Štítek podpora v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti je sociální dávka, která je určená osobám, které přišly o zaměstnání a registrovaly se do evidence na úřadu práce. Podmínkou pro získání je účast na důchodovém pojištění, a to minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jaké období pobírání sociálních dávek se počítá do důchodu
    Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé doby pobírání sociálních dávek. Ale zdaleka ne všechny, pozor třeba na rozlišení podle stupně přiznaného invalidního důchodu.
  • Jak se dobře připravit na důchod, abyste zbytečně nepřišli o peníze
    Na odchod do starobního důchodu je vhodné se v předstihu připravit, aby nebyla měsíční částka penze zbytečně nižší. Starobní důchod může být nižší i kvůli relativním maličkostem. Na co si dát pozor?
  • Podpora v nezaměstnanosti 80 místo 65 %? Novela má motivovat k hledání lepšího místa
    Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje změny ohledně podpory v nezaměstnanosti, aby se lidé nebáli opustit místo. Jaké změny MPSV nachystalo? Jak a komu se zvýší podpora v nezaměstnanosti?
  • Těhotná a nezaměstnaná je nevýhodná kombinace. Na mateřskou však nárok vzniknout může
    Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou nebo rodičovskou?
  • Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo
    Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez úspěchu? Registrujte se na Úřadu práce a zažádejte o podporu v nezaměstnanosti.
  • Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
    Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
  • Deset nepravd o podpoře v nezaměstnanosti
    V případě ztráty zaměstnání je vhodné se registrovat na Úřadu práce. Důvodů je hned několik, tím hlavním je přiznání podpory v nezaměstnanosti. S jakými omyly ohledně podpory v nezaměstnanosti se můžeme v praxi setkat?
  • Nemocné vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání může doma navštívit kontrola z Úřadu práce
    Nepodání informace o dočasné pracovní neschopnosti Úřadu práce může vést k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Povinnost stačí splnit alespoň telefonicky nebo e-mailem. Pozor by si uchazeči o zaměstnání měli dávat také na kontrolu z Úřadu práce.
  • Osoby v evidenci Úřadu práce musí své přivýdělky nahlašovat včas. Jaké jsou sankce za jejich neohlášení?
    Jste evidovaní na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání? Do kdy nejpozději musíte přivýdělky ohlásit Úřadu práce a jaké sankce vám mohou hrozit za pozdní ohlášení?
  • Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy za hubičku. A nejenom pro nezaměstnané
    Chcete si udělat rekvalifikační kurz? Chtěli byste změnit pracovní obor, ale nic moc jiného neumíte? Přihlaste se na vzdělávací kurz od Úřadu práce. Aktuálně nabízí rekvalifikační kurzy s nízkou finanční spoluúčastí i pro lidi, kteří práci mají.
  • Čerpat opakovaně podporu v nezaměstnanosti již není tak snadné
    Ministerstvo financí předložilo v loňském roce návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má snížit zadluženost státu. Součástí návrhu bylo také zpřísnění podmínek pro opakované čerpání podpory v nezaměstnanosti. Ke zmírnění pravidel však došlo u těch žadatelů, kteří mají současně nárok na odstupné od zaměstnavatele.
  • K zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání již nebude nutná osobní návštěva Úřadu práce. Postačí aplikace Jenda
    Už na podzim by mohli mít občané možnost podat žádost do evidence uchazečů nebo zájemců o zaměstnání digitální formou. S digitální formou žádostí se rovněž počítá také u podpory v nezaměstnanosti.
  • Doba pojištění a důchod v 7 příkladech
    Důchodové nároky významným způsobem ovlivňuje získaná doba pojištění. Bez minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční důchod. Podívejme se v praktických příkladech na dobu pojištění důchodovou optikou.
  • Kolik si budete moci přivydělat v roce 2024, pokud jste v evidenci Úřadu práce?
    Osoby v evidenci Úřadu práce si mohou během hledání zaměstnání také přivydělat do určitého limitu. Jak vysoký limit bude platit v roce 2024?
  • Podpora v nezaměstnanosti 2024: kdo si polepší?
    Kterým skupinám lidí se v roce 2024 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? Kdo všechno má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
  • Budou muset lidé v evidenci Úřadu práce nahlašovat uzavřené dohody ještě před začátkem činnosti?
    V Poslanecké sněmovně čeká na projednání návrh zákona připravený poslanci z hnutí ANO, který by stanovil povinnost nahlašování uzavřených dohod Úřadu práce ještě před započetím výkonu činnosti.
  • Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?
    Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Nebo vám hrozí výpověď ze strany zaměstnavatele? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.
  • Co je dobré vědět o rozvázání pracovního poměru dohodou?
    Přišel za vámi zaměstnavatel s tzv. dohodou o rozvázání pracovního poměru? Nebo přemýšlíte, že byste ji zaměstnavateli navrhli vy? Co byste o ní rozhodně měli vědět?
  • Podpora v nezaměstnanosti u invalidních důchodců
    Jste v invalidním důchodu, nemáte zaměstnání a nevíte, jestli vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pojďme se společně podívat, jak to funguje.
  • Pobírání předdůchodu a výpočet starobního důchodu
    Předdůchod je možností, jak přestat dříve pracovat a současně odejít až do řádného starobního důchodu, a vyhnout se tak předčasnému důchodu. Jak se však starobní důchod následně počítá?
  • 5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti
    Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?
  • Kdy má nezaměstnaný znovu nárok na podporu při návratu na úřad práce?
    Nové zaměstnání nebo podnikání nevyjde, a tak se nezaměstnaný znovu zaeviduje na úřadu práce. Kdy má uchazeč o zaměstnání v takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti?
  • Lidé v evidenci Úřadu práce si mohou od ledna vydělat více. O kolik?
    Jaké jsou podmínky pro přivýdělky při evidenci na úřadu práce, aby nezaměstnaný nebyl vyřazen z evidence úřadu práce a neztratil východy uchazeče o zaměstnání? Jak takto získat co nejvíce peněz, maximalizovat čistý výdělek? A komu se vyplatí změnit smlouvu, aby si vydělal více?
  • Kolik si můžete přivydělat v roce 2023, pokud jste v evidenci Úřadu práce?
    Jste v evidenci Úřadu práce a poohlížíte se po nějakém přivýdělku? Za jakých podmínek si můžete v roce 2023 přivydělat a na co si dát pozor?
  • Komu se zvýší a komu sníží podpora v nezaměstnanosti?
    Jak se mění maximální částky podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci pro rok 2023? Kolik činí maximální podpora? Kolik a kdy lze nejvíce od Úřadu práce dostat?
  • Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
    Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
  • Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu
    Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…
  • Co jste možná nevěděli o předdůchodu
    Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?
  • Komu se vyplatí předčasný důchod a komu ne?
    Odchod do starobního důchodu je individuálním životním rozhodnutím. Pro někoho je předčasný důchod správnou volbou, pro jiného by se jednalo o špatné rozhodnutí. Podívejme se na různé praktické situace.
  • Kdy můžete odmítnout zaměstnání, které vám vybral Úřad práce?
    Pokud se registrujete do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, musíte očekávat, že kromě podpory v nezaměstnanosti, máte-li na ni nárok, se vám instituce bude pokoušet zprostředkovat zaměstnání. Kdy ho ale můžete odmítnout?
  • Za jakou dobu se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti?
    Mnoho lidí se po skončení zaměstnání registruje na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Většina z nich také žádá o podporu v nezaměstnanosti, aby jim alespoň zčásti kompenzovala příjem, dokud si nenajdou novou práci. Za jaké období ale podporu nedostanete?
  • Jaký je nový postup odhlášení zaměstnance na OSSZ při skončení pracovního poměru?
    V rámci zjednodušení komunikace mezi jednotlivými státními institucemi nastala změna při odhlašování zaměstnanců zaměstnavatelem na OSSZ při ukončení pracovního poměru. Jaká data se nově stala součástí odhlašovacího elektronického formuláře?
  • K čemu vám bude nápomocná bankovní identita?
    Nemáte náhodou bankovní identitu? V takovém případě by se vám výrazně usnadnil život, neboť byste plno důležitých věcí mohli řešit online. Kdo ji má a co s ní můžete vyřídit?
  • 7 špatných důchodových rozhodnutí
    Odchod do důchodu je velkým životním milníkem, který se rozhodně nevyplatí podcenit. Na co je dobré dát si pozor a čeho se vyvarovat?
  • Co vás čeká v komunitě Job club, kterou zajišťuje úřad práce?
    Už jste někdy slyšeli o komunitě Job club, kterou poskytuje úřad práce? Job club je komunitou pro všechny nezaměstnané, kteří mají zájem o návrat na pracovní trh.
  • Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti
    Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?
  • Jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti pro lidi, kteří neprokáží úřadu práce svůj poslední výdělek
    Na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti mají nárok nezaměstnaní, kteří nemohou doložit výši svého posledního výdělku, z něhož by se jinak standardně vypočítávala?
  • Nezaměstnanost a důchod
    Výpadky v pojištění mají negativní vliv na výpočet starobního důchodu, v případě skončení pracovního poměru nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti je proto vhodné se registrovat na úřadu práce.
  • Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
    Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
  • Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
    Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora?
  • Výpověď na nemocenské: Kdy se registrovat na úřadu práce a čerpat podporu?
    Pobíráte zrovna nemocenské dávky, ale skončila vám pracovní smlouva na dobu určitou, která vám už nebude prodloužena? Anebo jste výpověď dostali, jste na neschopence a nevíte, kdy se registrovat na ÚP? Povíme vám to.
  • Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?
    I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 Kč měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to s daňovými platbami?
  • Kdo se může registrovat na úřadu práce a mít přivýdělek?
    Přivyděláváte si, ale rádi byste si našli něco lepšího, a proto přemýšlíte o registraci na úřadu práce? Anebo potřebujete mít vyřešené zdravotní pojištění a víte, že osoby v evidenci na ÚP jsou státními pojištěnci? Přečtěte si, kdy můžete mít příjem a zároveň být v evidenci uchazečů o zaměstnání.
  • Na jakém úřadu práce se registrovat jako uchazeč o zaměstnání anebo kvůli žádosti o podporu?
    I když je všechno otevřené, trh práce je stále nejistý a situace, která světem a Českem otřásá už skoro rok a půl, se opět může ze dne na den změnit. Jak je to s registrací na úřadu práce? A na kterou pobočku musíte?
  • Na co mají nárok pracovníci na dohody při pandemii koronaviru?
    Mají zaměstnanci pracující na dohody (DPP, DPČ) nárok na ošetřovné pro děti či na nemocenskou? Budou moci pobírat kompenzační bonus? A o co a jak mohou žádat?
  • Kdo bude mít letos vyšší podporu v nezaměstnanosti?
    Komu v roce 2021 vzroste podpora v nezaměstnanosti? Kdo má na podporu nárok? Jak se změnily množnosti přivýdělku při podpoře? Co podpora pro OSVČ?
  • Jak dát správně výpověď?
    Jak správně doručit výpověď? Od kdy běží výpovědní doba? Jak se počítá? Kdy je delší a kdy kratší, než 2 měsíce?
  • Co zmůžou odbory při ochraně zaměstnanců před výpovědí?
    Zaměstnavatel musí některé případy ukončení pracovního poměru projednat a jiné oznámit odborům. Koho v praxi odbory uchrání před výpovědí a koho ne?
  • Průvodce pro pendlery: Jak žádat o podporu v nezaměstnanosti?
    Nařízení a restrikce spojené s pandemií mnohé pendlery donutili práci v zahraničí přerušit či ukončit. Jak postupovat při žádosti o podporu v nezaměstnanosti?
  • 5 příkladů, kdy obdrží nezaměstnaní daňovou vratku
    Někteří občané se ocitli koncem letošního roku dočasně na úřadu práce, řadě z nich však vznikne nárok na daňovou vratku za rok 2020. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kde a jak hledat práci i mimo pracovní inzeráty
    Koronakrize vás připravila o práci? Anebo jste dali výpověď sami? Hledáte si nové zaměstnání, ale nedaří se vám? Přečtěte si, kde se ještě ohlížet po práci.
  • Jak se v roce 2020 zvýšil příspěvek na bydlení?
    Zabírají vám výdaje na bydlení podstatnou část platu? Házíte většinu peněz do pronájmu? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaký bude v roce 2020?
  • Zaměstnanec a zdravotko v 9 příkladech
    Podívejme se v praktických příkladech, jak se počítá zdravotní pojištění u zkráceného úvazku, pracovních dohod, minimální mzdy, nadprůměrné mzdy či práci pro dva zaměstnavatele současně. 
  • Kdy vás můžou vyhodit z pracáku?
    Kvůli pandemii se mnoho lidí ocitlo bez zaměstnání. V takovém případě je nejlepším řešením registrace na úřadu práce, pokud tedy nemáte v záloze jiné místo. Kdy vás ale z pracáku mohou vyřadit? A za jaké prohřešky?
  • Co musí obsahovat výpověď?
    Obdrželi jste v práci výpověď anebo chcete se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr z vlastní vůle? Přečtěte si, co je dobré vědět o výpovědi a co by měla obsahovat.
  • Při jakém odchodu z práce dostanete nízkou podporu v nezaměstnanosti?
    Budete si žádat anebo jste si již zažádali o podporu v nezaměstnanosti? A víte, že ne vždy ji dostanete v plné výši? Jak to? A kolik vám tedy bude náležet?
  • Kdy můžete odejít z práce hned a dát hodinovou výpověď?
    Okamžitě zrušit pracovní poměr může v určitých situacích zaměstnavatel i zaměstnanec. Co konkrétně stanovuje zákon pro uplatnění okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem? V jaké formě a lhůtách musí být tento úkon učiněn?
  • Nezaměstnaní, čerství absolventi a podpora vlády v časech koronaviru
    Na jaké dávky mají nárok nezaměstnaní v době koronaviru? A co čerství absolventi? Co dělat, když vás kvůli koronaviru nevzali do již domluvené práce?
  • Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
    Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
  • Kompenzační bonus prošel změnou. Kdo na něj tedy dosáhne?
    Vláda, poslanecká sněmovna, senát i prezident posvětili kompenzační bonus pro podnikatele, tzv. pětadvacítku. Bohužel podmínky nároku nesklidily žádné ovace, ale spíše kritiku. Jakým způsobem se tedy dávka mění a co bude jinak?
  • Jaké žádosti a náležitosti s úřady vyřešíte online z domu?
    Potřebujete si zajít na úřad, ale bojíte se? Anebo se tam zkrátka nemůžete dostavit, když mají zrovna otevřeno? Úřady stejně vyzývají občany, aby s nimi komunikovali na dálku. Plno žádostí lze navíc podat elektronicky, a to i bez epodpisu.
  • Chcete být na trhu práce žádaným zbožím?
    Být vzdělaný, mít praxi a umět cizí jazyk a být s tím vším dnes nezaměstnaný – to je hotový nesmysl. Po těchto lidech je velká sháňka a firmy se spíš potýkají s tím, že adeptům něco z uvedené trojice dovedností chybí.
  • Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?
    Česká republika má nedostatek pracovníků a nezaměstnanost se blíží dnu. Česká nezaměstnanost patří mezi nejnižší v EU. Jaké jsou ovšem výhledy do budoucna? A ze kterých zemí putují zaměstnanci do ČR?
  • Znovu na pracáku? Kdy nedostanete podporu?
    Může se stát, že na úřad práce se dostanete opakovaně. Kdy vám již nebude vyplacena podpora v nezaměstnanosti? A jak si přivydělávat na podpoře?
  • Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
    Každá osoba v exekuci by se měla pokoušet co nejrychleji splatit své dluhy. Tou nejzákladnější možností, jak na to, je samozřejmě vydělávat. Ne vždy je to ale pro dlužníka z hlediska příjmů výhodné. Kdy vám zůstane víc peněz bez práce?
  • Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
    Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru s mluvčí ÚP Kateřinou Beránkovou.
  • Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)
    Dnes je člověk bez zaměstnání celkem raritou, ale stále takoví jsou. Třeba i proto, že výpověď a nástup do další práce na sebe ihned nenavazuje. Nad registrací na úřadu práce (ÚP) ale nemávejte rukou, i měsíc je dobrý. A jak je to s podporou?
  • Co dělat, když pár let před důchodem přijdete o práci?
    Stát se to může každému. Máte pár let do důchodu a místo životních jistot a doklepání si těch pár let do důchodového věku najednou přijdete o práci. Co teď? Jak vlastně takovou životní situaci řešit?
  • Na co nemáte nárok při práci na dohodu?
    Práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do limitu je výhodná pro zaměstnavatele i  zaměstnance zejména z důvodu nízkého zdanění. Na rozdíl od zkráceného úvazku však  není nárok na většinu státních dávek.
  • Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?
    Vyhodili vás z práce? Dali jste výpověď a jste aktuálně nezaměstnaní? Při registraci na úřadě práce si nezapomeňte zažádat i o podporu v nezaměstnanosti.
  • Které odvody a dávky ovlivní růst minimální mzdy v roce 2018?
    Zvýšení minimální mzdy ovlivní nejen ty, kteří ji pobírají. Na které dávky a odvody bude mít zvýšení minimální mzdy dopad? Bude se to týkat i vás?
  • 6 výhod, které mají zaměstnanci na rozdíl od OSVČ
    Uvažujete o tom, jestli je lepší zůstat zaměstnancem, anebo si raději zřídit živnostenský list? Být nezávislým láká každého z nás, ale i svoboda může mít své nevýhody. Jaké to jsou?
  • Máte DPP a jste evidovaní na úřadu práce? Do konce října smlouvu musíte zrušit
    Jste v evidenci na úřadu práce, anebo se na něj v blízké době chystáte nahlásit? Pak byste měli mít jasný přehled o změnách, které rok 2017 přinesl. Co mezi ně patří?
  • Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
    Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
  • 6 důvodů, proč příspěvek na mobilitu postrádá v současné situaci smysl
    Od 1. dubna 2016 mohou lidé v krajích s vysokou nezaměstnaností získat příspěvek na dojíždění do práce mimo své trvalé bydliště. Koncepce a načasování tohoto příspěvku však postrádá smysl.
  • Jak na úřad práce
    I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?
  • Dávky nás provází celým životem
    V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
  • Maturita a daňové zvýhodnění
    Daňové zvýhodnění na děti uplatňuje vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec tak činí měsíčně při výpočtu čisté mzdy, živnostník vedoucí daňovou evidenci pak jednou za rok v daňovém přiznání. Za jaké měsíce se uplatňuje daňové zvýhodnění na maturanta?
  • Platby na sociálním pojištění zaměstnance a OSVČ
    Zaměstnanci v souladu s odvody zaměstnavatele odvádí na sociálním pojištění více než zaměstnanci. Současně však mají zaměstnanci vyšší důchody, nemocenské dávky nebo podporu v nezaměstnanosti. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Omyly u předčasného důchodu
    V posledních letech zájem o předčasný důchod stoupá, v některých případech může být předčasný důchod vhodným řešením životní situace. Někteří žadatelé o předčasný důchod však nemají o předčasném důchodu dostatečné informace. S čím je potřeba při odchodu do předčasného důchodu počítat?
  • V Česku je nejméně chudých
    Za chudého se v Evropě považuje každý, kdo nemá souhrnný měsíční příjem ve výši 60 % mediánu mzdy. Při mezinárodním srovnání je v Česku nejméně lidí postiženo chudobou, výrazně méně než například v některých západoevropských zemích.
  • Ve kterých případech nelze pobírat dvě státní dávky?
    Přiznání jedné státní dávky v některých případech vylučuje nárok na druhou. Nelze současně pobírat např. mateřskou a nemocenskou, apod. Podívejme se na vybrané nepovolené souběhy.
  • Pět důvodů, proč bude těžší mít starobní důchod
    V budoucnu bude stoupat počet občanů, kteří nebudou pobírat starobní důchod. Podmínky pro přiznání státního důchodu se zpřísňují. Podívejme se na 5 vybraných důvodů, proč bude státní důchod za "odměnu".
  • Uspěje tajná nahrávka v pracovněprávním sporu?
    Ústavní soud vydal v nedávné době nález, kterým se vyjádřil k možnosti využití nahrávky hovoru pořízené bez souhlasu druhé strany v pracovněprávním sporu. Tento nález může podstatným způsobem změnit dosavadní přístup soudů v této problematice. Představíme si projednávaný případ a hlavní teze nálezu Ústavního soudu.
  • Každý šestý Evropan je "chudý"
    V Česku žije nejméně lidí v "chudobě" ze všech členských zemí Evropské unie. Zatímco v Česku je chudých 8,6 % občanů, za celou Evropskou unii dokonce 16,7 %. Kdo se považuje za chudého? A kdo je nejvíce ohrožen chudobou?
  • Pomůže českým firmám v příštím roce kurzarbeit?
    V Německu a Rakousku se kurzarbeit osvědčuje, a tak může být již od roku 2015 řešením i pro české firmy postižené ruským embargem na dovoz výrobků z EU. Návrh expertní skupiny MPSV počítá se dvěma variantami kurzarbeitu, který má finančně pomoci postiženým firmám a zamezit růstu nezaměstnanosti.
  • Odstupné a důchod. Novinky pro rok 2015
    Při splnění zákonných podmínek má zaměstnanec při ukončení pracovního poměru nárok na odstupné. Při výplatě odstupného je potřeba počítat s tím, že tato částka neovlivňuje výši důchodu. Z odstupného se totiž neplatí sociální pojištění. Pro rok 2015 se však chystají novinky.
  • Roste zájem o rekvalifikační kurzy
    Během prvního čtvrtletí letošního roku se 14 173 uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, na kterých se plně nebo zčásti podílel finančně Úřad práce Úřad práce ČR (ÚP ČR). Celkem 7 553 lidí kurz v tomto období také ukončilo. Za tři měsíce poskytl ÚP ČR zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese celkem 62 456 977 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.
  • Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?
    Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.
  • Jak na motivační dopis
    Do strukturovaného životopisu se nevejdou všechny užitečné informace. Příležitost, kde můžete zdůraznit své klady a uvést důvody proč jste pro tu konkrétní práci nejlepší, se naskýtá v motivačním dopisu.
  • Hahn: Zákon nezná práci na zkoušku
    O prázdninách, ale i mimo ně, se v některých oblastech podnikání vyskytuje tzv. práce na zkoušku. Nic takového ovšem zákoník práce nezná. V případě, že osoba vykonává pro zaměstnavatele práci bez smlouvy, jedná se o nelegální zaměstnávání, konstatuje v rozhovoru Rudolf Hahn, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce.
  • Není minimální mzda v Česku příliš vysoká?
    Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.
  • Nemám práci, mám odejít do předčasného důchodu?
    Situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce není snadná. Evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává pouze omezeně. Vyplatí se finančně předčasný důchod při vyčerpání náhradních dob pojištění?
  • Problém jménem nezaměstnanost
    Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.
  • Skutečně nadbytečný zaměstnanec?
    Výpověď pro nadbytečnost zaměstnance může být zaměstnavatelem udělena, přestože zaměstnanci může být i nadále přidělována jiná práce, která by odpovídala sjednanému druhu práce a byla pro zaměstnance vhodná. Avšak za splnění určitých dalších zákonných podmínek.
  • Chudých Evropanů je čím dál víc
    Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?
  • Bez práce jsou v Evropě především mladí lidé
    Nezaměstnanost mladých lidí se stala fenoménem poslední doby a strašákem Bruselu. Obzvláště v některých zemích dosahuje míra nezaměstnanosti mladých lidí alarmujících hodnot. Které země jsou postiženy nejvíce a jak chce s tímto fenoménem bojovat Evropská unie?
  • Odstupné nad rámec zákona
    Dohodli jste se zaměstnavatelem na skončení pracovního poměru, včetně stanovení odstupného, ačkoliv se jednalo o případ, kdy odstupné dle zákona zaměstnanci nenáleží? Máte nárok požadovat a vymáhat takto dohodnuté odstupné? Aneb co není zakázáno, je dovoleno.
  • Podpora v nezaměstnanosti v zemích OECD
    Být bez práce není nikde na světě snadné. Občané členských zemí OECD však mají jistotu, že nebudou zcela bez finančních prostředků. Nejdříve pobírají podporu v nezaměstnanosti a následně případně sociální dávky. Podívejme se, jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti v členských zemích OECD.
  • Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
    Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
  • Chudoba cti tratí
    Lepší je být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný, hlásá název jedenadvacet let starého filmu z dílny režiséra Juraje Jakubiska. Zatímco film jako takový u diváků příliš nezabodoval, jeho název zlidověl a navíc to vypadá, že zraje jako víno. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Poučení z krizového vývoje
    Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.
  • Jak vysoké daně platí OSVČ a zaměstnanec?
    OSVČ odvádí na povinných odvodech (daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění) méně než zaměstnanci. Současně mají minimální sociální ochranu a žádné jistoty. Porovnejme si daňovou zátěž OSVČ a zaměstnance.
  • Jak vysoký je příspěvek na bydlení?
    Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Co dělat, když mám anonymní vkladní knížku?
    Od prvního ledna příštího roku se přestanou úročit peníze uložené na vkladních knížkách na doručitele. Jejich existence byla zrušena novým Zákonem o bankách. A vy nevíte co dělat?
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Stane se na burze?
    Veškeré dění se bude soustředit na akcie Čezu...
  • Jak si stoji koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Včerejší obchodování koruny vůči společné evropské měně bylo bez výrazných impulsů, zejména díky státnímu svátku v mnoha evropských zemích.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Co je to vlastně ta kreditní karta?
    Kreditní karty aneb co o nich nevíte? Slyšeli jste, že vaši známí mají kreditní nebo úvěrovou kartu, kterou mohou platit v obchodech? A potom třeba pravidelně nebo nepravidelně splácí určitou částku? Zajímalo by Vás, jak to funguje?
  • Zahraniční trhy v týdnu od 13.5. do 17.5.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
  • Stane se na burze?
    Dnes by měla na českém trhu převažovat korekce pátečního růstu. Vláda by měla rozhodovat o prodeji Českého Telecomu a podle pátečních informací jsou nabídky vylepšené pouze kosmeticky.