Štítek podnikatelský záměr

Podnikatelský záměr (angl. business plan) by měl být uceleným dokumentem, který stručně, jednoduše a reálně shrnuje určité výhody společnosti (produktu), jeho silných a slabých stránek a navrhnout plány do budoucna. Plány by měly být podrobné v blízké budoucnosti a alespoň částečně nastíněné v delším časovém horizontu. Dále by mělo být jasné financování podnikatelského záměru a časová souslednost jednotlivých kroků.

Související štítky

Související zprávy

  • V Česku je podle indexu vyšší ekonomická svoboda než v USA či Velké Británii
    Podmínky pro podnikání v Česku jsou v mezinárodním srovnání příznivé, vždyť podle indexu ekonomické svobody je Česko na 24. místě ze 184 hodnocených zemí světa.
  • Založit živnost lze i bez opuštění domova. Jak na to?
    Kvůli založení živnosti nemusíte hned spěchat na živnostenský úřad. Postačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Jaké jsou možnosti?
  • Kolik stojí úspěšné gastronomické franšízy v Česku?
    Jaký kapitál si připravit k rozjetí úspěšné gastrofranšízy McDonald's, Minit, Amici Pizza & Burgers a UGO a které další požadavky byste jako franšízanti měli splňovat?
  • Co obnáší podnikání prostřednictvím franšízingu?
    Přemýšlíte nad vlastním byznysem, ale nejste si jisti, že se váš čas a investice vyplatí? V tom vám může pomoci podnikání prostřednictvím franšízingu, které už je rozjeté, a nemusíte mít starosti, že by takový koncept nefungoval.
  • Rozhovor: Jak může začínajícím startupům pomoci Česká spořitelna?
    Máte začínající startup a přemýšlíte, zda někdo takovým firmám nenabízí podporu? Zjistěte, co umožňuje Seed Starter České spořitelny.
  • Jak podat návrh na zápis do obchodního rejstříku?
    Při zakládání obchodní společnosti vás nemine také důležitý krok v podobě podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jak takový zápis probíhá a kam jej podat?
  • Je výhodnější založit společnost s ručením omezeným, nebo akciovou společnost?
    Plánujete se pustit do podnikání prostřednictvím právnické osoby, ale nevíte, jaká forma společnosti se hodí právě pro váš budoucí obchodní záměr? Společnost s ručením omezeným (s. r. o.) a akciová společnost (a. s.) jsou nejčastěji zakládanými společnostmi v ČR, jak se od sebe vzájemně liší?
  • Jak získat příspěvek pro začátek podnikání od úřadu práce?
    Jste v evidenci úřadu práce a chystáte se založit své vlastní podnikání? Pracovní úřad vám může pomoci se startem finančně. Kdo na příspěvek dosáhne?
  • Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
    Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
  • Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?
    Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?
  • 6 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně přímé podpory a kompenzačního bonusu pro OSVČ
    Jste podnikatel, kterému bylo na základě mimořádných opatření znemožněno podnikání? Musel jste uzavřít provozovnu a nemáte teď žádné příjmy? Budete mít nárok na novou podporu pro OSVČ. Co o ní ale potřebujete vědět?
  • Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o osvědčení
    Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu vyšší moci.
  • Přivýdělek na vedlejší činnost v roce 2020
    Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze mít tedy vyšší příjem a neplatit sociální pojištění. Stále však platí, že pokud si lidé přivydělávají jen po část roku, limit se poměrně snižuje.
  • Rozhovor: Jak mohou malí a začínající podnikatelé získat dotace
    Jste malý nebo začínající podnikatel? Pak můžete zkusit zažádat o dotace na podnikání. Přečtěte si rozhovor s Jakubem Černým z Místní akční skupiny Šipka o tom, jak je získat.
  • Co dělat, abychom byli úspěšnější?
    Co vlastně rozhoduje o tom, že jsme úspěšní, je to více, či méně štěstí, schopnosti, vzdělání, zděděné vlastnosti…. Psychologové říkají, že je to mix uvedeného, ale také moha dalších faktorů. Pravda ale je, že k úspěchu si můžeme výrazně dopomoci sami.
  • V Česku je už přes 260 franšíz. Boom zažívá vzdělávání, roste také oblast finančních služeb
    Počet franšíz v Česku kontinuálně roste. Zatímco ještě v roce 2010 jich působilo na českém trhu 150, dnes se tento počet dostal již přes 260. Franšízový koncept je stále oblíbený hlavně v oblasti gastronomie, o český trh však ve větší míře projevily zájem také různé vzdělávací projekty. Vzestup zažívají též poskytovatelé finančních služeb. Franšíza totiž může být v oblasti financí zajímavou alternativou k systémům obvykle fungujícím na principu multi level marketingu (MLM).
  • Jak za dluhy s. r. o. ručí společník a jak jednatel?
    Podnikající fyzická osoba ručí za své dluhy z podnikání celým svým majetkem. Na první pohled je založení společnosti s ručením omezeným cestou ven z neomezeného ručení osoby samostatně výdělečně činné, neboť společník za dluhy společnosti ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu zapsaného do obchodního rejstříku, a to dle stavu ke dni, kdy byl věřitelem vyzván k plnění. V jednočlenné společnosti je ale často tento společník také jediným jednatelem. A z této funkce mu vyplývají jisté povinnosti, v některých případech i ručení za dluhy společnosti.
  • Co je to jednočlenná společnost s ručením omezeným a jak vzniká?
    Jednočlenná společnost je společnost, v níž je jen jediný zakladatel nebo společník a ve většině případů se tento společník stává také jediným jednatelem; z pozice společníka má potom jiná práva a povinnosti než z pozice jednatele. Vzhledem k zákonné úpravě obchodních korporací může být jednočlennou společností jen některá z kapitálových obchodních společností, tj. společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost. V tomto textu se budeme věnovat jednočlenné společnosti s ručením omezeným.
  • Může být jednatel i zaměstnancem? Jak je to se souběhem funkcí?
    Souběh funkcí je situace, kdy je zástupce statutárního orgánu obchodní korporace v této korporaci také zaměstnán v pracovním poměru nebo na základě dohody konané mimo pracovní poměr.
  • Na českém trhu je až 250 franšíz, jak si vybrat tu správnou?
    Chcete podnikat, ale na budování vlastní firmy od úplného začátku se příliš necítíte? Zajímavou volbou by pro vás mohl být franšízink.
  • Nemáte vlastní skladovací prostory? Zkuste využít konsignačního skladu
    Co je to konsignační sklad a k čemu je dobrý? Jedná se o sklad zásob materiálu, surovin nebo zboží, který je zřízen takzvaně u nevlastníka. Konsignační sklad vede konsignatář, jímž může, ale nemusí být odběratel či zákazník.
  • Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
    Je příjemné nechat se zaměstnat, mít svou kancelář, stálý plat. Toužíte ale mít více peněz, mít větší odpovědnost, jít do rizika? Pusťte se tedy do podnikání. Ale abyste byli úspěšní, musíte dodržovat jistá pravidla.
  • Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
    Dali jste si už teď předsevzetí, že od Nového roku nakopnete svoje vlastní podnikání a založíte si startup? Nejjednodušší formou je pořízení živnostenského listu a podnikání jako OSVČ. A živnostenský list si můžete vyřídit ještě letos, na živnostenském úřadě to stihnou za chvilku.
  • Co je důležité vědět o exekuci v podnikání?
    Podnikáte, nedaří se vám a byla na vás vypsána exekuce? Podívejte se s námi na malý přehled toho, zdali můžete podnikat v exekuci a co všechno vám může v takové situaci exekutor zabavit.
  • Jak vybrat vhodný podnikatelský účet?
    Rozhodli jste pro podnikání a přemýšlíte o založení podnikatelského účtu? Podle čeho byste měli vybírat? A jaký účet pro vás bude tou nejlepší volbou?
  • Podnikatelský účet pro OSVČ: musí se zřídit?
    Začínáte s podnikáním? V takovém případě vás tedy bude rozhodně zajímat, zdali si v oblasti financí vystačíte s běžným soukromým účtem anebo zdali bude nutné zřídit speciální podnikatelský. Jak to tedy ve skutečnosti je?
  • Krize dřímá v každé firmě od počátku. Jak předejít krachu?
    Základem řešení krizové situace je zachovat si chladnou hlavu a začít co nejdříve jednat. Řešením proto může být nájemný externí manažer, který problémy vidí z nezaujaté perspektivy.
  • Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku
    Podnikáte a rádi byste do práce zahrnuli i svého/svou manžela/manželku? Může jeden z manželů zaměstnat toho druhého? Podívejte se, co na to říká zákoník práce.
  • Investiční kola startupu: jak se připravit na investora?
    K tomu, aby měl startup úspěch, nepotřebujete jen nápad, ale zejména také dostatečné množství peněz. Mladým podnikatelům, kteří nemají dostatečnou finanční rezervu, potom nezbude nic jiného, než si najít investora. Jak se na to ale připravit?
  • Pražská burza cenných papírů spouští projekt START
    Pražská burza cenný papírů BCCP opět spustila projekt START, který byl poprvé představen před 5 lety. Jeho nová verze velice usnadní středním firmám získat potřebný kapitál a na druhé straně investorům zhodnotit své prostředky.
  • Jaké je to být na „volné noze“?
    Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.
  • Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat
    Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná činnost však přináší rizika a narůstající legislativní povinnosti. Při nízkém zisku je lepší být zaměstnanec. Podívejme se na pět hlavních důvodů.
  • Jak se v podnikání posunout dál? Koučink a mentoring získává na popularitě
    Koučování a mentoring. V současné době velmi populární způsob osobního rozvoje. Mnozí si však stále pod těmito pojmy nedokážou představit nic konkrétního a třeba kouče si pletou s jakýmsi trenérem či poradcem. O co tedy vlastně jde v případě podnikatelského koučinku či mentoringu?
  • 4 otázky a odpovědi ohledně podnikání s odpovědným zástupcem
    Živnostenský zákon (zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) umožňuje podnikateli, který nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti dle § 7 tohoto zákona, provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Jaká jsou vzájemná práva a povinnosti podnikatele a odpovědného zástupce?
  • 5 tipů, jak na předání rodinného podniku
    Předat otěže rodinné firmy svému nástupci je pravděpodobně nejtěžší obchodní transakcí v životě podnikatele. Svědčí o tom fakt, že přestože jsou rodinné podniky jedním z pilířů evropské ekonomiky, přechod na druhou generaci jich zvládne jen asi třetina. U třetí generace se hovoří již jen o 15 %, u dalších dokonce o pouhých 5 %.
  • 8 mýtů, které si možná myslíte o startupech
    V dnešní době se startup spojuje většinou s podnikáním v technologicky náročném odvětví, jako je například IT. Ze své podstaty je startup označení pro jakékoli začínající podnikání, které má výrazný potenciál růstu. A startup je hlavně in. Co všechno si o startupech myslíme a co nám na to říkají statistiky?
  • Kde je ekonomická svoboda nejvyšší?
    Svoboda podnikání je důležitým faktorem růstu životní úrovně občanů. Dle studie pro rok 2017 patří Česko mezi třicítku zemí s nejvyšším indexem ekonomické svobody. Horší hodnocení než Česko má např. Rakousko, Japonsko, Belgie nebo Španělsko.
  • 5 tipů, jak na on-line prezentaci svého podnikání
    Využití moderních on-line nástrojů může být pro podnikatele klíčová cesta k úspěchu. Podle Googlu se po lokálních podnikatelích a jejich produktech dívá na internetu na 97 % zákazníků. Když je on-line většina vašich potenciálních klientů, neměli byste být i vy?
  • Nejvýznamnější změny v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek
    Malí a střední podnikatelé mají často v konkurenci s většími firmami slabší pozici v přístupu k veřejným zakázkám. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek vychází ze tří evropských směrnic z roku 2014 a jeho snahou je docílit snížení administrativní náročnosti zadávacích řízení, zvýšení flexibility zadavatelů při zadávání veřejných zakázek a ulehčení přístupu malých a středních podniků k veřejným zakázkám. Na nejvýznamnější pozitivní změny zákona se soustředí následující text.
  • Registr smluv je pro podnikatele důležitým informačním zdrojem
    Od 1. července letošního roku musejí být v registru smluv zveřejňovány všechny soukromoprávní smlouvy nad 50 000 Kč bez DPH, jejichž jednou smluvní stranou je například obec. Podnikatelé tak mohou snadno a zdarma na internetu sledovat, jaké služby nebo zboží nakupují veřejné instituce v jejich okolí a za jakou cenu. Tomu pak mohou přizpůsobit svoji obchodní politiku a usilovat o uzavření nových obchodů.
  • Zahraniční poptávka je pro české firmy důležitá, účastní se proto veletrhů a hledají nové exportní destinace
    České společnosti reagují na zahraniční poptávku pružně. Inovují své výrobky a doplňkové služby. Aktivní jsou i při hledání nových exportních destinací. Vyplývá to ze zkušeností České exportní banky. Tyto trendy potvrzují i tuzemské firmy.
  • 6 tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku
    V podnikání může nastat období, kterého jste se vždy obávali. Vaše firma se může dostat do krize. Pro její překonání je nejdůležitější, abyste si sami přiznali, že se v krizové situaci nacházíte. Uchopte ji pak pevně do svých rukou, sestavte krizový plán a jednejte s chladnou hlavou a s nohama na zemi. Plán pravidelně upravujte a mějte dokonalý přehled o svých penězích. V článku vám představujeme šest tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku.
  • 5 tipů jak úspěšně nastartovat nový podnik
    Založení úspěšného podniku není nic jednoduchého. 80 procent firem skončí s podnikáním již v prvním roce, během následujících pěti let pak zkrachuje většina těch, které překonají krizový první rok. Úspěšné jsou tak zhruba jen 4 firmy ze 100. Podnikatelé se totiž při rozjíždění firmy dopouštějí řady chyb. Trpí nedostatkem trpělivosti, nedostatečně plánují výdaje či se příliš soustředí na zisk. V tomto článku vám přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, na co si je třeba při rozjíždění podniku dát pozor.
  • 5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku
    Až 40 % firem v České republice můžeme označit jako firmy rodinné. Každá třetí ovšem nepřežije více než jednu generaci. Druhou generační obměnu dokáže úspěšně uskutečnit již pouze každý dvacátý rodinný podnik. V praxi se můžeme setkat s několika zásadními chybami, které mohou předání firmy zkomplikovat a majitelům přinejlepším zajistit nejednu bezesnou noc. Které chyby to jsou a jak se jich vyvarovat?
  • Čeští výrobci budou dál inovovat, nutí je k tomu situace na trhu. Zavádění nových technologií napomáhají levné úvěry
    Čeští výrobci budou muset dál inovovat, aby udrželi svoje postavení na trhu. Je to nezbytné k zachování konkurenceschopnosti, inovace také pomáhají v boji s levnou konkurencí. Na nové technologie si firmy berou úvěry, které mají u bankovních domů v současnosti velmi nízké úroky. Firmy počítají také s podporou státu, v minulosti hojně využívaly například Operačního programu podnikání a inovace. Naopak se snižují prostředky, které stát vydává na aplikovaný výzkum.
  • Korupce je nejnižší ve Skandinávii
    Nejnižší korupce na světě je v zemích Skandinávie. Nízká míra korupce je příznivá pro celou společnost a pomáhá zdravému ekonomickému růstu. Česko v míře korupce za vyspělými zeměmi zaostává.
  • Nejlepší podmínky k podnikání jsou v Singapuru
    Singapur, Nový Zéland, Hongkong, Dánsko, Korea, Norsko, USA, Velká Británie, Finsko a Austrálii - to je desítka zemí s nejlepšími podmínkami pro byznys, jak vyplývá z aktuální publikace Světové banky "Doing Business 2015". Jak si stojí Česko? Proč je tak důležité zlepšovat podmínky pro podnikání?
  • Práce šlechtí? Nevěřte každé blbosti!
    Většina lidí se řídí všeobecně rozšířenými názory. Tyto názory podporují i pozitivní knihy o úspěchu. Přitom z hlediska úspěchu často hlásají následující nesmysly.
  • Jak neúspěch pomáhá úspěšným
    Lidé hledají situace, ve kterých nemohou prohrát. Jenže pokud stále vyhledáváte situace, ve kterých nemůžete prohrát, pak sice nebudete prohrávat, ale také nevyhrajete! Vítězové, kteří dosáhli velkých výher, měli také velké prohry. Mnoho úspěšných lidí nejdříve neuspělo. V předchozím díle jsme si řekli, že vítězové nemusí být první. Dnes se zastavíme u posilujícího účinku neúspěchu.
  • Originalita je zábavná, ale trvalý úspěch nezaručí
    Teoretici se předhánějí v tom, jak je důležité být první anebo originální. Jenže v praxi nemusíte být ani první ani originální, abyste měli úspěch. Mnohokrát někdo něco vymyslí, ale někdo jiný na tom zbohatne. Řada příkladů dokazuje, že často uspějí i ti, kteří vstoupí na trh později něž ostatní. Něco totiž udělají lépe anebo mají více štěstí.
  • Základem budoucnosti firmy je kvalitní společenská smlouva
    Od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které se týkají jednatelů a statutárních zástupců společností. Jakým otázkám se v rámci firmy věnovat a na co si dát od letošního ledna pozor?
  • Tři čtvrtiny studentů si přivydělávají
    Podle aktuálního průzkumu uskutečněného při zahájení soutěže Vodafone Nápad roku 2013 si dnes nějakým způsobem přivydělává přes 77 procent vysokoškolských studentů. 14 % podniká. Po studiu by chtělo podnikat téměř 40 %.
  • Likvidace nebo Bankrot?
    Jednou z oblastí krizového managementu je oblast insolvence a s ní jsou spojená rizika jak pro firmy, tak pro manažery s těmito firmami propojenými. Obecně platí, že dopady rizik jsou závislé na tom, jak je riziko pojištěno, na straně jedné a na straně druhé, jak je riziko řízeno. Řízení rizika = snižování jeho dopadů. Samotné pojištění rizika je pouze nástroj jak zmírnit případné následky zapříčiněné více, či méně řízeným rizikem.
  • Při studiu si přivydělává 62 % studentů
    Podle aktuálního průzkumu uskutečněného při zahájení soutěže Vodafone Nápad roku 2012 si dnes nějakým způsobem přivydělává přes 62,5 procenta vysokoškolských studentů. Nejčastěji se jedná o brigádu formou dohody, 13 % studentů podniká.
  • Studenti méně podnikají, věří diplomům
    Při studiu dnes pracuje 60 procent studentů, z toho 10 procent podniká. Jejich zájem o podnikání tak klesá. Podle průzkumu pořadatelů soutěže Vodafone Nápad roku 2011 se spoléhají na to, že jim obživu zajístí jejich budoucí diplom, díky kterému dosáhnout na dobrou práci.
  • Kde najít investora pro svůj projekt
    Televizní show Den D České televize jen zčásti připomíná proces získání investora. V čem je ale stoprocentně pravdivý, je nekompromisní přístup investorů - jde přece o jejich peníze.