Štítek daňový systém

Daňový systém lze popsat jako kompletní souhrn veškerých povinných daní a poplatků, které jsou následně odváděny do státního rozpočtu a fondů. Typickým příkladem může být daň z příjmu fyzických, ale i právnických osob a dále také z převodu i nabytí nemovitosti. Výši jednotlivých odvodů si poté můžete vypočítat na daňové kalkulačce.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jaké jsou termíny pro podání přiznání k dani z příjmů v roce 2024?
    Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání daňového přiznání na poslední chvíli, a někdy dokonce podání formuláře na nesprávný finanční úřad. Jak se chyb vyvarovat?
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
  • Za chybně podané daňové přiznání může finanční úřad udělit pokutu až 50 000 Kč
    Osoby, kterým se datová schránka zřizuje ze zákona, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Ještě v loňském roce finanční úřady listinnou formu tolerovaly. Letos už za chybně podaná přiznání začnou padat pokuty.
  • Od jak vysokého výdělku musíte podat daňové přiznání za rok 2023?
    Při překročení jaké částky vydělané mimo zaměstnání budete v roce 2024 podávat daňové přiznání za rok 2023? Do jaké částky si mohou přivydělat osoby v režimu paušální daně?
  • Vláda představila úsporný balíček: zvýšení minimální výše důchodů, 2 sazby DPH, nárůst odvodů pro OSVČ a další změny
    Vláda dnes, 11. května 2023, představila balíček úsporných opatření, který má za úkol stabilizovat státní rozpočet. Týká se především regulace výdajových stránek rozpočtu. Plánované změny nejvíce ovlivní současný důchodový systém.
  • Daň z mimořádných zisků má být účinná až od roku 2023. Kdo ji zaplatí?
    Daň z mimořádných zisků má platit až od roku 2023. Její zavedení podpořila současná situace na trhu, díky níž si některé podnikatelské sektory přišly na mnohem vyšší zisky. Příjem z nové daně by tak mohl navýšit státní rozpočet o několik miliard korun.
  • Vysoké zisky bank a energetických společností, nastal čas na válečnou daň?
    Vysoké zisky bank a energetických společností z poloviny roku 2022 nenechávají vládu chladnou. Bude zavedeno zdanění zisků bank a energetických společností? Dříve se mluvilo o sektorové dani, nyní se mluví spíše o dani z neočekávaných zisků či válečné dani. Jaké varianty jsou na stole? A kdy bude jasno o zavedení daně?
  • Poslední možnost podat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce
    Necháváte podání daňového přiznání na poslední chvíli? Nestihli jste jej podat osobně ani elektronickou formou? Ještě stále můžete podat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce.
  • Dnes je poslední den, kdy podat daňové přiznání elektronicky. Jak na to?
    Pokud podáváte daňové přiznání elektronickou cestou, dnes je poslední den, kdy tak můžete učinit. Pojďme se společně podívat, jakými způsoby jej můžete odevzdat.
  • Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě zapomenutého podání kontrolního hlášení k DPH?
    Od 1. 1. 2016 přibyla podnikatelům plátcům DPH další administrativní povinnost ve formě podání kontrolního hlášení k DPH. Podání takového hlášení má svá jasná pravidla a termíny. Za opožděné odeslání vám finanční úřad může vyčíslit tučnou pokutu.
  • Využijte možnosti snížení daňového základu o nezdanitelné položky daně
    Ještě jste nepodali daňové přiznání? Neplaťte na daních z příjmů více než musíte. Pro snížení základu daně využijte práva na odpočet o nezdanitelné položky.
  • Kdy se musí neplátce DPH registrovat jako identifikovaná osoba?
    Podnikáte jako neplátci DPH a nevíte, kdy se na vás vztahuje povinnost registrace k identifikované osobě neboli k dani z přidané hodnoty pro zahraniční transakce?
  • 3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
    Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce 2020 navýšily, tudíž bude jejich využití pro mnoho živnostníků výhodnější, než uplatnit reálné výdaje.
  • Daňový bonus v příkladech
    Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom čerpá daňový poplatník od státu daňový bonus. V takovém případě může být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Jak může být daňový bonus vysoký, si vypočítáme v praktických příkladech.
  • Vše o digitální dani ve výši 7 % v roce 2020
    Digitální daň má snížit internetovým gigantům vysoké zisky, které jsou daněny v zemích jejich původu (většinou USA). Kdy bude digitální daň zavedena? Jak a co se bude danit? Kolik přinese do státního rozpočtu? A koho se bude daň týkat?
  • Tipy na knihy, které vám pomohou zvýšit vaši finanční gramotnost
    Učit se o financích je pro řadu z nás otrava. Ovšem zajímavé životní cesty vám mohou ukázat, jak spravovat své peníze, jak investovat a jak se z nedostatku peněz nezbláznit. Podívejte se na top 6 knih, které mnohdy otřásly světem financí.
  • Daně: odpisové skupiny určují, jak dlouho majetek odepisovat
    Odpis je část vstupní ceny, kterou může daňový poplatník uplatnit jako daňově uznatelnou položku v jednom roce. Důležitým nástrojem pro daňové účetnictví jsou odpisové skupiny. Podle nich zjistíme, jak dlouho budeme majetek odepisovat. Podle zařazení do šesti skupin to může být tři až 50 let.
  • Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?
    Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?
  • Zdanění práce v ČR je jedno z nejvyšších ze zemí OECD
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší díky zdanění práce o desítky procent. Zdanění práce zaměstnance s průměrnou mzdou v Česku je ze zemí OECD 7. nejvyšší. Ve kterých zemích je zdanění práce nejvyšší a ve kterých nejvyšší?
  • Ekonomická svoboda v Česku je vysoká
    Nejvyšší ekonomická svoboda je v Hongkongu, Singapuru, Novém Zélandu, Švýcarsku a Austrálii. Česko si v mezinárodním srovnání stojí velmi dobře, celkové hodnocení je 23. nejlepší na světě a výsledný index ekonomické svobody je vyšší než např. v Německu, v Norsku, v Japonsku nebo v Rakousku.
  • Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
    Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
  • Je zdaněn více alkohol a cigarety v Česku, či na Slovensku?
    Jak se liší sazby spotřební daně u nás a na Slovensku? Jak se daní borovička či slivovice? Na co vše spadají spotřební daně?
  • Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
    Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
  • Kvíz: jak dobře znáte české daně?
    Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
  • Kdy musíte výhru uvést v daňovém přiznání?
    V Česku jsou výhry z loterií, sázek a podobných her od daně z příjmů osvobozeny. Ovšem v některých případech daň zaplatit musíte. A co víc, výhry musíte v některých případech uvést i v daňovém přiznání. 
  • 10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
    Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
  • Nízké příjmy = vyšší zdravotní pojištění? Jak to?
    Efektivní sazba daně z příjmu fyzických osob je v Česku mírně progresivní, u zdravotního pojištění však nikoliv. Proč platí efektivně nejvíce na zdravotním pojištění lidé s nízkými příjmy?
  • Kolik si stát vezme celkem na daních, když vy vyděláte 1 euro?
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší v členských zemích EU o desítky procent. Nejvyšší zdanění je ve Francii, kde zaměstnavatel musí u průměrné mzdy vynaložit 2,16 € na každé 1 €, které obdrží zaměstnanec na svůj účet. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
  • 7 zajímavostí o minimální mzdě
    V roce 2018 je minimální mzda v Česku vyšší o 1 200 Kč než v roce 2017. Jaké daňové dopady má zvýšení minimální mzdy? Kde ve světě je minimální mzda nejvyšší? Je institut minimální mzdy pouze evropskou záležitostí? Podívejme se na sedm vybraných zajímavostí o minimální mzdě.
  • Bereme hodně nebo málo? Jak vysoká je průměrná čistá mzda ve světě?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak vysokou částku obdrží zaměstnanec pracující na průměrnou mzdu na svůj bankovní účet? Jak vysoká je čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • 10 čísel pro platbu zdravotního pojištění v roce 2018
    Zdravotní pojištění je někdy opomíjeným povinným odvodem, přestože někteří lidé platí na zdravotním pojištění ročně více než na dani z příjmu fyzických osob nebo na sociálním pojištění. Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel pro platbu zdravotního pojištění v příštím roce.
  • Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
    Již nějaký čas se v praxi setkáváme s kontrolním hlášením DPH. Sankce za nepodání či nereagování na výzvu finančního úřadu jsou vysoké. V současné době je ale již možné žádat o prominutí pokuty. Jaké podmínky musíte splnit, shrnuje následující článek.
  • Kdy máte nárok na vrácení daně?
    Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
  • Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?
    Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?
  • Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
    Mít tak svůj vlastní stát. Není to sice úplně jednoduché, ale založit si vlastní stát je možné. Jaká je pravděpodobnost, že se vám to podaří?
  • Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
    Rostoucí ceny másla se dostaly na přední stránky tisku i webových stránek. Čím jsou způsobeny vysoké ceny másla? Kolik stálo máslo za socialismu? Kolik stojí máslo v okolních zemích? Jak se u nás vyvíjela jeho spotřeba?
  • EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.
  • 500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
    Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za červenec, která se obdrží na účet v srpnu, se uplatní vyšší daňové zvýhodnění na děti. Jak se čistá mzda počítá?
  • Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!
    Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na nějaké bonusy.
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Zdanění cigaret v roce 2017
    Pro rok 2017 opětovně došlo ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Daně tak mohou dosahovat více než 80 % konečné ceny krabičky cigaret. Jak vysoké je zdanění krabičky cigaret v zemích OECD?
  • Novinky v souvislosti s kontrolním hlášením DPH v praxi
    Pojem „kontrolní hlášení DPH„ je horlivě diskutovaným tématem již od jeho zavedení, tj. od ledna 2016. V posledních měsících došlo v souvislosti s kontrolním hlášením k několika změnám, které jsou pro plátce jak pozitivní, tak i negativní. Shrnutí změn a jejich dopad na plátce v praxi přináší následující článek.
  • EU: Kolik stojí zaměstnavatele každé euro obdržené zaměstnancem na účet?
    Zdanění práce v členských zemích Evropské unie je poměrně vysoké. Nejvyšší je ve Francii, kde každé obdržené euro zaměstnancem pracujícího za průměrnou mzdu stojí jeho zaměstnavatele 2,20 euro. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?
  • Jak snižuje daňové zvýhodnění daňovou povinnost?
    Vždy jeden z rodičů může v Česku uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Při stejné hrubé mzdě tak odvádí bezdětný zaměstnanec na dani z příjmu výrazně více než zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na děti. Česko patří mezi členské země OECD, kde výchova dětí snižuje daňovou povinnost nejvíce. Podívejme se na praktický výpočet.
  • Daňové zatížení mezd je v ČR osmé nejvyšší ze zemí OECD
    Daňové zatížení mezd v České republice loni dosáhlo 42,8 procenta, v rámci 34 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo osmé nejvyšší. Nejvyšší je v Belgii (55,3 pct), naopak v Chile, Mexiku a Novém Zélandu činí 20 procent. Vyplývá to z údajů OECD, které zpracovala poradenská společnost Grant Thornton.
  • Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu
    Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé.
  • OECD: Nejjednodušší daně jsou v Irsku
    Zjednodušování povinné daňové administrativy a daňové zátěže pomáhá zlepšovat podnikatelské prostředí. Daňové podmínky pro byznys jsou z členských zemí OECD nejlepší v Irsku, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2016".
  • Která daň se platí vždy?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?
  • Co týden dal? Složená daňová kvóta by měla v budoucnu mírně stoupnout
    Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018.
  • OECD: Nejnižší daně jsou v Chile
    Při porovnání daňových sazeb hlavních daní je daňové zatížení v Česku v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. V mimoevropských zemích OECD jsou sazby nejdůležitějších daní nižší než v evropských zemích.
  • Poctivým živnostníkům elektronická evidence tržeb pomůže
    Projde-li navrhovaný zákon o evidenci tržeb úspěšně legislativním procesem, budou platby v hotovosti podléhat elektronické evidenci. Od tohoto opatření si vláda slibuje citelné snížení daňových úniků a zlepšení postavení poctivých živnostníků a firem na trhu. Zůstává ale otázkou, zda restrikce v podobě povinné evidence plateb v hotovosti je tím správným směrem k potírání černé ekonomiky.
  • Zdanění práce v členských zemích OECD
    Odvody na dani z příjmu jsou v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD podprůměrné. Celkové zdanění práce však patří mezi nejvyšší. Jak je to možné? Do zdanění práce je nutné započítat i povinné pojistné placené zaměstnavateli za zaměstnance.
  • Kdy se vyplatí přejít na daňovou evidenci?
    Mnozí živnostníci využívali v minulých letech z důvodu jednoduchosti, jednoznačnosti a daňové výhodnosti výdajový paušál. Od letošního roku jsou však podmínky pro stanovení výdajů paušálem přísnější. Živnostníci by proto měli zvážit, zda u paušálu zůstat, nebo raději přejít na daňovou evidenci. Co vše je dobré zohlednit?
  • Deset důležitých daňových čísel za rok 2014
    Výpočet daňové povinnosti za rok 2014 neovlivňuje pouze dosažený hrubý zisk a daňová sazba. Daňovou povinnost snižují i daňové slevy a daňové odpočty. Podívejme se na deset důležitých čísel pro výpočet daně z příjmu fyzických osob za 2014.
  • Máte datovou schránku? Na papírové přiznání zapomeňte
    Všichni daňoví poplatníci, kteří mají zřízenu datovou schránku, jsou od 1. ledna 2015 povinni podávat daňové přiznání elektronicky. Za nedodržení této podmínky uděluje finanční úřad automatickou pokutu 2 tisíce, ve výjimečných případech dokonce 50 tisíc Kč.
  • Jak se liší výše daní za rok 2014 v závislosti na rodinné situaci?
    Celkové daňové odvody zaměstnance za rok 2014 se při stejné mzdě značně liší na rodinné situaci. Sleva na manželku a daňové zvýhodnění snižují daň z příjmu fyzických osob a celkové daňové zatížení. Jak se může lišit daňové zatížení za rok 2014 u průměrné mzdy si spočítáme na praktické příkladu.
  • Rozšíření povinnosti elektronického podávání daňových přiznání
    Od 1. ledna 2015 se rozšířila povinnost elektronického podávání daňových přiznání a jiných písemností na další daňové subjekty. Týká se tato povinnost i vás? A jaké sankce vám hrozí, pokud budete dále podávat v papírové formě. Informace přináší následující článek.
  • Ve kterých zemích je daňový systém jednoduchý?
    Jednoduché a nízké daně pomáhají zlepšovat podnikatelské prostředí. České daně jsou přitom až na 119. místě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2015".
  • Průzkum: Manažeři věří registračním pokladnám
    Zavedení registračních pokladen by podle většiny českých manažerů omezilo daňové úniky a zvýšilo příjmy státního rozpočtu. Naopak k efektu účtenkové loterie jsou spíše skeptičtí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Mazars.
  • Jak vysoké platí Evropané daně?
    V členských zemích EU je celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než v mimoevropských zemích. Jedním z důvodů je propracovanější sociální systém, který je finančně nákladnější. I mezi evropskými zeměmi jsou rozdíly. Podívejme se na ně.
  • Zpracování daňového přiznání daňovým poradcem má své výhody
    Odborníci shrnují využití služeb daňového poradce následně: uplatní všechny daňové slevy i odpočty a najde nejvýhodnější formy zdanění daných transakcí. Navíc prodlouží termín pro podání daňového přiznání téměř o tři měsíce.
  • Platba daně z nemovitých věcí v otázkách a odpovědích
    Nevíte si rady se zaplacením daně z nemovitých věcí? Následující článek vám odpoví na nejčastější dotazy týkající se této oblasti.
  • Daňové trendy v zemích OECD
    Celkové zdanění práce ve většině členských zemích OECD v posledních třech letech stouplo. Zvyšovaly se daňové sazby, upravovaly se daňová pásma, došlo ke změnám u daňových slev nebo odčitatelných položek.
  • Z jakého příjmu se platí maximální daň?
    Z důvodu uplatnění měsíční slevy na poplatníka neplatí zaměstnanci do měsíční hrubé mzdy 10 290 Kč daň z příjmu fyzických osob. Ve většině vyspělých zemích světa je zavedeno progresivní zdanění, mnohdy však horní sazba daně platí až pro příjmy nad 10násobek průměrné mzdy.
  • Zdanění cigaret v Česku a EU pod lupou
    V Česku, stejně jako ostatních zemích EU, stoupá zdanění cigaret. Evropským trendem je zvyšování spotřební daně. Kolik se platí na spotřební dani a DPH u cigaret v roce 2014 v Česku v porovnání s evropskými zeměmi?
  • Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
    Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
  • Podat daňové přiznání a zaplatit daň stihnete ještě bez sankce
    Zákonný termín pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2013 sice již uplynul. Pokud jste ale ještě daňové přiznání nepodali a nezaplatili daň, můžete to ještě stihnout bez sankce. A co se stane, pokud daňové přiznání nepodáte vůbec?
  • Jak dál s veřejným dluhem?
    KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.
  • Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec
    Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.
  • Daně: V jednoduchosti je krása
    České daně jsou 122. nejsložitější na světě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2014". Přitom stejně jako v ostatních činnostech platí, že v jednoduchosti je krása, kde jsou jednoduché daně, tam se daří byznysu, na čemž samozřejmě profitují i občané.
  • Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
    Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
  • DPH: EU versus svět
    Celkové zdanění v členských zemích Evropské unie je vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Hlavní důvody jsou dva: nižší povinné odvody na pojistném a nižší DPH. Základní sazba DPH nesmí být v EU nižší než 15 %, přitom v řadě vyspělých zemí světa nedosahuje ani 10 %.
  • Bitcoin je oficiální virtuální měnou, bude se danit
    Obchodování s Bitcoiny se mění. Nově se zisky budou danit. Německé ministerstvo financí totiž tuto virtuální měnu uznalo za oficiální. Bitcoin už má svoje místo také v nejprestižnějším slovníku The Oxford English.
  • Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě
    Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?
    V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
  • Velký třesk a pak…? Nic?
    Hned na začátku dnešního zamyšlení se musím přiznat k jedné věci – vše, co se chystám napsat, odvozuji jen a pouze ze svých dojmů. Na svědomí je složka mého intelektu, kterou i odborníci nazývají selským rozumem. Upřímně a snad i skromně připouštím, že můj selský rozum není nikterak přebujelý. Přesto mi při návštěvě šestnáctého patra budovy, v níž sídlí můj místně příslušný finanční úřad, tento smysl napověděl, že tady není něco v pořádku.
  • Kde jsou nejjednodušší daně?
    Spojené Arabské Emiráty, Katar, Saudská Arábie a Hongkong – to je čtveřice zemí s nejjednodušším daňovým systémem na světě dle hodnocení Světové banky a PwC „Paying Taxes 203“. České daně jsou složité, patří nám až 120. místo na světě.
  • EU vyhlásila boj daňovým únikům. Zamezí firmám využívat daňové ráje
    O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V České republice kupříkladu využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 tisíc společností.
  • Přímé daně v EU: Nejchudší boháči jsou ve Švédsku, ti čeští se mají dobře
    Které země sazby daně z příjmu fyzických a právnických osob od roku 2000 nejvíce snížily? K jakým změnám došlo oproti minulému roku? Kde platí „boháči" nejvyšší daně?
  • Daně nás dusí a bude ještě hůř
    Stát bude vesele bujet dál, alespoň podle dalšího utažení daňových šroubů schváleného minulý týden vládou. Svůj nárok na uplatnění slevy na dani v roční výši 24 840 Kč budou muset oželet i pracující důchodci a dost značně se snižuje laťka „paušálníkům“.
  • Zdanění práce v Česku je jedno z nejvyšších v OECD
    Přestože je v Česku zavedena nízká rovná 15% sazba daně z příjmu, tak je zdanění práce při porovnání členských zemí OECD nadprůměrné. Hlavním důvodem je vysoké sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.
  • Výdaje paušálem - vyšší daně kvůli vládnímu rozmaru
    OSVČ uplatňující výdaje paušálem budou odvádět více na daních. Poslední vládní návrh počítá se zachování paušálů na stejné výši jako je tomu nyní, ale s nemožností uplatnit některé daňové slevy. Podívejme se na praktické příklady, kolik by toto opatření stálo OSVČ od roku 2013 na daních?
  • Jednodušší daně má kdekdo. Česko skončilo v žebřížku Světové banky a PwC na chvostu
    Dle hodnocení Světové banky a PwC jsou české daně 117. nejsložitější na světě. Složitá administrativa a časová náročnost trápí české podnikatele a firmy. Přitom platí, že kde jsou daně jednodušší, tam mají podnikatelé lepší podmínky pro svůj byznys.
  • Kde se platí nejvyšší daň z příjmu?
    Ve většině členských zemí OECD je progresivní zdanění. Se kterou maximální sazbou daně museli počítat občané ve vyspělých zemích světa při vyplňování daňového přiznání za rok 2011? V Česku patří mezi nejnižší. V zemích OECD se pohybuje maximální sazba daně od 16,5 % po 56,5 %. Proč je v Česku sazba daně 20,1? 
  • Kdo si může snížit daňovou povinnost daňovým zvýhodněním na děti?
    Děti jsou to nejcennější co máme. Daňovým zvýhodněním si může rodič dětí, které s ním žijí v domácnosti, snížit daňovou povinnost. Kdo má na něj nárok?
  • Nová www prezentace Kooperativy
    Druhá největší pojišťovna na českém trhu připravila pro své klienty a  ostatní zájemce o vše, co se týká pojištění nové www stránky…
  • Zahraniční trhy v týdnu od 8.7. do 12.7.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
  • Jak lze financovat koupi bytu hypotečním úvěrem?
    Máte možnost koupit byt do osobního vlastnictví v ceně několika milionů a hledáte způsob financování? Ale nemáte potřebné naspořené vlastní prostředky. Lze s tím něco dělat?
  • Kapitálové trhy 28. týden - souhrn
    Strašák účetních machinací stále žije. Přestože se už několikrát zdálo, že trhy už dosáhly svých minim a dočkáme se růstu. Stále nám dokazují, že dolů to stále jde....
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Americké trhy otevřely poklesem, který pokračoval i v průběhu dne, až hodinu a půl před uzavření nastalo výrazné rally, které pomohlo eliminovat denní ztráty.
  • Jak lze financovat koupi bytu hypotečním úvěrem?
    Máte možnost koupit byt do osobního vlastnictví v ceně několika milionů a hledáte způsob financování? Ale nemáte potřebné naspořené vlastní prostředky. Lze s tím něco dělat?
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Koruna zahájila nový týden nejprve mírným oslabením z otevíracího kurzu 29,28 CZK/EUR až na úroveň 29,47 CZK/EUR, tuto ztrátu však během dne vymazala a obchodování uzavírala na úrovni 29,34 CZK/EUR.
  • Opět příznivé hodnoty směnných relací
    Ceny poklesly u dovozu o 0,6% a u vývozu o 0,2%. Nejvíce se snížily v dovozu ceny potravin o 2,1%, ceny strojů a dopravních prostředků poklesly o 0,5%.
  • Na trhu korekce před dalším růstem
    Dolar během noci dosáhl až na 1,0085. velké oslabení a prolomení parity s eurem. Důvodem byl opět špatný vývoj na akciovém trhu.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Stane se na burze?
    Dnes očekáváme obchodování při slabší obchodní aktivitě a bez výraznějších cenových posunů. Akcie Čezu bude nadále provázet nervozita, nicméně další oslabování nečekáme...
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy otevřely po pátečním uzavírání pozic a nepřesvědčivém makročísle oslabeny. Hodnota ukazatele obchodních zásob v květnu vzrostla o 0,2%, přičemž se očekával pokles o -0,1 a trh skrytě doufal, že by to mohlo být o -0,2%....
  • Havarujete v zahraničí? Jen žádnou paniku!
    Jak řešit krizové situace na dovolené? Postup řešení krizové situace záleží na tom, jestli jste byl při havárii viník nebo poškozený.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Nástup do nového týdne nebyl pro většinu akcií v systému SPAD nijak šťastný a sestupný trend způsobil více jak 2 % pokles hodnoty indexu PX-D. Největší ztrátu zaznamenal Český Telecom, který s posledním obchodem  pod hranicí 250,-Kč ztratil 4,7 %....
  • Stalo se na burze?
  • Dolar kolabuje, evropa roste
    Dolar dosáhl multiměsíčního minima oproti libře, yenu a franku. Oproti euru konečně prolomil dlouho očekávanou paritu.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Dnešní otevření bylo plusové. Bylo mírně negativně ovlivněno ve 14:30 zveřejněnými údaji o US maloobchodních tržbách. Očekával se růst 0,7%, bylo zveřejněno 1,1% což je výrazně lepší, nicméně má to jednu vadu. Údaj očištěný o prodeje automobilů byl horší....
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Další poklidný den zažila pražská burza. Objemy obchodů zůstaly pod průměrem z předchozího týdne. Akcie se dostaly opět na růstovou dráhu v reakci na růst zahraničních indexů. Za malých objemů obchodů patřil mezi nejrůstovější papíry Č.Telecom, který se dostal těsně na úroveň 270,- Kč.
  • Vícevrstvé dřevěné podlahy: Hotové a ihned použitelné (2. díl)
    Někdy se jim také říká "hotové parkety", protože se po položení nebrousí a nelakují. Jednotlivé lamely jsou upraveny z výroby, pokládají se jako plovoucí (spojené systémem pero - drážka) a podlahu je možné hned po položení používat.
  • Opět downgrade, otevření bude záporné
    Merrill Lynch dnes opět poslal čipový sektor na kolena, když zveřejnil svůj výhled. Tržby sektoru budou prý nadále klesat. „Před tím, než investoři začnou opět kupovat čipové papíry, potřebují vidět konkrétní náznaky obratu," v tomto duchu se vyjádřil manažer fondu Aberdeen Asset.
  • Lepší kvalita bavlny
    V kategorii dobré až výborné podmínky se podle nejnovější statistiky ministerstva zemědělství v minulém týdnu nacházelo 52 % osetých ploch.
  • Čtyřměsíční minimum zemního plynu
    Cena zemního plynu se dostala včera na téměř čtyřměsíční minimum. Důvodem bylo oznámení o zvyšujících se amerických zásobách, které by mohly koncem roku dosáhnout rekordní úrovně.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Dnešní obchodování bylo opět provázeno pouze slabou aktivitou, přesto ve srovnání s včerejší seancí došlo k mírnému oživení. V systému SPAD se vyhnula povinnostním obchodům pouze společnost Unipetrol, která se držela lehce nad včerejší zavírací cenou.
  • Den daňové svobody v Praze - byli jsme při tom
    Tak už je to tady. Od 11. června už si každý výdělečně činný občan v ČR vydělává sám na sebe. Není to úžasné? V první den daňové svobody se konal v Praze na Jungmanově náměstí happening pořádaný Liberálním institutem. A byli jsme při tom!
  • Zítra je první den daňové svobody!
    Dnešek je v České republice posledním dnem, kdy ještě vyděláváme na stát. Od zítřka však už jen a jen na sebe!
  • Světový přebytek kávy vzroste
    Světový přebytek kávy neklesne podle odhadu analytické společnosti commodityexpert.com ani v novém produkčním roce.
  • Americké trhy v týdnu od 03. do 07. 06. 2002
    Hlavní indexy na amerických akciových trzích zaznamenaly v uplynulém týdnu nejhorší vývoj od konce dubna. Dow Jones Industrial Average poklesl o 3,4 procenta, Nasdaq Composite oslabil o 5 procent a index Standard & Poor´s 500 ztratil 3,7 procent.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Intel a Tyco stáhli Dow Jones na hodnoty z 12. září, trhu vládne negativní psychologie.
  • Komoditní trhy v kostce
    Indonésie, čtvrtá nejlidnatější země na světě, by mohla nakoupit až 1 milión metrických tun rýže z Thajska výměnou za umělá hnojiva a ultra-lehká letadla, oznámil Thajský více-premiér Pitak Intrawitayanunt.
  • Stane se na burze?
    Fakt, že americké trhy v pátek nakonec neskončily tak špatně, by měl přinést na akciové trhy v první obchodní den týdne lehce optimistickou náladu.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Páteční obchodování bylo zejména do otevření amerického trhu ve znamení mírného oslabování koruny vůči euru.  Hlavní příčinou byl pohyb na eurodolarovém trhu, kde se euro dostalo na 17-ti měsíční maximum vůči americkému dolaru úrovní EUR/USD 0,9490.