Štítek příjmy z pronájmu

Mezi příjmy z pronájmu se počítají veškeré příjmy, které vznikly na základě pronajmutí určitého předmětu. Zpravidla se pak jedná o pronájem nemovitostí (domy, garáže, byty atd.), movitých věcí (auta, počítače atd.). Započítávají se zde ale i nepeněžní příjmy, mezi které lze započíst i případnou opravu či menší rekonstrukci nájemníkem.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění
    Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
  • Lze nájemci zakázat kouření v bytě a na balkoně? Názory odborníků se liší
    Nájemci se mohou potýkat s různými zákazy ze strany pronajímatelů. Někdy však jsou takové zákazy v rozporu se zákony. Lze nájemcům zakázat kouřit v bytě? Proč mohou platit jiná pravidla pro balkonový prostor? Na otázku související se zákazem kouření v nájmu odpovídali také realitní makléři a advokát.
  • Kterým poměrně movitým lidem hrozí v roce 2024 podprůměrný důchod
    V praxi dochází k situacím, že lidé s vysokými příjmy během aktivního života jsou nepříjemně překvapeni, neboť je jim přiznán podprůměrný důchod. Kdy k takovým případům dochází? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
  • Dopady změny vlastníka bytu nebo domu na dosavadního nájemce a nového pronajímatele
    Je změna osoby pronajímatele důvodem k vypovězení nájmu bytu? Ruší se dosavadní nájemní smlouva? Je potřeba uzavřít novou nájemní smlouvu? Co když bylo dohodnuto něco zvláštního, neobvyklého, platí to i nadále?
  • Může po vás chtít pronajímatel navýšit kauci i v průběhu nájmu?
    Kromě úhrady kauce při podpisu nájemní smlouvy může v některých případech pronajímatel požadovat také její navýšení v průběhu nájmu. Za jakých okolností si o takové doplacení kauce může pronajímatel říci?
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
  • Kdy vám může pronajímatel, bytové družstvo nebo společenství vlastníků zvýšit zálohy a proč
    Jak je to se zvyšováním záloh za služby spojené s užíváním bytu, které se platí pronajímateli, družstvu nebo SVJ? Kdy může dojít ke zvýšení záloh? Je to jednostranné, nebo musí uživatel bytu souhlasit? Jaké jsou sankce za neplacení záloh na služby a jejich vyúčtování?
  • Zdanění příjmů z nájmu v praktických příkladech
    Celkové zdanění příjmu z nájmu ovlivňuje nejenom roční částka inkasovaného nájemného, ale i celková struktura ročních příjmů daňového poplatníka. V praxi tak někteří lidé z nájmu neplatí žádné daně a jiní nejenom daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění, neboť nemají vyřešen pojistný vztah. Podívejme se na praktické příklady.
  • Na poskytovatele ubytování přes portály dohlížejí správci daní, platformy je musejí hlásit
    V souvislosti se zahrnutím evropské směrnice do české legislativy mají ubytovací platformy povinnost od 1. ledna 2023 ohlašovat osoby nabízející pronájem skrze tyto platformy finančním úřadům. Co rozhoduje o tom, zda se jedná o pronájem, nebo již nabízení ubytovacích služeb?
  • K čemu se zavazujete podepsáním rezervační smlouvy, když si pronajímáte byt přes realitku?
    Rozhodli jste se pro nájemní byt, který je pronajímán skrze realitní kancelář? K čemu se zavazujete, pokud podepíšete rezervační smlouvu? Jaké poplatky vás čekají ještě před předáním bytu?
  • Jakými způsoby si lze vybudovat pasivní příjmy?
    Máte stálé zaměstnání, ale chtěli byste si zajistit i další příjmy, které se nebudou odvíjet od toho, kolik času dané činnosti věnujete? Takovému výdělku říkáme pasivní příjmy, jakými možnostmi se dají vybudovat?
  • Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
    Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
  • Zdanění vysokých pasivních příjmů se podle plánů vlády zvýší
    V roce 2020 ještě v Česku platila sedmiprocentní solidární daň, které však podléhaly pouze aktivní příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Od roku 2021 jsou zavedeny dvě daňové sazby, přičemž vyšší sazbě podléhají i pasivní příjmy. Z jakých pasivních příjmů se bude odvádět vyšší daň z příjmů z důvodu připravovaných legislativních změn?
  • Lze vlastníkům zakázat pronájem bytů? A jak je to s omezením podnájmu nájemních bytů?
    Jak se může společenství vlastníků jednotek bránit, když se mu nelíbí pronájem bytů v domě? Kdy je povolen podnájem nájemního bytu i bez souhlasu pronajímatele a kdy je naopak souhlas nutný?
  • Jak je to s trvalým pobytem v nájmu a podnájmu při nesouhlasu pronajímatele
    Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele? A jak může pronajímatel ochránit svůj majetek?
  • Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
    V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?
  • Jak na daňové přiznání, když jste zaměstnanci a pronajímáte nemovitost?
    Máte zaměstnání a přivyděláváte si pronájmem bytu nebo domu? Jak správně vyplnit daňové přiznání a na co dát pozor?
  • Které příjmy byste měli uvést do daňového přiznání, abyste se vyhnuli nepříjemnostem ze strany finančáku?
    Termíny pro podání daňového přiznání jsou už za dveřmi. Proto je dobré si připomenout, které příjmy jste povinni prokázat v podaném daňovém přiznání.
  • Co vědět o příjmech z nájmu v 11 bodech
    Výhodnou příjmů z nájmu je nižší zdanění, než je tomu u příjmů ze zaměstnání nebo podnikání. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu je tedy atraktivní a zajímavá. Podívejme se na příjmy z nájmu optikou jedenácti důležitých daňových aspektů.
  • 10 příkladů, kdy se nepodává daňové přiznání
    Někteří občané měli v loňském roce nadprůměrné příjmy, a přitom jim nevzniká povinnost podat daňové přiznání za rok 2022. Podívejme se na vybraných deset příkladů.
  • Výpočet zdravotního pojištění při více příjmech
    Někteří občané mají současně více příjmů. Výpočet zdravotního pojištění může být v takových případech odlišný. Podívejme se na praktické příklady.
  • Z jakého přivýdělku za rok 2022 platí zaměstnanci nejnižší daně?
    Někteří zaměstnanci mají mimo příjmy ze svého zaměstnání i další pravidelné příjmy. Zdanění není v takovém případě vždy stejně vysoké, záleží na druhu příjmu. Ze kterého přivýdělku se platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady za rok 2022.
  • Rozhovor: Jak na darování nemovitosti a zajištění dožití dárce v nemovitosti
    Jak na darování nemovitosti? Jak si zabezpečit dožití v darované nemovitosti? Jaké jsou výhody darování nemovitostí oproti dědění nemovitosti?
  • Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?
    Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?
  • Miliónové příjmy a podprůměrný důchod
    V praxi dochází k situacím, že občané s velmi vysokými příjmy mají podprůměrný státní důchod. V některých případech jim není vůbec přiznán. Jak je to možné?
  • Za běžné opotřebení bytu a jeho vybavení by nájemci platit neměli. Trvejte na sepsání předávacího protokolu
    Opouštíte nájemní byt, ve kterém jste způsobili škodu na vybavení? Jak se v takovém případě postupuje? Může po vás chtít pronajímatel opravu či vám hodnotu škody strhnout z kauce?
  • Co vědět o příjmu z nájmu v 9 bodech
    Pasivní příjem z nájmu podléhá nižšímu zdanění než příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Jaký vliv má příjem z nájmu na nemocenské nebo důchodové dávky? Jaká daňová pravidla platí pro zdaňování příjmů z nájmu?
  • Nejčastější problémy v nájemní smlouvě
    V nájemních smlouvách se mohou často vyskytovat chyby, špatná vymezení nebo nedostatečné identifikace smluvních stran. Na co si dát tedy pozor?
  • Konec nepoctivým podnikatelům. Jaká se chystá regulace pro Airbnb a jiné ubytovací platformy?
    Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem plánuje pomocí chystané novely zákona regulovat poskytování krátkodobých pronájmů přes Airbnb a jiné online platformy. Jaké změny se možná již od příštího roku dotknou provozovatelů nabízejících krátkodobé pronájmy?
  • Kdy zaplatíte nejvíce na zdravotním pojištění?
    Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba sociálního pojištění a daně z příjmů. Přesto v některých situacích platí zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté nejvíce právě na zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
  • Brno nabízí startovací byty se zvýhodněným nájmem
    Pokud žijete v Brně a rádi byste se postavili na vlastní nohy, město aktuálně nabízí startovací byty, a to nejen pro mladé rodiny. Jak se o byt přihlásit a jaké podmínky je třeba splnit?
  • Jak vysoké je zdanění různých přivýdělků ve výši 100 000 Kč?
    Mnozí zaměstnanci si ke svému příjmu ze zaměstnání přivydělávají. Zdanění přivýdělku se však může značně lišit. V našich vybraných praktických příkladech se zdanění přivýdělku pohybuje od necelých 7 % do 26 %. Který příjem je daňově nejvýhodnější?
  • Co se může stát, když v nájemní smlouvě nemáte ošetřen způsob doručování písemností
    Pronajímáte někomu byt? V takovém případě byste si měli v nájemní smlouvě ošetřit způsob doručování písemností. V případě potíží s nájemníky se vám může hodit.
  • Co byste měli vědět, když chcete ubytovat cizince?
    Chcete ubytovat cizince? V takovém případě máte jako pronajímatel řadu povinností. Co všechno musíte zařídit?
  • Mohou mít osoby v paušálním režimu další příjem?
    Přihlásili jste se k paušální dani anebo o tom uvažujete do budoucna? Je nutné, abyste nepodnikali prostřednictvím činnosti vedlejší? A jak je to s dalšími příjmy?
  • Daňové povinnosti předčasných důchodců
    Výdělek předčasných důchodců je legislativou omezen, přesto mají někteří předčasní důchodci vysoké příjmy a mají povinnost podávat daňové přiznání za rok 2021. Kdy obdrží předčasní důchodci daňovou vratku za rok 2021?
  • Kdy může přijít okamžitá výpověď z nájmu bytu?
    Míra přísnosti výpovědi z nájmu bytu záleží na míře provinění nájemce. Přísnost pronajímatele na nájemce se pak projevuje hlavně v délce výpovědní doby. Výpovědní doba může být tříměsíční, ale také žádná. A nájemce pak musí urychleně vrátit byt pronajímateli.
  • Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
    Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
  • 10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
    Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
  • Nákup nebo pronájem garáže a daně
    Koupili jste si garáž anebo byt s parkovacím stáním? Jak to bude ve vašem případě s daní z nemovitých věcí? A co když se rozhodnete místo pronajímat? Budete muset platit daň z příjmů a podávat daňové přiznání?
  • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
    Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
  • Maximální příjmy pro důchod
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?
  • Kdy je započítávání kauce oproti nájmu trestný čin?
    Pronajímáte někomu byt anebo dokonce nebytový prostor, který dané osobě slouží k podnikání? Jak je to s vratnou jistotou neboli lidově řečeno kaucí? A kdy je její využití trestný čin?
  • Stejný příjem a různý výpočet zdravotního pojištění
    Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují daňové slevy ani daňové odpočty, přesto v praxi odvádí pojištěnci při stejném příjmu odlišnou částku na zdravotním pojištění. Záleží zejména na struktuře příjmů a zařazení v registru pojištěnců, jak si ukážeme v praktických příkladech.
  • Z jakého vedlejšího příjmu se neodvádí zdravotní pojištění?
    Máte-li vedlejší příjem, ne vždy i z něj musíte odvést zdravotní pojištění. Kdy jej tedy budete odvádět pouze z jednoho výdělku?
  • Jaké výhody má příjem z pronájmu nemovitosti?
    Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.
  • Kdy z vedlejšáku nebudete odvádět sociální pojištění?
    Jste zaměstnaní anebo podnikáte a ještě k tomu si přivyděláváte? Ne vždy budete z vedlejšího výdělku odvádět sociální pojištění a někdy tomu tak bude i v případě, kdy je vedlejší výdělek právě z podnikání. Pojďme se společně podívat, kdy sociální z dalšího příjmu nebudete platit.
  • Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech
    I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu. 
  • Proč nepoužívat nájemní smlouvy stažené z internetu?
    Majitelé bytů se ve snaze ušetřit čas a peníze často uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíší potřebné údaje a dají smlouvu podepsat nájemci. Často však taková smlouva nestačí. Kde v případě smlouvy podle vzoru z internetu nejčastěji nastávají problémy?
  • Kdo musí podat daňové přiznaní?
    Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?
  • 4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání
    Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?
  • 3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání
    Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.
  • Daňové přiznání penzistů v příkladech
    Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.
  • Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu
    Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?
  • Příjmy ovlivňující důchod pod lupou
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši rozhodných příjmů v produktivním věku a získané době pojištění. Podívejme se v praktických příkladech na vliv vybraných příjmů na důchod.
  • 10 rad pro dlouhodobý pronájem
    Vlastníte nemovitost, kterou byste rádi dlouhodobě pronajali a zajistili si tak pasivní příjem, ale nechcete si zbytečně naběhnout? Přinášíme vám 10 užitečných rad, které vám usnadní rozhodování.
  • Investiční byty pořád vydělávají. Jaké nemovitosti nakoupit?
    Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?
  • Příjmy z nájmu v praktických příkladech
    Pravidelný příjem z nájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem, proto obliba investic do nemovitostí za účelem jejích pronájmu je stále vysoká. Co je dobré vědět o příjmu z pronájmu z daňového hlediska?
  • Jak vzrostla za posledních 10 let cena bydlení? Nejvíce podražilo Brno
    Za posledních 10 let stoupaly ceny bydlení raketovou rychlostí, alespoň ve třech největších českých městech. Z dat realitního portálu RealityMIX vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 %, a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů.
  • Kdo a kdy vám může zrušit trvalý pobyt?
    Pokud si zřídíte trvalý pobyt v nájmu, může vám ho majitel bytu odhlásit? A pokud ano, kdy a za jakých okolností? Co k tomu bude pronajímatel potřebovat doložit za dokumenty?
  • Co potřebujete vědět o ukončení pronájmu bytu?
    Jste nájemce a v blízké době vás čeká ukončování pronájmu, protože se budete stěhovat? A už o tom ví pronajímatel? Přečtěte si, jak správně ukončit nájem a odevzdat byt.
  • Může nájemce v bytě provádět stavební úpravy a změny?
    Představte si situaci, že si pronajmete byt a po přestěhování se rozhodnete, že byste si ho rádi trošku předělali k obrazu svému. Máte jako nájemník na úpravy v bytě vůbec právo?
  • Kdy vás můžou vyhodit z nájmu bez výpovědní lhůty?
    Myslíte si, že z nájmu vás jen tak ze dne na den nemůže pronajímatel vyhodit? To jste tedy na omylu. Za jaké prohřešky můžete dostat okamžitou výpověď z pronajatého bytu?
  • Kdy můžete od pronajímatele dostat výpověď z nájmu?
    Jste v nájmu, nějakým způsobem jste porušili své povinnosti vyplývající ze smlouvy a teď se bojíte, zda vám pronajímatel může dát výpověď? A může vám vypovědět pronájem bez uvedení důvodu? Přečtěte si důležité informace.
  • Kdy můžete odejít z nájmu bez výpovědní doby
    Nájem nekončí jen uplynutím smlouvy na dobu určitou anebo výpovědí, po které musíte dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu. Nájemce může vypovědět smlouvu i bez výpovědní doby. V jakých příkladech je to možné?
  • 5 případů, kdy máte nárok na slevu na nájemném
    Nájemné vám může být během doby trvání nájmu zvýšeno. Může být však ale i sníženo, a to např. o slevu. Kdy má tedy nájemce nárok na slevu z nájemného?
  • Kdy vám může pronajímatel vstoupit do bytu?
    Jste v pronájmu a zdá se vám, že k vám majitel bytu chodí nějak často a ne vždy má k tomu relevantní důvod? Může si to vůbec dovolit? Anebo si pronájem teprve hledáte a přemýšlíte, do jaké míry vás může pronajímatel kontrolovat?
  • Do nájemní smlouvy lze dát nově smluvní pokutu. Kdy ji budete muset platit a jak bude vysoká?
    Hledáte si nové nájemní bydlení? Anebo jste rovnou pronajímatel? V nájemní smlouvě může být nově ze zákona možnost sjednání pokuty. K čemu má sloužit? A jaká může být její maximální výše?
  • 4 věci, kterými vás matou u inzerátů s pronájmy bytů
    Sháníte pronájem nemovitosti pro vlastní bydlení? Už jste se dívali na nějaké inzeráty? A víte, co pronajímatelé nejčastěji zkouší na potencionální nájemce? Přečtěte si, co není výhoda, ale samozřejmost, a s čím vám lžou.
  • Zdanění příjmů v penzi v příkladech
    Mnozí penzisté mají i v penzi pravidelné příjmy. Zdanění příjmů ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti nebo nájmu je však různě vysoké. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy je majitel nemovitosti povinen předložit energetický průkaz budovy?
    Jste majitelem nemovitosti a uvažujete o tom, že začnete byt či dům pronajímat? Anebo ho máte v plánu rovnou prodávat? Podívejte se s námi, jestli je vaší povinností zajistit PENB.
  • 11 příjmů, ze kterých neplatíte sociální pojištění
    Někteří zaměstnanci i OSVČ odvádí právě na sociálním pojištění nejvíce peněz z dosaženého hrubého příjmu. Z některých příjmů se však v praxi sociální pojištění vůbec neplatí, přestože mohou podléhat dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na deset takových vybraných příjmů. 
  • Může vás pronajimatel vyhodit z nájmu kvůli psovi nebo kouření?
    Domácí mazlíčky, kuřáky anebo kolikrát dokonce ani děti pronajimatelé ve svých bytech nechtějí. Když už jste ale jednou v nájmu a pořídíte si psa anebo začnete kouřit, může vás vlastník vyhodit? Co na to říká zákon anebo nájemní smlouva?
  • Jak je to s odkladem nájemného a zmrazením cen nájmů v 7 otázkách
    Odklad měsíčních plateb nájemného se netýká jen podnikatelů a firem. Platí i pro nájemné u bytů. Pokud někomu pronajímáte byt, musíte na odklad přistoupit? Jak je to s energiemi? A zmrazí se ceny nájmu?
  • Nájem nebo podnájem? Je v tom velký rozdíl
    Mnozí se mylně domnívají, že nájem a podnájem je totéž. Rozhodně tomu ale tak není. Jaké jsou zásadní rozdíly a u kterého bydlení budete omezenější?
  • Homestaging aneb jak prodat i pronajmout za vyšší cenu
    Zvažujete prodej či pronájem své nemovitosti, ale jste si vědomi, že skýtá mnoho nedostatků? Máte na výběr: buď zainvestujete do rekonstrukce, nebo půjdete s nabízenou cenou dolů. Rovněž můžete využít tzv. služby „homestaging“, která se osvědčila jako velice efektivní prostředek k rychlému a zároveň profitabilnímu prodeji nemovitostí. Rozhodně homestaging nepodceňujte, tato služba už dávno není určená jen luxusním nemovitostem, naopak se v posledních letech stává nezbytnou součástí procesu přípravy prodeje i pronájmu realit.
  • Ceny bytů jsou již o polovinu výše, než byly v roce 2008
    Ceny bytů mapujeme od září 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers a vyvrcholení hypoteční krize v USA, což následně vyústilo v celosvětovou finanční krizi. Tehdy v září 2008 však ceny bytů v ČR ještě dosahovaly do té doby rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena bytů tehdy činila 2 259 370 Kč. Následně pak přišla ekonomická recese, která srazila cenový průměr až na 1,68 mil. Kč (červen 2010). Od té doby ceny bytů rostou a na konci listopadu 2019 již průměrná cena vystoupala na 3 351 135 Kč. Za uplynulých 11 let vzrostly tedy ceny bytů v České republice o 48,3 %.
  • Co potřebujete k zařazení do evidence žadatelů o pronájem obecního bytu v centru Brna?
    Uvažujete o tom, že si zažádáte o obecní byt v centru Brna? Nejprve se musíte nechat zařadit do evidence žadatelů o pronájem běžného obecního bytu. Jak se nechat zařadit a jaké dokumenty k tomu doložit?
  • Zvyšování nájemného má svá pravidla. Znáte je?
    Pronajímatel má sice právo na úpravu výše nájmu, ovšem musí dodržet určitá pravidla stanovená nájemní smlouvou nebo zákonem. V jakých případech je navýšení nájemného oprávněné? O kolik je přípustné a za jakých podmínek? Existuje jeho maximální hranice? A jaká pravidla musí obě strany respektovat?
  • Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
    Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
  • Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
    Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
  • Jak se může pronajimatel chránit proti prodělání a neplatičům
    Neplatící nájemník v bytě představuje pro pronajímatele velkou komplikaci. Už jeden nezaplacený nájem může narušit rodinný rozpočet. Právní úprava nájemního vztahu je ze zákona postavena tak, aby chránila více nájemníka než pronajímatele. Co by tedy měl majitel bytu do smlouvy zanést, aby minimalizoval rizika?
  • Jak by měl pronajimatel nastavit výši nájemného
    Hledáte pronájem a ceny se vám zdají enormě vysoké? Anebo jste naopak pronajimatel a nevíte, jakou výši nájmu u nemovitosti stanovit? Přečtěte si, co by mělo ovlivňovat výši nájmu u nemovitosti a co můžete pokazit, pokud si stanovíte až příliš vysoké nájemné.
  • Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?
    Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
  • Studentské bydlení je šance pro majitele investičních bytů
    Studenti, kteří nedostali kolej nebo zkrátka dávají přednost takzvanému privátu, mohou být zajímavou cílovou skupinou pro majitele investičních bytů, a to jak ve velkých, tak v menších univerzitních městech. Poptávka po pronájmech z jejich strany je nejsilnější v průběhu srpna a nároky na vybavení a stav bytu jsou u studentů nižší než u jiných potenciálních nájemníků.
  • Komu a v čem můžou pomoci sdílené kanceláře?
    Lidí, kteří pracují na volné noze, stále přibývá. Do povědomí se navíc dostává pojem coworking neboli sdílené pracovní kanceláře. Pro koho je takové pracoviště vhodné a jaké má výhody?
  • Jak si Česko vede v cenách nájmů oproti zbytku Evropy?
    Ceny nájmů rostou, koupit nemovitost je stále složitější a hůře dosažitelné. Právě proto výrazně stoupá poptávka po pronájmech. Jak jsou na tom Češi s cenami nájmů v porovnání s ostatními zeměmi a jaké to má důsledky na současný trh s nemovitostmi?
  • Hledáte střednědobý nájem? Hledání vám usnadní služba Flatio
    Hledáte střednědobý nájem? Potřebujete se někde ubytovat na dobu, která nebude delší než 1 rok? Možná vám mohou pomoct služby od českého startupu Flatio.
  • Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance
    Čeká vás odevzdání daňového přiznání? Začínáte s vyplňováním, ale nevíte, co do které kolonky patří? Pomůžeme vám!
  • 7 případů, kdy byste neměli zapomenout odevzdat daňové přiznání
    Jste zaměstnaní na HPP a daň z příjmu za vás přece řeší zaměstnavatel. Jste si ale jistí, že docela určitě nemusíte odevzdat daňové přiznání a přiznat i další příjmy? Jak se podává daňové přiznání, když máte i další příjmy? Jasně, daňové přiznání podáte, pokud si přiděláváte vedlejší činností jako OSVČ. Ale jak je to s dalšími příjmy?
  • Poradna plná daňového přiznání
    S blížícím se termínem daňového přiznání, který je letos v pondělí prvního dubna, se množí v naší poradně dotazy na daně z příjmu. Kdo musí přiznání podat, jaké příjmy je třeba uvést a jak je zdanit. Pojďme se společně podívat na některé dotazy.
  • Jak se daní předčasný důchod?
    Při splnění  zákonných podmínek je možné současně pobírat předčasný důchod a mzdu či příjem ze samostatné výdělečné činnosti. I předčasní důchodci tak mohou mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2018. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
    Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
  • V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat
    Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.
  • S novým školním rokem se shánějí pronájmy. Na co si dát pozor?
    Začal nový školní rok a města, ve kterých jsou školy, zažívají první nápory studentů. Pokud jsou přespolní, tak si krom studia shánějí také místo k bydlení. Pokud z nějakého důvodu neklapnou koleje, je na čase se podívat na nabídku pronájmů. A my si řekneme, na co si při tom dát pozor.
  • Krátkodobé pronájmy jsou v módě. Kolik vynášejí majitelům nemovitostí?
    Krátkodobých pronájmu v Česku stále přibývá. Vynášejí ale vůbec majitelům nemovitostí? A co rozhodně neopomenout, pokud byste i vy chtěli takto začít podnikat?
  • Musíte ze svého příjmu platit zdravotní pojištění?
    V praktických příkladech si uvedeme situace, kdy je nutné platit zdravotní pojištění, přestože to tak na první pohled nevypadá. Na co si dát při placení zdravotního pojištění pozor?
  • 6 příkladů: co se bude a co se nebude počítat do důchodu
    Ovlivňuje výši důchodu superhrubá mzda, hrubá mzda nebo čistá mzda? Kolik příjmových let se při výpočtu důchodu počítá? A proč některé příjmy nemají na výši důchodu vliv? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
    Mnozí penzisté v důchodovém věku ještě pracují, podnikají nebo mají jiné příjmy. Podívejme se na vybrané příjmy, kdy je zdanění nulové nebo velmi nízké. Kdy však nezapomenout na daňové povinnosti?
  • Jak to mají důchodci se zdravotním pojištěním?
    Placení zdravotního pojištění v Česku je povinné, neboť každý občan s trvalým pobytem v ČR musí platit zdravotní pojištění. Jak to však mají se zdravotním pojištěním důchodci? A jak ovlivňuje platbu zdravotního pojištění výdělek v důchodu?
  • Chci si opravit nájemní byt. Čeho se vyvarovat?
    Pokud se chceme pustit do rekonstrukce nevlastního obydlí, nejspíš to nebude jednoduché nikdy. Na vše se sice nemusím ptát majitele, ale postup podle nájemní smlouvy bude nutný. A kdo to vlastně bude platit, když spravují cizí byt?
  • Důchod a jak řešit problémy s mezerou v pojištění?
    Legislativa upravující placení sociálního a zdravotního pojištění je odlišná. Neliší se tedy jenom sazba pojistného. Rozdíl je např. v hodnocení mezer v pojištění. Kdy je potřeba mezery v pojištění řešit a kdy nikoliv?
  • Daňová poradna: 5 otázek za 5 minut 12 do daňového přiznání
    S koncem března se plní finanční úřady a podatelny a především daňová přiznání. Pokud v tom plavete, vždycky se na daně můžete zeptat v naší poradně. Jaké dotazy měli naši čtenáři v posledních dnech? Projděte si je a možná najdete i vaši odpověď.
  • Kdy musí důchodce podat daňové přiznání?
    V Česku je bezmála 2,4 milionu starobních důchodců. Řada z nich si při penzi přivydělává, ať již formou zaměstnaneckého poměru, nebo jako osoby samostatně výdělečně činné. I na ně se tak může vztahovat daňová povinnost. Kdy a jak podává penzista daňové přiznání?
  • Jak budou vypadat ceny pronájmů v roce 2018?
    Na vlastní bydlení má čím dál méně lidí. Plno z nich proto minimálně do začátku volí pronájem. Pokud budete v blízké době také nějaký hledat, pojďte se s námi podívat na aktuální průměrné nájemné.
  • Chcete si přivydělat přes Airbnb? Čekejte zisky i problémy
    O cenách nemovitostí rozhoduje například lokalita, způsob financování, chování bank při poskytování hypoték a aktuální trendy. Trendem dnešní doby je sdílená ekonomika neboli „spoluspotřebitelství“. V prostředí realitního trhu hraje prim server Airbnb, služba zprostředkující krátkodobé pronájmy. Přináší zisky, ale i zodpovědnost v podobě patřičných poplatků. Ve většině případů jde o podnikání.
  • Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
    Zaměstnanci mající pouze příjmy ze závislé činnosti nemají s placením sociálního pojištění žádné starosti. Sociální pojištění je jim sraženo zaměstnavatelem z jejich hrubé mzdy nebo hrubé odměny. Jak je to však s placením sociálního pojištění u ostatních příjmů za rok 2017?
  • Na co nezapomenout při odchodu z pronájmu?
    Našli jste si lepší bydlení a chcete současný pronajatý byt opustit? Nebo vás chce vystěhovat pronajímatel? Snad to nebude velký problém, ale na některé postupy by bylo dobré pamatovat, abyste se nedostali do potíží.
  • Jste si jisti, že nemusíte podat daňové přiznání?
    Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 je do pondělí 3. dubna. Daňové přiznání přitom musí v některých případech podat i lidé, kteří by to nečekali. Podívejme se na některé praktické příklady.
  • Pozor na podvodné inzeráty pronájmu bytu, které vyžadují zaslat peníze do zahraničí
    Olomoučtí kriminalisté upozorňují na to, že přibývají podvodné inzeráty, které nabízejí pronájmy bytů na realitním portálu Sreality.cz. Podvodník podle policie vytvoří fiktivní inzerát, ve kterém nabízí či zprostředkovává za výhodné částky pronájem bytu. Se zájemci komunikuje anglicky e-mailem a platby žádá zaslat do zahraničí prostřednictvím služby MoneyGram. Poškozené evidují policisté po celé republice, v Olomouckém kraji zaznamenali již tři případy.
  • Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
  • Kdy neplatíte žádné daně u stotisícového příjmu?
    I z ročních příjmů nad 100 tisíc Kč se v některých případech nemusí platit daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Podívejme se na vybrané příklady.
  • Prokazování původu majetku začíná na 5 milionech
    Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
  • Důchod se kvůli nadstandardním příjmům zdaňovat nebude
    Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
  • Dva příjmy a zdravotní pojištění
    Každý občan s trvalým pobytem v Česku mající vlastní příjmy musí platit zdravotní pojištění. Někteří občané však mají během měsíce více příjmů, např. ze dvou zaměstnání, ze zaměstnání a podnikání. Jak se v takových případech počítá zdravotní pojištění?
  • Jak na pronájem bytu
    Pořízení bytu či obecně nemovitosti za účelem zisku z jeho pronájmu často je dobrou investiční příležitostí. Může se ale také stát noční můrou. Při dodržení správných postupů při pronájmu bytu lze však případným problémům předejít.
  • Zvažujete koupi investiční nemovitosti? Mějte se na pozoru před možnými riziky
    Investovat peníze lze několika způsoby – do akcií, cenných papírů, zlata, diamantů, pozemků… I když je v dnešní době mnoho komodit, do kterých je možné investovat, ne všechny jsou v konečném důsledku výdělečné. Koupě nemovitosti za účelem pronájmu zůstává přes všechny investiční trendy nejbezpečnějším způsobem uložení a zhodnocení financí. Podmínkou výnosnosti je však zvolení šikovné investiční strategie a především výběr správné nemovitosti.
  • Krátkodobé pronájmy zažívají v Česku boom, jsou přímou konkurencí hotelů i zajímavou investicí
    Stoupající obliba individuálního ubytování dala vzniknout novému trendu na realitnímu trhu – nákupu a provozu bytů na krátkodobé pronájmy. Správa krátkodobého pronájmu je však všestranně náročná a pro majitele skýtá mnohá rizika. I z toho důvodu jsou tu specializované realitní společnosti, které se postarají o hladký průběh jak ze strany nájemce, tak majitele nemovitosti.
  • Znáte tyto finty, jak zaplatit méně na daních?
    Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
  • Jak na výdaje při příjmech z pronájmu?
    Řada lidí si během roku 2015 přivydělávala pronájmem nemovitosti. Při příjmech z pronájmu musí daňové přiznání za rok 2015 podat i zaměstnanci. Za zaměstnance nemůže v takovém případě vyřídit daňové záležitosti zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Jak stanovit výdaje? Jak je to při příjmech z pronájmu více nemovitostí?
  • Kdy musí i zaměstnanci podat daňové přiznání?
    Většina zaměstnanců nemá daňové starosti, neboť daňové záležitosti za ně vyřídí jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. V některých případech však nemůže zaměstnavatel za zaměstnance provést roční zúčtování daně a zaměstnanci musí podat daňové přiznání. Podívejme se na praktické příklady.
  • Která daň se platí vždy?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?
  • V Británii téměř 20 % hypoték tvoří úvěry na koupi a další pronájem
    Hypotéky jsou v Británii nejlevnější v historii. Podobně jako v České republice prochází tamní trh obdobím ekonomického oživení a suma sjednaných hypoték v červnu vyšplhala na 20,5 miliardy liber, což je nejvíce od skončení hypoteční krize. Trh krom jiného táhne silná poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu.
  • Přivýdělek zaměstnance a daně
    Mnozí zaměstnanci si během roku přivydělávají, ať už na dohodu o provedení práce, samostatnou výdělečnou činností nebo pronájmem. Někteří zaměstnanci mají dokonce dvě práce. Druh přivýdělku ovlivňuje, jak se bude zdaňovat.
  • Roční přivýdělek 60 000 Kč, jak se může lišit zdanění?
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají a mají tedy ke mzdě ze zaměstnání druhý příjem. Ukažme si na praktických příkladech, jak se může zdanění přivýdělku lišit v závislosti na druhu příjmu.
  • Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
    Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
  • Solidární daň v roce 2013
    Zdanění občanů s nadstandardními příjmy je v Česku při mezinárodním porovnání nízké. Příští rok vlivem „solidární daně“ a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Které OSVČ zaplatí na dani z příjmu o desetitisíce více?
    Když OSVČ využijí za rok 2013 výdajového paušálu, tak nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. Podívejme se na praktické příklady, kdy si rodina pohorší i o desetitisíce měsíčně.
  • Přivýdělek v předčasném důchodu v roce 2013
    Prodlužující se důchodový věk a složitá situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce, to jsou hlavní důvody, proč stoupá obliba předčasných důchodů. Výhodou předčasných důchodů je, že si lze přivydělat. Jaké podmínky je však nutné dodržet v roce 2013?
  • Méně hovězího v Austrálii
    Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
  • Jak postupovat, když zemře účastník penzijního připojištění?
    A vy jste uvedeni na smlouvě,  jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze? Co vše si musíte vyřídit a jak potupovat?
  • Penzijní fond Komerční banky
    Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu  Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě konané 27. května 2002, připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění.  Druhý největší penzijní fond v objemu spravovaného majetku tak připsal svým účastníkům za rok 2001 podíly na výnosech ve výši 4,4%.