-
Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
-
Ruská válka bude stát ČR více než Slovensko či Německo. Proč? Kvůli koruně...
Česká koruna devalvuje, doplácí na válku na Ukrajině vyvolanou ruským agresorem. To s rostoucími cenami ropy i energií bude mít za následek růst cen a inflaci. Sveze se koruna s pádem rublu? A jak bude reagovat Česká národní banka? Jak může zdražování ovlivnit stát? Co všechno podraží?
-
Rubl zažívá (skoro)volný pád: bude z rublu bezcenný cár papíru?
Západní spojenci se rozhodli dříve vysmívané ekonomické sankce přeřadit na vyšší úroveň, což vrhá ruskou ekonomiku do víru inflace, pádu rublu, znehodnocení úspor a hlavně do ekonomické izolace a recese. Jaký je nyní kurz rublu a jaký to bude mít dopad na ceny zboží v Rusku?
-
Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.
-
Chci vrátit peníze od směnárny: odstoupení a lhůty
Půjdete si v blízké době vyměnit peníze do směnárny? Ne všude budete spokojení. Kurz určitě nebude výhodný u všech. Jak postupovat a co vás čeká, pokud chcete vrátit směněné peníze?
-
Od 1. října 2021 si za některé zásilky ze zahraničí připlatíte. Co musíte nově vyřizovat?
Ode dneška při nákupu z e-shopu mimo EU zaplatíte u většiny balíků navíc i DPH. Kromě toho musíte u všech takových zásilek podat i celní prohlášení. Pokud nechcete vyřizovat papíry sami, zaplatíte i za to.
-
Vybíráte peníze z bankomatu cizině?
Nestihli jste si vyměnit peníze v cizí měně na dovolenou a teď se blížíte k bankomatu, protože směnárnám mimo banky třeba moc nedůvěřujete. Bude výběr zadarmo, nebo na svou zapomnětlivost doplatíte?
-
Kde na dovolené zaplatíte eurem?
V České republice zatím eurem neplatíme. A bůhví, jestli vůbec někdy budeme. V 19 zemích EU ale euro mají a usnadní vám placení na dovolené. To ale není všechno, eurem můžete zaplatit i v několika dalších zemích.
-
Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž
I když se zahraniční dovolené prodávají za bezmála stejné ceny jako loni, v některých státech budeme mít s naší korunou větší kupní sílu, dostaneme za ni víc zboží.
-
K čemu je dobré vědět devizový kurz ČNB?
Devizový kurz je základní směnný kurz pro českou korunu, který určuje cenu české koruny při bezhotovostní směně. Výše devizového kurzu se odvíjí od výše devizového kurzu ČNB.
-
Hypotéky nejspíše podraží, jaké máte alternativy?
Česká národní banka poměrně často šlape žadatelům o hypoteční úvěr za krk. Omezuje možnosti poskytování hypoték a také zvyšuje úrokové míry. Jaké máte alternativy k hypotečnímu úvěru?
-
Jak se vyznat v kurzovním lístku aneb když každý sloupec uvádí jinou hodnotu
Valuty, devizy, prodej, nákup, střed, změna, množství. Takový je výčet položek, které obsahuje zpravidla každý kurzovní lístek nabízený bankou, směnárnou či nějakou jinou finanční institucí. Proč je však na první pohled tolik komplikovaný? Proč každý údaj ukazuje zcela jinou cifru a proč se tyto kurzy natolik odlišují od kurzů vyhlašovaných Českou národní bankou? Pakliže nevíte, odpovědi na tyto otázky naleznete na následujících řádcích.
-
Poslední vstupenky na MS světa v hokeji jsou od zítřka v prodeji!
Ve čtvrtek 28. února startuje poslední vlna prodeje vstupenek na MS v hokeji na Slovensku. Jak sehnat lístky a levné ubytování? A na kolik vás vyjde cesta autem, vlakem či autobusem?
-
Co můžeme čekat od kryptoměn v příštím roce?
Bitcoin letos nějak klesá, což moc investorů nepotěšilo. Čekají na další růst, dočkají se ho v dohledné době?
-
Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
Měnový kurz je jedna ze základních ekonomických veličin, se kterou se setkáváme často. Hlavně když jedeme na dovolenou a chceme vědět, kolik euro za kolik korun dostaneme. Víte ale o měnovém kurzu vše, co se vyplatí znát? Otestujte se.
-
Postoj k obchodní válce s Čínou se po volbách v USA nemění
V úterý proběhly ve Spojených státech volby a podle očekávání v Senátu většinu udrželi republikáni. Vesměs však zvítězili demokraté, když obsadili Sněmovnu reprezentantů a také v guvernérských volbách dokázali připravit republikány o čtyři státy.
-
Co vše právě teď ovlivňuje kurz koruny k euru
V tuzemsku nejsledovanější měnový pár nejen pro české spotřebitele, ale také pro české i zahraniční společnosti, řeč je o měnovém páru EURCZK. Jaké je aktuální dění na tomto měnovém páru a co všechno ovlivňuje poslední dobou jeho vývoj.
-
Nejobchodovatelnější měny světa
Se kterými měnami se nejvíce obchoduje? Která měna zažívá oživení a která naopak ustupuje ze svých pozic? Jak jsou na tom euro, dolar, rubl či koruna?
-
Vyjde letos dovolená v cizině dráž, či levněji?
Ti, kteří se z dovolené v zahraničí vrátili, už to vědí. Pro ty, co se na ni chystají, to je příjemná zpráva: V oblíbených zemích na dovolené ušetříme.
-
Co je to úrok z prodlení v obchodněprávních vztazích a jak jej lze sjednat?
Rozlišujeme právní instituty „úroků“ a „úroků z prodlení“. Úrok z prodlení, stejně jako úrok, je příslušenstvím pohledávky. Z toho také vyplývá skutečnost, že se úrok z prodlení promlčuje současně s jistinou pohledávky. Neexistence smluvního ujednání o úroku z prodlení ještě neznamená, že věřitel na úrok z prodlení nemá nárok. V takovém případě se uplatní zákonná výše úroku z prodlení stanovená nařízením vlády.
-
4 věci, co nás naučila tento týden poradna
S postupným redesignem stránek došla řada i na poradnu. V novém kabátku se tak můžete zeptat třeba na daně, bydlení nebo spoření a zdarma dostanete odpověď od jednoho z našich odborníků.
-
ČNB zpřísnila svá doporučení. Získat úvěr bude těžší
Česká národní banka v souvislosti s publikací Zprávy o finanční stabilitě rozhodla o zavedení dalších dvou omezení v oblasti poskytování úvěrů. Od 1. října letošního roku bude kromě limitů LTV (poměr zástavní hodnoty nemovitosti vůči výši úvěru) sledovat i dodržování limitů pro posuzování zadluženosti žadatelů o úvěr. Jak se to projeví v dostupnosti hypoték?
-
Měníme peníze na dovolenou II: 7 triků směnáren
Triků směnáren je nespočet - dvojí kurzovní lístek, skryté poplatky, neplatné bankovky a další. Jak se jim bránit?
-
Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
-
Na kolik vás vyjde cesta na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji je letos v krásné zemi - Dánsku a lístky jsou cenově dostupné, Na kolik vás vyjde cesta autem či autobusem? Jaké jsou ceny letenek do Kodaně?
-
Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji se kvapem blíží. Letos se hraje v Dánsku a český tým hraje v kodaňské skupině. Na kolik vás vyjdou lístky na český tým či na finále? Kolik vás přibližně bude stát cesta? Kolik stojí ubytování?
-
Bude pokračovat spekulativní mánie kolem kryptoměn?
Kryptoměny v roce 2017 rozdrtily veškeré předpovědi a ovládly novinové titulky. Rok 2018 bude však pro tento dospívající obor mnohem složitější, přestože doteď rostl milníkovými skoky. Buď bude rozvíjející se trh s krypto aktivy „zničen“ nebo nadále poroste. Optimisté čekají, že se trh dostane až k bilionu USD, zatímco pesimisté předpokládají rostoucí vliv regulace a možná i přímý zákaz kryptoměn. To v případě, že se monetární orgány rozhodnou, že se tato oblast vymkla kontrole a představuje přímé ohrožené monopolu na peníze.
-
Zajímavé kryptoměny v roce 2017
Rok 2017 je ve znamení tvorby stovek nových kryptoměn. Nejznámější z nich jsou popsané v článku včetně jejich stručné charakteristiky a možného využití či obchodování.
-
ČNB sazby neměnila. Hypotéky se prodávají okolo 2 procent
Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v září na 2,20 %, vyplývá z aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE. Oproti loňskému roku se nyní hypotéky prodávají o 3 desetiny dráž. Kolik je to v přepočtu na koruny a jak se budou sazby vyvíjet dál?
-
Pronájem, nebo koupě? Realitní odborníci radí, podle čeho se rozhodovat v roce 2017
Při rozhodování, zda dnes preferovat pronájem, či koupi, stále u většiny z nás platí dogma, že nejlepší je investovat do vlastního. Toto tvrzení může být pravdivé, ale možné způsoby řešení bydlení jsou především otázkou peněz. Koupě přece jen vyžaduje finanční rezervu. A to i s ohledem na od letoška méně dostupné hypotéky. Navíc, v některých krajích se vyplatí spíše pronájem. Co vše zvážit a porovnat poradili odborníci z realitní sítě CENTURY 21.
-
Intervence podpořily exportéry na úkor ostatních. Jejich konec přinese levnější zboží i dovolenou
Česká národní banka (ČNB) na počátku dubna ukončila režim devizových intervencí, kterými oslabovala korunu kvůli riziku deflace. Jak se ukončení kurzového závazku projeví v našich peněženkách? Komu toto opatření pomohlo a komu nikoliv? Podle některých odborníků se na zisky exportérů složili všichni ostatní.
-
13 faktů, které vám řeknou vše o intervencích ČNB
V dubnu Česká národní banka ukončila po téměř 4 letech intervenční režim české koruny. Pojďme si shrnout vše, co bychom si měli o intervencích za slabou korunu pamatovat.
-
Pomohly intervence předejít deflaci a za jakou cenu?
Česká národní banka (ČNB) se rozhodla 7. listopadu 2013 začít používat kurz koruny jako další nástroj měnové politiky. V tento den koruna nečekaně oslabila proti euru o 4,85 procenta, když se v průběhu jedné hodiny skokově hnula z hodnoty 25,75 na 27,00 za euro. Kurzu české koruny proti euru trvalo přibližně rok a půl, než se pevně usadil na intervenční hladině 27,00.
-
Polovina exportérů očekává měsíc po konci intervencí kurz 26 Kč
Téměř polovina vývozních firem (46 pct) předpokládá, že kurz koruny se měsíc po ukončení intervencí České národní banky bude pohybovat v rozmezí od 26 do 26,50 Kč za euro. Nejvíc exportérů očekává konec kurzového závazku ve čtvrtek 13. dubna, poté co statistici zveřejní v pondělí údaj o inflaci za březen. Ukázal to průzkum Asociace exportérů. Zájem vývozců o zajištění proti neočekávanému pohybu kurzu koruny se letos prudce zvýšil.
-
Čeho všeho se dočkáme v roce 2017?
Evropská unie a Česká republika je v současné době ve fázi ekonomického růstu. Nezaměstnanost klesá, HDP roste a všeobecně se máme poslední tři roky pořád lépe. V roce 2017 nás ale čeká určitě spousta změn, které tohle všechno můžou změnit. Co všechno se může pokazit v roce 2017?
-
V letošním roce česká ekonomika rostla, na co se připravit v roce příštím?
Rok 2017 začne za pár dní, co od něj můžeme ekonomicky čekat? Česká republika dále poroste, bude se muset vypořádat s chybějící kvalifikovanou pracovní sílou, nejspíš se dočkáme pár politických změn v Evropě i ve světě a možná se změní i kurz české koruny.
-
Hypotéky opět v hledáčku ČNB. Některým typům úvěrů zvoní hrana
Česká národní banka plánuje zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Mimo povolený rámec budou hypotéky poskytované na celou hodnotu zajištěné nemovitosti – tzv. 100% hypotéky. Nová opatření se týkají také refinancování a úvěrů na pořízení nemovitosti k dalšímu pronájmu. Jaké budou dopady těchto opatření?
-
Tranzit do Ruska. ČNB monitoruje každého, kdo má finanční vazby na Kreml
Obraz ruského kapitálu v Česku není vůbec pěkný. „Vyvádějí se vysoké objemy finančních prostředků ze zahraničních společností, velmi často s ruskými vlastníky, kdy Česká republika měla sloužit jako tranzitní země pro převody do dalších, bezpečných destinací, jako je například Kypr,“ zaznělo v loňské výroční zprávě Finančního analytického útvaru (FAÚ).
-
Co týden dal? Podle Singera způsobilo oslabení koruny silnější růst ekonomiky
Díky oslabení koruny loni tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná inflace byla 0,3 procenta, uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Pokud by podle něj ČNB nepřistoupila k intervenci, vzrostla by česká ekonomika v roce 2014 pouze o 0,4 procenta a inflace by byla zhruba mínus dvě procenta.
-
ČNB ponechává úrokové sazby beze změny, potvrdila kurzový závazek
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.
-
Hledáte důvod pro oslabení EUR/USD?
Pro ty, kteří hledají důvod pro posílení USD vůči EUR, se kromě srovnání výnosů státních dluhopisů těchto dvou ekonomických celků momentálně nabízí i komparace odlišných rétorik jejich centrálních bank.
-
S intervencí ČNB nesouhlasí 43 % firem
S odstupem několika měsíců lze podrobněji zhodnotit vliv loňské listopadové intervence na ekonomické prostředí v České republice. Jak vnímají zásah ČNB a jeho dopady zkušení odborníci z řad finančních ředitelů a top managementu?
-
Česká ekonomika má nejhorší časy za sebou
Ekonomická situace České republiky by se měla v příštích čtvrtletích zlepšovat. V druhé polovině letošního roku se očekává mírný hospodářský růst. Hlavními činiteli, které budou odpovědné za úspěch, budou případné nové investiční příležitosti, tvorba fixního kapitálu (za poslední tři roky se jeho objem neměnil), předpokládaný růst spotřeby (vláda oznámila, že je tvrdší úsporná politika týkající se veřejných financí u konce) a vyšší objem exportu.
-
Stalo se na burze?
Na domácí burze pokračuje sestupný trend. I tentokrát nejvíce oslabily akcie Komerční banky. Při nejasném vývoji na zahraničních trzích redukuje svoji cenu. Dnešní propad na cenu 1570 Kč/ks láká již k nákupu.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Americké trhy dnes otevíraly pozitivně, když jejich hodnota dosáhla až 1% zhodnocení indexu Nasdaq. Nicméně poté došlo k přerušení růstového trendu výprodejemi dlouhých pozic.
-
Cena rýže razantně roste
Červencový kontraktní měsíc na rýži včera druhý den v řadě otevřel seanci gapem nahoru a v průběhu obchodování se vyšplhal do nejvyšších úrovní od konce ledna.
-
Růst zásob benzínu srazil cenu
V noci ze středy na čtvrtek našeho času vydal Americký ropný institut (API) svou pravidelnou zprávu o stavu ropných zásob ve Spojených státech.
-
Lze pojistit odcizení při odvodu peněžní hotovosti?
Odvádíte tržby v hotovosti do banky? Často zvažujete, že by se mohlo něco stát a vy byste mohli o své peníze přijít? Podívejme se na dotaz jednoho čtenáře.
-
Stane se na burze?
V dnešním tisku se objevily zprávy o tom, že Agrofert by mohl odstoupit od nákupu majoritního podílu v Unipetrolu. Tyto zprávy považujeme ze spekulace (včera přinášely média do značné míry protikladné zprávy) a investorům, kteří mají v tomto titulu pozice doporučujeme využít případného růstu kurzu a redukovat pozice. Mírný zájem bude panovat o akcie Čezu, který by měla postupně opustit nervozita z předchozích dní způsobená vybíráním zisků. Růst Českého Telecomu doporučujeme rovněž využít k prodejům pozic.
-
Dolar stále nejistý
Osud dolaru zůstává nejistý a pokračuje v range obchodování. USD/JPY. Včerejší prudký nárůst kurzu o téměř 100 bodů vystřídal postupný sestup na původní level 127,50.
-
Mírný růst amerických trhů
Americké trhy dnes zaznamenávaly během první poloviny obchodování rozdílné trendy, Nasdaq se dnes „plácá" okolo počátečních hodnot, naproti tomu Dow Jones se dnes drží v mírném růstu. Pohyb indexu Dow Jones je stimulován mírným nadšením investorů pro akcie společnosti Wal-Mart a dalších maloobchodních společností, které čerpají z neutichající poptávky amerických spotřebitelů.