Štítek volby

Volby jsou základním předpokladem demokracie. Volby jsou pravidelně opakovaným hlasováním občanů státu s hlasovacím právem, kdy se dle předem určeného volebního systému určují budoucí představitelé státu, jako jsou poslanci, senátoři nebo prezident, a municipalit, jako jsou starostové a hejtmani. V České republice se volí poměrným volebním systémem do Poslanecké sněmovny, do zastupitelstva obcí a krajů a do Evropského parlamentu. Většinovým systémem se pak volí prezident a senátoři. Volit můžou občané, kteří už dosáhli 18 let a kteří jsou svéprávní k právním úkonům.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Kdy nás čekají další volby?
  Kdy nás čekají nejbližší volby? Budou opět dvoudenní? Je znám již přesný termín? A do jaké instituce budeme volit? Budou zároveň i senátní volby?
 • Jaký je termín voleb do poslanecké sněmovny?
  Volby do poslanecké sněmovny proběhnou v pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021. Jak budou otevřené volební místnosti? Jak se bude volit a kroužkovat?
 • Krajské volby: Jak a kde volit v časech koronaviru?
  Jak lze volit v krajských a senátních volbách v roce 2020? Jaká musíte dodržovat hygienická pravidla a kdy vás do volební místnosti nepustí? Jak kroužkovat do krajských voleb?
 • Volby na Slovensku 2020: kdy a jak volit?
  Na konci února se na Slovensku uskuteční parlamentní volby. Jak a kdy volit? A jak mohou volit občané Slovenska žijící v Česku?
 • Jak moc nás bolel přechod od socialismu k demokracii?
  Profesor epidemiologie na University College London Martin Bobák se věnuje vlivu prostředí na zdravotní stav jednotlivců a populací. S kolegy také studoval, jak se přechod ze socializmu na kapitalizmus projevil na zdraví lidí v Česku, Polsku, Litvě a Rusku. Poslední jmenovaný národ zvládal transformaci nejhůře.
 • Zaslouží si recese milionovou podporu od státu?
  Sejroška a její hnutí ANO, vytrollíme europarlament uspělo před týdnem ve volbách a získalo přes jeden a půl procenta hlasů. Díky tomu mají nárok na příspěvek ze státní pokladny. 
 • Jak dopadly volby do Evropského parlamentu na Slovensku?
  Jak dopadly volby do Evropského parlamentu u našich východních bratrů a kdo obsadil 14 slovenských mandátů? Podívejte se na grafy a jména slovenských europoslanců.
 • Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO
  Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila ODS a třetí byli Piráti. Naopak ČSSD propadla a nedostala se přes 5 % hranici. Kdo se z Česka podívá dále do Evropského parlamentu?
 • Volby do Evropského parlamentu: kdy budou výsledky
  Tento víkend jdeme k volbám a budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Volby se konají tento víkend na území celé Evropské unie, přičemž každý z členských států má konkrétní datum jiné.
 • Volby do Evropského parlamentu 2019: kde a kdy volit
  Ať už budete volit toho, nebo onoho, tak důležité je především hlavně k volbám jít. Přece jenom odevzdat svůj hlas vás budete stát jen trošku času, ale ovlivní podobu EU na několik dalších let. Možná jdete k volbám rutinně, možná úplně poprvé... víte, kde je vaše volební místnost a jak ji najít?
 • Udělejte si pořádek v eurovolbách a spojte si evropskou politickou stranu s tváří
  Než dojdete příští týden k volebním urnách a hodíte to vybraným kandidátům, přečtěte si, co je to tzv. spitzenkandidát a proč mají evropské politické strany své volební lídry.
 • Proč mít (a proč nemít) Evropskou unii
  Volby do Evropského parlamentu jsou tady už za chvíli. Při té příležitosti si pojďme zopakovat, k čemu nám ta Evropská unie je vlastně dobrá a k čemu ani tak moc dobrá není.
 • Co dělají evropští poslanci a který z českých poslanců byl nejpracovitější?
  Volební období europoslanců se nachýlilo ke konci a už příští týden půjdeme k letošním volbám do Evropského parlamentu. Podívejte se, co všechno stihli za pět let čeští europoslanci.
 • Volby do Evropského parlamentu se blíží: co o nich víte a nevíte
  Volby do Evropského parlamentu proběhnou čtvrtý týden v květnu. A české politické strany už všechny zahájily svou předvolební kampaň. Otestujte se, co víte a co nevíte o eurovolbách v našem kvízu.
 • Eurovolby 2019: kde a jak volit, když jste se stěhovali
  Volby do Evropského parlamentu se blíží. Chcete jít k volbách, ale zrovna teď jste se stěhovali a měnili trvalé bydliště? Do jakého volebního obvodu tedy patříte? Co udělat, když opravdu chcete volit.
 • 8 důvodů, proč volit do Evropského parlamentu
  K volbám do Evropského parlamentu půjdeme už v druhé polovině května, tedy za pár týdnů. Chystáte se volit, nebo zůstanete doma? A jsou vůbec důvody, proč k těmto volbám jít? 
 • Euromýty aneb jak moc nám škodí Evropský parlament
  Evropská unie může pravděpodobně za všechno špatné, co se nám děje. Alespoň tak to vidí euromýty, zaručené pravdy a polopravdy o legislativě přijímavé v Evropském parlamentu.
 • Volby do Evropského parlamentu v květnu: jak můžete upravit volební lístek
  Volby do Evropského parlamentu se budou na území všech členů Evropské unie konat v druhé polovině května. V Česku bylo datum voleb stanoveno na 24. a 25. května. Jak se v evropských volbách hlasuje a jak si můžete upravit volební lístek?
 • Zuzana Čaputová: Co čekat od nové slovenské prezidentky?
  O víkendu si na Slovensku během druhého kola zvolili nového prezidenta, tedy prezidentku. Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou, z neznámé aktivistiky se stala mediální hvězdou a senzací prezidentských voleb. Její volební období začíná v polovině června, kdy nahradí Andreje Kisku. Zuzana Čaputová je vnímána jako pozitivní změna na slovenské politické scéně a čekají se od ní velké věci. Oprávněně?
 • Čaputová vs. Šefčovič - Slovensko volí nového prezidenta (nebo prezidentku)
  Na Slovensku půjdou v sobotu k volebním urnám a budou volit svého nového prezidenta. Nebo prezidentku. Podívejte se na srovnání obou kandidátů, kteří se dostali do druhého kola slovenských prezidentských voleb.
 • Co dělat, když chcete v zahraničí volit do Evropského parlamentu
  Volby do Evropského parlamentu se blíží, volit evropské poslance budeme už v druhé polovině května. Jak si vybrat svého evropského poslance, když nebydlíte v ČR?
 • Co dělat, když chcete v ČR volit slovenského prezidenta
  Pokud jste Slovák a studujete, pracujete a bydlíte v Česku, ale chcete volit v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku, tak máte smůlu. Ze zahraničí nového prezidenta volit nemůžete.  
 • Jak si vyřídit voličský průkaz pro volby do poslanecké sněmovny 2021?
  Poslance do sněmovny budeme letos volit na začátku října. Volit můžete nejen v místě trvalého bydliště, ale i kdekoliv v České republice. Jak na to? Zřiďte si voličský průkaz.
 • Kdy budou další volby aneb volby do Evropského parlamentu 2019
  Letos na jaře půjdeme opět k volbám, tentokrát volit české poslance do Evropského parlamentu. Tedy někteří z nás půjdou, ale někteří si možná ani nevšimnou, že už se zase volí, přece jenom evropské volby jsou volby s velmi nízkou volební účastí. Pokud se i tak chystáte volit, tak si přečtěte vše, co potřebujete o evropských volbách vědět.
 • Zvolí si Slováci svou první prezidentku?
  Už za týden půjdou naši východní sousedi k volebním urnám a 16. března budou v prvním kole volit svého nového prezidenta. Předvolební výzkumy ještě před pár měsíci favorizovaly dva muže, jak se ale ukázalo v posledních dvou týdnech, tak i žena může být černým koněm závodu.
 • Slovenské prezidentské volby: vše, co potřebujete vědět
  Před rokem v lednu jsme si zvolili nového prezidenta. A letos došla řada i na Slováky. Ti půjdou k volbách během března a budou volit nového slovenského prezidenta na dalších pět let.
 • Komunální volby: když se nenašli kandidáti
  Tento víkend jdeme ke komunálním volbách, aneb hledá se nový starosta. Ale jsou obce, kde se jako kandidát do voleb nikdo nepřihlásil. Kdo tam bude starostovat?
 • Volby do senátu 2018: kompletní info
  První kolo senátních voleb letos proběhne 5. a 6. října ve 27 obvodech, což je už za týden spolu s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?
 • Volby do zastupitelstva 2018: kompletní přehled
  Už za týden jdeme znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 
 • Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
  Křišťálovou kouli tedy nemáme, ale pojďme si zkusit probrat šance jednotlivých kandidátů a pojďme se podívat na jejich slabiny a silné stránky, které v tuto chvíli pár dní před otevřením volebních místností a druhým kolem prezidentských voleb mají.
 • Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
  Před týdnem proběhlo první kolo prezidentských voleb. Vzhledem k tomu, že žádný z kandidátů nezískal víc než 50 % hlasů, tak dva nejúspěšnější kandidáti postupují do druhého kola a my půjdeme k volbám ještě jednou na konci ledna. Pojďme si zrekapitulovat, co je třeba o druhém kole vědět.
 • Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět
  Po říjnových parlamentních volbách nás už za skoro tři měsíce čekají další volby, tentokrát prezidentské. Miloši Zemanovi končí začátkem března mandát a je tedy nejvyšší čas začít vybírat nového prezidenta.
 • Prezidentské volby 2018: Nezapomeňte jít tento týden volit!
  Už tento týden, v pátek 12. 1. a sobotu 13. 1. se koná první kolo voleb prezidenta České republiky. Pojďme se podívat, jak prezidentské volby probíhají a co všechno je třeba, abyste tento víkend na nic nezapomněli.
 • Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
  Je dobojováno - téměř každý třetí volič vhodil do urny lístek s názvem ANO, navíc skoro 50 tisíc voličů zakroužkovalo bývalého ministra financí, bývalého (zřejmě) estébáka a Olafem vyšetřovaného Andreje Babiše. Nicméně demokratickou volbu musíme respektovat - hlas lidu, hlas boží. Proč tedy ANO vyhrálo volby? Může za to Kalousek?
 • Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
  Známá tvář může vyhrát volby. Ale pozor - mnoho celebrit se již spálilo, když sami kandidovali a neuspěli. Navíc polovina Holywoodu otevřeně podporovalo Hillary Clinton a jak to dopadlo všichni víme. V druhé části se podíváme, které známe tváře podporují SPD, TOP 09 a další strany.
 • Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
  Opět se blíží volby, tentokrát do poslanecké sněmovny. Ty bývají označovány jako nejdůležitější, protože z nich vzejde nová vláda. Jaký je termín voleb? Co si s sebou přinést do volební místnosti? Kdy bude třeba voličský průkaz?