-
Nepozvete úředníka domů? Můžete přijít o příspěvek na bydlení
S pobíráním příspěvku na bydlení souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povolit vstup úředníkům do domu, pokud chcete, aby vám příspěvek byl vyplácen i v dalších měsících. Které další povinnosti by měli lidé pobírající příspěvek na bydlení dodržovat?
-
Uprchlíci z Ukrajiny mohou získat příspěvek na úhradu nákladů spojených s bydlením
Od 1. července 2023 se změnil systém v čerpání tzv. humanitární dávky, kterou mohou čerpat cizinci s udělenou dočasnou ochranou. Celková výše dávky se nyní počítá podle příspěvku na životní potřeby a započitatelných nákladů na bydlení.
-
Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení
Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které tvrdilo, že osoby využívající pobytové sociální služby nemají nárok na příspěvek na bydlení, jelikož jejich smlouva se sociální službou není smlouvou nájemní. Krajský soud se tak znovu bude muset zabývat tím, zda se obývaná jednotka v rámci pobytové sociální služby dá nazývat bytem pro splnění všech podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení.
-
Je čas dokládat příjmy pro příspěvek na bydlení. Některé údaje už si stát zjistí sám
Lidé pobírající příspěvek na bydlení by měli co nejdříve doložit podklady pro nárok na pokračování výplaty dávky za 3. čtvrtletí, tedy za září, srpen a červenec.
-
NKÚ zkritizoval efektivitu digitalizace na MPSV. Dnes už je to lepší, tvrdí resort
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se během kontrol zaměřoval na to, jak efektivně MPSV využívá finanční podporu na digitalizaci procesů, které by měly snižovat byrokratickou zátěž pro žadatele o dávky a důchody a zrychlovat proces vyřízení žádosti. Jaké jsou závěry z kontroly NKÚ?
-
Úřad práce nebude sledovat transakce na kontech žadatelů o dávky. Co dalšího z návrhu vypadlo?
Od poloviny roku 2025 by měla začít platit reforma sociálních dávek. Původní návrh MPSV se po proběhlém připomínkovém řízení změnil v několika oblastech. O které změny jde?
-
Zranitelným uprchlíkům z Ukrajiny vláda zvedla započitatelné náklady na bydlení
Vláda vydala nařízení ohledně zvýšení započitatelných nákladů na bydlení v rámci nároku na humanitární dávku pro lidi prchající před válkou na Ukrajině. Zvýší se ale jen pro někoho. Pro koho a na kolik?
-
Příspěvek na bydlení od 1. července: stát si náklady na energie zjistí sám, ale s podmínkou
Od 1. července 2024 se zjednodušilo dokládání nákladů na energie při žádosti o příspěvek na bydlení. Stát si zjistí náklady na energie od dodavatele energií sám. Co pro to udělat? Musíte chodit na úřad, nebo vše vyřídíte za 10 minut u počítače?
-
Aplikace Jenda očima uživatelů. Na vyřízení příspěvku na bydlení se čeká i několik měsíců
Dokládání podkladů pro přiznání nebo prodloužení dávky je přes aplikaci Jenda snazší než jít na Úřad práce osobně. Avšak často vyřízení dávky trvá mnohem déle. Problémy hlásí uživatelé především u příspěvku na bydlení.
-
Některým OSVČ se od listopadu sníží příspěvek na bydlení
Od listopadu tohoto roku se některým OSVČ sníží příspěvek na bydlení. Může za to nová vyhláška MPSV, která stanovuje výši příjmu pro účely dávek státní sociální podpory.
-
Příspěvek na bydlení: na doložení čtvrtletních příjmů a nákladů máte již jen pár dní
Jestliže jste zapomněli doložit příjmy a náklady na příspěvek na bydlení za první kvartál roku 2024, máte čas již pouze do neděle. Jak je doložit online?
-
Alternativní příspěvek na péči získají také lidé z Ukrajiny. Dočasná ochrana se opět prodlouží
Od příštího roku by se měla některým cizincům s udělenou dočasnou ochranou zvýšit tzv. humanitární dávka, jejíž výše se skládá z příspěvku na životní potřeby a příspěvku na bydlení. Zvýšení dávky by mělo nahrazovat českou formu příspěvku na péči.
-
Mohou o příspěvek na bydlení žádat také klienti domovů pro seniory a podobných zařízení?
Senioři nebo hendikepovaní lidé mohou mít mnohdy problémy s uhrazením nákladů na bydlení, a to především tehdy, pokud s nimi nebydlí další člověk, se kterým by se o náklady podělili. S úhradou proto pomáhá za určitých podmínek stát příspěvkem na bydlení. Mohou o něj ale zažádat také klienti ubytovacích sociálních služeb?
-
Na kterých pobočkách České pošty nově požádáte o dávky?
Nově se začnou žádosti o sociální dávky podávat také na vybraných pobočkách České pošty. Již teď je možné využít pobočku v Liberci. V červenci se pak přidá několik dalších desítek poboček.
-
Jak vybrat důchod nebo dávky, když nestíháte jít se složenkou na poštu
Byli jste na dovolené, v nemocnici, nebo jste jenom zapomněli a složence s důchodem či příspěvkem na bydlení vypršela platnost? Jak situaci vyřešit?
-
Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?
Na novou superdávku od státu budou mít nárok pracovně aktivní osoby a poté ještě osoby zranitelné. Ty nebudou muset vydělávat. Kdo tedy nebude muset pracovat, a přesto mu na dávku vznikne nárok?
-
Majetkový test u dávek je nepřípustný, připomínkují návrh ministerstva Nejvyšší soud i jiní
Na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který má za cíl sjednotit některé dávky sociální podpory do jedné, měly možnost reagovat ostatní státní instituce. Jak se vyjádřily k majetkovému testu, který má být součástí řízení žádosti o dávku?
-
OSVČ přijdou o vysoký příspěvek na bydlení, počítat se bude s celou průměrnou mzdou
V současné době dosáhnou některé i dobře vydělávající osoby samostatně výdělečně činné na celkem vysoký příspěvek na bydlení. To se však s novou sociální dávkou má změnit. Nově se totiž jako jejich příjem bude posuzovat nejméně 100 % průměrné mzdy.
-
Maximálně 200 tisíc. Tolik může mít jednotlivec naspořeno, pokud se rozhodne žádat o novou dávku
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo velkou reformu sociálních dávek. Jde o sloučení současných čtyř dávek do jedné. Velkou novinkou je také majetkový test, který se dosud dělal pouze u dávek hmotné nouze.
-
Můžete žádat o příspěvek na bydlení, když na adrese nemáte trvalé bydliště?
Můžete o příspěvek na bydlení zažádat i tehdy, když v místě skutečného pobytu nemáte zřízené trvalé bydliště? Přizná vám Úřad práce příspěvek na bydlení, pokud jde o nebytový prostor?
-
Počítá se do nákladů na bydlení i hypotéka, když chcete požádat o příspěvek na bydlení?
Zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení má za následek to, že o něj žádá čím dál více lidí. Co všechno se počítá do nákladů na bydlení a lze do nich započítat i hypotéku?
-
Mohou získat příspěvek na bydlení také studenti?
Příspěvek na bydlení je aktuálně nejžádanější sociální dávkou v České republice. Mohou o něj požádat také studenti?
-
Kdo může dostat k důchodu ještě doplatek na bydlení
Zbývá vám z důchodu po uhrazení nákladů na bydlení jen malá částka, která nestačí na to, abyste pokryli své základní potřeby na přijatelné úrovni? Možná, že můžete požádat o doplatek na bydlení.
-
I ve starobním důchodu můžete žádat o příspěvek na bydlení. Co dostanete?
Jak požádat o příspěvek na bydlení, pokud jste ve starobním důchodu? Podle čeho se určuje jeho výše a komu se může podání žádosti vyplatit?
-
Nevídaná změna sociálních dávek slibuje bonus pracujícím a nulu těm, co se vezou
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.
-
Vláda nepodpořila zvýšení normativních nákladů na bydlení
Vláda ve středu 7. února nepodpořila zvýšení normativních nákladů na bydlení, které ovlivňují výši příspěvku na bydlení a výši srážek ze mzdy.
-
Nepřiznal vám úřad práce příspěvek na bydlení? Stáhněte si vzor odvolání proti rozhodnutí
Jak postupovat, pokud vám úřad práce nepřiznal nebo odňal příspěvek na bydlení? Jaké náležitosti by mělo obsahovat odvolání proti nepřiznání příspěvku na bydlení? Vzor odvolání si můžete stáhnout v našem článku.
-
Zůstali jste s dítětem sami? O jaké dávky můžete v takové situaci požádat
Situace, kdy se na každodenní péči o dítě podílí pouze jeden rodič, bývá obvykle náročná vzhledem k finanční situaci domácnosti. Obzvlášť když se druhý rodič o dítě nezajímá a nehradí ani výživné. Jaké dávky mohou pomoci v takových případech?
-
Snížení příspěvku na bydlení pro letošní rok v příkladech
V souvislosti s nižšími normativními náklady na bydlení se mnozí lidé dočkají snížení příspěvku na bydlení. Někteří o něj přijdou úplně. Pro představu, o kolik se příspěvky na bydlení v tomto roce snížily, jsme připravili srovnávací příklady.
-
Zvýší se znovu normativní náklady na bydlení, které ovlivňují dávky i srážky?
Od roku 2024 platí snížené normativní náklady na bydlení, což pro mnoho lidí znamená menší příspěvek na bydlení, nebo dokonce žádný. Zvýší se normativy ještě v průběhu letošního roku?
-
Příspěvek na bydlení získá v roce 2024 méně lidí. Vypočítejte si, zda na něj dosáhnete
V souvislosti se snížením normativních nákladů na bydlení v roce 2024 přijdou některé rodiny o příspěvek na bydlení. Ti, kteří mají skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní náklady, mohou očekávat snížení příspěvku.
-
Úřad práce začne sám komunikovat se zaměstnavateli a dodavateli energií. Příjemcům dávek odpadne část papírování
Změna zákona o státní sociální podpoře má nově umožnit Úřadu práce, aby si výši příjmů žadatelů o dávku zjistil přímo od zaměstnavatele. Stejně tak si bude zjišťovat výši nákladů na energie.
-
Jak podat žádost o příspěvek na bydlení online?
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Nechce se vám navštěvovat Úřad práce kvůli žádosti o příspěvek na bydlení? Jak vyřídit příspěvek na bydlení online z domova? Jaké přílohy budete muset doložit?
-
Stěhujete se do nového bytu a pobíráte příspěvek na bydlení? Nezapomeňte to ohlásit Úřadu práce
Pobíráte příspěvek na bydlení a máte v plánu se odstěhovat do nového bytu, na který byste chtěli čerpat příspěvek na bydlení rovněž? Jak v takovém případě postupovat?
-
Některé úřady práce chybovaly při výpočtu doplatku na bydlení. Lidé tak mohli přijít o část peněz
Při určování výše doplatku na bydlení musí úředníci při výpočtu zahrnovat také výši obvyklého nájmu v daném místě. Ombudsman se zaměřil na to, jak úředníci v praxi výši obvyklého nájemného stanovují. Jak to dopadlo?
-
Některým OSVČ se od října 2023 sníží příspěvek na bydlení. Patříte mezi ně?
Kvůli zvýšení částky odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství dojde u některých OSVČ ke snížení vypláceného příspěvku na bydlení. Které OSVČ uvidí tuto změnu na svých bankovních účtech již v říjnu tohoto roku?
-
Jaká překvapení mohou očekávat OSVČ při žádosti o příspěvek na bydlení?
Kromě zaměstnanců mohou příspěvek na bydlení čerpat také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). V čem je podání žádosti u podnikajících lidí odlišné?
-
Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie
Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.
-
Proti nepřiznání příspěvku na péči nebo jiné dávky se můžete odvolat
Žádali jste u Úřadu práce o příspěvek na péči nebo jinou dávku, ale přišel vám dopis se zamítavým stanoviskem? Poradíme vám, jak se můžete odvolat.
-
Musíte stále dokládat vyúčtování za energie pro přiznání příspěvku na bydlení?
V souvislosti s příspěvkem na bydlení má řada lidí nejasnosti s předkládáním vyúčtování zálohových služeb. Musí žadatelé o dávky tato vyúčtování stále dokládat, nebo již tato povinnost byla zrušena?
-
Kdo může kromě příspěvku na bydlení získat také doplatek?
Ne vždy stačí příspěvek na bydlení k tomu, aby domácnost mohla žít na přijatelné společenské úrovni. Z důvodu různých zdravotních či socioekonomických situací může vzniknout také nárok na doplatek na bydlení. Jaké podmínky je nutné splnit?
-
Z vyřízení příspěvku na bydlení online byly tři cesty na úřad práce
Přestože se stále hovoří o digitalizaci státní správy, reálné zkušenosti jsou často odlišné a nakonec se nevyhnete cestě na úřad. Přinášíme příběh čtenáře, který své babičce vyřizoval příspěvek na bydlení. Nejdříve elektronicky, ale pak musel k přepážce osobně.
-
Jak OSVČ v režimu paušální daně dosáhnou na příspěvek na bydlení
Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) registrovaným v minulém roce v režimu paušální daně může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení. A to v poměrně vysokých částkách zejména tehdy, pokud bydlí v nájmu.
-
O kolik se zvýšilo nezabavitelné minimum pro rok 2023 a jak se počítá
Jak vysoké jsou nové nezabavitelné částky? A jak se při srážkách počítá, co zůstane dlužníkovi a kolik připadne na splácení dluhů?
-
Nová zelená úsporám Light je spuštěná. S čím vám může pomoci?
Na začátku roku byl spuštěn nový program Nová zelená úspora Light, ze kterého mohou čerpat dotace nízkopříjmové domácnosti. Na co lze podporu využít a kolik peněz můžete čerpat?
-
Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?
V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?
-
Přišly vám nové vysoké zálohy za energie? Jak je snížit a co vám je pomůže uhradit?
Obdrželi jste dopis či e-mail s novými vysokými zálohami na energie a nevíte, co dál? Podívejte se, jak postupovat pro snížení záloh. Kde a jak žádat o příspěvek na bydlení? A na jaké další sociální dávky máte nárok?
-
OSVČ s paušální daní dosáhnou na příspěvek na bydlení, i když mají vysoké příjmy
O příspěvek na bydlení mohou žádat i OSVČ s paušální daní. Díky způsobu výpočtu na něj totiž v řadě případů snadno dosáhnou, a to i tehdy, pokud mají vysoké příjmy.
-
Dlužníkům zůstane na účtech více peněz. O kolik se zvýšila částka nezabavitelného minima?
V souvislosti se zvýšením normativních nákladů na bydlení od 1. října vzrostl také limit nezabavitelného minima, tedy částka, na kterou nemůže exekutor sáhnout. O kolik se částka navýšila?
-
Jak dokládá OSVČ příjem pro nárok na příspěvek na bydlení?
Dávky státní sociální podpory nejsou určené jen pro zaměstnance. Čerpat je mohou i podnikatelé. Jak pro účely dávky prokazují OSVČ svoje příjmy?
-
Příspěvek na bydlení se od 1. října zvýší, rozhodla vláda. Dosáhnete na něj i vy?
Díky vládnímu zvýšení normativních nákladů se příspěvek na bydlení od 1. října zvýší o 2000–4500 Kč. Nejvíc se toto navýšení dotkne osob, které žijí samostatně nebo v páru. O kolik se má dávka zvýšit?
-
Od 1. 7. vzrostlo životní minimum. Na dávky dosáhne více lidí, budete mezi nimi?
Vypočítejte si, jestli vám růst životního minima od 1. července 2022 nezajistí nárok na sociální podporu. Které dávky budou vyšší kvůli růstu životního minima?
-
Žádost o příspěvek na bydlení se od 1. července 2022 výrazně zjednoduší
Od 1. července 2022 mohou uchazeči o příspěvek na bydlení zažádat zjednodušeným online formulářem. Vyřízení příspěvku na bydlení se tak má stát administrativně mnohem méně náročné než doposud.
-
Jaké výhody mají tepelná čerpadla? Jaká je jejich návratnost?
Jaká je návratnost tepelných čerpadel a kdy se vám nevyplatí? Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé typy čerpadel?
-
Zpřísní se pravidla pro humanitární dávky a příspěvky. Už je nedostane každý
Uprchlíci, kteří mají zajištěné bezplatné ubytování, už na výplatu humanitární dávky nebudou mít nárok. Od července se také zpřísní pravidla pro solidární příspěvky lidem, kteří uprchlíky ubytovali.
-
Na příspěvek na bydlení dosáhne v roce 2022 mnohem více lidí
Příspěvek na bydlení se v roce 2022 se zvýšil, díky čemuž na něj dosáhne mnohem více lidí. Jaké podmínky musíte splnit, aby vám stát přispěl?
-
Od 1. dubna dosáhne na řadu dávek více lidí, patříte mezi ně? Které sociální dávky vzrostly?
Od 1. dubna 2022 vzrostlo životní a existenční minimum. Jak ovlivní srážky ze mzdy, přídavky na děti, porodné či příspěvek na bydlení? Změní se vyplacená výše těchto dávek? Kdo na tyto dávky nově dosáhne?
-
Sociální dávky se zvýší. Stát zohlední vyšší náklady na bydlení i dražší energie
Stát zohlední současný růst cen do výpočtu příspěvku na bydlení. Kromě běžné valorizace vláda schválila i mimořádný příplatek, který má kompenzovat další zdražování energií.
-
Jaká je budoucnost bydlení v případě nové koaliční vlády?
Zlepšení dostupnosti bydlení bylo jedním z velkých témat programů politických stran, které v letošních volbách do poslanecké sněmovny bojovaly o přízeň voličů. Na pokus o sestavení vlády nyní čeká vítězné uskupení dvou koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráti a Starostové. Zvýhodněné hypotéky na startovací byty, bezúročné státní půjčky pro mladé rodiny, zkrácení odpisové doby pro investory do výstavby, podpora nákupu a bourání zchátralých budov v centrech měst či digitalizace a zefektivnění procesů stavebních řízení. To a mnoho dalšího je potenciální budoucnost občanského bydlení, pokud koalice vládu úspěšně postaví a dodrží své sliby.
-
Jaké sociální dávky lze využít při drahých energiích?
Cena elektřiny a plynu prudce stoupla. Lze na pokrytí výdajů využít některé sociální dávky?
-
Zdražování energií: Co vám může pomoci?
Energie prudce zdražily a osobám, které přešly k dodavatelům poslední instance po pádu Bohemia Energy byly vyměřeny zálohy, které oproti těm původním narostly o tisíce. Co vám takovou situaci může alespoň trošku usnadnit?
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Jak vysoký je v roce 2021 příspěvek na živobytí?
Máte velmi nízké příjmy a nacházíte se v hmotné nouzi? Možná budete mít nárok na příspěvek na živobytí, který vám může alespoň trošku pomoct.
-
3 případy, kdy nedostanete příspěvek na bydlení
Máte příliš vysoké výdaje za bydlení? Chcete si zkusit zažádat o příspěvek? Dosáhnou na něj jen někteří. Kdy na něj rozhodně nemáte nárok?
-
Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízí svým obyvatelům?
Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V současné době je v ČR asi 1,2 miliónu bytů právě v panelových domech. Najdeme je nejen ve městech, ale často i na vesnicích, kde byla výstavba motivována například potřebou podnikových bytů pro pracovníky v blízkých zemědělských či průmyslových podnicích. Ve větších městech tvoří panelové domy a sídliště nejdůležitější část bytového fondu.
-
Jak se v roce 2020 zvýšil příspěvek na bydlení?
Zabírají vám výdaje na bydlení podstatnou část platu? Házíte většinu peněz do pronájmu? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaký bude v roce 2020?
-
Zvýší se od 1. dubna příspěvky na bydlení?
Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %, což se promítne i do příspěvku na bydlení. Jakým způsobem? Negativně, či pozitivně? Spočítejte si, jak to změní vaše příspěvky na bydlení.
-
Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?
Jaké doklady vyřídit před a po demolici? Kdy vám bude hrozit pokuta? A které úřady musíte kontaktovat?
-
Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo vám může ušetřit náklady na energie a díky dotacím bude jeho návratnost kratší a úspora výdajů větší. O jaké dotace můžete požádat? A kdy o ně požádat?
-
Příspěvek na bydlení 2019: kdo na něj má nárok a jak se vypočítá?
Příspěvky na bydlení jsou určeny pro sociálně slabší domácnosti, jejichž příjmy nestačí na pokrytí potřebných výdajů za nájem, energie a jiné poplatky spojené s bydlením. Aby měl občan na finanční pomoc nárok, musí mít v objektu, na který příspěvek požaduje, trvalé bydliště. Výše příspěvku pak závisí na celkových příjmech domácnosti.
-
Kam se pohne cena elektřiny? A je lepší fixace, nebo aukce?
Elektřinu od nového roku zdražila většina dodavatelů. Zohlednili tak dlouhodobý nárůst ceny silové elektřiny na burzách. Podle analytiků sice na trzích přijde ochlazení, ale na výrazné zlevňování se české domácnosti těšit nemohou. Je lepší si cenu fixovat, nebo ji nakoupit pomocí aukcí?
-
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.
-
Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
-
Od 15. srpna můžete čerpat nové státní půjčky pro mladé - máte nárok?
Sazby hypoték letí vzhůru a jejich získání dále znesnadňuje ČNB. Od srpna letošního roku si budete smět podat žádost na státní půjčku na bydlení lidem do 36 let. Jaká bude maximální výše státního úvěru při stavbě či koupi domu a bytu? Jaká bude sazba u těchto půjček? A kolik peněz na to vláda uvolní?
-
Syndrom nemocných domů (11)
Nemocné domy současnosti i minulosti mají jedno společné – pokud v nich žijeme nebo pracujeme, časem se to projeví na našem zdraví. Projevům se říká SBS (sick building syndrome) a mohou to být skutečně nejrůznější příznaky, kterou mohou vést třeba i k vystěhování se z domova, nebo podání výpovědi v zaměstnání.
-
Syndrom nemocných domů (10)
Nemocné domy, ve kterých se většina lidí roznemůže, a trpí SBS (sick building syndrome), někdo samozřejmě také vymýšlí, navrhuje a kreslí. Pojďme se nyní podívat na problém z hlediska architektury.
-
Syndrom nemocných domů (9)
Jak se cítíme psychicky a fyzicky v domech, které jsou považovány za nemocné. Za mnoho to nestojí a v těch nejhorších případech to může skončit depresí i sebevraždou.
-
Syndrom nemocných domů (7)
Domy nejsou živé bytosti, takže je nemůžeme poslat k lékaři na vyšetření. Některé z nich ale nemají zrovna zdravý kořínek. Jsou třeba špatně navržené, nedomyšlené, nebo postavené na špatných místech. Lidé v nich trpí příznaky různých nemocí, kterým se souhrnně říká SBS, což je sick buildings syndrom – syndrom nemocných budov.
-
Syndrom nemocných domů (2)
Některé domy jsou nemocné. Vlastně se ta nemoc netýká samotných budov, nám je v nich nedobře. Jenže málokdy můžeme v domě na prodej před koupí pár dnů či nocí pobýt. Jak je tedy poznáme?
-
Syndrom nemocných domů (1)
Necítíme se tam dobře, máte dojem, že ten dům prostě není v pořádku. A jako by tam na vás ještě lezla jakási nemoc. Tak takhle fungují nemocné budovy. Když v nich bydlíte či pracujete, jste za nějaký čas nejen bez nálady, ale vaše kroky nejspíš povedou k lékaři.
-
Až přes 50 000 Kč s dávkou mimořádné okamžité pomoci. Za jakou cenu ale?
Váš dům zničila povodeň? Nemáte, kde bydlet? Nenajdete peníze na jídlo a ani na léky? Nedosáhnete na běžné sociální dávky? Dostali jste se do hmotné nouze a čeká vás nezbytný jednorázový výdaj? Pak si zkuste zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc.
-
Na co nezapomenout při odchodu z pronájmu?
Našli jste si lepší bydlení a chcete současný pronajatý byt opustit? Nebo vás chce vystěhovat pronajímatel? Snad to nebude velký problém, ale na některé postupy by bylo dobré pamatovat, abyste se nedostali do potíží.
-
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Sdílená ekonomika frčí. Pravděpodobně nejlépe se daří taxislužbám a hlavně ubytování. Kolik si průměrně vydělají hostitelé? Jaký to má vliv na českou ekonomiku? A proč některým podobné aplikace čím dál více vadí?
-
Dešťovku spláchl velký zájem. Možná bude další kolo dotací!
Že je sucho, je vidět na každé zahradě. Zlepšit hospodaření domácností s vodou a snížit množství odebírané pitné vody má za cíl nový dotační program Dešťovka, který odstartoval koncem května. Lidé si vyčleněných 100 milionů korun, například na vybudování nádrže pro zachytávání dešťové vody, rozebrali během jednoho dne.
-
Srovnání: Češi utratí za zemní plyn víc než Poláci nebo Němci
Plyn, který odebírají české domácnosti, nepatří zrovna mezi nejlevnější ve střední Evropě. Ve srovnání s polskými, slovenskými nebo německými domácnostmi si za plyn připlácí. Dražší plyn je naopak v Rakousku.
-
Lidé zateplují. Požádali už o 1,4 miliardy korun z Nové zelené úsporám
O dotace na zateplení z programu Nová zelená úsporám je zájem. Kontinuální příjem žádostí o příspěvek pro rodinné domy odstartoval loni na podzim. Od té doby lidé podali už 6 548 žádostí o podporu za 1,4 miliardy korun. Nejvíce peněz jde na zateplování nebo instalaci solárně-termických panelů.
-
Studentské bydlení letos podražilo až o pětinu
Ceny pronájmů studentských bytů rostou; v některých městech meziročně až o pětinu. Vyplývá to z interních statistik společnosti UlovDomov.cz, provozující internetový portál zprostředkovávající pronájmy bytů a spolubydlení. Rostoucí ceny však zájem studentů o bydlení v soukromí pravděpodobně nijak neovlivní. Důvodem jsou zejména omezené kapacity univerzitních kolejí i řada výhod, které jim tento druh bydlení nabízí.
-
Bytů v Brně je málo, zájem obrovský
Poptávka po bytech v Brně se neustále zvyšuje a počet nabídek na trhu nedostačuje. Situace se pozvolna zhoršuje. Upozorňují na to analytikové.
-
Jak získat dávky na bydlení?
V rámci dávek na bydlení lze čerpat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Na tyto dávky ale nedosáhne každý, rozhodující je totiž výše příjmů, výše nákladů na bydlení a forma bydlení. Společně se žádostí je tak nutné zmíněné náležitosti doložit. Jak žádat o dávky na bydlení?
-
Dávky nás provází celým životem
V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
-
Roste zájem o domy mimo města, důvodem je cena i dopravní obslužnost
V devadesátých letech chtěli lidé bydlet ve velkých městech, tento trend pokračoval ještě donedávna. Teď se ale mění. Zájem o nemovitosti v menších obcích daleko od velkoměst roste. Důvodem je stále nižší cena domů, ale také dopravní obslužnost, která se zlepšuje. Potvrzují to realitní makléři.
-
Ceny bytů dál letí nahoru. Nejvíce na Vysočině a v Karlovarském kraji
Lidé prahnou po lepším bydlení. Podle statistik realitního portálu RealityČechy.cz vzrostla průměrná nabídková cena bytů během loňského roku o 7 % a v růstu ceny bytů pokračují i v letošním roce. Jak je to s dosažitelností vlastního bydlení? Má smysl ještě čekat?
-
Sociální systém Finska
Finsko patří mezi země s nejpropracovanější sociální politikou. V případě nemoci, mateřské dovolené, důchodu nebo nezaměstnanosti patří zajištění občanů mezi nejlepší na světě. Aktuálně pověřená skupina odborníku pracuje ve Finsku na zjednodušení sociálního systému a zavedení jednotného měsíčního příjmu.
-
Co dělat, když chci od státu výhodnou půjčku na bydlení?
Státní fond rozvoje bydlení již pomohl mnoha rodinám při financování vlastního bydlení. V současné době je k dispozici několik programů podpory, a to ve formě nízkoúročených úvěrů. Které programy lze ještě využít? Kdo může podat žádost do programu?
-
Příspěvek na bydlení už není jen pro sociálně slabé
Obecně platí, že příspěvek na bydlení je dávka, která je poskytována rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. To je definice, která se ovšem pomalu, ale jistě stává mýtem. Díky každoročnímu navyšování částek rozhodných pro jeho výpočet má na něj nárok stále širší ohruh lidí.
-
Jak vysoký je příspěvek na bydlení?
Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.
-
Jaká je budoucnost stavebního spoření?
Doposud jsme byli koncem každého roku svědky masivní reklamy lákající na stavební spoření. Stavební spořitelny slibovaly například vyšší výnos, odpuštění poplatků či třeba věcné dary. Konec loňského roku však byl poněkud jiný. Spíše jsme se od některých stavebních spořitelen dozvídali, že u nich pořídíme nejenom stavební spoření, ale rovněž další finanční produkty. Proč tato změna?
-
Příspěvek na bydlení získá více lidí než dosud
Od nového roku stát pomůže více lidem s placením výdajů na bydlení. Nárok na takovou pomoc mají čeští občané v případě, že třicet procent, v Praze pak třicet pět procent, rodinných příjmů nestačí k zaplacení nákladů na byt či nájem. Loni stát - podle předběžných údajů - přispěl 163 tisícům rodin či jednotlivců, celkem pak vyplatil 5,7 miliardy korun.
-
Program Panel 2013 + startuje
Počínaje dnešním dnem přijímá Státní fond rozvoje bydlení žádosti do programu nízkoúročených úvěrů na opravy a modernizace bytových domů. Program nahradí předchozí dotaci komerčních úvěrů přímo nízkoúročeným úvěrem, který bude poskytovat SFRB.
-
sKarta - přítěž nebo pomocník?
Každý den dostávají stovky občanů sKartu. Noví zájemci o čerpání státní dávky vyplácené úřadem práce se sociální kartě nevyhnou. Ti, kteří dávky čerpají již z minula, ji obdrží v budoucnu. Co je dobré o kartě vědět?
-
Letos stát vlastní bydlení nepodpoří: Nebude ani úroková dotace, ani úvěr 300
Uvažujete o vlastním bydlení a zajímá vás, zda je letos nějak zvýhodněno? Státní podpory se bohužel skoro nedočkáte.
-
Příspěvek na bydlení bude v roce 2012 vyšší
V letošním roce se příspěvek na bydlení zvyšuje. Životní úroveň sociálně slabých občanů tedy stoupne. Kdo splňuje podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení? OPAKOVANÉ VYDÁNÍ
-
Co týden dal?
Události ze světa z domova a novinky na našem serveru.
-
Stane se na burze?
Včerejší valná hromada Českých radiokomunikací nepřinesla mnoho zajímavého.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Cenné papíry na amerických trzích zaznamenaly ústup do červených čísel. Po rekordním růstu, který včera zachvátil především technologický Nasdaq se dnes propadly především akcie networkingových firem mezi ně patří Cisco Systems. Včerejší objemy obchodů dnes nebyly překonány, objem obchodů klesl o 24%.
-
Jak zdaňují studenti výdělečnou činnost?
Představte si situaci, že jste byli šest měsíců studentem VŠ, 10 měsíců provozovali samostatnou výdělečnou činnost (červenec, srpen přerušená činnost), přihlásili se na Úřad práce a za dva měsíce dostali příspěvek v nezaměstnanosti a příspěvek ze sociální péče. Od září jste začali pracovat. A teď se ptáte, kam zahrnout tyto příspěvky v daňovém přiznání za rok 2001...
-
Snížení úrokových sazeb
Na základě střednědobého vývoje na peněžním trhu snižuje ČMHB od 2.května 2002 úrokové sazby.