-
Kdy musí dlužník uhradit celý dluh, ačkoliv má dohodnutý splátkový kalendář?
Na co si musí dlužník dát pozor, když platí ve splátkách? Co si musí hlídat, aby nemusel předčasně zaplatit celý dluh? A jaká má práva věřitel, když je dlužník v prodlení se splátkou?
-
Od 1. září bude předčasné splacení hypotéky méně výhodné. Pro koho?
Od 1. září 2024 se mění podmínky pro předčasné splacení hypotéky. Pro koho bude předčasné splacení dražší? Pro koho se nic nemění? Které banky od 1. září poplatky za předčasné splacení nijak nemění?
-
Platí smlouva o úvěru, když si poskytovatel řádně neprověří solventnost spotřebitele?
Co musí poskytovatel spotřebního úvěru u žadatele prověřit? A co se může stát, když to neudělá a nesolventnímu dlužníkovi úvěr poskytne?
-
Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?
Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?
-
Situací, při kterých půjde splatit spotřebitelský úvěr bez sankcí, bude víc
Za předčasné splacení hypotéky lze v některých případech požadovat účelně vynaložené náklady. V jakých situacích však lze všechno splatit bez sankce?
-
Od ledna budou hypotéky dostupnější, ale spíš jen na papíře
Od začátku ledna se má upustit od sledování ukazatele DTI, který byl jedním z parametrů v rámci posuzování nároku na hypoteční úvěr. Co se tím změní?
-
Zaveďte poplatky za útěky s hypotékou, nebo zrušíme fixace úplně, varují banky
Tuzemské banky posílají vzkaz zákonodárcům: Pokud neodsouhlasíte poplatky za předčasné splacení úvěru, budeme napříště dávat jen krátkodobé fixace, anebo taky vůbec žádné. A pak už někteří lidé na hypotéky nemusí dosáhnout vůbec.
-
Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
-
Jak postupovat v období refixace hypotéky
Čeká vás v blízké době refixace hypotéky? Pokud ano, kdy je nejlepší začít vyjednávat novou úrokovou sazbu? A co je třeba očekávat?
-
Zvýšily se vám splátky hypotéky nad únosnou hranici? Banky nabízejí úlevy
Bojujete se splátkami hypotéky? Refixovali jste a nová výše splátek je nad vaše možnosti? Můžete se s bankou domluvit na snížení či odkladu splátek, ale nebude to zadarmo. Zaplatíte záznamem v registrech.
-
Co dělat, když vám končí fixace úroku u hypotéky?
Konec fixace v blízké budoucnosti dokáže plno lidí vystrašit. Co v takové situaci dělat a jak získat co nejméně nepříjemný úrok?
-
Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?
Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?
-
Jaké výhody mají mladší žadatelé o hypotéku?
Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?
-
Od 1. dubna 2022 bude získání hypotéky těžší
I když nemovitosti ale i úrokové sazby u hypoték pořád stoupají, zájem o hypotéky je pořád obrovský. Co vás v roce 2022 čeká a co musíte dodržet, abyste hypotéku získali?
-
Základní informace pro Ukrajince (4): Na co se dívat při výběru půjčky
Řada Ukrajinců, ať už těch, co utekla anebo byla ještě před započetím válečného konfliktu na území České republiky, uvažuje o půjčce. Přečtěte si, na co se při výběru dívat.
-
Exekuce: Jak se změnila jejich pravidla v roce 2022?
Od 1.1. 2022 došlo k úpravám v exekuční legislativě. Změny mají ochránit především dlužníky od spadnutí do nekonečné dluhové pasti. Jaké úpravy nastaly a koho se budou týkat?
-
Jaké společnosti a banky se připojují k milostivému létu? Home Creddit, Moneta či Air Bank?
Institut milostivého léta sice platí především pro veřejnoprávní subjekty, ale přesto se k němu připojily i některé soukromé společnosti. U koho máte teď výhodnější podmínky na splacení dluhu?
-
Předčasné splacení hypotéky možná zdraží. Kolik zaplatíte navíc?
V Poslanecké sněmovně leží dva návrhy, které mají sjednotit pravidla výpočtu poplatku za předčasnou splátku hypotéky a zastropovat jeho výši. Pro spotřebitele to většinou bude znamenat vyšší náklady.
-
Zapomněli jste do včerejška zaplatit daň z nemovitosti? To vůbec nevadí
Jasně zakotvený termín v zákonech, ale i v hlavách řady poplatníků, kteří každý rok platí daň z nemovitých věcí, je 31. květen. Do tohoto data musí být obvykle daň uhrazená. Co tedy dělat, pokud jste termín prošvihli anebo se zpozdili.
-
Rozhovor s KRUK: Došlo během roku 2020 k většímu zadlužení u Čechů a Slováků?
Myslíte si, že se lidé během pandemie více zadlužili? A byl odklad splátek dobrou volbou? Na tyto otázky pro Finance.cz odpoví Jaroslava Padendalová, generální ředitelka společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.
-
Jak jsou vysoké a jak se počítají úroky z prodlení?
Kdo neplatí včas, zaplatí nejen dluh, ale i úroky z prodlení. Věřitel je může, ale nemusí požadovat. Ovšem obvykle je chce a také vymáhá. Pozdě splacené peníze ztrácejí hodnotu. Nejde jen o inflaci. Úroky z prodlení kompenzují nepřímo i starosti věřitele. A také to, že mu dlužník blokoval prostředky.
-
Jak banky počítají poplatek za předčasné splacení hypotéky?
Rozdíly mezi bankami a spořitelnami jsou veliké. Některé si za předčasné splacení hypotečního úvěru účtují několik stokorun, jinde jdou částky za předčasné splacení do desetitisíců. Co je příčinou takových rozdílů a mají poskytovatelé na účtování tak vysokých poplatků nárok?
-
Jaká úskalí přináší změny v oblasti financí a bankovnictví z důvodu pandemie?
Svět financí, bankovnictví a finančního poradenství se změnil. Vyzpovídali jsme proto odborníka, který odpovídá na jedny z nejčastější otázek, které si veřejnost z hlediska pojištění, odkladu splátek, hypoték anebo investicí pokládá.
-
Promítne se odklad splátek v negativním registru?
Moratorium splátek úvěrů a hypoték již podepsal prezident. Pokud se ale někdo rozhodně tuto možnost využít, nemůže se dostat do negativního registru?
-
Jaký má pandemie koronaviru dopad na bydlení, nemovitosti a hypotéky
Koronavirus již několik měsíců otřásá světem. Výrazně se také promítl ve finančním sektoru. Bitcoin začal klesat, cena zlata naopak stoupat. Je možné v blízké době očekávat pokles cen nemovitostí? A změnilo se kromě odkladů splátek něco u hypoték?
-
Jak přistupují banky k žádostem o odklad splátky hypotéky?
Máte v důsledku vládou vyhlášeného nouzového stavu a opatřením proti šíření koronaviru potíže se splácením hypotéky? Máte možnost si splátky odložit. Jak k tomu jednotlivé banky přistupují?
-
Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu koronaviru na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.
-
Když lidé investují do lidí. Internetové aukce půjček dokazují, že to jde i bez bank
Fenomén sdílené ekonomiky pronikl během několika uplynulých let do celé řady odvětví. Osvědčil se při hledání krátkodobého ubytování, v rámci takzvaných spolujízd či „co-worku“, tedy jakéhosi konceptu společných kanceláří. Ani finanční sektor ovšem v tomto ohledu nezůstal pozadu. Důkazem jsou čím dál oblíbenější aukce půjček, prostřednictvím kterých si mezi sebou půjčují peníze obyčejní lidé, aniž by k tomu potřebovali služby jakékoliv banky. Jak moc jsou ale ve skutečnosti výhodné?
-
Vánoce na splátky? Opatrně
Chceme udělat o Vánocích radost, ale máme hluboko do kapsy. Buď zvítězí rozum a uvědomíme si, že zadlužit se, by bylo z hlediska budoucnosti špatné. Anebo budou mít navrch emoce, vždyť nakonec nebudu muset platit hned. To možná u zboží s odloženou platbou opravdu nebudu, ale pak na mě splátky budou pravidelně a nepříjemně dorážet.
-
Kdo vám může pomoci dostat se z dluhů? Společnost KRUK
Máte problém se splácením dluhů? Anebo chcete pomoct někomu blízkému? Možná jen hledáte někoho, kdo by vám mohl se splácením poradit. Pomoci by vám mohla společnost KRUK.
-
Vymahači to na nás zkouší
Vymahačské společnosti mají své metody, jak dostat z lidí peníze. A hlavně to platí o těch nešťastnících, kteří své dluhy spláceli se zpožděním, nebo vůbec. A i když jste už „čistí“ a máte vše zaplaceno, upomínky chodí dál. Nenaleťte jim!
-
Možná budou opět 100% hypotéky. Pro koho ale?
Na hypotékách posledních pár let visí řada omezení, díky kterým na ně plno lidí nedosáhne. To se ale může změnit pro mladé, kteří chtějí vlastní bydlení. Alespoň podle nového návrhu zákona.
-
Co vás může překvapit při přechodu k novému operátorovi?
Chcete přejít k jinému operátorovi, protože jste zjistili, že má výhodnější podmínky? Zalíbil se vám tarif, kde je víc volných minut, SMS zdarma a pořádná porce dat? V tom případě se připravte, že vás může řada věcí překvapit.
-
Kvíz: otestujte si, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky
Chcete si letos zkusit zažádat o hypotéku na vlastní dům nebo byt? Zkuste si náš kvíz, díky kterému alespoň orientačně zjistíte, jaké jsou vaše šance na získání nejžádanějšího úvěru na bydlení.
-
Vyplatí se vám pojištění proti neschopnosti splácet?
Sjednáváte si s bankou hypotéku a ta vám nabízí i pojištění proti platební neschopnosti? Jedná se o zbytečnost, anebo se skutečně vyplatí? A co všechno vlastně bude krýt?
-
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Všechny závazky je potřeba hradit řádně a včas. Občané nezvládající splácení svých závazků musí počítat s exekucí. Věřitelé si své pohledávky pečlivě hlídají. Jak vysoké mohou být srážky ze mzdy? Jak vysoké je nezabavitelné minimum?
-
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
Plánujete si vzít letos hypotéku? Sháníte si informace a přemýšlíte nad tím, jakou zvolit délku fixace? Jaké období bude nejvýhodnější z hlediska příznivého úroku?
-
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
-
Jak na pohledávky dlužníků před uplatněním u soudu?
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nezaplaceným pohledávkám, je opatrnost – pečlivý výběr smluvního partnera a použití zajišťovacích nástrojů. Pokud i přesto nastává situace, že dlužník neplatí a pohledávku bude nutno uplatnit soudní cestou, přinášíme několik tipů, na co si dát pozor.
-
Nejste si jisti, kdo je vaším věřitelem? Plnit dluh lze i složením do soudní úschovy.
Váš věřitel zemřel a vy nevíte, komu máte splácet dluh? Pokud si nejste jistí, podívejte se s námi na možnost náhradního plnění.
-
Půjčka na dovolenou? Raději si našetřete
Půjčkami na dovolenou se to na internetu jen hemží. Proč bychom se jim ale měli vyhýbat obloukem? A jak se k takovým úvěrům staví Češi?
-
Půjčky zlevňují! Na co by ale Češi neměli zapomínat?
Pokud si chcete vzít půjčku, pravděpodobně máte nejvyšší čas. Hypotéky jsou čím dál méně dostupné a společnosti se to snaží kompenzovat zvýhodněním ostatních úvěrům. Čemu byste ale rozhodně měli předcházet?
-
Co ovlivňuje výši úroků u půjček?
Úrokové sazby začínají zase pomalu stoupat. Co ovlivňuje jejich výši a kdy můžeme očekávat další pokles?
-
8 věcí, které musí obsahovat smlouva o půjčce
Spotřebitelský úvěr si bere plno lidí. Nejenže se málokdo dívá na to nejdůležitější, ale valná část klientů si ani pořádně nepročte, co podepisuje. Podívejte se s námi, které informace a údaje by ve smlouvě rozhodně neměly chybět.
-
Registry chrání a pomáhají dlužníkům: v čem a jak?
Záznam v registru dlužníků údajně neplatičům prospívá. Alespoň tedy z hlediska splácení. Dlužná částka po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS se oproti loňskému roku podstatně snížila. O kolik procent?
-
Jak financovat hypotéku, když nemáte vlastní úspory
Rádi byste si vzali hypotéku na vlastní bydlení, ale díky zániku 100% půjčky na nemovitost na to zkrátka nemáte? Věřte, že jsou i jiné možnosti, jak pokrýt zbylých 10 %.
-
7 věcí, které je důležité sledovat, když vybíráte půjčku
Uvažujete o půjčce, ale bojíte se, že vás někdo podvede? Měli byste se dívat pouze na úrok? Nikoliv. Na co je tedy dobré se zaměřit při výběru, ale i sjednávání?
-
Dají vám s přítelem hypotéku, když nejste manželé?
Máte přítele nebo přítelkyni, rádi byste si vzali hypotéku, ale obáváte se, že ji nedostanete, protože nejste manželé? Jste na omylu. Úvěr si vzít rozhodně můžete.
-
Co je dobré vědět o americké hypotéce?
Uvažujete o úvěru na bydlení a nevíte, zda se vám vyplatí klasický hypoteční úvěr anebo americká hypotéka? Přečtěte si stručné porovnání.
-
Počet exekucí v Česku se v roce 2018 zvýšil. Kde se lidé zadlužují nejvíc?
Exekuce představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. Oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 % na 863 tisíc. V jakých krajích je největší problém s předlužením občanů?
-
V roce 2018 nastanou změny u oddlužení a osobního bankrotu. Jaké?
V polovině ledna vláda schválila chystanou novelu insolvenčního zákona. Osobní bankrot si bude moci dovolit mnohem více lidí. Co dalšího se ještě změnilo?
-
Jak prodat nemovitost s hypotékou
Splácíte hypotéku, ale o dům už nemáte zájem? Rádi byste prodali nemovitost zatíženou úvěrem, ale nevíte, jaké jsou vaše možnosti? Existují hned tři způsoby, jak v takovém případě postupovat...
-
Mám hypotéku, ale už ji nechci. Co můžu udělat?
Vzali jste si hypoteční úvěr, ale naskytly se náhlé problémy, kvůli kterým nebudete moci splácet? Stěhujete se za prací jinam anebo se vám naskytla příležitost koupit lepší nemovitost? Pak pořádně zvažte všechny možnosti. Je jich hned několik.
-
Jak se co nejrychleji zbavit dluhů z vánočních půjček?
Neměli jste dostatek finančních prostředků na vánoční dárky, výzdobu nebo oslavu konce roku, a tak jste se rozhodli pro půjčku? A jak zákon schválnosti káže, teď nestíháte splácet anebo dokonce vůbec nemůžete? I to lze řešit. Jenom je třeba vědět, jak na to.
-
8 snadno opakovatelných chyb, kvůli kterým jste se o Vánocích zadlužili
Štědrý den už je za námi, dárky jsou rozbaleny a drtivou většinu roku už zase nebudete muset řešit, čím obdarujete své blízké. Anebo ne? Jak se do příštích Vánoc můžete poučit v úspoře peněz za dárky?
-
Kde si na poslední chvíli půjčit peníze na vánoční dárky?
Ježíšek má přijít už za pár dní a vy ještě pořád nemáte vyřešené dárky? Opozdila se výplata anebo zkrátka není dostatek peněz? Víme, kde si můžete rychle půjčit.
-
Havarijní pojištění: sjednat, či nesjednat?
Uvažujete o sjednání havarijního pojištění, ale bojíte se, že se vám nevyplatí? Nevíte, co přesně kryje a jaké máte možnosti? A jak vlastně na jeho zřízení co nejvíce ušetřit?
-
Co musíte vědět předtím, než si vezmete půjčku
Potřebujete si vzít neprodleně půjčku, ale nevíte, co čekat od splácení? Na kolik vás měsíčně vyjde spotřebitelský úvěr? Jaké jsou možnosti a jak se vlastně počítá výše splátek?
-
Nezvládáte dluhy? Pomozte si splátkovým kalendářem
Ocitli jste se v dluhové pasti a nevíte, jak se z ní dostat? Nezvládáte řádně hradit pohledávky? Nedokážete zaplatit celý dluh najednou? Víme, co vám může pomoci!
-
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v současnosti 3letá nebo 5letá fixace, budete však aktuálně stále refixovat nebo refinancovat s výhodnější sazbou. Postupně se ale situace otočí, protože fixace budou končit klientům, kteří mají sazbu fixovanou v době nejnižších úroků. O kolik se vám pak může zvýšit splátka? A jak se změnilo refinancování díky nové legislativě?
-
Co je dobré vědět o exekucích? 3. díl: jak se bránit a vyzrát nad exekutory
Exekuce je noční můrou všech dlužníku. Čas od času se ale bohužel stane, že je vydána neoprávněně anebo není prováděna tak, jak má. Jak se tedy zachovat v případě, kdy se cítíte v právu?
-
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Manžel nesplácel půjčku a zadlužil celou rodinu. Syn musel místo dědictví po otci zaplatit dluhy. O takových příbězích slýcháme neustále. Kdo nám ale poví, jak je to s nimi doopravdy?
-
5 tipů, jak na hypotéku a financování bydlení v roce 2017
Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
-
Nemovitosti jdou na dračku. Na vyjednávání o nižší ceně prostor nezbývá
Průměrná nabídková cena bytů stagnuje okolo 2,15 milionu korun, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a kupující jsou v tuto chvíli v defenzivě. Zatímco před 2 lety se dalo o ceně vyjednávat, nyní příliš prostoru nezbývá.
-
Jak na refinancování úvěru
Dlouhodobě nízké úrokové sazby nám sice přináší malý zisk na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, ale zato nabízí mnoho příležitostí, jak si razantně snížit nejen úroky a splátky u našich úvěrů, ale zredukovat i bance skutečně zaplacenou výslednou sumu. Oblíbená výše splátky uváděná v reklamách je totiž ukazatel nepodstatný. Pokud chcete na splácení půjčky opravdu ušetřit, musí vás zajímat RPSN a skutečně zaplacená suma bance. Jak postupovat při refinancování úvěru?
-
LED žárovky od dodavatele: Výhodná koupě a pronájem?
Dodavatelé elektřiny už nějakou dobu fušují do úspor energií. Svým zákazníkům posílají tipy, jak energií šetřit, nebo je zásobují úspornými spotřebiči. Rozmáhá se i prodej nebo pronájem LED žárovek. Vyplatí se?
-
Předčasné splacení úvěru nemá být trestáno, praví nový zákon
Sněmovna schválila zákon, který posílí pozici spotřebitelů na finančním trhu a zpřehlední úvěrový trh. Pokud jej schválí Senát, spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Zákon vychází z myšlenky, že předčasné splacení úvěru nemá být trestáno. Zpřísnění podmínek by mohlo eliminovat řadu společností s cílem nepůjčovat, ale spíše lichvařit.
-
Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce
V průběhu roku 2013 končí tříleté fixace hypoték z roku 2010 a pětileté fixace z roku 2008. Srovnáme-li průměrné úrokové sazby z těchto let s aktuálními úroky, zjistíme, že sazby jsou dnes až o 2,5 % níže. Úspora při refinancování se tak podle odborníků pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Přinášíme několik rad, které vám refinancování dostatečně přiblíží.
-
Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?
Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.
-
Nákup na splátky: Někdy výhodný, vždy však zrádný
Zadlužení kvůli dárkům zavání nepříjemnostmi. Ani obdarovaní by se možná necítili dobře, kdyby věděli, že budete jejich dárek splácet ještě v květnu.
-
Mimořádná splátka hypotéky na konci roku?
S koncem roku lidé mnohdy bilancují své příjmy a mohou zvažovat, zda případný přebytek nevyužijí na mimořádnou splátku hypotečního úvěru. Mimořádná splátka hypotéky může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení, avšak poplatek za využití této možnosti je většinou nevýhodný. K tématu mimořádných splátek jsme pro vás připravili několik rad a příkladů.
-
Na kolik nás vyjde vlastní bydlení na úvěr?
Hlavním problémem v hledání té “nejlevnější hypotéky“ je bohužel fakt, že hypoteční úvěry nelze objektivně srovnávat. Orientovat se totiž pouze podle zveřejňovaných úroků či výsledků kalkulaček, je značně zavádějící. Vždy je třeba vzít v úvahu širší souvislosti a hledat hypotéku podle našich potřeb.
-
Společná hypotéka bez manželství rozchodem nekončí
Je všeobecně známo, že sňatků u nás stále ubývá. Minulý rok jich bylo dokonce nejméně od roku 1933. Naštěstí to však neznamená, že by se z Čechů stávali samotáři. Pouze někteří z nás žijí spolu i bez manželství, nebo se o sňatek starají až po několika letech soužití. Vzrůstá tak počet těch, kteří si spolu pořizují bydlení kryté hypotéčním úvěrem, aniž by šlo o manžele. Víte, jaký je rozdíl žádat o hypotéční úvěr jako manželé a jak o něj žádat, pokud se jedná o nesezdaný pár?
-
Hypotéka: Pár tipů pro levnější úvěr
S podepsáním hypotečního úvěru se vyplatí chvilku otálet. Alespoň tak dlouho, než si budete jistí, že neuzavíráte hypotéku zbytečně draho. Konkurence na hypotečním trhu totiž hraje pro klienty a je z čeho vybírat.
-
Kučera: Pokud dojde k úbytku střední vrstvy, celý národ bude o něco chudší
Zadluženost domácností představuje pro ekonomiku a sociální stabilitu společnosti zásadní problém, se kterým je třeba pracovat. S Davidem Kučerou, kterého můžete znát z pořadu Krotitelé dluhů, jsme se zaměřili na otázku řešení dluhové problematiky českých domácností.
-
Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance
Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.
-
Jak banky posuzují platební morálku žadatelů o hypotéku?
Hypotéka je velmi často, co do výše dlužné částky, nejvýznamnější dluh v životě jedince. Na druhou stranu je to také zpravidla největší úvěr, jaký banka poskytuje fyzickým osobám – nepodnikatelům. A zatímco žadatelé neberou břímě splátek hypotéky vždy zcela vážně, finanční instituce si dají velký pozor na to, komu půjčí. Největšími pomocníky k odhalení potenciálně problémových klientů jsou jim pak registry klientských informací.
-
Tři tipy na správné používání kreditní karty
Kousek plastu, který vám může pomoc s vylepšením cash flow rodinného rozpočtu, nebo vás naopak přivést do pěkné šlamastiky, to je kreditní karta. V našem dnešním příspěvku vám přinášíme 3 tipy, díky kterým pro vás tento produkt bude dobrým sluhou, ale už ne zlým pánem.
-
Refinancování spotřebitelského úvěru u internetových bank v praxi
Pryč jsou doby, kdy jsme mohli (resp. měli) být vděčni za spotřebitelský úvěr s 30% úrokem. Zostřující se konkurence na bankovním trhu stlačila úrokové sazby úvěrů o pořádný kus níže. Využijte toho! Najděte si výhodnější spotřebitelský úvěr a získejte do svého rodinného rozpočtu peníze navíc.
-
Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií
Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.
-
Kakos: Dáváme vydělat věřitelům a šanci dlužníkům
Dlužníkům, kterým nepůjčí banka, doporučuji, aby se v žádném případě nepouštěli do dobrodružství s neznámými firmami, neplatili nikomu předem jakékoli poplatky za půjčku atd. a vyzkoušeli raději systém P2P půjček, uvedl v interview Roman Kakos, zakladatel a ředitel serveru Bankerat.cz.
-
Mimořádná splátka hypotéky: Jak se vyhnout poplatku?
Mimořádná splátka hypotéky nám může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení. Na její výhodnost však má zásadní vliv případný poplatek za využití této služby. Je tedy dobré vědět u jaké banky a za jakých podmínek se lze sankcím vyhnout.
-
Na dluhy poskytovatelé půjček nezapomínají
K získání menší půjčky dnes nepotřebujete shánět ručitele ani prokazovat výši příjmu. Někteří lidé se mohou snadno dostat do situace, kdy již nejsou schopni vypůjčené peníze splácet. Jak se nedostat do začarovaného kruhu splátek? Kterým společnostem se raději vyhnout?
-
Jak zajistit pohledávky: Notářský a exekutorský zápis
Dluhy kam se jenom podíváme. Buď dlužíme někomu my, anebo někdo dluží nám. Jak ale zajistit své pohledávky, ať již z podnikatelských aktivit, nebo pro běžnou fyzickou osobu? Bez zdlouhavého soudního řízení, rychleji a levněji? Kdo se zajímá, vyhrává. Dnes o možnostech exekutorského a notářské zápisu pro zajištění našich pohledávek.
-
Když kamarád nesplácí…
Půjčky mezi známými, ať blízkými nebo vzdálenými někdy zamíří do chvíle, kdy už se kamarád nebo známý neozývá a přestává platit. Hluché sluchátko a neodpovídání na zprávy následuje. Jaké jsou naše možnosti zákonné ochrany v jednotlivých fázích? Na to se dnes zaměříme.
-
Kam až sahá dlouhá ruka exekutora?
Zaujmout v případě potíží s placením dluhu strategii mrtvého brouka se nevyplácí. Dříve nebo později totiž můžeme čekat exekutora. Co všechno má právo tento nezvaný návštěvník z našeho domova odnést?
-
Domácnosti se do dluhů nehrnou
Lidé se loni k půjčkám postavili velmi rozumně a zadlužili se nejméně za poslední roky. Jejich dluhy v bankách vzrostly o 54 miliard korun a nárůst šel kompletně na hypotéky.
-
Nakupující zvěř aneb jak si přijít na velké peníze
Vědci provedli jednoduchý experiment. Vpustili od obchodu s oblečením 50 lidí, kteří si měli vybrat zboží a zaplatit ho v hotovosti. Další měsíc ti stejní lidé dostali stejný úkol - jen měli platit kreditkou. PÁTEČNÍ GLOSA
-
Kolik si mohu půjčit od banky?
Přibližnou částku, kterou můžeme měsíčně splácet, zjistíme, když od čistých rodinných příjmů odečteme všechny povinné splátky a bankou stanovenou částku životních nákladů na domácnost. Nabízíme jednoduchý návod.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Americké trhy dnes otevřely výraznýoslabením, které bylo převážně motivováno včerejšími negativními zprávami od společnosti Sprint, ale i od Adobe Systems nebo Genesis Microchip.
-
Komoditní trhy v kostce
Futures kontrakty na zlato vystoupaly ve středu v New Yorku již na 4 1/2letá maxima a po deváté za posledních deset seancí se tak tomuto trhu podařilo skončit v zisku. Zlato se totiž těší stále silnější poptávce ze strany investorů.
-
Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo relativně klidné s nízkým objemem obchodů, kurz koruny se prakticky celý den pohyboval ve velice úzkém pásmu.
-
Vietnam vyveze méně kávy
Vietnamský vývoz kávy klesne v tomto roce o 24 % v důsledku rušení plantáží a nižšímu výnosu. Vietnam by měl vyvézt 670 tisíc tun v produkčním roce končícím v září.
-
Co týden dal?
Evropská cesta amerického prezidenta, státní podpora bydlení pro mladé a soutěž o nový slogan pro naše stránky. To vše a mnoho dalšího přinesl uplynulý týden.
-
Velká schůze kartelu OPEC se blíží
Pouze několik týdnů zbývá do 26. června, kdy se sejdou ropní ministři států OPEC ke svému jednání. Z tohoto rokování pak vzejde odpověď na otázku, zda kartel ponechá na třetí čtvrtletí roku 2002 své produkční kvóty nezměněné, či zda dojde k jejímu zvýšení.
-
Pro mladé příspěvek k hypotékám i na starší byty
Na výjezdním zasedání 22.5.2002 v Českých Budějovicích schválila vláda Návrh nařízení o podmínkách poskytování příspěvků k hypotečnímu úvěru osobám mladším 36 let.
-
Denní brífink (BBG Finance)
Akcie po dvou dnech poklesu rostou, teroristické útoky zůstávají divokou kartou.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
V 1. čtvrtletí pokračoval v ČR úbytek obyvatelstva
Počet obyvatel České republiky se v 1. čtvrtletí 2002 o 10,4 tisíce osob snížil. Bylo to způsobeno jak převahou počtu zemřelých nad počtem narozených (úbytek -3,8 tisíce), tak převahou počtu osob vystěhovalých do zahraničí nad počtem osob, které se do ČR přistěhovaly (úbytek - 6,6 tisíc).
-
A jak je to se splácením úvěru z kreditní karty?
Kreditní karty aneb co o nich nevíte? Splácení úvěru je v podstatě u všech kreditních karet obdobné. Klient čerpá úvěr a na základě měsíčního vyúčtování je povinen uhradit minimální částku.
-
Co dál s cestovními šeky?
Byli jste v zahraničí a zbyli Vám nějaké cestovní šeky. A co s nim? Chcete vědět zda je můžete vyměnit zpátky a kolik Vás to bude stát?
-
Komoditní trhy v kostce
Nikl v Londýně v úterý již po páté za posledních šest seancí oslaboval, neboť zásoby tohoto kovu užívaného při výrobě nerez oceli vystoupaly na 3 1/2letá maxima. Zásoby niklu jsou nyní téměř jednou tak velké, jako minulý rok.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Americké trhy dnes zaznamenávaly během první poloviny obchodování rozdílné trendy, Nasdaq se dnes "plácá" okolo počátečních hodnot, naproti tomu Dow Jones se dnes drží v mírném růstu.
-
Jak ušetřit při volání do zahraničí?
Jak ušetřit za telefon? Voláte často svým známým nebo příbuzným do zahraničí? Ať již telefonujete jenom k sousedům do Německa nebo na Slovensko či voláte na druhý konec světa do Austrálie nebo Spojených států. Výsledkem je vždy nepříjemně vysoká suma na měsíčním vyúčtování.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Poklidné obchodování přispělo ke stabilizaci trhu a po dvoudenním vybírání zisků se vydala burza opět do kladných čísel. Den s podprůměrným objem ochodu a minimální aktivitou nezachránilo ani oživení v závěru obchodování, které sebou přineslo realizaci nákupní objednávky na Český Telecom.