-
Jak se změní základní sazby pro zahraniční stravné v roce 2025
Ministerstvo financí navrhlo sazby náhrad zahraničního stravného pro příští rok. U kterých států se sazby změní a o kolik?
-
Jak dlouho trvá vyřídit cestovní pas? A kolik to stojí?
Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš pas již neplatný, pořádně si v případě zkrácené lhůty připlatíte. Vyřízení pasu do 5 pracovních dnů totiž stojí 3000 Kč, za 6000 Kč si můžete pořídit pas i do 24 hodin. Jak a kde lze vyřídit pas a jaké jsou náklady s jeho pořízením?
-
Cestovní náhrady při práci v zahraničí může dostat i rodina zaměstnance. Kdy a jaké?
Co všechno může získat od zaměstnavatele při vyslání nebo přidělení k práci v zahraničí zaměstnanec a jeho rodinní příslušníci? Co se proplácí ve valutách a co v české měně?
-
Jak se mají v roce 2024 změnit cestovní náhrady při pracovní cestě po Česku
V příštím roce dojde ke změně cestovních náhrad, které čerpají zaměstnanci při pracovních cestách v tuzemsku. O kolik se zvýší stravné a náhrady za využívání motorových vozidel?
-
Kteří pacienti mají nárok na cestovné?
Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?
-
Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?
Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka, anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.
-
Pro které země se zvyšuje zahraniční stravné pro rok 2023?
Při pracovní cestě do Švýcarska je nárok na stravné ve švýcarských francích, do Velké Británie v britských librách. Kde a jak zjistit sazby stravného pro různé země světa?
-
Jak se zvýší cestovní náhrady v roce 2023?
Konečně je známa konečná podoba tuzemských cestovních náhrad v roce 2023. Původní návrh byl podstatně změněn. U zahraničních se mění 25 sazeb.
-
Proč není veškerá činnost zaměstnance na pracovní cestě placená?
Jaký čas na pracovní cestě zaměstnavatel zaměstnancům proplácí a jaký ne a proč?
-
Jak a kolikrát se zvyšovaly sazby cestovních náhrad v roce 2022?
Kvůli růstu cen a inflaci se letos opakovaně mění vyhláškové ceny pohonných hmot i sazby stravného. Jaké ceny platily a v jakém období roku 2022?
-
Stravné na služebních cestách se zvyšuje
Jezdíte často na služební cesty? Pak by vás mohlo zajímat, že se opět změnila sazba tuzemského stravného. O kolik?
-
Cestovní náhrady opět vzrostly
Cestovní náhrady se kromě růstu na začátku roku navýšily ještě jednou. O kolik a co přesně se změnilo?
-
Cestovní náhrady: tuzemské stravné a diety 2022
V roce 2022 dochází k růstu tuzemského stravného. Jak navýšení vypadá v podnikatelské a nepodnikatelské sféře a kdy vám jej zaměstnavatel může pokrátit?
-
Cestovní náhrady: sazby pohonných hmot 2022
Stejně jako každý rok, tak i letos se zaměstnavatelé a zaměstnanci podstupující služební cesty setkají s novými sazbami za pohonné hmoty v rámci cestovních náhrad. O kolik se zvýšila cena za benzín a naftu?
-
Jaký je rozdíl mezi stravenkou a stravným?
Stravné a stravenka rozhodně není to samé. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nárok na jedno anebo na druhé? Může vám být navíc „přiklepnuto“ oboje?
-
Na jak vysoké stravné má nárok zaměstnanec vyslaný za prací do zahraničí?
Zaměstnanci vyslanému na pracovní cestu do zahraničí musí zaměstnavatel vyplácet stravné v cizí měně ve výši předepsané ministerskou vyhláškou. Kdo může dostat více, kdo méně a která profese nejméně?
-
Jak je to s vyplácením stravného a dalších peněz na pracovní cesty?
Zaměstnanci, kteří vyjíždějí na pracovní cesty, ať po ČR nebo do zahraničí, mají nárok na cestovní náhrady, zejména na tzv. diety. Má zaměstnanec dopředu nárok na zálohu? Jak je to s vyúčtováním?
-
Cestovní náhrady 2021 za používání motorových vozidel a stravné
Pokud jede zaměstnanec na služební cestu, může mu vzniknout nárok na příspěvek na stravné. Jestliže navíc k dopravě použije vlastní motorové vozidlo, přísluší mu i další cestovní náhrady. O kolik se pro rok 2021 zvyšují?
-
Za kolik natankujete cestou na dovolenou?
Hranice se opět začínají otevírat. Pojedete tedy letos na dovolenou do zahraničí? Pokud ano, pojďte se podívat, jak jsou na tom ceny benzínu a nafty v zahraničních zemích.
-
Kdy může zaměstnavatel odvolat zaměstnance z dovolené?
Myslíte si, že na dovolenou máte nárok a nikdo vám ji nemůže vzít? To se tedy pletete. Zaměstnavatel vám může dovolenou nejen zamítnout, ale dokonce vás z ní i odvolat.
-
Jak se vám může prodražit dovolená bez pojištění?
Jedete letos na dovolenou do zahraničí a uvažujete, zdali se vám vyplatí sjednat cestovní pojištění? Víme, na kolik vás bez něj vyjde lékařská péče a i odtah auta.
-
Bude vám na dovolené stačit cestovní pojištění k platební kartě?
Společně s blížící se sezónou dovolených se zvyšuje i poptávka po cestovním pojištění. To je hojně nabízeno k platebním kartám. Postačí ale vůbec na klasickou dovolenou? Co všechno kryje? A jaké jsou jeho plusy a mínusy?
-
Kolik v létě ušetří studenti a důchodci na cestování?
Jste student nebo důchodce a plánujete v létě hodně cestovat po republice nebo i po zahraničí? V tom případě pro vás máme dobrou zprávou. Cestování pro vás bude letos v létě rekordně levné.
-
Jakou odměnu může dostat jednatel s.r.o.
Zajímá vás, co musí obsahovat smlouva o výkonu funkce jednatele v s.r.o.? Jakým způsobem musí být upraveny odměny a jak se bude danit jeho příjem?
-
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Jezdíte často na služební cesty? V tom případě by vás mělo zajímat, že v letošním roce stouplo tuzemské stravné a dále pak také cestovní náhrady za pohonné hmoty. O kolik?
-
Máte povinnost k silniční dani? Termín daňového přiznání se blíží
Nejste si jisti, jestli se máte řadit mezi plátce silniční daně? Do kdy se musí uhradit a jak si poradit s daňovým přiznáním? Odpovíme vám na vše.
-
4 druhy pojištění, které se vám budou hodit na horách
Máte v plánu vyjet v zimě na lyže? Anebo na snowboard? A už jste přemýšleli o pojištění? Rozhodně ho nepodceňujte, a to zvláště, pokud jedete na hory do zahraničí.
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
-
Sháníte ještě dovolenou? Pojďte na to od lesa
Vyrážíte na dovolenou na poslední chvíli? Máme pro vás rady a tipy, jak co nejvíce ušetřit. Někteří můžou dokonce cestovat zadarmo.
-
Jak vybruslit ze služební cesty, na kterou se vám nechce
Služební cesta se nemusí zamlouvat všem a ne každý je ji také povinen absolvovat. Čím se ale můžete bránit, když nechcete jet?
-
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
Co byste řekli na to, kdyby si šlo individuálně vybrat letenku, ubytování, výlet anebo akci přes jednoho zprostředkovatele? O tom nám poví zakladatel nové online platformy Vít Rosberg.
-
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Odjezd na služební cestu s sebou nese řadu zařizování. Na co by správný šéf rozhodně nikdy neměl zapomenout?
-
Výcvik a trénování psa je drahý koníček. Na kolik vás vyjde?
Pořídili jste si psa a nechcete ho mít jen jako mazlíka? Chcete z něj výstavního šampiona, nebo dokonce záchranáře? A už jste si zjistili, kolik vás to bude stát?
-
Odlétli jste se zpožděním? Možná vás odškodní
Přijeli jste na letiště včas a na odbavovací tabuli vidíte u svého letu nápis DELAYED, čili zpožděno. Trávit na letišti desítky minut či dokonce hodin, to člověka nepotěší. V některých případech ale máte právo na odškodnění.
-
S cestovním pojištěním můžete v zahraničí ušetřit více než 2000 euro!
Cestovní pojištění u nás není zřizováno často. Experti přitom tvrdí, že se bez něj na dovolené rozhodně neobejdeme. Co všechno pokrývá a kde nás vyjde nejvýhodněji?
-
O finanční náhradu za zpožděné lety mohou žádat i cestující letící na dovolenou s cestovní kanceláří
Plno lidí při touze za zaslouženou dovolenou volí nejrychlejší možnou variantu cesty – letadlo. Náladu jim pak ale dokáže zkazit, když má zamluvený let zpoždění. Kdo se může odvolat a žádat odškodnění v podobě peněz?
-
Na co si dát pozor, než si koupíte dovolenou
Nechali jste plánování letošní dovolené na poslední chvíli, nebo ještě čekáte na nejvýhodnější ceny zájezdů Last Minute do vámi vybrané destinace? Na co si dát pozor při vybírání a nákupu zájezdů.
-
Změny v českých i zahraničních služebních cestách v roce 2016
Vysílání zaměstnanců na pracovní cesty je nedílnou součástí podnikání. Ať už se jedná o dojednání obchodu a cestuje management firmy, nebo je cestování součástí profese, jako například profesionální řidiči nebo obchodní zástupci. Jaká je výše cestovních náhrad, na kterou má zaměstnanec nárok a čeká nás revoluce ve služebních cestách do zahraničí?
-
Odečíst dovolenou z daní? Upozorníte na sebe kontrolory
Užít si dovolenou takzvaně na firmu láká každý rok tisíce podnikatelů. Ve většině případů se jim to ale nevyplatí. Naopak. Zejména letní období dovolených totiž sleduje finanční úřad velmi pozorně. V případě, že na sebe kvůli neuváženému zahrnutí dovolené do daní podnikatel „poštve“ kontrolory, může se touha ušetřit pořádně prodražit.
-
10 tipů pro bezvadnou dovolenou
Řada Čechů stráví letošní dovolenou v zahraničí. Kdo se chce vyhnout stresovým situacím při balení, na cestách i v místě pobytu, měl by se držet osvědčených doporučení. Řekneme vám, co byste si neměli zapomenout zabalit do kufru, jak naplánovat cestu autem nebo proč si zvážit kufr před cestou na letiště.
-
Motoristé volají k dopravní nehodě pozdě asistenční společnost
Přestože 82 % řidičů tvrdí, že ví, komu nejdříve volat bezprostředně po dopravní nehodě, jejich reálné chování tomu neodpovídá. Podle průzkumu Linky pomoci řidičům 1224 mezi tisícovkou motoristů se ukázalo, že namísto orgánům záchranného systému volá 27 % z nich nejprve domů. I v případě závažného zranění volalo 13 % motoristů nejprve domů než záchrannou službu. Přestože by motoristé také záhy po nehodě volali asistenční společnost, v praxi dříve vyplňují záznam o nehodě či pořizují fotografie z místa incidentu, čímž mohou zdržet odstranění překážky na silnici a ohrozit tak ostatní účastníky silničního provozu.
-
Jak se orientovat při výběru cestovního pojištění?
Při cestě do zahraničí se vyplatí dbát na správné nastavení cestovního pojištění. Na co si dát pozor a jaké parametry sledovat? Důležitou roli hraje zaměření vaší dovolené, destinace i fakt, zda se jedná o jednorázový výjezd, nebo plánujete během roku i další zahraniční cesty. Při správném vyladění pojištění můžete ušetřit nejen finance, ale také své nervy.
-
Doplatek zaměstnavatele na ruku není výhodný
Práce na černo je sankcionována, velké pokuty hrozí zaměstnavateli i zaměstnanci. Povinné odvody na zaměstnance se však některým zaměstnavatelům zdají příliš vysoké. Proto někteří z nich ve vidině úspory sjednávají se zaměstnancem minimální mzdu a volí doplatek na ruku. Zaměstnanci by ovšem s tímto postupem rozhodně souhlasit neměli.
-
Navrhovaný zákon klienty cestovních kanceláří neochrání
Cestovní kanceláře jsou ze zákona povinny se pojistit pro případ úpadku. Chrání tím své klienty před dopady vlastního neúspěšného podnikání. Pokud se cestovní kancelář pojistí nedostatečně, klienti o své peníze přicházejí.
-
Cestovní náhrady v roce 2014
Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.
-
Jak se posuzuje pracovní úraz v zahraničí?
Představme si situaci, že je zaměstnanec vyslaný zaměstnavatelem na pracovní cestu do zahraničí, během níž dojde k jeho zranění. Dochází k plnění pracovních úkolů po celou dobu pracovní cesty v zahraničí? Jsou veškeré úrazy, které se během pracovní cesty přihodí, pracovními úrazy?
-
Poptávka zvedá cenu mědi
Při pátečním obchodování zaznamenal největší měsíční nárůst futures kontrakt mědi.
-
Sója na 11-ti měsíčním maximu
Největší nárůst za posledních 11 měsíců zaznamenala při pátečním obchodování v Chicagu sója.
-
Do Polska za windsurfingem!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
-
Komoditní trhy v kostce
Téměř letní počasí umožnilo v minulém týdnu další zlepšení kvality úrody kukuřice na americkém středozápadě a zároveň pomohlo urychlit tempo setby sojových bobů, která je kvůli abnormálně silným a trvalým dešťům v květnu dosti pozadu.
-
Je vhodná doba k nákupu dolarů?
Budete potřebovat v blízké době dolary? Ať již na dovolenou či služební cestu. Je teď vhodná doba k jejich nákupu?
-
Obchodování v SRN v mírně rostoucím duchu
Zejména díky odpoutání akcií společnosti Deutsche Telekom se index DAX pohybuje zhruba na úrovni +0,6%. Jedná se tak o mírnou zpětnou reakci poté co index od pondělí ztratil zhruba 3%.
-
Zásoby srazily ropu dolů
Ropa v nočním obchodování klesla po zveřejnění nečekaného nárůstu amerických zásob. Podle statistiky American Petroleum Institute v minulém týdnu americké zásoby ropy stouply o 6,32 milionů (2 %) na 324,2 milionu barelů.
-
Co dělat, když neznám typy spotřebitelských úvěrů?
Spotřebitelské úvěry můžeme rozdělit do několika kategorií a to z různých hledisek: podle účelovosti, podle typu výplaty, podle zajištění, podle doby splatnosti apod. Nechte se vést.