Štítek daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je položka v daňovém přiznání, která vám sníží celkovou daň z příjmu. Rozlišujeme následující daňová zvýhodnění: na poplatníka, na dítě, na studenta, na manželku/manžela a další. Daňové zvýhodnění může často snížit daňovou povinnost na úplné minimum a daň z příjmu na nulu. Některá daňová zvýhodnění také můžou přinést tzv. daňový bonus.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Roční zúčtování daně: k čemu vám je sleva a kdo ušetří nejvíc
    Roční zúčtování daně je obdoba daňového přiznání pro zaměstnané. Je to forma zúčtování zaplacených daní za kalendářní rok, kterou pro zaměstnance dělá mzdová účtárna zaměstnavatele.
  • Praktické příklady, kteří zaměstnanci obdrží daňový přeplatek
    Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy zaměstnanec obdrží daňovou vratku za rok 2023 ve výši alespoň 7000 Kč.
  • Děti a daně 2024: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a jak daňové zvýhodnění vzrostlo?
    Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší?
  • Devět důvodů, pro které obdrží zaměstnanci daňovou vratku za rok 2023
    Během roku 2023 platili zaměstnanci zálohovou daň z příjmu, která však může být mnohdy značně vyšší než celková roční daňová povinnost. Následně vznikne nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na devět vybraných příkladů, kdy mají zaměstnanci nárok na daňový přeplatek za rok 2023.
  • Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste to donesli na mzdovku?
    Pokud máte děti a ve mzdě si uplatňujete daňová zvýhodnění na děti, nezapomeňte na to, že musíte do mzdové účtárny doručit tzv. prohlášení druhého z poplatníků. Musíte tak činit každoročně?
  • Jaký je vztah mezi daňovým bonusem a výpočtem důchodu
    Někteří zaměstnanci neplatí daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus. Jak je to s výpočtem důchodu, když čistá mzda převyšuje hrubou mzdu? Který z rodičů má uplatňovat daňové zvýhodnění na děti?
  • 10+1 tip pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti
    Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění na děti zvyšovalo. Víte, kolik je teď a co dalšího se vyplatí vědět o daňovém zvýhodnění?
  • O kolik se vám v roce 2023 kvůli nižším daním zvýší mzda?
    Rok 2023 nepřináší řadu daňových změn, které se promítnou ve vaší mzdě. O kolik se vám může zvýšit vaše mzda? Kdy se vám mzda může snížit? Vypočítejte si, jak se vám změní mzda v roce 2023.
  • Zajímavosti o daňovém zvýhodnění na dítě
    Máte děti a zajímá vás, jak je to s daňovým zvýhodněním na dítě? Anebo je teprve plánujete a nevíte, jak je to s daňovými slevami? Přečtěte si zajímavosti, o kterých neví každý.
  • 5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
    Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
  • Při jakých příjmech (ne)můžete uplatnit daňový bonus?
    Abyste dosáhli na daňový bonus, musíte splňovat příjmy do určité výše. Ne všechny se navíc počítají. Odkud musí příjmy plynout, abyste měli nárok na daňový bonus?
  • Jak vyplní daňové přiznání OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál?
    Loni jste prvně začali podnikat a letos vás čeká oficiálně vaše první daňové přiznání? Pokud se na jeho vyplnění vrháte sami, pojďte se společně podívat, jak na to.
  • Kdy můžou slevy na děti čerpat prarodiče?
    Jste prarodič a dlouhodobě pečujete o vnouče? Anebo u vás naopak mladí bydlí a vy jim pomáháte s hlídáním? A nemůžete si náhodou uplatnit daňovou slevu na dítě?
  • Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?
    Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?
  • Daňový bonus za rok 2021 v příkladech
    Vždy jeden z rodičů může za celý rok 2021 uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Někteří rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti nezaplatí nic na dani z příjmu, a ještě peníze od státu formou daňového bonusu dostanou. Podívejme se na praktické příklady.
  • Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
    Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
  • Nejdůležitější daňové a mzdové změny v roce 2022
    Nástup roku 2022 s sebou nese řadu změn, které se projeví v daních, ale i čisté mzdě zaměstnanců. O jaké změny se nejvíce jedná a které se vám v podstatě nevyhnou?
  • Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
    Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.
  • Paušální daň v roce 2022
    Uvažujete o tom, že se přihlásíte k paušální dani? A bude pro vás výhodná? Pojďte se podívat, kolik činí, zda pro vás bude to pravé ořechové, ale i na to, do kdy se k ní přihlásit.
  • Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?
    Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?
  • Růst daňového zvýhodnění (bonusu): o kolik dostanete více na 2., 3. a další dítě?
    Od kdy vzroste daňové zvýhodnění na děti? Koho se dotkne? O kolik vzroste váš daňový bonus? Jaké další změny v daních a dávkách se chystají?
  • Zvýší se od letoška daňové zvýhodnění na děti?
    Daňové zvýhodnění se pravděpodobně zvýší, a to zpětně od letošního 1. ledna 2021. O kolik a pro koho se zvýší? Jak dalece je novela v rámci legislativního řízení? Jaké další daňové změny nás čekají?
  • Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
    Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
  • Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
    Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.
  • Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2020
    Přiznání invalidního důchodu neznamená, že člověk nemůže být již výdělečně aktivní. Pro invalidní důchodce je z mnoha důvodů výhodné, když během pobírání invalidního důchodu vykonávají samostatnou výdělečnou činnost. Co je dobré vědět o daňových záležitostech?
  • Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021
    Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?
  • Jak mohou na dani z příjmů ušetřit držitelé průkazu ZTP/P?
    Jste držitelem průkazu ZTP/P a budete letos řešit daňové přiznání? Máte díky průkazu nárok na nějakou daňovou slevu nebo daňové zvýhodnění?
  • 8 praktických příkladů, kdy nedostanete daňový bonus
    Někteří rodiče nezaplatí za rok 2020 nic na dani z příjmu a ještě obdrží od státu daňový bonus. Podívejme se však na vybrané případy, kdy nelze daňový bonus obdržet.
  • Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
    Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?
  • 5 příkladů, kdy obdrží nezaměstnaní daňovou vratku
    Někteří občané se ocitli koncem letošního roku dočasně na úřadu práce, řadě z nich však vznikne nárok na daňovou vratku za rok 2020. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • 3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
    Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce 2020 navýšily, tudíž bude jejich využití pro mnoho živnostníků výhodnější, než uplatnit reálné výdaje.
  • Daňový bonus v příkladech
    Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom čerpá daňový poplatník od státu daňový bonus. V takovém případě může být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Jak může být daňový bonus vysoký, si vypočítáme v praktických příkladech.
  • Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo odpočet?
    Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání, tak vás to většinou stojí peníze. Jak to napravit? A jak to napravit, když už je dávno po termínu?
  • Změny ve slevách na dani v daňovém přiznání za rok 2019
    Vyplňujete daňové přiznání za rok 2019? Jaké si můžete uplatnit daňové slevy? A jaké jsou změny oproti roku 2018?  
  • 9 důležitých daňových čísel za rok 2019
    Při výkonu hlavní i vedlejší samostatné výdělečné činnosti je potřeba si splnit daňové povinnosti za rok 2019 a odevzdat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na důležitá daňová čísla roku 2019.
  • Kdo nedostane daňový bonus za rok 2019 a proč?
    Někteří občané nezaplatí za rok 2019 nic na dani z příjmu fyzických osob a ještě dokonce obdrží roční daňový bonus. V případě čerpání daňového bonusu se dostanou peníze od státu. Nárok na daňový bonus mají jenom někteří daňoví poplatníci, jak si ukážeme v praktických příkladech.
  • Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
    Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
  • Školkovné na děti nás nevytrhne, vymíráme
    Pokud máte děti ve školce, můžete uplatnit slevu na dani z příjmů. Školkovné, tedy umístění dítěte v předškolním zařízení můžou uplatňovat všichni rodiče, nárok na slevu má ale jen jeden z nich.
  • Jaký je rozdíl mezi školkovným a daňovým zvýhodněním?
    Daňová podpora rodin s dětmi je v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa vysoká. Jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním na děti a školkovným? A jak vysoká je rodinná daňová podpora v letošním roce?
  • Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
    Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.
  • Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o daňovém přiznání
    Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme užitečný seznam všech informací, které jsme o letošních daních napsali. Od toho, kdy to odevzdat, až po to, kdy to zaplatit.
  • 9 omylů o daních v důchodu
    Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.
  • Daňové přiznání se blíží, nezapomněli jste na něco?
    Termín pro odevzdání daňového přiznání je v roce 2019 1. dubna. Máte už všechno vyplněno a připraveno k odevzdání? Určitě jste nezapomněli uplatnit nějakou slevu?
  • Můžou si prarodiče dát vnouče do daňového přiznání?
    Protože rodiče pracují. Nebo protože se rodiče o děti nezajímají. A nebo je to prostě jen výhodnější pro všechny. Stále častěji se dědeček s babičkou starají o vnoučata. Každý den a místo školky a místo rodičů. Mají za to nárok na některé sociální dávky nebo daňové slevy?
  • Kvíz: jak dobře znáte české daně?
    Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
  • Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance
    Čeká vás odevzdání daňového přiznání? Začínáte s vyplňováním, ale nevíte, co do které kolonky patří? Pomůžeme vám!
  • Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
    Od prvního dubna vzroste na Slovensku daňové zvýhodnění na děti u dětí mladších 6 let na dvojnásobek. I tak je ale tato daňová výhoda u našich východních sousedů stále nižší než v Česku.
  • Co si v insolvenci nemůžete uplatnit v daňovém přiznání?
    Ocitli jste se v insolvenci a podléháte povinnosti podat daňové přiznání? Myslíte si, že vám z něj může i něco kápnout? Nebuďte si tak jistí…
  • 7 věcí, co musíte vědět o vyplňování daňového přiznání
    Budete letos odevzdávat daňové přiznání? Myslíte si, že nemusíte? Abyste náhodou nebyli na omylu. V některých případech se netýká jen živnostníků. Pojďme se tedy společně podívat, co byste o vyplnění daňového přiznání rozhodně měli vědět.
  • Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
    Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.
  • 10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
    Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
  • 8 daňových nepravd
    Daň z příjmů fyzických osob se platí nejenom z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti, ale i z pasivních příjmů. Podívejme se na vybraných osm nepřesností souvisejících s výpočtem a platbou daně z příjmu fyzických osob.
  • Zajímavosti o výpočtu čisté mzdy
    Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou mohou mít odlišně vysokou čistou mzdu. V některých případech může dokonce být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Co je dobré vědět o výpočtu čisté mzdy?
  • Do kdy uplatnit daňové slevy a zvýhodnění?
    Daňové slevy a odečitatelné položky z daně z příjmu jsou příjemné. Snižují vám daňový základ, snižují vám samotné daně z příjmu a díky tomu zaplatíte státu méně. Víte ale, kdy můžete kterou slevu nebo daňový odečet uplatnit? Jaké jsou termíny, kdy odezdat veškerá potvrzení a kdy to řešit v účtárně?
  • Papírovým stravenkám odzvonilo. Elektronické ušetří čas i peníze
    Na trh přichází nová elektronická stravenka, která má být výhodnější nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Zajímá vás jak? Přečtěte si rozhovor.
  • Daňová poradna: 5 otázek za 5 minut 12 do daňového přiznání
    S koncem března se plní finanční úřady a podatelny a především daňová přiznání. Pokud v tom plavete, vždycky se na daně můžete zeptat v naší poradně. Jaké dotazy měli naši čtenáři v posledních dnech? Projděte si je a možná najdete i vaši odpověď.
  • Jak získat od státu na daních peníze zpět v 7 bodech
    Někteří daňoví poplatníci nezaplatí za rok 2017 nic na dani z příjmu a ještě obdrží daňový bonus. Podívejme se, co je dobré vědět o čerpání daňového bonusu za rok 2017.
  • Daňová poradna: nejčastější dotazy
    S tím, jak se blíží termín daňového přiznání (už za měsíc a kousek), tak se nám množí dotazy v daňové poradně. Pojďme se podívat na dotazy, které se nejvíce opakují.
  • Stručný přehled: nejvýraznější změny i ve vaší peněžence pro rok 2018
    Od 1. 1. 2018 se zvýšila minimální mzda. To ale není jediná zákonná úprava, která možná přinesla víc peněz do vaší letošní peněženky. Podívejte se s námi na nejvýraznější daňové a další změny nejen v sociálním systému. V článku najdete i odkazy na podrobnější informace.
  • Jaké aktuální daňové změny již platí a které přijdou až v roce 2018?
    Novela zákona o daních z příjmů přináší několik významných daňových změn. Přestože legislativní proces trval déle, než se předpokládalo, platí některé daňové změny již od začátku letošního roku. Většina daňových novinek však bude účinná až pro zdaňovací období roku 2018. Podívejme se na vybrané daňové změny.
  • Co je dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?
    Zatímco na dani z příjmu fyzických osob nemusí někteří zaměstnanci nic platit a v případě nároku na daňový bonus mohou dokonce peníze od státu obdržet, tak zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno. Jak vysoké je zdravotní pojištění, kdo je zodpovědný za platbu a na co si musí dát zaměstnanec pozor?
  • Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
    Jak se daní hrubá mzda v Čechách a jak na Slovensku? Podívejme se na praktický příklad výpočtu čisté mzdy a srovnejme daňové systémy obou zemí pro rok 2018.
  • 8 případů, kdy zaměstnanec dostane daňovou vratku za rok 2017
    Po provedení ročního zúčtování daně za rok 2017 obdrží někteří zaměstnanci část zaplacené daně z příjmu během roku zpět. Podívejme se na osm příkladů, kdy vznikne nárok na daňovou vratku.
  • Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
    Rodiny s dětmi jsou v Česku podporovány mimo jiné vysokým daňovým zvýhodněním na děti. Když je uplatňované daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Daňová novela přitom počítá se zvýšením daňového zvýhodnění na děti. Současně se však zpřísňují podmínky pro čerpání daňového bonusu.
  • Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?
    Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?
  • Jak si na brigádě přijdete s nižším výdělkem na více peněz
    Během léta je k dispozici hodně brigád, nejvíce v pohostinství, na stavbách a v zemědělství. Na co je dobré si dávat pozor, aby se nám letní brigáda vyplatila?
  • OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
    V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.
  • Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc a méně v 9 bodech
    Zejména v letních měsících nabízí zaměstnavatelé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělat si mohou nejenom studenti, ale i zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté. Výhodou práce na dohodu o provedení práce do limitu je nízké zdanění. Co dalšího je však o DPP dobré vědět?
  • 500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
    Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za červenec, která se obdrží na účet v srpnu, se uplatní vyšší daňové zvýhodnění na děti. Jak se čistá mzda počítá?
  • Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev. Nezapomínáte na některou?
    Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých podmínek?
  • 7 daňových povinností zaměstnance
    Daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění i zdravotní pojištění vypočítává a odvádí na účty příslušných institucí zaměstnavatel. Na co však nesmí zaměstnanci zapomenout, aby splnili zákonné povinnosti a aby neplatili zbytečně vyšší daně?
  • S výdajovým paušálem lze opět využít slevu na manželku a na děti
    Jednoduchost, administrativní nenáročnost a možnost daňové úspory, to jsou hlavní výhody, proč využít stanovení výdajů paušálem. V minulých letech však OSVČ stanovující výdaje paušálem nemohly uplatnit některé daňové slevy. Daňová novela jim však možnost využít daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku vrací. Uplatnit ji mohou již v daňovém přiznání za rok 2017. Za jakých podmínek?
  • Vyšší daňové zvýhodnění na děti: Jak vysoký přeplatek získáte?
    Daňová novela zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě pro rok 2017. Do účinnosti daňové novely se však daňové zvýhodnění uplatňuje dle dřívější legislativy. Za rok 2017 tak vznikne zaměstnancům na dvěma a více dětmi nárok na daňový přeplatek. Jak bude vysoký? A kdy ho obdrží?
  • Schváleno! Vyšší slevy na děti, které může uplatnit i podnikatel s paušálem
    Zásadní změny v daních z příjmů přináší novela zákona o daních z příjmů, která je součástí daňového balíčku 2017. Ten začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů, předpokládá se, že to bude 1. června nebo 1. července. Zvýšení daňového zvýhodnění, změny u výdajových paušálů OSVČ či zavedení institutu nespolehlivé osoby – to jsou novinky, které by měly letos v létě začít platit.
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy je daň z příjmů za rok 2016 nulová?
    Nutnost podání daňového přiznání ještě neznamená, že se bude daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 platit. Podívejme se na vybrané případy, kdy vypočtená daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 činí 0 Kč.
  • Jak se zpřísní podmínky pro čerpání daňového bonusu?
    Jestliže projde úspěšně legislativním procesem daňová novela, potom dojde ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další děti pro rok 2017, ale současně se zpřísní podmínky pro čerpání daňového bonusu. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak získat daňový bonus za rok 2016?
    Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
  • Finanční správa se zaměří na daňové slevy i sdílenou ekonomiku
    Finanční správa chystá kontrolní akce na nesprávné, případně duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti, ale i na řadu dalších příjmů, které jejich příjemci „zapomínají“ zdaňovat. Jedná se např. o příjmy za služby poskytované prostřednictvím aplikace, neboli o tzv. sdílenou ekonomiku, kam patří Uber či Aibnb.
  • Praktické příklady: Kdy máte nárok na slevu na dítě a kdy nikoliv?
    Rodič uplatňující daňové zvýhodnění na děti (slevu na děti) odvádí na dani z příjmu výrazně méně než jeho bezdětný kolega. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a kdy nikoliv?
  • Daňový bonus v příkladech
    Daňovou povinnost je možné snížit o daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom vzniká nárok na daňový bonus. Jaké jsou podmínky pro čerpání daňového bonusu a kdo nemůže daňový bonus dostat?
  • Práce v letních měsících a daňový bonus
    Vždy jeden z rodičů může uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jak je to s čerpáním daňového bonusu při práci pouze v letních měsících? Jaký je nutné mít minimální příjem?
  • Jak snižuje daňové zvýhodnění daňovou povinnost?
    Vždy jeden z rodičů může v Česku uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Při stejné hrubé mzdě tak odvádí bezdětný zaměstnanec na dani z příjmu výrazně více než zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na děti. Česko patří mezi členské země OECD, kde výchova dětí snižuje daňovou povinnost nejvíce. Podívejme se na praktický výpočet.
  • Maturita a daňové zvýhodnění
    Daňové zvýhodnění na děti uplatňuje vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec tak činí měsíčně při výpočtu čisté mzdy, živnostník vedoucí daňovou evidenci pak jednou za rok v daňovém přiznání. Za jaké měsíce se uplatňuje daňové zvýhodnění na maturanta?
  • OECD: Jak vysoká je horní daňová sazba?
    Po vyčerpání daňových slev znamená pro zaměstnance v Česku zvýšení hrubé mzdy o 1 000 Kč zvýšení čisté mzdy na účet pouze o 689 Kč. Souhrnná maximální daňová sazba (včetně povinného pojistného) činí 31,1 %. Jak je vysoká maximální horní daňová sazba v ostatních zemích OECD? Podívejme se na praktické výpočty.
  • OSVČ a sleva na manželku v příkladech
    Při splnění zákonných podmínek lze v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela) s nepřesahujícími příjmy 68 000 Kč ve výši 24 840 Kč. Kdy nelze daňovou slevu uplatnit i při příjmech do limitu? Jak se sleva promítá do výpočtu daňové povinnosti? A jak se hodnotí příjmy do limitu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Zdanění dohody o provedení práce v příkladech
    Práce na dohodu o provedení práce je atraktivní pro zaměstnavatele i zaměstnance. Výhodou je vysoká pružnost a často nižší zdanění. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit zdanění při práci na dohodu o provedení práce v roce 2016.
  • Daňové zvýhodnění v daňovém přiznání za rok 2015
    Z důvodu uplatnění daňového zvýhodnění na děti může vzniknout nárok na daňový bonus a při odevzdání daňového přiznání za rok 2015 se nezaplatí nic na dani z příjmu a ještě se peníze od finanční úřadu obdrží. Kdo nemůže daňové zvýhodnění uplatnit? Jaké jsou podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění?
  • Daňové přiznání za rok 2015 a sleva na poplatníka
    Všichni občané, kteří budou podávat daňové přiznání za rok 2015, uplatní v daňovém přiznání základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy z důvodu uplatnění slevy na poplatníka vznikne nárok na daňovou vratku nebo se neplatí daň z příjmu?
  • Kdy je spolupráce výhodná?
    Živnostník nemůže zaměstnat svoji manželku, přesto však mu může manželka ve výkonu samostatné výdělečné činnosti pomáhat využitím institutu spolupráce. Proč je spolupráce výhodná a kdy přináší daňovou úsporu?
  • Pět případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek
    Zaměstnanci odvádí během roku zálohu na dani z příjmu fyzických osob. Při zpracování ročního zúčtování daně zaměstnavatelem nebo při podání daňového přiznání může vzniknout nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na pět vybraných častých situací, kde se může zaměstnanec těšit na daňovou vratku.
  • Kdy má rodina nárok na daňový bonus i přídavky na děti?
    Rodiny s dětmi jsou státem finančně podporovány formou porodného, přídavků na děti nebo daňového zvýhodnění na děti. Vždy je však nutné splnit zákonné podmínky. Na přídavky na děti a daňový bonus však dosáhnou často jiné rodiny.
  • Máte datovou schránku? Na papírové přiznání zapomeňte
    Všichni daňoví poplatníci, kteří mají zřízenu datovou schránku, jsou od 1. ledna 2015 povinni podávat daňové přiznání elektronicky. Za nedodržení této podmínky uděluje finanční úřad automatickou pokutu 2 tisíce, ve výjimečných případech dokonce 50 tisíc Kč.
  • Pět případů, kdy je vyplnění daňového přiznání radost
    Vyplnění a odevzdání daňového přiznání automaticky neznamená, že se bude současně s jeho odevzdáním platit daň. Některým občanům vznikne nárok na daňovou vratku. Mnohdy v řádech tisícikorun až desetitisíc korun. Podívejme se na pět vybraných případů.
  • Kdy živnostník neuplatní daňové zvýhodnění na děti?
    Daňové zvýhodnění na děti snižuje daňovou povinnost. V případě, že je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, tak vzniká nárok na daňový bonus. Zaměstnanci uplatňují daňové zvýhodnění měsíčně. OSVČ jednou ročně v daňovém přiznání. Kdy nemají OSVČ za rok 2014 nárok na daňové zvýhodnění?
  • Pracující důchodci mají opět nárok na daňovou slevu
    Na základě rozhodnutí Ústavního soudu z 30. července mají výdělečně činní důchodci již za rok 2014 nárok na daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Pracující nebo samostatně výdělečně činní důchodci mají pro letošní rok stejné daňové podmínky jako ostatní občané.
  • Stejný příjem, různé zdanění
    Zdanění se liší dle konkrétní životní situace. Pracovní kolegové mohou mít stejnou hrubou mzdu, přesto na bankovní účet obdrží rozdílné částky. Proto se zaměstnavatelé baví o hrubé mzdě, čistou mzdu mohou mít zaměstnanci rozdílnou, závisí na množství uplatnění daňových slev a odpočtů. Podívejme se na praktické příklady.
  • Zájem o vzdělávání pracovníků roste. Zaměstnavatelé do něj investují miliardy ročně
    Vzdělávání zaměstnanců ve firmách nabývá na důležitosti. Přestože v něm v minulosti Česká republika zaostávala, dnes se může kvalitou a úrovní vzdělávacích procesů vyrovnat některým evropským zemím. Zájem o vzdělávání pracovníků ze strany zaměstnavatelů navíc stále roste. Podle odborníků do něj současné firmy investují až několik miliard korun ročně.
  • Kdo musí podat „pojistné přiznání“?
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • I zaměstnanci neplatí daň z příjmu, kdy?
    Stejně jako daň z příjmu fyzických osob neplatí některé OSVČ, tak ji neplatí ani někteří zaměstnanci. Využití daňových slev, daňového zvýhodnění a nezdanitelných položek je důvodem, proč i při nadprůměrné mzdě neplatí zaměstnanec nic na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na praktické příklady.
  • Daňovým odpočtem na děti mohou rodiny ušetřit desetitisíce
    V souvislosti s nástupem nového roku začínají lidé věnovat zvýšenou pozornost vyplňování daňového přiznání za rok 2013. Řada z nich však stále nemá jasno v možnostech daňových odpočtů na děti. Přitom právě tento typ úspory je z pohledu odborníků nejefektivnější a administrativně nejméně náročnou formou rodinné podpory.
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Elektřina zlevňuje, podporu dostanou „špinavé“ zdroje
    Elektřina by mohla příští rok zlevnit. Poslanecká sněmovna před několika dny přijala novelu zákona o obnovitelných zdrojích. Co nového přináší? Proč se proti ní ohradili ekologové? A je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled může zdát?
  • Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě
    Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • Jak snižují děti daňovou povinnost?
    Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.
  • Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
    Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdo si může snížit daňovou povinnost daňovým zvýhodněním na děti?
    Děti jsou to nejcennější co máme. Daňovým zvýhodněním si může rodič dětí, které s ním žijí v domácnosti, snížit daňovou povinnost. Kdo má na něj nárok?
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Akcie kurýrní firmy FedEx /FDX/ oslabily během včerejšího obchodování o 1,4 % na 52,65 USD, a to i přes pozitivní hodnocení analytické firmy Buckingham Research, která FDX upgradovala z "neutral" na "accumulate" a také zvýšila cílovou cenu z 51 na 62 USD.
  • Jeďte později a blíž…
    Jak ušetřit na dovolené? Pokud se ještě rozhodujete kam letos vyrazíte na dovolenou, věnujte výběru své dovolené náležitou pozornost. Vybere si méně bližší nebo méně vyhlášené středisko mimo hlavní sezónu.
  • Akcie ČEZu se obchodují bez nároku na dividendu
    Tiskový mluvčí ČEZu potvrdil, že management bude na valné hromadě společnosti (11. června) navrhovat dividendu ve výši 2-3 Kč na akcii. Tento záměr zůstává v platnosti i přes očekávaný nákup podílů v distribučních společnostech.
  • Zahraniční trhy v týdnu od 20.5. do 24.5.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.