-
Kolik ušetříte při tankování v sousedních zemích?
Vyplatí se tankovat za hranicemi? A co v levném Polsku? Zajeli jsme na zahraniční čerpací stanice a přepočítali ceny pohonných hmot na tamní výplaty.
-
Kdo vlastní naše čerpací stanice?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci? Jak využívají válečnou situaci na Ukrajině k obohacení?
-
Mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč podepsal prezident!
Mimořádný příspěvek na dítě již prošel téměř celým legislativním procesem. Jaká jsou finální pravidla? A jak a od kdy o něj můžete žádat?
-
Drahá paliva nutí podnikatele zefektivnit provoz firemních vozidel. Zájem o monitoring vozů roste
Firmy doslova drtí neúměrně rostoucí náklady. Podle odborníků tak výrazně roste zájem o monitoring firemních vozidel, a to i v případě konzervativních podnikatelů, kteří ještě nedávno sofistikovanější správu flotily odmítali. Úspor lze dosáhnout v administrativě i přímo na spotřebě paliva. To umožňuje automatický import transakčních dat tankovacích karet do monitoringu vozidla, ale i správný jízdní styl řidiče, kdy se klade důraz na plynulost jízdy či předvídavost.
-
Inflace opět láme rekordy a je na 16 %, co zdražovalo nejvíce?
Jaký je růst cenové hladiny v roce 2022? Jaká byla meziroční a meziměsíční inflace v květnu 2022? Jaké ceny rostly nejvíce? Potravin, energií?
-
Kdo nedosáhne na mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč?
Které „děti“ nebudou mít nárok na příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč? Kdy se bude příspěvek vyplácet? A jak žádat o příspěvek na dítě? Kdo příspěvek dostane automaticky?
-
ROZHOVOR: Může LPG nahradit zemní plyn v českých domácnostech a v průmyslu?
Pro které domácnosti je vhodný přechod na LPG? Vztahuje se na plynové kotle na LPG nějaká dotace? Je možná plošná náhrada zemního plynu za LPG? Které části průmyslu mohou přejít na LPG? Na to odpoví generální ředitel společnosti Primagas Jiří Karlík.
-
ROZHOVOR: Jak se proměnila cena plynu LPG? Odkud LPG do ČR putuje?
Jaký dopad měla válka na Ukrajině na ceny a trh plynu LPG? Odkud se dováží LPG do Česka? Které země jsou největší hráči na trhu LPG? Na to odpoví generální ředitel společnosti Primagas Jiří Karlík.
-
ROZHOVOR: Kdy se vyplatí přechod vaší domácnosti či auta na LPG?
Ceny energií letí nahoru, je LPG alternativou k vytápění místo zemního plynu? Kolik stojí přestavba auta na LPG? Jsou na kotel na LPG nějaké dotace? Jak se vyvíjela cena LPG ve srovnání s cenami benzínu či nafty? Tyto dotazy zodpoví výkonný předseda České asociace LPG Ing. Ivan Indráček.
-
Velký přehled cen pohonných hmot. Dopravci volají po další finanční pomoci
Řidiči mají ceny pohonných hmot stále na očích a jejich zvýšení si tak nelze nevšimnout. Co na to říkají dopravci?
-
Od 1. června 2022 se sníží spotřební daň na naftu a benzín o 1,5 Kč na litr
Vláda oznámila, že od června do září sníží spotřební daň na naftu a benzín o 1,5 Kč na litr paliva. Projeví se to v ceně pohonných hmot? Jaké je jejich zdanění?
-
Kde zjistíte, kde natankujete nejlevněji? Jak ušetřit za palivo? Vyplatí se tankovací karty?
Ceny pohonných hmot v posledních týdnech dosahovaly vrcholu a lidé si v panice dělali v panice zásoby paliva. Spotřebitelé hledali, kde nakoupit levnější pohonné hmoty. Jak najít to nejlevnější tankování v okolí? Vyplatí se tankovací karty?
-
V ČR loni přibyl rekordní počet LPG vozidel: jsou jedničkou mezi "čistými" pohony?
Nových osobních vozidel na zkapalněný ropný plyn (LPG) bylo v Česku loni evidováno celkem 2 259. Meziročně jde o 76% růst a větší přírůstek zaznamenaly už jen plug-in hybridy (PHEV). Mezi vozidly, které lze z pohledu Národního akčního plánu čisté mobility (NAP ČM) považovat za „čisté“ byla nejčastěji registrována Dacia Duster s pohonem na LPG. Ve srovnání s rokem 2020 loni také přibylo dodatečných přestaveb benzínových motorů na LPG, kterých bylo uskutečněno asi 4500.
-
Jaká je budoucnost tankovacích karet? Co tankovací karty a alternativní pohony?
Trh s palivovými kartami dle předpovědí expertů bude až do roku 2027 růst tempem asi 14 % ročně. Lidé jsou totiž nakloněni bezhotovostním platbám a firmy jsou i kvůli dopadům pandemie nuceny k optimalizaci nákladů na své flotily. Tankovací karty pro benzín a naftu doplňují CNG karty a nejnověji také karty umožňující nabíjení elektromobilů. A kdo ví, třeba se brzy dočkáme rovněž karet „vodíkových“.
-
Jak ušetřit na spotřebě paliva? Pomalá jízda řešením rozhodně není.
Chcete jezdit úsporně, ale stále se vám to nějakým způsobem nedaří? Možná na to jdete špatně. Abyste ušetřili svoji peněženku od zbytečných výdajů navíc, je nutné si osvojit několik základních triků a možná lehce změnit naučené návyky. Zároveň je potřeba si uvědomit, že pomalá jízda v tomto ohledu skutečně nic nevyřeší.
-
Ceny rostou: co zdražuje nejvíce?
Růst cen nabírá na obrátkách a Česká národní banka s ním bojuje zvyšováním úrokových sazeb. Jak a kde rostly v Česku ceny? Jaká je inflace na Slovensku a v EU? A ve kterém oboru rostly ceny nejvíce?
-
Levnější auto kvůli koronaviru? Ano!
Nová Škoda Octavia, Ford Kuga nebo Nissan Qashqai. To jsou některá auta, která bylo možné ve druhém čtvrtletí letošního roku koupit výrazně levněji než dříve. U každého to bylo přitom z jiného důvodu.
-
Jaké je zdanění u benzínu a nafty v Česku a v dalších zemí EU
S propadem cen benzínu a nafty současně vzrostl podíl fixní složky jejich konečné ceny. Tou je spotřební daň. Výsledkem je výrazný růst míry zdanění pohonných hmot. Podle aktuálních statistik Evropské komise (EK) z 15. června 2020 činí v Česku celkový podíl daní v ceně benzínu 66 %, u nafty je to 59 %. Evropský průměr je ještě o něco vyšší.
-
Kdy zamrzá nafta či plyn? Máte natankované zimní palivo?
Kromě obvyklé přípravy automobilu na zimu, kam spadá například doplnění nemrznoucí směsi do ostřikovačů nebo prověření stavu autobaterie, nezapomínejte ani na palivo. Pokud jste dlouho netankovali, může vám nafta zamrznout už při −7 °C. Odborníci proto radí dotankovat co nejvíc zimní nafty, která je k dostání od prosince. Odlišné parametry má v zimě také LPG. I zde je vhodné načerpat zimní směs propan-butanu, která obsahuje více propanu a je k dostání už od listopadu.
-
Prodraží se letní výlety kvůli benzínu a naftě?
Začátek letošního roku vypadal slibně. Po pádu cen na světových trzích zlevnily nafta a benzín i u českých pump. V létě ale může být vše jinak. Rostoucí poptávka bude už tradičně znamenat tlak na ceny. A v napjaté globální atmosféře stačí málo, aby se spustila panika.
-
Potřebujete se dostat na druhý konec města, ale „MHDéčkem“ se vám nechce? Zkuste Liftago či Uber
Doby, kdy přeplněné vozy městské hromadné dopravy a často nevrlí taxikáři představovali jediný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, jsou, zdá se, naštěstí dávno pryč. Díky aplikacím typu Liftago nebo Uber se stalo cestování pro ty, kteří nemají vlastní auto, o poznání příjemnější záležitostí. Jak tyto služby fungují a na kolik vás taková jízda přijde? Odpověď naleznete na následujících řádcích.
-
Svírají český trh čerpacích stanic špinavé ruce?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?
-
Poslední vstupenky na MS světa v hokeji jsou od zítřka v prodeji!
Ve čtvrtek 28. února startuje poslední vlna prodeje vstupenek na MS v hokeji na Slovensku. Jak sehnat lístky a levné ubytování? A na kolik vás vyjde cesta autem, vlakem či autobusem?
-
Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
Důsledek emise skleníkových plynů se dostavuje až po desetiletích. Můžeme tedy říct, jak bude Země vypadat za dvacet třicet let?
-
Změny klimatu vs. české léto
Země se do 30 let změní. Planeta bude teplejší, počasí extrémnější, vlny veder delší, nejvyšší teploty ještě stoupnou, lesní požáry budou rozsáhlejší a záplavy častější a intenzivnější. To není úryvek z románu sci – fi, tvrdí to klimatolog Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který sídlí v Brně.
-
Mistrovství světa ve fotbale 2018: Jaké jsou ceny lístků, letenek a ubytování?
Český tým se na MS do Ruska nedostal, ale i tak se můžeme těšit na spoustu vypjatých zápasů. Na kolik vás vyjdou lístky a letenky? A budete potřebovat víza?
-
4 ekonomické fauly Miloše Zemana
Miloš Zeman je často kritizován z mnoha stran a úhlů. Na druhou stranu je znám svojí prostořekostí a nevraživostí vůči novinářům, které napadal i při svém inauguračním projevu. Někdy je Miloš Zeman kritizován oprávněně, jindy jen z principu. My se podíváme na jeho 4 ekonomické fauly, které jako vystudovaný ekonom provedl.
-
Na kolik vás vyjde cesta na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji je letos v krásné zemi - Dánsku a lístky jsou cenově dostupné, Na kolik vás vyjde cesta autem či autobusem? Jaké jsou ceny letenek do Kodaně?
-
Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji se kvapem blíží. Letos se hraje v Dánsku a český tým hraje v kodaňské skupině. Na kolik vás vyjdou lístky na český tým či na finále? Kolik vás přibližně bude stát cesta? Kolik stojí ubytování?
-
Jak se orientovat ve výsledcích kontrol benzinek a v pokutách za nekvalitní paliva?
Kvalita benzínu a nafty je na českých čerpacích stanicích dlouhodobě vyšší než v Evropě. Potvrzuje to souhrnná zpráva Evropské komise. Jak si ale ověřit, že právě ta vaše pumpa není na štíru s kvalitou? Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně kontroluje kvalitu pohonných hmot v Česku a výsledky zveřejňuje. Je pro běžného spotřebitele možné se ve výsledcích kontrol a v pokutách za nejakostní paliva zorientovat?
-
Češi loni spotřebovali meziročně více pohonných hmot
Češi v loňském roce natankovali meziročně více pohonných hmot. Spotřeba nafty vzrostla o 4,2 procenta, benzinu o 1,8 procenta. Mezi hlavní důvody rostoucího trendu podle něj patří nízké ceny pohonných hmot a oživení ekonomiky.
-
Nejnižší zdanění benzínu je v Mexiku. Jak je na tom Česko?
Spotřební daň a DPH výrazným způsobem ovlivňuje konečnou cenu benzínu, ve většině členských zemí OECD činí celkové zdanění u každého litru benzínu více než 50 % konečné ceny. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Benzin i nafta zdražují, průměrná cena Naturalu přesáhla 31 Kč
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy stoupla o 20 haléřů na 31,08 korun za litr, nafta zdražila o 19 haléřů na 30,35 Kč za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Ceny pohonných hmot se zvyšují vytrvale od konce loňského listopadu.
-
Dotace na alternativní pohon: Stát podporuje obce a kraje, firmy a brzy možná i občany
V listopadu odstartovalo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí o dotace pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Podobnou výzvu zaměřenou na firemní vozidla již realizovalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které aktuálně schválilo kritéria pro další výzvu, a od nového roku budou firmy moci žádat o další příspěvky na elektromobily. Podle Richarda Brabce zváží Ministerstvo životního prostředí v roce 2017 rozšíření podobné dotační podpory například i pro fyzické osoby.
-
Pět výhod aut na CNG: Levnější tankování i povinné ručení
CNG neboli stlačený zemní plyn je stále oblíbenějším alternativním palivem. Své uplatnění nachází ve veřejné dopravě, firemních flotilách i v osobních vozidlech. Stát využití CNG podporuje dotacemi i daňovými úlevami. V budoucnu možná dotačně podpoří i běžné občany. Jezdit na CNG je nákladově jako tankovat o 11 korun levnější litr benzínu. Ušetřit je možné i na povinném ručení. Plnicí stanice v průběhu roku stále přibývají a firmy mohou díky tankovacím kartám navíc získat slevu.
-
Odborníci varují před pumpami v areálech podniků. Nikdo je nekontroluje
Kvalita pohonných hmot závisí spoustě faktorů od jejich distribuce po údržbu a čištění technického zázemí čerpací stanice. Rizikem pro motoristy mohou být kromě opakovaně pokutovaných pump i nekontrolované čerpací stanice v areálech podniků. Je veřejným tajemstvím, že mnoho lidí zde tankuje do svých soukromých vozidel. Problematické pro fungování vozidla je podle odborníků hlavně dlouhodobé používání nevyhovujícího paliva. Experti proto doporučují tankovat u renomovaných a důvěryhodných čerpacích stanic.
-
Změny v českých i zahraničních služebních cestách v roce 2016
Vysílání zaměstnanců na pracovní cesty je nedílnou součástí podnikání. Ať už se jedná o dojednání obchodu a cestuje management firmy, nebo je cestování součástí profese, jako například profesionální řidiči nebo obchodní zástupci. Jaká je výše cestovních náhrad, na kterou má zaměstnanec nárok a čeká nás revoluce ve služebních cestách do zahraničí?
-
Absurdní poplatky nejen v bankovnictví
I přes rozruch okolo nesmyslných poplatků v bankovnictví nalezneme v sazebnících bank stále zajímavé absurdity. Absurdní poplatky nám ale účtují také dodavatelé energií a málo se ví třeba o poskytovatelích tankovacích karet. Platíme například za garanci nejnižší ceny nebo za nevyužívání služby.
-
Ropa padá, pohonné hmoty se na to teprve chystají
Ale se zpožděním, jako vždy. To jen jako doplnění názvu tohoto článku. Pojďme ale popořadě nahlédnout do aktuálního dění na trhu s ropou, která má přímý dopad na ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic.
-
Pohonné hmoty dále zlevňují, nafta je pod 28 Kč/l
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesly, již čtvrtý týden v řadě. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 18 haléřů na 29,36 koruny za litr a nafta o 19 haléřů na 27,87 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
-
Ceny pohonných hmot klesají, míra zdanění roste
Meziroční srovnání statistik Evropské komise ukazuje rostoucí míru zdanění pohonných hmot. S klesající cenou benzínu a nafty přirozeně roste váha fixní složky ceny, kterou tvoří spotřební daň. Česko je cenami i mírou zdanění pod průměrem EU. Ceny nafty v jednotlivých zemích EU jsou bedlivě sledovány dopravci, kteří díky velkým dojezdům kamionů mohou plánovat úspornější tankování. Mnohé české firmy vzhledem k příznivým cenám i komplikovaným vratkám DPH tankují pouze v Česku.
-
Zdanění pohonných hmot roste. Na litru nafty státu zaplatíme 15,90 Kč, u benzínu 18,20 Kč
Meziroční srovnání statistik Evropské komise ukazuje rostoucí míru zdanění pohonných hmot. S klesající cenou benzínu a nafty přirozeně roste váha fixní složky ceny, kterou tvoří spotřební daň. Česko je cenami i mírou zdanění pod průměrem EU. Ceny nafty v jednotlivých zemích EU jsou bedlivě sledovány dopravci, kteří díky velkým dojezdům kamionů mohou plánovat úspornější tankování. Mnohé české firmy vzhledem k příznivým cenám i komplikovaným vratkám DPH tankují pouze v Česku.
-
Za kolik natankujete v zahraničí?
Ještě před odjezdem na dovolenou přijde vhod informace, za kolik se tankuje v oblíbených destinacích. Nejčerstvější údaje Evropské komise ukazují, že ve většině evropských zemích jsou pohonné hmoty v tomto týdnu dražší než v Česku. Natural 95 je v Česku dokonce o více než 6 korun levnější oproti průměru EU. Nejlevnější je Bulharsko, kde za benzín ušetříme ve srovnání s Českem skoro 3 koruny. Podobnou částku si však připlatíme v Chorvatsku či Slovinsku a ještě hlouběji si budeme muset sáhnout do kapsy na Slovensku a v Německu. Nejdražší je pak Itálie, kde je cena benzínu vyšší o více než 10 korun.
-
Autem na dovolenou: Kolik stojí pohonné hmoty a dálniční poplatky?
V loni vycestovalo nejvíc českých turistů na Slovensko, do Chorvatska, Itálie a Rakouska. Jedná se o destinace, kam Češi často cestují vlastním automobilem. Zdá se, že řidiči si za prázdninové cesty na dovolenou připlatí. Ceny benzínu a nafty rostou a v zahraničí jsou vyšší. V Rakousku se zvýšila cena dálničních známek a podražilo i jednorázové mýtné vybírané za průjezd horskými oblastmi. Bulharsko kvůli rozšíření dálniční sítě zvýšilo ceny dálničních známek o 40 procent. Pozor na týdenní platnost dálniční známky ve Slovinsku.
-
Spotřeba prémiových paliv roste. Firmy je navíc mohou tankovat za ceny standardních paliv
Dražší prémiová paliva figurují v nabídce všech velkých sítí čerpacích stanic. Motoristům nabízejí přidanou hodnotu díky aditivům, která svým složením zlepšují parametry paliva nad rámec technických norem. Jejich spotřeba se podle odborníků v poslední době i díky příznivým cenám pohonných hmot zvyšuje. Firmy se navíc díky tankovacím kartám mohou dostat na ceny srovnatelné se standardními palivy.
-
Květnová inflace byla letos nejnižší, zlevňoval plyn i některé potraviny
Květnová inflace byla nejnižší od počátku roku. Je to dáno hlavně zlevněním plynu, proti dubnu se snížily také ceny některých potravin a alkoholických nápojů a mírně klesly rovněž ceny oděvů a obuvi. Zdražily pohonné hmoty. Inflace bude ještě nějakou dobu nízká, stoupat začne až s koncem léta.
-
Nafta v EU ke konci května výrazně zdražila. V Česku jsou ceny stále nezvykle nízké
Ceny nafty v EU pokračovaly na konci května v růstu, když se jejich průměrná cena zvýšila meziměsíčně o 2,24 korun (7,6 %) na 31,58 korun za litr. S výjimkou Malty rostly ceny ve všech státech EU. V Česku byl růst ceny nafty ke konci května podprůměrný. Zdražení 1,73 korun na 27,66 Kč za litr znamená meziměsíční růst o 6,7 %.
-
Díky monitoringu vozidel firmy snižují náklady. Zájem o něj roste
Monitoring firemních vozidel představuje efektivní nástroj kontroly výdajů na jejich provoz. Zájem o tuto službu strmě roste a využívají ji velké firmy se stovkami služebních automobilů i živnostníci s jednotkami vozů. GPS monitoring vozidel dokáže nejen výrazně snížit firemní náklady na palivo, ale umožňuje rovněž získat komplexní přehled o využití vozidla díky integraci a přehlednému vyhodnocení získaných dat. Z pohledu ochrany osobních údajů je takováto kontrola zaměstnance v pořádku.
-
Řidič nabízel na pumpě naftu za polovic. Podvodníky odhalují experti monitorující tankovací karty
Tankovací karty využívají velké dopravní firmy, ale i menší společnosti. Podle odborníků jde totiž o nejbezpečnější způsob, jak platit za pohonné hmoty. Důležitou roli ale hraje výběr karty se správným zabezpečením. Existují totiž případy, kdy podvodníci tankovací kartu zneužijí. Jediná nádrž kamionu, kterou podvodník natankoval zneužitou palivovou kartou, přitom může firmu přijít na desítky tisíc korun. Zabránit finančním ztrátám lze díky několika základním opatřením.
-
Co týden dal: Škoda Auto má nejlepší prodeje za 121 let
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje nížení odměn exekutorům až o dvě třetiny. EET by se měla spustit od 1. prosince. Škoda Auto zaznamenala nejlepší prodeje za 121 let historie firmy. Více naleznete v aktuálním týdenním souhrnu.
-
Růst cen motorové nafty na burze se v ČR v meziměsíčním srovnání zatím zcela neprojevil
Nárůst cen motorové nafty na burze se již promítl do stojanových cen. Přestože tedy ceny globálně již neklesají, v ČR jsou i v březnu stále nižší než v únoru. Česká republika tak patří mezi osm států evropské osmadvacítky, kde v tomto měsíci ještě cena motorové nafty v průměru oproti únoru poklesla. V ostatních státech se již zdražovalo. Za celou EU v průměru o 40 haléřů na litr nafty.
-
Co týden dal: Mzdy rostly na konci roku 2015 nejrychleji od roku 2009
Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Mzdy rostly nejrychleji od roku 2009. Založení společnosti s ručením omezením bude levnější. Zástupci OPEC se sejdou kvůli zmrazení produkce ropy. To a mnohem více naleznete v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal: Nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993
Míra zaměstnanosti v ČR stoupla v lednu na 71 procent, což je nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993. Ekonomickou situaci v Česku hodnotí letos lidé nejlépe od roku 1999. Daňové zvýhodnění na druhé dítě zřejmě vzroste o stokorunu měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal: ČOI uložila historicky nejvyšší pokutu organizátorům předváděcích akcí
ČOI uložila pokutu dva miliony korun společnosti Astena group za klamavé předváděcí akce. Je to nejvyšší pokuta organizátorům těchto akcí. Den daňové svobody připadá letos podle Deloitte na 20. června. Loajalita zákazníků Škody Auto je vyšší než u automobilky Porsche. Německé veřejné finance loni zaznamenaly nejvyšší přebytek od sjednocení země. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
-
Co týden dal: ČNB rozhodla o pokračování devizových intervencí
Bankovní rada ČNB odsunula možný konec devizových intervencí do první poloviny roku 2017. Ceny pohonných hmot v dále klesaly. O registrační značku na přání požádalo během prvního měsíce přes 2500 lidí. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské Unie loni dál rostla. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal? ČOI našla nedostatky u 82 % e-shopů
Obchodníci se nejčastěji proviňují tím, že nepodávají úplné a pravdivé informace. Česká obchodní inspekce (ČOI) během třetího čtvrtletí zjistila nedostatky u 82 procent z 245 kontrolovaných e-shopů a uložila pokuty celkem za víc než jeden milion korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Teroristické útoky v Paříži oživily poptávku po zlatu
Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal? Nezaměstnanost klesla na 6 %
Nezaměstnanost v Česku v září klesla ze srpnových 6,2 procenta na rovných šest procent. Navázala tak na srpnový pokles po mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci. Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v září totiž činila 7,3 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal? Skandál Volkswagenu může být největší hrozbou pro ekonomiku Německa
Skandál s manipulací s emisemi u naftových vozů Volkswagenu šokoval podnikatelské a politické prostředí v Německu. Analytici upozorňují, že aféra by se mohla stát největší hrozbou pro ekonomiku Německa, větší než řecká krize.
-
Co týden dal? Číňané zvyšují spotřebu českého piva
Export českého piva do Číny se loni meziročně zvedl skoro na dvojnásobek z předloňských 12.688 hektolitrů na 22.688 hektolitrů. Z Česka se loni vyvezlo celkem 3,65 milionu hektolitrů piva, do Číny tak putuje zhruba 0,62 procenta exportovaného objemu.
-
Co týden dal? Zpomalení Číny způsobí pokles cen komodit i akciových trhů
Mezinárodní měnový fond předpokládá silnější důsledky zpomalení růstu čínské ekonomiky, než se původně očekávalo. Zpomalení Číny se podle MMF projeví poklesem cen komodit i na akciových trzích. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal? MF odhaduje růst HDP v letošním roce na 3,9 %
Ministerstvo financí výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,9 procenta. Důvodem je překvapivý meziroční růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o čtyři procenta. Původní odhad přitom počítal s růstem ekonomiky o 2,7 procenta. V příštím roce se počítá stále s 2,5% růstem.
-
Co týden dal? Složená daňová kvóta by měla v budoucnu mírně stoupnout
Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018.
-
Co týden dal? Řetězce zneužívají velkou vyjednávací sílu
Obchodní řetězce mají na českém maloobchodním trhu tak významné postavení, že mohou diktovat svým dodavatelům téměř jakékoli podmínky. Dodavatelé se jim mnohdy podřídí i za cenu toho, že své zboží prodávají s minimálním nebo nulovým ziskem či ho dotují. Vyplývá to z anonymního průzkumu nevládní organizace Ekumenická akademie mezi 30 dodavateli potravin.
-
Co týden dal? Sazby hypoték na novém rekordu
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v květnu dle Hypoindexu dále klesla na 2,05 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy průměrná sazba činila 2,11 procenta.
-
Ceny pohonných hmot stoupají. Jejich dopad na firemní náklady se ale dá výrazně omezit
Po měsících, kdy ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích padaly dolů, přišlo opět zdražování. Ušetřit na benzínu či naftě firmy přesto mohou. Poslouží k tomu tankovací karty. Například u drahých dálničních pump řidičům v současnosti ušetří šest korun z každého litru. Při výběru karet je ale nezbytné dát si velký pozor, jinak si za jejich používání firmy naopak připlatí, zmiňuje mimo jiné v komentáři generální ředitel podnikatelské nákupní aliance Axigon, Damir Duraković.
-
Co týden dal? Povinné ručení zdraží o 5 %
Zatímco v loni povinné ručení podražilo zhruba o desetinu, letos se očekává další růst o 5 %. Důvodem jsou podle pojišťoven vyšší náklady v důsledku změn v občanském zákoníku. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
-
Co týden dal? Pohonné hmoty zdražují
Pohonné hmoty v Česku po několikaměsíčním vytrvalém klesání mírně zdražily. Pokles cen trval od podzimu 2014. Ceny benzinu i nafty stouply v uplynulém týdnu shodně o 26 haléřů na 29,64 koruny za litr Naturalu 95 a na 29,74 Kč za litr nafty.
-
Plyn od ledna 2015 podraží, domácnosti si připlatí za vaření i vytápění
Především domácnosti, které používají plyn na vytápění, jsou koncem roku nedočkavé. Pravidelně se totiž mění ceny této komodity. Nové ceníky plynu nepotěší ani nezarmoutí. I přes krizi na Ukrajině zůstává cena plynu na podobné hladině jako letos, v některých případech mírně poklesne, jinde lehce podraží. Jak to bude u vás?
-
Co týden dal? Česko je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí
Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze sledovaných 152 států světa. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného žebříčku Economic Freedom of the World Index kanadského institutu Fraser. V předchozím žebříčku se Česko umístilo na 52. pozici. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.
-
Vyplatí se jezdit vozem na CNG?
Ačkoli se na první pohled neliší od běžných automobilů, nikdy nezajíždí na benzínovou pumpu. Palivo doplňují v místech označených zkratkou CNG. Vozidel na stlačený zemní plyn jezdí v České republice 7 500. Jaké jsou výhody a nevýhody CNG? Vyplatí se přestavba vozidla?
-
CNG v České republice: důležitá čísla a statistiky
Stlačený zemní plyn (CNG) v ČR k dnešnímu dni pohání zhruba 7 500 vozidel a je populárním alternativním palivem u českých motoristů. Je CNG skutečně reálnou volbou v případě, kdy uvažujete o výměně stávajícího automobilu? Přinášíme nejzajímavější statistiky o využití CNG v tuzemsku.
-
Cestovní náhrady v roce 2014
Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.
-
Ceny benzínu před létem vzrostly, zlevnění nečekejte
Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou tak vysoké jako minulý rok na jaře, pohled na ceníky u benzínových stanic příliš potěšující není. Během května cena benzínu i nafty opět mírně narostla. A prognóza na prázdniny není příliš optimistická.
-
Kolik si vezme stát z litru benzínu či nafty? Porovnání s našimi sousedy
Ceny pohonných hmot v posledních týdnech neustále stoupají. Nejenom v Česku, ale i u našich sousedů. Nemalou měrou se na ceně pohonných hmot podílí spotřební daň a DPH. Kde je zdanění pohonných hmot nejvyšší?
-
Zprávy ze zahraničních burz
Trhy otevřely mírně pozitivně. První půlhodina obchodní seance byla velmi volatilní, neboť trh čekal na makroúdaje, zveřejňované v 16:00. Spotřebitelská důvěra v červnu poklesla na 106,4b. z květnových 110,3b., avšak...