Štítek volby

Volby jsou základním předpokladem demokracie. Volby jsou pravidelně opakovaným hlasováním občanů státu s hlasovacím právem, kdy se dle předem určeného volebního systému určují budoucí představitelé státu, jako jsou poslanci, senátoři nebo prezident, a municipalit, jako jsou starostové a hejtmani. V České republice se volí poměrným volebním systémem do Poslanecké sněmovny, do zastupitelstva obcí a krajů a do Evropského parlamentu. Většinovým systémem se pak volí prezident a senátoři. Volit můžou občané, kteří už dosáhli 18 let a kteří jsou svéprávní k právním úkonům.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Slovenské prezidentské volby: vše, co potřebujete vědět
  Před rokem v lednu jsme si zvolili nového prezidenta. A letos došla řada i na Slováky. Ti půjdou k volbách během března a budou volit nového slovenského prezidenta na dalších pět let.
 • Kdy budou další volby aneb volby do Evropského parlamentu 2019
  Letos na jaře půjdeme opět k volbám, tentokrát volit české poslance do Evropského parlamentu. Tedy někteří z nás půjdou, ale někteří si možná ani nevšimnou, že už se zase volí, přece jenom evropské volby jsou volby s velmi nízkou volební účastí. Pokud se i tak chystáte volit, tak si přečtěte vše, co potřebujete o evropských volbách vědět.
 • Evropské volby 2019: kde a kdy volit
  Na jaře 2019 se budou konat tzv. evropské volby, neboli budeme volit své zástupce do Evropského parlamentu. Ať už budete volit toho, nebo onoho, tak důležité je především hlavně k volbám jít. Přece jenom odevzdat svůj hlas vás budete stát jen trošku času, ale ovlivní podobu EU na několik dalších let. Možná jdete k volbám rutinně, možná úplně poprvé... víte, kde je vaše volební místnost a jak ji najít?
 • Komunální volby: když se nenašli kandidáti
  Tento víkend jdeme ke komunálním volbách, aneb hledá se nový starosta. Ale jsou obce, kde se jako kandidát do voleb nikdo nepřihlásil. Kdo tam bude starostovat?
 • Volby do senátu 2018: kompletní info
  První kolo senátních voleb letos proběhne 5. a 6. října ve 27 obvodech, což je už za týden spolu s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?
 • Volby do zastupitelstva 2018: kompletní přehled
  Už za týden jdeme znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 
 • Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
  Křišťálovou kouli tedy nemáme, ale pojďme si zkusit probrat šance jednotlivých kandidátů a pojďme se podívat na jejich slabiny a silné stránky, které v tuto chvíli pár dní před otevřením volebních místností a druhým kolem prezidentských voleb mají.
 • Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
  Před týdnem proběhlo první kolo prezidentských voleb. Vzhledem k tomu, že žádný z kandidátů nezískal víc než 50 % hlasů, tak dva nejúspěšnější kandidáti postupují do druhého kola a my půjdeme k volbám ještě jednou na konci ledna. Pojďme si zrekapitulovat, co je třeba o druhém kole vědět.
 • Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět
  Po říjnových parlamentních volbách nás už za skoro tři měsíce čekají další volby, tentokrát prezidentské. Miloši Zemanovi končí začátkem března mandát a je tedy nejvyšší čas začít vybírat nového prezidenta.
 • Prezidentské volby 2018: Nezapomeňte jít tento týden volit!
  Už tento týden, v pátek 12. 1. a sobotu 13. 1. se koná první kolo voleb prezidenta České republiky. Pojďme se podívat, jak prezidentské volby probíhají a co všechno je třeba, abyste tento víkend na nic nezapomněli.
 • Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
  Je dobojováno - téměř každý třetí volič vhodil do urny lístek s názvem ANO, navíc skoro 50 tisíc voličů zakroužkovalo bývalého ministra financí, bývalého (zřejmě) estébáka a Olafem vyšetřovaného Andreje Babiše. Nicméně demokratickou volbu musíme respektovat - hlas lidu, hlas boží. Proč tedy ANO vyhrálo volby? Může za to Kalousek?
 • Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
  Známá tvář může vyhrát volby. Ale pozor - mnoho celebrit se již spálilo, když sami kandidovali a neuspěli. Navíc polovina Holywoodu otevřeně podporovalo Hillary Clinton a jak to dopadlo všichni víme. V druhé části se podíváme, které známe tváře podporují SPD, TOP 09 a další strany.
 • Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
  Opět se blíží volby, tentokrát do poslanecké sněmovny. Ty bývají označovány jako nejdůležitější, protože z nich vzejde nová vláda. Jaký je termín voleb? Co si s sebou přinést do volební místnosti? Kdy bude třeba voličský průkaz?

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.