-
8 věcí, které byste měli vědět o platbě kartou v zahraničí
Platit kartou na dovolené v zahraničí je už běžná věc. V restauraci nebo v hotelu stačí vytáhnout kartu a hotovost není třeba řešit. Při placení menších položek je ale hotovost ještě často nutná.
-
Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž
I když se zahraniční dovolené prodávají za bezmála stejné ceny jako loni, v některých státech budeme mít s naší korunou větší kupní sílu, dostaneme za ni víc zboží.
-
Strach z neznámého – kryptoměnám důvěřuje pouze jeden z deseti
Podle nejnovější studie společnosti Kaspersky zabraňuje rozšíření kryptoměn neznalost a nedůvěra ze strany zákazníků. Report Kaspersky „Neprozkoumaná oblast: proč se uživatelé stále zdráhají používat kryptoměny“ odhalil, že 29 % lidí má na jednu stranu o digitálních měnách alespoň základní povědomí a chtěli by je používat. Na druhou stranu ale pouze jeden z deseti plně rozumí tomu, jak kryptoměny fungují.
-
Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?
Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?
-
Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
Měnový kurz je jedna ze základních ekonomických veličin, se kterou se setkáváme často. Hlavně když jedeme na dovolenou a chceme vědět, kolik euro za kolik korun dostaneme. Víte ale o měnovém kurzu vše, co se vyplatí znát? Otestujte se.
-
Co vše právě teď ovlivňuje kurz koruny k euru
V tuzemsku nejsledovanější měnový pár nejen pro české spotřebitele, ale také pro české i zahraniční společnosti, řeč je o měnovém páru EURCZK. Jaké je aktuální dění na tomto měnovém páru a co všechno ovlivňuje poslední dobou jeho vývoj.
-
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Současná moderní doba nám přináší mnoho způsobů, jak zbohatnout a zabezpečit se na důchod. Vložit peníze můžete prakticky do čehokoliv, ale taková investice do kryptoměn má svá specifika – je jednou z nejrizikovějších vůbec.
-
Euro.cz spouští rubriku o kryptoměnách
Novinky ze světa kryptoměn přehledně na jednom místě. A pokud teprve začínáte, tak u nás najdete přehledné informace o fungování kryptoměn, jejich vývoji a nejnovějších trendech.
-
Bude pokračovat spekulativní mánie kolem kryptoměn?
Kryptoměny v roce 2017 rozdrtily veškeré předpovědi a ovládly novinové titulky. Rok 2018 bude však pro tento dospívající obor mnohem složitější, přestože doteď rostl milníkovými skoky. Buď bude rozvíjející se trh s krypto aktivy „zničen“ nebo nadále poroste. Optimisté čekají, že se trh dostane až k bilionu USD, zatímco pesimisté předpokládají rostoucí vliv regulace a možná i přímý zákaz kryptoměn. To v případě, že se monetární orgány rozhodnou, že se tato oblast vymkla kontrole a představuje přímé ohrožené monopolu na peníze.
-
Klidný start do roku 2018 – trh s kryptoměnami spíše stagnuje
Ti, kteří na začátku ledna očekávali růst celého kryptoměnového trhu, se spletli. Druhá polovina ledna se nesla spíše v duchu korekcí na všech frontách. V článku se dozvíte, jak vypadal konec minulého roku a jaké hlavní faktory stojí za utlumením růstu trhu v prvních týdnech roku letošního.
-
Nová generace kryptoměn
Nově nastupující generace kryptoměn řeší tři hlavní problémy bitcoinu a jeho klonů, kterými jsou především rychlost transakcí, vysoké transakční poplatky a centralizovaná těžba spotřebovávající velké množství energie. Nové kryptoměny mají za úkol řešit očekávaný růst a zpracování extrémního množství mikrotransakcí, které bude internet věcí potřebovat.
-
Co je to bitcoin cash a proč byste se o něj měli zajímat
Bitcoin cash je další z poměrně nových kryptoměn, která těží ze slavného jména bitcoinu. V médiích bitcoin cash získal masovou pozornost až v posledních několika dnech, kdy ho do svého portfolia zařadila uživatelsky nejrozšířenější burza Coinbase.
-
Litecoin – stříbrný sourozenec bitcoinu
Mladší sourozenec bitcoinu v posledním roce znásobil svou hodnotu o tisíce procent. V prvních prosincových dnech se jeho cena vyšplhala ze 100 USD za kus na 300 USD. V článku se dozvíte, co stojí za úspěchem a mohutným posílením litecoinu v nedávné době.
-
Bitcoin ve světle prosincové korekce kryptoměnového trhu
Bublina praskla. Konec bitcoinu. Vystřízlivění. Těmito titulky plnila média jejich předvánoční sloupky, a komentovala tak probíhající bitcoinovou korekci. Pojďme se v tomto článku ve zkratce podívat, co vánoční kryptoměnový pád zapříčinilo a jak se celý trh k téměř 30% poklesu postavil.
-
3 hlavní trendy kryptoměn v roce 2018
Letošní rok byl stěžejní pro celý trh s kryptoměnami. Zažili jsme něco, co média přirovnávají ke zlaté kryptoměnové horečce. V článku se dozvíte, co by nás mohlo v oblasti kryptoměn čekat v následujícím roce 2018.
-
Asijské kryptoměnové regulace
Asijské kryptoměnové trhy patří mezi nejvýznamnější hráče na světě a tak není divu, že jsme v tamním prostředí svědky prvních významnějších zákazů a úpravy zákonů týkající se obchodování s kryptoměnami.
-
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
To, že jsou kryptoměny v kurzu, můžeme sledovat celý rok. Začátek prosince byl ale v kontextu roku 2017 výjimečný, protože jsme zažili zejména u bitcoinu extrémně silný růst a i následnou korekci, po které se situace, zdá se, stabilizovala.
-
Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?
Bitcoin v posledních měsících trhá rekordy. A stal se tak jednou z nejlepších investic. Pokud jste před pár lety nakoupili pár bitcoinů, tak jste na tom ale sakra vydělali. Krom toho dochází i k výraznému rozvoji v celkovém prostoru kryptoměn, vznikají nejen odnože bitcoinu, jako je bitcoin cash, ale také další kryptoměny, například monero, litecoin nebo ethereum.
-
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Očekávané listopadové rozdělení bitcoinu se nekoná a díky tomu posiluje bitcoinová odnož bitcoin cash, která vznikla už v srpnu. Kurz bitcoinu se po několika týdenním konstantním růstu zastavil a probíhá korekce pravděpodobně v návaznosti na neproběhlé rozštěpení.
-
Bitcoin má nové dvojče a je zlatý
Bitcoin koncem října 2017 prošel dalším rozštěpením, ale výrazné propady v kurzy neproběhly a hodnota kryptoměny roste i nadále.
-
Ekologie a kryptoměny – čeká nás zajímavá budoucnost?
Těžba kryptoměn i zpracování jejich transakcí je vysoce náročná energetická záležitost. Ve světě ale vznikají nové projekty, které se soustředí na ekologický aspekt a k fungování využívají obnovitelné zdroje elektřiny a výhody lokálního prostředí.
-
Zajímavé kryptoměny v roce 2017
Rok 2017 je ve znamení tvorby stovek nových kryptoměn. Nejznámější z nich jsou popsané v článku včetně jejich stručné charakteristiky a možného využití či obchodování.
-
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
V září zatím došlo k největšímu propadu kurzu bitcoinu od počátku roku 2015. Po hvězdném jaru a bohatém létě bitcoin svůj růst zpomalil. Hlavním viníkem jsou čínské regulace. Jaké byly hlavní příčiny poklesu kurz bitcoinu se dozvíte v článku.
-
Jak a proč vznikl bitcoin cash
Bitcoin zažil v poslední době velké změny. Začátkem srpna došlo k jeho prvnímu rozdělení a s velkou pravděpodobností dojde k dalšímu začátkem listopadu letošního roku. I přes tyto události jeho cena během srpna vzrostla a nic nenasvědčuje opaku do budoucna.
-
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
V Česku přibývá míst, kde můžete platit bitcoiny. Tam, kde tuto formu platby nepodporují, využijte bitcoin platební kartu s multiměnovou kartou Revolut. Jak na to se dozvíte v článku.
-
Za půl roku končí Yellenová v čele Fedu, jak si vedla?
Americká centrální banka (Fed) jako jediná centrální banka rozvinutých zemí míří svojí měnovou politikou na dva cíle, a to trh práce a cenovou hladinu. Zatímco situace na trhu práce se za působení Janet Yellenové v křesle šéfky Fedu signifikantně zlepšila, druhý cíl inflace zůstává nedosažitelný.
-
Euro oslavilo 15. narozeniny: jaké vysvědčení si odnáší ze základní školy?
Euro oslavilo patnácté narozeniny a dostalo svou první občanku. Jak si vedlo celých patnáct let a kolik let má ještě před sebou?
-
Co je to Carry Trade a oživí inflace zájem o tyto obchody?
Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.
-
Jaký bude rok 2017 pro měny rozvíjejících se zemí?
Lednový cenový vzestup měn rozvíjejících se trhů by se mohl v průběhu letošního roku rychle zastavit. Nástup Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta přinesl na finanční trhy hodně optimismu, který podpořil apetit po rizikových aktivech, mezi něž se řadí i měny rozvíjejících se zemí. Dokonce i mexickému pesu (MXN), které je vystavené výhrůžkám výstavby zdi na hranicích a zrušení obchodní dohody (NAFTA) s USA, se podařilo vymazat část předvolebních ztrát. Mexické peso oslabilo po prezidentských volbách proti americkému dolaru o 16 procent.
-
Jak na zajištění měnového rizika pomocí měnových forwardů
Externím nástrojem zajištění měnových rizik jsou měnové deriváty, mezi nimiž nejobvykleji požívaným derivátem jsou měnové forwardy. Jedná se o dohodu o nákupu či prodeji předem daného objemu cizí měny k přesně v budoucnu stanovenému datu, a to za cenu, která je dohodnuta již dnes. Forwardový kurz vychází z aktuálního spotového kurzu, k němuž jsou připočteny forwardové body (vycházejí z úrokového diferenciálu mezi dvěma měnami).
-
Jak se vypořádat s měnovým rizikem při obchodování se zahraničím
Zahraniční obchod se zbožím a službami s sebou přináší pro tuzemského podnikatele řadu rizik. Jedním z nich je měnové riziko. Měnové riziko vzniká v okamžiku, kdy podnikatel má svá aktiva, pasiva a peněžní toky denominované v různých měnách a v důsledku změny měnových kurzů pak může docházet ke změně jejich hodnoty.
-
ECB mění nastavení rizik kvantitativního uvolňování
V Evropské centrální bance probíhají v současné době přípravy na nákup cenných papírů v hodnotě 500 miliard euro a na stole leží několik variant, jak toto další kvantitativní uvolňování bude probíhat.
-
Skotské referendum a jeho vliv na britskou libru
Skotsko bylo 307 let součástí Velké Británie. Nyní se však připravuje na hlasování o nezávislosti. Referendum je naplánováno na 18. září 2014. Nicméně finanční trhy tuto událost zatím přehlížejí a nezapočítávají ji do ceny aktiv.
-
Sedm tipů, jak na investování
Termín investování vyvolává v mnoha českých domácnostech stále obavy a připojují k němu slova, jako jsou pokles, riziko, složitost, hodně peněz a podobné nepříliš povzbuzující výrazy.
-
Kde zhodnocují své peníze bohatí
Chytří a zkušení lidé vědí, že pokud peníze leží ladem, ztrácejí svoji hodnotu. Je tedy dobré je zhodnocovat. Zejména při záměru investovat větší sumu peněz, v řádu milionů, však není výběr správného nástroje jednoduchý. Zeptali jsme se proto profesionálů, co bychom neměli podcenit při výběru důvěryhodného investičního fondu. Přinášíme tipy, podle nichž se při svém rozhodování řídí takzvaní kvalifikovaní investoři.
-
Zdraví je „kšeft“
Čas od času médii proběhne diskuze o financování zdravotnictví. Stejně tomu bylo i nedávno, když Ústavní soud velmi zjednodušeně řečeno „zrušil právní úpravu nadstandardů“. Jde o široce diskutované téma, kdy se lidé dají rozdělit na dva tábory. Jedni tvrdí, že zdravotnictví není business a mělo by být dostupné všem zdarma. Druzí naopak soudí, že něco takového není možné, neboť není dostatek prostředků.
-
Jádro - investice budoucnosti?
O jaderné energii se v tuzemsku hovoří především v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Občas se v médiích objeví i jiné zprávy, jako třeba o havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Výroba jaderné energie, i když je možné ji považovat za bezpečnou, s sebou nese určitá rizika.
-
Dluhopisy výjimečné výsledky nezopakují
Psát o tom, že jsou Češi konzervativní investoři, je nošením dříví do lesa. Faktem je, že tuzemští investoři a střadatelé preferují zajištěné produkty, pokud možno dotované státem, jako jsou stavební spoření či účastnické fondy. Přičemž tyto nástroje do značné míry investují do státních dluhopisů.
-
Investování s důchodovými fondy
O penzijní reformě, zejména nově vzniklém druhém pilíři, se hodně diskutuje. Probírají se jeho výhody, tedy spíše nevýhody ze všech stran. Ale jeden, poměrně důležitý, aspekt jakoby zůstával stranou pozornosti. Řeč je o investiční části.
-
Využijte potenciálu rozvíjejících se zemí s minimální mírou rizika
Láká vás růstový potenciál rozvíjejících se ekonomik? Obáváte se s těmito investicemi spojené vyšší míry rizika? Jak by se vám líbila investice, která by vám umožnila využití plného potenciálu rozvíjejících se zemí při minimální možné míře rizika?
-
Jakým tržním rizikům jsou banky vystaveny?
Tržní rizika vyplývají z vývoje tržních kurzů a cen. Co takové změny mohou bankám způsobit a jak se proti nim mohou banky zajistit?