Štítek druhý pilíř

Druhý pilíř důchodové reformy pojednával o soukromém spoření prostřednictví penzijních fondů. Spoření pak bylo závazné až do důchodového věku. V roce 2015 pak došlo ke zrušení druhého pilíře.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Hledají se majitelé nevyzvednutých důchodových spoření. Nejste mezi nimi?
    Poslední 4 miliony Kč ze zrušeného důchodového spoření leží na účtech finančních úřadů a nikdo se o ně nehlásí. Nezapomněli jste na ně? Neměl spoření někdo z vašich blízkých, který je po smrti? Prohledejte šuplíky, než peníze po Silvestru 2023 nadobro spolkne stát.
  • Vytáhněte si peníze z 2. pilíře! Zbývá měsíc
    Ministerstvo financí vyzvalo klienty rušeného druhého pilíře důchodového systému, aby do konce září informovali svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi naložit. Třetina z 85 000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do druhého pilíře, tak ještě neučinila.
  • Přehled pro OSSZ v deseti bodech
    Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
  • Od ledna budou odvádět na sociálním pojištění všichni stejně
    Zaměstnanci, kteří dobrovolně vstoupili do II. důchodového pilíře, odváděli o 3 % méně na povinném sociálním pojištění. Z důvodu zrušení II. pilíře však již za leden budou odvádět stejné pojistné jako zaměstnanci, kteří do II. pilíře nevstoupili. Jak bude probíhat výplata naspořených peněz v II. pilíři?
  • OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i „pojistné přiznání“
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Sociální zabezpečení v roce 2014
    Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
  • Co týden dal? Hitem letošních Vánoc možná budou „chytré“ hodinky
    Po inteligentních domácích spotřebičích, smartphonech a další rozumné elektronice přichází na trh "chytré" hodinky. Samsung tím předstihl svého hlavního rivala, americký Apple, který podobný přístroj plánuje také. K úplné spokojenosti tak chybí snad už jen "smart" politická reprezentace.
  • Co týden dal? Pojišťovny očekávají povodňové škody za 7,5 miliard
    Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Druhý důchodový pilíř: Více kladů nebo záporů?
    KOMENTÁŘ Jen necelý měsíc mají lidé ve věku nad 35 let čas na vstup do druhého důchodového pilíře. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zájem o něj roste. Za první čtyři měsíce letošního roku vstoupilo do druhého pilíře 31 985 lidí. V dubnu nastal zatím nejvyšší měsíční přírůstek – 9 610 smluv. Přesto se zapojuje mnohem méně lidí, než vláda plánovala. Počítala s půl milionem klientů.
  • Co týden dal? Druhý pilíř příliš netáhne
    Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
    Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
  • Co týden dal? O vrácení poplatků žádejte do konce března
    O vrácení poplatků za vedení úvěru nyní žádá 51.400 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Celkem je ve hře přes tři čtvrtě miliardy korun. Konečný termín má motivovat nerozhodné klienty, kteří s odesláním plné moci dosud vyčkávali.
  • Přehled o příjmech a výdajích: Termín odevzdání se blíží
    Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů, řemeslníků a živnostníků. OSSZ každoročně registrují několik opakujících se prohřešků ve vyplnění Přehledu. Termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 je nejpozději do 2. 5. 2013.
  • Pilíře vs. „chytrá“ investice
    Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.
  • II. pilíř – co je dobré vědět, než se rozhodnete
    Televize se plní reklamou penzijních společností, billboardy nás vyzývají k odpovědnosti a myšlení na budoucnost a naši známí nám rovněž předkládají jasné pohledy na záležitosti týkající se II. pilíře. Ať už jsou názory kolem nás jakékoliv, existuje několik důležitých otázek, které bychom si měli zodpovědět, než učiníme finální rozhodnutí.
  • Co týden dal? II. pilíř startuje!
    Nové penzijní společnosti uzavřely s prvními zájemci smlouvy o důchodovém spoření ve druhém pilíři i smlouvy o doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem ve třetím pilíři reformovaného důchodového systému. Klientů ale zatím není mnoho.Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Pilíře, anebo raději soukromě?
    Není vůbec snadné s mladšími ročníky hovořit na téma „důchod“. Je to zkrátka za hranicí jejich horizontu pohledu na život (svět). Něco jiného už však mohou být třicátníci či čtyřicátníci, kteří často již mají větší rozhled, chápou souvislosti a mají určitou zkušenost.
  • Co přináší rok 2013?
    Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
  • Sociální zabezpečení v roce 2013: Zásadní novinkou je důchodové spoření
    Nový rok provádění sociálního zabezpečení zásadně nemění, výjimkou je zavedení důchodového spoření (druhého pilíře). ČSSZ informuje o provádění sociálního zabezpečení od 1. ledna 2013 a přináší přehled důležitých údajů pro rok 2013.
  • Rok 2013 a daně: Změny v odvodech DPH i danění zaměstnanců
    Od ledna 2013 nabývá účinnosti hned několik daňových novel. Novinky se týkají přímých i nepřímých daní a přinášejí s sebou nové povinnosti. Připravili jsme proto přehled nejvýznamnějších změn.
  • Důchodová reforma: Do druhého pilíře hodlá vstoupit jen 2 % obyvatel
    Zájem lidí o vstup do druhého pilíře důchodového systému v takové podobě, jak jej zavádí penzijní reforma od ledna 2013, je zatím nízký. Celkem se individuálního spoření hodlá zúčastnit 13 % obyvatel, z toho 2 % lidí jsou již pevně rozhodnuta, dalších 11 % lidí považuje svůj vstup za pravděpodobný.
  • Co týden dal? Nejistý druhý pilíř důchodové reformy
    Všechny významné finanční společnosti již drží licenci umožňující účast ve druhém pilíři důchodové reformy. Není však jasné, jestli stát tento pilíř vůbec spustí. Ne všechny společnosti budou nové fondy nabízet. Do druhého reformovaného pilíře se například nezapojí ING Penzijní fond.
  • Odpočet z daní u penzijního připojištění bude vyšší
    Od roku 2013 půjde snížit díky penzijnímu připojištění základ daně pouze, když měsíční úložka bude vyšší než 1 000 Kč. Protože však daňová reforma (pravděpodobně od roku 2014) počítá se zvýšením sazby daně, bude možnost odpočtu výhodnější.
  • Češi penzijní reformě příliš nerozumějí
    Penzijní reforma může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu našeho života ve stáří. Politici o ní mluví, novináři píšou, a stejně lidé jejím principům téměř vůbec nerozumějí. K tomuto zjištění došla na základě provedeného výzkumu agentura STEM/MARK.
  • Bez peněz do penze nelez
    Konečně máme údaje z bankovní statistiky za první pololetí a ukazuje se, že sice spořit zvládáme stále méně, zato se ale výrazně méně i zadlužujeme. Tedy alespoň v případě domácností, státu se možná ani nepodaří udržet zadlužování na schválené uzdě 105 miliard za rok.
  • Jak funguje důchodový systém?
    V Česku prozatím funguje plně průběžný důchodový systém. V tomto systému lidé v produktivním věku (pracující) financují penze spoluobčanů v důchodovém věku. Z hrubé mzdy totiž odvádějí důchodové pojištění. Za rok 2011 však skončil důchodový systém ve schodku 40 miliard korun.
  • Nové penzijní fondy budou levné
    Penzijní připojištění u nás v současných penzijních fondech využívá 4,7 milionu lidí. Od začátku příštího roku se začnou rozhodovat o tom, zda v těchto starých zůstanou, anebo „přestoupí“ do nových fondů dobrovolného penzijního spoření – a to nechme zcela mimo otázku, zda vstoupit či nevstoupit do tzv. druhého pilíře.
  • Jistota důchodu aneb věštění z křišťálové koule
    Nedávno pronikla do médii studie analytiků z ČSOB, podle které by se vstup do 2. pilíře penzijního systému měl vyplatit pouze 15% obyvatel. Naproti tomu analytici Ministerstva práce a sociálních věcí hovoří o tom, že „na své“ by si měla přijít možná až polovina obyvatel, kteří se rozhodnou účastnit 2. pilíře.
  • Frisch: Věřím, že se obětí penzijní reformy nestane celá jedna generace
    Zejména lidé ve věku 35 až 50 let budou svým způsobem u penzijní reformy pokusnými králíky, uvedl Petr Frisch v rozhovoru pro Finance.cz. 
  • Pro rodinu je fondové spoření přínosem
    Důchodová reforma počítá se zavedením dobrovolného fondového spoření. Spořit či nespořit do fondu? Odpovědět na tuto otázku si budeme muset každý sám. S ohledem na zabezpečení rodiny se fondové spoření vyplatí. Proč?
  • Důchodová reforma posiluje zásluhovost
    Ve druhém článku důchodového speciálu Finance.cz se podíváme na charakteristické rysy českého důchodového systému. Změní je nějak chystaná důchodová reforma?
  • Bude pojišťovna plnit z více úrazových pojistek?
    Nikdo neví, kdy se mu může stát nějaká nehoda. Proto pojišťovny nabízejí úrazové pojištění …
  • Euro prudce posiluje
    Dolar se dostal silný tlak během asijské seance. Důvodem bylo velké očekávání od včerejšího obchodování na wall street a bohužel zveřejňované výsledky nebyly tak přesvědčivé.
  • Co dělat když na dovolené ztratíte pas
    Jak řešit krizové situace na dovolené? Na svůj pas si dávejte při své dovolené radši pozor. Jeho ztráta vám může zkazit celou dovolenou.
  • Stalo se na burze?
    Ranní obchodování na pražské burze odpovídalo plně zahraničnímu vývoji. Akcie slušně rostly a i když se v průběhu dne realizovaly zisky, seanci uzavírala většina akcií  růstem.
  • Jak na to, když zjistíte, že nemáte na účtu zaplacené příspěvky?
    Stát se může cokoliv. Jeden klient zjistil, že i když platil příspěvky na penzijní připojištění, tak na účtu u penzijního fondu nemá žádné peníze. Co má v takovémto případě dělat?
  • Budou mít meteorologové pravdu?
    Meteorologové se nechali slyšet a začali předpovídat srážky na příští týden v oblasti Středozápadu Spojených států, kde již několik dní jsou velmi vysoké teploty a sucho.
  • Co dělat, když cchete vědět, kam byly investovány vaše peníze?
    Penzijní fondy mohou investovat svěřené peníze pouze tak jak jim dovoluje zákon. V takto stanovených hranicích se penzijní fondy snaží dosáhnout co nejvyššího zhodnocení.
  • 13 HODIN NA INTERNETU ZDARMA!
    S novým cenovým programem pro ty, kdo více surfují než volají. Říkáte-li si:  -  telefonní linku mám nebo chci mít hlavně kvůli internetu -  chci nejlevnější a nejdostupnější připojení k internetu! -  potřebuji stále vyhledávat ty nejaktuálnější informace  na svých oblíbených webových stránkách -  surfuji až po svém příchodu z práce a během víkendu  ...měsíčně u internetu strávím více než 10 hodin
  • Americké trhy v týdnu od 22. 04. do 26. 04. 2002
    Uplynulý týden byl pro americké akciové trhy nejhorší od teroristických útoků na Spojené státy z 11. září loňského roku.
  • Zeptali jste se: Otázky a odpovědi pro Vás
    Od dnešního dne se můžete na našich stránkách setkat s novými zprávami, které pro vás budeme pravidelně připravovat.
  • Komoditní trhy v kostce
    U.S. Steel Corp. zaznamenala již čtvrté ztrátové čtvrtletí za sebou. Tento největší americký výrobce oceli ale zároveň oznámil předpoklad, že celkově bude letošní rok pro společnost ziskový, a to díky zotavení ekonomiky a zavedení cel na dovoz oceli.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Během pátečního obchodování se koruně podařilo korigovat své ztráty z předchozího dne, kdy ČNB svým razantním a nečekaným rozhodnutím o snížení úrokových sazeb poslala korunu o deset haléřů níže na 30,45 CZK/EUR.