Štítek komerční banky

Český bankovní systém je tvořen 2 základními prvky. Hlavní úlohu má Česká národní banka, která reguluje a dohlíží na trh. Dalšími subjekty jsou pak komerční banky, které jsou podnikatelskými subjekty. Poskytují finanční služby, přijímají vklady, vedou účty svých klientů, zprostředkovávají platební styk a poskytují úvěry a půjčky. Tyto činnosti vykonávají za účelem zisku. Na bankovním trhu musí komerční banky dodržovat regulace stanovené centrální bankou.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Partners Banka: Tři poplatkové tarify a spoření se sazbou přes 6 % ročně
    Na bankovní trh vstupuje nová banka, Partners Banka. Ta nejprve nabídne běžný účet a spořicí účet se 6 procenty, později pak nezajištěné úvěry a hypotéky.
  • Srovnání spořicích účtů v březnu 2024: které banky udržely úrokovou sazbu nad 6 %?
    Česká národní banka v únoru podle očekávání snížila úrokové sazby. Jak na to reagovaly banky a spořitelny s úrokovými sazbami na spořicích účtech? Kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu na spořicím účtu? Jaké mají banky podmínky pro získání těch nejvyšších sazeb?
  • Test: Platby na kontakt fungují skvěle, ale ne vždy komfortně
    Platby na kontakt fungují výtečně a bez chyb. Tedy pokud za chybu nepovažujete registraci čísla, které by se registrovat nemělo. Značné rozdíly jsou v posílání plateb. Někde je zadání čísla zkouškou trpělivosti, jinde je to pohádka.
  • Česká spořitelna končí s George klíčem. Jak budete nově potvrzovat transakce?
    Klienti České spořitelny si začínají odstraňovat aplikace George klíč ze svých mobilů. V těchto dnech „Spořka“ postupně rozesílá pokyny, co máte dělat a jak přejít na samostatnou aplikaci George. Když neposlechnete, aplikací už nezaplatíte.
  • Srovnání spořicích účtů v říjnu 2023: nejvyšší úroková sazba je stále přes 6 %
    Česká národní banka drží úrokové sazby stále poměrně vysoko, nicméně ústup inflace je pozvolný. Jak zhodnotit své finance a mít je stále rychle k dispozici? Spořicí účty jsou jednou z možností, jak peníze částečně ochránit před inflací. Která banka či spořitelna nabízí spořicí účet s nejvyšší úrokovou sazbou? Jaké jsou podmínky jednotlivých spořicích účtů?
  • Srovnání spořicích účtů v červnu 2023: kde nejlépe zhodnotit peníze přes léto?
    Jaké jsou podmínky u spořicích účtů v červnu 2023? Kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu, ale s menším háčkem? Které české banky nabízejí spoření s 6% úrokem?
  • Vysoké zisky bank a energetických společností, nastal čas na válečnou daň?
    Vysoké zisky bank a energetických společností z poloviny roku 2022 nenechávají vládu chladnou. Bude zavedeno zdanění zisků bank a energetických společností? Dříve se mluvilo o sektorové dani, nyní se mluví spíše o dani z neočekávaných zisků či válečné dani. Jaké varianty jsou na stole? A kdy bude jasno o zavedení daně?
  • Kdy budou klientům Sberbank vyplaceny peníze a kým?
    Máte vedený účet u Sberbank? Nemůžete se kvůli nečinnosti banky dostat ke svým penězům? Co s nimi bude a uvidíte je ještě někdy?
  • Srovnání spořicích účtů: jak se projevilo zvýšení úrokových sazeb ČNB?
    Česká národní banka nedávno zvýšila úrokové sazby, což se projevilo na růstu úrokových sazeb hypoték. Tradičně se zpožděním se růst úrokových sazeb ČNB začíná projevovat v úrokových sazbách spořicích účtů? Jaká je nabídka bank? A který spořicí účet je nejvýhodnější?
  • Kde dostanete za založení účtu bonus? Jaké jsou aktuální akční nabídky tuzemských bank?
    Svůj bankovní účet má už většina dospělých obyvatel České republiky, řada z nich jich má i několik. Banky se proto snaží nové klienty nalákat na různé propagační akce. Zmapovali jsme, jaké jsou aktuální nabídky.
  • Ode dneška lze žádat o státní záruku na úvěry: jak na to?
    Jak si žádat o státní záruky COVID II při čerpání provozního úvěru na pokrytí dopadů pandemie koronaviru? Kdo na něj má nárok? A jak tato pomoc funguje? Jakou výši úroků vám uhradí stát?
  • Které banky a kdy vám umožní odklad splátek kvůli koronaviru?
    Podívejte se na seznam bank, které vám umožní odklad splátek kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru. Které banky vám odklad neumožní? A kdy kontaktovat vaši banku?
  • V čem se liší čeští klienti bank oproti těm v západní Evropě?
    Banky musí vykročit nad rámec tradičních služeb, aby se udržely na trhu, protože jim do řemesla začínají fušovat start-upy i velké internetové společnosti. Jak jsou na tom české banky? V čem se liší čeští klienti oproti těm v západní Evropě?
  • Kolik jednotlivé banky odvedly na dividendách?
    Vláda se chystá zdanit bankám zisky a zabránit tak odtoku dividend. Ovšem o kolik miliard se jedná? Kolik jednotlivé banky odvedly na dividendách?
  • Chystáte se v létě na festival? Kolik vás to bude stát
    Zvonek zvoní, škola končí, dovolená, prázdniny a léto začínají. Pro letní měsíce jsou pak typické nejrůznější akce a festivaly. Kam vyrazit nejen za hudbou a na jak dlouho a za kolik?
  • Jaké jsou kódy bank v ČR?
    Podívejte se na přehled bankovních kódů jednotlivých bankovních institucí a spořitelen, abyste věděli, na účet které banky své peníze posíláte.
  • Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?
    Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?
  • Srovnání termínovaných vkladů
    Termínované vklady patří mezi konzervativní finanční produkty a mají řadu výhod. Která banka poskytuje nejvýhodnější termínovaný vklad?
  • Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
    Blíží se konec roku a možná řešíte, jak poplatit všechna stavební spoření a další poplatky, aby platba patřila ještě do tohoto roku? Sepsali jsme pro vás přehled, do kdy musíte zadat platební příkazy, aby platba došla na druhý účet ještě do konce tohoto roku.
  • Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
    4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
  • Poslal jsem peníze na špatný účet… Co teď?
    Občas se toho sejde moc a vy musíte najednou platit hned několik plateb. Děláte to třeba pomocí internetového bankovnictví, jste unavení, zkrátka přepíšete se a pošlete peníze úplně někam jinam, nebo někomu jinému. Jak podobnou situaci řešit?
  • Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
    V posledním dílu seriálu, který se věnuje elektronickým převodům peněz, se podíváme do blízké budoucnosti. Finance se totiž dají převádět i jinak – třeba pomocí sociálních sítí. V České republice se tato změna teprve chystá.
  • Jak financovat školu? Něco může řešit půjčka na studium
    Letní prázdniny se nám přehouply do poslední třetiny. Školáci budou za chvíli nastupovat do dalšího ročníku a studenti do dalšího semestru. Jenže to něco stojí. Co je dobré vědět, pokud uvažujete o půjčce na studium?
  • Bankovní převod do zahraničí: co se vyplatí znát?
    Elektronické převody peněz mezi bankami dnes provádí už asi každý. Je samozřejmě možné posílat finance nejen do tuzemských bank, ale také za hranice.
  • Jak dlouho trvá, než se převedou peníze z banky do banky?
    Elektronické převody peněz mezi bankami jsou dnes samozřejmostí a nejspíše si bez nich již neodkážeme tok našich financí představit. Je asi jasné proč – nepotřebujeme hotovost.
  • Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
    Důvěřují Češi svým bankám? Co ji může ohrozit? Nástup FinTech společností? Či vysoké poplatky a nízké úroky? Kolik lidí změnilo loni banku?
  • Valentýn trochu jinak: Společně, nebo každý za svoje?
    Finance bývají mezi partnery často předmětem sporu. O peníze jde často vždy až na prvním místě. Jak máte společný rozpočet vyřešený vy? Necháte se na Valentýnskou večeři pozvat, budete ji platit půl na půl, nebo ze společného účtu?
  • Banka může platit i vám. Která nabízí bonusy?
    Plánujete přejít do jiné banky a rádi byste si přitom bez námahy přivydělali i nějakou tu kačku k dobru? Chcete změnit běžný účet, ale nevíte, jaký zvolit? Vyberte si ten, kde dostanete bonus!
  • Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
    Blíží se konec roku a vánoční dny klidu a míru. Pokud plánujete do konce roku odeslat ještě nějaké platby, typicky například splátku pro stavební spoření, abyste získali plnou státní podporu za rok 2017, tak si dejte pozor na data zadání příkazů ve své bance, aby byly tyto platby včas zaúčtovány.
  • Chcete půjčku vyřídit online?
    Na internet se přesunuje stále více služeb. Je to pohodlné a rychlé. Ale je například půjčování si peněz přes web skutečně bezpečné? Je, ale musíte dodržovat jistá pravidla.
  • Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky
    Co s ní? Ignorovat, vyhodit do popelnice, poslat zpět odesílateli? Řeč je o kreditních kartách, které začaly některé finanční společnosti posílat poštou lidem - bez ohledu na to, že adresát o službu nemá zájem. Děje se tak navzdory tomu, že Česká národní banka k věci vydala jasné stanovisko, že zákon o platebním styku vydávání nevyžádaných kreditních karet zakazuje.
  • Zvýší ČNB své sazby? A co to udělá se sazbami hypoték?
    Bankovní radu ČNB čeká hlasování o úrokových sazbách a podle některých analytiků by již dnes ve čtvrtek mohlo dojít k rozhodnutí o jejich navýšení. Jak by se tato změna promítla v sazbách hypoték a mají vůbec sazby ČNB sílu ovlivnit výši úrokových sazeb hypoték?
  • FinTech produkty čeká prudký vzestup
    Produkty FinTech (ze slov finance a technologie) změní podle odborníků během několika let bankovní prostředí. Díky technologiím, jakými jsou sociální sítě, internet nebo mobilní telefony už dnes nabízejí nástroje, které zlepšují a obohacují svět financí. Také tím, že jej dělají uživatelsky dostupnější.
  • Spokojeni se svou bankou jsme i proto, že od ní můžeme snadno odejít
    Klienti „kamenných“ bank byli podle průzkumů v loňském roce se svými bankami spokojeni, ale stále více jich využívá FinTech společností, které taky doporučují svým známým a příbuzným.
  • Potvrzeno: V listopadu už sazby hypoték neklesaly
    To, o čem jsme v uplynulých týdnech psali, se naplnilo. Listopad znamená stop poklesu úrokových sazeb. Z pětice velkých bank rozhodly 3 banky o navýšení a další banky se přidaly hned na začátku prosince. Titulní index průměrných nabídkových sazeb vzrostl na 1,86 %.
  • Nový zákon má lépe chránit lidi s úvěrem, platí od 1.11.
    Spotřebitelé budou moci od čtvrtka rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezí se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr budou mít také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru, který ve čtvrtek vstupuje v platnost.
  • Banky budou sdílet informace o kybernetických útocích, uvádí novela
    Banky a Česká národní banky by měly sdílet informace o internetových útocích a incidentech a o přijatých opatřeních, jak takovým útokům zabránit. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám.
  • ERB bank není schopna dostát svým závazkům
    ČNB oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu začít s výplatou náhrad vkladů klientům. Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech.
  • Komerční banka spouští bezkontaktní platby mobilem
    Komerční banka nově nabízí ve spolupráci se společností Visa bezkontaktní platby prostřednictvím chytrého mobilního telefonu s operačním systémem Android. Služba MojeMobilní karta umožňuje provádět platby přiložením mobilu k platebnímu terminálu, aniž by uživatel musel cokoliv řešit s mobilním operátorem. Karta je v prvním roce zdarma.
  • Průzkum: Komunikace bank s klienty je na velmi dobré úrovni
    Banky si dávají záležet na rychlé a kvalitní odpovědi, a to jak v telefonické, tak mailové komunikaci. Celkově dávají výsledky telefonického a e-mailového mystery testování, které zrealizovala analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016, bankám v České republice poměrně dobrou vizitku. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG Česká republika a IBM Česká republika.
  • Jak na refinancování hypotéky
    Refinancování úvěrů se stalo běžnou součástí nabídky bank. Běžný spotřebitelský úvěr lze refinancovat velmi snadno. Jak ale postupovat při refinancování hypotéky? Princip je stejný, ale má to svá specifika. Hypotéku lze např. bez sankcí splatit většinou jen na konci období fixace. Refinancování je dobré začít řešit již několik měsíců před koncem fixace.
  • Banky od klientů sbírají čím dál více informací. Nutí je k tomu zákony
    Na 65 % Čechů považuje množství informací sdělovaných bankám za přiměřené, vyplývá z průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci. Počet údajů, které jsou banky od svých klientů povinny vyžadovat, se však kvůli novým zákonům stále navyšuje.
  • 100% hypotéky končí. ČNB je zakáže
    Česká národní banka od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 % hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 %. Výrazně uvolněné standardy při poskytování hypoték jsou podle Zprávy o finanční stabilitě rizikem. Opatření se týká i stavebních spořitelen. Přísnější pravidla hypoték trh neovlivní.
  • Česká pobočka banky Zuno meziročně snížila ztrátu o 30 procent
    Česká pobočka banky Zuno loni meziročně snížila ztrátu o 30 procent. Banka vykázala ztrátu 151 milionů korun, v roce 2014 to bylo 216 milionů korun, informovala dnes ČTK. Celkově všem bankám a spořitelnám v Česku stoupl loni souhrnný čistý zisk meziročně o 3,8 miliardy na téměř 67 miliard korun.
  • Pošta v dubnu osloví 20 bank a pojišťoven s nabídkou partnerství
    Česká pošta do konce dubna osloví zhruba desítku bank a deset pojišťoven, zda by měly zájem o spolupráci po roce 2017, kdy poště vyprší smlouva s ČSOB a Českou pojišťovnou. Poté chce nabídky transparentně posoudit. Uvedli to dnes zástupci pošty.
  • Čtveřice největších bank loni vydělala opět přes 47 miliard Kč
    Čtveřice největších tuzemských bank v roce 2015 vydělala celkem přes 47 miliard Kč, což je zhruba stejně jako předloni. České spořitelně a Komerční bance zisk klesl, ČSOB a UniCredit Bank naopak vzrostl. Vyplývá to z výsledků bank. K ziskovosti bank podle expertů výrazně pomohl růst českého hospodářství a zájem domácností o hypoteční úvěry domácností.
  • Lednový hypoteční rekord: průměrná hypotéka nad 2 mil. Kč! Co nám to říká?
    Start do nového roku vyšel bankám a stavební spořitelnám na jedničku. Objem sjednaných hypoték dosáhl téměř 13 miliard korun. Stavební spořitelny přidaly 3,5 miliard, přičemž raketovým tempem vzrostla produkce Modré pyramidy. Jedna z varovných kontrolek signalizujících známky přehřívání trhu však začala v lednu povážlivě blikat.
  • Nejčastější chyby při placení kartou v zahraničí – děláte je také?
    Doba dovolených se pomalu chýlí ke konci, a proto jí již teď můžeme částečně zhodnotit. Nejčastěji se letos výletníci vydali do Řecka, Turecka či do Chorvatska, kde se v mnoha případech nebáli sáhnout po platební kartě.
  • Polovina českých bank neumožňuje zrušit účet jinak než na pobočce
    Zřízení různých typů bankovních produktů pomocí internetu není dnes nic neobvyklého. Pokud chce ale klient zrušit běžný účet, musí se většinou vydat na pobočku. Přes internet, pomocí infolinky nebo e-mailem je účet možné zrušit u čtyř bank, poštou v osmi případech. Šestkrát z toho však s úředně ověřeným podpisem. Vyplývá to z průzkumu agentury Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2014 a Nejlepší pojišťovna 2014.
  • Češi bankám věří. Důležitá je transparentnost a výše poplatků
    Češi patří k evropské elitě, pokud jde o využívání online bankovnictví, naopak návštěvy na pobočkách a intenzita využívání bankomatů jsou podprůměrné.
  • Co týden dal? Které banky jsou nejvstřícnější?
    Nejvstřícnější bankou na českém trhu je za loňský rok opět Fio banka. Ocenění získala potřetí v řadě. Druhé nejvyšší hodnocení získala Air Bank a třetí místo obsadila UniCredit Bank. Na dalších místech následují Komerční banka a Equa bank. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Prague Banking Club: Uplatnění studentů ve světě bankovnictví a financí
    Máte zájem pracovat ve světě bankovnictví a financí, ale nevěříte svých schopnostem? Prague Banking Club v čele s Martinem Vavrouchem je nový projekt založený studenty, který může inspirovat mnohé další nejen při založení obdobných spolků v dalších studentských městech, ale taktéž nabízí cenné osobní zkušenosti pro úspěch ve světě bankovnictví.
  • Zaměstnanci – kdy zaručeně nezískáte hypotéku a proč?
    Zaměstnanci patří mezi nejoblíbenější skupinu bank poskytujících hypotéky. Mají totiž prokazatelné a stabilní příjmy, stejně jako vyhlídku nemocenské či „slušného“ invalidního důchodu v případě, kdy si s nimi začne zahrávat osud. Ovšem, najdou se i situace, kdy žádná z bank těmto lidem nepůjčí za žádných okolností. Které to jsou?
  • Tauber: Jednotné pojištění musí jít ruku v ruce s jednotným dohledem
    Jednotnou regulaci prosazuje Evropská komise v řadě oblastí. Pro oblast bankovnictví je klíčová bankovní unie. Vedle toho má stát evropský stabilizační mechanismus, který má být nástrojem pro přímou rekapitalizaci bank, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.
  • Když se bankovní bezpečnost stává paradoxem
    Žijeme v době, kdy se používání internetového bankovnictví stalo naprosto běžnou činností, stejně jako tomu je u nákupu zboží přes internet, povídání si s přáteli po skypu nebo seznamování prostřednictvím internetu. Zastavili jste se ale někdy a zkusili jste se zamyslet nad tím, jak je to s bezpečností dat, která dobrovolně poskytujete nejrůznějším institucím? PÁTEČNÍ GLOSA
  • Červnová inflace a spořicí účty v Česku
    Statistici nedávno zveřejnili výsledky inflace za červen 2013. Oproti květnu ceny vzrostly o 0,4 procenta. Svou roli v růstu inflace hrály zejména potraviny a nealkoholické nápoje. Například brambory zdražily o 86 % oproti květnu, což se spotřebitelským košem výrazně „zacloumalo“. Kromě brambor ale zdražilo i další jídlo. Významně stouply ceny drůbeže, mléčných výrobků i čokolády.
  • Bankovní unie: o krok blíže
    Členské země Evropské unie udělaly další krok kupředu směrem k bankovní unii. Na uplynulém summitu Evropské unie byla právě bankovní unie jedním z hlavních projednávaných témat.
  • Jaká bude banka budoucnosti?
    Za posledních dvacet let se svět výrazně změnil. Všichni používáme mobilní komunikační zařízení, zjednodušil se nám přístup k informacím, změnili jsme způsob života i své chování. Co z toho vyplývá pro banku?
  • Matula: Na rozdíl od konkurence nemusíme živit pobočkovou síť
    Rok 2013 má velkou šanci stát se dalším posunem, kdy online banky ještě více vyrostou a zesílí. Hlavní rozdíl mezi námi a přímou konkurencí, jakou je třeba mBank nebo Air Bank, je v tom, že my nemusíme živit pobočkovou síť, uvedl Miloš Matula, člen představenstva ZUNO Bank AG a ředitel ZUNO Česká republika.
  • Společné jmění versus výlučné vlastnictví
    Představte si situaci, že během manželství uložíte finanční prostředky z výlučného vlastnictví na bankovní účet svého manžela. V rámci rozvodových sporů bude manžel považovat tyto peníze za společné. Jsou peníze vaše nebo už se jedná o součást společného jmění manželů?
  • Truhlář: Neúčastníme se dostihu „internetových spořitelen“
    Obchodní model velkých bank je založený na komplikované nabídce, která ztěžuje klientům orientaci a vytváří jakousi informační asymetrii banka – klient. Náš úspěch je v nabídce kompletní a jednoduché sady kvalitních služeb, uvedl v interview pro Finance.cz Roman Truhlář, generální ředitel mBank pro ČR a Slovensko.
  • Kadlecová: Fond pojištění vkladů není schopen sanovat krach velké banky
    Fond pojištění vkladů může přímo řešit problémy menších či středních bank. V případě krachu systémové banky, tedy jedné z těch velkých, přebírá iniciativu ČNB ve spolupráci s Ministerstvem financí, uvedla v interview pro Finance.cz výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.
  • Bylo by pro Česko členství v bankovní unii přínosné?
    Vytvoření fiskální unie v Evropské unii je momentálně odloženo. Evropští diplomaté zaměřili svoji pozornost na bankovní sektor a v Bruselu je teď žhavým tématem vznik bankovní unie. Z České republiky však zaznívají spíše pesimistické názory na integraci v oblasti bankovního dohledu. Jsou obavy na místě?
  • Kampelička nebo banka? Proč dnes využít služeb družstevní záložny
    Význam družstevních záložen jako alternativ k běžným bankám roste. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickou bankou a kampeličkou? A proč již dnes není třeba se bát podobných skandálů, jako byla známá kauza krachu kampeliček na počátku 90. let?
  • Proč banky chtějí, abyste platili kartou?
    Už jste někdy přemýšleli, proč mají banky takový zájem na tom, abyste platili kartou, a proč nabízejí bezúročné období u kreditních karet? V tomto článku se exkluzivně dočtete detaily ze zákulisí bankovního ziskového modelu.
  • Privátní bankovní poradenství: Na prací prášek už nikdy nebudete sami
    V České republice vám stačí deset milionů korun a máte nárok na privátní bankovní poradenství. To tedy znamená pohodlnou koženou sedačku, portské víno a poradce, který má na sobě kvalitní oblek a je ochoten pro vás udělat téměř vše, a to kdykoli.
  • Prémiové bankovnictví vs. „banky pro chudé“
    Už z podstaty je bankovnictví obor, do kterého již nelze vnést nějakou významnější inovaci. Velké většině bank proto klienti platí pouze za značku. Běžný občan nebo podnikatel stejně využije jen základní služby tj. internetbanking, kartu, spořicí účet, běžný účet, případně úvěr. Zavedené banky však těmto základním službám připisují nepřiměřeně vysokou přidanou hodnotu.
  • Proč je Air Bank zelená a mBank červená? Kvůli ufonům a muletě
    Při volbě barvy, na které se následně zakládá celá firemní identita, je vidět roztomilá snaha marketérů ovlivnit pocity nás zákazníků. Občas jim to jaksi nevychází. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Proč Air Bank nechce „ukazovat pozadí“? Důvodem není etika
    Aféra „odejitého“ tiskového mluvčího Air Bank odhaluje naivistický pohled lidí na mechanismy trhu a byznys jako takový. Nemylme se, cílem investorů není „být slušný“, ale vydělat peníze. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Nedelková: Počet sporů z oblasti úvěrů trvale roste
    V některých případech jsem se setkala i se spory, kdy spotřebiteli v podstatě žádná škoda nevznikla, ale požadoval omluvu po finanční instituci, uvedla v rozhovoru pro Finance.cz Monika Nedelková, finanční arbitr České republiky.
  • Chytré bankovnictví na telefonech - co umí, jak vypadá?
    Bankovnictví v chytrých telefonech je posledním trendem přímého bankovnictví. Oproti klasickému internetovému bankovnictví je rychlejší, dostupné odkudkoli a leckdy přehlednější. PŘEHLED APLIKACÍ SMARTPHONE BANKING PRO IOS, GALERIE Open in Google Docs Viewer Open link in new tab Open link in new window Open link in new incognito window Download file Copy link address Edit PDF File on PDFescape.com Open in Google Docs Viewer Open link in new tab Open link in new window Open link in new incognito window Download file Copy link address Edit PDF File on PDFescape.com
  • Kubáň: Český smartphone banking postrádá invenci
    Český smartphone banking patří ve srovnání se zahraničím k lepšímu průměru, nijak však neoslňuje úrovní invence. Po funkční stránce se většinou jedná o běžný internet banking převlečený do kabátu aplikace pro chytrý telefon, uvedl Michal Kubáň, ředitel společnosti Softec CZ, v rozhovoru pro Finance.cz.
  • Nekrmte banky zbytečně
    O tom, jak dřou banky klienty z kůže na poplatcích, se sice často hovoří, ale lidé jsou líní a navíc se bojí přesunů svých účtů i „zaběhaných“ pravidelných plateb. Přitom ani jedno není problém, protože to musí banka, kterou opuštíte, „nahlásit“ té nové sama. Ale lidé nad nějakou tou svojí stokorunou často mávají rukou. A už vůbec si ani nespočítají, kolik je to stojí třeba ročně.
  • Peníze odeslané na nesprávný účet? Víme, jak si poradit
    Podařilo se Vám provést nesprávnou platbu na cizí bankovní účet? Takové věci se stávají a vše se dá vyřešit. V dnešním článku Vám navrhneme postup řešení pro získání svých peněz zpět.
  • Jarní akční nabídky: Banky zvou na festival i k přečtení dobré knihy
    Nastupující jaro je u finančních institucí obdobím úvěrů na bydlení. Proto nikoho nepřekvapí, že dost akčních nabídek se vztahuje na hypotéky. Mezi akcemi však najdeme i méně obvyklé vlaštovky typu poukázky na nákup knih či slevy na festival.
  • Domácnosti loni uspořily méně
    Domácnosti naspořily loni nejméně za posledních osm let, dokonce i méně než v „krizovém“ roce 2008. Finanční aktiva domácností vzrostla „jen“ o 125 miliard korun, nejméně od roku 2003, kdy jsme se teprve vzpamatovávali z dotcom minirecese.
  • Na finanční gramotnosti je třeba zapracovat, shodují se odborníci
    Jak správně finančně vzdělávat dospělé bylo hlavním tématem konference, která se v pátek uskutečnila na VŠE v Praze. Odborníci nejen z oboru financí tu diskutovali především o stavu finanční gramotnosti v ČR a možnostech jeho zlepšení.
  • Air Bank upřesnila datum startu
    Tuzemská Air Bank ze skupiny PPF finančníka Petra Kellnera zahájí činnost v úterý 22. listopadu.
  • Banky jdou lovit peníze
    Kde vzít peníze na lepení dluhů, na další půjčky zemím již „propadlým“, na budoucí dluhy, které stále rostou. To je zapeklitá otázka Evropy, kterou příliš nevyřešily ani meetingy na nejvyšší úrovni.
  • Sexuologie českých bank a palačinky bez marmelády
    Je pryč. Z měst postupně zmizela reklama Komerční banky „Užij si svůj první bankovní styk“. Na plakátech se rozkoší svíjela mladá dívka, případně mladý chlapec. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Air Bank je těsně před spuštěním
    Jsme v poslední fázi příprav před spuštěním Air Bank. Naše systémy jsou připraveny a již dlouho u nás funguje několik desítek plnohodnotných účtů v pilotním provozu, uvádí Air Bank na svých webových stránkách.
  • Test: Platby na pobočkách vs. platby přes internet
    Jak se bude u jednotlivých bank lišit cena, když uskutečníte pět plateb do cizí banky na pobočce, anebo - když to stejné uděláte přes internetové bankovnictví?
  • Přichází bankovní očistec
    Kdybychom si chtěli zahrát na Pýthii ve špatné náladě, která by ale přesto chtěla být cool, možná bychom mohli věštbu nazvat „Lehman Brothers relaunched“.
  • Eurozóna se neobejde bez společné pomoci bankám
    Myšlenka dolití kapitálu do evropských bank se trhům evidentně zamlouvá a akcie tak včera opět putovaly vzhůru, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny ve své ranní glose.
  • Iannone: Plovoucí sazby u hypoték budou výhodnější i nadále
    Každému radím: vezměte si u hypotéky plovoucí sazbu. I kdyby se sazby zvedly, vždy můžete přejít na ty fixní, řekl Paolo Iannone v rozhovoru pro Finance.cz.
  • Květnové akční nabídky: Za infarkt dvojnásobné prachy
    Akce finančních institucí v květnu připomínají, že už i kolotočáři postavili své stánky. Tady získáte dvojnásobek za infarkt, jinde slevu na nábytek, tam zase plyšovou růži. AKTUALIZOVÁNO
  • Bankovní vs. nebankovní klient. Jak se liší?
    Ten dělá to a ten zas tohle, říká parafráze Werichovy písně. Co dělá tedy bankovní klient a co ten, který si půjčuje u nebankovních institucí?
  • Studenti - snadná kořist exekutorů
    Soudní exekutoři jsou v podstatě podnikatelé - mají z každé exekucí nemalý zisk, proto bývají efektivnější než státní, dravější, a své klienty aktivně vyhledávají.
  • Kamarád mě požádal ať mu ručím u úvěru. Mám?
    Vzhledem k tomu, jak je ručení a vymanění se z něj problematická záležitost, je nutné si velmi dobře rozmyslet předem, zda a komu ručit. Posuďte sami.
  • Ekonomické statistiky srazily akcie
    Po včerejších negativních ekonomických zprávách zavládly na akcích výprodeje. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech činila v září 76,8 bodu, přičemž v předcházejícím měsíci bylo dosaženo hodnoty 81,7 bodu. Trh sice očekával snížení,...
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy dnes otevřely výraznýoslabením, které bylo převážně motivováno včerejšími negativními zprávami od společnosti Sprint, ale i od Adobe Systems nebo Genesis Microchip.
  • Díl I. : Kocourkovi chtějí bydlet ve svém
    Bydlet "ve svém" a osamostatnit se, to byla a je pro Kocourkovi priorita číslo jedna. Když jsme s Kocourkovými tvořili jejich finanční plán, rozhodli jsme se použít k realizaci bydlení kombinaci hypotečního úvěru se stavebním spořením. 
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Dnes se v USA opět začne obchodovat, mezi zveřejněnými indikátory bude i index spotřebitelské důvěry.
  • Co je to platba třetí osobou?
    Penzijní fondy umožňují platit příspěvky na penzijní připojištění i jiným osobám než účastníkům. Přispívat může zaměstnavatel nebo třetí osoba. Kdy se uvádí, že se jedná o třetí osobu?
  • Kurz kakaa na významné rezistenci
    Produkci kakaových bobů se daří v oblastech, kde klima splňuje následující podmínky: relativně vysoká teplota, dostatek dešťových srážek a jejich dobrá distribuce, hodně stínu a vysoká vlhkost.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Koruna včera zažila poměrně dramatický den, když se vlivem technického obchodování a nízkého objemu dostala na nové 2,5 týdenní maximum vůči jednotné evropské měně.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Středeční seance skončila pro burzovní indexy smíšeně, níže stahovaly farmaceutické tituly.