-
Daň z nemovitostí se zase změní. Kolik vás to bude stát tentokrát?
Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň změní.
-
Kdy má kupující nárok na slevu z kupní ceny nemovitosti a jak určit její výši
Zjistili jste v odkoupené nemovitosti vady, kterých jste si předtím nevšimli? Podívejte se s námi, za jaké vady nárok na slevu není a za jaké vady nemovitosti kupující nárok na slevu má. Stačí pro určení slevy spočítat náklady na odstranění vad?
-
Do popelnic nepatří. Jak zacházet se starými železničními pražci, hnojivy či postřiky?
Vyklízíte sklep, zahradu či půdu a objevíte odpad, se kterým si nevíte rady? Jak naložit s nebezpečným odpadem v domácnosti či při bourání?
-
Řada měst upravuje koeficient k dani z nemovitostí. Jak se změní na Karlovarsku?
Koeficienty k dani z nemovitých věcí doznají mnoha úprav. Přinášíme přehled, k jakým změnám dojde v roce 2025 ve větších městech v Karlovarském kraji.
-
Jak zjistit, za kolik byla prodána nemovitost? Provedeme vás krok za krokem
Zajímá vás, za kolik byla prodaná určitá nemovitost? Taková informace je veřejná a lze ji jednoduše zjistit z katastru nemovitostí. Připravili jsme pro vás návod, jak na to.
-
Co se změnilo a možná ještě změní u hypoték?
Jak vypadal hypoteční trh v červnu 2024, jaké jsou úrokové sazby, co se změnilo a k jakým změnám ještě možná dojde?
-
Zaskočilo vás zvýšení daně z nemovitostí? Připravte se na další, daň poroste pořád
Řadu lidí zaskočilo letošní zvýšení daně z nemovitých věcí. U některých obcí a měst totiž došlo ke kombinaci růstu sazeb z konsolidačního balíčku a koeficientů od obcí.
-
Můžete žádat o příspěvek na bydlení, když na adrese nemáte trvalé bydliště?
Můžete o příspěvek na bydlení zažádat i tehdy, když v místě skutečného pobytu nemáte zřízené trvalé bydliště? Přizná vám Úřad práce příspěvek na bydlení, pokud jde o nebytový prostor?
-
Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?
Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?
-
Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2024
Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2024 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2024 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?
-
Co je to právo nezbytné cesty a kdo, kdy a na kom si jej může vynutit?
Co když vlastník nemá na svůj pozemek dobrý, nebo dokonce žádný přístup? A může se na něj dostat jen přes pozemek souseda, ale tomu se to nelíbí. Kdy soud vyhoví a kdy naopak právo cesty zamítne? A jak je to při koupi nemovitosti?
-
Daň z nemovitostí v roce 2024: na podání přiznání máte necelé 4 týdny
Kdo musí podat v roce 2024 daňové přiznání k dani z nemovitostí? Kdy musíte daň zaplatit? Podívejte se na formulář k dani z nemovitých věcí a vypočítejte si daň z nemovitých věcí.
-
Proč bude muset v lednu nově podat řada lidí přiznání k dani z nemovitých věcí?
Konsolidační balíček přinesl řadu změn v oblasti daně z nemovitých věcí. Některé pro vlastníky nemovitostí znamenají povinnost v lednu podat daňové přiznání. Jiným se přiznání podat vyplatí kvůli novému nároku na osvobození.
-
Některé nemovitosti už za pár dní propadnou státu
Po Novém roce řada nemovitostí propadne do vlastnictví státu. Pokud patříte mezi ty, kterým něco takového hrozí, měli byste okamžitě začít jednat, pokud o svůj majetek nechcete přijít.
-
Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí
Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?
-
Co dělat, když chce nedostatečně identifikovaný vlastník legalizovat černou stavbu?
Musíte se před katastrem nemovitostí identifikovat jako vlastník? Pokud ano, celou situaci může výrazně zkomplikovat řešení černé stavby. Jak se v takové situaci postupuje?
-
Jak prokázat vlastnictví, aby vaše nemovitost nepropadla státu?
Některé nemovitosti po Novém roce 2024 propadnou do vlastnictví státu. Jak můžete postupovat v případě, že je mezi nimi ta vaše?
-
Blíží se lhůta, po které některé nemovitosti propadnou státu. Není mezi nimi i ta vaše?
Vlastníte nemovitost? A jste si jistí, že jste v katastru dobře identifikováni jako vlastník? Pokud by to tak nebylo, vaše nemovitost by brzy propadla státu.
-
Klienti využívající advokátních úschov získají větší kontrolu nad svými financemi
Česká advokátní komora změnila s účinností od 23. července 2023 pravidla pro provozování advokátních úschov. Přijetím nových opatření chce zmírnit počet případů, kdy dochází ke zpronevěře klientských financí ze strany advokátů.
-
Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
-
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?
Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?
-
Stavíte či rekonstruujete? (Ne)musíte do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?
Zahájili jste loni stavbu domu či rekonstruujete nemovitost? Změnili jste charakter pozemku tak, abyste na něm mohli začít letos stavět? Musíte podat daňové přiznání?
-
Nemovitost jako společné jmění manželů: jak na daňové přiznání k dani z nemovitostí?
Jakým způsobem odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí při zisku nemovitosti do společného jmění manželů (SJM)? Do kdy musíte odevzdat daňové přiznání?
-
Nová zelená úsporám Light: Až 150 000 Kč pro nízkopříjmové rodiny na zateplení
Rádi byste zateplili nemovitost, ale nemůžete si to finančně dovolit? Chtěli byste vyměnit okna, ale nemáte na to dostatek financí? Pokud splníte podmínky, pomohou vám nové dotace.
-
Rozhovor: Jaké jsou nejčastější chyby při darování nemovitosti?
Jakých chyb se vyvarovat při darování nemovitosti? Může dárce podmínit darování nemovitosti investicemi do nemovitosti? Co se stane, když podmínky nejsou splněny, či jsou splněny s výhradami?
-
Rozhovor: Jak na darování nemovitosti a zajištění dožití dárce v nemovitosti
Jak na darování nemovitosti? Jak si zabezpečit dožití v darované nemovitosti? Jaké jsou výhody darování nemovitostí oproti dědění nemovitosti?
-
Jak lze s pomocí historických map zjistit, na jakém místě měli vaši předci dům nebo pole?
Sestavujete rodokmen a chcete zároveň zjistit, v jakých částech obce vaši předci žili? V současné digitální době to zjistíte jednoduše, stačí vám k tomu pouze internet a informace, jak postupovat.
-
Jak darovat nemovitost?
Chystáte se darovat nemovitost? Jak na to? Co musíte splnit? Je výhodnější darování, či dědění nemovitosti? Co musí obsahovat darovací smlouva?
-
Jaký typ tepelného čerpadla použít ve vašem domě?
O tepelných čerpadlech koluje řada mýtů a prodejci se také občas ve svém tvrzení mohou rozcházet. Jaké tedy použít tepelné čerpadlo na vaší stavbě či pozemku?
-
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Obíhání úřadů je otrava a v Česku se pomalu začíná přecházet na online vyřizování různých tiskopisů a dokumentů. Výpis z katastru nemovitostí i další tiskoviny lze získat snadno a rychle elektronicky. Jak na to?
-
K čemu slouží advokátní úschovy při prodeji nemovitosti?
Advokátní úschovy lze využít pro ochranu finančních prostředků, cenných papírů i jiného majetku. Z jakého důvodu se sjednávají a jaké náležitosti si klient musí pohlídat?
-
Jak se daní rozestavěná stavba? A jak postupovat po kolaudaci?
Daňové přiznání k dani z nemovitosti se musí podat do konce ledna. V případě, že jste měnili stav či počet vašich nemovitostí. Jak je to se zdaněním při rozestavěné stavbě? A kdy se musí podat daňové přiznání po kolaudaci nemovitosti?
-
Co byste měli vědět o realitní úschově při nákupu nemovitosti?
Budete v blízké době kupovat nemovitost? Kvůli ochraně financí se určitě budete poohlížet po úschově peněz, abyste ochránily své finance při nákupu tak drahé věci, jakou bezesporu nemovitost je. Můžete však svůj majetek vložit do úschovy realitní kanceláře?
-
Jakou zvolit úschovu peněz při nákupu nemovitosti?
Budete v blízké době kupovat nemovitost? V takovém případě určitě přemýšlíte nad vhodnou úschovou peněz. Pojďme se tedy společně podívat, jaká pro vás bude nejvhodnější, ale i na to, jaká nesou úschovy rizika.
-
5 rad při nákupu nemovitosti a ochraně budoucího majetku
Ceny nemovitosti stále rostou, přičemž se společně s tím i zvyšuje poptávka. Mnoho lidí navíc hledá k nákupu chatu nebo chalupu. Co si ale při nákupu pořádně prověřit?
-
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Jaké dokumenty budete potřebovat při vkladu do katastru nemovitostí? Jak jej snadno vyřídit online?
-
Kolik stojí výpis z katastru nemovitostí?
Podívejte se na ceny výpisu z katastru nemovitostí a dalších služeb na Czech pointu či na katastru nemovitostí. Kde všude a za kolik můžete výpis z katastru získat? Jde výpis pořídit i online?
-
Koupě, darování a dědění nemovitosti versus daně
Jaké daně musíte odvést při koupi, darování a dědění nemovitosti? Kdy jste od daní osvobození? Daň dědická, darovací, daň z nabytí a převodu nemovitosti
-
Vyplatí se investice do nemovitosti?
Pandemie covidu-19 nezastavila růst cen nemovitostí, ani neoslabila poptávku po bytech jakožto investičním nástroji. Spíše naopak, stále více Čechů vnímá investici do nemovitosti jako jeden z mála bezpečných a racionálních způsobů, jak zhodnotit úspory. Kvalitní nemovitosti v žádaných lokalitách se ale prodávají okamžitě a prodlužující se vyřizování hypoték může zkomplikovat situaci investorům, kteří potřebují jednat rychle. Na trhu však existují i speciální investiční hypotéky poskytované v řádu dnů. Investovat do čehokoliv jen kvůli obavám z ujíždějícího vlaku ale není podle odborníků rozumné. Nemovitosti nejsou automaticky zlatým dolem.
-
Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti
Procházíte se vaší vískou, či městem a rádi byste zjistili, kdo je majitelem opuštěného domku? Nebo kdo vlastní půlku obce? Či na koho váš prarodič přepsal všechny pozemky?
-
Advokátní úschova peněz při převodu nemovitosti chrání kupujícího i prodávajícího. Může vám ji nabídnout i sama realitní kancelář?
Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?
-
6 otázek o státní půjčce z programu Vlastní bydlení
Podívejte se na 6 palčivých otázek ohledně státní půjčky na bydlení. Můžete ji čerpat zároveň s komerčním úvěrem? Které faktury vám u půjčky proplatí a které již ne?
-
Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
-
Od kdy se prodlouží časový test u příjmů z prodeje nemovitosti na 10 let?
Pokud v jednom roce prodáte nemovitost, další rok ji musíte uvést do daňového přiznání a příjem z prodeje zdanit. Není to však ve všech případech. Jak dlouho musíte nemovitost vlastnit, abyste peníze po následném prodeji danit nemuseli?
-
Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
-
Kalkulačka od Reado vypočítá cenu nemovitosti rychle i podrobně
Jak snadno zjistit odhad ceny nemovitosti? Jde to online a zdarma? Co je k tomu potřeba znát? V jakých případech je potřebné znát odhad ceny nemovitosti?
-
Jaká rizika vás mohou potkat, když máte nemovitost ve spoluvlastnictví?
Spoluvlastnictví třeba v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Příklady z praxe ale ukazují, že hrozí i možnost, kdy jeden ze spoluvlastníků o svůj podíl přijde, což dokazuje nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu. Dle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad by nemovitost měla mít ideálně pouze jednoho vlastníka. Proto je dobré vyřešit právní ochranu majetku včas a vypořádat tak spoluvlastnictví nebo smluvně upravit pravidla jeho fungování a tím těmto situacím předcházet – právě spoluvlastnictví dědiců totiž často vyvolává spory.
-
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Výpis z katastru nemovitostí je třeba i v případech, kdybyste to možná nečekali. Jak jej snadno získat a kolik vás to bude stát? Kde najdete informace o tom, že nemovitost je v exekuci?
-
Předkupní právo se zrušilo. Co to pro vás znamená?
Novela Občanského zákoníku zjednodušila prodej podílu na nemovitostech. Platná je již čtrnáct dní. Co se pro prodávající změnilo?
-
Jaké doklady budete pro zahájení stavby domu? A kam pro ně?
Chystáte se začít stavět dům a nevíte, jaké povolení potřebujete? Podívejte se na výčet dokladů a potvrzení, které budete ke stavebnímu povolení potřebovat.
-
Mezibankovní sazby prudce klesají. Zlevní i hypotéky?
Centrální banky chystají další kolo tisku peněz. Co to znamená pro hypotéky? A jak se budou vyvíjet sazby nyní v době „koronavirové“?
-
Jsou cenové mapy dostačující pro tržní odhad ceny nemovitosti?
Cenové mapy jsou v dnešní době jednou z možností, jak určit tržní odhad nemovitosti. Jedná se ale o vhodný způsob? Co může špatný odhad ceny způsobit a jaký nástroj pro její zjištění využít?
-
Homestaging aneb jak prodat i pronajmout za vyšší cenu
Zvažujete prodej či pronájem své nemovitosti, ale jste si vědomi, že skýtá mnoho nedostatků? Máte na výběr: buď zainvestujete do rekonstrukce, nebo půjdete s nabízenou cenou dolů. Rovněž můžete využít tzv. služby „homestaging“, která se osvědčila jako velice efektivní prostředek k rychlému a zároveň profitabilnímu prodeji nemovitostí. Rozhodně homestaging nepodceňujte, tato služba už dávno není určená jen luxusním nemovitostem, naopak se v posledních letech stává nezbytnou součástí procesu přípravy prodeje i pronájmu realit.
-
5 nejčastějších otázek k 100% nárustu poplatku za vklad do katastru nemovitostí
Zdvojnásobení poplatků na katastru bylo součástí vládního návrhu daňového balíčku. V prosinci ještě svitla naděje, že ke zvýšení poplatků na katastru nedojde, protože Senát zákon zamítl. Sněmovna následně Senát ještě v prosinci přehlasovala a zákon tak platí.
-
Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?
Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
-
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.
-
Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává do 31. ledna 2020
Nabyli jste v roce 2020 nemovitost? Kterých nemovitostí se daň týká? Do kdy musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň?
-
Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?
Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?
-
Dosáhli by mladí na hypotéku snáz po zmírnění pravidel ČNB?
Dosáhnout na vlastní bydlení je pro mladé rodiny obtížnější než kdykoliv dříve. Usnadní jim koupi vlastního bydlení zmírnění podmínek u hypoték? Jaké ještě mají možnosti, pokud nemají, ale i mají nějaké úspory a touží po vlastním domu nebo bytě?
-
Hypotéka, stavební povolení anebo daň z nabytí u mobilních domů? Zeptali jsme se odborníka
Máte vlastní pozemek a už delší dobu přemýšlíte nad tím, že si na něj pořídíte mobilheim? A dají vám na něj vůbec hypotéku? A co stavební povolení a daně?
-
Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdraží od 1. ledna o 100 %
Od Nového roku si pravděpodobně za vklad do katastru nemovitosti připlatíte, tak neváhejte se změnami údajů v katastru. Jak vysoký bude poplatek? A proč se zvyšuje?
-
5 příkladů, kdy nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí nemovitosti bude platit i příští rok, Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Podívejte se na příklady, kde se této dani vyhnete a budete od ní osvobozeni.
-
Bouráme - kam s azbestem a dalším nebezpečným odpadem?
Bouráte dům, kůlnu či renovujete zahradu. Jaký odpad nemůžete jen tak vyvézt? Jak s takovým odpadem zacházet? Kdy budete potřebovat specializovanou firmu? A jak odpady zlikvidovat?
-
Daň z nemovitosti online z pohodlí domova. Jak na to?
Papírovým složenkám již dávno odzvonilo, a na tuto skutečnost postupně přichází i státní správa. Je to totiž už pár let, co byla pro část těch, kteří vlastní nějaký dům, byt či pozemek, zřízena zcela nová služba, díky níž se mohou tito lidé dostat k informacím o dani z nemovitosti a následně ji rovněž vyřídit z pohodlí svého domova. Co je pro to potřeba udělat?
-
Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?
Jaké doklady vyřídit před a po demolici? Kdy vám bude hrozit pokuta? A které úřady musíte kontaktovat?
-
Příští rok připlatíme státu za cigarety, alkohol i výhry
Od příštího roku nejspíše poroste spotřební daň na alkohol a cigarety, ale i poplatky za vklad do katastru nemovitostí a stát zdaní výhry. Kolik zaplatíte státu na odvodech navíc?
-
Chcete ochránit svůj nemovitý majetek? Může vám pomoci svěřenský fond
Zájem o svěřenské fondy posledních několik let neustále stoupá. Lidé do něj navíc začali vkládat i nemovitosti. Jak funguje svěřenský fond a co se stane s vloženým majetkem?
-
Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?
Budete si pořizovat byt nebo dům? Ještě před samotnou koupí byste si měli ověřit a zhodnotit hned několik důležitých faktorů. Jaké to jsou?
-
Stěhujete se? Podívejte se, jak neudělat chybu při přepisu energií
Když se stěhujete, jednou z mnoha věcí, kterou musíte vyřídit, je přepis energií. Nevyhnete se vyplňování formulářů a žádostí či dokládání dokumentů. Na co nezapomenout? A jak se vyhnout pokutě, kterou si někteří dodavatelé mohou naúčtovat?
-
Lze získat dodatečné stavební povolení?
Myslíte si, že vám nemůžou nakázat, abyste zbourali dům, který si tak pracně stavíte? Pak jste na omylu. Pojďme se společně podívat, kdy vám může úřad přikázat odstranění stavby a jak sehnat dodatečné stavební povolení.
-
Na co nezapomenout při předání zakoupené nemovitosti?
Koupili jste si dům nebo byt? Hypotéka, platba a smlouva jsou vyřízeny a vám už nezbývá nic jiného, než si nemovitost převzít? Přečtěte si, na co byste při předání rozhodně neměli zapomenout.
-
Chcete prodat nemovitost prostřednictvím realitky?
Máte nemovitost a chcete ji prodat. Samozřejmě, že by to měl být výhodný prodej. Jak to udělat, abyste byli spokojení a neměli z transakce zahořklý nebo ukřivděný pocit?
-
Čím dál oblíbenější realitní aukce: co od nich očekávat?
Chcete si koupit nebo prodat nemovitost a makléři vás lákají na realitní aukce? Na čem stojí jejich princip? A budou spíš výhodné pro kupujícího nebo pro prodávajícího?
-
Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?
Vyplňování úředních dokumentů, natož daňového přiznání, je otrava, nicméně náš návod vám ukáže, jak v pěti krocích vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
-
11 otázek, které můžete mít k dani z nemovitosti, a odpovědi na ně
Daň, kterou mnozí podávají jen jednou za život. Daň, u které vás neotráví ani tak její výše, jako její administrativní náročnost. To je daň z nemovitých věcí, jež musí být podána do konce ledna. Na daňové přiznání tak máte ještě dva týdny.
-
Klesnou s přísnějšími hypotékami ceny nemovitosti? Kde to platí a kde nikdy nebude?
Počet lidí, kteří žádají o hypoteční úvěr, poklesl zhruba o pětinu. Stojí za tím přísnější podmínky České národní banky pro schvalování hypoték. Postupně se zvyšují i úrokové sazby a přibližují se třem procentům. Povede to i k menšímu zájmu o nemovitosti? Kde ceny bytů a domů klesnou? A kde k tomu možná nikdy nedojde?
-
Kdy bude daň z nemovitých věcí v roce 2019 platit nájemce?
Mysleli jste si, že daň z nemovitých věcí platí pouze majitel nemovitosti? Tak to jste byli na velkém omylu. Přečtěte si, zdali jí náhodou coby nájemce nepodléháte taky.
-
5 případů, kdy se neplatí daň z příjmu z prodeje nemovitosti
Prodáváte nemovitost? Tak to určitě víte, že utržené peníze bude třeba řádně zdanit. Anebo ne? Podívejte se s námi hned na 5 případů, ve kterých se daň z příjmu z prodeje nemovitosti rozhodně platit nemusí.
-
Jak se vyznat v realitních inzerátech při hledání nemovitosti
Při hledání nemovitosti stále většina lidí využívá služeb realitních kanceláří. Vyznáte se ale dobře ve zkratkách z inzerátů? Mnoho Čechů u některých stále tápe.
-
Jak pořídit nemovitost v exekuci?
Koupit nemovitost od vlastníka společně s exekucemi je velký risk, protože nikdy nemáte jistotu, který dluh na vás vyskočí. Ale tento risk může přinést zisk v podobě levně získané nemovitosti. Jak na tento nákup? A na co si dát pozor?
-
5 kroků k pořízení nemovitosti v exekuci či dražbě
Chcete koupit levně nemovitost v exekučním řízení a nevíte jak na to? Na co si dát pozor? A jak probíhá celé exekuční řízení nemovitosti?
-
Jak ve 3 krocích koupit nemovitost na vlastní pěst
Hledáte nemovitost, ale nechcete dávat desetitisíce realitce? Jak na koupi nemovitosti na vlastní pěst? Na co si dát pozor v kupní smlouvě?
-
Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?
Toužíte po tom postavit si vlastní dům? Máte už koupený pozemek, dostatek finančních prostředků anebo schválenou hypotéku a chcete okamžitě začít stavět? Pojďte se s námi podívat, u kterých staveb potřebujete stavební povolení.
-
Prodáváte bydlení přes realitku? Kontrolujte, co podepisujete
Jestliže se rozhodnete prodat byt přes realitku, nezávazně se můžete domlouvat ústně, ale vše pak nechte sepsat do smlouvy o zprostředkování prodeje. Bez písemného ujednání do podobného obchodu určitě nejděte.
-
Očima právníka: jak bezpečně na rezervační poplatek u nemovitosti
Chce po vás realitní makléř, abyste zaplatili rezervační poplatek za nemovitost? Pak buďte na pozoru. Plno lidí už o něj takto přišlo. Jak by mělo složení rezervačního poplatku vypadat v praxi podle právníka?
-
Equa bank opět nabízí 100% hypotéku. Co je nutné k získání?
Equa bank v letošním roce čeká u hypoték stagnaci kvůli rostoucím úrokovým sazbám. Právě proto přichází na trh s novým finančním produktem. Za jakých podmínek budou moci klienti opět získat 100% hypotéku?
-
Jak (ne)uspět při prodeji nemovitosti
Budete prodávat nemovitost? Pak byste se měli podívat na nejčastější chyby, které plno prodejců dělá a škodí si tím. Co rozhodně nepodcenit?
-
Domy na klíč: co byste měli vědět o odstoupení od smlouvy
Uvažujete o koupi rodinného domu na klíč? Pokud ano, rozhodně si nezapomeňte důkladně přečíst smluvní podmínky. S odstoupením od smlouvy totiž mohou nastat problémy...
-
5 faktů, na které si dát pozor při výběru družstevního bytu
Vybíráte družstevní byt anebo to máte v blízké době v plánu? Víme, nač byste měli upírat svou pozornost.
-
Budete prodávat nemovitost? Tak nezapomeňte na tohle
Hodláte prodávat dům nebo byt a přemýšlíte, na co byste rozhodně neměli zapomenout? Některými chybami si pouze ztížíte prodej. Za jiné vás ale může čekat mastná pokuta.
-
Na kolik opravdu vyjde hypotéka?
Chtěli byste vlastní bydlení, něco už máte naspořeno a zajímalo by vás, na kolik vlastně taková hypotéka vyjde? Nejde jen o pravidelné splácení, připravit se musíte i na poplatky.
-
Vše o rozvodu 1. díl: Kolik stojí soud a jak rozdělit společný majetek
Uvažujete o rozvodu, protože si nerozumíte s partnerem, ale bojíte se, že by vás soudní řízení zruinovalo? Kolik vůbec stojí rozvést se? A jak nejlevněji rozdělit majetek?
-
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Ceny nemovitostí rostou, což mnoho lidí inspirovalo v předchozích letech k nákupu nemovitosti jako investice. V Praze například jsou ceny nemovitostí vyšší o 45 % oproti roku 2010. Je ale otázkou, jestli to náhodou není jen bublina. A nevyplatilo by se právě teď nemovitost drženou jako investici prodat?
-
To nejlepší z poradny: vše, co potřebujete vědět o nemovitostech
Nevíte, jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti a co dělat s dědictvím starého domu po rodičích, který si dělíte se sourozenci? Odpovědi najdete v naší poradně. A nebo se rovnou zeptejte.
-
8 bodů nájemní smlouvy, které se nevyplatí přehlížet
Ne každý majitel pronájmu je milý, vstřícný a především čestný. Nájemníky by do jisté míry měla chránit dobře sepsaná smlouva. Co přesně by v ní mělo být?
-
Koeficient 1,20 nebo 1,22? Rady k dani z nemovitých věcí na poslední chvíli
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí se přiblížil. Níže naleznete rady na poslední chvíli, jak se vypořádat s koeficientem u daně z jednotky (bytu) a dozvíte se o novince pro rok 2017 – zasílání informací poplatníkům emailem.
-
5 tipů, jak na hypotéku a financování bydlení v roce 2017
Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
-
6 nejčastějších otázek k dani z nemovitých věcí
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2017 se nezadržitelně blíží, je jím 31. leden. Odpovědi na nejčastější otázky související s touto daní vám přinášíme v tomto článku.
-
Předkupní právo spolumajitele nemovitosti se vrací do občanského zákoníku
Senát umožnil, aby se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Novelou, jejíž přijetí dnes podpořil, se uzákoní také úroky u dlužného výživného na děti a prodlouží se lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě úmrtí nájemce.
-
Jak na koupi nemovitosti? Pozor na důkladné ošetření smluvních podmínek
Při koupi bytu či domu podepisuje kupující s prodávajícím nebo realitní kanceláří v průměru tři až čtyři smlouvy. Dobře napsané smlouvy bez skrytých právních vad jsou v celém procesu koupi reality klíčové – do budoucna vás mohou ochránit před ztrátou peněz nebo bydlením v nemovitosti ve špatném stavu. Zrádnost právních vad spočívá mj. v tom, že se mohou projevit až s odstupem času, dlouho po zaplacení kupní ceny. Jak se ve smlouvách vyznat a neudělat při podpisu chybu?
-
Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?
Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.
-
Pomožte si k hypotéce věcným břemenem
Kupujete nemovitost, ke které vede přístup přes pozemek jiné osoby? Nebo dokonce nemovitost, která zčásti leží na pozemku jiné osoby? V tom případě si k hypotéce a následně i nové nemovitosti můžete pomoci prostřednictvím věcného břemena.
-
Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance
Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.
-
Nový občanský zákoník má zásadní dopad na užívání nemovitostí
Od ledna příštího roku by měl začít platit nový Občanský zákoník. Kromě mnoha jiných změn bude mít zásadní dopad také na užívání nemovitostí. Ruší např. předkupní právo a eliminuje podvodné zápisy v katastru nemovitostí. Jaké změny jsou nejzásadnější?
-
Zdanění příjmů z prodeje nemovitostí
Prodali jste v roce 2012 a musíte podat přiznání k dani z příjmů? Jak zdanit prodej nemovitostí a jaké lze v této souvislosti uplatnit výdaje vám poradí následující článek.
-
Nové pojetí nemovitostních vztahů: Stavba je součástí pozemku
Po velmi dlouhé době se do české právní úpravy navrátí zásada, která výraznou měrou zasáhne nemovitostní vztahy v naší republice. Dle nového občanského zákoníku je stavba trvale zřízená na pozemku jeho součástí a nebude tak možné, aby vlastník stavby byl odlišný od vlastníka pozemku.
-
Realitní trh: Nakupte garsonky s terasami
Rusové v Praze nakupují byty a Britové se jich zbavují. Každopádně realitní boom je zde a pokud máte 900 tisíc korun kupte si byt v Praze a investujte. Jestli ovšem máte 900 tisíc eur, můžete třeba investovat do Karlína. Spekulativní development je totiž taky v kurzu.
-
V Česku se opět staví družstevní byty. Vyplatí se koupit?
Comeback družstevního bydlení má pevné racionální základy, které pramení především z recese na trhu rezidenčního bydlení, která měla za následek pokles poptávky po nových bytech.
-
Ceny bytů a domů v ČR i nadále stagnují, pozemky rostou
Zatímco třeba byty ve Zlínském a Pardubickém kraji za poslední rok a půl ztratily až 7,2 % ze své hodnoty, ve stejné době byty v Jihomoravském kraji naopak získaly 4 %.
-
Denní brífink (BBG Finance)
Vysoká nezaměstnanost a politická situace na blízkém východě byly hlavní faktory způsobující zvýšenou volatilitu.
-
Snad jedinou oporou dnešního dne bude "magie" 1,600b. hranice Nasdaqu
I dnes se zdá, že akciové trhy v USA budou pokračovat v dalším oslabování, které s různou intenzitou pokračuje od minulého pátku. Kromě smíšených výsledků společností trápí investory i nové případy nekalých účetních praktik.