-
Informace o povinném ručení budou plně online. Co dělat, když vznikne mezera?
Od 1. října 2024 by měla být funkční nová databáze České kanceláře pojistitelů, do které se budou online přenášet data o sjednání povinného ručení. Pojišťovny budou nově povinny předávat informace o vzniku nových smluv, změnách a zánicích.
-
Do kdy musí mít vaše dítě autosedačku?
Autosedačky jsou určeny pro přepravu dětí autem. Zákon jasně vymezuje, do kdy je budete muset používat. Kdy tedy budete moci s dětmi jezdit bez autosedačky?
-
Co všechno kryje povinné ručení a kdy pojišťovna škodu platit nemusí
Zákon říká, že pojišťovna z povinného ručení hradí poškozeným či jejich pozůstalým újmu na životě a zdraví, dále poškozeným kompenzuje ušlý zisk, některé právní a soudní výlohy a škodu na věcech nebo zdraví zvířete. Co ale musely soudy ohledně pojistného plnění k zákonu dovysvětlit na základě sporů pojišťoven s klienty?
-
Kdo si nemusí kupovat dálniční známku?
Dálniční známku nemusí mít každé vozidlo, které se prohání po D1. Některá auta se obejdou bez dálniční známky. Nepatří zrovna to vaše mezi ně?
-
Jak zjistím, že bude blokové čištění, a kdy mi (ne)odtáhnou auto
Jak můžete zjistit, že bude blokové čištění ve vaší ulici? Jak dlouho na něj musíte být předem upozornění a skutečně vám odtáhnou auto?
-
Jak na výměnu řidičáku v roce 2022? Můžete tento rok jezdit s propadlým řidičákem?
Pokud vám v nejbližší době končí platnost řidičského průkazu, je na čase si vyřídit nový. Co všechno budete muset pro nový řidičák udělat, kde vám ho vydají a budete k tomu potřebovat fotku?
-
Jak je to s reklamací ojetého automobilu
Koupili jste ojetý automobil a po nějaké době anebo dokonce hned po nákupu jste zjistili, že má nějaké skryté vady, o kterých jste nebyli předem informováni? Jak je to s reklamací?
-
Co kryje pojištění vozidla a kdy vám nezaplatí škodu?
Vyznáte se v pojistných podmínkách svého auta? Pokud ne anebo aktuálně nějaké druhy pojistek srovnáváte, podívejte se, co řešit při výběru a také na to, kdy vám i přes pojištění nebude nic proplaceno.
-
Jaké kroky je třeba podniknout po bouračce anebo srážce se zvěří?
Ne každý kvůli šoku během dopravní nehody anebo při srážce dokáže racionálně uvažovat a řešit situaci. Pojďme se proto společně podívat, jak byste se měli vůči sobě, policii a pojišťovně zachovat, pokud havarujete anebo srazíte na silnici zvěř.
-
Nabourali či ukradli vám auto u vaší práce? Máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele?
I když má auto skoro každý, zákoník práce ho nepovažuje za obvyklý dopravní prostředek do zaměstnání. A málokteré veřejné parkoviště je opravdu hlídané, platí se jen za místo k stání, ne ostrahu. Domoci se náhrady ukradeného nebo poškozeného vozidla na parkovišti před firmou nebo jinde je tak hodně těžké.
-
Jak se pojistit na dovolenou podle typu cesty?
Budete v blízké době cestovat do zahraničí? A pojedete autem anebo poletíte letadlem? Pojďte se podívat, co byste si pro všechny případy raději měli připojistit.
-
Co se může stát, když budete v zimě jezdit na letních gumách?
Přezouváte gumy anebo to neřešíte a jezdíte po celý rok pouze s jedním typem? Přečtěte si, co vás může čekat, pokud v zimě s letními pneumatikami způsobíte autonehodu a jak vysokou můžete dostat pokutu.
-
Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?
Plno Čechů vyráží v létě na dovolenou, a to vlastním autem. Rodinou a dovolenkovou idylu však může narušit dopravní nehoda v cizině. Jak se v takové situaci zachovat? A na co nezapomenout?
-
Ze zelené karty se stává bílá. Co to pro vás znamená?
U „zelené karty“ už nebude zelená barva povinností. Doklad se bude vydávat v bílé barvě. Nějakou dobu však budou fungovat obě varianty. Přečtěte si, co se mění.
-
Většina řidičů neaktualizuje havarijní pojistky. Zbytečně se připravují o tisíce korun ročně
Havarijní pojištění si aktualizuje pouze osm procent majitelů vozidel. Nejčastěji si cenu pojištění nechávají přepočítat lidé ve věku 36 až 45 let. Aktualizaci stávající smlouvy havarijního pojištění přitom nenechávají na poslední chvíli, většina si totiž přepočítá cenu nejpozději 43 dní před výročím smlouvy. Vyplývá to z aktuálních statistik portálu ePojisteni.cz.
-
Lze požadovat odškodné při havárii vozidel MHD?
Jezdíte do práce autobusem nebo tramvají? Mnohdy je to pohodlnější než stát v kolonách ve vlastním autě. Ale i ve vozech městské hromadné dopravy hrozí, že dojde k nehodě. A pokud budeme míst smůlu, můžeme se i zranit. Můžeme požadovat nějaké odškodné?
-
6 věcí, které možná nevíte o havarijním pojištění
Vyznáte se dobře v oblasti havarijního pojištění? Možná byste se raději měli raději podívat na těchto 7 věcí, které o něm možná nevíte.
-
Jak připravit auto na zimu
Už jste řádně připravili auto na zimu? Sněžit sice začalo teprve jen na horách, to ale ještě neznamená, že vozidlo nepotřebuje v období zimy pečlivou kontrolu a údržbu. Na co byste se tedy měli zaměřit? Životnost automobilu správným servisem můžete prodloužit i o několik sezón a nejen to.
-
I u nás bude možné získat dotace na elektromobil. Citigoe iV pak bude stát zhruba 230 tisíc
Česká republika sice zatím nemá zajímavé pobídky, které by zatraktivnily elektrifikovaná auta v očích zákazníků, nicméně několik dotačních výzev na nákup ekologicky šetrných vozů už proběhlo a teď se chystá další. V pořadí už pátá výzva odstartuje začátkem prosince a stát dá k dispozici padesát milionů korun.
-
Za jakých okolností můžete zrušit povinné ručení?
Zjistili jste, že jinde se platí za povinné ručení o dost méně než ve vašem případě? Chcete na pojištění automobilu ušetřit a přejít k jiné pojišťovně? Kdy je to možné a co k tomu budete potřebovat?
-
Co když srazíte autem nějaké zvíře?
Na podzim to není zas taková zvláštnost: před autem vám přeběhne divoké prase nebo srna. Jsou dvě možnosti, buď to ubrzdíte, nebo zvíře srazíte. Druhý případ ale může přijít pěkně draho, zvlášť pokud nejste speciálně připojištěni.
-
Policie ani „havarijko“ nic nevyřeší, poškození auta na parkovišti lze ale předejít. Jak na to?
Přeplněná parkoviště před obchodními domy, podzemní garáže i prostory vyhrazené k podélnému či kolmému stání na náměstí nebo jinde v centru patří mezi místa, kde již tradičně dochází k největšímu počtu dopravních nehod vůbec. Jejich následky zpravidla nebývají tak závažné, jako když dojde ke srážce dvou aut jedoucích po okreskách, přesto dokážou člověka pořádně namíchnout. Odškodnění se totiž dočkáte zpravidla jen zřídkakdy.
-
Kvíz: Povinná výbava osobního automobilu v ČR a zahraničí
Myslíte si, že máte přehled v tom, co spadá do povinné výbavy automobilu v ČR? Pokud ano, zkuste si otestovat i to, jestli se vyznáte v položkách, které s sebou musí vozit řidiči v zahraničí.
-
Co spadá do povinné výbavy koloběžky? A můžete s ní na chodník?
Koloběžky jsou čím dál více oblíbenější dopravní prostředek, ať už se bavíme o klasických nebo elektrických. Jenomže můžete s koloběžkou bez elektrického pohonu jezdit po chodníku? A podléhá vůbec povinné výbavě?
-
V jakých parkovacích zónách můžete nechat auto a kolik vás to bude stát?
Máte problém se vyznat v parkovacích zónách? Kde můžete bez problému zaparkovat a kde si za to budete muset zaplatit? Nabízíme rady a tipy, jak se vyznat v oblasti parkovacích zón ve městech.
-
Kvíz: jak se vyznáte v kódech krajů na SPZ?
Myslíte si, že se dobře vyznáte v kódech krajů, které jsou zobrazeny na státních poznávacích značkách? Přesvědčte se o svých znalostech v našem krátkém kvízu.
-
Co se stane v zahraničí, zůstane v zahraničí? V případě pokut to již několik let rozhodně neplatí
Časy, kdy pokuta z Chorvatska či jakékoliv jiné evropské země umístěná za stěračem vozu byla jen lehce nestandardní a snad i poněkud úsměvnou vzpomínkou na vaši letní dovolenou, jsou dávno pryč. Díky evropskému systému sdílení dat o řidičích dnes piráti silnic spravedlnosti už neuniknou. Pokud totiž v cizině poruší dopravní předpisy a nechají se přitom nachytat, přijde jim po několika dnech, případně týdnech obsílka. A budou-li ji ignorovat, mohou na své jednání škaredě doplatit.
-
Na jaké předpisy se připravit před cestou autem k moři? (2)
Jedete autem do zahraničí anebo rovnou k moři? V našem článku se dozvíte, na co byste si na silnici měli dát pozor v Řecku, Slovinsku a Španělsku.
-
Na jaké předpisy se připravit před cestou autem k moři? (1)
Jiný kraj, jiný mrav a platit to může i v dopravních předpisech. Plno lidí na cestu k moři volí místo letadla auto. Na silnicích pro vás vždy platí pravidla dané země. Na co si tedy dát pozor?
-
Co patří do povinné výbavy u motorky?
Motorka podobně jako automobil musí splňovat určitou povinnou výbavu, bez které by neměla vyrážet na silnice. Co mezi ni patří?
-
Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
Brzy nastane sezóna dovolených a výjezdů autem do zahraniční. Pojištění vozu před cestou do ciziny se může hodit každému motoristovi, protože za relativně nízkou částku vyjedete na dovolenou s klidem a dojedete zpět domů v bezpečí. Přečtěte si sedm základních věcí, na které byste si měli dát pozor před pojištěním auta do zahraniční.
-
Může si cizinec v ČR udělat řidičák?
Nejste občanem České republiky, ale dlouhodobě se zdržujete na našem území a chcete si zde udělat řidičský průkaz? A jde to vůbec?
-
Práva poškozených při dopravní nehodě: kdy se nevyplatí policii nevolat?
Možná věříte svému úsudku a při dopravní nehodě nezavoláte k řešení policii. Protože je škoda jasně pod 100 tisíc. A možná je to chyba.
-
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Víte, co vlastně znamená zkratka SUV? Sportovní užitkový vůz. Má ho každý čtvrtý řidič v ČR. A ledaskterý z nich ho také občas použije k vyjížďce do těžšího terénu, nebo na kopec s velkým úhlem stoupání. Riziko nehody je jistě vyšší. A co na to pojišťovny?
-
Budete na dovolené řídit? Nezapomeňte na mezinárodní řidičák
Plánujete v zahraničí jezdit autem? Pak byste měli zbystřit. Ne ve všech zemích vám totiž uznají běžný řidičský průkaz se znakem EU. V mnoha státech budou chtít ten mezinárodní.
-
Kdy vám v zahraničí seberou řidičák? V Německu i za jízdu na červenou
Zabavení řidičáku bývá nepříjemné už v rodné zemi, natož pak v zahraničí. Za jaké přestupky vám jeho zadržení může hrozit? A bude zákaz řízení z Německa platit i pro ČR?
-
SPZ na přání: na kolik vás vyjde vlastní poznávací značka?
Chtěli byste sobě anebo blízké osobě nechat vyrobit poznávací značku na přání, ale nevíte, co všechno to obnáší? Jsou na to přísná pravidla. A taky pořádný poplatek…
-
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Zima je tady, a tak se konečně můžeme vydat na hory. A pokud pojedeme autem, asi bychom neměli nechat nic náhodě.
-
Rizikoví šoféři mají pojištění dražší
Není snad u nás pojišťovna, která by nenaříkala, jak ztrátové je pro ni povinné ručení. Přesto ale nezdražují. Výjimkou jsou řidiči z velkých měst, se silnými vozy a ti bez zkušeností.
-
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Většina z nás se při hledání povinného ručení orientovala podle ceny. Jenže taková pojistka už nemusí být nejlepší. Optimální je dostat za slušnou cenu co nejširší pojistku.
-
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Elektromobily jsou vozy budoucnosti. Plno států dlouhodobě usiluje o snížení emisí a Čína dokonce hodlá zavést kvóty na výrobu nízkoemisních aut. Jak je to ale s cenou elektromobilů v Česku?
-
Ceny pohonných hmot stagnují, benzín stojí v průměru 29,55 Kč/l
Neustálé zdražování cen pohonných hmot dokáže potrápit nejednoho rodiče. Dobrou zprávou je, že alespoň nafta zlevnila. Jak ale dopadl benzín?
-
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Letadlo nesnášíte, v autobuse se vám nechce trávit fůra hodin, takže jste se rozhodli jet na dovolenou autem. I v cizí zemi ale můžete havarovat, nebo vám někdo z auta může ukrást věci. Co v takovém případě dělat?
-
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Kontroly na silnicích jsou čím dál častější, radary měří o
sto šest a pokut za špatnou jízdu neustále přibývá. A kvůli nadcházejícím
prázdninám bude hůř. Co je třeba mít u sebe, abyste byli v suchu?
-
Kdy vám pomůže asistenční služba zadarmo?
Měl to být docela pěkný výlet. Ale ochota auta poslouchat se vytratila a posádka se k radám, jak to opravit nějak nemá. Kdo tedy pomůže? Že by moje pojišťovna? I když mám jen povinné ručení?
-
Kdy se vyplatí havarijko?
Máte auto a končí vám právě platnost havarijního pojištění? Myslíte si, že je drahé a zbytečné, takže ho neprodloužíte? Máte-li na silnici dost štěstí, zbytečné je. Ale pokud vaše auto ještě stojí za pohled, přiblížíme situace, kdy se „havarijko“ vyplatí.
-
Jak ochránit vůz před nepřízní počasí nebo vandaly či zloději?
Počet osobních automobilů v České republice stále narůstá. Ke konci loňského roku Svaz dovozců automobilů evidoval přes 5,32 milionu automobilů, což je o 3 % více než v předchozím roce. Také počet nových vozů se dle Sdružení automobilového průmyslu meziročně navýšil o 8 %, tedy na 1,2 milionu. Podle odborníků se Češi stále více zajímají o způsoby, jak vůz ochránit nejen před nepřízní počasí, ale i vandaly či zloději.
-
Jak ukončit smlouvu o povinném ručení
Důvodů proč zrušit stávající povinné ručení může být celá řada. Z těch nejčastějších lze vyjmenovat změnu pojišťovny, prodej vozidla či jeho vyřazení nebo likvidace. Přečtěte si, jak v jednotlivých případech postupovat.
-
Co dělat při dopravní nehodě s cizincem?
Zejména v období letních dovolených navštíví ČR vyšší počet cizinců. Mnoho z nich do naší republiky přijíždí vlastním automobilem. Zvyšuje se tak riziko, že vás nabourá cizinec zahraničním vozidlem. Případná škoda bude kryta z povinného ručení viníka, avšak zjištění informací o zahraniční pojišťovně může být v některých případech komplikovanější.
-
Zvyšte si limity pojistného plnění z povinného ručení
Nový občanský zákoník změnil podstatným způsobem úpravu odškodnění újmy na zdraví a odškodnění pozůstalých, která umožňuje získat vyšší odškodnění. V rámci škodné události dopravní nehody by měl tedy motorista zvažovat, zda si nezvýšit limity pojistného plnění z povinného ručení.
-
Jízda s opilým řidičem: Máte nárok alespoň na část odškodnění?
Dnes se zaměříme na otázku nároku poškozeného při vědomé jízdě s opilým řidičem. Má poškozený vůbec nároku na náhradu škody na zdraví? Jakou lze předpokládat výši uplatněné spoluodpovědnosti pojišťovnou a jak rozhodují soudy?
-
Poctiví řidiči možná budou platit za nepoctivé
Členové Rozpočtového a Hospodářského výboru se budou 3. září zabývat poslaneckým návrhem na zrušení příspěvku nepojištěných motoristů do garančního fondu. Zatímco nepojištěným by tak odpadla povinnost přispívat na nepojištěné škody, chybějící finance by musely pojišťovny vybrat od poctivých pojištěných motoristů. Těm by se významně zdražilo povinné ručení. Souběžně se zrušením příspěvku nepojištěných by došlo i k prudkému nárůstu nepojištěných škod.
-
Dopravní nehoda s nepojištěným vozidlem
Na silnicích se pohybují tisíce nepojištěných vozidel, které ročně způsobí řadu dopravních nehod. Jakým způsobem se může poškozený domoci odškodnění dopravní nehody?
-
Růst cen nového povinného ručení
Mnoho dlouhých let jsme se těšili téměř neměnným cenám povinného ručení. To se však v tomto roce má změnit. Všechny pojišťovny na českém trhu hlásí zdražování, a to v rozpětí od sedmi do dvaceti procent. Nejvíce se tato situace dotkne těch, kteří mají v plánu letos uzavřít nové povinné ručení.
-
Co dělat, když chcete ručení u konkurence?
Povinné ručení musí mít každé vozidlo, se kterým chcete vyjet do silničního provozu. Každým rokem nám pojišťovny připravují překvapení změnami sazeb pro rozličné kategorie řidičů. Jak postupovat, když chcete pojišťovnu změnit?
-
Vyvarujte se chyb při změně vlastníka automobilu
Provozované vozidlo musí mít dle zákona sjednané povinné ručení, avšak řadě majitelů vzniklo při změně vlastníka nepojištěné období. Česká kancelář pojistitelů v posledních čtyřech letech zaregistrovala celkem 350 tisíc takových případů.
-
Jak ušetřit maximum díky bonusu z povinného ručení
Bonus bývá většinou klíčovým faktorem při stanovení výsledné ceny povinného ručení. Díky slevě za bezeškodní průběh lze na pojistném standardně ušetřit až polovinu, u některých pojišťoven dokonce 60 % ze základního pojistného. Přinášíme vám několik tipů, jak díky bonusu ušetřit za pojištění co nejvíce.
-
Povinné ručení bude zdražovat. Jak změnit pojišťovnu?
U povinného ručení je letos očekáváno další zdražování kvůli legislativním změnám. Jak moc se to reálně projeví v jeho cenách, záleží podle odborníků na každé pojišťovně. Kdo nechce mít dražší pojistku, měl by vědět, jak případně ukončit tu stávající. Lze tak učinit do měsíce od oznámení změny výše pojistného.
-
Hradec: ČKP je garantem u škod způsobených nepojištěným vozidlem
Jezdíte bez povinného ručení? Nebo jste měli dopravní nehodu s řidičem, který nemá uzavřené povinné ručení? Obě situace znamenají problémy navíc k již tak nepříjemné situaci dopravní nehody. S Jakubem Hradcem, výkonným ředitelem České kanceláře pojistitelů si však ukážeme správnou cestu řešení pro ochranu našich práv a především financí.
-
Stane se na burze?
Čeká nás další slabší otevření, které bude odrazem negativního vývoje v zahraničí. Jak hodně budou akcie ztrácet půdu pod nohama, bude záležet na přítomnosti nákupních objednávek....
-
Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Stabilní růst tržeb
V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
-
US trhy si udržují zhodnocení z počátku seance
Všechny tržní indexy začaly tento týden v plusových hodnotách a také se v nich doposud drží, přičemž neustále posilují. Navzdory tomu, že minulý týden byl čtvrtým v řadě, ve kterém Nasdaq Composite oslabil, schopnost indexu stabilizovat se při páteční seanci...
-
"Jablko nebo citron" aneb jak to dopadlo
Před časem jsme vás informovali o celostátní dopravně preventivní akci, která měla upozornit na problémy nedodržování rychlosti v obcích. A jak tato akce dopadla?
-
Spekulace a 8 % růst Českého Telecomu
Vstup do nového týdne burza zahájila neskromným růstem indexu PX-D o téměř 4 %. Nejvíce se dařilo Českému Telecomu, který byl podle očekávání provázen spekulacemi na dividendu a pozitivní nálada zahladila negativní trend minulého týdne.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Dveře krátkodobých spekulantů zůstávají zcela zavřené i dnes a obchodování na burze připomínalo spíše sváteční dny, kdy je nutné na trh vstupovat s nějakou myšlenkou a nikoliv jen se zájmem vozit se na denních výkyvech.
-
Stane se na burze?
Dnes se dá očekávat slabší otevření. Pokles telekomunikačních titulů ve světě by mohl přinést oslabení Českého telecomu, které ovšem nebude výrazné díky přítomnosti nákupních objednávek.