Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

 

Štítek podnikatelský záměr

Podnikatelský záměr (angl. business plan) by měl být uceleným dokumentem, který stručně, jednoduše a reálně shrnuje určité výhody společnosti (produktu), jeho silných a slabých stránek a navrhnout plány do budoucna. Plány by měly být podrobné v blízké budoucnosti a alespoň částečně nastíněné v delším časovém horizontu. Dále by mělo být jasné financování podnikatelského záměru a časová souslednost jednotlivých kroků.

Související obsah


Finance.cz

Související zprávy


 • Co dělat, když si chci zařídit živnostenský list?

  Vstup do podnikání je vždy spojen s nutnou administrativou. Pokud jste se rozhodli podnikat, vaše první kroky povedou na živnostenský úřad. Jak postupovat při osobním ohlášení živnosti a na co nezapomenout?

 • Jaké je to být na „volné noze“?

  Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.

 • Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat

  Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná činnost však přináší rizika a narůstající legislativní povinnosti. Při nízkém zisku je lepší být zaměstnanec. Podívejme se na pět hlavních důvodů.

 • Jak se v podnikání posunout dál? Koučink a mentoring získává na popularitě

  Koučování a mentoring. V současné době velmi populární způsob osobního rozvoje. Mnozí si však stále pod těmito pojmy nedokážou představit nic konkrétního a třeba kouče si pletou s jakýmsi trenérem či poradcem. O co tedy vlastně jde v případě podnikatelského koučinku či mentoringu?

 • 4 otázky a odpovědi ohledně podnikání s odpovědným zástupcem

  Živnostenský zákon (zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) umožňuje podnikateli, který nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti dle § 7 tohoto zákona, provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Jaká jsou vzájemná práva a povinnosti podnikatele a odpovědného zástupce?

 • 5 tipů, jak na předání rodinného podniku

  Předat otěže rodinné firmy svému nástupci je pravděpodobně nejtěžší obchodní transakcí v životě podnikatele. Svědčí o tom fakt, že přestože jsou rodinné podniky jedním z pilířů evropské ekonomiky, přechod na druhou generaci jich zvládne jen asi třetina. U třetí generace se hovoří již jen o 15 %, u dalších dokonce o pouhých 5 %.

 • 8 mýtů, které si možná myslíte o startupech

  V dnešní době se startup spojuje většinou s podnikáním v technologicky náročném odvětví, jako je například IT. Ze své podstaty je startup označení pro jakékoli začínající podnikání, které má výrazný potenciál růstu. A startup je hlavně in. Co všechno si o startupech myslíme a co nám na to říkají statistiky?

 • Kde je ekonomická svoboda nejvyšší?

  Svoboda podnikání je důležitým faktorem růstu životní úrovně občanů. Dle studie pro rok 2017 patří Česko mezi třicítku zemí s nejvyšším indexem ekonomické svobody. Horší hodnocení než Česko má např. Rakousko, Japonsko, Belgie nebo Španělsko.

 • 5 tipů, jak na on-line prezentaci svého podnikání

  Využití moderních on-line nástrojů může být pro podnikatele klíčová cesta k úspěchu. Podle Googlu se po lokálních podnikatelích a jejich produktech dívá na internetu na 97 % zákazníků. Když je on-line většina vašich potenciálních klientů, neměli byste být i vy?

 • Nejvýznamnější změny v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek

  Malí a střední podnikatelé mají často v konkurenci s většími firmami slabší pozici v přístupu k veřejným zakázkám. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek vychází ze tří evropských směrnic z roku 2014 a jeho snahou je docílit snížení administrativní náročnosti zadávacích řízení, zvýšení flexibility zadavatelů při zadávání veřejných zakázek a ulehčení přístupu malých a středních podniků k veřejným zakázkám. Na nejvýznamnější pozitivní změny zákona se soustředí následující text.

 • Registr smluv je pro podnikatele důležitým informačním zdrojem

  Od 1. července letošního roku musejí být v registru smluv zveřejňovány všechny soukromoprávní smlouvy nad 50 000 Kč bez DPH, jejichž jednou smluvní stranou je například obec. Podnikatelé tak mohou snadno a zdarma na internetu sledovat, jaké služby nebo zboží nakupují veřejné instituce v jejich okolí a za jakou cenu. Tomu pak mohou přizpůsobit svoji obchodní politiku a usilovat o uzavření nových obchodů.

 • Zahraniční poptávka je pro české firmy důležitá, účastní se proto veletrhů a hledají nové exportní destinace

  České společnosti reagují na zahraniční poptávku pružně. Inovují své výrobky a doplňkové služby. Aktivní jsou i při hledání nových exportních destinací. Vyplývá to ze zkušeností České exportní banky. Tyto trendy potvrzují i tuzemské firmy.

 • 6 tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku

  V podnikání může nastat období, kterého jste se vždy obávali. Vaše firma se může dostat do krize. Pro její překonání je nejdůležitější, abyste si sami přiznali, že se v krizové situaci nacházíte. Uchopte ji pak pevně do svých rukou, sestavte krizový plán a jednejte s chladnou hlavou a s nohama na zemi. Plán pravidelně upravujte a mějte dokonalý přehled o svých penězích. V článku vám představujeme šest tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku.

 • 5 tipů jak úspěšně nastartovat nový podnik

  Založení úspěšného podniku není nic jednoduchého. 80 procent firem skončí s podnikáním již v prvním roce, během následujících pěti let pak zkrachuje většina těch, které překonají krizový první rok. Úspěšné jsou tak zhruba jen 4 firmy ze 100. Podnikatelé se totiž při rozjíždění firmy dopouštějí řady chyb. Trpí nedostatkem trpělivosti, nedostatečně plánují výdaje či se příliš soustředí na zisk. V tomto článku vám přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, na co si je třeba při rozjíždění podniku dát pozor.

 • 5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku

  Až 40 % firem v České republice můžeme označit jako firmy rodinné. Každá třetí ovšem nepřežije více než jednu generaci. Druhou generační obměnu dokáže úspěšně uskutečnit již pouze každý dvacátý rodinný podnik. V praxi se můžeme setkat s několika zásadními chybami, které mohou předání firmy zkomplikovat a majitelům přinejlepším zajistit nejednu bezesnou noc. Které chyby to jsou a jak se jich vyvarovat?

 • Čeští výrobci budou dál inovovat, nutí je k tomu situace na trhu. Zavádění nových technologií napomáhají levné úvěry

  Čeští výrobci budou muset dál inovovat, aby udrželi svoje postavení na trhu. Je to nezbytné k zachování konkurenceschopnosti, inovace také pomáhají v boji s levnou konkurencí. Na nové technologie si firmy berou úvěry, které mají u bankovních domů v současnosti velmi nízké úroky. Firmy počítají také s podporou státu, v minulosti hojně využívaly například Operačního programu podnikání a inovace. Naopak se snižují prostředky, které stát vydává na aplikovaný výzkum.

 • Korupce je nejnižší ve Skandinávii

  Nejnižší korupce na světě je v zemích Skandinávie. Nízká míra korupce je příznivá pro celou společnost a pomáhá zdravému ekonomickému růstu. Česko v míře korupce za vyspělými zeměmi zaostává.

 • Nejlepší podmínky k podnikání jsou v Singapuru

  Singapur, Nový Zéland, Hongkong, Dánsko, Korea, Norsko, USA, Velká Británie, Finsko a Austrálii - to je desítka zemí s nejlepšími podmínkami pro byznys, jak vyplývá z aktuální publikace Světové banky "Doing Business 2015". Jak si stojí Česko? Proč je tak důležité zlepšovat podmínky pro podnikání?

 • Práce šlechtí? Nevěřte každé blbosti!

  Většina lidí se řídí všeobecně rozšířenými názory. Tyto názory podporují i pozitivní knihy o úspěchu. Přitom z hlediska úspěchu často hlásají následující nesmysly.

 • Jak neúspěch pomáhá úspěšným

  Lidé hledají situace, ve kterých nemohou prohrát. Jenže pokud stále vyhledáváte situace, ve kterých nemůžete prohrát, pak sice nebudete prohrávat, ale také nevyhrajete! Vítězové, kteří dosáhli velkých výher, měli také velké prohry. Mnoho úspěšných lidí nejdříve neuspělo. V předchozím díle jsme si řekli, že vítězové nemusí být první. Dnes se zastavíme u posilujícího účinku neúspěchu.

 • Originalita je zábavná, ale trvalý úspěch nezaručí

  Teoretici se předhánějí v tom, jak je důležité být první anebo originální. Jenže v praxi nemusíte být ani první ani originální, abyste měli úspěch. Mnohokrát někdo něco vymyslí, ale někdo jiný na tom zbohatne. Řada příkladů dokazuje, že často uspějí i ti, kteří vstoupí na trh později něž ostatní. Něco totiž udělají lépe anebo mají více štěstí.

 • Základem budoucnosti firmy je kvalitní společenská smlouva

  Od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které se týkají jednatelů a statutárních zástupců společností. Jakým otázkám se v rámci firmy věnovat a na co si dát od letošního ledna pozor?

 • Tři čtvrtiny studentů si přivydělávají

  Podle aktuálního průzkumu uskutečněného při zahájení soutěže Vodafone Nápad roku 2013 si dnes nějakým způsobem přivydělává přes 77 procent vysokoškolských studentů. 14 % podniká. Po studiu by chtělo podnikat téměř 40 %.

 • Likvidace nebo Bankrot?

  Jednou z oblastí krizového managementu je oblast insolvence a s ní jsou spojená rizika jak pro firmy, tak pro manažery s těmito firmami propojenými. Obecně platí, že dopady rizik jsou závislé na tom, jak je riziko pojištěno, na straně jedné a na straně druhé, jak je riziko řízeno. Řízení rizika = snižování jeho dopadů. Samotné pojištění rizika je pouze nástroj jak zmírnit případné následky zapříčiněné více, či méně řízeným rizikem.

 • Při studiu si přivydělává 62 % studentů

  Podle aktuálního průzkumu uskutečněného při zahájení soutěže Vodafone Nápad roku 2012 si dnes nějakým způsobem přivydělává přes 62,5 procenta vysokoškolských studentů. Nejčastěji se jedná o brigádu formou dohody, 13 % studentů podniká.

 • Studenti méně podnikají, věří diplomům

  Při studiu dnes pracuje 60 procent studentů, z toho 10 procent podniká. Jejich zájem o podnikání tak klesá. Podle průzkumu pořadatelů soutěže Vodafone Nápad roku 2011 se spoléhají na to, že jim obživu zajístí jejich budoucí diplom, díky kterému dosáhnout na dobrou práci.

 • Kde najít investora pro svůj projekt

  Televizní show Den D České televize jen zčásti připomíná proces získání investora. V čem je ale stoprocentně pravdivý, je nekompromisní přístup investorů - jde přece o jejich peníze.

Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků