smlouvu nebo odsouhlasit záludné obchodní podmínky. Když už nevíte kudy kam, je jednou z možností mimosoudní řešení sporu.
-
Energetickou chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, pomůže zateplení
Podle výsledků letošního průzkumu agentury STEM je téměř 20 % českých domácností ohroženo tzv. energetickou chudobou. Výsledky průzkumu ukazují, že české domácnosti jsou zvyklé mít v zimě doma daleko vyšší teplotu než ve většině evropských států. Čtvrtina respondentů obětuje tomuto luxusu i úspory v ostatních výdajích na živobytí.
-
Potíže s dodavatelem energií: Kde vám pomůžou?
Bezpočtukrát jste telefonovali na zákaznickou linku, poslali jste spoustu žádostí a stále nic. Dodavatel požaduje zaplacení sankce, odmítá vám sdělit termín ukončení dodávek nebo se s vámi přestal bavit. Co si v takové situaci počít?
-
Kolik stojí tepelná čerpadla?
Přemýšlíte nad pořízením tepelného čerpadla a moc si nevíte rady? Jaké jsou typy, na kolik vás vyjdou? A o kolik se sníží vaše provozní náklady na energie?
-
Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo vám může ušetřit náklady na energie a díky dotacím bude jeho návratnost kratší a úspora výdajů větší. O jaké dotace můžete požádat? A kdy o ně požádat?
-
Šetří Češi? Spotřeba elektřiny a plynu oproti loňsku klesá
Od začátku letošního roku snížili Češi svoji spotřebu elektřiny i zemního plynu. Částečně za to mohou i nadprůměrné venkovní teploty, díky nimž se tolik netopilo. Zároveň klesají ceny plynu, ušetřit mohou hlavně domácnosti, které jím vytápí.
-
Zdražil dodavatel? Jak se bránit vysokým zálohám za energie?
Elektřina a plyn se během roku platí zálohově, většinou měsíčně nebo čtvrtletně. Společně s ročním vyúčtováním pak dodavatelé zasílají i nový rozpis záloh. Zvýšit je mohou pouze, pokud pro to mají důvod. Jak se příliš vysokým platbám za energie můžete bránit?
-
Na dodavatele si stěžovalo nejvíce lidí v historii. Problémem jsou smlouvy i podomní prodej
Někteří dodavatelé se loni činili, a tak na ně lidé poslali nejvíce stížností v historii. Potíže měli například s fakturami, při změně obchodníka nebo při zprostředkování aukcí. Podle spotřebitelských poraden by si lidé měli dávat pozor na to, co podepisují. Nejvíce rizik totiž přináší podomní prodej.
-
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Už několik let můžete změnit zálohu nebo reklamovat vyúčtování on-line přes zákaznický portál. Dodavatelé postupně rozšiřují požadavky, které přes internet vyřídíte. Nově vznikla třeba aplikaci pro odečet, jež sama navrhne úpravu záloh, možný je i přechod k jiné společnosti bez jediného papíru.
-
Jak zažádat o dotace z Nová zelená úsporám?
Zalíbil se vám některý z programů od Nová zelená úsporám? Uvažujete o tom, že chcete rekonstruovat dům anebo uspořit na energiích? Přečtete si, kolik díky projektu můžete ušetřit a jak si zažádat o dotaci.
-
Kolik lze uspořit se zelenými technologiemi?
Ceny elektřiny stoupají a mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak uspořit na ohřevu s ohledem na míru životního komfortu. Lze ušetřit a ještě třeba trochu něco navíc vydělat nejen na úsporných technologiích v rodinných domech, ale třeba i v panelákovém nebo činžovním domě?
-
Trest pro dodavatele energií: Milionové pokuty za podomní prodej
Za nekalé obchodní praktiky rozdal v poslední době Energetický regulační úřad milionové pokuty. Dodavatelé se provinili při telefonickém i podomním prodeji, když používali nátlak nebo zamlčovali skutečnosti. Nesprávné, zavádějící nebo nepřesné informace přitom podle odborníků vedou spotřebitele k chybným rozhodnutím.
-
Elektřinu ze slunce nebo větru můžete mít i ve své zásuvce. Je ale dražší
V posledních pěti letech výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku stagnuje. Vláda i výrobci hledají možnosti, jak ji znovu nastartovat. Dodavatelé zase lákají spotřebitele na speciální zelené tarify, kdy jim do zásuvek proudí jen ekologicky vyrobený proud. Rozhodující je ale pořád cena.
-
Prodejci elektřiny změnili taktiku. Na co si dát pozor?
Většina obcí a měst zakázala podomní prodej. To ale neznamená, že si prodejci elektřiny nebo zemního plynu dali pauzu. Domácnosti oslovují telefonicky. Když se na schůzku předem objednají, nejde už o podomní prodej. Rizika ovšem přináší úplně stejná.
-
Šetřím, šetříš, šetříme
Snažíte se, ale přesto nejste schopni ušetřit? Na účtu vám po zaplacení všech nezbytných měsíčních výdajů nic nezbude? Zkusme se podívat, jestli se nějaké možnosti skutečně nenabízejí.
-
Nejčastější chyby, které nás u dodavatelů mohou stát tisíce korun
Když se nám nelíbí, jak s námi dodavatel energie komunikuje, můžeme odejít. Stejnou možnost máme, když zdraží. Podle spotřebitelských poradců ale svá práva využíváme málo, zatímco své povinnosti mnohdy ani neznáme. Často se pak zbytečně dostáváme do problémů.
-
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Od loňského jara se mluvilo o zdražování elektřiny. I to je jeden z důvodů, proč podle analytiků změnilo loni dodavatele o téměř sto tisíc domácností více než v roce 2017. Svůj díl na tom mají i telefonisté. Část dodavatelů je totiž začala využívat místo podomních prodejců.
-
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Příspěvek až 127 500 korun mohou letos získat domácnosti, které se rozhodnou vyměnit starý kotel na uhlí za nový zdroj tepla. Kotlíkové dotace podporují kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Třetí vlna je poslední šancí, jak příspěvek získat.
-
Čím topíte: plyn, elektřina nebo tuhá paliva?
Energie, to je věčné téma a v zimě to cítíme snad všichni. A tak se hovor stáčí často k otázce, co je vlastně výhodnější, topit plynem, nebo elektřinou?
-
Nové ceny elektřiny 2020. Státem regulovaná položka zdražuje o 1,3 %
Více než polovinu z ceny elektřiny tvoří regulovaná položka. Její výši každý rok na sklonku listopadu zveřejňuje Energetický regulační úřad. Příští rok mírně poroste, stejně jako obchodní složka. Lidé si podle své spotřeby připlatí desítky až stovky korun.
-
Účty za elektřinu narostou o stovky až tisíce korun. Záleží na tom, zda jen svítíte nebo i topíte
Většina domácností bude mít dražší účty za elektřinu. Dodavatelé totiž postupně zdražují. Velké energetické firmy už ceníky zvýšily, další společnosti se na to chystají. Hlavní vlna nárůstu cen má podle expertů nastat na podzim nebo po Novém roce.
-
Topení a kotel zkontrolujte už teď. Tady je 8 tipů, které vám v zimě ušetří peníze
Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a doba, než se znovu rozhoří kotle, se zkracuje. Na topnou sezónu se připravte už nyní. Jak zkontrolovat kotle a radiátory, abyste v zimě ušetřili peníze, čas i starosti?
-
Topná sezóna pomalu končí. Ideální čas na kontrolu kotle, tepelného čerpadla či komína
S blížícím se koncem topné sezóny nastává ten nejlepší čas na drobnou údržbu topení a případný servis kotle. Na jaře totiž mnohem snáze seženete jak servisního technika tak i třeba kominíka. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, co po skončení topné sezóny udělat, aby vám otopná soustava v domě dobře fungovala i příští zimu.
-
Topíte plynem? Zdražovat nebudeme, ujišťují dodavatelé
Zemním plynem vytápí asi 1,5 milionů domácností. Využívají ho ale také lidé v panelových bytech, kteří na plynu vaří. O tom, kolik za plyn ve výsledku zaplatíte, rozhoduje nejen spotřeba, ale také cena. Podzim je vždy ve znamení nových ceníků na další rok. Dodavatelé podle všech indicií zdražovat nebudou.