-
Ukrajina a Rusko po roce války: jak jsou na tom ekonomicky?
Již přes rok probíhá ruská válka na Ukrajině. Jak na tom země byly, jsou a budou ekonomicky? Jaký je jejich propad hrubého domácího produktu? A jak se Rusku daří nahrazovat evropský trh pro odbyt ropy a plynu?
-
HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
-
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Česko se na Mezinárodním strojírenském veletrhu zapojilo mezi země, které aplikují cirkulární ekonomiku. Které firmy již aplikují principy cirkulární ekonomiky?
-
Cirkulární ekonomika přišla do Česka
Co je to cirkulární ekonomika? Jaké jsou příklady z praxe cirkulární ekonomiky? A jak Česko dokáže přeměňovat odpady ve zdroje? A kde jsou naše slabé stránky?
-
Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...
Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?
-
Ekonomická svoboda v Česku je vysoká
Nejvyšší ekonomická svoboda je v Hongkongu, Singapuru, Novém Zélandu, Švýcarsku a Austrálii. Česko si v mezinárodním srovnání stojí velmi dobře, celkové hodnocení je 23. nejlepší na světě a výsledný index ekonomické svobody je vyšší než např. v Německu, v Norsku, v Japonsku nebo v Rakousku.
-
HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
HDP České republiky rostlo v třetím kvartálu 2018 meziročně o 2,4 %, čtvrtletně o 0,6 %. Jaký je růst HDP EU a sousedních zemích? A co omezuje český růst?
-
Trumpovy obchodní války a proměna čínské ekonomiky
Čína se začíná otevírat ostatním zemím a chce více zpřístupnit trh druhé největší ekonomiky. Konkrétně Čína plánuje snížit průměrná dovozní cla u většiny svých obchodních partnerů a to již začátkem října. Slibuje si tak růst dovozů z ostatních zemí za nižší ceny a vyšší konkurenceschopnost, jakmile budou americké dovozy zasaženy zvýšenými dovozními cly, které čínská administrativa zveřejnila 25.9.
-
4 ekonomické fauly Miloše Zemana
Miloš Zeman je často kritizován z mnoha stran a úhlů. Na druhou stranu je znám svojí prostořekostí a nevraživostí vůči novinářům, které napadal i při svém inauguračním projevu. Někdy je Miloš Zeman kritizován oprávněně, jindy jen z principu. My se podíváme na jeho 4 ekonomické fauly, které jako vystudovaný ekonom provedl.
-
Loni jsme spotřebovali více elektřiny. Při výrobě se činily jaderné i větrné elektrárny
České domácnosti a podniky loni spotřebovaly o téměř 2 % více elektřiny než v předchozím roce. Analytici to připisují ekonomicky dobrým časům. Spotřeba meziročně vzrostla také v plynárenství, a to o 3,3 %.
-
Jak je na tom HDP Jihoafrické republiky 24 let po aparheidu?
Jihoafrická republika příští rok oslaví čtvrtstoletí od konce apartheidu. Jak je na tom její ekonomika a HDP? Jaký je státní dluh a nezaměstnanost?
-
Je ekonomická svoboda v Česku vyšší než v Německu?
V hodnocení pro rok 2018 je v Česku ekonomická svoboda vyšší než např. v Německu, ve Finsku, v Japonsku nebo v Rakousku. Lepší hodnocení než Česko má pouze 23 zemí. V posledních letech se hodnocení Česka stále zlepšuje.
-
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Analytici se shodují, že letos nás čeká rekordní ekonomický růst a také rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Ta se teď v srpnu pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti.
-
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Tři slova Maria Draghiho (whatever it takes) před 5 lety změnila vývoj evropské dluhové krize.
-
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl ve Světovém ekonomickém výhledu, že světová ekonomika zrychlí tempo růstu na 3,5 % a příští rok poroste ještě rychleji. Jarní prognózy MMF se tedy vyplňují, ale oproti dubnu MMF zhoršil odhady pro USA a zlepšil výhledy růstu pro země eurozóny
-
Zaměstnanost v zemích OECD už je vyšší než před krizí
Počet zaměstnaných v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už je vyšší než před poslední velkou krizí z konce minulého desetiletí. Vzhledem ke stagnaci mezd u lidí s nízkými a středními příjmy se však otevírají nůžky mezi příjmovými kategoriemi a rozmáhají se obavy, že lidé s nejvyššími příjmy mají nepřiměřený podíl na přínosu z hospodářského růstu. Vyplývá to z dnešní zprávy OECD.
-
Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?
Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si například nedokážou říct o vyšší plat.
-
Vesmír se týká politiky i ekonomiky
Ačkoli to na první pohled vypadá na nějaký aprílový žert z vesmírné lodi Vogonů, opak je pravdou: průzkum vesmíru má své politické a ekonomické dopady, na světě se mu věnuje jen pár expertů, i když u nás o ekonomice vesmírné politiky příliš slyšet není.
-
Jaké budou první kroky Emmanuela Macrona?
Emmanuel Macron se stal nejmladším prezidentem Francie. Avšak věk ho neochrání před složitými úkoly, kterým bude čelit. Musí sjednotit rozdělenou zemi, kde v posledních letech vznikl odpor k tradičním politickým stranám a frustrace z domácí a evropské politické scény.
-
Jak se ekonomická krize projevuje v cenách?
Co se děje s cenami zboží v době ekonomické krize? Stoupají či klesají? A čím to vlastně je? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět.
-
Ekonomický růst v ČR: 2,8 % letos a jak to bude dál?
Česká republika v minulém roce rostla zhruba o 2,3 %. Jak dlouho nám ještě takový ekonomický růst vydrží? Předpovědi jsou optimistické, tento rok by měl být ekonomický růst ještě o kousek vyšší. Pokud ovšem česká ekonomika nenarazí na některý ze svých limitů.
-
Kde je ekonomická svoboda nejvyšší?
Svoboda podnikání je důležitým faktorem růstu životní úrovně občanů. Dle studie pro rok 2017 patří Česko mezi třicítku zemí s nejvyšším indexem ekonomické svobody. Horší hodnocení než Česko má např. Rakousko, Japonsko, Belgie nebo Španělsko.
-
Co je to Carry Trade a oživí inflace zájem o tyto obchody?
Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.
-
80 dolarů za barel ropy. Co by to znamenalo pro inflaci a ekonomiku eurozóny?
Raketový nárůst ceny ropy dostal v listopadu inflaci měřenou indexem spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně ze záporných čísel na meziročních 0,6 procenta. Následně v prosinci inflace meziročně posílila o 1,1 procenta, nejdynamičtěji od roku 2013. Ve stejném období se cena americké ropy WTI vyšplhala na nejvyšší hodnotu od léta 2015, 55 amerických dolarů za barel. Ropu nakopla dohoda zemí OPEC o snížení denního objemu těžby o 1,2 miliónu barelů denně. Poté se přidalo k dohodě i Rusko, které se zavázalo zredukovat těžbu o 300 000 barelů denně. Toto opatření svůj účel zatím plní, nabídka černého zlata se snižuje a cena roste. Vyšší cena ropy však zanechá stopy ať už na vývoji inflace nebo ekonomického růstu.
-
Jak na management restrukturalizací v malé a střední firmě
Restrukturalizace je v odborné literatuře definována různě. Už z názvu institutu lze dovodit, že se jedná o změnu struktury, a to struktury finanční (aktiv a pasiv), organizační, anebo kapitálové (vlastnické). K restrukturalizaci dochází zejména při stagnaci podniku tak, že jsou prováděny radikální strategické změny, aby bylo možno podnik ozdravit. Děje se tak v reakci na probíhající krizi, anebo za účelem takové krizi předejít.
-
8 věcí, co můžeme čekat od nového amerického prezidenta
Donald Trump se dnes v pátek 20.1. 2017 stane 45. americkým prezidentem. „Make America great again“ bylo jeho hlavní předvolební heslo. Jak moc velká Amerika bude a co vlastně můžeme čekat od jeho programu?
-
Kde se žije nejlépe? Na Novém Zélandu, Česko je v první třicítce
Kvalitu života občanů ovlivňují nejenom ekonomické ukazatele, ale i míra osobní svobody a bezpečí, úroveň školství a zdravotnictví nebo kvalita životního prostředí. Tyto a další ukazatele v sobě zahrnuje index prosperity. Česko přitom patří mezi třicítku zemí s nejlepšími podmínkami k životu.
-
Sdílená ekonomika v Česku: Chybějí pravidla pro její regulaci
V Česku chybějí pravidla pro další rozvoj sdílené ekonomiky, a není jasné, kde končí sdílená a začíná šedá ekonomika. Regulace sdílených služeb by se ale měla omezit jen na nezbytně nutný rozsah a měla by být jednotná na evropské úrovni. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu.
-
HDP roste, co to pro nás znamená?
HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.
-
Kolik nás stojí přírodní katastrofy? Stovky miliard dolarů ročně
Extrémní přírodní katastrofy způsobí v celém světě každoročně škody za 520 miliard dolarů (12,9 bilionu Kč) a dostanou přes 26 milionů lidí pod hranici chudoby. Ve své zprávě o tom dnes informovala Světová banka (SB). Dopad humanitárních a hospodářských škod na chudobu má podle ní mnohem větší rozsah, než se dosud myslelo.
-
8 překvapivých ekonomických dopadů voleb v USA
Výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech zpravidla ovlivňují hospodářský vývoj země, stejně jako vývoj cen akcií. Specifické dopady má ale celý volební proces, a to bez ohledu na to, který kandidát bude nakonec zvolen. Server Time zmiňuje, že volební rok obvykle přináší například vyšší výdaje na Halloween a naopak pokles prodeje domů. V souvislosti s těmi letošními volbami ale Time hovoří hned o osmi překvapivých dopadech na ekonomiku.
-
Kde jsou nejlepší podmínky k podnikání? Na Novém Zélandu, Česko je 27.
Světová banka každoročně sestavuje žebříček zemí s nejlepšími podmínkami k podnikání, dle aktuální studie jsou v Česku 27. nejlepší podmínky pro byznys. Medailové pozice patří Novému Zélandu, Singapuru a Dánsku.
-
Letní čas má hodnotu minuty práce ročně
Každý z nás je dvakrát ročně nucen si „vychutnat“ podivné cvičení v podobě celostátního posunu času: na jaře je jedna noc zničehonic o hodinu kratší, na podzim naopak. Samotné posuny času jsou jistě věc nepříjemná. Pokud jsme tedy všichni nuceni tyto posuny podstoupit, je to jistě proto, že to má značné přínosy, nejspíš energetické. Jak si ukážeme, nemá.
-
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí rostla o 2,6 %
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 2,6 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,9 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad, který tak potvrdil údaje ze začátku září. Do nového výpočtu byly zapracovány údaje za sektor vládních institucí, což ale na tempo růstu HDP nemělo dopad.
-
60 miliard: Schodek rozpočtu 2017 nemá ekonomické opodstatnění
Podle ekonomů nemá schodek 60 miliard korun v dnes schváleném návrhu státního rozpočtu na příští rok nemá v současné příznivé ekonomické situaci opodstatnění. Navíc letošní rozpočet podle některých ekonomů i přes naplánovaný schodek 70 miliard korun skončí jako vyrovnaný. Problémem také může být do budoucna nárůst povinných, tzv. mandatorních výdajů rozpočtu způsobený růstem platů a důchodů.
-
Hodnocení výkonnosti české ekonomiky se zlepšuje
Světové ekonomické fórum každoročně sestavuje žebříček zemí dle výkonnosti národní ekonomiky. V aktuální studii patří Česku 31. místo na světě, horší hodnocení má např. Španělsko, Portugalsko nebo Itálie. Oproti předchozímu roku si Česku polepšilo o 6 míst.
-
HDP potvrzuje dobrou kondici ekonomiky, kterou táhne export automobilů
I přes zpomalení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí ukazují podle ekonomů dnešní data na velmi dobrou kondici české ekonomiky. Zpomalení je podle nich způsobeno především meziročním srovnáním, kdy vývoj loni byl významně ovlivněn jednorázovými vlivy, a nižší investiční aktivitou. Celkově by ekonomika měla za celý rok vykázat růst o 2,3 až 2,5 procenta, odhadují analytici.
-
Příznivá data z trhu práce nechají Fed v klidu
Americká ekonomika dokázala během července vygenerovat 255 tisíc nových pracovních míst, což překonalo nejen platný tržní konsensus ale i ty nejvíce optimistické odhady. Růst počtu pracovních míst byl navíc doprovozen i posílením průměrné hodinové mzdy, a to o 2,6 % y/y na 25,7 USD. Nová data tak potvrdila velmi solidní kondici amerického trhu práce, což je skvělou zprávou pro na domácí spotřebě založenou americkou ekonomiku. Téměř zapomenuty jsou již obavy, které způsobil velmi slabý report z května, dle kterého bylo v tomto měsíci vytvořeno pouze 24 tisíc nových pracovních míst, tedy nejméně od září roku 2010. Červencová data přinesla po solidních červnových číslech další důkaz o tom, že květnové ochlazení bylo pouze krátkodobého charakteru.
-
Firmám chybí lidi. Nezaměstnanost vzrostla, ale zamíří dolů k 5 %
Od února nepřetržitě klesající nezaměstnanost v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových 5,2 procenta. Za růstem stojí sezónní vlivy a analytici předpokládají v dalších měsících opět pokles. Firmám nadále chybí lidi prakticky na všech pozicích od řidičů a dělníků až po IT
odborníky a manažery.
-
Sdílená ekonomika pobláznila Evropu, lidé se dělí o věci a služby ve velkém
Sociální sítě, výměna kohoutku od souseda i pronájem pokoje. Všechny tyto činnosti patří do takzvané sdílené ekonomiky, která zažívá raketový vzestup. V České republice ji využívá zhruba milion lidí, ve Velké Británii živí pět milionů lidí.
-
SVĚT 2030: Čtvrtá průmyslová revoluce je především revolucí v myšlení
Orientace na budoucí vývoj a změny související s nástupem čtvrté průmyslové revoluce jsou jedním z hlavních zájmů Prognostického klubu České manažerské asociace (ČMA). 30. května proto uspořádal ve spolupráci s Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (CBCSD) a Vysokou školou mezinárodních a veřejných vztahů konferenci SVĚT 2030, na které byly nastíněny scénáře budoucího vývoje několika oblastí – průmyslu, technologií, důchodového systému, trhu práce, podnebí či médií. Zásadním sdělením konference však je, že změny, které budoucí vývoj přinese, budou především společenského charakteru. Na to upozornila většina vystupujících.
-
Na trh práce se vracejí fluktuanti
Dva nebo ještě více pracovních poměrů, které trvají méně než dva roky – takto obvykle vypadá historie předcházejících zaměstnání fluktuanta. Pro personalistu takový životopis znamená, že by si na daného uchazeče měl dávat velký pozor a zvážit, zda ho vůbec pozvat na pracovní pohovor. Může totiž počítat s tím, že se takový člověk bude okamžitě po nástupu na novou pozici opět poohlížet po něčem jiném.
-
Co týden dal: Nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993
Míra zaměstnanosti v ČR stoupla v lednu na 71 procent, což je nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993. Ekonomickou situaci v Česku hodnotí letos lidé nejlépe od roku 1999. Daňové zvýhodnění na druhé dítě zřejmě vzroste o stokorunu měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
V Česku se žije dobře
Dle ekonomické a sociální vyspělosti, míry svobody nebo bezpečí jsou v Česku 26. nejlepší podmínky k životu na světě, jak vyplývá z renomované studie "Prosperity Index 2015". Kde se žije na světě nejlépe?
-
Nejvýkonnější ekonomika je ve Švýcarsku
Švýcarsko opět kraluje žebříčku nejvýkonnějších ekonomik, který pravidelně sestavuje Světové ekonomické fórum. V první desítce najdeme pětici členských zemí EU (Finsko, Německo, Nizozemí, Velkou Británii a Švédsko). Česku patří 37. místo.
-
Co týden dal? MF odhaduje růst HDP v letošním roce na 3,9 %
Ministerstvo financí výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,9 procenta. Důvodem je překvapivý meziroční růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o čtyři procenta. Původní odhad přitom počítal s růstem ekonomiky o 2,7 procenta. V příštím roce se počítá stále s 2,5% růstem.
-
Největší letošní zklamání? Ekonomický vývoj v USA
Není ani zdaleka přehnané říci, že globální ekonomický růst v loňském roce byl tažen velmi robustním oživením v USA. Tamní ekonomika za razantní podpory extrémně uvolněné měnové politiky přidala 2,4 % (meziroční navýšení HDP očištěné o inflaci), což byl zdejší nejvyšší zaznamenaný růst od roku 2010. V letošním roce by mělo tempo růstu ekonomiky zrychlit až na 3 %.
-
Korupce je nejnižší ve Skandinávii
Nejnižší korupce na světě je v zemích Skandinávie. Nízká míra korupce je příznivá pro celou společnost a pomáhá zdravému ekonomickému růstu. Česko v míře korupce za vyspělými zeměmi zaostává.
-
USA - prozatím vítěz současného ekonomického vývoje
Ekonomice Spojených států se daří. Důkazem toho je například i rychle posilující dolar. Americká měna proti hlavním světovým měnám, měřená dolar indexem, roste sedmý měsíc v řadě a za tuto dobu zhodnotila téměř o 15 procent. Hodnota indexu se již dostala na úroveň z listopadu roku 2003.
-
V Norsku a Švýcarsku se žije nejlépe
Česko patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami pro život, jak vyplývá z renomované studie "Prosperity Index 2014". V žebříčku se hodnotí nejenom ekonomická vyspělost, ale i kvalita života občanů. Ve kterých zemích se žije nejlépe?
-
Co týden dal? Česko je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí
Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze sledovaných 152 států světa. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného žebříčku Economic Freedom of the World Index kanadského institutu Fraser. V předchozím žebříčku se Česko umístilo na 52. pozici. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.
-
Co týden dal? Předražené potraviny v českých obchodech
Obchodní řetězce prodávají v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami. "Pojďme hledat důvody, proč výrobek, který je dodáván za zhruba 100 korun, je prodáván za více jak 200," poznamenal ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna.
-
Jíst se musí
Když se investor rozhoduje, do kterého odvětví má vložit své prostředky tak, aby se zhodnocovaly, v řadě případů nemůže opomenout potravinářský sektor. Neboť jíst se prostě musí. Ovšem dokáže tento sektor generovat solidní výnos? A je lepší přímo investovat do půdy a tu pak pronajímat anebo zvolit některý z cenných papírů (akcie, podílové listy) potravinářských společností?
-
Investování podle sektorů
V jednom z předchozích článků jsme si ukázali, že sektor zdravotnictví patří mezi anticyklické sektory. Tedy nereaguje příliš na to, jak se ekonomika vyvíjí a je tedy vhodný pro období recese, v níž se nyní česká ekonomika nachází. Ale jak jsou na tom ostatní sektory a kolik jich vlastně je?
-
Cesta jen přes strukturální reformy
Jak že to hovoří bible o sedmi tučných a sedmi hubených letech? V moderní hantýrce můžeme klidně říci: ekonomický cyklus. A v lidovém pojetí cosi, co znal každý sedlák a provozuje každá veverka – na zimu nebo časy neúrody musí mít rezervy...
-
Panika a propady! Jak z toho ven?
Místo poklidné letní sezóny zažíváme opět paniku a strach z recese a s tím volatilitu trhů o desítky procent.
-
Dolar profituje při výběru zisků
Dolar posílil během evropské seance oproti euru i yenu na 0,9423 a 124,54. Dealeři si nejsou jisti dalším vývojem a proto si vybrali část zisků před US seancí.