-
Ani pracovní úraz, ani nemoc z povolání. Kdy přesto odpovídá zaměstnavatel za újmu zdraví zaměstnance?
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za jemu vzniklou škodu v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel ovšem odpovídá zaměstnanci také za škodu způsobenou porušením technických, hygienických a jiných předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Musí mu pak nahradit ušlý výdělek, pokud zaměstnanec onemocní, ačkoliv nejde o nemoc z povolání nebo pracovní úraz.
-
Jak se bránit výpovědi, která padla těsně před uznáním nemoci z povolání?
Formálně se vznik nemoci z povolání v praxi konstatuje ke dni, kdy bylo provedeno lékařské vyšetření, které ji prokázalo. Ale nemoc z povolání přece nevzniká ze dne na den. Co když zaměstnance propustili z práce krátce před konstatováním nemoci z povolání, a tak mu zaměstnavatel nechce přiznat nárok na dvanáctiměsíční odstupné? Jak ho získat?
-
Neschopenku lze vystavit i pár dnů zpětně. Může to lékař udělat bez vaší přítomnosti?
Ošetřující lékař má právo vystavit pacientovi neschopenku až 3 dny zpětně. Při splnění určitých podmínek je možné získat neschopenku zpětně i za období delší než 3 kalendářní dny. Musíte být osobně v ordinaci?
-
Na co má nárok zaměstnanec, který onemocněl nemocí z povolání
Nemoci z povolání jsou důsledkem vystavení zaměstnanců rizikovým faktorům při práci. Za nemoc z povolání však nemůže být uznána jakákoli choroba. Které tedy jsou nemocemi z povolání? Na jaké odškodnění za nemoc z povolání má zaměstnanec nárok a musí při uplatnění nároku skončit jeho pracovní poměr?
-
Důstojná nemocenská pro OSVČ? Jen když předtím státu hodně zaplatíte
Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky, musí se dobrovolně přihlásit k platbám na nemocenské pojištěni. Jak vysokou bude mít nemocenskou? A vyplatí se jí to vůbec?
-
Devět nepravd o nemocenské
Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.
-
Deset rozhodujících čísel kolem nároku na nemocenskou
Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Samotný výpočet nemocenské závisí na předchozích příjmech. Jak vysokou nemocenskou mají zaměstnanci s minimální mzdou a nadprůměrnou mzdou? Kdy lze nemocenskou dostávat po skončení pracovní smlouvy?
-
Jste v pracovní neschopnosti? Kontrola může přijít i v jednu ráno
Pracovní neschopnost umožňuje mimo jiné i ČSSZ a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na uvedené adrese. Časové omezení, kdy mohou přijít, ale není.
-
Co vědět o práci v důchodu v 9 bodech?
Mnozí penzisté chtějí i po dosažení řádného důchodového věku pracovat. Jaké podmínky pro ně platí? Jaký vliv má práce v důchodovém věku na starobní důchod? A co daně?
-
Odpovídá zaměstnavatel za úraz, který si zaměstnanec způsobil během činnosti konané pro zaměstnavatele z vlastní iniciativy?
O přehnaně iniciativních lidech se říkají různé vulgární průpovídky, ale proč by nemohl zaměstnanec vypomoci firmě i bez příkazu šéfa, z vlastního rozhodnutí? Ale co když se při tom zraní? Kdy pak má a kdy nemá nárok na odškodnění?
-
Na nemocenské vás kromě sociálky může zkontrolovat i zaměstnavatel. Za to, že nebudete doma, vás může i vyhodit
Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?
-
Zásluhovost u nemocenské je vyšší než u invalidního důchodu
Výpočet nemocenské i invalidního důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. U nemocenské je však tento rozdíl značně nižší. Ve výpočtové formuli nemocenské je mnohem více zastoupen prvek zásluhovosti než u invalidního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Jak se dlouhá nemoc podepíše na penzi a kdy už lze žádat o invalidní důchod
Někteří žadatelé o důchod čerpali nemocenskou zcela výjimečně a jiní čerpali nemocenskou poměrně často. Jaký vliv má čerpaní nemocenské na výši důchodu? Po jak dlouhé době nároku na nemocenskou se žádá o invalidní důchod?
-
Vliv nemoci na výpočet zdravotního pojištění OSVČ za rok 2023
Delší pracovní neschopnost má v některých případech vliv na výpočet zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti za celý kalendářní rok. Podívejme se v praktických příkladech, které OSVČ zaplatí na zdravotní pojištěním nižší částku a kteří živnostníci a podnikatelé zaplatí stejnou částku jako v případě, že by nemocní nebyli.
-
Odškodné pro rodiny zemřelých zaměstnanců se od ledna 2024 zvýšilo. Koho se týká?
Zatímco dlouhodobě vyplácené pozůstalostní renty po zaměstnanci zemřelém v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání se zvyšují jen málo, nebo vůbec, jednorázové odškodnění rodinných příslušníků zemřelého zaměstnance se zvýšilo poměrně výrazně. O kolik?
-
O kolik bylo zvýšeno odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání od 1. ledna 2024?
Renty pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem či nemocí z povolání se zvyšují, pokud ztrátu na výdělku nedorovnává invalidní důchod, a to pro rok 2024 jen trochu. Zato bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění může být vyšší o hodně. Jak se tato odškodnění počítají? Na jaké peníze je nárok?
-
Spočítejte si, kolik procent ze mzdy nebo platu dostanete při pobírání nemocenských dávek
Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.
-
Co se v roce 2024 mění u nemocenského pojištění zaměstnanců i OSVČ?
Od roku 2024 začínají zaměstnanci odvádět nemocenské pojištění a u OSVČ se zvyšují minimální zálohy na pojistné. Pojďme se podívat o kolik.
-
Jaké změny nás čekají v nemocenských dávkách od roku 2024?
Rok 2024 přinese změny u nemocenských dávek, většinou se jedná o změny pozitivní, které usnadní jejich čerpání. Jaké změny čekají nemocenské pojištění a čerpání nemocenské nebo ošetřovného?
-
Komu, jak a proč se zvýší od ledna 2024 náhrada mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti?
Jak a kdy se projevuje zvýšení mzdy na průměrném výdělku a pak na náhradě mzdy v době nemoci? A co když zaměstnanec onemocní po odchodu z práce: Má za ten den nárok na nemocenskou náhradu, nebo na mzdu?
-
Jak je placená karanténa?
Budete muset kvůli podezření na vážnou chorobu do karantény? Když je zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky?
-
Zaměstnance chrání před výpovědí vedle pracovní neschopnosti také karanténa, i když ne vždy
Karanténa byla v rámci ochrany zaměstnance před výpovědí postavena na roveň dočasné pracovní neschopnosti. Už je také ochrannou dobou, a platí proto během ní zákaz výpovědi. I když s výjimkami. Co to v praxi pro zaměstnance i pro zaměstnavatele znamená?
-
Kteří pacienti mají nárok na cestovné?
Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?
-
Jaké plastické operace proplácejí zdravotní pojišťovny?
I když je většina plastických operací hrazena z kapes klientů, najdou se i takové, které proplatí zdravotní pojišťovna. Jaké podmínky musí zájemce splnit?
-
Co je dobré vědět o rozvázání pracovního poměru dohodou?
Přišel za vámi zaměstnavatel s tzv. dohodou o rozvázání pracovního poměru? Nebo přemýšlíte, že byste ji zaměstnavateli navrhli vy? Co byste o ní rozhodně měli vědět?
-
Jak prokázat ztrátu budoucího výdělku, ve kterém vám zabránil úraz
Náhrada za ztrátu na výdělku může zohledňovat i potenciální příjem, kterého by poškozený dosáhl nebýt úrazu. Co musí být splněno, aby se vyšlo i z možného budoucího příjmu, a ne pouze skutečného již dosaženého?
-
Snižuje se úrazová renta, jestliže měl zaměstnanec už před pracovním úrazem jiné zdravotní obtíže?
Lze snížit rentu za pracovní úraz nebo nemoc z povolání (náhradu za ztrátu na výdělku), protože zaměstnanec měl už před vznikem škody beztak chatrné zdraví?
-
Jak zažádat o český důchod a nemocenské dávky ze zahraničí
I při pobytu v zahraničí je možné požádat o sociální dávky či starobní důchod. To, jak se bude při žádosti postupovat, záleží vždy na zemi, ve které pojištěnec odvádí sociální pojištění.
-
Jaký vliv má delší nemoc na výpočet daně z příjmů za celý rok
Někteří daňoví poplatníci obdrží z důvodu nemoci v loňském roce daňovou vratku, jiní nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.
-
Těžké poškození bederní páteře je od ledna zařazeno mezi nemoci z povolání
Po několikaletém vládním vyjednávání bylo do seznamu nemocí z povolání zařazeno také těžké poškození bederní páteře. Novela zákona je účinná již od 1. ledna 2023. Onemocněním zad trpí v České republice více než pětina populace, ovšem jen malému zlomku lidí bude schváleno jako nemoc z povolání.
-
Kdo má nárok na vyšší nemocenské?
Lidé, kteří dobrovolně pomáhali při hašení požáru nebo odstraňování následků živelní katastrofy a v důsledku toho se zranili, onemocněli, nebo jsou v karanténě, mají nárok na nemocenskou ve výši 100 % takzvaného redukovaného příjmu. Mzda nebo plat se jim tedy nepočítá celá, ale ve snížené podobě. Jak moc se mzda nebo plat pro účely výplaty nemocenské dávky redukují?
-
Jak se zvýšily náhrady za zdraví poškozené pracovním úrazem a nemocí z povolání v roce 2023?
Od 1. ledna 2023 byly valorizovány renty (náhrady) za zdraví poškozené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Také byla zvýšena hodnota bodu pro odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Jaký je mezi nimi rozdíl?
-
Musíte mít kvůli kontrole v pracovní neschopnosti označený zvonek? Co když vám to majitel bytu odmítne?
Zákon výslovně nestanoví, že musíte mít řádně označený zvonek, ale své místo pobytu. Nabízí se i alternativy, pokud zvonek není funkční. Pronajímatel vám ale označení zvonku nemůže zakázat.
-
Poslední západ slunce, poslední kontakt s domácím mazlíčkem. Za klienty v konečném stádiu života začne vyjíždět Sanitka přání
Připravovaný projekt Sanitka přání má za úkol splnit poslední tužby lidem, kteří se nacházejí v terminálním stádiu života. Za prvními klienty by mohla vyjet už v únoru příštího roku.
-
Jak se počítá nemocenská náhrada mzdy a komu se zvýší?
Někteří zaměstnanci dostanou od začátku příštího roku více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší náhrada mzdy a jak a komu nemocenské?
-
Kontrola na nemocenské zaměstnavatelem: můžete být potrestání za překračování vycházek, a to i výpovědí?
Když vás zaměstnavatel nenajde během pracovní neschopnosti doma, ačkoliv zrovna nemáte vycházky, může vám snížit nebo i zcela odepřít náhradu mzdy. Za velmi závažné porušení režimu práce neschopného zaměstnance v době prvních 14 dnů nemoci můžete dostat i výpověď.
-
Co dělat, když si hledáte nového obvoďáka nebo zubaře, ale všichni mají plno?
Potřebujete si sehnat nového praktického lékaře? Váš zubař ruší svou ordinaci a sháníte nového, ale nikde vás nechtějí vzít, protože mají plno? Co v takové situaci můžete dělat?
-
Inflace dopadá i na lidi se zdravím poškozeným v práci: Jak se proto letos mimořádně valorizují úrazové renty?
Náhrady ušlého výdělku pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání se běžně valorizují jen jednou za rok, ale letos už se zvyšovaly třikrát. Pro koho platí která valorizace?
-
Jaká je valorizace náhrad při úrazu či nemoci z povolání?
Náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity pro zaměstnance zraněné při práci nebo trpící nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých se obvykle valorizují k počátku nového roku. Tentokrát byly zvýšeny i od června. Jak a o kolik?
-
Kolik stojí výplata nemocenských dávek přes Českou poštu?
Česká pošta loni zdražovala. Kolik si letos za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?
-
Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?
Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?
-
Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?
Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?
-
Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?
-
Kdy dostanou pracující důchodci nemocenskou?
V řádném důchodovém věku nejsou žádná omezení ohledně příjmu, řada penzistů tedy pracuje. Kdy a za jakých podmínek mají nárok penzisté na nemocenskou?
-
Bylo zvýšeno odškodnění pro rodinu zaměstnance, jenž zemřel v důsledku pracovního úrazu. Platí to i pro druha a družku?
Na jaké peníze má nárok rodina a další pozůstalí po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání? Proč odškodnění v posledních 2 letech tak hodně narostlo?
-
Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
-
Výpověď ve zkušební době, v jakých případech jste před ní chránění?
Dostali jste se do situace, kdy nevíte, zda vám může dát zaměstnavatel výpověď ve zkušební době? Existuje několik případů, kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď ve zkušební době. Jaké to jsou?
-
Renty za poškozené zdraví v práci se od 1. ledna 2022 opět zvyšují
Jako každý rok se zvyšují náhrady za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. A to jednak pro samotného poškozeného a také pro případné pozůstalé po něm. O kolik vzrostou a jak správně vypočítat míru valorizace?
-
Choroba jako každá jiná. Prokázat nemoc z povolání je ovšem o poznání složitější
Postihnout může kdekoho stejně tak jako kterékoliv jiné onemocnění. Podceňovat ji se rozhodně nevyplácí, protože její důsledky mohou v ojedinělých případech být velice vážné. Řeč je o nemoci z povolání. Pokud si myslíte, že se týká i vás, měli byste rovněž vědět, jak v takové situaci postupovat a na co vše máte právo. Její prokázání totiž není tak jednoduché jako v případě běžné choroby.
-
Jaké máme rizikové kategorie práce?
Kategorie rizikovosti práce se určují hned podle 13 faktorů, které mohou výrazně a hlavně negativním způsobem narušit zdravotní stav zaměstnance. Jak se tedy dělí a co spadá mezi zmíněné faktory?
-
Kdo a kdy vás může zkontrolovat na neschopence? Jaké jsou sankce?
Jaké hrozí sankce za nedodržování léčebného režimu? Co může přijít za tresty, když vás nenajdou doma v době, kdy nemáte povolenu vycházku? Jaké mohou být maximální vycházky nemocného?
-
Co se změnilo u poukazů na zdravotnické prostředky?
U poukazů na zdravotnické prostředky se řada věcí v roce 2021 změnila. Jak dlouho je nově poukaz platný a může vám být vydán elektronicky?
-
Jak zažádat o dlouhodobé ošetřovné
Vaši blízkou anebo dokonce příbuznou osobu mají v blízké době propustit z nemocnice a vy víte, že se doma neobejde bez celodenní péče a pomoci? Zažádejte si o dlouhodobé ošetřovné. Popíšeme vám, jak na to.
-
Co všechno může být pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a zaslouží zaměstnanec odškodnění?
Musí být kousnutí klíštětem při práci nebo opaření se při vaření kávy v zaměstnání odškodněno podle zákoníku práce? Jak řešit neobvyklé situace?
-
Kdy se vyplácí sociální dávky
Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
-
Jak je to s výplatou peněz u elektronické neschopenky?
I když elektronická neschopenka funguje již více než rok a půl roku, mnozí v tom stále nemají jasno. Nesrovnalosti kolují zejména ve vyplácení nemocenského. Co tedy potřebujete vědět, pokud půjdete na neschopenku?
-
Dosáhne na ošetřovné více lidí? Budete moci pohlídat babičku, neteř či bratra?
Ošetřovné se pravděpodobně rozšíří na širší okruh lidí z vaší rodiny. Kdo na něj nově bude mít nárok? A byla již novela schválena?
-
Zemřela vám příbuzná osoba na pracovní úraz? Přečtěte si, na jakou náhradu máte nárok
Pracovní úraz nemusí vždy skončit bez následků s lehkými zraněními. Bohužel v mnoha případech může skončit i samotnou smrtí zaměstnance. Má rodina zesnulého zaměstnance v takovém případě nárok na nějakou formu náhrady?
-
Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?
Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?
-
Jak na životní pojistku, aby dávalo pojištění smysl
Na rozdíl od většiny zboží a služeb, které běžně nakupujeme, nemá pojištění v čase nákupu žádný okamžitý a viditelný efekt, a proto jej možná podceňujeme nebo dokonce vnímáme jako zbytečný výdaj.
-
Kdy lze zaměstnanci zkrátit délku dovolené?
Při krácení dovolené ztrácí zaměstnanec nárok na nějakou její část. Proč už zákoník práce nezná a neupravuje krácení dovolené za omluvené absence v práci? A jak se krátí dovolená za neomluvené absence? Co se změnilo?
-
Péče o lidi po padesátce stojí víc a není to zdaleka jen stářím
Lidé po padesátce věku se moc nehýbou a stát to něco stojí. Ordinace specializující se na léčbu bolestí svalů a kostí, kde hradí plnou péči zdravotní pojišťovny, navštěvují z 80 % právě starší lidé.
-
Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek
Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?
-
Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?
Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.
-
Kdy mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky?
Začínáte podnikat a přemýšlíte, zda máte jako OSVČ nárok na nemocenské dávky? Anebo musíte z důvodu nemoci, karantény anebo úrazu přerušit podnikání a věnovat nějaký čas léčbě nebo rekonvalescenci? Jak je to s nemocenskou?
-
Koronavirus a ošetřovné: jak si zařídit ošetřovné na dítě?
Onemocnělo vám dítě anebo jiný člen rodiny? Potřebujete s ním zůstat doma a starat se o něj v době nemoci? A máte nárok na ošetřovné? Přečtěte si, komu musí být přiznáno.
-
Koronavirus a práce - ošetřovné, karanténa a nemocenská
Kdy a jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na své dítě? Jaké máte možnosti v případě, že vaše dítě musí být doma? Kdy vám bude vyplácena náhrada mzdy? A kolik dostanete, pokud jste v karanténě?
-
Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?
Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?
-
Ošetřovné pro OSVČ za leden a prosinec - žádosti podávejte do 11. března 2021
OSVČ žádající o ošetřovné za prosinec a leden musí žádost podat do 11. března. Jakou formou, za jakých podmínek a v jaké výši budou moci čerpat OSVČ ošetřovné? Jak vyplnit žádost?
-
Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu
Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.
-
Zvýšení nemocenské na 100 %, koho se dotkne?
Nakonec nebylo schváleno zvýšení nemocenské na 100 % mzdy či platu, ale sněmovna schválila příspěvek ve výši až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě, a to ve stavu legislativní nouze. Kdy začne tento příspěvek platit?
-
Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru
Jaké změny v ošetřovném nás čekají při pandemii koronaviru? Smí ho čerpat i OSVČ? Bude znovu pro děti nad 10 let?
-
Když smrt zavítá na pracoviště: Na jaké odškodnění má nárok rodina zesnulého zaměstnance?
Zaměstnanec, který zemře v důsledku pracovního úrazu, si toho na zaměstnavateli už moc nevezme, ale jeho příbuzní mají nárok na jednorázové odškodnění citové bolesti, jakož i na pravidelnou rentu, pokud je zaměstnanec vyživoval. Oba typy odškodnění byly od 1. ledna 2021 zvýšeny a dosáhne na ně více lidí.
-
Pracovní úraz během home office: Je nárok na odškodnění?
Epidemie covid 19 vyhnala z kanceláří podstatnou část zaměstnanců, kteří nyní pracují na home office. Mají ale nárok na odškodnění pracovního úrazu, pokud se v takové situaci doma zraní? Podle společnosti Vindicia, která se kompenzacemi zabývá, to rozhodně není ztracené. Připravila 5 tipů, které lidem pomohou, aby se adekvátního odškodnění domohli.
-
11 případů, kdy nemocenskou nedostanete
Nárok na nemocenskou během nemoci nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané případy, kdy nelze nemocenskou dostávat na účet.
-
Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?
Dostali jste v zaměstnání výpověď a během pár dnů po odchodu vás skolila nemoc? Budete mít nárok na nemocenskou? A co náhrada mzdy nebo platu? Jak vlastně funguje ochranná lhůta?
-
Kdy nevzniká nárok na odškodnění za pracovní úraz?
Pokud se vám během výkonu práce stane úraz, máte právo na odškodnění. Každý případ je však posuzován individuálně, a proto může jasně vyjít najevo, že kvůli příčinám úrazu nárok na odškodnění nemáte. V jakých situacích tedy nic nedostanete?
-
Jak je to s vrácením doplatků na léky od zdravotních pojišťoven
Často kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.
-
Lidé začali vyhledávat výhody distanční medicíny
Lékař Tomáš Šebek je u nás už léta propagátorem „medicíny na dálku“. Nemocní se kontaktují s lékařem nejprve mailem nebo telefonicky a domluví si další postup. V době například virové pandemie je to ideální řešení pro obě strany.
-
Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou, nebo rovnou žádnou?
V dočasné pracovní neschopnosti se ocitají zaměstnanci s úrazem anebo nemocí. Může se ale stát, že nemocenské dávky nedostanou vůbec, anebo jen v poloviční výši. Kdy a kvůli čemu?
-
Nic vám nevoní? Může to být symptom COVID-19
Odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) upozorňují, že náhlá porucha či ztráta čichu může být projevem nákazy COVID-19. Je docela možné, že pokud někdo náhle přestane cítit, ale další příznaky například virózy nemá, může být přenašečem viru.
-
Další pandemie? Nejde o to jestli, ale kdy
Situace ve velkých amerických městech bude zanedlouho katastrofická, řekl před několika dny český imunolog, pracující v USA profesor Václav Větvička. Spojené státy totiž COVID 19 podobně jako jiné státy podcenily a Američané jsou navíc nedisciplinovaní a nezvyklí se podřizovat, což situaci určitě nezlepší.
-
Koronavirus jako riziko pro finanční trhy. ECB je připravena přijmout opatření
Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout „přiměřená a cílená opatření“, aby podpořila hospodářství postižené šířením nového typu koronaviru. V pondělí to uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová, informovala agentura AP.
-
Co dělat, když si potřebujete vyzvednout eRecept
Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost vydávat tzv. eRecept, neboli recept na léky v elektronické formě. Co to je eRecept je a jak si ho vyzvednete?
-
Jaké zdravotnické prostředky vám nově uhradí zdravotní pojišťovna?
Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící inkontinencí.
-
Radovan Vítek nabídl tisíce lůžek ve svých hotelech pro případnou pomoc se zajištěním péče o nemocné
17. března 2020 - Skupina CPI Property Group a její dceřiná společnost CPI Hotels dnes vládě ČR nabídly kompletní kapacity svých 14 hotelů pro případné zajištění péče o nemocné. Reagují tak na zátěž, kterou momentálně prochází české nemocnice v souvislosti s šířením koronaviru.
-
Komentář: Jaký vliv má koronavirus na světovou ekonomiku?
Jaký má koronovirus vlil na aktuální situaci na světových trzích? Došlo ke zvýšení anebo naopak k propadům? Komentář k šíření koronaviru v Evropě připravil Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
-
Jak si udržet finanční plán: koronavirus a nákup levných akcií
Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí reflektovat náš finanční plán. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.
-
Co bude kvůli koronaviru zavřeno?
Od středy 11. 3. 2020 budou zavřeny školy. Od pátečního rána vláda zakazuje veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Od sobotních 6:00 budou zavřené i některé obchody. Čeho všeho se zákaz týká?
-
Blíží se Galavečer na Draka 2020
Už ve čtvrtek 23. 1. proběhne v prostorách Obecního domu v Praze benefiční akce s názvem Galavečer na Draka. Večer věnovaný dětem s nemocí SMA podpoří například zpěvačka Anna K., moderátor Karel Kašák nebo olympijský medailista Vavřinec Hradilek.
-
Tepla jsou za námi, alergie trvají. Proč?
Na jaře to sice bylo horší, ale ani v létě se naše alergie zrovna neflákaly. A tak jsme očekávali podzim a chladné počasí s tím, že se konečně zbavíme kapesníku a zhluboka se budeme moct nadechnout. Ale alergie se ukázaly jako věrné kamarádky. V tomto případě bohužel – neopustily nás.
-
Máte depresi? Možná je to nedostatkem světla
Jaké to vlastně bylo v létě? Jasně, bylo teplo, ale když se zatáhlo a začalo pršet, ještě se nemuselo svítit. Teď je to jiné. Tma je už od čtyř, mnohdy prší, lidé bez nálady. Typický pošmourný podzim. Ani si neuvědomujeme, jak na nás nedostatek světla může působit.
-
eNeschopenka 2020: co se změní?
S rokem 2020 přijdou v oblasti dočasné pracovní neschopnosti další změny. Začne fungovat tzv. eNeschopenka. Koho se bude týkat a co se změní?
-
5 mýtů o finančním odškodnění, kterým Češi věří
Okolo odškodnění ujmy na zdraví panuje řada mýtů, kterým mnoho Čechů věří. V čem se většina z nich mýlí a jaká je tedy pravda?
-
Léky z webu – ano, či ne?
Nákupy po internetu jsou stále využívanější, z webu nakupujeme doslova co se dá. Některé věci se ale na internetu legálně nakoupit nedají. Patří mezi ně léky na předpis. Většina lidí by ale uvítala, kdyby to možné bylo.
-
Hygienické limity aneb kolik toho můžete uzvednout v práci
V mnoha zaměstnáních je pro výkon práce nutná manipulace s břemeny. Často jsou také porušovány normy, které platí pro zvedání těchto břemen. Kdo a kolik tedy může v práci uzvednout?
-
Energetické nápoje preferují dospělí, ale i děti
Energetické nápoje jsou trendem. A to bohužel nejen u dospělých, pijí je stále více i školní děti.
-
Led se v létě příliš nedoporučuje
Jedete na dovolenou do zahraničí? Určitě se těšíte na místní gastronomické speciality a třeba také na místní víno nebo kořalku. Může nám být z neznámých nápojů špatně a co vlastně na dovolené pít a čemu se vyhnout?
-
Zájem o plastiku stoupá i mezi muži
Lidí, kteří vyhledávají plastické operace a další „zkrášlovací“ služby, přibývá. Nejvíc je jich v Praze, ale i v dalších městech poptávka stoupá.
-
Umíte to s klimatizací?
Klimatizace je už docela běžná, v nových kancelářských budovách si bez ní už nedokážeme nějaký pracovní výkon ani představit. Jenže klimatizace nás může taky potrápit. To když třeba nastoupíte z letního parna do auta, kde je o patnáct stupňů méně. Začne se s vámi kamarádit letní viróza a kdo to zažil, ten ví, že je to bohužel věrná přítelkyně.
-
Jak moc nás bolel přechod od socialismu k demokracii?
Profesor epidemiologie na University College London Martin Bobák se věnuje vlivu prostředí na zdravotní stav jednotlivců a populací. S kolegy také studoval, jak se přechod ze socializmu na kapitalizmus projevil na zdraví lidí v Česku, Polsku, Litvě a Rusku. Poslední jmenovaný národ zvládal transformaci nejhůře.
-
Karenční doba se u nemocenské ruší. Co se ještě mění?
Nemocenská letos prochází velkými změnami. Tou nejzásadnější je pravděpodobně zrušení karenční doby. Co to bude znamenat pro zaměstnance?
-
Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou po nemoci?
Měsíční náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává z průměrného výdělku v předchozím čtvrtletí. Nižší příjem v předcházejícím čtvrtletí z důvodu nemoci však nemá negativní vliv na výpočet náhrady mzdy za dovolenou. Zjednodušeně řečeno se toto období při výpočtu vyloučí.
-
Virtuální lékař skutečného nenahradí
Na webu najdete vše: návody, jak zhubnout, jak ztloustnout, jak to udělat zdravě, jak zaručeně a jak nejrychleji. A nejlépe jak to udělat vše najednou. Některé návody jsou věrohodné, jiné příliš ne. A taky něco stojí.
-
Lupénka přestává být strašákem
Lidé s lupénkou vědí své – nemocniční čekárny, zkoušení různých medikamentů, intimní nehody, pocity méněcennosti. A s tím spojené problémy ve škole i v práci. Desítky let to může trvat. Lupénkáři ale začali vidět světélko na konci tunelu – říká se mu biologická léčba.
-
Kupujete léky na internetu?
Možná se vám to zdá výhodné, a tak nakupujete léky z internetu. Dokonce se tam dají sehnat i ty na recept. Má to ale jednu chybu. Můžete si tam taky pořídit nelegální padělky léků, které mohou ohrozit vaše zdraví.
-
Co dělat, když se zvenku vrátíte s klíštětem?
Setkání s nimi nemusíme ani zpozorovat. Spřátelí se s námi, přisají se k tělu a pijí nám krev. Může to mít nepříjemné zdravotní následky. Klíšťata a jaro jsou tady.
-
Stal se vám pracovní úraz? Máte nárok na bolestné
Ošklivě jste se poranili při práci a úraz bude mít pravděpodobně následky? Vyskytla se u vás nemoc z povolání? Nezapomeňte si zažádat o bolestné.
-
Kde se najíst rychle, dobře a zdravě?
Občas je to oříšek. Všude se mluví o zdravé a racionální výživě, ale kde se máme vlastně najíst, když k dispozici je jen jídelna s fastfoodem? Odpověď je možná jednodušší, než čekáte. Prostě půjdete do restaurace, nebo si jídlo připravíte doma sami.
-
Ve fastfoodu si raději dejte snad jen salát
Chodíte do jídelen, které se označují jako fastfood? Už samotný název napovídá, že slouží k rychlému občerstvení. Jídlo se zde rychle připravuje, prodává a taky jí. A do fastfoodu si chodí posedět a pohledět do svých telefonů hlavně pubertální děti.
-
Bude, či nebude zrušena karenční doba?
Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?
-
Kolik stojí hubnutí
Ve třetím díle povídání o zdravém a nezdravém hubnutí s i přiblížíme, jak zhubnout bez pomoci hladovění. A ještě si srovnáme, na kolik nás to přijde.
-
Zásady volání na tísňovou linku? Nehádat se s operátorem a odpovídat věcně
Ať už jako svědek nebo oběť neštěstí, každý z nás se v životě může dostat do situace, kdy bude muset volat na tísňovou linku. A přestože je v podobných situacích důležité zachovat chladnou hlavu, spousta lidí zpanikaří, protože neví, jak správně postupovat. Tím ale práci záchranného systému výrazně ztěžuje.
-
Alkohol – dřív lék, dnes hrozba na ústupu
Pivo, kořalka a víno, symboly Čech, Moravy a Slezska. Když se hovořilo o nějaké společenské nebo pracovní příležitosti, nevzpomínalo se, proč se vlastně konala, ale co se pilo a kdo tam udělal v opilosti největší průšvih. Dnes jsou Češi stále v první alkoholové lize, i když nejmladší generaci už to moc nebaví.
-
Co dělat, když jim v lékárně došly moje prášky
Už jste se s tím setkali? Šli jste do lékárny s receptem a paní lekárnice řekla: „Bohužel, nemáme, zkuste za týden v úterý.“
-
Úsměv je základ a hezké zuby v něm nesmí chybět
Vypadat dobře znamená vypadat štíhle a mladě. Nic by nemělo tento dojem narušovat. Když se tedy usmějete, neměl by být váš protějšek „omráčen“ jedovatým dechem nebo chybějícími či zašedlými zuby.
-
Jak funguje placebo?
Dnes si ani nedovedeme představit, že bychom nenavštívili lékárnu a nekoupili si tabletky na bolení hlavy, horečku, nebo prosté nachlazení. Ještě o několik století dozadu ale žádné léky nebyly. Lidé se spoléhali na bylinky a sami na sebe. I člověk v sobě totiž má mechanizmy, kterými se dokáže vyléčit. Slovem nebo činem dokáže vybudit ozdravné mechanizmy, dokonce aniž o tom víme. Říká se tomu také placebo efekt.
-
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Cigarety škodí a na jejich uživatele nenahlíží budoucnost příliš vlídně. Ze zdravotního hlediska jim hrozí spousta nemocí včetně rakoviny plic. Z hlediska prevence jsou vytlačování z veřejného prostoru a lepší to nejspíš nebude.
-
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Že jsou cigarety škodlivé, o tom se už asi nikdo přít nebude. Co ale jejich alternativy, elektronické cigarety, doutníky, vodní dýmka, marihuana. Je to aspoň o něco lepší?
-
Kolik zaplatíme za léky každý rok?
Onemocněli jste vy nebo vaše rodina a potřebujete sehnat léky na předpis, které nejsou právě levné. Je možné je sehnat někde levněji? Je. Léky na předpis může prodávat každá lékárna za jinou cenu, tedy i levněji.
-
Levnější léky aneb jak najít levnou lékárnu
Jestliže jsme mladí a zdraví, moc nás ceny léků netrápí. Maximálně si koupíme něco na bolení hlavy po „propařené noci“, nebo tabletového pomocníka, který nás vytáhne z rýmy a kašle. Ale co když potřebujeme léky častěji? Pak to něco stojí. Dokážeme medikamenty pořídit nějak levněji?
-
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Je to trochu absurdní tvrzení, ale je to tak. Čistá voda není čistá. I když se snažíme vodu přes různé filtry v čističkách odpadních vod zbavovat nečistot, stoprocentně se to nedaří.
-
Kdy nemůžete obdržet vratku zdravotního pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné platí během roku zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. V případě, že jsou zaplacené zálohy během roku vyšší než vypočtené roční zdravotní pojištění, tak mají nárok na vratku. Ve kterých případech nemůže vzniknout nárok na vratku?
-
Stáří nemusí být jenom o samých nemocech
Stáří čeká na většinu z nás a patří k životu. S prodlužujícím se věkem člověka a se stále pokročilejší medicínou, bude seniorský věk pro většinu z nás velkou částí našeho života. A nemusí být spojen jen s léky a s nemocemi.
-
Nemocenská 2019: kdy bude náhrada mzdy od 1. dne?
Od 1. července 2019 se nejspíše zruší karenční doba a náhrady mzdy zaměstnavatelem budou opět vypláceny od 1. dne. Jak se změní odvody pro podnikatele? Na kolik vyjde tento krok státní kasu?
-
Ke stáří nemoci automaticky patří. A nebo taky ne
Stáří – pro mladé něco nepředstavitelného, optimističtější senioři říkají – nedá se s tím dělat nic jiného než „to“ přežít. A jak to tak vypadá, s prodlužujícím se věkem a stále pokročilejší medicínou, seniorský věk bude pro většinu z nás podstatnou částí našeho života. A nemusí to být jen útrapy spojeného s nemocemi.
-
V Brně bude stát biobanka za 200 milionů
V Brně byla v pondělí 10. prosince zahájena stavba unikátní biobanky, která bude patřit k centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) a umožní studovat celistvěji vlivy životního prostředí na lidský organizmus.
-
Kolik vás bude stát novoroční předsevzetí?
Do nového roku si dává novoroční předsevzetí kde kdo. Chci přestat kouřit, začít žít zdravěji, chci začít cvičit a taky budu víc číst a chodit častěji do divadla. Pro zdravější a lepší život. Víte ale, kolik vás postupné plnění takového předsevzetí bude stát? Vemte si do ruky tužku a papír a spočítejme si to!
-
Staronové novoroční předsevzetí: hlavně zhubnout
Většina z nás si mezi svá povánoční předsevzetí dává shození přebytečných kil. Není lepší tomu předejít než zatěžovat organismus kily navíc a týrat pak sám sebe při jejich zbavování? A když už k nadváze dojde, jak se jí zbavit efektivně a už skutečně nepřibrat?
-
O Vánocích jste přibrali? Jak moc za to můžou geny?
Vánoce by měly být zastavením a zamyšlením, spíše chvílí klidu a duchovní čistoty než stresem, za který se odměníme vánočním obžerstvím. Nezbytně je nám poté špatně, přibereme na váze a máme špatné svědomí. Je až podezřelé, kolik z nás bere vánoční svátky tímto způsobem. A pak se snaží odčinit to, co je nejvíc vidět – nadváhu.
-
Jaké a komu koupit vánoční dárky v lékárně?
Možná budete ještě o víkendu bloumat po obchodním centru a kupovat na poslední chvíli vánoční dárky. Kupujete dárky pro celou rodinu i v lékárně?
-
Kupujete vánoční dárky v lékárně? A nejsou zbytečné?
Vánoce klepou na dveře a vy jste si ještě nenašli čas, abyste nakoupili vhodný vánoční dárek? Nejste jediní. Mnoho z nás nechává nákup dárků na poslední chvíli. Dopadá to tak, že se na pokraji zoufalství svěříme do rukou jednomu obchodnímu centru, kde se nakoupí zcela vše metodu „I tohle by se mu/jí mohlo hodit…“
-
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Hladina chemických látek u nás doma bývá mnohem vyšší než ve venkovním prostředí. A je to tím, že jich na nás doma působí víc, říká kanadská vědkyně Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.
-
Kde všude narazíte na škodlivé látky?
Nežijeme v právě zdravém prostředí a může za to koktejl chemických látek kolem nás, říká kanadská badatelka Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.
-
Proč je pro naše zdraví důležitý sport a s čím nám pomůže?
Méně se hýbeme, více jsme nemocní. Zatěžujeme tak sebe, své děti a vlastně celou společnost, která se stará o naše zdraví a léčení našich nemocí.
-
Kolik sportu potřebujeme pro zdraví?
Pohyb je pro většinu populace cizí slovo. Pracujeme za počítačem a s ním jsou spojeny i naše záliby. Na euroamerické populaci je to znát a stejně tak to cítí ekonomiky dotčených států. Jaké jsou tedy vyhlídky zlenivělého lidstva?
-
Dřív jsme se více hýbali a byli zdravější. A dnes?
Méně se hýbeme a je to na nás znát. Jsme víc nemocní, neobratní, ale přesto se k pohybu rozhodne jen málokdo z nás. Kam tato tendence může vést?
-
Kdo vymyslel bylinky?
Léčba bylinkami je mezi lidmi velmi populární. Vracíme se tak k léčení přírodními prostředky. Ale i bylinky mohou být nebezpečné, proto je dobré se o jejich užívání předem informovat.
-
Jsou bylinky všemocné?
Možná, že znáte staré přísloví, že na každou nemoc se najde bylina. Je i není to pravda. A podle odborníků je to i tím, že ani klasická medicína nevyléčí každou nemoc.
-
Bolavá záda: třicítka je přelom
Bolest zná každý nikomu se tento nepříjemný pocit nevyhnul. Minule jsme se věnovali migréně, dnes se zaměříme na záda a páteř.
-
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Pokud se na světě můžete na něco vsadit stoprocentně, pak je to bolest. Každý z nás se s ní někdy setkal a jen ty šťastnější obtěžovala zřídka. A od doby, kdy člověk pocítil bolest, snaží se jí také zbavit, nebo alespoň ztlumit.
-
Je psychosomatická léčba jen novodobé šamanství?
Pokud nemocný trpí a současná medicína nic neobjeví, bývají tendence nemocného považovat za simulanta, příp. ho odeslat na psychiatrii? Neboli jak poznat, jestli je pacient opravdu nemocný, nebo to jen simuluje?
-
Psychosomatika: je to šamanství, nebo medicína XXI. století?
Souvislost mezi psychickým stavem člověka a jeho tělesným stonáním je známa dávno. Přesto se ale do povědomí současných lékařů dostává jen pomalu. Na způsoby a vůbec pozici psychosomatické léčby jsme se zeptali předsedy Společnosti psychosomatické medicíny České lékařské společnosti JEP Vladislava Chvály.