Štítek rozpočtové výdaje

Rozpočtové výdaje jsou jednou z části státního rozpočtu, tedy finančního plánu hospodaření státu. Výdaje státního rozpočtu jsou tvořeny z transferových plateb domácnostem (různé podpory, sociální dávky a další) a firmám (dotace), intervencí, nákupu statků a služeb a z plateb na úhradu státního dluhu. Finance.cz pro vás sledují aktuální výši příjmů a výdajů státního rozpočtu.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Poslanecké náhrady 2023: ubytování, asistent či kancelář za desítky tisíc
    Poslanci mají vedle platu nárok na různé náhrady výdajů, například na dopravu, ubytování, ale i na svoji kancelář a asistenta. Jak vysoké jsou tyto částky? A jaké výhody mají předsedové a místopředsedové orgánů Poslanecké sněmovny?
  • Kolik dostanou strany a hnutí za své výsledky ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021?
    Volby do poslanecké sněmovny skončily, strany, hnutí a koalice se začínají šikovat do vládních koalic. Někdo si líže rány, někdo se připravuje na vládnutí a straničtí finančníci sčítají zisky či ztráty. Kolik jednotlivé strany, hnutí či koalice dostanou za své volební výsledky?
  • Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
    Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
  • Které zboží a služby příští rok zlevní díky nižší DPH?
    Do nižší sazby DPH ve výši 10 % se má přesunout řada výrobků a služeb. A to společně se zavedením další vlny EET na jaře 2020. Podívejte se na přehled produktů, kterých se toto snížení dotkne. A kolik díky snížení DPH ušetříte?
  • Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
    Tento týden jdeme k volbám, tentokrát budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Předvolební kampaň je v plném proudu. A víte, že na tuto předvolební kampaň vybraným stranám stát přispívá i z vašich daní?
  • Budou Vánoce, a tak utrácíme. Budeme mít peníze i po svátcích?
    Vánoce tady budou každým dnem a naše peněženky se vyprazdňují. A možná jste nedostali ani žádné peníze navíc, protože na ně firma neměla. Takže to bolí ještě více. Jak to ale udělat, abychom si po svátcích nemuseli půjčovat?
  • Komu putují zakázky od Lesů ČR? Agrofertu?
    Bratr bývalého ředitele Lesů ČR a Andrej Babiš, to jsou dvě osobnosti, jejichž společnosti obdržely zakázky v řádech stamilionů korun. Jedná se o střet zájmů? A kdo ještě obdržel zakázky od Lesů ČR? A jak se vypisují zakázky Lesů ČR?
  • MPSV: Nová rodičovská stát vyjde na 11,2 miliardy Kč
    Nejnovější pohled ministerstva práce a sociálních věcí na růst rodičovského příspěvku: Kdy poroste? Na kolik to vyjde státní kasu? A bude mít hodnotu 260 či 300 tisíc korun? A na kolik si přijdou rodiče vícerčat?
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích III
    Rozpočet ministerstva dopravy činí přibližně 54 miliard korun. Jak je na tom výstavba nových dálnic? Kolik kilometrů zbývá ještě dokončit? 
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
    Dálniční síť se opravuje a někdy nepříjemně zasahuje do našich životů. Kdy budou jednotlivé úseky dálnic opraveny? A jak vypadá dostavba úseků dalnic? Kdy bude hotov Pražský okruh?
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
    Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
  • Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod?
    V současné době je v České republice přes 400 tisíc invalidních důchodců. Těm nynější vláda slíbila navýšení jejich invalidních důchodů. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní kasu?
  • Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
    Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
  • Které země EU splňují Maastrichtská kritéria?
    Splnění Maastrichtských kritérií je nutnou podmínkou pro vstup do Evropské měnové unie. I přes nepopularitu v ČR je euro v rámci EU nadále oblíbené a k jeho zavedení volají i čeští podnikatelé. Které země Evropy by splňovaly podmínky zavedení eura? A jaké vůbec tyto podmínky jsou?
  • Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky
    Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?
  • OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
    V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.
  • Navrhovaný rozpočet pro 2018: stát přerozdělí nejvíce za posledních 8 let
    Dnes vláda jedná o rozpočtu na příští rok. Co si o navrhovaném rozpočtu myslí Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty? Daňová kvóta bude nejvyšší za posledních 8 let
  • Loňský přebytek státního rozpočtu má jít na investice a umořit část dluhu
    Vláda schválila zprávu o hospodaření státu v loňském roce. Přebytek 62 miliard korun půjde podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) hlavně na umoření státního dluhu, rozhodnutí ale také umožní letos financovat některé projety, zřejmě do výše deseti miliard korun. V koaliční diskusi tak nebyl přijat návrh prosazovaný ČSSD, aby se přebytek stal rezervou pro budoucí valorizace penzí.
  • Co je to malá a velká korupce a jak je na tom s korupcí Česko?
    Ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity v Brně pokračuje v úvahách nad korupcí u nás a ve světě. V druhém díle článku o korupci se zmiňuje o korupční zeměpisné hitparádě, korupci v politice a zamýšlí se nad budoucností korupce.
  • Kolik stojí korupce? Až 270 Kč měsíčně každého z nás
    Ekonoma Libora Žídka napadlo spočítat, kolik stojí korupce každého daňového poplatníka. Zjistil také, že ze státního rozpočtu se neztrácí zas tolik, jak se povídá. Je vůbec možné, aby se finance z eráru ve větším počtu rozkutálely do neznámých kapes?
  • Za rekordní přebytek rozpočtu můžou zbytečně vysoké daně a nízké investice
    Státní rozpočet skončil loni v přebytku 61,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Počítalo se přitom se schodkem 70 miliard korun. Za příznivý výsledek můžou podle odborníků příliš vysoké daně stejně jako vysoké zdanění práce. Podíl mají i nízké státní investice.
  • Státní dluh ČR za letošek klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu Kč
    Státní dluh ČR za letošní rok meziročně klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl dnes ČTK ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni byl dluh 1,673 bilionu korun. "Za dobu našeho vládnutí se státní dluh snížil o 70 miliard korun," dodal. Na každého obyvatele Česka tak hypoteticky připadne ke konci letošního roku dluh zhruba 152.600 Kč, před rokem to bylo 159.000 korun.
  • Státní rozpočet schválen, schodek klesne na 60 mld.
    Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale před poslanci vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Jde už o třetí státní rozpočet současné koaliční vlády. Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.
  • MF očekává v roce 2018 přebytek veřejných financí
    Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se dostanou do přebytku 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2018. Další rok by měl přebytek stoupnout na 0,5 procenta HDP. Pro letošní a příští rok odhaduje úřad deficit veřejných financí na 0,2 procenta HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněného Fiskálního výhledu.
  • Babiš: Rozpočet letos skončí v přebytku, bude to nejlepší výsledek
    Státní rozpočet letos skončí v přebytku. Jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky. Zároveň poklesne státní dluh. Důvodem je především lepší výběr daní. Na konferenci k elektronické evidenci tržeb to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Letos měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. Ke konci září přitom přebytek státního rozpočtu stoupl na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun.
  • Babiš chce dokončit rok s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem
    Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce dokončit letošní rok s vyrovnaným či přebytkovým státním rozpočtem. Novinářům to řekl během dnešního jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Lucemburku. Ke konci září stoupl přebytek rozpočtu na 82,3 miliardy korun. Babiš dodal, že by byl pro vyrovnaný rozpočet i v příštím roce, navrhovaný schodek 60 miliard je kompromisem s koaličními partnery ČSSD a KDU-ČSL.
  • 60 miliard: Schodek rozpočtu 2017 nemá ekonomické opodstatnění
    Podle ekonomů nemá schodek 60 miliard korun v dnes schváleném návrhu státního rozpočtu na příští rok nemá v současné příznivé ekonomické situaci opodstatnění. Navíc letošní rozpočet podle některých ekonomů i přes naplánovaný schodek 70 miliard korun skončí jako vyrovnaný. Problémem také může být do budoucna nárůst povinných, tzv. mandatorních výdajů rozpočtu způsobený růstem platů a důchodů.
  • Vyjednaná miliarda je podle studentů pro vysoké školy stále málo
    Studenti vysokých škol dále kritizují návrh státního rozpočtu na rok 2017. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) sice v srpnu vyjednala s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), že proti původním plánům dostanou vysoké školy miliardu navíc, ale ke splnění minimálních požadavků vysokoškolského prostředí stále 300 až 500 milionů korun chybí. Studentská komora Rady VŠ, která je národní reprezentací studentů, na to upozornila v tiskové zprávě před dnešním jednáním vlády o rozpočtu.
  • Co týden dal: Německo má dvojnásobný přebytek rozpočtu, než se čekalo
    Německo loni dosáhlo rozpočtového přebytku 12,1 miliard eur (327 miliard korun), což je dvojnábobek původního předpokladu. Česká ekonomika by měla v letech 2017 až 2021 dle odhadu růst průměrným tempem 2,2 procenta ročně. Senát schválil novelu zákona, která má omezit nekalé praktiky obchodních řetězců. Více v pravidelném přehledu.
  • Co týden dal? Německo mělo vloni vyrovnaný rozpočet
    Německu se loni po téměř půl století podařilo dosáhnout vyrovnaného federálního rozpočtu. Vyrovnaný rozpočet přitom vláda původně plánovala až na letošní rok. U nás si z toho nebereme příklad a jdeme na to po svém - na rok 2015 plánuje vláda vyšší deficit, než jaký byl vloni.
  • Co týden dal? Den daňové svobody bude letos dříve
    Letošní den daňové svobody se nezadržitelně blíží. Podle výpočtů Liberálního institutu připadá letos na 10. června, loni to bylo 11. června. Češi tak letos budou na stát pracovat 160 dní. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Portoriko: Karibský Detroit s plážemi
    Co víme o Portoriku a proč by nás vůbec mělo zajímat? Většina z nás si zřejmě vybaví tropický ostrov v Karibském moři nalézající se mezi ostrovem Hispaniolou a Malými Antilami. Také zřejmě budeme vědět, že se jedná o přidružený stát USA, jehož obyvatelé hovoří španělsky. Puerto Rico ve španělštině znamená „bohatý přístav“ a vskutku, pokud zalistujeme katalogy cestovních kanceláří, u této destinace velmi pravděpodobně nalezneme zmínku o tom, že se jedná o jeden z nejbohatších ostrovů v karibské oblasti.
  • Co týden dal? Od pondělí lze objednávat státní dluhopisy
    Ministerstvo financí začne přijímat objednávky na nákup spořicích dluhopisů v rámci vánoční emise pro občany a další investory v pondělí 4. listopadu. Dluhopisy vydá 12. prosince. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Stane se ČR čistým plátcem do rozpočtu EU?
    Dlouhodobým problémem České republiky je nízká schopnost čerpat finanční prostředky z fondů EU. Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce z rozpočtu EU dostaneme do pozice čistého plátce? Jak jsme na tom s čerpáním prostředků v rámci končícího programového období 2007 -2013?
  • Dluhový strop v USA: Republikání žádají omezení výdajů, Obama odmítá vyjednávat
    V USA se po návratu z letní dovolené tamní Kongres opět začne zabývat otázkami státního rozpočtu a vypukne bitva o zvýšení dluhového stropu. Toho bylo dosaženo v květnu tohoto roku, když dluh dosáhl výše téměř 16,7 bilionu USD a ministr financí Jack Lew oznámil zavedení „standartního souboru mimořádných opatření,” což v praxi znamená, že provoz státu je nyní financován penězi, které by za normálních okolností měly být reinvestovány do federálních důchodových fondů.
  • Co týden dal? Hospodaření státu pod dohledem občanů
    Data o průběžném hospodaření státu bude moci veřejnost na internetu získat od 30. dubna. Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17.500 účetních jednotek. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Únor na komoditních trzích: Nedůvěra investorů přinesla oslabení
    Obavy o budoucí osud vyspělých předlužených ekonomik značně poznamenaly důvěru investorů na komoditních trzích. To dostalo pod tlak cyklické komodity, jako jsou ropa nebo průmyslové kovy. Od poloviny měsíce také významně oslabovaly drahé kovy, jejichž ceny se přiblížily svým dlouhodobým podpůrným úrovním.
  • Změna strategie: Řeky a Španěly je třeba i chválit
    Periferní evropské země se potácí v hluboké krizi, přichází jedno úsporné opatření za druhým, ale to všechno je stále málo. Věřitelé drží dlužníky pod krkem, ale těm už začíná docházet dech. To si začínají uvědomovat i světoví státníci a proto začínají z jejich úst pomalu ale jistě přicházet slova chvály, podpory a porozumění.
  • Stalo se na burze?
    Pražská burza nenásledovala raketový růst na amerických trzích. I nadále trvá neochota investorů výrazněji měnit svoje portfólia.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 13.5. do 19.5.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.