-
Za porod letos můžete získat až 23 000 korun
Porodila jste v letošním roce? Nebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.
-
NKÚ zkritizoval efektivitu digitalizace na MPSV. Dnes už je to lepší, tvrdí resort
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se během kontrol zaměřoval na to, jak efektivně MPSV využívá finanční podporu na digitalizaci procesů, které by měly snižovat byrokratickou zátěž pro žadatele o dávky a důchody a zrychlovat proces vyřízení žádosti. Jaké jsou závěry z kontroly NKÚ?
-
Úřad práce nebude sledovat transakce na kontech žadatelů o dávky. Co dalšího z návrhu vypadlo?
Od poloviny roku 2025 by měla začít platit reforma sociálních dávek. Původní návrh MPSV se po proběhlém připomínkovém řízení změnil v několika oblastech. O které změny jde?
-
Rodiče pobírající přídavky na děti nebudou muset od září platit školkovné
S novým školním rokem končí povinnost platit školkovné pro rodiče, kteří pobírají přídavky na děti. Nově také stanovuje výši školkovného zřizovatel školky.
-
Aplikace Jenda očima uživatelů. Na vyřízení příspěvku na bydlení se čeká i několik měsíců
Dokládání podkladů pro přiznání nebo prodloužení dávky je přes aplikaci Jenda snazší než jít na Úřad práce osobně. Avšak často vyřízení dávky trvá mnohem déle. Problémy hlásí uživatelé především u příspěvku na bydlení.
-
Na kterých pobočkách České pošty nově požádáte o dávky?
Nově se začnou žádosti o sociální dávky podávat také na vybraných pobočkách České pošty. Již teď je možné využít pobočku v Liberci. V červenci se pak přidá několik dalších desítek poboček.
-
Když nevezmou vaše dítě do školky, obec vám za to zaplatí, schválila vláda
Obec bude muset rodičům dětí ze spádové oblasti podržet místo nejen ve školce, ale i v dětské skupině, rozhodla vláda. Pokud se tak nestane, bude jim muset zaplatit.
-
Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?
Na novou superdávku od státu budou mít nárok pracovně aktivní osoby a poté ještě osoby zranitelné. Ty nebudou muset vydělávat. Kdo tedy nebude muset pracovat, a přesto mu na dávku vznikne nárok?
-
Jak péče o děti ovlivňuje váš budoucí důchod
Úloha rodinné politiky stoupá ve většině vyspělých zemích světa. V posledních letech v Česku tak byla zavedena otcovská, zvýšila se částka rodičovského příspěvku a díky daňovému zvýhodnění platí rodiny s dětmi nižší daň z příjmů. Jak však ovlivňuje péče o děti budoucí výpočet starobního důchodu a důchodové podmínky?
-
Majetkový test u dávek je nepřípustný, připomínkují návrh ministerstva Nejvyšší soud i jiní
Na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který má za cíl sjednotit některé dávky sociální podpory do jedné, měly možnost reagovat ostatní státní instituce. Jak se vyjádřily k majetkovému testu, který má být součástí řízení žádosti o dávku?
-
OSVČ přijdou o vysoký příspěvek na bydlení, počítat se bude s celou průměrnou mzdou
V současné době dosáhnou některé i dobře vydělávající osoby samostatně výdělečně činné na celkem vysoký příspěvek na bydlení. To se však s novou sociální dávkou má změnit. Nově se totiž jako jejich příjem bude posuzovat nejméně 100 % průměrné mzdy.
-
Maximálně 200 tisíc. Tolik může mít jednotlivec naspořeno, pokud se rozhodne žádat o novou dávku
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo velkou reformu sociálních dávek. Jde o sloučení současných čtyř dávek do jedné. Velkou novinkou je také majetkový test, který se dosud dělal pouze u dávek hmotné nouze.
-
Nevídaná změna sociálních dávek slibuje bonus pracujícím a nulu těm, co se vezou
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.
-
Zůstali jste s dítětem sami? O jaké dávky můžete v takové situaci požádat
Situace, kdy se na každodenní péči o dítě podílí pouze jeden rodič, bývá obvykle náročná vzhledem k finanční situaci domácnosti. Obzvlášť když se druhý rodič o dítě nezajímá a nehradí ani výživné. Jaké dávky mohou pomoci v takových případech?
-
Deset případů, kdy rodina s dětmi nedosáhne na daňový bonus
Velmi efektivní finanční pomocí rodinám s dětmi je daňové zvýhodnění na děti. Některým rodičům dokonce vzniká nárok na daňový bonus. Podívejme se však na deset vybraných příkladů, kdy nelze daňový bonus obdržet.
-
Rodiče pobírající přídavek na dítě by neměli platit školkovné. Stát ho navíc zastropuje
Ministerstvo školství poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterou se stanovuje způsob výpočtu maximální výše úplaty za předškolní a zájmové vzdělávání, lidově takzvaně školkovného. Rovněž se také rozšíří okruh lidí, kteří budou od platby osvobozeni.
-
Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
-
Přídavky na děti vzrostou od 1. ledna 2023 o 200 Kč. Kdo na ně nově dosáhne?
Vláda přišla s konkrétními čísly ohledně růstu přídavků na děti, stejně tak s hodnotami růstu životního minima, díky kterému se rozšíří řada rodin pobírajících přídavky na děti. Jaká bude nová výše přídavků na dítě? Kdo bude moci žádat? V jaké legislativní fázi je novela o sociální podpoře zvyšující přídavky na děti?
-
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2023 nezvýší, zvýší se v průběhu roku 2023?
Rodičovský příspěvek činí 300 000 Kč a naposled vzrostl 1. ledna 2020. Od jara se mluví o jeho navýšení z důvodu rostoucích cen. Počítá ministerstvo s růstem rodičovského příspěvku?
-
Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?
Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?
-
Přídavek na dítě vzroste od 1. ledna 2023 o 30 %. Dosáhne na něj více rodin
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že od 1. ledna 2023 vzroste přídavek na dítě o 30 %. Je již návrh ministerstva schválen? Kolik dětí na něj má nárok? Nepatří vaše rodina mezi ně?
-
Čerpání nemocenského v souvislosti s porodem u OSVČ
Jste těhotná podnikatelka a nemáte nárok na mateřskou? Ani v takovém případě nemusíte úplně zůstat bez finančních prostředků. Co můžete čerpat?
-
Jak a kde žádat o mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč?
Jak zažádat o mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč? Jde to fyzicky i online. Podívejte se, jak snadno a rychle vyplníte žádost. Jak budete dokládat své příjmy? A kdo má na mimořádný příspěvek na dítě nárok?
-
Je možné žádat o mimořádný příspěvek na dítě, kdo na něj má nárok?
Podívejte se, kdo má nárok na mimořádný příspěvek ve výši 5000 Kč na dítě. Kde a jak o něj můžete žádat?
-
Jednorázový příspěvek odstartoval. Kdo už ho má a jak požádají ostatní?
Jednorázový příspěvek už mají první rodiče na účtech. Do kdy ho dostanou ostatní a jak o něj požádat?
-
Zvýší se životní minimum? Na kolik a co to ovlivní?
Životní, ale i existenční minimum se možná opět zvýší. Dnes by o tom měla rozhodnout vláda. O kolik vzroste a jaké dávky bude tento růst ovlivňovat?
-
Daňové zvýhodnění v příkladech
Velmi efektivní podporou rodin s dětmi je v Česku daňové zvýhodnění na děti. Každé zvýšení daňového zvýhodnění ihned rodinám s dětmi finančně pomáhá. Co je dobré o daňovém zvýhodnění vědět, se podíváme v několika praktických příkladech.
-
Od 1. dubna dosáhne na řadu dávek více lidí, patříte mezi ně? Které sociální dávky vzrostly?
Od 1. dubna 2022 vzrostlo životní a existenční minimum. Jak ovlivní srážky ze mzdy, přídavky na děti, porodné či příspěvek na bydlení? Změní se vyplacená výše těchto dávek? Kdo na tyto dávky nově dosáhne?
-
Životní a existenční minimum vzroste od 1. dubna 2022 o 10 %
Inflace donutila vládu jednat a zvýšit životní a existenční minimum o 10 %. K růstu dojde od 1. dubna 2022. Jaký to bude mít dopad na dávky? A co dalšího růst životního a existenčního minima ovlivní?
-
Kdy se vyplácí sociální dávky
Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
-
Na vyšší přídavky pro děti dosáhne od července více lidí, budete mezi nimi?
Přídavky pro děti se od 1. července 2021 výrazně zvýšily. Navíc zasáhne širší skupinu občanů, protože hranice příjmů pro uznání této dávky vzrostla. Kdo bude mít nově nárok na přídavky na děti? Jak a kdy o ně požádat a jaká je jejich výše?
-
Opět se usiluje o zvýšení přídavku na dítě. Kdo by mohl dostat víc?
Pobíráte přídavky na děti? Anebo jste na ně doposud nedosáhly? To se může změnit, pokud projde nový návrh zákona. Přídavky by pak mohly být nově vyšší a navíc na ně dosáhne mnohem více rodin s nezaopatřenými dětmi.
-
Jak se na těhotenství v zaměstnání dívá zákoník práce?
Těhotná žena v zaměstnání nesmí dostat výpověď. Je to ale skutečně pravda? Kdy tento fakt neplatí? A kterým pracím by se těhotná zaměstnankyně rozhodně měla podle zákoníku práce vyhnout?
-
Které dávky ovlivní růst životního minima?
Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %. Jak to ovlivní dávky sociální podpory - porodné, či přídavky na děti? Bude to mí pozitivní či negativní dopad?
-
Do první třídy: co všechno vás čeká první den ve škole jako rodiče
Příští týden začíná školní rok a z vašich malých dětí se stane najednou školák v první třídě. Do školy se jde poprvé v pondělí 2. září, aktovky už máte doma nachystané a plné školních potřeb. Jako rodiče novopečeného školáka na vás čeká spousta povinností spojených se začátkem školního roku. Na co se tedy připravit, pokud jdete s dětmi poprvé do školy?
-
Jak dlouho trvá vystavení rodného listu dítěte?
Očekáváte co nevidět příchod potomka a přemýšlíte, jak je to s vystavením rodného listu? Kdo v takové situaci bude jednat a jak dlouho bude vydání trvat?
-
Ještě jedno srovnání dětských účtů
Děti by měly vědět, že existují peníze a nic není zadarmo už v době, kdy se začínají seznamovat s prvními čísly. O pár let později už jim můžeme založit jejich vlastní konto a přispívat na něj.
-
Kdy může ředitel školy vypsat ředitelské volno
Dle školského zákona má každý ředitel základní i střední školy pravomoc vypsat školákům dny volna navíc. Kromě prázdnin a státních svátků tak děti nemusí do školy ani během tzv. ředitelského volna.
-
Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?
Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?
-
Můžou si prarodiče dát vnouče do daňového přiznání?
Protože rodiče pracují. Nebo protože se rodiče o děti nezajímají. A nebo je to prostě jen výhodnější pro všechny. Stále častěji se dědeček s babičkou starají o vnoučata. Každý den a místo školky a místo rodičů. Mají za to nárok na některé sociální dávky nebo daňové slevy?
-
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.
-
Kdy rodič od druhého dostává zálohu na výživné?
O tzv. záloze na výživné se příliš nemluví a většina matek, které pečují o dítě samy, o ní často nemá ani tušení. Kdy mají samoživitelky tedy na zálohu právo? A v jaké situaci?
-
Musí si Češi půjčovat na školní pomůcky pro děti?
Koupit výbavu pro děti do školy není nic levného. A financovat vysokoškoláka? To už vůbec. Kolik Čechů si letos na výdaje spojené se školou muselo půjčit?
-
Kdo bude mít nárok na sociální nebo ubytovací stipendium?
Nastupujete letos do nového akademického roku a máte obavy, že hlavní překážkou ve studiu budou peníze? V tom případě si nezapomeňte zjistit, zdali nemáte nárok na některé ze stipendií, které nabízí vaše škola.
-
Kolik vás bude stát návrat dětí do školy?
Kolik stojí školní pomůcky pro děti, které jdou do první, druhé a třetí třídy? Co všechno malí školáci potřebují a kolik vás to bude stát?
-
Otec dětí odmítá platit výživné. Co můžete dělat?
Už dlouho vám bývalý partner neposlal ani korunu na vaše společné děti? Odmítá platit výživné stanovené soudem? Podívejte se s námi, jaké jsou vaše možnosti.
-
Budete mít v roce 2018 nárok na porodné?
Očekáváte příchod potomka a hodila by se vám každá koruna? Nemáte moc peněz nazbyt a obáváte se, že po narození miminka přijde i pořádná finanční zátěž? V tom případě zjistěte, zdali máte nárok na porodné.
-
Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.
-
Dítě raději pojistěte. Jak na to?
Pokud máte potomka, jistě jste už mysleli na jeho pojištění. Dělá to totiž většina rodičů. Málokdo z nich ale ví, jakou pojistku pro své dítě vybrat. Přinášíme několik rad.
-
Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?
Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?
-
Jak stát podporuje rodiny s dětmi?
Pokud má někdo hluboko do kapsy, jsou to nejvíce mladé rodiny. Musí totiž většinou najednou řešit hodně věcí, které jsou spojeny právě s penězi, třeba bydlení. V poslední době se ale objevilo několik produktů, které jim alespoň trochu finančně uleví.
-
Kdy se internet stává pastí pro děti a teenagery?
Webový prohlížeč, e-mail, sociální sítě – málokdo se jim může vyhnout. Dnešní děti je berou jako samozřejmost a mnozí už se ve virtuálním světě orientují lépe než jejich rodiče. Mohou se tam ale setkat nejen s nežádoucím sexuálním obsahem, ale i dalšími nebezpečími.
-
Jak stát podporuje školáky a studenty?
S blížícím se začátkem školního roku čekají rodiče i studenty nemalé výdaje. Stát ale přispívá školákům a studentům především na dopravu a bydlení. Dále je možné čerpat přídavek na dítě nebo sociální stipendium. Rodiče těch nejmenších si sníží daně díky školkovnému.
-
Jak získat dávky na děti?
Dávek souvisejících s rodičovstvím je celá řada. Některé stát vyplácí pravidelně každý měsíc, jiné jsou jednorázové. Na některé má nárok každá rodina, jiné souvisejí s výší jejího příjmu. Přečtěte si, na jaké dávky máte nárok a v jaké výši je stát vyplácí.
-
Dávky nás provází celým životem
V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
-
Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče?
Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?
-
Na porodné v roce 2015 dosáhne více rodičů
Ještě v roce 2010 měli v Česku na porodné nárok všichni rodiče bez ohledu na jejich příjmovou situaci. Od roku 2011 však došlo ke změně a na porodné měli nárok pouze rodiče na první dítě s rodinným příjmem do 2,4násobku životního minima. Od roku 2015 jsou podmínky pro rodiče příznivější. Na porodné dosáhne více rodin a bude se pobírat i na druhé dítě.
-
Rodiče budou platit méně na dani z příjmu
Vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě od roku 2015 a nová daňová sleva na školku již za rok 2014, to jsou dvě příznivé legislativní novinky, díky nimž daňová povinnost rodin s dětmi klesne.
-
Jak si v příštím roce finančně polepší rodiny s dětmi?
Příští rok si finančně polepší rodiny s dvěma a více dětmi. Zvyšuje se totiž daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit? Podívejme se na praktické propočty, jak si rodiny s více dětmi polepší?
-
Příspěvek na bydlení už není jen pro sociálně slabé
Obecně platí, že příspěvek na bydlení je dávka, která je poskytována rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. To je definice, která se ovšem pomalu, ale jistě stává mýtem. Díky každoročnímu navyšování částek rozhodných pro jeho výpočet má na něj nárok stále širší ohruh lidí.
-
Jak vysoký je příspěvek na bydlení?
Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.
-
sKarta - přítěž nebo pomocník?
Každý den dostávají stovky občanů sKartu. Noví zájemci o čerpání státní dávky vyplácené úřadem práce se sociální kartě nevyhnou. Ti, kteří dávky čerpají již z minula, ji obdrží v budoucnu. Co je dobré o kartě vědět?
-
Do Polska za windsurfingem!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
-
Měď posílila druhý den v řadě
Ceny futures kontraktů na měď ve středu posilovaly druhý den v řadě. Měď byla podpořena růstem na akciovém trhu, úvahami o zlepšení poptávky z Číny a také mírným poklesem zásob ve skladech monitorovaných burzou v Londýně.
-
Snížení úrokových sazeb
Na základě střednědobého vývoje na peněžním trhu snižuje ČMHB od 2.května 2002 úrokové sazby.