-
Jaké jsou termíny pro podání přiznání k dani z příjmů v roce 2025?
Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání daňového přiznání na poslední chvíli, a někdy dokonce podání formuláře na nesprávný finanční úřad. Jak se chyb vyvarovat?
-
Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2025
Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2025 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2025 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?
-
Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže
Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.
-
Daň z nemovitostí se zase změní. Kolik vás to bude stát tentokrát?
Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň změní.
-
Startuje elektronický registr plných mocí a eDoklady se nově prokážete na více místech
Od 1. července 2024 začal fungovat Registr zastupování, lidé se do něj budou moci poprvé přihlásit pravděpodobně na začátku příštího roku. Dále se také bude možné prokázat elektronickým občanským průkazem na více místech.
-
Stát rozprodá zabavené mobily i drony. Jak se do elektronické dražby přihlásit?
Finanční správa zveřejnila informace o dražbě elektroniky, která byla zadržena během měsíce května v souvislosti s kontrolní akcí na odhalování nezdaněných dovozů zboží. Do dražby se může přihlásit kdokoliv.
-
Stále vám nepřišly platební údaje k dani z nemovitostí? Čekání už se nemusí vyplatit
Příští týden nás čeká termín platby daně z nemovitých věcí. Většina fyzických i právnických osob už by měla mít své platební údaje dávno doručené. Co ale dělat, pokud ty vaše ještě nedorazily?
-
Jak zjistíte, zda nedlužíte finančnímu úřadu na daních?
Chcete mít klidnou hlavu a ujistit se, že nedlužíte na daních u finančního úřadu? Ukážeme vám, jak postupovat.
-
Finanční úřad brzy začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jak dorazí ty vaše?
Finanční správa v blízké době začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jakým způsobem dorazí? A v jakých situacích daň z nemovitostí nebudete muset vůbec platit?
-
Dva příklady, kdy se (ne)vyplatí podat daňové přiznání
Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale uvažujete, jestli se vám to náhodou nevyplatí? I taková situace může v praxi nastat. Pojďme se společně podívat, kdy tomu tak bude.
-
Za chybně podané daňové přiznání může finanční úřad udělit pokutu až 50 000 Kč
Osoby, kterým se datová schránka zřizuje ze zákona, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Ještě v loňském roce finanční úřady listinnou formu tolerovaly. Letos už za chybně podaná přiznání začnou padat pokuty.
-
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Při vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.
-
Papírová plná moc k jednání na úřadě už nebude nutná, vznikne digitální registr zastupování
Plnou moc k jednání na úřadě bude možné nejspíš už od poloviny tohoto roku udělovat digitálně. Novela zákona má ulehčit zastupování každému, kdo využívá digitálních služeb veřejné správy.
-
Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání k dani z příjmů roce 2024?
Jaké jsou letos termíny pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2023? A do kdy je nutné odevzdat zúčtování daně? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2023 a zaplatit daň z příjmů?
-
Na poskytovatele ubytování přes portály dohlížejí správci daní, platformy je musejí hlásit
V souvislosti se zahrnutím evropské směrnice do české legislativy mají ubytovací platformy povinnost od 1. ledna 2023 ohlašovat osoby nabízející pronájem skrze tyto platformy finančním úřadům. Co rozhoduje o tom, zda se jedná o pronájem, nebo již nabízení ubytovacích služeb?
-
Které dluhy stát lidem odpustí během třetího Milostivého léta?
Stát od 1. července do 30. listopadu 2023 umožní lidem zbavit se některých daňových dluhů a dluhů na sociálním pojištění. O jaké dluhy půjde?
-
Máte doma ještě kolkové známky? Rychle je využijte, nebo je vyměňte za peníze
Kolkové známky jako platidlo ve veřejné správě používá již jen minimum občanů. Z toho důvodu plánuje Ministerstvo financí tento platící prostředek úplně opustit.
-
Jak na změnu trvalého bydliště?
Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
-
Dlužníkům bude odpuštěno penále na daních a sociálním pojištění. Návrh zákona prošel prvním čtením
Poslanci 5. dubna 2023 v prvním čtení podpořili dva vládní návrhy zákona o pokračování tzv. Milostivého léta. Dlužníci by se tak mohli zbavit penále na daních, sociálním pojištění i komunálních poplatcích.
-
Nemáte peníze na daně? Požádejte finanční úřad o posečkání
Nemůžete zaplatit daň finančnímu úřadu z důvodu nepříznivé finanční situace? Jaké podmínky musíte splnit, aby vám finanční úřad umožnil uhradit daň později, nebo ve splátkách?
-
Tři možnosti, jak odevzdat daňové přiznání
Březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte, a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.
-
Máte povinnost podat daňové přiznání, i když jste v minulém roce neměli žádné příjmy?
Jak postupovat, když jste neměli v minulém roce jako podnikatelé žádné příjmy? Musíte podat daňové přiznání? A jak je to s přehledy na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení?
-
Do kdy letos musíte odevzdat daňové přiznání?
Vyplnění daňového přiznání je lepší mít co nejrychleji za sebou. Jaké jsou termíny pro odevzdání daňového přiznání v listinné či elektronické podobě? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2022 a zaplatit daň z příjmů?
-
Do kdy letos vyřešit daň z příjmů?
Budete muset vypořádat daně? Přečtěte si, kdy nejpozději požádat o roční zúčtování anebo do kdy podat daňové přiznání kvůli dani z příjmů.
-
Poslední Milostivé léto 2023: stát umožní dlužníkům zbavit se dluhů na daních a sociálním pojištění
I v roce 2023 počítá stát s pokračováním Milostivého léta. Tentokrát bude zaměřeno na daňové dluhy a dluhy na sociálním pojištění. Návrh Ministerstva financí bude v příštích dnech projednávat vláda.
-
Aukro či Vinted budou mít nově povinnost vůči finančnímu úřadu, jak se to projeví?
Prodáváte zboží na internetu? Anebo rovnou provozujete platformu, která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat? Nově to budete muset hlásit finančnímu úřadu.
-
Vrácení přeplatku na silniční daň
Zaplatili jste zálohu na silniční daň, přestože už se vás povinnost netýká? V takovém případě si můžete zažádat o vrácení přeplatku.
-
Jaké daňové změny čekají podnikatele v roce 2023?
Rok 2023 s sebou přinese mnoho nových změn, které se alespoň jedním bodem dotknou každého podnikatele v České republice. O jaké daňové změny se bude jednat?
-
Tento týden musíte mít projednanou účetní závěrku
Tento týden nás čeká nejzazší termín ke schválení účetní závěrky. Co je to valná hromada a jaké povinnosti jsou se závěrkou spjaté?
-
Co si pohlídat jako OSVČ při přechodu z hlavní činnosti na vedlejší?
Důvodů, proč se rozhodnout k přechodu z hlavní činnosti na vedlejší, může být celá řada. Na co všechno se během tohoto procesu připravit a jak se změní daňové a pojistné povinnosti?
-
Co dělat, když jste ještě pořád nebyli vyzvání k platbě daně z nemovitosti?
Už jste uhradili daň z nemovitosti, anebo ještě pořád vyčkáváte na příchod složenky, která se ne a ne ukázat? Co se stane, pokud daň neuhradíte, a jakými způsoby ji lze zaplatit?
-
Rozhovor: Budoucnost je v posílání datových vět
Jste podnikatel a hledáte aplikaci, která by vám usnadnila účetnictví a administrativu? V takovém případě by se vám mohl hodit náš rozhovor o aplikaci wflow, ale i o informacích o Trivi a iÚčto.
-
Na co se připravit u daňové kontroly z finančního úřadu?
Daňová kontrola je strašákem pro každého podnikatele. A i když se nevyskytuje často, je dobré na ni být předem připraven. Z toho důvodu si problematiku daňových kontrol rozebereme a objasníme situaci, kdy o daňovou kontrolu nejde.
-
Jaké má OSVČ povinnosti při přijetí zaměstnance?
Jste živnostníci a potřebovali byste uzavřít pracovní smlouvu s vaším budoucím zaměstnancem? Máte vůbec nárok jako OSVČ mít zaměstnance?
-
Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun
Za tři a čtvrt roku fungování EET dostali podnikatelé 24 tisíc pokut v celkové hodnotě 226 milionů korun. V průměru tedy zaplatili na jedné pokutě 9 384 korun.
-
Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
-
Jaké dokumenty mohou OSVČ a právnické osoby zaslat přes datovou schránku?
Podnikatelé si zřizují datovou schránku hlavně kvůli úspoře času a minimalizaci administrativy. Které dokumenty můžete přes datovou schránku poslat?
-
Popularita bankovní identity roste, digitální službu využilo již přes 700 000 uživatelů
Uplynul rok od doby, co se v České republice začala poskytovat služba bankovní identity. Od jejího spuštění využilo služeb digitální aplikace již přes 700 000 uživatelů.
-
Zapomněli jste podat daňové přiznání k dani z nemovitosti či dani silniční? Jak to napravit?
Zapomněli jste odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitostí a dani silniční? Jak to napravit? Jaké hrozí penále a pokuty?
-
Berňáky odmítají vyplácet kompenzační bonus, používají při tom nezákonné postupy
Berňáky odmítají řadě podnikatelů vyplatit kompenzační bonus s tím, že se jejich oboru prý opatření nedotkla. Podle odborníků tak činí nezákonným postupem.
-
Úlet Schillerové, aby nepřiznala chybu berňáku, tvrdí totální nesmysl
[KOMENTÁŘ] Ministryně financí Alena Schillerová se tak dlouho snažila hájit zjevnou chybu finanční správy u výzev novomanželům kvůli EET, až začala tvrdit naprostý nesmysl.
-
Bankovní identita vám pomůže vyřídit věci z banky i úřadů z tepla domova
Bankovní identitu používá čím dál více bankovních institucí, rovněž i úřady státní správy jsou do ni zapojené. Co všechno skrze bankovní identitu vyřídíte? Jak lze zřídit? A jaké jsou její možnosti, výhody a nevýhody?
-
Zapomněli jste do včerejška zaplatit daň z nemovitosti? To vůbec nevadí
Jasně zakotvený termín v zákonech, ale i v hlavách řady poplatníků, kteří každý rok platí daň z nemovitých věcí, je 31. květen. Do tohoto data musí být obvykle daň uhrazená. Co tedy dělat, pokud jste termín prošvihli anebo se zpozdili.
-
Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
-
Začínáte s podnikáním? Kde a jak se registrovat k dani z příjmů
Začali jste prvně podnikat? Byli jste si založit živnost a teď přemýšlíte, jaké jsou vaše další povinnosti? Jak je to s daní z příjmů? Je nutné se k ní někde registrovat a pokud ano, jak na to?
-
Už jste podali daňové přiznání? 3. května některým končí prodloužená lhůta
První termín daňového přiznání měl být letos 1. dubna u osob, které jej odevzdávaly v listinné podobě. Lhůta pro podání bez sankcí se však prodloužila do příštího pondělka. Do kdy musíte odevzdat elektronickou formu?
-
Kdo musí podat daňové přiznaní?
Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?
-
3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání
Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.
-
Lhůta pro podání daňového přiznání se opět prodlužuje
Máte povinnost podat daňové přiznání a letos opravdu nestíháte? Nevadí, lhůta podání byla v pondělí prodloužena. Do kdy jej tedy musíte odevzdat a do kdy je třeba zaplatit daň z příjmů fyzických osob za rok 2020?
-
Nový online finanční úřad - vaše daně vyřešíte z tepla domova
Od 28. února 2021 je spuštěn dlouho očekávány online finanční úřad, který širokému spektru občanů umožňuje snadno vyplnit daňové formuláře a tiskopisy pro finanční správu. Jak se přihlásit k online finančnímu úřadu? A co zde můžete vyřídit?
-
Do kdy odevzdat daňové přiznání k silniční dani a zaplatit daň bez postihu?
Máte letos povinnost podat daňové přiznání k silniční dani a vypořádat daň za rok 2020? Pak by vás mohlo zajímat, jak je to s letošními termíny a kterému úřadu vlastně formulář odevzdat.
-
Jak založit datovou schránku a mít ji pod kontrolou
Chcete podávat daňové přiznání z tepla domova? Nechce se vám jezdit vyřizovat doklady či žádosti o sociální dávky na úřadech? Vše vám může pomoci vyřídit datová schránka, její založení je jednoduché a zabere vám 5 minut, naopak vám může datová schránka ušetřit spoustu času. Jak na to?
-
Co musí obsahovat plná moc?
Chcete někoho zmocnit k právním úkonům? Potřebujete, aby za vás někdo něco zařídil? Pravděpodobně budete muset sehnat plnou moc. Přečtěte si, jak ji sepsat a co musí obsahovat.
-
Nová podpora od státu pro OSVČ
Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí její výše? Přečtěte si užitečné informace.
-
Co dělat, když si chci prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání
Nestihli jste si sehnat ještě všechny doklady? Bojíte se, že daňové přiznání nezvládnete odevzdat řádně a včas? Pozor! Od určitého dne začínají naskakovat penále.
-
Koho se týká zvláštní režim u EET?
Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu může pomoct.
-
Jak je to s dluhy a pokutami na daních a pojistném?
Budete letos podávat daňové přiznání? V takovém případě rozhodně nepodceňujte termín podání. Za pozdní odevzdání vás čekají penále a pokuta. Za nezaplacení nedoplatku a dluhů se pak můžete dokonce ocitnout v daňové exekuci.
-
Jak se připravit na další vlny EET?
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb.
-
Praktické informace k nové oznamovací povinnosti o příjmech plynoucích do zahraničí
Jak jsme Vás již koncem minulého roku informovali, daňový balíček pro rok 2019 významně rozšířil oznamovací povinnost ve vztahu k příjmům vypláceným českými plátci do zahraničí.
-
Co dělat, když potřebujete opravit chybu v daňovém přiznání
Podali jste daňové přiznání řádně a včas, ale poté vám došlo, že jste něco vypočítali špatně? V takovém případě vám nezbude nic jiného, než podat přiznání opravné nebo dodatečné. Kdy se ale podává jaké?
-
Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.
-
Co dělat, když jsem zapomněl odevzdat včas daňové přiznání?
Minulý týden byl poslední řádný termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2018. Možná jste ale na to zapomněli, ani jste si neuvědomili, že to vlastně musíte podat, takže co musíte udělat, pokud jste nestihli daňové přiznání včas odevzdat na finanční úřad?
-
Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?
Vyplňování úředních dokumentů, natož daňového přiznání, je otrava, nicméně náš návod vám ukáže, jak v pěti krocích vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
-
Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
-
Kdy bude daň z nemovitých věcí v roce 2019 platit nájemce?
Mysleli jste si, že daň z nemovitých věcí platí pouze majitel nemovitosti? Tak to jste byli na velkém omylu. Přečtěte si, zdali jí náhodou coby nájemce nepodléháte taky.
-
Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?
Jsou změny, které jako daňový subjekt neboli podnikatel, který odvádí daně, oznamovat musíte, jiné zase této povinnosti nepodléhají. Přiblížíme se, které jsou ty první i druhé.
-
Co má snížené DPH?
Hodláte prodávat zboží, ale nevíte, zdali bude podléhat dani z přidané hodnoty? Jaká zde platí pravidla a kdy můžete uplatnit snížené DPH? Přinášíme hned několik rad.
-
Jak založit vlastní e-shop?
Chtěli byste si založit vlastní obchod a začít podnikat? Přemýšlíte, zdali vás vyjde výhodněji internetový oproti klasickému kamennému? Zjistěte, jak je to se zařizováním.
-
Podnikatelé dostali před Vánoci dárek: u EET nastanou změny!
Elektronická evidence tržeb je trnem v oku většiny podnikatelů. Ježíšek ale vyslyšel jejich prosby a připravil jim malý dárek. Ústavní soud v Brně 15. 12. výrazně proškrtal zákon o EET.
-
Jak zažádat o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Pokuty v oblasti kontrolního hlášení jsou upraveny v § 101h zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“). V odstavci 1 je definováno, kdy bude daňovému subjektu uložena pokuta ze zákona. U těchto pokut lze žádat o jejich prominutí (viz níže).
-
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Již nějaký čas se v praxi setkáváme s kontrolním hlášením DPH. Sankce za nepodání či nereagování na výzvu finančního úřadu jsou vysoké. V současné době je ale již možné žádat o prominutí pokuty. Jaké podmínky musíte splnit, shrnuje následující článek.
-
4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?
-
Úřady nebudou prověřovat korunové dluhopisy, píše Babiš Sobotkovi
Finanční úřady nebudou plošně provádět daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. V dopisu, na který dnes upozornil Deník a který má ČTK k dispozici, to napsal ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Reagoval tak na dřívější Sobotkův dopis, v němž premiér Babiše minulý týden vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila Finanční správa. Sobotka dnes na serveru Blesk.cz uvedl, že ministrovu odpověď považuje za příliš obecnou. Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.
-
Novinka: Údaje pro platbu daně z nemovitých věcí na e-mail
Finanční správa zavádí pro poplatníky novou službu spočívající v zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail namísto složenky. Poplatník přihlášený k této službě obdrží na e-mail kompletní informaci s údaji pro placení daně.
-
Firmy: Kontrolní hlášení zatěžuje administrativu, ale osvědčilo se
Kontrolní hlášení, které stát zavedl kvůli lepšímu výběru daní od ledna letošního roku, komplikuje plátcům DPH jejich podnikání. Stěžují si zejména na administrativu spojenou s jeho zavedením. Pro třetinu podnikatelů tak negativa tohoto institutu převyšují pozitiva. Firmy ale na druhou stranu uznávají, že se novinka jako zdroj informací pro daňovou správu osvědčila. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu provedeného společností Mazars.
-
Finanční správa se zaměří na daňové slevy i sdílenou ekonomiku
Finanční správa chystá kontrolní akce na nesprávné, případně duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti, ale i na řadu dalších příjmů, které jejich příjemci „zapomínají“ zdaňovat. Jedná se např. o příjmy za služby poskytované prostřednictvím aplikace, neboli o tzv. sdílenou ekonomiku, kam patří Uber či Aibnb.
-
Finanční správa zatím vydala 8900 registrací k evidenci tržeb
Finanční správa dosud vydala 8899 autentizačních údajů k elektronické evidenci tržeb. Celkem bylo evidováno 4326 provozoven. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytla Finanční správa. Evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 50.000 podnikatelů. Registrační údaje přiděluje Finanční správa od 1. září.
-
Poslední prázdniny: Pohlídejte si při vstupu do světa dospělých zdravotní pojištění
Letní prázdniny už jsou za svou polovinou a řada mladých lidí – hlavně absolventů středních, vyšších odborných i vysokých škol – si užívá poslední delší volno v životě před důchodem. Se vstupem do světa dospělých na ně ale čeká řada otázek, na něž budou muset rychle nalézt odpověď. Jednou z těch nejdůležitějších po ukončení školy je, jak dlouho za ně ještě stát bude platit zdravotní pojištění.
-
Pokuty související s kontrolním hlášením bude možné prominout
Za neplnění zákonných povinností souvisejících s vyplněním a podáním kontrolního hlášení může být plátcům DPH udělena vysoká pokuta. Novela zákona o DPH, kterou Senát schválil 14. července 2016, však sankce zmírní.
-
Pro doručení e-tiskopisu u kontrolního hlášení „toleranční“ lhůta neplatí
Posledním dnem pro podání kontrolního hlášení za 2. čtvrtletí roku 2016 a za měsíc červen 2016 je již nadcházející pondělí 25. července 2016. Tento termín je současně i posledním dnem pro dodání potvrzení (tzv. e-tiskopisu) správci daně v případě, že plátce DPH podal na finanční úřad neautorizované kontrolní hlášení. Pro splnění uvedené lhůty postačí včasné fyzické doručení e-tiskopisu věcně a místně příslušnému správci daně nebo podání zásilky s e-tiskopisem k poštovní přepravě. Finanční správa pozorňuje, že pro doručení e-tiskopisu u kontrolního hlášení „toleranční“ lhůta 5ti následujících pracovních dnů po podání, stanovená daňovým řádem, neplatí.
-
Odečíst dovolenou z daní? Upozorníte na sebe kontrolory
Užít si dovolenou takzvaně na firmu láká každý rok tisíce podnikatelů. Ve většině případů se jim to ale nevyplatí. Naopak. Zejména letní období dovolených totiž sleduje finanční úřad velmi pozorně. V případě, že na sebe kvůli neuváženému zahrnutí dovolené do daní podnikatel „poštve“ kontrolory, může se touha ušetřit pořádně prodražit.
-
Kdo platí zdravotní pojištění 1 337 Kč?
Zdravotní pojištění je v podstatně povinnou daní, kterou je nutné platit. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. V praxi mají často problémy s placením zdravotního pojištění OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů). Kdo je považován za OBZP?
-
Daň z nemovitých věcí: na zaplacení zbývá týden
Zhruba čtvrtina Čechů bydlí ve vlastním bytě či domě. Češi chápou nákup nemovitostí i jako vhodnou investici – tři ze čtyř lidí by si za své peníze pořídili právě nemovitost. Přes 60 procent Čechů by investovalo do pořízení bytů na pronájem, dalších 45 procent by své peníze využilo k nákupu pozemků. Nákupem nemovitosti ale placení nekončí. Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.
-
Jak podat kontrolní hlášení na finanční úřad?
Termín pro podání prvního kontrolního hlášení i pro fyzické osoby podnikatele čtvrtletní plátce se blíží, připadne na 25. dubna 2016. Lze kontrolní hlášení podat v papírové podobě? Základní informace o možnostech podání kontrolního hlášení finančnímu úřadu shrnuje následující článek.
-
Jak vyplnit daňové přiznání a na co dát pozor?
Vyplnění daňového přiznání je potřeba věnovat dostatek pozornosti, aby se do daňového přiznání uvedly všechny zdanitelné příjmy a nehrozily sankce od finančního úřadu a současně, aby se uplatnily všechny daňové slevy a daňové odpočty, na které je nárok, aby se neplatila vyšší daň z příjmu než odpovídá skutečnosti. Jak postupovat při vyplňování daňového přiznání za rok 2015?
-
Jak bude finanční úřad zasílat výzvy související s kontrolním hlášením?
Nepodáním kontrolního hlášení nebo nereagováním na výzvu od finančního úřadu bude plátce DPH potrestán nemalou pokutou. Jak nás bude správce daně vyzývat v souvislosti s kontrolním hlášením a jak postupovat, aby nám nehrozila žádná pokuta, shrnuje následující článek.
-
Máte správnou plnou moc pro kontrolní hlášení?
Na základě plné moci může každý daňový subjekt zplnomocnit třetí osobu k určitým úkonům v rámci správy daní. Od 1. ledna 2016 mají plátci DPH povinnost podávat kontrolní hlášení. Jakou potřebujete k úkonům týkajících se kontrolního hlášení plnou moc? Platí již dříve uložené plné moci u správce daně?
-
Jak podat kontrolní hlášení DPH
V dnešním článku si shrneme informace týkající samotného formuláře kontrolního hlášení a vysvětlíme si, jak ho správně podat tak, abychom se nedostali do „křížku“ s finančním úřadem.
-
Daň z nemovitostí zaplaťte do konce května!
Přiznání k dani z nemovitostí 2013 jsme již podali na konci ledna. Teď ale přichází čas daň z nemovitostí zaplatit. Připomínáme, že tak musíte učinit do pátku 31. 5. 2013. Jaké novinky a úskalí v této oblasti na nás čekají, shrnuje následující článek.
-
Velký třesk a pak…? Nic?
Hned na začátku dnešního zamyšlení se musím přiznat k jedné věci – vše, co se chystám napsat, odvozuji jen a pouze ze svých dojmů. Na svědomí je složka mého intelektu, kterou i odborníci nazývají selským rozumem. Upřímně a snad i skromně připouštím, že můj selský rozum není nikterak přebujelý. Přesto mi při návštěvě šestnáctého patra budovy, v níž sídlí můj místně příslušný finanční úřad, tento smysl napověděl, že tady není něco v pořádku.
-
Víte, kam podat přiznání k dani z nemovitostí?
V zákoně o dani z nemovitostí nedošlo pro rok 2013 k žádné novelizaci, ale přesto jsme se v této oblasti dočkali významných změn. Od 1. ledna 2013 totiž došlo k reorganizaci správy daně z nemovitostí. Pozitivní zprávou ale určitě je, že v konečném důsledku dojde u mnoha z nás k administrativnímu ulehčení při podávání přiznání k dani z nemovitostí.
-
Česká daňová správa od ledna 2013 v novém
Následujícím článek informuje o zásadních změnách v daňové správě, které nastanou v lednu 2013. Dochází k rozsáhlé reorganizaci české daňové správy.
-
Jak se stát nezávislým profesionálem
Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Dnešní obchodování bylo opět provázeno pouze slabou aktivitou, přesto ve srovnání s včerejší seancí došlo k mírnému oživení. V systému SPAD se vyhnula povinnostním obchodům pouze společnost Unipetrol, která se držela lehce nad včerejší zavírací cenou.
-
Den daňové svobody v Praze - byli jsme při tom
Tak už je to tady. Od 11. června už si každý výdělečně činný občan v ČR vydělává sám na sebe. Není to úžasné? V první den daňové svobody se konal v Praze na Jungmanově náměstí happening pořádaný Liberálním institutem. A byli jsme při tom!