-
Uspěchaný prodej nemovitosti vás může přijít draho kvůli dani z příjmu
Při splnění zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti neplatí daň z příjmu. Situace se liší v závislosti na tom, kdy byla nemovitost pořízena, zda v ní měl prodávající bydliště nebo si koupil novou nemovitost určenou k vlastnímu bydlení. Podívejme se na praktické příklady.
-
Daň z nemovitostí se zase změní. Kolik vás to bude stát tentokrát?
Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň změní.
-
Jaké výdaje můžete zahrnout do vyúčtování dotace Oprav dům po babičce
Co všechno lze zahrnout do přímých realizačních výdajů u dotací z programu Oprav dům po babičce? A jak je budete muset doložit?
-
Řada měst upravuje koeficient k dani z nemovitostí. Jak se změní na Karlovarsku?
Koeficienty k dani z nemovitých věcí doznají mnoha úprav. Přinášíme přehled, k jakým změnám dojde v roce 2025 ve větších městech v Karlovarském kraji.
-
Stále vám nepřišly platební údaje k dani z nemovitostí? Čekání už se nemusí vyplatit
Příští týden nás čeká termín platby daně z nemovitých věcí. Většina fyzických i právnických osob už by měla mít své platební údaje dávno doručené. Co ale dělat, pokud ty vaše ještě nedorazily?
-
Už jste zaplatili daň z nemovitostí?
Daň z nemovitostí je splatná do 31. května, případná druhá splátka potom do 30. listopadu. Víte, jak velkou daň budete platit, kam ji musíte zaplatit a jaké jsou pokuty za pozdní zaplacení?
-
Zaskočilo vás zvýšení daně z nemovitostí? Připravte se na další, daň poroste pořád
Řadu lidí zaskočilo letošní zvýšení daně z nemovitých věcí. U některých obcí a měst totiž došlo ke kombinaci růstu sazeb z konsolidačního balíčku a koeficientů od obcí.
-
Složenka k dani z nemovitostí vám letos nemusí dorazit. Kde najdete platební údaje?
Blíží se termín splatnosti daně z nemovitostí. Letos navíc velkému množství poplatníků nepřijde složenka. Dorazí v papírové podobě právě vám? A pokud ne, jak se dostanete k platebním údajům?
-
Finanční úřad brzy začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jak dorazí ty vaše?
Finanční správa v blízké době začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jakým způsobem dorazí? A v jakých situacích daň z nemovitostí nebudete muset vůbec platit?
-
Kam podat daňové přiznání? Pod který finanční úřad spadáte?
Na jaký finanční úřad podat daňové přiznání u daní z příjmů, dani z nemovitých věcí a dalších daní? Stačí pár kliků a najdete lehce adresu vašeho finančního úřadu. Které daňové přiznání se na finanční úřad nepodává?
-
Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2024
Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2024 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2024 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?
-
Daň z nemovitostí v roce 2024: na podání přiznání máte necelé 4 týdny
Kdo musí podat v roce 2024 daňové přiznání k dani z nemovitostí? Kdy musíte daň zaplatit? Podívejte se na formulář k dani z nemovitých věcí a vypočítejte si daň z nemovitých věcí.
-
Proč bude muset v lednu nově podat řada lidí přiznání k dani z nemovitých věcí?
Konsolidační balíček přinesl řadu změn v oblasti daně z nemovitých věcí. Některé pro vlastníky nemovitostí znamenají povinnost v lednu podat daňové přiznání. Jiným se přiznání podat vyplatí kvůli novému nároku na osvobození.
-
Některé nemovitosti už za pár dní propadnou státu
Po Novém roce řada nemovitostí propadne do vlastnictví státu. Pokud patříte mezi ty, kterým něco takového hrozí, měli byste okamžitě začít jednat, pokud o svůj majetek nechcete přijít.
-
Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí
Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?
-
Jak prokázat vlastnictví, aby vaše nemovitost nepropadla státu?
Některé nemovitosti po Novém roce 2024 propadnou do vlastnictví státu. Jak můžete postupovat v případě, že je mezi nimi ta vaše?
-
Co vše se změnilo v konsolidačním balíčku? Jak se změní DPH, daň z nemovitostí či odvody OSVČ?
Koalice se dohodla na změnách konsolidačního balíčku, které se dotknou daně z nemovitostí, DPH, nárůstu odvodů OSVČ, nemocenského pojištění či zaměstnaneckých benefitů.
-
Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
-
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?
Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?
-
Co vědět o příjmech z nájmu v 11 bodech
Výhodnou příjmů z nájmu je nižší zdanění, než je tomu u příjmů ze zaměstnání nebo podnikání. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu je tedy atraktivní a zajímavá. Podívejme se na příjmy z nájmu optikou jedenácti důležitých daňových aspektů.
-
Stavíte či rekonstruujete? (Ne)musíte do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?
Zahájili jste loni stavbu domu či rekonstruujete nemovitost? Změnili jste charakter pozemku tak, abyste na něm mohli začít letos stavět? Musíte podat daňové přiznání?
-
Nemovitost jako společné jmění manželů: jak na daňové přiznání k dani z nemovitostí?
Jakým způsobem odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí při zisku nemovitosti do společného jmění manželů (SJM)? Do kdy musíte odevzdat daňové přiznání?
-
Dostali jste letos darem nemovitost? Jaké daně budete muset příští rok zaplatit?
Někdo vám letos daroval nemovitost? Pokud ano, gratulujeme, ale rozhodně byste neměli zapomenout příští rok na daně. Jaké se vás týkají a kdy?
-
Nová zelená úsporám Light: Až 150 000 Kč pro nízkopříjmové rodiny na zateplení
Rádi byste zateplili nemovitost, ale nemůžete si to finančně dovolit? Chtěli byste vyměnit okna, ale nemáte na to dostatek financí? Pokud splníte podmínky, pomohou vám nové dotace.
-
Rozhovor: Jaké jsou nejčastější chyby při darování nemovitosti?
Jakých chyb se vyvarovat při darování nemovitosti? Může dárce podmínit darování nemovitosti investicemi do nemovitosti? Co se stane, když podmínky nejsou splněny, či jsou splněny s výhradami?
-
Rozhovor: Jak na darování nemovitosti a zajištění dožití dárce v nemovitosti
Jak na darování nemovitosti? Jak si zabezpečit dožití v darované nemovitosti? Jaké jsou výhody darování nemovitostí oproti dědění nemovitosti?
-
Jak lze s pomocí historických map zjistit, na jakém místě měli vaši předci dům nebo pole?
Sestavujete rodokmen a chcete zároveň zjistit, v jakých částech obce vaši předci žili? V současné digitální době to zjistíte jednoduše, stačí vám k tomu pouze internet a informace, jak postupovat.
-
Jak darovat nemovitost?
Chystáte se darovat nemovitost? Jak na to? Co musíte splnit? Je výhodnější darování, či dědění nemovitosti? Co musí obsahovat darovací smlouva?
-
Co dělat, když jste ještě pořád nebyli vyzvání k platbě daně z nemovitosti?
Už jste uhradili daň z nemovitosti, anebo ještě pořád vyčkáváte na příchod složenky, která se ne a ne ukázat? Co se stane, pokud daň neuhradíte, a jakými způsoby ji lze zaplatit?
-
Zapomněli jste podat daňové přiznání k dani z nemovitosti či dani silniční? Jak to napravit?
Zapomněli jste odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitostí a dani silniční? Jak to napravit? Jaké hrozí penále a pokuty?
-
Jak se daní rozestavěná stavba? A jak postupovat po kolaudaci?
Daňové přiznání k dani z nemovitosti se musí podat do konce ledna. V případě, že jste měnili stav či počet vašich nemovitostí. Jak je to se zdaněním při rozestavěné stavbě? A kdy se musí podat daňové přiznání po kolaudaci nemovitosti?
-
Jaká je budoucnost bydlení v případě nové koaliční vlády?
Zlepšení dostupnosti bydlení bylo jedním z velkých témat programů politických stran, které v letošních volbách do poslanecké sněmovny bojovaly o přízeň voličů. Na pokus o sestavení vlády nyní čeká vítězné uskupení dvou koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráti a Starostové. Zvýhodněné hypotéky na startovací byty, bezúročné státní půjčky pro mladé rodiny, zkrácení odpisové doby pro investory do výstavby, podpora nákupu a bourání zchátralých budov v centrech měst či digitalizace a zefektivnění procesů stavebních řízení. To a mnoho dalšího je potenciální budoucnost občanského bydlení, pokud koalice vládu úspěšně postaví a dodrží své sliby.
-
Co byste měli vědět o realitní úschově při nákupu nemovitosti?
Budete v blízké době kupovat nemovitost? Kvůli ochraně financí se určitě budete poohlížet po úschově peněz, abyste ochránily své finance při nákupu tak drahé věci, jakou bezesporu nemovitost je. Můžete však svůj majetek vložit do úschovy realitní kanceláře?
-
Jakou zvolit úschovu peněz při nákupu nemovitosti?
Budete v blízké době kupovat nemovitost? V takovém případě určitě přemýšlíte nad vhodnou úschovou peněz. Pojďme se tedy společně podívat, jaká pro vás bude nejvhodnější, ale i na to, jaká nesou úschovy rizika.
-
Nákup nebo pronájem garáže a daně
Koupili jste si garáž anebo byt s parkovacím stáním? Jak to bude ve vašem případě s daní z nemovitých věcí? A co když se rozhodnete místo pronajímat? Budete muset platit daň z příjmů a podávat daňové přiznání?
-
Výstavba domu ze dřeva, cihel, nebo tvárnic: Co má jaké (ne)výhody?
Budete stavět dům a rozhodujete se nad tím, jakou technologii výstavby zvolit? V článku se společně podíváme na to, jaké jsou u nás nejčastější druhy výstaveb, ale i jaké s sebou nesou výhody a nevýhody.
-
Koupě, darování a dědění nemovitosti versus daně
Jaké daně musíte odvést při koupi, darování a dědění nemovitosti? Kdy jste od daní osvobození? Daň dědická, darovací, daň z nabytí a převodu nemovitosti
-
Zapomněli jste do včerejška zaplatit daň z nemovitosti? To vůbec nevadí
Jasně zakotvený termín v zákonech, ale i v hlavách řady poplatníků, kteří každý rok platí daň z nemovitých věcí, je 31. květen. Do tohoto data musí být obvykle daň uhrazená. Co tedy dělat, pokud jste termín prošvihli anebo se zpozdili.
-
Advokátní úschova peněz při převodu nemovitosti chrání kupujícího i prodávajícího. Může vám ji nabídnout i sama realitní kancelář?
Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?
-
6 otázek o státní půjčce z programu Vlastní bydlení
Podívejte se na 6 palčivých otázek ohledně státní půjčky na bydlení. Můžete ji čerpat zároveň s komerčním úvěrem? Které faktury vám u půjčky proplatí a které již ne?
-
Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
-
Od kdy se prodlouží časový test u příjmů z prodeje nemovitosti na 10 let?
Pokud v jednom roce prodáte nemovitost, další rok ji musíte uvést do daňového přiznání a příjem z prodeje zdanit. Není to však ve všech případech. Jak dlouho musíte nemovitost vlastnit, abyste peníze po následném prodeji danit nemuseli?
-
Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
-
Na co se dívat, když chceme koupit pozemek?
Přemýšlíte o koupi pozemku a nevíte, jak vybrat z nabídek a inzerátů ten správný? Jaké faktory ovlivňují ceny pozemků a na co je třeba dát při výběru pozor?
-
Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?
-
Jaká rizika vás mohou potkat, když máte nemovitost ve spoluvlastnictví?
Spoluvlastnictví třeba v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Příklady z praxe ale ukazují, že hrozí i možnost, kdy jeden ze spoluvlastníků o svůj podíl přijde, což dokazuje nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu. Dle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad by nemovitost měla mít ideálně pouze jednoho vlastníka. Proto je dobré vyřešit právní ochranu majetku včas a vypořádat tak spoluvlastnictví nebo smluvně upravit pravidla jeho fungování a tím těmto situacím předcházet – právě spoluvlastnictví dědiců totiž často vyvolává spory.
-
Bude zavedena daň pro velké potravinové řetězce?
Malých prodejen s potravinami v Česku stále ubývá. Nejvíce ohrožené jsou v obcích s malým počtem obyvatel. Obchodníci tvrdí, že by mohlo pomoci zavedení speciální daně z nemovitosti. Pro koho ale?
-
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Výpis z katastru nemovitostí je třeba i v případech, kdybyste to možná nečekali. Jak jej snadno získat a kolik vás to bude stát? Kde najdete informace o tom, že nemovitost je v exekuci?
-
Kdo se zrušením daně z nabytí nemovitosti přijde o peníze?
Zrušení daně z nabytí nemovitostí je stále velké téma. Mnozí změnu vítají, jiným vadí kvůli odpočtům, které se zároveň s ní mají rušit také. Kdo si tedy tím, že daň nebude muset platit, pohorší?
-
7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky
Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.
-
Jsou cenové mapy dostačující pro tržní odhad ceny nemovitosti?
Cenové mapy jsou v dnešní době jednou z možností, jak určit tržní odhad nemovitosti. Jedná se ale o vhodný způsob? Co může špatný odhad ceny způsobit a jaký nástroj pro její zjištění využít?
-
Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?
Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
-
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.
-
Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává do 31. ledna 2020
Nabyli jste v roce 2020 nemovitost? Kterých nemovitostí se daň týká? Do kdy musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň?
-
Hypotéka, stavební povolení anebo daň z nabytí u mobilních domů? Zeptali jsme se odborníka
Máte vlastní pozemek a už delší dobu přemýšlíte nad tím, že si na něj pořídíte mobilheim? A dají vám na něj vůbec hypotéku? A co stavební povolení a daně?
-
5 příkladů, kdy nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí nemovitosti bude platit i příští rok, Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Podívejte se na příklady, kde se této dani vyhnete a budete od ní osvobozeni.
-
Daň z nemovitosti online z pohodlí domova. Jak na to?
Papírovým složenkám již dávno odzvonilo, a na tuto skutečnost postupně přichází i státní správa. Je to totiž už pár let, co byla pro část těch, kteří vlastní nějaký dům, byt či pozemek, zřízena zcela nová služba, díky níž se mohou tito lidé dostat k informacím o dani z nemovitosti a následně ji rovněž vyřídit z pohodlí svého domova. Co je pro to potřeba udělat?
-
Nezapomněli jste něco zaplatit?
Oficiální termín pro zaplacení daně z nemovitosti je 31. května. Do tohoto dne je třeba, aby měl finanční úřad peníze za daň z nemovitosti na účtě. Nezapomněli jste to letos zaplatit? Máte čas ještě do konce tohoto týdne.
-
Lze získat dodatečné stavební povolení?
Myslíte si, že vám nemůžou nakázat, abyste zbourali dům, který si tak pracně stavíte? Pak jste na omylu. Pojďme se společně podívat, kdy vám může úřad přikázat odstranění stavby a jak sehnat dodatečné stavební povolení.
-
Na co nezapomenout při předání zakoupené nemovitosti?
Koupili jste si dům nebo byt? Hypotéka, platba a smlouva jsou vyřízeny a vám už nezbývá nic jiného, než si nemovitost převzít? Přečtěte si, na co byste při předání rozhodně neměli zapomenout.
-
Co dělat, když jsem zapomněl odevzdat včas daňové přiznání?
Minulý týden byl poslední řádný termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2018. Možná jste ale na to zapomněli, ani jste si neuvědomili, že to vlastně musíte podat, takže co musíte udělat, pokud jste nestihli daňové přiznání včas odevzdat na finanční úřad?
-
Chcete prodat nemovitost prostřednictvím realitky?
Máte nemovitost a chcete ji prodat. Samozřejmě, že by to měl být výhodný prodej. Jak to udělat, abyste byli spokojení a neměli z transakce zahořklý nebo ukřivděný pocit?
-
Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
-
Je zdaněn více alkohol a cigarety v Česku, či na Slovensku?
Jak se liší sazby spotřební daně u nás a na Slovensku? Jak se daní borovička či slivovice? Na co vše spadají spotřební daně?
-
Kvíz: jak dobře znáte české daně?
Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
-
Čím dál oblíbenější realitní aukce: co od nich očekávat?
Chcete si koupit nebo prodat nemovitost a makléři vás lákají na realitní aukce? Na čem stojí jejich princip? A budou spíš výhodné pro kupujícího nebo pro prodávajícího?
-
Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?
Vyplňování úředních dokumentů, natož daňového přiznání, je otrava, nicméně náš návod vám ukáže, jak v pěti krocích vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
-
Daně a pojištění 2019: zaplaťte vše včas
Jaro je tradičně časem daní. Odevzdávají se daňová přiznání a platí se daně. Hlavně pro podnikatele a OSVČ je to finančně náročné období, protože během několika měsíců je třeba zaplatit daň z příjmů, silniční daň, odvody na zdravotní a sociální pojištění, daň z nemovitosti. Spousta podnikatelů navíc platí i DPH nebo spotřební daň.
-
11 otázek, které můžete mít k dani z nemovitosti, a odpovědi na ně
Daň, kterou mnozí podávají jen jednou za život. Daň, u které vás neotráví ani tak její výše, jako její administrativní náročnost. To je daň z nemovitých věcí, jež musí být podána do konce ledna. Na daňové přiznání tak máte ještě dva týdny.
-
Kdy bude daň z nemovitých věcí v roce 2019 platit nájemce?
Mysleli jste si, že daň z nemovitých věcí platí pouze majitel nemovitosti? Tak to jste byli na velkém omylu. Přečtěte si, zdali jí náhodou coby nájemce nepodléháte taky.
-
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Chcete byt prodat co nejdráže? Pak se určitě soustřeďte ta to, jak ho budete prezentovat! Neváhejte investovat do home stagingu a také do profesionálního fotografa. Pak to zvládnete i bez realitky!
-
Jak pořídit nemovitost v exekuci?
Koupit nemovitost od vlastníka společně s exekucemi je velký risk, protože nikdy nemáte jistotu, který dluh na vás vyskočí. Ale tento risk může přinést zisk v podobě levně získané nemovitosti. Jak na tento nákup? A na co si dát pozor?
-
5 kroků k pořízení nemovitosti v exekuci či dražbě
Chcete koupit levně nemovitost v exekučním řízení a nevíte jak na to? Na co si dát pozor? A jak probíhá celé exekuční řízení nemovitosti?
-
Jak ve 3 krocích koupit nemovitost na vlastní pěst
Hledáte nemovitost, ale nechcete dávat desetitisíce realitce? Jak na koupi nemovitosti na vlastní pěst? Na co si dát pozor v kupní smlouvě?
-
Prodáváte bydlení přes realitku? Kontrolujte, co podepisujete
Jestliže se rozhodnete prodat byt přes realitku, nezávazně se můžete domlouvat ústně, ale vše pak nechte sepsat do smlouvy o zprostředkování prodeje. Bez písemného ujednání do podobného obchodu určitě nejděte.
-
4 věci, co nás naučila tento týden poradna
S postupným redesignem stránek došla řada i na poradnu. V novém kabátku se tak můžete zeptat třeba na daně, bydlení nebo spoření a zdarma dostanete odpověď od jednoho z našich odborníků.
-
Prodej nemovitosti s realitkou: co byste měli vědět o provizi?
Máte v plánu prodat byt či dům, ale nevíte, zda je lepší zvolit prodej na vlastní pěst anebo přes realitní kancelář? Bojíte se, že jsou provize strašně přemrštěné? Přečtěte si, co vše je do nich zahrnuto.
-
Syndrom nemocných domů (10)
Nemocné domy, ve kterých se většina lidí roznemůže, a trpí SBS (sick building syndrome), někdo samozřejmě také vymýšlí, navrhuje a kreslí. Pojďme se nyní podívat na problém z hlediska architektury.
-
Vyvlastnění majetku v 21. století? Ano, pokud jste bílý farmář v JAR...
Vláda JAR schválila změnu ústavy, která bílým farmářům ukrojí velkou část pozemků. Jedná se o nápravu křivd z minulosti, nebo sprostou krádež za bílého dne?
-
Daně: které, kdy a proč zaplatit?
Všichni se s daněmi v nějaké formě setkáváme. Ať už vyděláváme a platíme daň z příjmů, zdravotní a sociální pojištění, anebo skočíme do obchodu pro nákup. Tam na nás číhá daň z přidané hodnoty (DPH). Ten, kdo vlastní auto, ho potřebuje něčím živit, takže se pravděpodobně nevyhne dani spotřební, která zatěžuje pohonné hmoty, ale také tabák, nebo alkohol.
-
Převádíme majetek na potomky
Někteří lidé majetek neřeší, ti prozíravější vědí, že někdy mezi příbuznými přináší hádky. A proto o jeho rozdělení rozhodnou i přesto, že jejich potomci tvrdí, že je to zbytečné a není to třeba. Takové rozhodnutí je jisté moudré a ušetří dlouhé a zbytečné hádky po smrti majitelů.
-
Daň z nabytí nemovitých věcí z ceny bez DPH i u nabyvatele
Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu změnil dosud ustálenou praxi při stanovení daně z nabytí nemovitých věcí. V návaznosti na tento rozsudek se pro stanovení daně jako cena sjednaná použije cena bez DPH. Doposud to ale platilo pouze v případech, kdy byl poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí převodce. Nyní se bude dle finanční správy nová metodika aplikovat i na případy, kdy je poplatníkem nabyvatel.
-
Daň z nabytí nemovitých věcí z ceny bez DPH
Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu změnil dosud ustálenou praxi při stanovení daně z nabytí nemovitých věcí. Nyní se bere pro stanovení daně jako cena sjednaná, cena bez DPH. V jakých případech může poplatník podat dodatečné daňové přiznání a požadovat část zaplacené daně zpět informuje následující článek.
-
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Ceny nemovitostí rostou, což mnoho lidí inspirovalo v předchozích letech k nákupu nemovitosti jako investice. V Praze například jsou ceny nemovitostí vyšší o 45 % oproti roku 2010. Je ale otázkou, jestli to náhodou není jen bublina. A nevyplatilo by se právě teď nemovitost drženou jako investici prodat?
-
To nejlepší z poradny: vše, co potřebujete vědět o nemovitostech
Nevíte, jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti a co dělat s dědictvím starého domu po rodičích, který si dělíte se sourozenci? Odpovědi najdete v naší poradně. A nebo se rovnou zeptejte.
-
8 bodů nájemní smlouvy, které se nevyplatí přehlížet
Ne každý majitel pronájmu je milý, vstřícný a především čestný. Nájemníky by do jisté míry měla chránit dobře sepsaná smlouva. Co přesně by v ní mělo být?
-
Jak a kdy zaplatit daň z nemovitosti v roce 2017?
Jedinou daní, která se platí předem, je daň z nemovitosti. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti je tradičně posledního ledna, ale termín pro zaplacení daně je až v květnu (a listopadu). Takže už za měsíc a půl. Víte, jak můžete letos zaplatit daň z nemovitosti?
-
Koeficient 1,20 nebo 1,22? Rady k dani z nemovitých věcí na poslední chvíli
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí se přiblížil. Níže naleznete rady na poslední chvíli, jak se vypořádat s koeficientem u daně z jednotky (bytu) a dozvíte se o novince pro rok 2017 – zasílání informací poplatníkům emailem.
-
5 tipů, jak na hypotéku a financování bydlení v roce 2017
Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
-
6 nejčastějších otázek k dani z nemovitých věcí
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2017 se nezadržitelně blíží, je jím 31. leden. Odpovědi na nejčastější otázky související s touto daní vám přinášíme v tomto článku.
-
Nezapoměňte podat do 31. 1. přiznání k dani z nemovitých věcí
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí by neměli zapomenout podat zejména poplatníci, kteří v roce 2016 nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku. Také ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. Pokud jim ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, podají dílčí daňové přiznání. Pokud všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2016 pozbyli, doručí na finanční úřad písemné oznámení o této skutečnosti.
-
Novinka: Údaje pro platbu daně z nemovitých věcí na e-mail
Finanční správa zavádí pro poplatníky novou službu spočívající v zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail namísto složenky. Poplatník přihlášený k této službě obdrží na e-mail kompletní informaci s údaji pro placení daně.
-
Bude mít novela zákona o dani z nabytí vliv na ceny nemovitostí?
Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti. Jaké jsou nejdůležitější změny? Od kdy bude zákon nejspíše platit? A jak se promítne v oblasti poskytování hypoték a budou jím ovlivněny také ceny nemovitostí?
-
Dnes je poslední den pro zaplacení daně z nemovitých věcí
Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li její výše 5000 korun, je v uvedené lhůtě splatná najednou. Je-li vyšší než 5000 korun, je splatná ve dvou splátkách, ale poplatník ji může v uvedeném termínu zaplatit i najednou.
-
Daň z nemovitých věcí: na zaplacení zbývá týden
Zhruba čtvrtina Čechů bydlí ve vlastním bytě či domě. Češi chápou nákup nemovitostí i jako vhodnou investici – tři ze čtyř lidí by si za své peníze pořídili právě nemovitost. Přes 60 procent Čechů by investovalo do pořízení bytů na pronájem, dalších 45 procent by své peníze využilo k nákupu pozemků. Nákupem nemovitosti ale placení nekončí. Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.
-
Peníze ze stavebka půjde vybrat i bez opatrovnického soudu
Schvalovacím procesem úspěšně prošla novela zákona o stavebním spoření, která ruší povinnost schvalování výběru naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte. Dobrá zpráva jak pro rodiče, tak stavební spořitelny. Co dalšího se chystá v oblasti úvěrů na bydlení a kdy začnou nová pravidla platit?
-
Změna u zdanění nemovitých věcí zařazených do obchodního majetku podnikatele
Od 1. ledna 2016 se vztahuje na podnikatele zapsané v obchodním rejstříku změna
u daně z nemovitých věcí. Nově musí zdanit sazbou pro podnikání ty stavby a jednotky, které mají zařazeny do svého obchodního majetku a dosud u nich tato sazba aplikována nebyla. Jde například o garáže postavené odděleně od obytných domů nebo budovy pro rodinnou rekreaci a ostatní zdanitelné stavby. Sazbě pro podnikání podléhají
i garáže ve vlastnictví bytových družstev vystavěné odděleně od obytných domů.
-
Daň z nemovitých věcí v roce 2016
Kdo si pořídil během roku 2015 vlastní nemovitost, ten musí do 1. února letošního roku podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Jak se daň vypočítává? Jaký je termín pro zaplacení daně?
-
Přiznání k dani z nemovitých věcí na poslední chvíli
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2015 se nezadržitelně blíží. Na jaké novinky v této oblasti si dát pozor a jak podat daňové přiznání na poslední chvíli informuje následující článek.
-
Platba daně z nemovitých věcí v otázkách a odpovědích
Nevíte si rady se zaplacením daně z nemovitých věcí? Následující článek vám odpoví na nejčastější dotazy týkající se této oblasti.
-
Finanční správa začne rozesílat složenky k zaplacení daně z nemovitých věcí
Dnem 2. června 2014 končí lhůta pro placení daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2014. Stejně jako v předchozích letech, zasílá Finanční správa České republiky i letos poplatníkům daně z nemovitých věcí složenky k placení této daně.
-
Posouzení daně při převodu nemovitosti bude provádět finanční úřad
Začátek nového roku 2014 byl charakterizován nezvykle velkým množstvím legislativních změn, které významně ovlivní denní život většiny obyvatel. Nejvýznamnější změnou je Nový občanský zákoník, na který se soustřeďuje nejvíce pozornosti, ale nelze přitom opomíjet i další významné nové zákony a podzákonní normy. Významnou novinkou, která se týká široké veřejnosti je nový zákon č. 340/2013 O nabytí nemovitostí a s ním související placení daně při převodu nemovitostí.
-
Jak dál s veřejným dluhem?
KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.
-
Zvýšení daně z nemovitých věcí u bytů
Novela zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (dále jen „ZDNV“) zavedla nový koeficient pro výpočet základu daně u některých bytů (jednotek). Kdy tento koeficient v daňovém přiznání použít objasní následující článek.
-
Novinky k přiznání k dani z nemovitých věcí
Jako jediné se podává přiznání k dani z nemovitých věcí (dříve k dani z nemovitostí) dopředu. Pokud jste koupili či zdědili v minulém roce nemovitost, máte do konce ledna povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí pro rok 2014. Jaké novinky by vám v této souvislosti neměly uniknout?
-
Daň z nemovitosti: daňové přiznání musejí nově podat i vlastníci, kteří dříve nemuseli
Nová legislativa týkající se daně z nemovitých věcí přináší povinnost podat daňové přiznání i části vlastníků, kteří ve zdaňovaném období nemovitost ani nenabyli ani nepozbyli.
-
Co týden dal? Kupující nebudou platit daň z nabytí nemovitosti
Senát tento čtvrtek zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.
-
Daň z nemovitostí zaplaťte do konce května!
Přiznání k dani z nemovitostí 2013 jsme již podali na konci ledna. Teď ale přichází čas daň z nemovitostí zaplatit. Připomínáme, že tak musíte učinit do pátku 31. 5. 2013. Jaké novinky a úskalí v této oblasti na nás čekají, shrnuje následující článek.
-
Daň z nemovitostí 2013 v otázkách a odpovědích
Přiznání k dani z nemovitostí se musí podat do konce ledna. Pokud si v této oblasti nevíte rady, můžete se inspirovat několika skutečnými příklady.
-
Víte, kam podat přiznání k dani z nemovitostí?
V zákoně o dani z nemovitostí nedošlo pro rok 2013 k žádné novelizaci, ale přesto jsme se v této oblasti dočkali významných změn. Od 1. ledna 2013 totiž došlo k reorganizaci správy daně z nemovitostí. Pozitivní zprávou ale určitě je, že v konečném důsledku dojde u mnoha z nás k administrativnímu ulehčení při podávání přiznání k dani z nemovitostí.
-
Jak zaplatit správně daně?
Placení daně, ať už daně z příjmu fyzických osob nebo z nemovitosti se vyhne málo občanů. Od ledna 2013 dochází při placení daní ke změnám, na co si dát pozor, abychom daně finančnímu úřadu zaplatili řádně a včas?
-
Česká daňová správa od ledna 2013 v novém
Následujícím článek informuje o zásadních změnách v daňové správě, které nastanou v lednu 2013. Dochází k rozsáhlé reorganizaci české daňové správy.
-
Překlenovací úvěr pro mladé bez akontace
Je vám od 25 do 35 let a potřebujete řešit svou bytovou situaci? Potom program IMPULS od VSS KB může být pro Vás řešením.
-
Australský export pšenice klesne
Austrálie, druhý největší exportér pšenice, snížila z důvodu hrozby El Nina předpověď úrody pro tento rok o 14 procent na 20,5 mil. tun z 24 mil tun oznámených v březnu.
-
Sucho v Texasu ohrožuje bavlnu
Americká sklizeň bavlny bude možná nižší, než činí měsíc starý odhad ministerstva zemědělství ve výši 17,8 milionů žoků. Sucho panující v Texasu, největším domácím produkčním státem, by mohlo snížit letošní sklizeň až o 100 tisíc žoků (0,6 %).
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Čína nekoupí americkou pšenici
Cena pšenice zaznamenala v pátek největší propad za poslední tři týdny, když Čína odřekla polovinu dodávek z USA. Čínské mlýny cítí menší potřebu předzásobovat se v průběhu července a srpna, tedy v době, kdy probíhá domácí sklizeň.
-
Stavební výroba rostla ve všech typech výstavby
Celková stavební výroba v dubnu 2002 meziročně vzrostla reálně o 5,2 %, po vyloučení vlivu počtu pracovních dní ( v dubnu 2002 o 1 pracovní den více ) o 3,8 %.
-
Jak nejvýhodněji platit na dovolené?
Jak ušetřit na dovolené? Ještě v nedávné minulosti znamenala cesta do zahraničí příchod do banky, kde jste si automaticky vyměnili české koruny za cizí měnu. A placení bylo vyřešeno. V současnosti už máte možností, jak platit víc.
-
Stalo se na burze?
Obchodování na pražské burze bylo v pátek opět líné. Největší propad zažily akcie Českých Radiokomunikací, které jsou pod tlakem prodejní objednávky.