-
Zkrácený úvazek nevadí, těhotná studentka má smůlu. Deset zajímavostí ohledně mateřské
Nárok na mateřskou má pouze rodič splňující zákonné podmínky, přičemž podpůrčí doba pro pobírání mateřské je 28 týdnů (při vícečetném porodu 37 týdnů) a její výpočet je výhodnější než nemocenské. Podívejme se na vybrané zajímavosti ohledně mateřské.
-
Průměrný "rodičák" nepřekročí ani polovinu průměrného důchodu
Přestože se letos rodičovský příspěvek zvýšil, výdaje ze státního rozpočtu na něj vynaložené se snižují. Počet vyplacených „rodičáků“ je rekordně nízký. Jak se snížila reálná hodnota rodičovského příspěvku pro ty, kdo ho pobírají? A jak si vede rodičovský příspěvek ve srovnání s průměrnou mzdou či průměrným důchodem?
-
Dostane mateřskou každá matka? Omyl, opačných příkladů je víc než dost
Pro přiznání mateřské (oficiálně peněžité pomoci v mateřství) musí být splněny zákonné podmínky. V praxi tak některé maminky mateřskou nepobírají a ihned od narození dítěte čerpají rodičovský příspěvek. Kdy nelze mateřskou dostávat na účet?
-
Jak zažádat o rodičovský příspěvek?
V souvislosti s očekáváním nebo narozením přírůstku do rodiny vás čeká vyřizování spousty věcí. My vám ukážeme, jak doma elektronicky, nebo fyzicky na úřadu vyřídit rodičovský příspěvek.
-
Jaké období pobírání sociálních dávek se počítá do důchodu
Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé doby pobírání sociálních dávek. Ale zdaleka ne všechny, pozor třeba na rozlišení podle stupně přiznaného invalidního důchodu.
-
Jakou výši má rodičovský příspěvek v roce 2024 a kdo na něj dosáhne
Pro rodiče dětí narozených od 1. ledna 2024 vzrostla výše rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč. Co dalšího se změnilo? A jak o rodičovský příspěvek žádat?
-
Těhotná a nezaměstnaná je nevýhodná kombinace. Na mateřskou však nárok vzniknout může
Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou nebo rodičovskou?
-
Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo
Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez úspěchu? Registrujte se na Úřadu práce a zažádejte o podporu v nezaměstnanosti.
-
Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
-
Za porod letos můžete získat až 23 000 korun
Porodila jste v letošním roce? Nebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.
-
Daňová sleva náleží i při čerpání mateřské po část roku
Zaměstnané maminky, které nastoupily nebo nastoupí na mateřskou v průběhu letošního roku, budou mít nárok na roční daňový přeplatek. Podívejme se v praktických příkladech, jak může být vysoký.
-
Výdaje státu na rodičovský příspěvek se snižují i přes růst této podpory
Rodičovský příspěvek do roku 2023 činil 300 tisíc Kč, ale od 1. ledna 2024 se zvýšil o 50 tisíc Kč. Pro koho? Kdo nárok nemá? Co dalšího se změnilo? Jak se změnily výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek?
-
Kdy může být rodičovská dovolená dlouhá čtyři roky a kdy pouze tři
Rodičovský příspěvek je pro děti narozené od 1. ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. Kdo ale může být na rodičovské dovolené 3 roky, a kdo dokonce 4 roky?
-
Sedm čísel k rodičovskému příspěvku: jaké jsou změny u rodičovské pro rok 2024?
Pro rodiče dětí narozených v tomto roce platí nová pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku, který se zvýšil, ale mohou ho čerpat pouze do 3 let věku dítěte. Jaká může být jeho maximální měsíční výše? Kdy jej můžete dočerpat? A kdo může rodičovský příspěvek čerpat do 4 let věku dítěte?
-
Kdy se slaví Den otců?
Už jste někdy slavili Den otců? Tento svátek zatím není v České republice moc známý a o to méně je slavený. Ale pokud jste už slavili v květnu Den matek, proč neoslavit i Den otců? Kdy letos nastane?
-
Stát plete bič na rodiče v domácnosti. Vyhnat do práce je má změna zdravotního pojištění
Pečujete o dítě po skončení mateřské a rodičovské dovolené a jste v domácnosti? Možná pro vás začne platit povinnost hradit si zdravotní pojištění. Anebo stát vaše podmínky naopak zlepší. Záleží na stáří dětí.
-
Spočítejte si, kolik procent ze mzdy nebo platu dostanete při pobírání nemocenských dávek
Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.
-
Jaké změny nás čekají v nemocenských dávkách od roku 2024?
Rok 2024 přinese změny u nemocenských dávek, většinou se jedná o změny pozitivní, které usnadní jejich čerpání. Jaké změny čekají nemocenské pojištění a čerpání nemocenské nebo ošetřovného?
-
Růst rodičovského příspěvku na 350 000 Kč schválil senát
Od 1. ledna 2024 bude zvýšen rodičovský příspěvek na 350 000 Kč, novelu zákona schválili senátoři. Vypočítejte si, jak se může lišit vaše měsíční rodičovská, jestliže se vám dítě nenarodí 31. prosince 2023, ale až 1. ledna 2024.
-
Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku
Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
-
Tři málo známé fakty o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství
Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
-
Úmrtí dítěte po porodu: máte nárok na pohřebné, porodné, mateřskou a rodičovskou?
I když se úmrtnost dětí při a po porodu snižuje, stále takové riziko existuje. Jak v takové situaci postupovat? Mohou rodiče čerpat dávky, které souvisí s narozením dítěte, i v případě, že dítě zemře?
-
OSVČ a dohodáři by mohli získat nárok na ošetřovné, dávky se navíc mají řešit elektronicky
Již od roku 2025 by mohly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a osoby pracující na dohody (DPČ a DPP) získat nárok na ošetřovné. Rovněž by se měl změnit systém žádosti o nemocenské dávky.
-
Máte nárok na mateřskou, když jste v práci jen pár měsíců nebo pracujete jen brigádně?
O tom, jestli máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rozhoduje délka nemocenského pojištění a to, zda se ho stále účastníte. A nezáleží na tom, zda se podílíte jako zaměstnanec, OSVČ, nebo brigádník.
-
Jak žádá otec o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče
Na mateřské nebo rodičovské dovolené je v Česku čím dál více tatínků, stále jich však není mnoho. Jak vlastně otec dítěte žádá o peněžitou pomoc v mateřství a co všechno musí pro přiznání dávky splnit?
-
Mateřská dostupnější nebude. Vláda zamítla návrh hnutí ANO na zpřístupnění mateřské pro více žen
Vláda zamítla návrh poslanců z hnutí ANO, který si dával za cíl zajistit dávku mateřské i pro ženy, které by nesplnily potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění. Předložený návrh je podle vlády nedostatečně připravený.
-
KOMENTÁŘ: Tahle země není pro mladý rodiče…
Vláda odsouhlasila růst rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč od 1. ledna 2024. Je to důvod k oslavě, či spíše k dalšímu zamyšlení?
-
Jak by rodičům s nižšími příjmy pomohl zápočet vyhlašované průměrné mzdy do důchodu
Plánované legislativní změny v oblasti důchodů mimo jiné počítají se zvýhodněním péče o malé děti. V případě úspěšného legislativního procesu by si při výpočtu důchodu za dobu péče o dítě do 4 let polepšil rodič s podprůměrnými příjmy. Výdělek během rodičovské dovolené by byl zohledněn navíc.
-
Těhotenství není nemoc, hlásá ANO a navrhlo „mateřskou“ pro více žen
Alena Schillerová, Aleš Juchelka a další poslanci z hnutí ANO poslali do připomínkového řízení návrh zákona, kterým by se změnila dosud vyplácená dávka peněžité pomoci v mateřství (PPM). Tu by měl podle návrhu nahradit tzv. mateřský příspěvek, který by měl být mnohem dostupnější.
-
Čekáte dítě jako nesezdaný pár? Nezapomeňte navštívit matriku ještě před porodem
Očekává-li dítě žena, která je provdaná, přisuzuje se otcovství automaticky jejímu manželovi. Jinak je to ale tehdy, pokud dítě čeká neprovdaná žena. V takové situaci je lepší zajít ještě před porodem na matriční úřad, kde se sepíše s nastávajícími rodiči prohlášení o otcovství.
-
Ministr Jurečka chce zvýšit rodičovský příspěvek, od kdy? Od 1. ledna 2024?
Reálná hodnota rodičovského příspěvku klesá kvůli vysoké inflaci, protože tato dávka není valorizována. Zvýší se letos rodičovský příspěvek? Kdo vyšší rodičovský příspěvek prosazuje a kdo je proti?
-
Může dostat muž na otcovské dovolené výpověď? Jak jste na otcovské chráněni?
Už dříve se hovořilo o otcovské dovolené, ale to si ve skutečnosti bral zaměstnanec během pobírání nemocenské dávky otcovské poporodní péče rodičovskou dovolenou.
-
Jak žádat o mateřskou?
Žádost o mateřskou je triviální, jestliže jste zaměstnaná. Co ovšem dělat, abyste ji měla co nejvyšší? Kdy máte nárok na mateřskou na základě dohod? A jak si žádost vyřizuje OSVČ?
-
KOMENTÁŘ: Bude snížen a zkrácen rodičovský příspěvek?
Ministerstvo financí v rámci snížení schodku státního rozpočtu uvažuje o zkrácení a snížení rodičovského příspěvku. Kdo je proti? A jaká je jeho výše a jak se vyvíjela? Jak je na tom rodičovský příspěvek ve srovnání s průměrnou mzdou a důchodem? Jaké jsou výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek?
-
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2023 nezvýší, zvýší se v průběhu roku 2023?
Rodičovský příspěvek činí 300 000 Kč a naposled vzrostl 1. ledna 2020. Od jara se mluví o jeho navýšení z důvodu rostoucích cen. Počítá ministerstvo s růstem rodičovského příspěvku?
-
Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
Čerpání nemocenského v souvislosti s porodem u OSVČ
Jste těhotná podnikatelka a nemáte nárok na mateřskou? Ani v takovém případě nemusíte úplně zůstat bez finančních prostředků. Co můžete čerpat?
-
5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
-
Mají OSVČ nárok na rodičovský příspěvek?
Jste podnikatelka a uvažujete nad tím, jak je to s přiklepnutím rodičovského příspěvku po mateřské? Anebo na mateřskou nemáte nárok vůbec a slyšela jste, že je možné namísto ní čerpat rodičák? Jak to tedy je?
-
Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?
Jste OSVČ a zjistila jste, že jste těhotná? Určitě vás zajímá, na co v takové situaci máte nárok a jak je to s mateřskou u podnikatelek.
-
Otcovská dovolená v roce 2022
Na začátku roku 2018 začala fungovat nová sociální dávka, a to otcovská poporodní péče. Pojďme se podívat na to, kdo bude mít nárok na otcovskou v roce 2022 a jak se prodloužila.
-
Kdy se do nároku na mateřskou může započítat i doba studia?
Jste krátce po absolvování studia střední nebo vysoké školy a nepracovali jste dostatečně dlouhou dobu, která je potřebná pro získání peněžité pomoci v mateřství? Za jakých podmínek se vám bude do nároku počítat také doba studia?
-
Jak dlouho vám v práci musí šéf držet místo, když jste na mateřské nebo rodičovské?
Jste těhotná, brzy odcházíte na mateřskou dovolenou a po ní chcete mít v návaznosti tu rodičovskou. Je povinnost zaměstnavatele držet vám celou dobu pracovní místo? Anebo vám po návratu z práce může přiřadit nižší pracovní pozici i s nižším finančním ohodnocením?
-
Nároky těhotných zaměstnankyň v práci
Těhotné zaměstnankyně by měly mít v práci větší ochranu než ostatní zaměstnanci. Na co mají nárok a co jim nesmí být přikázáno?
-
Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 487 Kč
Poslanecká sněmovna přes dlouhé obstrukce schválila ve 3. čtením novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. O kolik se sníží měsíční platba za státní pojištěnce? Jaký to bude mít dopad na státní rozpočet?
-
Kolik stojí výplata nemocenských dávek přes Českou poštu?
Česká pošta loni zdražovala. Kolik si letos za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?
-
Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?
-
Nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2022
Jste OSVČ a neplatíte si nemocenské pojištění? Přemýšlíte, že se k němu přihlásíte? Přečtěte si, co o něm potřebujete vědět.
-
Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?
Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?
-
Vzroste v roce 2022 rodičovský příspěvek?
Inflace devalvuje úspory, důchody i dávky státní podpory. Proto vláda oznámila, že debatuje o zvýšení rodičovského příspěvku. O kolik se může rodičovský příspěvek zvýšit? Kdy by mělo dojít ke zvýšení?
-
Jak vybrat jméno pro vaše dítě v souladu se zákony?
Každý nově narozený občan dostane krátce po svém příchodu na svět jméno, které mu vybrali rodiče či jeho příbuzní. Toto jméno se společně s příjmením zapíše do matriční knihy narození a do rodného listu novorozence.
-
Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 567 Kč
Za státní pojištěnce bude vláda od 1. července 2022 odvádět zdravotním pojišťovnám méně. Koho a jak se to dotkne? Jaký bude dopad na státní rozpočet? A jaká je reakce opozice a zdravotních pojišťoven?
-
Co je dobré vědět, když chce jít OSVČ na mateřskou
Jste osoba samostatně výdělečně činná a přemýšlíte, za jakých okolností máte v případě péče o dítě po porodu nárok na mateřskou? Přečtěte si užitečné informace.
-
Jak to má OSVČ s otcovskou dovolenou
Podnikáte a brzy očekáváte nový přírůstek do rodiny? Možná budete řešit, zda vám nevzniká nárok na otcovskou dovolenou, jako to mají zaměstnanci. Co je třeba splnit, abyste na ni také mohli nastoupit?
-
Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?
-
Kdy se vyplácí sociální dávky
Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
-
Lze být na rodičovské dovolené i po vyčerpání rodičovského příspěvku?
Rodičovský příspěvek můžete v celé výši vybrat i dříve, než do 4. narozenin dítěte. Můžete být ale na rodičovské dovolené jen tak bez dávky? Jak je to se zdravotním pojištěním? A co zaměstnavatel?
-
Končí vám rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad dalším dítětem, co dál?
Končí vám čerpání rodičovského příspěvku a uvažujete o dalším dítěti? Jaké máte možnosti? Nástup na mateřskou či na nemocenskou? Můžete jít na úřad práce? Můžete jít pracovat na stejné místo, byť jen na pár měsíců?
-
Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době
Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek
Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?
-
Rodičovský příspěvek se bude moci dočerpat, i když si pořídíte další dítě. Nebude to ale platit pro všechny
Aktuálně se v legislativním procesu nachází zákon, který pojednává o tom, že by rodičovský příspěvek bylo možné dočerpat v celé výši i při narození dalšího dítěte. Jaké by to však mělo podmínky a od kdy by to bylo možné?
-
Kdy mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky?
Začínáte podnikat a přemýšlíte, zda máte jako OSVČ nárok na nemocenské dávky? Anebo musíte z důvodu nemoci, karantény anebo úrazu přerušit podnikání a věnovat nějaký čas léčbě nebo rekonvalescenci? Jak je to s nemocenskou?
-
Jak se v roce 2021 mění podmínky mateřské, rodičovské a otcovské dovolené?
Jak se v roce 2021 mění podmínky v uplatnění a výši u rodičovského příspěvku, peněžité pomoci v mateřství a u otcovské poporodní péče?
-
Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?
Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?
-
Na co mají v zaměstnání nárok těhotné ženy a matky?
Končí vám rodičovská dovolená a máte v plánu se vrátit do původního zaměstnání? Anebo naopak nastupujete na mateřskou a bojíte se, že vám šéf nepodrží místo? Podívejte se, na co máte podle zákoníku práce nárok.
-
Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská
Právě jste zjistila, že čekáte miminko a uvažujete o tom, že přejdete na zkrácený úvazek? Anebo máte problémové těhotenství a budete muset nastoupit na neschopenku? Ovlivní to nějak nárok na mateřskou anebo její výši? A co pro vás bude finančně výhodnější?
-
Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte
Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?
-
Mateřskou nedostane každý. Komu nevzniká nárok?
Plánujete anebo už rovnou čekáte dítě? V tom případě byste měli vědět, že na mateřskou dovolenou nemá nárok každý. Kdy od OSSZ nic nedostanete?
-
Jak se na těhotenství v zaměstnání dívá zákoník práce?
Těhotná žena v zaměstnání nesmí dostat výpověď. Je to ale skutečně pravda? Kdy tento fakt neplatí? A kterým pracím by se těhotná zaměstnankyně rozhodně měla podle zákoníku práce vyhnout?
-
Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
-
Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny děti do 4 let?
Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?
-
Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za jakých okolností může dostat výpověď?
Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely smlouvu na dobu neurčitou. Pakliže však žena přijde do jiného stavu ještě během zkušební doby, může své místo naneštěstí ztratit relativně snadno.
-
Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?
Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?
-
Zvýšený rodičovský příspěvek od 1. ledna 2020 podepsal prezident
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu o růstu rodičovské dovolené. Koho se zvýšení rodičovského příspěvku dotkne? Jak se změní výše výplaty dávek? A co všechno se ještě změní?
-
Vypočítejte si výši rodičovského příspěvku v příštím roce
Rodičovský příspěvek od ledna 2020 pravděpodobně vzroste na 300 tisíc korun. Vypočítejte si, kolik budete moci maximálně čerpat v roce 2020.
-
Otázky a odpovědi k růstu rodičovského příspěvku
Předpokládaný růst rodičovského příspěvku by měl nastat od 1. ledna 2020 a to pro rodiče, kteří budou v té době aktivně pobírat rodičovský příspěvek. Novela zákona o růstu RP prošla poslaneckou sněmovnou, ale stále vzbuzuje řadu otázek, kdo vlastně na zvýšený příspěvek bude mít nárok a kdo si může nechat zajít chuť.
-
Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
Jak o peněžitou pomoc v mateřství žádá nezaměstnaná či studující osoba? Jak a kdy o PPM může žádat otec či babička? A co dělat, když na mateřskou nedosáhnete?
-
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
Od 1. ledna 2020 čekají rodiče změny v pobírání rodičovského příspěvku. Uvádíme 8 čísel, které vám ukážou, jaké změny se čekají u rodičovského příspěvku a koho se dotknou.
-
Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.
-
Kvíz: Vyznáte se v rodičovské, mateřské a otcovské?
Otestujte si vaše znalosti ohledně dávek, které jsou spojeny s narozením a výchovou dětí - mateřská, rodičovská či otcovská. Dostávají čeští rodiče slušné dávky? Nebo se jedná o pár drobných?
-
Jak je to se zdravotním pojištěním na otcovské a mateřské?
Kolem zdravotního pojištění je stále řada otazníků. Kdo ho za vás odvádí na otcovské či mateřské? A kdo na rodičovské? Musíte něco oznamovat na vaší zdravotní pojišťovně?
-
Kdy budete na dávkách v mateřství pobírat jen 7 600 Kč měsíčně, ještě méně anebo vůbec nic?
Čeká vás v blízké době podání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek? Podle čeho se bude stanovovat výše dávek? A kdy můžete čekat jen 7 600 Kč měsíčně anebo dokonce méně?
-
Delší otcovská: 10 dní? Za pár let realita
Otcovská dovolená se rychle stala oblíbenou mezi tatínky a určitě pomůže miminku i čerstvé mamince. Evropská unie navíc chce její prodloužení na 10 dní. Kdy se tak stane? A bude se zvyšovat i výše této dávky?
-
Růst rodičovské 2020: zvýší se vám částka či prodlouží doba vyplácení?
Jak se změní vaše měsíční rodičovská po zvýšení rodičovského příspěvku v lednu 2020? Musíte žádat o vyšší rodičovskou? Zvýší se i maximální měsíční limit 7 600 Kč?
-
Která zaměstnankyně může získat vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství?
Co je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství? Má na něj nárok každá budoucí maminka anebo jen některé? Kolik činí a jak a kde si o něj můžete zažádat?
-
Do kdy jsou osoby pečující o děti státními pojištěnci?
Ne vždy musí osoby po skončení mateřské a rodičovské dovolené začít odvádět zdravotní pojištění. V některých případech zůstávají státními pojištěnci i nadále. Kdy tomu tak je?
-
Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Jaká jsou pravidla?
Nárůst rodičovské na 300 tisíc korun začíná mít konkrétní obrysy. Vládní návrh odsouhlasili poslanci a nyní návrh zákona míří do Senátu. Jak vypadá návrh na růst rodičovské?
-
Jak dlouho trvá vystavení rodného listu dítěte?
Očekáváte co nevidět příchod potomka a přemýšlíte, jak je to s vystavením rodného listu? Kdo v takové situaci bude jednat a jak dlouho bude vydání trvat?
-
10 mýtů o rodičovském příspěvku
O rodičovském příspěvku se šíří řada mýtů, které často přiživí i vládní zástupci. Od kdy můžete pracovat při rodičovském příspěvku? Jak je to se změnou rodičovského příspěvku?
-
Evropský parlament odhlasoval 10 dní otcovské
Skloubit pracovní a rodinný život není vždy jednoduché, hlavně pokud máte děti ještě malé, nebo se staráte o nemocnou blízkou osobu. Aby nám to usnadnil, tak Evropský parlament schválil směrnici, která řeší právě skloubení rodinného života s prací.
-
Co musíte splňovat, abyste měli nárok na porodné?
Jestliže vás v letošním roce čeká narození vytouženého potomka, určitě vás bude zajímat, zdali nemáte nárok na porodné. Kdo o něj může letos zažádat a komu bude schváleno?
-
Jak vyřídíte cestovní pas pro miminko narozené v ČR nebo v zahraničí
Chystáte se na dovolenou, ale taky čekáte miminko? Možná se to narodí dřív a na dovolenou k moři pojedete už ve třech. A nebo naopak už doma tři jste a k tomu moři už máte dovolenou koupenou. Jen doklady vám chybí. Přečtěte si, jak vyřídit cestovní pas pro nejmenší děti.
-
Kdy může ředitel školy vypsat ředitelské volno
Dle školského zákona má každý ředitel základní i střední školy pravomoc vypsat školákům dny volna navíc. Kromě prázdnin a státních svátků tak děti nemusí do školy ani během tzv. ředitelského volna.
-
Kdy nebude na důchody?
Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?
-
Jak šel čas s rodičovskou dovolenou. Opravdu je dneska tak nízká?
Zvyšování rodičovského příspěvku zvedl ze židle snad polovinu českého internetu. Pojďme se podívat, jaká je historie této sociální dávky a jak moc je opravdu dneska rodičovský příspěvek nižší, v porovnání s průměrnou mzdou.
-
Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?
Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?
-
Co všechno musíte udělat, když se vám narodí dítě?
Příchod nového člena rodiny je pokaždé velká událost, která rodičům přináší obrovský pocit štěstí. Před narozením miminka i po něm je však potřeba vyřídit také spoustu administrativních záležitostí, které se nevyplatí nechat na poslední chvíli. Které to jsou?
-
Komentář: Zvýšená rodičovská pro děti mladší 4 let a nebo taky ne?
Zvýšení rodičovského příspěvku místo oslavných reakcí vyvolalo spíše nenávistné komentáře na vládu, jednotlivé stran, ministryně i premiéra. Mohou za to závistiví rodiče? Nebo se jedná o jednu z vládních chyb?
-
Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci
Kolem rodičovské bylo minulý týden "veselo" a všichni politici se tvářili jako zachránci české rodiny. Jak šel čas s rodičovskou? A kdo je padouch a kdo hrdina?
-
6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu na manželku
Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva na manželku přinést? Kdo má na slevu nárok? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak je to s délkou dovolené u nás a ve světě?
Máme oproti zbytku Evropy dlouhou nebo krátkou dovolenou? Kde je nejdelší a kde není vůbec žádná? A podaří se prosadit zákon, který by prodloužil dovolenou v soukromém sektoru?
-
Můžou si prarodiče dát vnouče do daňového přiznání?
Protože rodiče pracují. Nebo protože se rodiče o děti nezajímají. A nebo je to prostě jen výhodnější pro všechny. Stále častěji se dědeček s babičkou starají o vnoučata. Každý den a místo školky a místo rodičů. Mají za to nárok na některé sociální dávky nebo daňové slevy?
-
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?
-
Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí
Od února 2018 můžou otcové nově narozených dětí čerpat novou sociální dávku, tzv. otcovskou. Dávka byla určená jako náhrada za čas, který otcové stráví s novorozencem doma. Čas, který by měl muže více motivovat k zapojení se do péče o děti.
-
Těhotenství a studium: na co máte nárok v roce 2019?
Studujete a zjistila jste, že jste těhotná? Kdy budete mít nárok na mateřskou? A jak vyřídit rodičovskou? Na jak dlouho budete moci přerušit studium?
-
Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
Jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? V takovém případě byste měli zbystřit. Od roku 2019 totiž dochází ke změnám ve výši pojistného. O kolik se navýší a co se ještě bude měnit? A na co by se podnikatelé rozhodně měli připravit?
-
Jak se od příštího roku bude platit sociální pojištění?
Co víte a nevíte o sociálním pojištění. Víte, kolik se vám strhává na sociální pojištění z platu? A kolik byste si museli platit na sociálních povinných zálohách jako OSVČ? Od roku 2019 se navíc pravidla pro platby sociálního pojištění mění.
-
Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
-
Jak dlouho trvá mateřská dovolená ve zbytku světa?
Plánujete se stěhovat do zahraničí a rádi byste získali přehled o tom, jak v cizině probíhá mateřská dovolená? Anebo jen nadáváte na český sociální systém a myslíte si, že kdekoliv jinde se mají novopečené maminky lépe? Nebuďte si tak jistí. V ČR na tom opravdu nejsme špatně.
-
Na co nemáte nárok při práci na dohodu?
Práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do limitu je výhodná pro zaměstnavatele i zaměstnance zejména z důvodu nízkého zdanění. Na rozdíl od zkráceného úvazku však není nárok na většinu státních dávek.
-
Která zdravotní pojišťovna nejvíce přispěje nastávajícím maminkám a jejich dětem?
Zdravotní pojišťovny nabízí bonusy pro nastávající maminky, miminka i ženy po porodu. Která ze zdravotních pojišťoven bude pro vás ideální? Projděte si výhody pro vás i vaše děti! A případně změňte zdravotní pojišťovnu, můžete ještě do konce března.
-
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Nastoupit na otcovskou, která je novou dávkou nemocenského pojištění, mohli novopečení tatínci poprvé 1. února letošního roku. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) k 28. únoru 2018 obdržely celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.
-
Která zdravotní pojišťovna vám nejvíce přispěje na zubní péči?
Češi utrácí za zdravotní péči čím dál více a velkou část z této sumy tvoří výdaje na zubní péči. Která ze zdravotních pojišťoven vám přispěje nejvíce? Kdy můžete přejít k nové zdravotní pojišťovně?
-
Jak se v roce 2018 změní rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek bude v roce 2018 vyšší. Jeho čerpání pak bude o něco snazší, než tomu bylo v posledních několika letech. Přečtěte si, zdali dosáhnete na nejvyšší měsíční částku.
-
Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.
-
Chcete si adoptovat dítě? Tohle budete muset zařídit…
Papírování, nervy, kontroly a čekání. I tak by se dala
nazvat adopce. Svěření dítěte do náhradní rodinné péče rozhodně není jen tak.
Co všechno budete muset zařídit?
-
Půjčka na mateřské a rodičovské: pomůže vyřešit nízké příjmy?
S narozením miminka přicházejí ty nejkrásnější chvíle v životě každé maminky a samozřejmě i tatínka. S potomkem ale přijde i řada starostí a financování, na které jsme předtím nebyli zvyklí. Jaké jsou tedy šance, že vám na mateřské nebo rodičovské schválí půjčku?
-
Mateřská vs. rodičovská: 6 důležitých rozdílů
Liší se v něčem mateřská a rodičovská sociální dávka? Však obojí znamená, že jste doma s malým dítětem. Ano liší. Shrnuli jsme nejdůležitější rozdíly mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem. Aneb není dávka jako dávka.
-
Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
-
Kdy máte nárok na mateřskou? Praktické příklady
Pro přiznání peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) musí být splněny zákonné podmínky. Jaké podmínky? Kdy není mateřská vůbec přiznána?
-
Pět případů, kdy je daň z příjmu nulová
Daň z příjmu fyzických osob může být v některých případech nulová, a to dokonce i při poměrně vysoké hrubé mzdě nebo zisku. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy se na dani z příjmu neplatí nic.
-
Proč hlídat příjem během rodičovské dovolené?
Mnohé maminky na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají různými brigádami, zpravidla na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Příliš vysoký přivýdělek se však může nevyplatit, neboť manžel nebude moci uplatnit za rok 2016 slevu na manželku.
-
Vymáhání výživného: Pomoc pro těhotné ženy
Těhotná žena, která není provdána, se může snadno dostat do finančních obtíží během svého těhotenství, pokud otec dítěte odmítne poskytnout potřebnou pomoc. Jakou právní ochranu poskytuje občanský zákoník těmto těhotným ženám?
-
Finanční podpora otců pečujících o děti
Projde-li úspěšně legislativním procesem vládní návrh, budou mít otcové příští rok nárok na týdenní otcovskou dovolenou. Finanční podpora rodin s dětmi je již nyní v Česku velmi vysoká a otcové mohou čerpat mateřskou a pobírat rodičovský příspěvek.
-
Jak získat dávky na děti?
Dávek souvisejících s rodičovstvím je celá řada. Některé stát vyplácí pravidelně každý měsíc, jiné jsou jednorázové. Na některé má nárok každá rodina, jiné souvisejí s výší jejího příjmu. Přečtěte si, na jaké dávky máte nárok a v jaké výši je stát vyplácí.
-
Pobírání státní dávky a příjem ze zaměstnání
Výše příjmu ze zaměstnání nebo forma pracovního úvazku během pobírání starobního důchodu nebo rodičovského příspěvku není omezena. Při pobírání některých dávek si však lze přivydělat pouze omezeně, jinak se ztrácí na dávku nárok. Podívejme se na v praxi nejčastější omezený souběh státní dávky a příjmu ze závislé činnosti.
-
Devět rozdílů mezi mateřskou a rodičovskou
Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) i rodičovský příspěvek jsou významnými státními dávkami finančně zajišťující rodiče s malými dětmi. Mezi oběma dávkami je několik významných rozdílů. Jak se liší mateřská a rodičovský příspěvek?
-
Ve kterých případech nelze pobírat dvě státní dávky?
Přiznání jedné státní dávky v některých případech vylučuje nárok na druhou. Nelze současně pobírat např. mateřskou a nemocenskou, apod. Podívejme se na vybrané nepovolené souběhy.
-
Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění
Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.
-
Při pobírání peněžité pomoci v mateřství nemusíte přerušovat podnikání
Maminky podnikatelky a někdy i podnikající otcové, kterým je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství (PPM), se pracovníků okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) často ptají, zda musejí samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat. Tyto situace mají svá pravidla.
-
Rodičovský příspěvek v deseti číslech
Finanční zajištění rodin s malými dětmi je v Česku v mezinárodním srovnání vysoké. Rodičovská dovolená je dlouhá a rodičovský příspěvek vysoký. Co je dobré vědět o rodičovském příspěvku?
-
Mateřská v deseti číslech
Peněžitá podpora v mateřství (mateřská) je nemocenskou dávkou, která se pobírá během mateřské dovolené. Pro přiznání mateřské musí být splněny zákonné podmínky. Její výše závisí na dosahovaném příjmu v minulém období. Jakých důležitých deset čísel (hodnot) o mateřské je dobré znát?
-
Jak vysoký je příspěvek na bydlení?
Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.
-
Exekuce z důchodu a dávek nemocenského pojištění rok od roku narůstají
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela k 31. 12. 2012 67 614 důchodů se zařízenou exekuční srážkou. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) prováděly z důvodu nařízené exekuce každý měsíc v průběhu roku 2012 srážky z dávek nemocenského pojištění průměrně u 3 700 případů.
-
Co přináší rok 2013?
Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
-
Jak se stát nezávislým profesionálem
Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
-
Jak vysoká bude mateřská v roce 2013?
Při výpočtu mateřské platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší mateřská. Jak se liší výpočet mateřské u zaměstnankyně a OSVČ? Jak vysoká bude mateřská dle příjmu v příštím roce?
-
Podnikatelky a mateřská: kolik dostanou, musí skončit s činností?
Pro přiznání mateřské je potřeba splnit zákonné podmínky. Jestli chtějí podnikatelky dostávat mateřskou, musí si včas hradit dobrovolné nemocenské pojištění. Jak vysokou mateřskou mají maminky podnikatelky? Lze pobírat mateřskou nebo rodičovský příspěvek a podnikat?
-
Mateřská jako plná mzda. Snaha EU se zatím nekoná
Minimálně činí mateřská dovolená v zemích EU 14 týdnů. Výše mateřské se potom v jednotlivých zemích liší. Ve většině zemí EU je mateřská vysoká jako předchozí mzda nebo plat. Jak dlouhá je mateřská v EU? Jak vysoká je mateřská v Česku?
-
Žádost o úvěr a změna zaměstnání - ano či ne?
Hodláte si vzít úvěr, ale naskytla se Vám výhodnější pracovní příležitost? A je tu problém s dokládáním zaměstnání bance. Co radí naší čtenářce odborník na poradenstvi.finance.cz?
-
Domácí trhy a události v týdnu od 29.4. do 5.5.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.