-
Co vědět o práci v důchodu v 9 bodech?
Mnozí penzisté chtějí i po dosažení řádného důchodového věku pracovat. Jaké podmínky pro ně platí? Jaký vliv má práce v důchodovém věku na starobní důchod? A co daně?
-
Kdy je výhodnější jednotná paušální daň a kdy paušální výdaje v daňovém přiznání
Přihlásili jste se k paušální dani? Nebo byste se příští rok přihlásit chtěli, protože si myslíte, že byste ušetřili? Podívejme se společně na srovnání, komu se vyplatí „paušálka“ a komu paušální výdaje v daňovém přiznání.
-
Předčasní důchodci a daňové přiznání za rok 2023
I když je výdělek předčasných důchodců do dosažení řádného důchodového věku značně omezen, budou mít za rok 2023 mnozí předčasní důchodci povinnost podat daňové přiznání. Jaké jsou nejčastější důvody? Kdy se předčasným důchodcům vyplatí dobrovolné podání daňového přiznání?
-
Na které dani zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce?
Sazby daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění se liší a záleží také na dalších okolnostech, takže v praxi odvede každý živnostník a podnikatel nejvyšší sumu na jiné z těchto tří daní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jaké jsou termíny pro podání přiznání k dani z příjmů v roce 2024?
Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání daňového přiznání na poslední chvíli, a někdy dokonce podání formuláře na nesprávný finanční úřad. Jak se chyb vyvarovat?
-
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Při vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.
-
Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
-
Roční zúčtování daně: k čemu vám je sleva a kdo ušetří nejvíc
Roční zúčtování daně je obdoba daňového přiznání pro zaměstnané. Je to forma zúčtování zaplacených daní za kalendářní rok, kterou pro zaměstnance dělá mzdová účtárna zaměstnavatele.
-
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste to donesli na mzdovku?
Pokud máte děti a ve mzdě si uplatňujete daňová zvýhodnění na děti, nezapomeňte na to, že musíte do mzdové účtárny doručit tzv. prohlášení druhého z poplatníků. Musíte tak činit každoročně?
-
Přehled změn v DPH od roku 2024. Pocítí je všichni
V rámci konsolidačního balíčku dochází ke změnám v oblasti DPH. U čeho se sazby zvyšují a kde se naopak snižují?
-
Proč není zdanění práce nejvyšší u zaměstnanců s nadstandardními příjmy?
Česko patří mezi země s nízkými rozdíly ve zdanění práce v závislosti na výši hrubé mzdy. Zdanění u nadstandardních mezd je v Česku příznivé. Podívejme se na praktické příklady.
-
Příklady, co je třeba vědět o měsíčním daňovém bonusu
Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus a o tuto částku mají vyšší čistou měsíční mzdu. Lze čerpat daňový bonus při práci na zkrácený úvazek? Jak je to v případě práce pouze po část roku? Jaký je roční příjmový limit pro roční daňový bonus za rok 2023?
-
Příklady, kdy vám výdělek navíc může snížit čistý příjem
Chystáte se přijmout přivýdělek nebo lépe placené pracovní místo? V praxi dochází k situacím, že z důvodu vyššího hrubého příjmu klesá čistý příjem. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady, kdy je vhodné buď výraznější zvýšení příjmu, nebo ponechání současného příjmu.
-
Co se kvůli ozdravnému balíčku změní u daňových slev
Konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Bude se zdražovat a mnohým také zůstane kvůli daním méně peněz. Co se změní?
-
Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?
V jakém formátu musíte zaslat přílohy k elektronickému daňovému přiznání na Finanční správu? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?
-
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Úroky zaplacené za úvěry na bydlení, pokud nemovitost používáte pro bytovou potřebu svou nebo svých blízkých, si můžete uplatnit jako odečitatelnou položku na daních z příjmů až do částky 300 000 Kč. Taková je teorie, jak barevná je ale praxe života? A kdo všechno si odečet uplatnit může a kdo už nemůže?
-
O jaké položky si můžete snížit základ daně z příjmů za rok 2022?
Vyplňujete letos daňové přiznání? Nezapomeňte si odečíst úroky z hypoték, dary a příspěvky odborovým organizacím. Ušetřit tak můžete několik tisíc korun, které vám stát na daních vrátí.
-
Praktické příklady, kdy získáte daňový bonus za rok 2022
Někteří daňoví poplatníci neplatí za rok 2022 nic na dani z příjmů, a ještě peníze od státu formou daňového bonusu dostanou. Podívejme se v praktických příkladech, kdy obdrží daňový bonus zaměstnanci a OSVČ. A proč při velmi nízkých příjmech nárok na daňový bonus nevzniká?
-
Daňové zvýhodnění na děti za rok 2022 v příkladech
Rodinnou daňovou povinnost výrazně snižuje daňové zvýhodnění na děti. Podívejme se v praktických příkladech, jak postupuje zaměstnanec, OSVČ a kdo má nárok na roční daňový bonus.
-
Na co si dát pozor při souběhu dohod
Hledáte si přivýdělek prostřednictvím nějaké brigády? Můžete jich mít několik? Ano, ale v takovém případě si budete muset ohlídat určité povinnosti.
-
Před dvěma lety se zrušila daň z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí nemovitosti se před dvěma lety zrušila. Jaká vlastně byla a kdy se platila?
-
Dnes je poslední den, kdy podat daňové přiznání elektronicky. Jak na to?
Pokud podáváte daňové přiznání elektronickou cestou, dnes je poslední den, kdy tak můžete učinit. Pojďme se společně podívat, jakými způsoby jej můžete odevzdat.
-
Jak a od kdy se změnily podmínky u daně z příjmu z prodeje nemovitosti?
Pokud prodáte nemovitost, hrozí, že peníze získané prodejem budete muset zdanit. Kdy ale od zdanění budete osvobozeni? A jak to dopadlo s daní z nabytí nemovitých věcí anebo s odpočty úroků z hypotéky?
-
Musíte odvést DPH za reklamy na sociálních sítích?
Reklamy na sociálních sítích jsou v současné době neodmyslitelnou součástí každého internetového podnikání. Málokterý podnikatel však ví, že by za ně měl odvést DPH.
-
Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě zapomenutého podání kontrolního hlášení k DPH?
Od 1. 1. 2016 přibyla podnikatelům plátcům DPH další administrativní povinnost ve formě podání kontrolního hlášení k DPH. Podání takového hlášení má svá jasná pravidla a termíny. Za opožděné odeslání vám finanční úřad může vyčíslit tučnou pokutu.
-
Na co se připravit při zrušení registrace k DPH?
Již brzy se může zvýšit limit, který určuje podnikatelům povinnost registrace k DPH na 2 miliony korun. Mnozí živnostníci i firmy tak budou muset začít řešit rušení plátcovství DPH. Jak v takovém případě budou postupovat?
-
Mohou mít osoby v paušálním režimu další příjem?
Přihlásili jste se k paušální dani anebo o tom uvažujete do budoucna? Je nutné, abyste nepodnikali prostřednictvím činnosti vedlejší? A jak je to s dalšími příjmy?
-
Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
-
Jak vyplní daňové přiznání OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál?
Loni jste prvně začali podnikat a letos vás čeká oficiálně vaše první daňové přiznání? Pokud se na jeho vyplnění vrháte sami, pojďte se společně podívat, jak na to.
-
Využijte možnosti snížení daňového základu o nezdanitelné položky daně
Ještě jste nepodali daňové přiznání? Neplaťte na daních z příjmů více než musíte. Pro snížení základu daně využijte práva na odpočet o nezdanitelné položky.
-
Snížení základů daně z příjmů o poskytnuté dary na dobročinné účely
Fyzické i právnické osoby mají nárok na odpočet ze základu daně z příjmů díky poskytnutým darům neboli bezúplatným plněním. Kdo může být příjemcem daru a jaké jsou maximální limity odpočtů?
-
Jak uplatnit odpočet životního pojištění v daních
Přispíváte si na soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si můžete příspěvky uplatnit v daních, a snížit si tak daňovou povinnost. Co k tomu potřebujete vědět?
-
Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?
Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?
-
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
-
Nejdůležitější daňové a mzdové změny v roce 2022
Nástup roku 2022 s sebou nese řadu změn, které se projeví v daních, ale i čisté mzdě zaměstnanců. O jaké změny se nejvíce jedná a které se vám v podstatě nevyhnou?
-
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Pokud chcete mít vysoké daňové odpočty a od státu získat letos co nejvíc, tak máte nejvyšší čas vložit peníze na vaše stavební spoření, penzijko či životní pojištění. Kolik vložit na jednotlivé finanční produkty, abyste měli nejvyšší státní příspěvek a nejvyšší daňové úlevy?
-
Zaměstnání v důchodu v příkladech
Ohledně zaměstnání v penzi panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybrané příklady, za jakých legislativních a daňových podmínek je možné v důchodu pracovat.
-
Už jste podali daňové přiznání? 3. května některým končí prodloužená lhůta
První termín daňového přiznání měl být letos 1. dubna u osob, které jej odevzdávaly v listinné podobě. Lhůta pro podání bez sankcí se však prodloužila do příštího pondělka. Do kdy musíte odevzdat elektronickou formu?
-
Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
-
Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.
-
Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
-
4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání
Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?
-
Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu
Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?
-
Kolik si můžete maximálně odečíst za hypotéku v příkladech
Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.
-
Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
-
Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?
-
5 příkladů, kdy obdrží nezaměstnaní daňovou vratku
Někteří občané se ocitli koncem letošního roku dočasně na úřadu práce, řadě z nich však vznikne nárok na daňovou vratku za rok 2020. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce 2020 navýšily, tudíž bude jejich využití pro mnoho živnostníků výhodnější, než uplatnit reálné výdaje.
-
Zaplatili jste si školení nebo kvalifikační kurz? Nezapomeňte si to odečíst z daní
Pakliže jste během roku absolvovali nějaký kvalifikační kurz, jehož smyslem bylo rozšíření znalostí potřebných k výkonu vaší práce, vzniká vám za určitých okolností nárok na daňovou úlevu. Můžete jej totiž zahrnout mezi takzvané nezdanitelné položky, a o to méně peněz posléze odevzdat státu formou daní. Jak postupovat a jaká konkrétní kritéria musíte splňovat, se dozvíte na následujících řádcích.
-
Jak je to s odpočty na pojistném na zdravotním pojištění?
Zajímá vás, co to jsou odpočty na pojistném u veřejného zdravotního pojištění? Nemůže se to nějakým způsobem týkat vás? Přečtěte si, o co se jedná.
-
Daňový odpočet úroků z hypotéky - bude zrušen, či ne?
Vláda avizovala, že se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí se zruší rovněž daňový odpočet úroků z hypotečních úvěrů. Jakých úvěrů se má tato změna týkat? A budou opravdu daňové odpočty zrušeny?
-
Kdo se zrušením daně z nabytí nemovitosti přijde o peníze?
Zrušení daně z nabytí nemovitostí je stále velké téma. Mnozí změnu vítají, jiným vadí kvůli odpočtům, které se zároveň s ní mají rušit také. Kdo si tedy tím, že daň nebude muset platit, pohorší?
-
7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky
Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.
-
Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.
-
Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo odpočet?
Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání, tak vás to většinou stojí peníze. Jak to napravit? A jak to napravit, když už je dávno po termínu?
-
Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?
Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.
-
5 nejčastějších otázek k odpočtům úroků z hypotéky a stavebního spoření
Termín pro podání daňového přiznání se rychle blíží, proto jsme se pro vás rozhodli shrnout to nejdůležitější, co je potřeba k tomu, abyste si mohli odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření od základu daně.
-
Příspěvky na penzijní připojištění, pojištění a spoření a daňový odpočet
Spoříte si každý měsíc na důchod? V takovém případě si svými příspěvky můžete snížit daňovou povinnost. O kolik a jakým způsobem?
-
Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
-
Změny ve slevách na dani v daňovém přiznání za rok 2019
Vyplňujete daňové přiznání za rok 2019? Jaké si můžete uplatnit daňové slevy? A jaké jsou změny oproti roku 2018?
-
9 důležitých daňových čísel za rok 2019
Při výkonu hlavní i vedlejší samostatné výdělečné činnosti je potřeba si splnit daňové povinnosti za rok 2019 a odevzdat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na důležitá daňová čísla roku 2019.
-
Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?
Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.
-
Jak ušetřit na daních? Darujte, vezměte si hypotéku nebo si zřiďte „penzijko“
Existuje mnoho (zcela legálních) způsobů, jak zoptimalizovat svoji daňovou povinnost. Jste-li zaměstnanec, můžete během roku ponížit platby záloh daně z příjmu o některé daňové slevy. V rámci ročního zúčtování k těmto slevám můžete připočíst ještě takzvané nezdanitelné části základu daně. Mezi ně patří například dary, úroky z hypotečního úvěru či pojistné na penzijní připojištění. Má to však svá pravidla.
-
Daně: odpisové skupiny určují, jak dlouho majetek odepisovat
Odpis je část vstupní ceny, kterou může daňový poplatník uplatnit jako daňově uznatelnou položku v jednom roce. Důležitým nástrojem pro daňové účetnictví jsou odpisové skupiny. Podle nich zjistíme, jak dlouho budeme majetek odepisovat. Podle zařazení do šesti skupin to může být tři až 50 let.
-
Co je dobré vědět o odpočtu DPH?
Neuplatňujete si odpočet z DPH? Děláte chybu. Zvyšujete si tím totiž náklady. Pojďme se společně podívat na to, kdy můžete uplatnit nárok na odpočet a jaké jsou nejčastější chyby, které podnikatelé dělají.
-
Zdanění práce v ČR je jedno z nejvyšších ze zemí OECD
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší díky zdanění práce o desítky procent. Zdanění práce zaměstnance s průměrnou mzdou v Česku je ze zemí OECD 7. nejvyšší. Ve kterých zemích je zdanění práce nejvyšší a ve kterých nejvyšší?
-
Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?
Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?
-
Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.
-
Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o daňovém přiznání
Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme užitečný seznam všech informací, které jsme o letošních daních napsali. Od toho, kdy to odevzdat, až po to, kdy to zaplatit.
-
9 omylů o daních v důchodu
Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.
-
Daňové přiznání se blíží, nezapomněli jste na něco?
Termín pro odevzdání daňového přiznání je v roce 2019 1. dubna. Máte už všechno vyplněno a připraveno k odevzdání? Určitě jste nezapomněli uplatnit nějakou slevu?
-
Víte o tom, že když jste loni zrušili životní pojištění, tak musíte letos podat daňové přiznání?
Předčasné zrušení životního pojištění během roku 2018 přináší daňové povinnosti a dodanění daňových odpočtů uplatněných v minulých letech a příspěvků zaměstnavatele. Jak se postupuje?
-
Poradna plná daňového přiznání
S blížícím se termínem daňového přiznání, který je letos v pondělí prvního dubna, se množí v naší poradně dotazy na daně z příjmu. Kdo musí přiznání podat, jaké příjmy je třeba uvést a jak je zdanit. Pojďme se společně podívat na některé dotazy.
-
Co si v insolvenci nemůžete uplatnit v daňovém přiznání?
Ocitli jste se v insolvenci a podléháte povinnosti podat daňové přiznání? Myslíte si, že vám z něj může i něco kápnout? Nebuďte si tak jistí…
-
7 věcí, co musíte vědět o vyplňování daňového přiznání
Budete letos odevzdávat daňové přiznání? Myslíte si, že nemusíte? Abyste náhodou nebyli na omylu. V některých případech se netýká jen živnostníků. Pojďme se tedy společně podívat, co byste o vyplnění daňového přiznání rozhodně měli vědět.
-
7 případů, kdy za vás zaměstnavatel bohužel neprovede roční zúčtování daně
Během roku 2019 byla zaměstnancům odvedena z hrubé mzdy zálohová daň z příjmu. Za celý rok 2019 provede za většinu zaměstnanců mzdová účetní roční zúčtování daně. Ve kterých případech si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání za rok 2019?
-
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
I penzisté mohou za rok 2018 obdržet po provedeném ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání daňovou vratku. Za jakých podmínek? Podívejme na na několik praktických příkladů.
-
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.
-
O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?
Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.
-
6 příkladů, kdy slevu na manželku neuplatníte, nebo uplatníte, ale nic neušetříte
Daňovou povinnost může snížit sleva na manželku (manžela) až o 24 840 Kč, přičemž sleva na manželku (manžela) se uplatňuje v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Podívejme se na šest příkladů, kdy nelze slevu uplatnit.
-
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nemohou zaměstnat manželku (manžela). Pokud manželka (manžel) je v samostatné výdělečné činnosti aktivně zapojen, potom je nutná spolupráce. Jaké daňové povinnosti má spolupracující manželka? Jaká vysoká je daňová úspora?
-
10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
-
8 daňových nepravd
Daň z příjmů fyzických osob se platí nejenom z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti, ale i z pasivních příjmů. Podívejme se na vybraných osm nepřesností souvisejících s výpočtem a platbou daně z příjmu fyzických osob.
-
Kolik si stát vezme celkem na daních, když vy vyděláte 1 euro?
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší v členských zemích EU o desítky procent. Nejvyšší zdanění je ve Francii, kde zaměstnavatel musí u průměrné mzdy vynaložit 2,16 € na každé 1 €, které obdrží zaměstnanec na svůj účet. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
-
Do kdy uplatnit daňové slevy a zvýhodnění?
Daňové slevy a odečitatelné položky z daně z příjmu jsou příjemné. Snižují vám daňový základ, snižují vám samotné daně z příjmu a díky tomu zaplatíte státu méně. Víte ale, kdy můžete kterou slevu nebo daňový odečet uplatnit? Jaké jsou termíny, kdy odezdat veškerá potvrzení a kdy to řešit v účtárně?
-
7 daňových chyb studentů na letní brigádě
Mnozí studenti si během studia přivydělávají, nejvíce potom během letních měsíců. I pracující studenti však musí věnovat dostatečnou pozornost daňovým záležitostem. Jak neplatit zbytečně vyšší daně? Na co si dát pozor?
-
Stručný přehled: nejvýraznější změny i ve vaší peněžence pro rok 2018
Od 1. 1. 2018 se zvýšila minimální mzda. To ale není jediná zákonná úprava, která možná přinesla víc peněz do vaší letošní peněženky. Podívejte se s námi na nejvýraznější daňové a další změny nejen v sociálním systému. V článku najdete i odkazy na podrobnější informace.
-
Kde mohou studenti nejlépe naspořit peníze?
Jste studenty s nízkými příjmy a chtěli byste si nějaké peníze naspořit? Např. na první bydlení, vybavení bytu anebo třeba na svatbu? Srovnali jsme pro vás nejvýhodnější bankovní produkty.
-
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Jak se daní hrubá mzda v Čechách a jak na Slovensku? Podívejme se na praktický příklad výpočtu čisté mzdy a srovnejme daňové systémy obou zemí pro rok 2018.
-
8 případů, kdy zaměstnanec dostane daňovou vratku za rok 2017
Po provedení ročního zúčtování daně za rok 2017 obdrží někteří zaměstnanci část zaplacené daně z příjmu během roku zpět. Podívejme se na osm příkladů, kdy vznikne nárok na daňovou vratku.
-
4 věci, které si pamatujte o daňové slevě na poplatníka
Z důvodu uplatňování daňové slevy na poplatníka neplatí někteří zaměstnanci žádnou daň z příjmu a při práci pouze po část roku může vzniknout nárok na daňovou vratku. Za celý kalendářní rok činí daňová sleva na poplatníka 24 840 Kč. Zaměstnanci ji mohou uplatňovat měsíčně. Podívejme se na praktické příklady.
-
6 výhod, které mají zaměstnanci na rozdíl od OSVČ
Uvažujete o tom, jestli je lepší zůstat zaměstnancem, anebo si raději zřídit živnostenský list? Být nezávislým láká každého z nás, ale i svoboda může mít své nevýhody. Jaké to jsou?
-
35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?
Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?
-
7 daňových změn pro rok 2018 k horšímu
Přestože se pro rok 2018 nemění sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění ani zdravotního pojištění, tak zaplatí někteří občané na některé z povinných daní více než v roce 2017. Podívejme se na vybraných 7 nepříznivých daňových změn.
-
Kdy máte nárok na vrácení daně?
Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
-
Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?
Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?
-
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jste si jisti, že nemusíte podat daňové přiznání?
Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 je do pondělí 3. dubna. Daňové přiznání přitom musí v některých případech podat i lidé, kteří by to nečekali. Podívejme se na některé praktické příklady.
-
Uplatněte si všechny daňové odpočty
Díky daňovým odpočtům je možné zaplatit na dani z příjmu za rok 2016 až o desetitisíce méně. Jaké daňové odpočty a za jakých podmínek je možné uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016?
-
7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak uplatnit výdajový paušál v daňovém přiznání za rok 2016?
Mnohé osoby samostatně výdělečně činné uplatňují v daňovém přiznání výdaje paušálem. Při nízkých skutečných výdajích přináší výdajový paušál daňovou úsporu. Z důvodu jednoduchosti ho někdy využívají i OSVČ, které mají skutečné výdaje nepatrně vyšší než paušál. Jak se uplatňují výdajové paušály v daňovém přiznání za rok 2016?
-
Jak (ne)ukončit životní pojištění?
Výpověď životního pojištění je třeba vždy důkladně zvážit. Při předčasném ukončení totiž vzniká povinnost dodanit uplatněné odpočty a rovněž zdanit případné příspěvky zaměstnavatele. Pokud finanční prostředky z pojistné smlouvy převedete na novou smlouvu, můžete se těmto ztrátám vyhnout. I tak ale o část peněz přijdete.
-
Letní brigáda a vrácení srážkové daně
Prázdninové měsíce nabízejí řadu možností, jak si přivydělat, zejména pak na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Jaké daně se platí z přivýdělku? A kdy je možné obdržet sraženou daň z dohody o provedení práce zpět?
-
Daňový odpočet za životní pojištění loni klesl, průměrně činil 7427 Kč
Pojišťovny letos rozeslaly klientům 2,12 milionu potvrzení o zaplaceném pojistném za rok 2015, díky kterým si klienti mohli snížit daňový základ v průměru o 7 427 Kč. Počet smluv, které splnily podmínku daňové uznatelnosti, se meziročně díky legislativním změnám snížil téměř o milion. Jen každý devátý klient upltňuje maximální odpočet 12 000 Kč.
-
Finanční výhody manželství
Pouze při uzavření manželství je možné čerpat některé daňové nebo důchodové výhody. Podívejme se na některé vybrané finanční výhody, které uzavření manželství přináší.
-
Sedm jednoduchých triků, jak zaplatit méně na daních
Dva lidé se stejným příjmem mohou mít odlišnou daňovou povinnost až o desetitisíce korun. Jak je to možné? Výši daně neovlivňuje pouze sazba daně z příjmu, ale i způsob stanovení výdajů, rozsah uplatněných daňových odpočtů a slev. Na co při vyplňování daňového přiznání nezapomenout?
-
Znáte tyto finty, jak zaplatit méně na daních?
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
-
Tohle všechno si můžete odečíst z daní a zaplatit méně, podívejte se
Daň z příjmu fyzických osob za rok 2015 se počítá z daňového základu sníženého o nezdanitelné položky. Při uplatnění daňových odpočtů je daňová povinnost o tisícikoruny nižší. Rozhodně se tedy nevyplácí na některý daňový odpočet zapomenout.
-
Šestkrát stejný příjem a jiný výpočet zdravotního pojištění
Přestože při výpočtu zdravotního pojištění nelze uplatňovat daňové slevy a daňové odpočty a sazba zdravotního pojištění je stejná, tak se výpočet zdravotního pojištění u zaměstnance a OSVČ liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na šest praktických výpočtů při měsíčním příjmu 9 000 Kč.
-
Daňové odpočty zaměstnanců za rok 2015
Zaměstnanci, za které bude provádět zaměstnavatel roční zúčtování daně za rok 2015, mohou obdržet daňovou vratku, jestliže využijí některý z daňových odpočtů. Jaké daňové odpočty lze využít za rok 2015 a jaké doklady jsou potřeba?
-
Kdy musí i zaměstnanci podat daňové přiznání?
Většina zaměstnanců nemá daňové starosti, neboť daňové záležitosti za ně vyřídí jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. V některých případech však nemůže zaměstnavatel za zaměstnance provést roční zúčtování daně a zaměstnanci musí podat daňové přiznání. Podívejme se na praktické příklady.
-
Životní pojištění a sleva na dani za rok 2015
V daňovém přiznání za rok 2015 nebo v ročním zúčtování daně prováděném za zaměstnance zaměstnavatelem bude moci uplatnit daňový odpočet u životního pojištění méně občanů než v roce 2014. Důvodem je zpřísnění zákonných podmínek.
-
Zaměstnavatel vám přidal 1 000 Kč, o kolik si polepšíte?
Daňové zatížení zaměstnanců závisí na typu pracovního úvazku, výši mzdy a počtu uplatňovaných daňových slev. V praxi mohou obdržet zaměstnanci na svůj účet různě vysokou částku při stejném zvýšení mzdy nebo odměny od zaměstnavatele. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Pokladny OSSZ rozšíří své úřední dny
Podnikatelé mají do středy 1. dubna finančnímu úřadu podat daňové přiznání, zároveň mohou - a v praxi se tak děje často - podat také přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2014 na svou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ty z tohoto důvodu mimořádně otevřou své pokladny pro výběr pojistného na sociální zabezpečení, a to 31. 3., 2. 4., 28. 4. a 30. 4.
-
Jak se počítá solidární daň za rok 2014?
Všichni zaměstnanci a OSVČ s vyššími příjmy odvádějí i v roce 2014 takzvanou solidární daň. Ta za loňský rok činí 7 % z příjmu nad 1 245 216 Kč.
-
Víc než polovina firem v posledních třech letech zažila daňovou kontrolu
Daňovou kontrolu za poslední tři roky zažilo 56 % českých středních a velkých firem nad 50 zaměstnanců. V budoucnu se jejich počet může podle odborníků ještě výrazně zvýšit.
-
Jak vysoké platí Evropané daně?
V členských zemích EU je celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než v mimoevropských zemích. Jedním z důvodů je propracovanější sociální systém, který je finančně nákladnější. I mezi evropskými zeměmi jsou rozdíly. Podívejme se na ně.
-
Stejný příjem, různé zdanění
Zdanění se liší dle konkrétní životní situace. Pracovní kolegové mohou mít stejnou hrubou mzdu, přesto na bankovní účet obdrží rozdílné částky. Proto se zaměstnavatelé baví o hrubé mzdě, čistou mzdu mohou mít zaměstnanci rozdílnou, závisí na množství uplatnění daňových slev a odpočtů. Podívejme se na praktické příklady.
-
Zájem o vzdělávání pracovníků roste. Zaměstnavatelé do něj investují miliardy ročně
Vzdělávání zaměstnanců ve firmách nabývá na důležitosti. Přestože v něm v minulosti Česká republika zaostávala, dnes se může kvalitou a úrovní vzdělávacích procesů vyrovnat některým evropským zemím. Zájem o vzdělávání pracovníků ze strany zaměstnavatelů navíc stále roste. Podle odborníků do něj současné firmy investují až několik miliard korun ročně.
-
Kapitálová hodnota nebo odkupné? Nyní na tom nezáleží
Při předčasném ukončení smlouvy o životním pojištění je nutné dodanit dříve uplatněné daňové odpočty. Dodanění bylo do konce roku 2013 možné se vyhnout jen v případě, že byla převedena celá kapitálová hodnota pojištění na novou pojistnou smlouvu. Nově stačí převést peníze z ukončeného životního pojištění přímo na nové a vyhnout se sankcím.
-
Nejčastější chyby v daňových přiznáních
Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc. Zpracování a podání daňového přiznání se v některých případech vyplatí přenechat odborníkům.
-
I zaměstnanci neplatí daň z příjmu, kdy?
Stejně jako daň z příjmu fyzických osob neplatí některé OSVČ, tak ji neplatí ani někteří zaměstnanci. Využití daňových slev, daňového zvýhodnění a nezdanitelných položek je důvodem, proč i při nadprůměrné mzdě neplatí zaměstnanec nic na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na praktické příklady.
-
Co dělat, když si chcete odečíst pojistné?
Pojistné, které si platíte na životní pojištění, si můžete odečíst od základu daně. Je to jedna z možností, jak si snížit daňový základ a tím i zaplacenou daň z příjmů. Ať jste zaměstnanec nebo podnikatel, vězte, že si můžete ze základu daně odečíst zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění ve výši maximálně 12 000 Kč ročně.
-
Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce
V průběhu roku 2013 končí tříleté fixace hypoték z roku 2010 a pětileté fixace z roku 2008. Srovnáme-li průměrné úrokové sazby z těchto let s aktuálními úroky, zjistíme, že sazby jsou dnes až o 2,5 % níže. Úspora při refinancování se tak podle odborníků pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Přinášíme několik rad, které vám refinancování dostatečně přiblíží.
-
Co dělat, když chcete životní pojištění aneb proč ho uzavřít?
Životní pojištění představuje zajištění nejbližších, ale také spoření na důchod podpořené daňovými výhodami. Kdy je vhodné o tomto produktu uvažovat a kdy naopak není. Nepodléhejte iluzím prodejců o super výhodném spoření.
-
Zlatá bublina zvaná investiční životní pojištění
Věta, kterou dříve či později zaslechne každý finanční poradce: „Když už si platím pojištění, ať z toho taky něco mám.“ Marketingový poradce se může radovat, neboť původně reklamní slogan pojišťoven se dostal do podvědomí lidí natolik, že jej nyní již sami opakují. Otázkou ovšem je, jak to s tím „ať z toho taky něco mám“, vlastně je doopravdy.
-
Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky
Výpověď pojistné smlouvy předčasně se zpravidla nevyplatí. Musíte totiž dodanit uplatněné odpočty, zdanit příspěvky zaměstnavatele i případné výnosy.
-
Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
-
Daňové slevy pod lupou
Daňové slevy přímo snižují daňovou povinnost. Při jejich uplatnění může být daňová povinnost nulová. Jaké daňové slevy a za jakých podmínek je můžete uplatnit v daňovém přiznání za rok 2012?
-
Daňové perličky
Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
-
Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím
Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.
-
Předčasné rušení pojistek přináší daňové nevýhody
Uzavření každého finančního produktu je potřeba velmi dobře promyslet. Při předčasném ukončení penzijního připojištění nebo životního pojištění je nutné počítat se ztrátami nebo doplacením daně. Jak postupovat?
-
Pojištění života životním pojištěním. Je dobrým rozhodnutím?
Obvykle životní pojištění a připojištění chrání před finanční nestabilitou v době pracovní neschopnosti, úrazu s trvalými následky, ztráty zaměstnání nebo živitele, smrti a jiných.
-
Kdo si může snížit daňovou povinnost daňovým zvýhodněním na děti?
Děti jsou to nejcennější co máme. Daňovým zvýhodněním si může rodič dětí, které s ním žijí v domácnosti, snížit daňovou povinnost. Kdo má na něj nárok?
-
Přestup k jiné pojišťovně neexistuje
Chcete předčasně vypovědět smlouvu o životním pojištění? Pak vězte, že se to nikdy nevyplatí. Tím spíše u těch, kdo si uplatňovali zaplacené pojistné jako nezdanitelnou část základu daně. Ukončíte-li předčasně smlouvu, musíte dodanit.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
US trhy si udržují zhodnocení z počátku seance
Všechny tržní indexy začaly tento týden v plusových hodnotách a také se v nich doposud drží, přičemž neustále posilují. Navzdory tomu, že minulý týden byl čtvrtým v řadě, ve kterém Nasdaq Composite oslabil, schopnost indexu stabilizovat se při páteční seanci...
-
Do Polska za windsurfingem!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Akcie na amerických trzích během čtvrtečního večera neprodloužily pozitivní odpolední náladu investorů a opět klesaly. Důvodem tohoto poklesu se zdá být kritická situace mezi Indií a Pákistánem a také obava amerických národohospodářů z oslabujícího dolaru, který by mohl pozastavit současné hospodářské oživení.
-
Můžu si uzavřít více smluv o penzijním připojištění?
Máte uzavřeny dvě smlouvy o stavebním spoření? Chcete si na stáří naspořit hodně peněz? Napadlo Vás uzavřít také dvě smlouvy o penzijním připojištění. A může se to vůbec?
-
Víte kolik měsíčně platíte státu na daních?
Také jste podlehli iluzi, že Vám stát nechává sedmdesát procent z Vašeho výdělku? Opak je pravdou, oněch 20 až 30 procent, které si stát strhne z výplatní pásky, je jen vrchol ledovce. Ve skutečnosti zaplatíte státu až sedmdesát procent z Vašeho celkového výdělku! Daně totiž neplatíte pouze jednou za měsíc při výplatě, ale každý den, ať už jedete autem, kupujete si svačinu nebo jdete s přáteli na skleničku!
-
Valná hromada schválila závěrku
Na valné hromadě ČMHB byla schválena roční účetní závěrka za rok 2001 a byli zvoleni noví členové dozorčí rady.
-
Co udělá s mými úsporami případný přechod na euro?
Začátkem tohoto roku došlo v mnoha evropských zemích k přechodu na euro. V budoucnosti tento krok čeká pravděpodobně i nás. Chcete vědět co se bude dít se vašimi úsporami?
-
DAX znovu padá...
Německé akcie zaznamenaly již třetí ztrátový den z posledních čtyř obchodních seancí. Především technologické tituly podpořily tento pokles.