Štítek starobní důchod

Starobní důchod je druh důchodové dávky. Ty jsou vypláceny z důchodového pojištění. Pro odchod do starobního důchodu musíte splňovat potřebnou účast na tomto pojištění a navíc i věk 65 let. Výši důchodu si pak můžete nechat vypočítat na naší kalkulačce.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Máte roky stejnou výplatu? Koeficienty pro výpočet důchodu s ní udělají divy
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, zjednodušeně řečeno na celém průběhu pracovního života. Dnešní žadatelé o důchod měli na začátku kariéry průměrnou výplatu v jednotkách tisícikorun, teď atakuje 46 tisíc. Jak se jednotlivé roční příjmy přepočítávají? Jak se počítá doba pojištění?
  • Deset nepravd o předdůchodu
    Vlivem postupně se prodlužujícího řádného důchodového věku stoupá obliba předdůchodu, díky kterému lze přestat dříve pracovat, a přitom se vyhnout trvale krácenému předčasnému důchodu. Co je dobré o předdůchodu vědět?
  • Jak se liší důchod přiznaný v roce 2022, 2023, 2024 a 2025? Rozdíly mohou být v tisících
    Načasování odchodu do důchodu může výši vyplácené penze výrazně ovlivnit. Jak se liší výše důchodu přiznaného v roce 2022, 2023, letos a v příštím roce? Co má vliv na výši důchodu?
  • Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu
    Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet vdovského důchodu? Podívejme se na vybraných deset omylů ohledně výpočtu vdovského důchodu.
  • Špatně vybraný termín odchodu do penze může snížit váš důchod o stovky korun
    Správné načasování odchodu do starobního důchodu je velmi důležité. Vždyť kvůli několika dnům mohou mít lidé s vyššími příjmy důchod zbytečně nižší i o 1000 Kč. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jaké období pobírání sociálních dávek se počítá do důchodu
    Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé doby pobírání sociálních dávek. Ale zdaleka ne všechny, pozor třeba na rozlišení podle stupně přiznaného invalidního důchodu.
  • Důchod nejpozději v 67 a v zaručené minimální výši. Co prošlo v důchodové reformě?
    Vláda v Poslanecké sněmovně prosadila po úpravách i bez účasti "nohama hlasujících" ex-koaličních Pirátů svou verzi důchodové reformy. Pokud projde i Senátem a přes prezidenta, měla by přinést mimo jiné prodloužení důchodového věku na maximálně 67 let nebo zaručenou výši minimálních penzí. Co dalšího v zákoně zůstalo? Přinášíme přehled změn. 
  • Jaký je výpočet předčasného důchodu v roce 2024? Od října se opět změnil
    Měsíční částka předčasného důchodu závisí nejenom na dosahovaných příjmech a získané době pojištění, ale i na krácení za předčasnost, které se od října 2023 zvýšilo. Vypočítejme si částky předčasného důchodu v roce 2024, kdy navíc od října došlo k dalšímu zpřísnění podmínek pro přiznávání předčasných důchodů.
  • Pracující důchodci platí důchod sami sobě, žádné daňové úlevy nemají
    Řada občanů v řádném důchodovém věku nadále pracuje a pobírá důchod a mzdu současně. Pracující důchodci však odvádějí daně jako ostatní zaměstnanci. V součtu tak na přímých daních často zaplatí více, než dostanou od státu formou starobního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.
  • V roce 2024 se výchovné nevalorizovalo. Co v roce 2025? Mají na něj nárok předčasní důchodci?
    Předčasný důchod je spojen s trvalým krácením státního důchodu, který může řadu lidí nepříjemně překvapit. Vztahuje se krácení i na výchovné pro ty rodiče, kteří pečovali o dítě? Bude výchovné příští rok valorizováno?
  • Co všechno patří do doby, která nebude hrát roli ve výpočtu starobního důchodu?
    Při výpočtu starobního důchodu hrají významnou roli i vyloučené doby pojištění. Zabraňují totiž snížení průměrné mzdy za odpracované roky, ze které se starobní důchod vypočítává.
  • Jak se dobře připravit na důchod, abyste zbytečně nepřišli o peníze
    Na odchod do starobního důchodu je vhodné se v předstihu připravit, aby nebyla měsíční částka penze zbytečně nižší. Starobní důchod může být nižší i kvůli relativním maličkostem. Na co si dát pozor?
  • Jak bude vycházet starobní důchod v roce 2025
    Přestože se pro příští rok nemění samotná výpočtová formule starobního důchodu, budou penze vycházet jinak než v roce 2024. Důvodem je zvýšení základní a procentní výměry důchodu a redukčních hranic. Podívejme se, jak vysoký bude starobní důchod podle jednotlivých příjmů.
  • Podívejte se, kdy je předčasný důchod o 10 tisíc nižší oproti řádnému důchodu
    Odchod do předčasného důchodu znamená nižší měsíční penzi z důvodu krácení za předčasnost a získání nižší doby pojištění. Pro některé žadatele o důchod znamená předčasný důchod měsíční příjem o více než 10 tisíc korun nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo si finančně nejvíce pohorší.
  • Jaký bude váš důchod v roce 2025? Vypočítejte si to
    Údaje nutné pro výpočet důchodů přiznaných v roce 2025 se již rýsují, valorizace důchodů na rok 2025 je již schválená. Jaké budou starobní důchody v roce 2025?
  • Srovnání předčasného důchodu v roce 2025 s rokem 2020 nevychází vůbec příznivě
    Rozdíl mezi řádným a předčasným starobním důchodem v roce 2025 bude opět vyšší, než tomu bylo v předcházejících letech. Krácení za předčasnost v roce 2025 je vyšší než v roce 2020 a s růstem mezd se rozevírají i finanční nůžky mezi řádným a předčasným důchodem. Podívejme se na praktické výpočty a porovnání.
  • Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025
    Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jaký důchod mohou očekávat občané odcházející do řádného důchodu v roce 2025? Podívejme se na praktické příklady.
  • Sedm omylů u zdravotního pojištění pohledem důchodců
    Zdravotní pojištění stojí někdy ve stínu daně z příjmů fyzických osob, přitom někteří občané platí na zdravotní pojištění vyšší částky. Kdy platí zdravotní pojištění penzisté a jaká pro ně platí pravidla?
  • Deset důvodů, proč budete brát podprůměrný důchod
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Aktuálním žadatelům o starobní důchod výši důchodu ovlivňuje ještě v zákonném rozsahu studium. Jaké jsou hlavní důvody, proč není přiznán alespoň průměrný důchod?
  • Jak valorizace z posledních let zvýšily rozdíl mezi invalidním a starobním důchodem
    Vzhledem k mimořádným valorizacím stoupaly v posledních letech starobní důchody v korunovém vyjádření značně více než invalidní důchody. Finanční rozdíl mezi invalidními a řádnými důchody se tak citelně zvýšil. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak je to s důchodem, když zemře jeho příjemce?
    Zemřel vám blízký, který před smrtí pobíral důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, co se s jeho důchodem stane a zda budete muset tuto skutečnost kvůli penzi nahlásit.
  • Proč se i milionáři diví nízkému důchodu aneb Důchodové příjmy pod lupou
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy a ani nerozhoduje celková částka zaplacené daně z příjmů během produktivního života. Jaké příjmy vstupují do výpočtu řádného a předčasného důchodu? Jak je to u předčasného důchodu bez výplaty?
  • Předčasným důchodcům náleží, invalidním ne. Devět zajímavostí o výchovném
    Nárok na výchovné k důchodu mají zpravidla ženy, přičemž u starobních důchodů přiznaných v roce 2024 činí 500 Kč na každé dítě. Co je dobré o výchovném k důchodu vědět?
  • Kdy můžete přijít o státní důchod?
    Řádné starobní důchody jsou vypláceny trvale, u ostatních státních penzí tomu tak však není. Podívejme se na šest vybraných příkladů, kdy již nenáleží výplata státního důchodu.
  • Jaká je dnes výše důchodu přiznaného v roce 2010?
    Občanům, kteří odešli do starobního důchodu v roce 2010, se jejich měsíční starobní důchod zvýšil již několikrát. V letošním roce je už pobíraná penze výrazně vyšší, než činila původně přiznaná částka. Důchodové valorizace jsou velmi důležité a zvyšují během let rozdíly ve výši důchodů.
  • Nadprůměrné příjmy při výpočtu důchodu narazí na strop. Co je dobré vědět?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují pouze aktivní příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Někteří lidé tak mají vysoké příjmy, a přitom podprůměrný důchod. Jak vysoké příjmy ovlivňují výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
    Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
  • Starobní důchody v roce 2025 v deseti číslech
    Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Podívejme se na deset nejdůležitějších údajů ovlivňujících výpočet řádného i předčasného důchodu v roce 2025.
  • Co je dobré vědět o předdůchodu?
    Z důvodu zpřísnění podmínek pro předčasné důchody a z důvodu zvýšení minimálního věku, kdy bude možné do předčasného důchodu odejít, v příštích letech stoupne obliba předdůchodu. Kdy je možné předdůchod čerpat? Jaká pravidla následně platí pro výpočet starobního důchodu? Jaké je možné mít příjmy?
  • Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí
    Od ledna 2025 se zvyšují státní důchody zejména z důvodu navýšení základní výměry, procentní výměra důchodu příliš nestoupne. V praxi to znamená, že v procentním vyjádření bude tato valorizace důchodu výhodnější pro penzisty s podprůměrným státním důchodem. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Devět výhod předdůchodu po zákonných změnách
    Legislativní změny od října loňského roku zpřísnily podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Občané, kteří musí ze zdravotních, pracovních nebo rodinných důvodů odejít do předčasného důchodu, na tom jsou reálně finančně hůře než lidé, kteří odešli do předčasného důchodu ještě před změnami. Jako řešení vůči zpřísněnému předčasnému důchodu může být předdůchod. Jaké má výhody a možnosti?
  • Jak se počítá daňový přeplatek při odchodu do důchodu během roku
    V případě odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu v průběhu letošního roku vznikne většině občanů nárok na daňový přeplatek. Kdo daňový přeplatek neobdrží? Jak vysoký daňový přeplatek může být? Podívejme se na praktické příklady.
  • Poměr důchodu k minimální mzdě bude v roce 2025 nejnižší za deset let
    V posledních letech v ČR značně stoupala minimální mzda. Rok 2025 nebude výjimkou, nejmenší legální výdělek bude podle návrhu MPSV činit o 1900 Kč měsíčně více, což se promítne i do výhodnosti výpočtu důchodu pro nejhůře odměňované zaměstnance.
  • Jak zvýší váš budoucí důchod brigády a přivýdělky?
    Hodně zaměstnanců si přivydělává formou různých brigád, dalším zkráceným úvazkem nebo samostatnou výdělečnou činností. Za jakých podmínek zvýší přivýdělek starobní důchod a o kolik? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Doba pojištění na důchod v příkladech
    Získaná doba pojištění ovlivňuje nejenom výši státního důchodu, ale i jeho přiznání. Žadatelé o důchod, kteří nezískali alespoň minimální dobu pojištění, nemohou dostávat státní důchod na účet. 
  • Už víme, jaké budou maximální částky starobního důchodu v roce 2025
    Výpočtovou formulí starobního důchodu je nepřímo stanoven i maximální důchod, jehož částka závisí i na získané době pojištění. Kteří žadatelé o starobní důchod dosáhnou v příštím roce na maximální státní důchod a jak bude vysoký?
  • NKÚ zkritizoval efektivitu digitalizace na MPSV. Dnes už je to lepší, tvrdí resort
    Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se během kontrol zaměřoval na to, jak efektivně MPSV využívá finanční podporu na digitalizaci procesů, které by měly snižovat byrokratickou zátěž pro žadatele o dávky a důchody a zrychlovat proces vyřízení žádosti. Jaké jsou závěry z kontroly NKÚ?
  • Jak vysoké příjmy z podnikání se důchodově vyrovnají minimální mzdě?
    OSVČ mají zpravidla značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. Většina OSVČ je na tom s ohledem na výpočet starobního důchodu dokonce hůře než zaměstnanci pracující za minimální mzdu. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Důchody chodí na společný účet manželů. Co dělat, když jeden z nich zemře?
    Chodí vám na účet důchod druhého z manželů, který bohužel právě zemřel? Pokud ano, pojďme se podívat, co se na vašem účtu stane s jeho penzí. A co dělat v případě, že váš důchod chodil na účet zesnulého životního partnera?
  • Jaká částka musí zůstat klientům domova pro seniory ze starobního důchodu?
    Kolik peněz si mohou brát domovy pro seniory a další sociální služby od klientů? Udává zákon nějaké procento, které musí samotným seniorům ze starobního důchodu zůstat?
  • Co se děje s důchodem po vaší smrti? Může si rodina peníze nechat?
    Úmrtí blízkého člověka kromě nepříjemných emocí přináší také mnoho povinností. Jednou z nich je ukončení vyplácení důchodu. Jak v takové situaci postupovat?
  • Pět případů, kdy vám zaměstnání sníží důchod víc než nezaměstnanost
    Strávit nějaký čas v evidenci Úřadu práce může být v některých případech s ohledem na výpočet důchodu výhodnější než výdělečná činnost nebo předčasný odchod do důchodu. V předdůchodovém věku je tedy vhodné propočítat, zda zaměstnání nebo podnikání nebude mít negativní vliv na výši důchodu. Podívejme se na praktické příklady.
  • Nepříjemná důchodová překvapení, která můžete odhalit pozdě
    Odchod do starobního důchodu není rozhodně jednoduchou záležitostí, navíc důchodové nároky ovlivňuje celý průběh pojištění. Proto jsou někteří občané při vyřizování důchodu nemile překvapeni. Podívejme se na praktické příklady.
  • Šest důchodových omylů ohledně příspěvku na péči
    Při zhoršeném zdravotním stavu je možné žádat o příspěvek na péči, který příjemci slouží k financování péče, kterou není schopen sám zvládnout. Měsíční částka příspěvku na péči závisí na přiznaném stupni závislosti. Jak ovlivňuje příspěvek na péči důchodové nároky?
  • Částku předčasného důchodu může zvednout i čerpání podpory v nezaměstnanosti
    Z důvodu prodlužování řádného důchodového věku se stává pro hodně lidí předčasný důchod nutností, ať už ze zdravotních, rodinných, či pracovních důvodů. Stále složitější ale pro některé lidi bude dosáhnout na potřebnou délku zaplaceného pojištění. Věděli jste, že vám v tom může pomoci i podpora v nezaměstnanosti od Úřadu práce?
  • Jak se liší důchod přiznaný v roce 2022, 2023 a 2024? Vyplatilo se odejít do předčasného?
    Řada valorizací a vládní změny ovlivnily výši přiznaného důchodu předloni, loni i letos. Jaká je výše přiznaného důchodu v letech 2022, 2023 a 2024? Podívejte se na příklady, které vám napoví, kdy bylo nejvýhodnější odejít do důchodu.
  • Poloviční mzda a vyšší důchod. Jak je to možné?
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají průměrnou mzdu za odpracované roky dvojnásobně vysokou oproti jiným občanům, a přesto mají starobní důchod nižší. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se doba neplacení sociálního pojištění podepíše na vašem důchodu
    Kratší období, kdy neodvádíte ze svých příjmů sociální pojištění, má negativní vliv na výši státního důchodu. Při delším nepojištěném období nemusí být starobní důchod přiznán vůbec. Jak moc ovlivňuje neplacení sociálního pojištění výši státního důchodu?
  • Tým ombudsmana provedl kontrolu v 11 domovech pro seniory. Jak obstály?
    Tým ombudsmana prováděl v letech 2021–2023 kontrolu v 11 domovech pro seniory, které jsou přednostně určeny pro lidi s demencí. V červenci byl vydán souhrn jednotlivých výsledků šetření. U dvou z 11 zařízení byly shledány vážné nedostatky.
  • Může mít předčasný důchodce měsíční příjem přes 30 000 Kč?
    V řádném důchodovém věku je možné pracovat i podnikat bez omezení. V předčasném důchodu musejí být dodrženy zákonné příjmové limity. Jaký příjem mohou mít předčasní důchodci? Ze kterého příjmu platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady.
  • Co vědět o práci v důchodu v 9 bodech?
    Mnozí penzisté chtějí i po dosažení řádného důchodového věku pracovat. Jaké podmínky pro ně platí? Jaký vliv má práce v důchodovém věku na starobní důchod? A co daně?
  • Průměrná mzda je v roce 2024 vyšší než loni, ale je z ní také vyšší důchod?
    Za první čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční mzda 43 941 Kč, což je o necelých 6,5 % více než v roce 2023. Přesto však má žadatel o starobní důchod s průměrnou mzdou v letošním roce značně nižší důchod, než tomu bylo v roce 2022. Ovšem oproti minulému roku si žadatelé polepšili. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Někteří předčasní důchodci budou mít nižší řádnou valorizaci v lednu 2025, proč?
    Kontury valorizace důchodů v lednu 2025 jsou už známé. Ovšem někteří předčasní důchodci ji budou mít nižší. O kolik a proč? Kteří předčasní důchodci budou mít naopak štěstí?
  • Důchod versus mzda: jak vychází jejich porovnání?
    Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?
  • Jakou roli hraje solidární základní výměra u každého důchodu
    Státní důchody se skládají za základní a procentní výměry důchodu. Základní výměra důchodu přitom plní důležitou solidární funkci. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické příklady.
  • Vdovský důchod často nepřesahuje pět tisíc. Proč?
    Nárok na vdovský důchod vzniká pouze po zemřelém manželovi za splnění zákonných podmínek. V některých případech je přitom vdovský důchod velmi nízký a nedosahuje ani pěti tisíc korun. Podívejme se na praktické příklady.
  • Mohou OSVČ odejít do předčasného důchodu? Zdaleka ne všechny
    Odchod do předčasného důchodu je vhodné z důvodu krácení za předčasnost pečlivě promyslet. Zejména osoby samostatně výdělečně činné musí v takových případech počítat s velmi nízkým starobním důchodem, klidně pouze lehce přes 10 tisíc. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Vypočítejte si, jak se nejspíše zvýší váš důchod v lednu 2025
    Vláda bude v září schvalovat valorizaci penzí od ledna 2025. Nicméně již nyní je známá výše valorizace, kterou navrhuje MPSV. O kolik se zvýší důchody? A jaký dopad to bude mít na váš důchod? Kdo bude mít nárok pouze na část valorizace?
  • Důchodová překvapení aneb Co ovlivní výši důchodu?
    Výše přiznaného důchodu neodpovídá vždy představě žadatelů o starobní důchod. Podívejme se ve vybraných případech, kdy jsou nespokojeni a kdy naopak spokojeni.
  • Sedm důvodů, proč vyjde nízký důchod i při nadprůměrných příjmech
    V praxi dochází k situacím, že jsou někteří žadatelé o starobní důchod nemile překvapeni, jak vysokou penzi dostali, neboť vzhledem ke svým příjmům očekávali alespoň průměrný důchod. Proč může k takovým situacím dojít? Podívejme se na vybraných sedm příkladů.
  • Kdo při výpočtu důchodu nejvíc vydělá na dalším roce pojištění
    Získaná doba pojištění ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu více, než by se na první pohled zdálo. Zvýšení přitom není pro všechny žadatele stejné. Lidem s nadprůměrnými příjmy zvyšuje každý další rok pojištění důchod více než lidem s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Sedm omylů o základní výměře důchodu
    Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Co je dobré vědět o základní výměře důchodu? A jaké mezi lidmi kolují omyly ohledně této veličiny?
  • Některým lidem v důchodu se od 1. ledna 2025 zvýší zvláštní příspěvek
    MPSV poslalo do připomínkového řízení návrh nařízení, kterým se má od 1. ledna 2025 zvýšit zvláštní příspěvek. Pro koho je určený a o kolik se zvýší?
  • Zajímavé výpočty starobního důchodu v příkladech
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Vzhledem k výpočtové konstrukci starobního důchodu hraje každá tisícovka vyšší roli pro lidi s nižšími příjmy a každý rok pojištění zase pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, jak zvýší starobní důchod vyšší rozhodný příjem o tisícovku nebo o rok pojištění.
  • Proč je skutečné krácení předčasného důchodu vyšší než 1,5 % za každých 90 dnů
    Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost, které se od října 2023 zvýšilo. Přestože je legislativou stanovena sazba krácení 1,5 % za každý interval krácení, skutečné efektivní krácení u předčasného důchodu je vyšší a individuální. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Lze mít předčasný důchod vyšší než čistou mzdu před důchodem?
    Při výpočtu starobního důchodu je v Česku významným způsobem zastoupen prvek solidarity. Zaměstnanci s nízkou mzdou, kteří pracovali po celý život, mají v praxi starobní důchod dokonce vyšší než mzdu před odchodem do důchodu. To platí zejména pro lidi, kteří odešli do starobního důchodu ještě v roce 2023. Může však být i předčasný důchod vyšší než mzda přijímaná na účet před důchodem?
  • Jak se liší předčasný důchod při vysokých a nízkých příjmech
    Při odchodu do předčasného důchodu hraje výraznou roli krácení za předčasnost, které více sankcionuje lidi s vyššími příjmy. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Příklady, proč za více odpracovaných let ne vždy náleží vyšší důchod
    I když někteří žadatelé o starobní důchod pracovali a z příjmu odváděli sociální pojištění více let, mohou mít nižší starobní důchod než lidé, kteří odpracovali méně roků. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Do důchodu později a za méně, diktuje důchodová reforma
    Úloha vlastního zajištění na důchod bude nadále stoupat. Důchodová reforma počítá s dalším zvyšováním řádného důchodového věku a zhoršením parametrů pro výpočet starobního důchodu.
  • Jak to mají starobní důchodci se zdravotním pojištěním a kdo ho musí platit
    Přiznání starobního důchodu samozřejmě nebrání dalšímu výkonu výdělečné činnosti. Jak to mají s platbou zdravotního pojištění pracující nebo podnikající starobní důchodci? Na co si mají dát pozor zejména předčasní důchodci? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jsou české důchody více „rovnostářské“? Jak se vyvíjí solidarita v letech
    Při výpočtu starobních důchodů v Česku platí, že lidé s nízkými příjmy mají relativně vysoký náhradový poměr a lidé s vysokými příjmy nízký náhradový poměr. Výpočet důchodu je tedy výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. Jak se od roku 2020 změnil princip solidarity při výpočtu důchodu? Podívejme se praktické příklady.
  • Deset negativních důchodových změn z posledních let
    Podmínky pro přiznání starobního důchodu jsou aktuálně přísnější, než tomu bylo v minulosti. U předčasného důchodu je tento rozdíl ještě výraznější. Podívejme se na vybrané důchodové změny, které zpřísnily nárok na starobní důchod a negativně ovlivnily výpočet.
  • Kdo jsou „důchodoví výherci“ z pohledu plateb sociálního pojištění
    Někteří občané zaplatí na sociálním pojištění výrazně více, než ve stáří dostanou formou státního důchodu, jiní žadatelé o důchod však dostanou formou důchodu značně vyšší částku, než kolik zaplatili na sociálním pojištění. Podívejme se na porovnání odvodů na pojistném a výše důchodu v praktických příkladech.
  • Jak souvisí výše daně z příjmů s výší budoucího důchodu
    Platba vysoké daně z příjmů za celý rok nezaručuje do budoucna nadprůměrný důchod. Podívejme se na jednotlivé zdanitelné příjmy důchodovým pohledem. Kde v daňovém přiznání hledat důchodové příjmy?
  • Jak zvýší váš důchod půl roku práce navíc v důchodovém věku
    Do řádného starobního důchodu je možné odejít později než při dosažení řádného důchodového věku. Z důvodu výdělečné činnosti po dosažení řádného důchodového věku je následně přiznán vyšší starobní důchod. Podívejme se v praktických příkladech, jak se zvýší měsíční částka důchodu.
  • Jakou důchodovou hodnotu má odpracovaný rok navíc?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na příjmech i získané době pojištění. A právě doba pojištění je důležitější, než někteří žadatelé o důchod očekávají. Podívejme se v praktických příkladech, o kolik musí mít jednotliví žadatelé o starobní důchod vyšší rozhodné příjmy, když získají nižší dobu pojištění, aby měli stejně vysoký důchod.
  • Co se vám nebude počítat do důchodu?
    Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i měsíční částku starobního důchodu. Které období se nehodnotí pro důchodové účely?
  • Proč úspěšní podnikatelé dostanou od státu nízký důchod
    Někteří živnostníci se mylně domnívají, že při vysoké měsíční fakturaci budou mít nadprůměrný důchod. Není tomu tak. I při měsíční fakturaci ve výši 100 000 Kč je přiznán podprůměrný důchod. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se rozevřely „důchodové nůžky“ mezi starobní a invalidní penzí?
    V posledních letech se zvýšil rozdíl mezi průměrným starobním důchodem a průměrným invalidním důchodem prvního stupně. Jak je to možné? Proč jsou na tom aktuálně příjemci invalidního důchodu prvního stupně hůře než v minulosti?
  • Vyšší příjmy, ale nižší důchod v příkladech
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají v produktivním věku vyšší příjmy než jejich známí, a přitom obdrží nižší měsíční důchod. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané příklady.
  • Jak se během dvou let snížil maximální důchod a kdo si pohoršil
    Výpočet důchodu pro lidi s velmi vysokými příjmy je v letošním roce značně méně výhodný, než tomu bylo ještě v roce 2022. Jak je to možné? Proč si bohatí lidé tolik pohoršili?
  • Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní
    Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má vstup do prvního paušálního režimu na důchodové nároky? Jaký důchod lze očekávat při platbě minimální zálohy?
  • Mám průměrnou mzdu, jaký budu mít důchod?
    Měsíční částka státního důchodu závisí nejenom na dosahovaných rozhodných příjmech, ale i na získané době pojištění. S jakou výší státního důchodu mohou počítat lidé, jejichž důchodové příjmy jsou na úrovni průměrné mzdy?
  • Do předčasného důchodu se bude chodit ještě později
    Důchodová reforma počítá s postupným prodlužováním řádného důchodového věku. To mimo jiné bude znamenat další zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu, který se stane pro ještě více lidí řešením z nouze.
  • Jak se pro důchod redukuje mzda za odpracované roky a jak se měnily hranice
    Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu (řádného i předčasného) je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu starobního důchodu následně dochází k redukci této průměrné mzdy. To znamená, že výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. Jak se měnila redukce při výpočtu důchodu během let?
  • Co vědět o důchodových příjmech v 10 bodech
    Rozhodné příjmy v produktivním věku mají výrazný vliv na částku přiznaného starobního důchodu. Které příjmy vstupují do výpočtu starobního důchodu? Jak velkou roli hraje v Česku při výpočtu důchodu princip solidarity?
  • Kterým poměrně movitým lidem hrozí v roce 2024 podprůměrný důchod
    V praxi dochází k situacím, že lidé s vysokými příjmy během aktivního života jsou nepříjemně překvapeni, neboť je jim přiznán podprůměrný důchod. Kdy k takovým případům dochází? Podívejme se na praktické příklady.
  • Co byste měli vědět o základní výměře důchodu?
    Každý státní důchod se skládá ze základní a procentní výměry důchodu. Jak vysoká je základní výměra? Kdy se základní výměra penze zvyšuje? Jak se vypočítá v případě nároku na dva důchody?
  • Jaké chyby vám sníží důchod? Příklady napoví
    Podívejte se na pět příkladů, kterých se žadatelé o důchod dopouštějí a zbytečně si tak sníží starobní důchod. Na co si dát pozor? Co neopomenout?
  • Jak se projeví krácení předčasného důchodu u vysokých a nízkých příjmů
    Při výpočtu předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost. Podívejme se v praktických příkladech, jaký má dopad krácení za předčasnost na měsíční částku důchodu při vysokých a nízkých příjmech. Jak se změnilo krácení předčasného důchodu oproti loňsku?
  • Komu by se vyplatilo průměrování důchodu pro manžele?
    Vládou plánované důchodové změny mimo jiné počítají s dobrovolným zavedením společných vyměřovacích základů manželů. Zjednodušeně řečeno by si mohli manželé dobrovolně zprůměrovat své důchodové příjmy. To by znamenalo, že by měli následně přibližně stejný důchod. Které manželské páry by na tom mohly vydělat?
  • OSVČ mohou na průměrný důchod zapomenout, pokud výrazně nepřiplatí na pojistném
    Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264 Kč, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně. Jak vysoké zálohy na sociálním pojištění by bylo nutné platit?
  • Jak červencové a další svátky posunou výplaty důchodů v roce 2024
    Svátky posouvají výplaty důchodů. Týká se to i červencových termínů v roce 2024. Jak se posune termín výplaty důchodů u dalších svátků v letošním roce?
  • Jak sníží podnikání v předdůchodovém věku vyměřený důchod
    Zaměstnanci mají v průměru značně vyšší starobní důchody než OSVČ. Jaký vliv na částku důchodu má podnikání několik let před odchodem do důchodu? Jak takový krok sníží dlouholetému zaměstnanci státní důchod?
  • Šest příkladů, kdy není starobní důchod ani 13 tisíc Kč
    Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy to může nastat.
  • Důchodové nespravedlnosti. Jak změny systému ovlivnily vaši penzi
    Výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než s vyššími. Navíc se během let důchodová legislativa měnila, takže se v minulosti odcházelo do důchodu dříve a přiznání důchodu bylo snazší. Podívejme se v praktických příkladech, kdy byla či je důchodová legislativa pro některé občany výrazně příznivější.
  • Kdy lze mít průměrný důchod i při podprůměrných příjmech během aktivního života
    Ke konci roku 2023 činil průměrný starobní důchod 20 264 Kč. Od ledna 2024 se všechny starobní důchody zvýšily z důvodu valorizace o 360 Kč. Při výpočtu starobního důchodu hraje velkou roli získaná doba pojištění, proto mohou mít průměrný důchod i lidé s podprůměrnými příjmy během aktivního života. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Omyly ohledně důchodového věku v příkladech
    Mnoho zaměstnanců se těší, až dosáhnou důchodového věku, budou moci odejít do penze a nebudou muset chodit do práce, budou mít čas na rodinu a koníčky. Podívejme se však na některé nepravdy kolující ohledně důchodového věku.
  • Proč se při valorizacích zvětšují rozdíly ve výši starobních důchodů
    Valorizace zvyšují více důchody lidem s vyššími příjmy než lidem s nízkými příjmy. Důchodové nůžky se postupně rozevírají, neboť v předloňském roce proběhly dvě mimořádné valorizace a v loňském červnu pak další. Podívejme se na praktické výpočty, jak se zvyšují rozdíly mezi důchody.
  • Nižší příjmy v předdůchodovém věku a důchodové rozhodování
    Někteří lidé musejí v předdůchodovém věku změnit zaměstnání, přičemž mají aktuálně nižší hrubou mzdu, než na jakou byli zvyklí v minulosti. Jak pokles příjmů v předdůchodovém věku ovlivňuje výši státního důchodu? Není lepší odchod do předčasného důchodu?
  • Důchodový věk poroste. Možná ale jinak, než se předpokládalo
    Důchodový věk se na úrovni 65 let nezastaví. Podle jakých pravidel se má zvyšovat? Ve Sněmovně leží jeden návrh, Ministerstvo práce ale zvažuje i jinou verzi.
  • 9 omylů ohledně důchodového věku
    V současné době odchází penzisté do důchodu výrazně později než jejich rodiče, a dnešní čtyřicátníci budou odcházet do penze ještě později. V praxi ohledně důchodového věku panují určité nejasnosti, podívejme se na devět vybraných.
  • Do důchodu v 61 letech? Jak moc si pohorší muž proti ženě s dětmi
    S jakou částkou počítat při odchodu do předčasného důchodu v tomto roce? Kdo může odejít do starobního důchodu v 61 letech? Jak do výpočtu vstupuje výchova dětí?
  • Porovnání výpočtu předdůchodu, řádného a předčasného důchodu
    Do důchodu lze odejít i před dosažením řádného důchodového věku, státní důchod je však následně nižší. Jak se bude lišit státní důchod při odchodu do řádného důchodu nebo předčasného důchodu nebo volbě předdůchodu? 
  • Jak vybrat důchod nebo dávky, když nestíháte jít se složenkou na poštu
    Byli jste na dovolené, v nemocnici, nebo jste jenom zapomněli a složence s důchodem či příspěvkem na bydlení vypršela platnost? Jak situaci vyřešit?
  • Co zvýší důchod více? Rok pojištění navíc, nebo mzda vyšší o dva tisíce?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, tedy získaná doba pojištění a průměrná mzda za odpracované roky. Některým žadatelům o důchod více zvýší důchod vyšší doba pojištění, jiným vyšší osobní vyměřovací základ o 2000 Kč. Podívejme se na praktické příklady.
  • Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016
    U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?
  • Dohoda o provedení práce a její vliv na důchod v průběhu let
    Během let se měnily podmínky ohledně práce na dohodu o provedení práce, což má vliv i na důchodové nároky. Kdy se práce na dohodu o provedení práce počítá do důchodu a kdy nikoliv? Jak je to při práci pro více zaměstnavatelů současně? Podívejme se na praktické příklady.
  • Nesplňujete potřebnou dobu pojištění pro odchod do důchodu? Pravidla toho odloženého se zmírní
    Pokud nesplňujete potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění a při dosažení důchodového věku nebudete mít nárok na starobního důchod, ještě můžete pár let počkat a odejít až do důchodu odloženého. Co je dobré vědět?
  • Kdo dosáhne na průměrný důchod 20 694 Kč?
    Mít průměrný důchod je možné i s podprůměrnou mzdou, pokud získal žadatel o starobní důchod vysokou dobu pojištění. Při nízké době pojištění je však nutné mít již značně nadprůměrné příjmy.
  • Vyplatí se práce za minimální mzdu těsně před odchodem do důchodu?
    Blíží se vám důchodový věk a nemůžete najít práci v oboru? Nebo se vám už nechce stresovat v náročné práci a vezmete raději za vděk práci s nižší mzdou? Podívejte se, zda se víc nevyplatí odejít do předčasného důchodu.
  • Osm případů, kdy je státem vyplácený důchod odebrán, nebo snížen
    Státem vyplácené důchody mohou být za určitých okolností sníženy, odebrány, nebo může být přerušena jejich výplata. Podívejme se na vybraných osm praktických příkladů, kdy tomu tak je.
  • Jak péče o děti ovlivňuje váš budoucí důchod
    Úloha rodinné politiky stoupá ve většině vyspělých zemích světa. V posledních letech v Česku tak byla zavedena otcovská, zvýšila se částka rodičovského příspěvku a díky daňovému zvýhodnění platí rodiny s dětmi nižší daň z příjmů. Jak však ovlivňuje péče o děti budoucí výpočet starobního důchodu a důchodové podmínky?
  • Vyšší důchod by vám v budoucnu mohl zajistit plat manžela nebo titul z VŠ
    Vyšší státní penzi by vám mohla v budoucnu zajistit manželova nebo manželčina dobrá mzda i vaše studium na vysoké škole. To vše ale jen za splnění určitých podmínek, jak odkrývá návrh důchodové reformy.
  • Výpočet důchodu při práci na zkrácený úvazek
    Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro některé zaměstnance je to možnost, jak skloubit zaměstnání s péčí o děti, se svým zdravotním stavem nebo jak získat přivýdělek k podnikání. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek pro výpočet starobního důchodu? S čím je dobré počítat?
  • Důchodová reforma počítá s novými čísly při výpočtu starobní penze. Pro mnohé dokonce bude vyšší
    Důchodová reforma s sebou přinese velké změny ve výpočtech důchodů. Mnoha lidem se důchod zvýší a u některých bude nižší krácení za předčasnost. Co se změní?
  • Letošní výdělky a další položky, se kterými nemůžete počítat při výpočtu důchodu
    Při výpočtu starobního důchodu platí, že čím vyšší hodnocené příjmy během produktivního života a vyšší získaná doba pojištění, tím vyšší starobní důchod. Některé příjmy se však při výpočtu starobního důchodu nehodnotí a stejně tak doba pojištění. V praxi tedy může nastat situace, že předčasný důchod je vyšší než řádný důchod. Jak je to možné?
  • Jak se dlouhá nemoc podepíše na penzi a kdy už lze žádat o invalidní důchod
    Někteří žadatelé o důchod čerpali nemocenskou zcela výjimečně a jiní čerpali nemocenskou poměrně často. Jaký vliv má čerpaní nemocenské na výši důchodu? Po jak dlouhé době nároku na nemocenskou se žádá o invalidní důchod?
  • Kdy vám bude přiznán důchod ve výši 25 000 Kč?
    Vyšší důchod než 25 tisíc korun pobíralo ke konci loňského roku 12,6 % starobních důchodců. Za jakých podmínek je v letošním roce přiznán měsíční starobní důchod ve výši 25 000 Kč? Kdy může být takto vysoký i předčasný důchod? Podívejme se na praktické výpočty.
  • O důchodovém věku je už rozhodnuto. Koho pošle reforma do penze dříve a koho později?
    O tom, komu se důchodový věk zvýší a komu naopak sníží, už bylo rozhodnuto. Teď už jen stačí, když důchodová reforma projde celým legislativním procesem. Kdo bude muset pracovat déle?
  • Jak vysoké příjmy musejí mít předčasní důchodci, aby dosáhli na průměrný důchod
    Od října 2023 je výpočet předčasného důchodu méně výhodný, než tomu bylo v minulosti. Jak vysoké příjmy musí mít předčasní důchodci, aby dosáhli na průměrný důchod, který ke konci prosince loňského roku činil 20 264 Kč?
  • Ve kterých zemích OECD pobírají občané důchod nejdéle?
    Ve většině vyspělých zemí se důchodový věk postupně prodlužuje, Česko není výjimkou. Aktuálně se v členských zemích OECD důchodový věk nejčastěji pohybuje okolo 65 let. Rozdíly v délce pobírání důchodu jsou však v jednotlivých zemích značné. Podívejme se na aktuální data.
  • Kolik a jak dlouho musíte vydělávat na předčasný důchod 20 000 Kč? Příklady napoví
    Jak dlouho musíte pracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod ve výši 20 000 Kč? A jaký příjem musíte mít, abyste dostali předčasný důchod ve výši 20 000 Kč při 40 odpracovaných letech? Podívejte se na příklady. 
  • Kolik vás může stát špatné načasování odchodu do předčasného důchodu? Příklady napoví
    Mnoho lidí kvůli náročnosti profese nezvládá pracovat do důchodového věku, a proto volí odchod do předčasné penze. Načasování odchodu je v takovém případě velmi důležité, jak ukazují naše příklady. Co udělat pro to, aby váš důchod byl co nejvyšší?
  • Výpočet, proč poslední valorizace zvedly o tisíce korun maximální důchod
    Výpočtovou formulí starobního důchodu je nepřímo stanovena maximální měsíční částka starobního důchodu. Valorizace výrazně pomohly lidem s nadstandardními příjmy, kteří tak mají současný důchod citelně vyšší než lidé s vysokými příjmy žádající o starobní důchod v roce 2024. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jaké důchodové problémy mohou potkat osoby bez zdanitelných příjmů?
    Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí měsíčně platit zdravotní pojištění, ale sociální pojištění nikoliv, což má samozřejmě negativní důchodové důsledky. Kteří občané jsou OBZP? Jak v takových případech postupovat?
  • Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech
    Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdůchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.
  • Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu
    Z důvodu zhoršení podmínek pro předčasné důchody stoupla atraktivita předdůchodu. Nárok na předdůchod mají pouze občané s dostatečně vysokými vlastními úsporami na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Podívejme se na vybraných sedm nepravd ohledně předdůchodu.
  • Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu
    Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.
  • Nejčastější omyly spojené s předdůchodem v praktických příkladech
    Jedním z oblíbených finančních produktů k zabezpečení na důchod je doplňkové penzijní spoření, ze kterého je případně možné čerpat předdůchod. Kdy s tím můžete začít? Jaké výhody přináší? Za jakých podmínek je možné v předdůchodu pracovat?
  • Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda
    Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Proč mají někteří lidé se slušnou výplatou nižší důchod, než očekávali
    Někteří lidé mají relativně vysoké příjmy během produktivního života, ale nižší starobní důchod, než očekávají. Podívejme se na praktické příklady, kdy a proč se tak stane.
  • O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?
    I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.
  • Důchodový problém při práci na DPP v příkladech
    Práce na dohodu o provedení práce (DPP) je oblíbená mezi zaměstnavateli i zaměstnanci. Jaké důsledky ale má s ohledem na starobní důchod? Kdy se příjem z dohody pro důchodové účely počítá a kdy nikoli? Kdo má při dlouhodobé práci na DPP problém s přiznáním důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy musíte zapomenout na možnost čerpání předčasného důchodu
    Po zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu od října loňského roku stoupl počet občanů, kteří si nemohou odchod do předčasného důchodu dovolit. Podívejme se na praktické příklady, kdy nelze s předčasným důchodem počítat.
  • Co znamená dlouhodobá nízká nemocenská pro váš budoucí důchod
    Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních. Nemocenská je nižší než běžná mzda, a navíc se z nemocenské neplatí sociální pojištění. Jak tyto skutečnosti ovlivňují měsíční částku starobního důchodu?
  • Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu
    Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při využití předdůchodu a předčasného důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Pět příkladů, jak se dopracovat k důchodu 25 000 Kč
    Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest. Vypočítejme si některé vybrané varianty, ať už je starobní důchod přiznán v letošním roce, nebo v minulosti, nebo vzniká nárok na více důchodů současně.
  • Komu se nejvíc zvýší starobní důchod díky dalšímu odpracovanému roku?
    Při výpočtu starobního důchodu hraje velmi významnou roli získaná doba pojištění. Každý ukončený rok pojištění značně zvyšuje měsíční částku starobního důchodu. Ovšem ne všem žadatelům stejně. Kdo si ukončením dalšího celého roku nejvíce polepší? 
  • Sedm důchodových výhod pro lidi s nízkými příjmy
    Výpočet starobního důchodu v Česku je značně výhodnější pro lidi s podprůměrnými příjmy než pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Náhradový poměr s vyšší mzdou značně klesá. Podívejme se na vybraných sedm důvodů, proč tomu tak je.
  • Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?
    Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou smlouvu nebo dohodu můžete uzavřít.
  • Porovnání předčasného důchodu v posledních pěti letech
    Krácení u předčasného důchodu je od října 2023 vyšší než v minulosti. Vypočítejme si, jak finančně vychází porovnání předčasného důchodu u průměrné mzdy v letech 2024, 2023, 2022, 2021 a 2020. Ve kterých letech byl náhradový poměr nejvyšší? Kdy je předčasný důchod nejvyšší?
  • Kdy musí důchodce zdanit svůj důchod?
    Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?
  • O kolik by se mohl zvýšit příjem pracujícím důchodcům už v příštím roce?
    Vláda by do konce března měla projednat změny, které ovlivní současný důchodový systém. Nově by se mohl rozšířit okruh osob, které získají nárok na dřívější odchod do důchodu. Novinkou je také sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce.
  • Proč přiznání vlastního starobního důchodu výrazně zkrátí pobíraný vdovský důchod?
    Vdovy a vdovci mají při splnění podmínek nárok na polovinu procentní výměry důchodu zemřelého. Realita je ovšem taková, že dostanou čtvrtinu. Jak je to možné?
  • Vláda zvažuje omezení výchovného za děti. Jak by se to odrazilo v důchodech?
    V roce 2024 činí výchovné ke starobnímu důchodu na každé dítě 500 Kč. Materiály MPSV však počítají s omezením výchovného na první dvě děti. Z důvodu snížení výchovného bude nutné mít vyšší příjmy, aby byl důchod stejně vysoký. Vypočítejme si praktické finanční dopady.
  • Důchod vám nedají vůbec, nebo vám ho seberou. Kdy mohou takové situace nastat?
    Věděli jste, že získat starobní důchod není nic automatického? Případně že některý důchod vám může stát zase odebrat, a to nejen z části? 
  • Pět mýtů o výpočtu starobního důchodu
    O výpočtu důchodu koluje celá řada mýtů, nepravd, ale i polopravd. Podívejme se na ty nejčastější a vysvětleme si, jak to ve skutečnosti je.
  • I ve starobním důchodu můžete žádat o příspěvek na bydlení. Co dostanete?
    Jak požádat o příspěvek na bydlení, pokud jste ve starobním důchodu? Podle čeho se určuje jeho výše a komu se může podání žádosti vyplatit?
  • Je výdělek na důchod bez omezení? Osm nepravd o důchodových příjmech
    Měsíční částka starobního důchodu závisí z velké části na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Ohledně důchodových příjmů však panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybraných osm omylů ohledně příjmů ovlivňujících výši starobního důchodu.
  • Kdo dostane vdovský či vdovecký důchod? Záleží, jak a kdy manžel/ka zemřel/a
    Pozůstalostní důchody se standardně vyplácejí jen rok. Pro delší výplatu už musíte splnit některou z podmínek. A některé podmínky musel splnit i zemřelý, abyste na pozůstalostní důchod měli nárok.
  • O kolik zvýší váš starobní důchod mimořádný milionový příjem v jednom roce?
    Výše starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy za velmi dlouhou dobu. Co se však stane s částkou starobního důchodu, pokud měl žadatel o důchod po celý život přibližně průměrnou mzdu a v posledním roce před odchodem do důchodu obdrží mimořádný milionový příjem? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Úprk do penze o den dřív může mít ve výpočtu důchodu hodnotu pětistovky
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Každý den je důležitý, vždyť odchod do penze byť o jeden den dříve může znamenat výrazně nižší řádný starobní i předčasný důchod. Podívejme se na praktické příklady.
  • Doba pojištění a důchod v 7 příkladech
    Důchodové nároky významným způsobem ovlivňuje získaná doba pojištění. Bez minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční důchod. Podívejme se v praktických příkladech na dobu pojištění důchodovou optikou.
  • Dělali jste v práci hodně přesčas? Podívejte se, jak se to projeví v důchodu
    Někteří lidé pracují v letech před odchodem do důchodu často přesčas. Mnohdy desítky hodin měsíčně. Jaký vliv má přesčasová práce na výši přiznaného důchodu?
  • Na koho překvapivě čeká nízký důchod?
    Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, přičemž někteří občané se mylně domnívají, že budou mít alespoň průměrný důchod, ale pak je překvapí opak. Podívejme se na některé důvody.
  • Ústavní soud odmítl stížnost opozice na nižší valorizaci důchodů, výše penzí se nemění
    Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení vládní novely o mimořádné valorizaci důchodů z června 2023. Důchody se tak nemění. Jak Ústavní soud ČR zamítnutí návrhu zdůvodnil?
  • Jak funguje a fungovalo zastropování důchodu v Česku?
    Měsíční částku starobního důchodu v Česku v roce 2024, stejně jako v předcházejících letech, ovlivňují příjmy pouze do limitu. Velmi nadstandardní příjmy již důchod nezvyšují. V minulosti tomu tak však nebylo.
  • O kolik musíte zvýšit příjmy, když chcete dostat předčasný důchod ve výši řádného
    Předčasný důchod je po zhoršení výpočtu od října 2023 značně nižší než řádný starobní důchod. V praktických příkladech si vypočítáme, o kolik musí být vyšší rozhodné příjmy, aby se předčasný důchod vyrovnal řádnému důchodu.
  • Bude mít někdo nárok na výhodnější výpočet předčasného důchodu?
    I po zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu od října 2023 počítají materiály Ministerstva práce a sociálních věcí s výhodnějším výpočtem předčasného důchodu pro některé žadatele. Jaké podmínky bude nutné splnit?
  • Porovnání výpočtu důchodu v roce 2024 s rokem 2014
    Jak obstojí výpočtová formule roku 2024 v porovnání s rokem 2014? Vypočtěme si náhradový poměr u průměrné mzdy. Rostou důchody rychleji než průměrná mzda?
  • Jak ovlivní částku důchodu plánovaná vyšší redukce výdělku z aktivních let
    Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu je osobní vyměřovací základ neboli průměrná mzda za odpracované roky. Při výpočtu starobního důchodu se však osobní vyměřovací základ nezapočítává plně, ale redukuje se. Plánované změny podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) však počítají s ještě vyšší redukcí. Jak moc by se snížil důchod? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak stoupá důchodový věk v zemích EU?
    Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s pozdějším odchodem do důchodu, než je aktuálně uvedeno v zákoně o důchodovém pojištění. Změny by se měly dotknout lidí narozených v roce 1966 a později. Kdy odcházejí do důchodu Evropané?
  • Úloha dobrovolného důchodového pojištění stoupá
    Získaná doba pojištění hraje v důchodové oblasti velmi důležitou roli. Bez získání minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod vůbec přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční částku starobního důchodu. Nedostatky v pojištění je možné řešit formou dobrovolného důchodového pojištění.
  • Jak se rozevřely nůžky mezi starobním a invalidním důchodem
    Mimořádné valorizace zvýšily více starobní než invalidní důchody. Průměrný starobní důchod se od prosince 2019 zvýšil o 6786 Kč, zatímco průměrný invalidní důchod prvního stupně o 2874 Kč. Invalidní důchody jsou oproti starobním důchodům stále nižší.
  • Jak se změní váš čistý příjem v roce 2024?
    Rok 2024 ovlivní příjmy všech skupin obyvatel ČR. Jak vám rok 2024 změní výši vašich čistých příjmů? Jak konsolidační balíček ovlivní vaše příjmy? Kdo si polepší a kdo naopak bude odvádět více?
  • Budoucí důchodci půjdou do penze později a s nižší nasbíranou dobou pojištění
    V současné době se řádný důchodový věk v Česku postupně prodlužuje na 65 let, přičemž se velmi pravděpodobně v budoucnu důchodový věk ještě zvýší. Navíc na budoucí důchodce dopadnou změny ohledně započítávání studia. Zejména odchod do předčasného důchodu nebude pro všechny.
  • Odpracované roky zvýší důchod méně než nyní, plánuje reforma
    Připravované důchodové změny mimo jiné počítají se snížením zápočtu za odpracované roky. To by znamenalo, že každý další odpracovaný rok by zvýšil měsíční částku starobního důchodu méně, než je tomu v současnosti. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy bude starobní důchod v roce 2024 nižší než 15 tisíc korun?
    V září 2023 činil průměrný starobní důchod 20 254 Kč, přesto budou mít v roce 2024 někteří žadatelé o starobní důchod přiznanou penzi nedosahující ani 15 tisíc korun. Podívejme na hlavní důvody a praktické výpočty.
  • Zvýšení řádného a předčasného důchodu prací v příkladech
    Při splnění zákonných podmínek mají pracující starobní důchodci nárok na zvýšení svého měsíčního důchodu. Jak se liší situace u řádného starobního a předčasného důchodu?
  • Podívejte se, jak se za 10 let zpřísnily podmínky pro přiznání důchodu
    Během posledních let se citelně zpřísnily podmínky pro přiznání starobního důchodu. Do důchodu se odchází později a musí být získána vyšší doba pojištění. Rozdíly jsou značné. Podívejme se na praktické příklady.
  • Deset nepravd o práci v důchodu
    Dosažení řádného důchodového věku není v žádném případě překážkou k výkonu zaměstnání. Pro některé starobní důchodce je zaměstnání finanční nutností, pro jiné přivýdělkem. Na co si dát při práci v důchodu pozor a s čím počítat?
  • Základní čísla pro starobní důchod v roce 2024
    Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit zákonné podmínky a následná výpočtová formule se každoročně mění. Podívejme se na starobní důchod v příštím roce optikou nejdůležitějších čísel.
  • Kdy vám přijde důchod v termínech kolem vánočních svátků
    Dostáváte důchod v období vánočních svátků? Pak byste měli vědět, že se i letos posunou výplatní termíny. Pojďme se podívat, kdy penzi obdržíte.
  • Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod v roce 2024
    O kolik se v roce 2024 zvýší penze důchodcům? Jaký bude váš důchod, jestliže chcete jít do řádného či předčasného důchodu příští rok? Spočítejte si to v našich kalkulačkách.
  • Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024
    Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.
  • Každý rok pojištění navíc zvyšuje důchod víc než v minulosti, zejména lépe placeným
    Z důvodu zvyšování průměrných příjmů hraje každý rok pojištění vyšší roli při výpočtu starobního důchodu než v minulých letech. Pro lidi s nadprůměrnými příjmy je každý ukončený rok pojištění důležitější než pro lidi s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2024.
  • Kdo bude mít nárok na přiznání výchovného v roce 2024?
    Od roku 2023 se zvyšují důchody o tzv. výchovné. Kdo bude mít nárok na výchovné v roce 2024?
  • Nízké příjmy a důchod v letech 2020 až 2024
    Někteří žadatelé o starobní důchod celý život pracovali, ale jejich příjmy byly podprůměrně vysoké. Jaký důchod mohou očekávat? Který rok pro ně byla výpočtová formule nejvýhodnější? Porovnejme si v praktickém příkladu roky 2020, 2021, 2022, 2023 a 2024.
  • Jak se liší důchod při vysokých a nízkých příjmech v roce 2024?
    I v roce 2024 bude platit, že výpočtová formule starobního důchodu je výhodnější pro lidi s nízkými příjmy. Při podprůměrných příjmech životní úroveň při odchodu do starobního důchodu příliš neklesá. Jak se liší náhradový poměr při odchodu do starobního důchodu?
  • Jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech
    Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.
  • Špatné načasování předčasného důchodu se ještě více „prodraží“
    Každý den může hrát při výpočtu předčasného důchodu roli. A z důvodu zvýšení krácení za předčasnost od října 2023 je správný výběr termínu odchodu do důchodu ještě důležitější. O kolik se může prodražit dřívější odchod do důchodu o jeden den? Podívejme se na praktické příklady.
  • Opoziční návrhy vláda zamítla. Příspěvek na péči se však v příštím roce zvýší, slibuje Jurečka
    Vláda na svém posledním jednání nepodpořila návrh hnutí ANO na zvýšení příspěvku na péči. Zamítla také opoziční návrhy na zvýšení důchodu ještě nad zákonnou valorizaci. Přesto by sociální dávky změny doznat měly. 
  • Jak bude vypadat váš důchod, když jste celý život pracovali za minimální mzdu
    Minimální mzda se v Česku během let 1991 až 2023 měnila, navíc její kupní síla nebyla v jednotlivých letech stejně vysoká. Jaký důchod lze očekávat při práci po celý produktivní život pouze za minimální mzdu? Kdy byla minimální mzda v reálné hodnotě nejvyšší? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Nespravedlnosti u vdovského důchodu
    V případě úmrtí manžela či manželky náleží vdově nebo vdovci při splnění zákonných podmínek vdovský/vdovecký důchod. Při splnění nároku na něj nebo při výpočtu jeho měsíční částky však dochází k situacím, že důchod je vyšší, nebo nižší, než se na první pohled zdá. Podívejme se na praktické příklady.
  • Porovnání výše důchodu při čerpání předčasné penze a využití předdůchodu
    Z důvodu zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu je využití předdůchodu finančně výhodnější než před účinností legislativních změn. Podívejme se na praktické příklady a výpočty v roce 2024.
  • Proč při minimální době pojištění spláče nad penzí i nadprůměrně placený zaměstnanec
    Pro přiznání státního starobního důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Získaná doba pojištění následně významně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Na jaký důchod dosáhnou lidé s minimální dobou pojištění?
  • 10 omylů ohledně důchodových příjmů
    Měsíční částka starobního důchodu výrazně závisí na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Při výpočtu důchodu se však nezapočítají všechny příjmy a každá tisícikoruna nehraje stejnou roli. Podívejme se na deset vybraných mýtů ohledně důchodových příjmů.
  • Jak moc sníží starobní důchod rok práce za minimální mzdu?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, každý rok hraje roli. Během produktivního života příjem samozřejmě kolísá. Jak moc klesne důchod z důvodu práce za minimální mzdu, pokud příjmy v ostatních letech jsou na úrovni průměrné, či nadprůměrné mzdy? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Co vědět o předčasném důchodu v 10 bodech
    Pro některé žadatele o penzi je předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace, jiným občanům již jiná možnost nezbývá. Vzhledem k prodlužujícímu se řádnému důchodovému věku zájem o předčasný důchod stoupá.
  • Sedm z deseti letos přiznaných důchodů je předčasných, přesto průměrná penze stoupá
    Mimořádné valorizace v loňském i letošním roce a zpřísnění podmínek odchodu do předčasného důchodu, společně s rostoucím důchodovým věkem, to vše jsou faktory, které řadu lidí přiměly odejít do předčasného důchodu. Kolik lidí si zatím vybralo tuto možnost letos? Jaká byla za tři čtvrtletí průměrná výše přiznaného důchodu? Jaký je rozdíl v důchodech mezi muži a ženami?
  • Jaký bude váš důchod v roce 2024? Vypočítejte si to
    Vláda rozhodla o tom, jaká bude valorizace důchodů od 1. ledna 2024. Zvýší se pouze základní výměra důchodů? Jaký to bude mít dopad na váš důchod? Jaký bude váš důchod, jestliže se příští rok chystáte odejít do řádného, či předčasného důchodu?
  • Byla chyba (ne)odejít do předčasného důchodu do konce září 2023?
    Odešli jste na konci září do předčasného důchodu? A byla to správná volba? To si ukážeme v našem článku na praktickém příkladu.
  • Jak velké jsou rozdíly mezi důchody? Liší se moc, nebo málo?
    Výpočet starobního důchodu je v Česku výhodný pro lidi s nízkými příjmy, pro lidi s vysokými příjmy je nevýhodný. Rozdíly v přiznaných starobních důchodech nejsou příliš velké. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kolik stojí o pár dnů unáhlený odchod do předčasného důchodu?
    Správné načasování odchodu do předčasného důchodu je důležité, aby se maximalizovala jeho měsíční částka. Odchod do důchodu o několik dní dříve v některých případech přináší důchod nižší o stokoruny. Zejména pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se na praktické příklady.
  • Bude pro vás výhodnější odejít do starobního důchodu letos, nebo v roce 2024?
    Vznikl vám nárok na odchod do starobního důchodu? Přemýšlíte nad tím, zda do penze odejít ještě letos, nebo až příští rok? Pojďme se podívat na srovnání.
  • Medián důchodu odpovídá hrubé mzdě ve výši 22 900 Kč
    Od ledna se státní důchody z důvodu valorizace zvýší. Jak vysoký je důchod, který pobírá desetina nejlépe a desetina nejhůře finančně ohodnocených penzistů? Proč je vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou?
  • Odejít do penze raději v roce 2023, nebo je výhodnější počkat na příští rok?
    Vyplatí se budoucím penzistům jít do důchodu už letos, nebo si počkat až na výpočet platný pro rok 2024? Co předčasný důchod v roce 2023?
  • Rok pojištění navíc zvýší důchod u průměrné mzdy o 400 Kč
    Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na výši příjmů, ale i na získané době pojištění. Každý ukončený rok pojištění hraje roli. U průměrné mzdy rok pojištění znamená přibližně o 400 Kč vyšší důchod. U nadprůměrných mezd je to ještě o další stokoruny navíc.
  • Nevýhody předčasného důchodu přiznaného od října 2023
    Legislativní důchodové novinky platné od října 2023 značně zpřísnily podmínky pro předčasné důchody. Kdo mohl odejít do předčasného důchodu ještě v září, měl této možnosti využít. Od října by se mělo odcházet do předčasného důchodu pouze ve specifických případech.
  • Odešli jste do důchodu až letos? Loňští žadatelé ho mohou mít vyšší o více než tři tisíce
    Loňský rok byl abnormální v mimořádných valorizacích důchodů, a tak bylo nejvýhodnější požádat o důchod (i předčasný) v roce 2022. Jak jsou na tom lidé, kteří žádají o důchod letos? Jaký je rozdíl mezi důchodem z roku 2022 a 2023? Podívejte se na tři příklady, které vám naznačí, o kolik bylo výhodnější odejít do důchodu již v roce 2022.
  • Kdo má starobní důchod nižší než 13 tisíc korun?
    Někteří penzisté mají skutečně nízké důchody. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může stát, že je měsíční starobní důchod nižší než 13 000 Kč.
  • Pokud Ústavní soud zruší důchodovou novelu o červnové valorizaci, budou důchody vypláceny zpětně. Jaký by byl ten váš?
    Vláda na jaře prosadila ve zrychleném legislativním procesu novou podobu valorizace důchodů od června 2023. Opozice postup napadla u Ústavního soudu. Jaký by byl váš důchod, jestliže by Ústavní soud označil důchodovou novelu za protiústavní? A jak by probíhal doplatek důchodů? V jaké fázi rozhodování je Ústavní soud?
  • Výchovné k důchodu v 6 otázkách
    Od letošního roku stát vyplácí tzv. výchovné, které zvýší starobní důchod. Mají na něj ale nárok všichni důchodci? Platí i pro osvojené děti? A jak to mají ti rodiče, kterým bohužel dítě zemřelo?
  • Různé podmínky dělají u důchodu z průměrné mzdy rozdíl téměř 10 tisíc korun
    Za první čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá mzda 41 265 Kč. S jakou částkou důchodu je možné počítat při průměrné mzdě? Rozdíly jsou velké, záleží na získané době pojištění a zda se uplatní krácení za předčasnost či výchovné na děti. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy přijdete o důchod kvůli nezaplacenému sociálnímu pojištění?
    Z některých příjmů se sociální pojištění neplatí, a to i ze závislé nebo samostatné výdělečné činnosti. Podívejme se v několika vybraných příkladech na důchodové dopady neplacení sociálního pojištění.
  • Žádný, nebo velmi nízký důchod. Jak se vyhnout důchodovým rizikům
    Některým žadatelům není starobní důchod přiznán, nebo je přiznán jen ve velmi nízké částce. Na vlastní důchodové nároky je vhodné myslet dopředu a vyvarovat se chyb.
  • Jak ovlivní nadstandardní příjmový rok výši důchodu?
    Při výpočtu důchodu v letošním roce se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2022. Jak moc ovlivní výši důchodu jeden příjmově nadstandardní rok? Podívejme se na praktický příklad.
  • Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
    Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
  • Jak moc se liší v Česku důchody? Rozevírají se nůžky mezi důchodci?
    Výpočet starobního důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy, kterým při odchodu do důchodu životní úroveň klesá výrazně méně než lidem s vyššími příjmy. Podívejme se na praktické výpočty důchodu od června.
  • Výpočet důchodu při plánovaném snížení zápočtu za odpracované roky
    Připravované legislativní návrhy mimo jiné počítají v příštích letech s postupným snižováním zápočtu za každý získaný rok pojištění při výpočtu starobního důchodu. O kolik by se tím snížily státní důchody? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak by rodičům s nižšími příjmy pomohl zápočet vyhlašované průměrné mzdy do důchodu
    Plánované legislativní změny v oblasti důchodů mimo jiné počítají se zvýhodněním péče o malé děti. V případě úspěšného legislativního procesu by si při výpočtu důchodu za dobu péče o dítě do 4 let polepšil rodič s podprůměrnými příjmy. Výdělek během rodičovské dovolené by byl zohledněn navíc.
  • Jak ovlivní výši důchodu poslední roky práce za výrazně nižší mzdu
    Někteří lidé mají skoro celý produktivní život průměrné či lehce nadprůměrné příjmy, ovšem těsně před dosažením řádného důchodového věku mají z různých důvodů podprůměrnou mzdu. Jak moc ovlivní měsíční částku důchodu práce za minimální mzdu po dobu jednoho, dvou, či tří let?
  • Pobírání předdůchodu a výpočet starobního důchodu
    Předdůchod je možností, jak přestat dříve pracovat a současně odejít až do řádného starobního důchodu, a vyhnout se tak předčasnému důchodu. Jak se však starobní důchod následně počítá?
  • Přepočet penze pracujícího důchodce v příkladech
    Řada penzistů vykonává výdělečnou činnost i v důchodu. Za jakých podmínek má nárok na zvýšení důchodu? O kolik se následně státní důchod zvýší? 
  • Jaký budete mít důchod při odchodu do penze v květnu vs. červnu 2023?
    Mimořádná valorizace důchodů se v červnu promítne i do nově přiznaných důchodů. Jak se bude lišit důchod přiznaný v červnu od toho přiznaného v květnu? Bylo opět výhodnější odejít dříve do předčasného důchodu?
  • Jak se vyvíjela výše důchodu při minimální mzdě a proč ji v roce 2022 penze překonala
    Během let se v Česku zvyšovala minimální mzda a měnila výpočtová formule starobního důchodu. Vypočítejme si, ve kterém roce byl starobní důchod při osobním vyměřovacím základu na úrovni minimální mzdy nejvyšší.
  • 10 příjmů, ze kterých nemusíte odvádět sociální pojištění
    Někteří zaměstnanci nebo podnikatelé odvádějí nejvyšší daňové částky na sociální pojištění. Podívejme se však na deset příjmů, ze kterých se sociální pojištění neplatí.
  • Mimořádná valorizace je tu, o kolik vám vzroste důchod?
    Mimořádná valorizace penzí je tu, v červnu by vám měl přijít vyšší důchod než v květnu. O kolik vám penze vzroste? A o kolik by stoupla, jestliže by zůstala původní vyšší valorizace?
  • Komu se nevyplatí plánované „zprůměrování“ příjmů manželů pro výpočet důchodu
    Jednou z plánovaných důchodových novinek ve vládou navrhovaném balíčku je zavedení „společného vyměřovacího základu“ pro manžele. Ten by měl zajistit podobnou výši měsíčního důchodu pro oba manžele. Rozpočítání vyměřovacích základů má být dobrovolné. Komu by se tento krok nevyplatil?
  • Na co máte jako pracující penzisté nárok?
    V řádném důchodovém věku nejsou žádná pracovní omezení, lze pracovat na smlouvu na dobu neurčitou a mít nadprůměrnou mzdu. Ohledně zaměstnání ve starobním důchodu však panují v praxi nejasnosti, podívejme se na osm vybraných.
  • Výpočet předčasného důchodu v 60 letech
    Někteří lidé v ČR nyní uvažují o odchodu do předčasného důchodu v 60 letech. S jakou částkou předčasného důchodu je možné počítat? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Co musíte odpracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod 20 tisíc
    Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením za předčasnost, přičemž měsíční částku vyplácené penze výrazně ovlivňuje termín odchodu do předčasného důchodu. Vypočítejme si, o kolik musí být rozhodné příjmy vyšší, aby byla částka předčasného důchodu stejně vysoká jako při odchodu do důchodu řádného.
  • Jaká bude výše přiznaného státního důchodu od června 2023?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy rozhodných příjmech a získané době pojištění. Jak vysoký důchod lze očekávat při odchodu do penze od června?
  • Nárok na vdovský důchod v 5 příkladech
    Nárok na vdovský (vdovecký) důchod nevzniká vždy, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybraných pět omylů ohledně pobírání vdovského důchodu. 
  • Předčasný důchod: Jak vysoká je ztráta při odchodu do penze o tři roky dříve?
    Důchodový věk v Česku se postupně oddaluje, do předčasného důchodu tedy odchází více lidí než v minulosti. Předčasný důchod je vždy nižší než řádný důchod. Jaký je finanční rozdíl při odchodu do předčasného důchodu o necelé tři roky dříve?
  • Rozhodování o předčasném důchodu v příkladech
    Rozhodnutí o termínu odchodu do důchodu je individuální záležitostí. Pro někoho je tedy předčasný důchod dobrou volbou, pro jiného nikoliv. Podívejme se na několik praktických rozhodovacích situací.
  • Přehledně: Chystané změny v důchodech se dotknou lidí v penzi i těch, kteří do ní teprve půjdou
    Chystané změny mají například mírně snížit nově přiznávané penze, znevýhodnit předčasný důchod a pomoci lidem, co se starají o malé děti a nemohoucí blízké. Vláda si také posvítí na OSVČ na minimálních zálohách a dohodáře, co se vyhýbají odvodům.
  • Milionový příjem navíc v produktivním věku zvedne důchod o pár stokorun
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Vypočítejme si v praktickém příkladu, o kolik stoupne částka důchodu, když se zvýší rozhodný důchodový příjem o milion korun. Bude to více, nebo méně, než čekáte?
  • Jak se vypočítá celková měsíční penze při nároku na dva důchody?
    Při vzniku nároku na vlastní starobní důchod a pozůstalostní důchod po manželovi (manželce) se při výpočtu souhrnného důchodu nepobírají oba důchody v plné výši. Jaké je krácení? Podívejme se na praktické příklady.
  • K čemu vede zpřísňování podmínek pro přiznání důchodu?
    Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje a žadatelé o starobní důchod musejí získat citelně vyšší dobu pojištění než v minulosti. Připravované legislativní změny navíc počítají s dalším zvýšením minimální doby pojištění. V budoucnu tak poroste počet lidí, kterým nebude starobní důchod přiznán.
  • Které období vám nezvýší důchod?
    Měsíční částku starobního důchodu výrazně ovlivňuje získaná doba pojištění. Každý rok pojištění hraje při výpočtu státního důchodu důležitou roli. Podívejme se na vybrané situace, kdy se doba pojištění nezvyšuje.
  • Jak na změnu trvalého bydliště?
    Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
  • Dražší důchodové pojištění? OSVČ, které byly část života zaměstnané, v důchodu prodělají
    Stát plánuje OSVČ razantně zvýšit minimální zálohy na důchodové pojištění. Kdo a kdy na tom získá víc? Spočítali jsme to na konkrétních příkladech.
  • Vypočítejte si, jak by vycházelo vyšší krácení předčasného důchodu
    Vláda plánuje zvýšit krácení předčasného důchodu a rovněž zhoršit podmínky odchodu do předčasného důchodu. Vypočítejte si, o kolik by se vám mohl snížit váš předčasný důchod. Byla již důchodová novela přijata? Od kdy má novela začít platit?
  • Srovnání průměrné mzdy, důchodu a poslaneckého platu: je nyní důchod nejblíže platu poslanců?
    Politici často hovoří o společenské solidaritě. Podívejte se spolu s námi na srovnání průměrného důchodu, průměrné mzdy a platu poslanců. Jaký je jejich poměr a jak se měnil v čase? Nastal čas na zmrazení platů politiků?
  • Jak by se projevilo zvažované vyšší krácení předčasného důchodu?
    V plánovaných důchodových legislativních změnách hraje významnou roli omezení atraktivity předčasných důchodů. Jednou z variant je zavedení jednotného krácení za každých započatých 90 dní předčasnosti. O kolik by tato případná legislativní změna snížila předčasné důchody? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Proč vám některé přivýdělky budoucí důchod zvýší a jiné ne
    Někteří lidé mají kromě příjmů z hlavního zaměstnání ještě další peníze z přivýdělku. Některé takové příjmy budoucí starobní důchod zvyšují, jiné nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.
  • V roce 2023 ovlivňuje výši důchodu více příjmů než v roce 2010
    Důchodová legislativa se během let měnila. Jednou ze základních změn je postupné prodlužování příjmového období. V praxi to znamená, že na výši důchodu přiznaného v roce 2023 má vliv více příjmů než např. v roce 2010.
  • Jaká je výše důchodů k průměrné mzdě v závislosti na délce pojištění
    Za celý rok 2022 činila průměrná hrubá měsíční mzda 40 353 Kč. Jak vysoký starobní důchod by byl při průměrné mzdě přiznán v roce 2023? O kolik je to méně než v roce 2022?
  • Kdo má důchod 30 % a kdo nad 80 % předchozí hrubé mzdy?
    Při výpočtu starobního důchodu je v Česku výrazně zastoupen prvek solidarity. Čím vyšší příjmy v předdůchodovém věku, tím vyšší pokles životní úrovně. Podívejme se na praktické příklady.
  • ANALÝZA: Co když nižší valorizaci penzí zamítne Ústavní soud? V červnu čekejte méně peněz, dál se uvidí
    Vládní novela o valorizaci důchodů nejspíše zamíří k Ústavnímu soudu. Jak by reagovalo MPSV, jestliže by Ústavní soud zrušil vládní novelu jako protiústavní?
  • Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
    V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?
  • Podnikání a práce v důchodu v praktických příkladech
    Jaká pravidla platí pro podnikání v řádném důchodu a předčasném důchodu? Jaké daně platí podnikající starobní důchodci? Podívejme se v praktických příkladech, co je dobré vědět o podnikání v penzi.
  • Kdy vám jeden den sníží důchod o 350 Kč?
    Správné načasování odchodu do předčasného důchodu je velmi důležité, vždyť kvůli jednomu dni může být měsíční důchod nižší o 350 Kč, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
  • Porovnání důchodů a zaplaceného pojistného u nízkých a vysokých mezd
    Výpočet důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, kdo zaplatí méně na pojistném, než čerpá souhrnnou částku důchodu v penzi.
  • Devět okolností, které v roce 2023 překvapivě neovlivňují výpočet starobního důchodu
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, přičemž výpočtová formule se každoročně mění. Co vám však výpočet důchodu neovlivní? 
  • OSVČ platí na penze méně než zaměstnanci. Jenže podnikatelů je také méně
    Za rok 2019 odvedli zaměstnanci na sociálním pojištění celkem 468 miliard korun, zatímco OSVČ pouze necelých 32 miliard. Ve skutečnosti rozdíl není tak dramatický, OSVČ je totiž výrazně méně.
  • Poslanci schválili nižší valorizaci penzí, je již průměrný růst o 760 Kč jistý?
    Po náročných obstrukcích opozice schválila Poslanecká sněmovna nižší valorizaci penzí, a to v průměru o 760 Kč. Kdo musí valorizaci dále schválit? A jak se změní váš důchod?
  • Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech
    V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.
  • Srovnání průměrné mzdy a důchodu od roku 1994: jsou nyní nejvyšší důchody?
    Vláda se snaží zmírnit zákonnou valorizaci důchodů novelou, která má snížit průměrný růst důchodu na 760 Kč namísto 1770 Kč. Vláda uvádí, že by zákonná červnová valorizace neúnosně zvýšila výdaje státu letos i v dalších letech. Navíc argumentuje tím, že v časech vysoké inflace, mírného ekonomického propadu a nedostatečně rychle rostoucích mezd by i důchodci měli být solidární. Jsou nyní historicky nejvyšší důchody k poměru ke mzdám?
  • Brigády vám mohou navýšit důchod. Ověřte si, že je ČSSZ eviduje
    I pár dnů brigády vám může pomoci navýšit budoucí důchod. Od jakého výdělku na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se stáváte účastníky na důchodovém pojištění? O kolik se vám může navýšit důchod, pokud získáte navíc celý rok účasti na důchodovém pojištění?
  • Chyby předčasných důchodců v praktických příkladech
    Pro některé pracující je z osobních, rodinných, zdravotních nebo pracovních důvodů předčasný důchod správnou volbou. Jakých chyb se vyvarovat? Podívejme se na sedm praktických příkladů. 
  • Porovnání důchodů a pojistného u nízkých a vysokých mezd
    Výpočet důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, kdo zaplatí na pojistném méně, než jakou čerpá souhrnnou částku důchodu v penzi.
  • Výdělky v předčasném důchodu jsou limitované, v řádném už ne
    Možnosti výdělku po odchodu na odpočinek se liší v závislosti na tom, jestli jste odešli do předčasného důchodu, nebo do klasického starobního důchodu. V prvním případě jsou vaše možnosti omezené, a to až do doby, než dosáhnete věku pro řádný odchod do starobního důchodu.
  • Nenápadná změna, která snižuje budoucí důchody
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ale i získaná doba pojištění. Budoucím penzistům se přitom nezapočítává studium.
  • Kdo má v roce 2023 starobní důchod jenom 10 tisíc?
    I při výpočtu starobního důchodu v roce 2023 se může stát, že bude přiznán jen ve výši 10 tisíc korun nebo méně. V jakých případech? 
  • Vypočítejte si, jak se má zvýšit váš důchod od června 2023
    Vláda se kvůli napjatému rozpočtu chystá při další valorizaci zvyšovat důchody méně, průměrně o 750 Kč, než jí nařizuje platný zákon (o 1770 Kč). Jak se jednotlivé varianty projeví přímo ve výši vašeho důchodu? Vypočítejte si, o kolik by se vám změnil důchod při obou variantách, v naší kalkulačce.
  • Daňová vratka penzistů za rok 2022 v příkladech
    I starobní důchodci mohou po podání daňového přiznání za rok 2022 obdržet daňovou vratku. Podívejme se na čtyři vybrané praktické příklady. 
  • Odchod do důchodu v roce 2023: Kdy budete mít průměrný důchod 19 438 Kč?
    V lednu letošního roku činil průměrný starobní důchod 19 438 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, kdy takto vysoký důchod obdrží žadatel o starobní důchod v roce 2023. O kolik musí být vyšší příjmy při volbě předčasného důchodu, aby byl na úrovni průměrného důchodu?
  • Nová zelená úsporám Light je spuštěná. S čím vám může pomoci?
    Na začátku roku byl spuštěn nový program Nová zelená úspora Light, ze kterého mohou čerpat dotace nízkopříjmové domácnosti. Na co lze podporu využít a kolik peněz můžete čerpat?
  • Další valorizace důchodů by mohla proběhnout už v červnu
    Pobíráte některý ze státních důchodů? Pak vás určitě bude zajímat, že jedinou valorizací penzí pravděpodobně nebude jen ta aktuální lednová, ale i červnová nebo červencová. O kolik byste si mohli polepšit?
  • 10 příkladů, kdy se nepodává daňové přiznání
    Někteří občané měli v loňském roce nadprůměrné příjmy, a přitom jim nevzniká povinnost podat daňové přiznání za rok 2022. Podívejme se na vybraných deset příkladů.
  • Valorizace důchodů v červenci 2023
    Jaké jsou návrhy valorizace důchodů? O kolik mají vzrůst důchody od července 2023? Proč budou důchody opět valorizovány?
  • Předčasní důchodci a daň z příjmů v příkladech
    Výdělek předčasných důchodců je legislativou omezen, to však neznamená, že nemohou mít i nadstandardní příjmy a platit vysokou daň z příjmů. Podívejme se na praktické příklady.
  • Důchod v 60 letech? Špatné finanční rozhodnutí?
    Muži mohou odejít do důchodu již v 60 letech, ale to znamená odchod do předčasného důchodu příliš brzy. O kolik je v takovém případě nižší předčasný důchod oproti řádnému důchodu? 
  • Jaké změny přináší rok 2023 starobním důchodcům?
    Rok 2023 přináší penzistům několik pozitivních změn. Na druhou stranu lidé, kteří budou odcházet do důchodu v příštím roce, na tom budou finančně hůře než lidé, kteří odešli do důchodu v předchozích letech. Podívejme se na vybrané legislativní novinky ovlivňující příjemce důchodu i budoucí penzisty.
  • Jak Vánoce 2022 posunou výplaty důchodů?
    V roce 2022 se výplatní termíny důchodů kvůli svátkům posouvaly 6×. Jak se změní výplata starobních či invalidních důchodů na Vánoce?
  • Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu
    Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…
  • Výpočet předčasného důchodu v roce 2023
    Než odejít do řádného starobního důchodu v roce 2023 je výhodnější odejít do předčasného důchodu koncem roku 2022. Z tohoto důvodu budou v příštím roce žádat o důchod zejména zájemci o předčasný důchod, kteří si jej nemohli zvolit již v roce 2022. Jak se bude předčasný důchod počítat?
  • Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2023
    Stejně jako každý rok i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?
  • 8 důchodových novinek roku 2023
    Legislativní změny mají dopad i na současné a budoucí důchodce. S jakými změnami mohou počítat příjemci starobního důchodu, žadatelé o starobní důchod v roce 2023 nebo pracující penzisté?
  • Kdy přijdou důchody na tyto Vánoce? Kdy byly vypláceny důchody kolem svátků 2022?
    Česká správa sociálního zabezpečení uveřejnila, kdy budou vypláceny důchody na Vánoce 2022. Jak tomu bude kolem Vánoc a jak to bylo okolo Velikonoc a svátků v roce 2022?
  • Důchody se budou vyplácet v jiných termínech a za jiné období. Jak to bude vypadat?
    Výplata důchodů se změní. Česká správa sociálního zabezpečení bude měnit dny výplaty penzí i období, za které se dávky vyplácí. Proč a jak se systém změní?
  • ČSSZ usnadnila žádost o předčasný důchod, pokud se (ne)můžete dostavit osobně
    Chtěli byste ještě letos odejít do předčasného důchodu, ale jste pracovně vytížení anebo z jiného důvodu nemáte vyhovující termín pro objednání se na sociálku? Nemusíte tam chodit osobně. OSSZ navíc výrazně usnadnila podání žádosti.
  • Je výpočet důchodu rovnostářský? Příklady napoví
    Při výpočtu starobního důchodu v Česku dochází k situacím, že dva občané mají odlišnou část pojištění, a přitom jsou na tom pro důchodové účely za dané období stejně. Podívejme se na pět vybraných příkladů.
  • Předčasný důchod: O kolik si polepšíte dřívějším odchodem do penze
    Někteří občané se již v předstihu rozhodli, že odejdou do předčasného důchodu. Odchod do předčasného důchodu ještě v roce 2022 se oproti odchodu do předčasného důchodu až v roce 2023 vyplatí. Vyšší důchod a dřívější pobírání penze přináší zajímavý finanční benefit.
  • Pracovat na procenta se v roce 2023 nevyplatí
    Někteří občané chtějí pracovat co nejdéle a do důchodu odejít co nejpozději, při tzv. přesluhování mají následně výhodnější výpočet důchodu a dostávají vyšší důchod. Nyní tomu tak však nebude, práce na procenta příští rok vyšší důchod nezajistí a je lepší odejít do důchodu koncem roku 2022. Podívejme se na praktický příklad.
  • Miliónové příjmy a podprůměrný důchod
    V praxi dochází k situacím, že občané s velmi vysokými příjmy mají podprůměrný státní důchod. V některých případech jim není vůbec přiznán. Jak je to možné?
  • Rozdíly ve výpočtu důchodu: prosinec 2022 versus leden 2023
    Od ledna 2023 se důchod bude počítat jinak než koncem letošního roku. Výpočet starobního důchodu bude méně výhodný, důvodem jsou především dvě mimořádné valorizace během letošního roku. Podívejme se na hlavní rozdíly ve výpočtu důchodu.
  • Co vědět o práci na DPP v důchodu v 10 bodech
    Pro řadu penzistů je ideálním přivýdělkem ke starobnímu důchodu práce na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek je možné v důchodu pracovat na DPP? Jaké je zdanění?
  • Jak ovlivní pobírání předdůchodu následnou výši starobního důchodu?
    Zejména lidé s vyššími příjmy, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, začnou čerpat předdůchod, aby se vyhnuli krácení u předčasného důchodu. Jaký to má vliv na výpočet starobního důchodu?
  • Odcházíte příští rok do důchodu? Běžte již letos, váš měsíční důchod může být vyšší až o tisíce korun
    MPSV upozornilo na zvláštní důchodovou situaci, kdy pro řadu lidí bude výhodnější odejít do důchodu již letos. Přiznaný důchod tak může být vyšší až o tisíce korun, než by tomu bylo v roce 2023. Jak je to možné? Koho se to týká? Vypočítejte si v naší důchodové kalkulačce, o kolik můžete mít vyšší důchod.
  • Předčasný důchod v roce 2023
    Mnoho občanů z různých důvodů uvažuje o odchodu do předčasného důchodu. V takovém případě je nutné počítat s trvale nižším důchodem. Jak se bude předčasný důchod počítat v roce 2023? Jak bude vysoký v závislosti na dosahovaném příjmu?
  • Výsluhový příspěvek pro bezpečnostní sbory: Kdo má nárok a kolik činí?
    Pracujete ve služebním poměru? A nemáte v takovém případě náhodou nárok na výsluhový příspěvek? Přečtěte si, komu náleží a kolik vlastně činí.
  • Odchod do důchodu v roce 2023 při nízkých příjmech, kdo si polepší?
    Výpočtová formule důchodu je pro lidi s podprůměrnými příjmy výhodná. Někteří žadatelé o důchod mají státní penzi vyšší než předchozí mzdu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2023. 
  • Odvody na sociální pojištění a důchod v příkladech
    Mnohem vyšší odvody na sociální pojištění v produktivním životě mohou znamenat jenom nepatrně vyšší důchod než při značně nižších odvodech. V praktickém výpočtu si ukážeme jeden z příkladu důchodové „rovnosti“.
  • Jak průměrná mzda, medián mzdy a doba pojištění ovlivňuje výši důchodu
    S jakou částkou starobního důchodu mohou počítat lidé pracující za průměrnou mzdu nebo medián mzdy? Jak výši důchodu v takových případech ovlivňuje získaná doba pojištění?
  • Jak se zvýšil rozdíl mezi předčasným a řádným důchodem?
    Občané, kteří se rozhodují, zdali odejdou do předčasného, nebo řádného důchodu, by měli počítat, že nižší důchod se během let v korunovém vyjádření zvyšuje méně. Jak moc velký to může být rozdíl? Podívejme se na praktické příklady.
  • Vláda schválila růst důchodu, o kolik v průměru vzrostou důchody? A jak se bude důchod počítat?
    Valorizaci důchodů schválila vláda a společně se zvýšením důchodů, v průměru o 825 Kč. Kterých důchodců se zvýšení dotkne? A jak se bude důchod v roce 2023 počítat? Jak důchody zvýší výchovné?
  • Důchodové rovnostářství v příkladech
    V českém důchodovém systému hraje princip solidarity významnou úlohu, což je pro některé žadatele o důchod pozitivní, ale pro jiné nikoliv.
  • Výpočet zdravotního pojištění 7krát jinak
    Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy, nezohledňuje se rodinná situace a sazba pojistného je jednotná ve výši 13,5 %. Přesto se výpočet zdravotního pojištění značně liší, podívejme se na praktické příklady.
  • Důchod: Na co by měly OSVČ zapomenout?
    Osoby samostatně výdělečně činné mají ve většině případů nižší státní důchod než zaměstnanci. Rozdíl je mnohdy velmi výrazný. Této skutečnosti by měly OSVČ v dostatečném předstihu přizpůsobit své důchodové rozhodování.
  • Valorizace důchodů: o kolik vzroste váš důchod od ledna 2023?
    Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě návrh valorizace důchodů na rok 2023. O kolik a komu vzroste důchod? Jak ovlivní výši důchodů výchovné?
  • Špatné naplánování předčasného důchodu
    Na praktickém příkladu si vypočítáme, že není jedno, kdy se do předčasného důchodu odejde. Kdy může týden práce navíc znamenat vyšší důchod o téměř 800 Kč?
  • Starobní důchody se zvýší díky výchovnému, kdo na ně dosáhne?
    Máte děti a jste v důchodu, nebo se do něho teprve chystáte? Pokud ano, v příštím roce se vám výše důchodu navýší o výchovné. Co to je a kolik činí?
  • Zvýšení limitu u DPP by zatraktivnilo předčasné důchody
    Při odchodu do řádného důchodu je měsíční důchod vždy vyšší než při dřívějším odchodu do předčasného důchodu, který je trvale krácený. Přesto je pro některé lidi předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace.
  • Lze s podprůměrnou mzdou dosáhnout na průměrný důchod?
    Při výpočtu starobního důchodu neplatí jednoduchá rovnice, že vysoké příjmy v posledních letech zaručí nadprůměrný důchod, a naopak že nižší příjmy automaticky znamenají podprůměrný důchod. Co všechno ovlivňuje výpočet důchodu? Kdy lze i při nižších příjmech mít průměrný důchod?
  • Od září vzrostou důchody, platy a lze lépe žádat o sociální dávky
    Vláda musí reagovat na inflaci i růst cen energií. Od září vzroste příjem mnoha českým domácnostem. O kolik v září vzrostou platy a důchody? Kterým státním zaměstnancům vzrostou platy? A jaké dávky vzrostly v létě?
  • 10 důvodů, proč neodcházet do předčasného důchodu
    Zatímco pro některé žadatele o starobní důchod může být předčasný důchod vhodným řešením jejich životní situace, pro většinu lidí je vhodnější pracovat až do dosažení řádného důchodového věku. Podívejme se na vybraných 10 důvodů, proč tomu tak je.
  • Proč nepracovat na „procenta“?
    Někteří penzisté stojí při dosažení řádného důchodového věku před rozhodnutím, zdali pracovat při pobírání důchodu, nebo odejít do penze později a mít vyšší důchod z důvodu práce na procenta. Která varianta je výhodnější?
  • Dvě zaměstnání a důchod: kdy vám zůstane nejvíce? Příklady napoví
    V několika praktických příkladech si ukážeme, jak se liší výpočet důchodu při práci pro dva zaměstnavatele, při přivýdělku na brigádách nebo současném podnikání a zaměstnání. 
  • Deset mýtů o předčasném důchodu
    Mnoho lidí z různých důvodů uvažuje o odchodu do předčasného důchodu. V některých případech může být odchod do předčasného důchodu řešením jejich životní situace. Ohledně předčasných důchodů však v praxi panují nepravdy, podívejme se na deset vybraných. 
  • Jaký dopad má nízká mzda před důchodem na výši důchodu?
    Někteří občané mají v předdůchodovém věku nižší příjmy, než měli v minulosti. Jak ovlivní snížení mzdy v posledních letech výši důchodu? Nevyplatí se raději odchod do předčasného důchodu? Výpočet si provedeme na praktickém příkladu. 
  • O kolik vzrostou důchody od ledna 2023?
    V roce 2022 proběhly celkem 3 vlny valorizace důchodů. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo předběžný plán valorizace důchodů od ledna 2023. V průměru by měly důchody vzrůst o 850 Kč. Jaké další změny čekají důchod?
  • Omyly ohledně placení zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.
  • Jaký vliv má věk na vdovský důchod?
    Při splnění zákonných podmínek má vdova (vdovec) nárok na vdovský (vdovecký) důchod po zemřelém manželovi (manželce). Jakým způsobem ovlivňuje věk nárok na přiznání vdovského důchodu a jeho výši?
  • Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
    Konečně jste dost staří a rozhodli jste se odejít do starobního důchodu. Však svoje jste si odpracovali, takže je na čase začít si vybírat všechny ty zaplacené daně zpátky.
  • Kdy je vhodná chvíle odejít do předčasného důchodu? Příklady napoví
    Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku odchází řada občanů do předčasného důchodu. Podívejme se v několika příkladech, jak věk ovlivňuje nároky předčasných důchodců. 
  • Od září opět vzrostou důchody. Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod
    V září 2022 nás čeká třetí vlna valorizace důchodů. Vypočítejte si, v jaké výši vám starobní, předčasný, invalidní či pozůstalostní důchod v září přijde. Stačí zadat stávající výši důchodu.
  • V jaké zemi platí zaměstnavatel nejvyšší pojistné za zaměstnance?
    Zvýšení hrubé mzdy zaměstnanci o tisícikorunu znamená pro zaměstnavatele v Česku zvýšení mzdových nákladů o 1338 Kč, neboť se jim o 338 Kč zvýší odvody na sociální a zdravotní pojištění. Jak vysoké pojistné platí zaměstnavatelé za zaměstnance v zemích OECD?
  • 7 špatných důchodových rozhodnutí
    Odchod do důchodu je velkým životním milníkem, který se rozhodně nevyplatí podcenit. Na co je dobré dát si pozor a čeho se vyvarovat?
  • Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?
    Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?
  • Kolik stojí výplata nemocenských dávek přes Českou poštu?
    Česká pošta loni zdražovala. Kolik si letos za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?
  • V červnu vám přijde vyšší důchod díky valorizaci, o kolik se zvýší důchod právě vám?
    Od června vzrostou starobní, předčasné, invalidní i pozůstalostní důchody díky mimořádné valorizaci. O kolik zvýší právě vám důchod? To si snadno vypočítejte v naší kalkulačce!
  • Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?
    Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?
  • Hodnocení zaměstnání pro důchod v příkladech
    V praktických příkladech si ukážeme, jaký vliv na výpočet starobního důchodu má zkrácený úvazek, dvě zaměstnání, vysoké příjmy nebo práce pouze po část roku.
  • Další valorizace důchodů bude v září 2022, o kolik vzrostou důchody?
    Třetí vlna valorizace důchodů přijde v září 2022. Průměrně má důchod vzrůst o přibližně 700 Kč. Kdo na vyšší důchod dosáhne? A je již zvýšení důchodů jisté?
  • Mimořádná valorizace důchodů v roce 2022, o kolik vzrostou důchody?
    V červnu 2022 dojde k mimořádné valorizaci důchodů kvůli rostoucí cenové hladině. Jak vzrostou důchody? A kterých důchodců se to dotkne?
  • O kolik se vám díky valorizaci zvýší od června 2022 důchod?
    Od června 2022 se zvýší důchody kvůli valorizaci. O kolik vám vzroste starobní důchod? Spočítejte si to v naší nové důchodové kalkulačce! Bude ještě třetí podzimní valorizace?
  • Jaký budete mít starobní důchod při pobírání minimální mzdy?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na rozhodných příjmech a získané době pojištění. I při nízkých příjmech může měsíční důchod dosahovat téměř průměrné hodnoty, pokud je získána vysoká doba pojištění. 
  • Od 1. dubna dojde ke zdražení jízdenek pro důchodce, děti a studenty
    Vláda oznámila, že sníží slevy pro seniory, děti a studenty, kteří si dvojnásobně připlatí za jízdné ve vlacích a autobusech. Jaké další změny nás od dubna čekají ve veřejné dopravě?
  • Jak průměrná a minimální mzda ovlivňuje důchody
    Průměrná mzda se každý rok zvyšuje. I když by to jeden netipoval, výrazně ovlivňuje i důchody. Pojďme se společně podívat na to jakým způsobem.
  • Získáte vyšší, nebo nižší důchod, než který očekáváte?
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi dochází k situacím, že někteří občané mají vyšší důchod, než čekali a jiní mají naopak nižší důchod, než doufali. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
  • Dobrovolné důchodové pojištění v roce 2022
    Uvažujete, že se přihlásíte k dobrovolnému důchodovému pojištění, abyste získali roky do důchodu, které by vám jinak chyběly? A můžete se vůbec přihlásit? A na kolik vás vyjde?
  • Jak moc ovlivňuje doba pojištění důchod?
    Získaná doba pojištění ovlivňuje důchodové nároky více než si většina žadatelů o starobní důchod myslí. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak moc je získaná doba pojištění důležitá.
  • Ceny benzinu a nafty letí dolů, mohou se opět zvýšit?
    Rusko vpadlo na Ukrajinu, což mělo za následek ekonomické sankce i úvahy o přerušení dodávek plynu a ropy do EU, což se ihned projevilo v cenách pohonných hmot. Stát proto začal kontrolovat marže na čerpacích stanicích, což mělo výsledek razantní snížení cen.
  • 10 mýtů o důchodech, které mohou negativně ovlivnit důchod
    Některé důchodové omyly mohou mít nepříznivý dopad na důchodové nároky. Jakým okolnostem je vhodné věnovat při řešení vlastní důchodové situace pozornost? Podívejme se na vybraných deset mýtů.
  • Přehled o zaplaceném důchodovém pojištění už ve schránce nenajdete. Musíte na internet
    Přehled předepsaného pojistného a zaplacených záloh na důchodové pojištění už vám poštou nepřijde. Nově se k němu dostanete jen online.
  • Porovnání výpočtu důchodu v roce 2022 a v předchozích letech
    V praktickém příkladu si porovnejme výpočet důchodu v letech 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 a 2017 u průměrné mzdy. Jak vysoký je hrubý náhradový poměr v jednotlivých letech?
  • Kdy se nezvýší penze při práci v důchodu?
    Starobní důchodci mohou pobírat státní důchod a pracovat, při splnění zákonných podmínek se jim díky tomu zvýší státní důchod. Ve kterých případech však výdělečná činnost nemá vliv na výši starobního, invalidního nebo vdovského důchodu?
  • Jak se zvyšuje důchodový věk ve světě?
    V Česku se postupně zvyšuje důchodový věk na 65 let. V řadě vyspělých zemí světa se důchodový věk zvyšuje ještě více. Kde mohou občané počítat s důchodovým věkem 67 let?
  • Valorizace důchodu pod drobnohledem
    Od ledna se automaticky zvyšují státní důchody. O kolik si jednotliví důchodci polepší? Jak je to v případě práce na procenta?
  • Kdo patří mezi desetinu nejbohatších důchodců?
    U starobních důchodů jsou menší finanční rozdíly než u mezd, přesto mají někteří penzisté nadprůměrný důchod a jiní podprůměrný. Kdo dosáhne na důchod, který pobírá pouze každý desátý penzista? Jak je tato hranice vysoká?
  • 10 omylů ohledně vdovského důchodu
    Ohledně podmínek pro výplatu vdovského důchodu panují v praxi nesrovnalosti. Podívejme se, na vybraných deset nepravd o vdovských a vdoveckých důchodech. Kdy tedy nevzniká nárok na vdovský důchod? Jak dlouho se pobírá? A jak je to při souběhů více důchodů?
  • Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?
    Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?
  • Co dělat, než odejdete do předčasného důchodu?
    Volba předčasného důchodu by neměla být unáhleným rozhodnutím, ale naopak promyšleným krokem. Podívejme se na vybrané otázky, na které by si měl každý žadatel o předčasný důchod odpovědět.
  • Zaměstnání v důchodu v příkladech
    Ohledně zaměstnání v penzi panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybrané příklady, za jakých legislativních a daňových podmínek je možné v důchodu pracovat.
  • Důchodové chyby v praktických příkladech
    Dodržováním několika pravidel maximalizují žadatelé o státní důchod měsíční penzi, stejně tak příjem pobíraný během důchodu. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.
  • Práce od roku 1991 za minimální mzdu a vliv na výši důchodu
    Minimální mzda je legislativou stanovena od roku 1991. Jak vysoký důchod by měl v roce 2022 občan pracující po celou dobu za minimální mzdu? Ve kterém roce byla kupní síla minimální mzdy nejvyšší? 
  • Důchodový věk v příkladech
    Dosažení určitého věku hraje v české důchodové legislativě důležitou roli. Za jakých podmínek je možné pokračovat v práci při dosažení důchodového věku? Kdy lze odejít do předčasného důchodu? Jak se liší výpočet invalidního důchodu dle věku?
  • 10 důležitých „důchodových“ čísel pro rok 2021
    Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021 či přivýdělku v penzi? Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel ovlivňujících výši státního důchodu a pracovní podmínky penzistů.
  • Výpočet důchodu v roce 2022 v 7 bodech
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Za jakých podmínek se bude příští rok odcházet do důchodu? Kdo nemá na starobní důchod nárok?
  • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
    Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
  • Odchodem do důchodu si lze finančně polepšit
    Pro lidi s nízkými příjmy je výpočet starobního důchodu v Česku výhodný a v praxi nejsou výjimkou případy, kdy životní úroveň odchodem do důchodu stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Maximální příjmy pro důchod
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?
  • O kolik zvyšuje rok pojištění důchod?
    Měsíční částka starobního důchodu nezávisí pouze na výši rozhodných příjmů, ale i na získané době pojištění. O kolik je možné mít nižší rozhodnou průměrnou mzdu při získání roku pojištění navíc?
  • Výpočet důchodu v roce 2022
    Výpočtová formule důchodu bude příští rok opět odlišná. Jak se bude státní důchod příští rok počítat? Jaký lze očekávat důchod dle získané doby pojištění a výši rozhodných příjmů?   
  • Jak je to s evidencí na úřadu práce, pokud pobíráte důchod, předdůchod anebo výsluhový příspěvěk?
    Pobíráte starobní důchod, invalidní důchod anebo čerpáte předdůchod a uvažujete, jestli se můžete registrovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání a brát podporu v nezaměstnanosti? A jak to bude, pokud pobíráte výsluhový příspěvek?
  • Kdy se vyplácí sociální dávky
    Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
  • Porostou důchody až o 800 Kč? Jak rozhodl Senát?
    V roce 2022 se zvýší starobní, sirotčí i vdovské důchody, to je jisté. Zákonem stanovená valorizace bude vyšší než se čekalo kvůli pozitivnímu ekonomickému vývoji a růstu cen. Vláda navíc chce přidat důchodcům dalších 300 Kč. Jak o novele rozhodl Senát?. O kolik tedy porostou důchody v roce 2022?
  • 5 věcí, které vám sníží důchod
    Na výši starobního důchodu má vliv spoustu věcí, které se nevyplatí podcenit. Co může váš starobní důchod snížit? A jak dosáhnout na vyšší starobní důchod?
  • Základní výměra důchodu pod lupou
    Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Na výši základní výměry důchodu přitom nemá žádný vliv konkrétní průběh pojištění. Kdy se základní výměra důchodu zvyšuje?
  • Vzroste důchod o 797 Kč? Je již valorizace důchodů schválená?
    Jaká bude valorizace v roce 2022? Mají důchody růst v průměru o 758 Kč? Co takovému růstu brání? A v jaké fázi legislativního procesu je schválení valorizace?
  • Lze pobírat najednou starobní a vdovský důchod? Příklady
    Souběh starobního a invalidního důchodu není možný, ale pobírat současně např. starobní důchod a vdovský důchod nebo invalidní důchod a vdovský důchod lze. Jak se v takových případech počítá celková částka důchodu? Naše příklady vám to ukážou.
  • Nepravdy o předčasném důchodu
    Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku uvažuje aktuálně více lidí o předčasném důchodu než v minulosti. Jaká omezení znamená volba odchodu do předčasného důchodu? Podívejme se na vybraná tvrzení o předčasném důchodu, která nejsou pravdivá.
  • Zajímavosti při výpočtu důchodu v příkladech
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. V praxi tak dochází k situacím, že někteří žadatelé mají nižší důchod, než by čekali a jiní naopak vyšší. Podívejme se na vybrané příklady, proč tomu tak je. 
  • Příjem penzistů v příkladech
    V řádném důchodovém věku si přivydělává řada starobních důchodců. Penzisté mohou pracovat, podnikat nebo mít pouze pasivní příjmy bez omezení. Podívejme se v několika příkladech, jaká daňová pravidla platí a jaký dopad má příjem v penzi na pobíraný důchod.
  • Co potřebujete, abyste za adresáta mohli přebírat poštu, složenky nebo důchod?
    Pečujete o blízkého, jehož zdravotní stav neumožňuje přijmout zásilku, převzít důchodu anebo si dojít na poštu? Slíbili jste dítěti, které vyráží pracovat do zahraničí, že mu pohlídáte poštu? Co udělat proto, abyste případné zásilky mohli převzít?
  • Předčasný důchod v otázkách a odpovědích
    Pro některé občany je předčasný důchod vhodným řešením jejich životní situace, pro jiné však nikoliv. Záleží na řadě individuálních okolností. Co je dobré o předčasném důchodu vědět? 
  • Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech
    I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu. 
  • 10 důvodů, proč odejít do důchodu
    Rozhodnutí, zdali odejít či neodejít do předčasného důchodu je individuální záležitostí. Záleží na konkrétní životní situaci a osobních preferencích. Podívejme se na deset vybraných důvodů, proč může být předčasný důchod dobrou volbou.
  • Jak a kolik se sráží při exekuci z důchodu?
    I poživatelé důchodů se mohou dostat do exekuce a pak se jim při splácení dluhů můžou nemalé částky srážet z důchodu. Ukážeme si, kolik jim v takovém případě zůstává a kolik připadá věřitelům.
  • Na co nemá pracující předčasný důchodce nárok?
    Výdělek předčasného důchodce je až do dosažení řádného důchodového věku omezen, protože nemůže mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. V praxi může sice předčasný důchodce při splnění zákonných podmínek pracovat a podnikat, ale musí počítat s výraznými omezeními.
  • Zdanění výdělečného invalidního důchodce
    Zejména u příjemců invalidního důchodu prvního a druhého stupně se očekává, že budou při invalidním důchodu v rámci svých zdravotních možností pracovat. Jaké daně odvádí ze mzdy invalidní důchodci? Jak je to s daněmi při podnikání?
  • O kolik porostou důchody v roce 2022?
    O kolik v roce 2022 vzrostou starobní, vdovské a invalidní důchody? Porostou ve volebním roce důchody rychleji? Už byla valorizace důchodů schválená?
  • Na tyto otázky si odpovězte, než si zažádáte o důchod
    Odchod do důchodu je vhodné velmi dobře naplánovat a promyslet. Špatné načasování nebo nepromyšlení důležitých skutečností zbytečně snižuje životní úroveň v penzi. Již v dostatečném předstihu před dosažením důchodového věku je vhodné si odpovědět na několik důležitých otázek.
  • Pracující důchodci jsou dojnou krávou pro stát. Ročně mu přinesou miliardy korun navíc
    Se zlepšující se fyzickou kondicí a prodlužující se délkou dožití pokračuje čím dál více lidí i po dosažení důchodového věku ve výdělečné činnosti. I v případě, že současně pracují a pobírají starobní důchod, odvádějí státu nezanedbatelné sumy na důchodovém pojištění. Jejich důchod se však s roky odpracovanými „navíc“ bohužel zvýší jen minimálně. Důchodce s průměrným důchodem, který je zaměstnaný a pobírá současně průměrnou mzdu, státu za rok odvede téměř 120 tisíc korun na pojistném. Na oplátku se mu roční důchod ale zvýší jen o asi 700 korun, o což je ale potřeba si každý rok požádat.
  • Kdo by neměl zapomenout na dobrovolné důchodové pojištění?
    Pro samotné přiznání starobního důchodu i pro výpočet starobního důchodu je důležitá doba pojištění. Někteří občané mají sice aktuálně dostatečně vysoké příjmy, ale nejsou pojištěni. Řešením pro ně je dobrovolné důchodové pojištění.
  • Kdy dítěti odeberou sirotčí důchod?
    Pobírá vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, jak dlouho mu ještě bude náležet? Do kolika let věku bude jeho poživatelem a za co mu jej "seberou"?
  • Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
    Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
  • Penzisté a platba sociálního pojištění
    Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?
  • Daňové přiznání penzistů v příkladech
    Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.
  • Opakování ročníku by snížilo důchod o desetitisíce
    Někteří rodiče jsou nespokojeni s úrovní distanční výuky a myslí si, že nejlepší by bylo opakování celého ročníku. Takové rozhodnutí by mimo jiné poznamenalo důchodové nároky současných studentů, jejich souhrnný státní důchod by byl o desetitisíce nižší.
  • 10 pravidel pro výpočet důchodu v roce 2021
    Pro přiznání starobního důchodu musí být splněny zákonné podmínky, automaticky se penze na účet nedostává. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021?
  • Jaký vliv má zkrácený úvazek na důchod?
    Někteří zaměstnanci z různých důvodů preferují práci na zkrácený úvazek. S čím však počítat při práci na zkrácený úvazek s ohledem na důchodové nároky?
  • Penzisté a práce na dohody
    Mnozí starobní důchodci i po dosažení důchodového věku pracují. Oblíbená je zejména práce na dohodu o provedení práce. Jaké výhody a nevýhody přináší práce na dohodu penzistům?
  • 9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
    Blíží se vám důchodový věk a postupně si připravujete žádost o starobní důchod. Víte, co všechno budete potřebovat a kde můžete o důchod zažádat?
  • Senát i prezident podpořil 5 000 Kč pro důchodce, je to dobře?
    Senát podpořil vládní návrh o jednorázovém příspěvku 5 000 Kč pro důchodce. Stihne se jednorázový příspěvek vyplalit do konce roku? Je to dobrý nápad či předvolební dar na dluh?
  • Jak probíhá výplata důchodu?
    Žadatelé o důchod si mohou zvolit, jakým způsobem jim bude důchod vyplácen. V penzi je možné provést i změnu výplaty důchodu. Jaké jsou možnosti zasílání důchodu? Kdy může důchod dostávat jiná osoba?
  • Kdo se může přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění?
    Aby vznikl nárok na starobní důchod, je nutné splnit potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění. Některým lidem se však z výdělků neodvádí. Co udělat, aby neztratili roky, které budou potřebovat do důchodu?
  • Kdy a kteří důchodci dostanou "rouškovné" 5 000 Kč? Pod vánoční stromeček?
    Kteří důchodci se mohou těšit na jednorázový příspěvek 5 000 Kč? Kdy ho důchodci dostanou? Jakou formou bude vyplácen jednorázový příspěvek?
  • Jak se zvýší důchody od ledna 2021?
    Od lednové splátky důchodu se zvýší všechny státem vyplácené penze, zvýšení se bude pohybovat v řádech stokorun, např. u penze ve výši 14 000 Kč přesně o 807 Kč. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdo a jak si platí zdravotní pojištění
    Zdravotní pojištění je povinné a díky němu máme bezplatný přístup ke zdravotní péči. Víte, kdy si musíte zdravotní pojištění platit sami a jak se takové zdravotní pojištění platí?
  • Zdanění příjmů v penzi v příkladech
    Mnozí penzisté mají i v penzi pravidelné příjmy. Zdanění příjmů ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti nebo nájmu je však různě vysoké. Podívejme se na praktické příklady.
  • 6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
    Pokud jste dosáhli věku 60 let a ztratili jste práci, nebo se vám prostě už jen nechce pracovat, tak máte dvě možnosti. Můžete odejít do předčasného důchodu, nebo můžete pobírat tzv. předdůchod. Jaké jsou zásadní rozdíly a v čem se tyto dva "důchody" vlastně liší?
  • Proč v podnikání pokračovat i v důchodovém věku?
    Některé OSVČ při dosažení řádného důchodového věku automaticky ukončují svoji samostatnou výdělečnou činnost. Přitom v důchodu lze stále podnikat. Pro někoho může být právě přiznání starobního důchodu impulsem pro zahájení podnikání. Jaké výhody přináší samostatná výdělečná činnost v penzi?
  • Jaká jsou práva pracujících důchodců?
    V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení, čehož mnozí penzisté využívají a přivydělávají si. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu a pro případné ukončení zaměstnání? 
  • Kdy penzisté nemají nárok na nemocenskou?
    Při splnění zákonných podmínek mohou nemocenskou pobírat i penzisté. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy však nemají pracující důchodci na nemocenskou nárok.
  • Penzisté a pracovní dohody
    Mnoho důchodců, kteří si chtějí přivydělat, volí práci na některou z pracovních dohod. Jaká pravidla platí pro práci na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti v důchodu?
  • Do předčasného důchodu neodcházejte zbrkle
    Někteří občané v předdůchodovém věku volí z různých důvodů unáhlený odchod do předčasného důchodu, přičemž nepromyšlený odchod do penze znamená významné finanční ztráty na měsíční částce starobního důchodu. Na co si dát pozor?
  • Jak odejít až o 5 let dříve do důchodu bez zbytečných ztrát?
    Stále více lidí má zájem ukončit svoji výdělečnou činnost dříve a odejít do takzvaného předčasného starobního důchodu. Předčasný důchod ale znamená výrazné krácení penze, na kterou má člověk nárok v řádném důchodu. Lidé by se proto měli více zajímat o možnosti takzvaného předdůchodu, jehož využití je zatím malé, ovšem zájem o něj postupně roste. Tento způsob čerpání úspor má velký potenciál, protože na rozdíl od předčasného důchodu u něj lze výrazně eliminovat dopady na výši starobní penze.
  • Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
    V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož stavba je rok od roku křehčí a i v nedaleké budoucnosti hrozí její zhroucení. Zmíněná Komise pro spravedlivé důchody zatím řešení nenašla, i když je podle řady odborníků za pár sekund dvanáct.
  • Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
    Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
  • Jak daní takzvaní předdůchodci své příjmy?
    Spoření v doplňkovém penzijním spoření umožňuje čerpat předdůchod, a vyhnout se tak finančně nevýhodnému předčasnému důchodu. Předdůchody rostou na oblibě kvůli postupnému prodlužování důchodového věku, ale zároveň i díky stále velmi nízké míře nezaměstnanosti. Lidé, kteří odešli do předdůchodu s primárním úmyslem již nepracovat, tak nachází na trhu práce zajímavé uplatnění zejména na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek mohou pracovat? Jak to mají s daněmi?
  • Zkrácený úvazek je „in“
    Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?
  • Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
    Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
  • Kde se žije důchodcům nejlépe?
    Z členských zemí Evropské unie klesá životní úroveň odchodem do penze nejméně v Lucembursku, v Itálii, ve Španělsku a ve Francii. Jak si stojíme v Česku? Ve kterých zemích jsou na tom penzisté hůře než v Česku?
  • Jak se bude počítat předčasný důchod v roce 2020?
    Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvale nižším měsíčním důchodem. Čím dřívější odchod do penze, tím vyšší krácení. Jak se předčasný důchod počítá? Jak bude v roce 2020 vysoký v závislosti na výši příjmu? 
  • Kdo bude mít v roce 2020 vyšší důchod než mzdu?
    Výpočet důchodu v Česku je výhodný zejména pro lidi s podprůměrnými příjmy. V praxi tak mají někteří žadatelé o důchod následný starobní důchod vyšší než dosahovanou mzdu před odchodem do penze. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2020.
  • Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
    Moderní technologie a nová technika nám zatraktivňuje sport. A sport nám pomáhá utužovat zdraví. Krom dětí to platí snad ve všech věkových kategoriích. Jen u seniorů je to s přístupem k technice svízelnější.
  • Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020
    Příští rok bude pro penzisty příznivý. Od lednové splátky důchodu je čeká vysoká valorizace, výpočtová formule důchodu v příštím roce bude příznivější a podmínky pro přiznání důchodu se po několika letech nezpřísňují.
  • Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění, výši osobního vyměřovacího základu a výpočtové formuli v roce odchodu do penze. Podívejme se na praktické výpočty starobního důchodu v roce 2020. 
  • Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
    Evidence na úřadu práce se v zákonném rozsahu započítává do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu jako náhradní doba pojištění. V praktickém příkladu si vypočítáme, o kolik je výhodnější odejít do řádného důchodu i za cenu evidence na úřadu práce, než volit předčasný důchod. 
  • Komu se příští rok zvýší dávky? A kdo ostrouhá?
    Které dávky vzrostou v roce 2020? Kolik zvýšení rodičovského příspěvku a důchodů bude stát? A kdo se může těšit na vyšší důchod či rodičák?
  • Jak si můžou důchodci v Česku zvýšit příjmy
    Řada seniorů si v důchodu snaží přivydělat, aby si udržela svůj životní standart i v penzi. Jaké však mají na trhu práce možnosti? A co nejčastěji k přivýdělku využívají?
  • Získejte zpět daň z příjmu při odchodu do důchodu během roku
    Při odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu během roku 2019 vznikne většině občanů nárok na daňovou vratku. Za jakých podmínek lze obdržet peníze zpět? Jak si mohou penzisté přivydělat?
  • Co vám o důchodu neřekli?
    Důchodová legislativa se v posledních letech změnila a dále se bude měnit. Občané v předdůchodovém věku budou odcházet do důchodu za jiných podmínek než jejich rodiče. Proč důchod není pro každého? S čím při odchodu do penze počítat?
  • 12 věcí, které byste měli vědět, než zažádáte o starobní důchod
    Kde, kdy, kdo a jak žádá o starobní důchod? Nastudujte si přehled 12 důležitých věcí a při samotné žádosti na úřadu už vás nic nepřekvapí.
  • Podnikání v důchodu v 7 bodech
    I ve starobním důchodu je možné podnikat. Pro některé občany je to ideální doba, neboť mají jistý pravidelný měsíční příjem od státu formou státního důchodu a mohou si dovolit vykonávat oblíbenou samostatnou výdělečnou činnosti i při nižším zisku. Jaké příznivé a nepříznivé legislativní úpravy platí pro podnikání v penzi?
  • Jak malý je úplně ten nejmenší starobní důchod
    Asi deset tisíc starobních důchodců pobírá důchod nižší než 3 500 Kč. Jaký je ten úplně nejnižší důchod, který můžete kde zákona dostat?
  • Jak mít vyšší státní důchod?
    Na důchod je vhodné myslet již v produktivním věku a nikoliv jenom poslední rok před odchodem do penze. Důchodová neopatrnost může znamenat zbytečně nižší státní důchod. Na co si dát pozor? S čím při plánování důchodu počítat?
  • Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ale i získaná doba pojištění. V praxi mohou mít občané s nižšími příjmy díky vysoké době pojištění vyšší státní důchod než občané s vyššími příjmy a nižší dobou pojištění.
  • 6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu
    Jedním ze dvou parametrů pro výpočet řádného starobního důchodu je osobní vyměřovací základ. Při výpočtu osobního vyměřovacího základu však platí určitá pravidla. Podívejme se na vybraných šest legislativních opatření, které žadatelům o starobní důchod radost nedělají.
  • Kdy začínají Češi řešit důchod? V důchodu?
    Nepříjemné věci se snažíme odkládat. Je to asi i přirozené, ale není to příliš rozumné. Týká se to například důchodu. Pro většinu z nás je doba jeho vyplácení, a hlavně spoléhání se na peníze státu, hodně vzdálená. Možná bychom si měli uvědomit, že ta vzdálenost k seniorskému věku se každou minutou zkracuje a přibližuje.
  • Jakým způsobem spořit na důchod?
    Co důchod je a čím by měl být? Pro mnohé je důchodový věk strašák. Sice se na něj těší, ale radost kalí strach z možného nedostatku prostředků. Tak to ale vůbec být nemusí.
  • Kdy začít myslet na důchod?
    V myslích mnohých lidí je penze spojena s nejvyšším věkem, emocemi a trápením. To ale nemusí být pravda. Pětašedesátníci, kteří odcházejí do starobního důchodu jsou dnes ještě lidé, kteří jsou velmi aktivní a zdraví. Sportují, pracují, jsou společenští a někteří dokonce zakládají nové rodiny.
  • Co je dobré vědět o práci na dohodu v důchodu?
    Řada penzistů si chce přivydělat, více pracovních příležitostí na oblíbenou dohodu o provedení práce je v letních měsících. Jaká omezení a limity platí při práci na dohodu o provedení práce v důchodu?
  • 6 mýtů, že máte odpracováno na důchod
    Výpočet starobního důchodu ovlivňují zásadním způsobem odpracované roky a dosažené výdělky. Jak moc ovlivňují odpracované roky výši důchodu? Které příjmy nemají na výpočet důchodu vliv? Podívejme se na vybrané důchodové omyly panující u odpracovaných let.
  • Důchody v ČR: Kdo dostane průměrný důchod?
    Ke konci roku 2018 činil průměrný starobní důchod 12 418 Kč. Od lednové splátky důchodu se však všechny důchody valorizovaly a průměrný důchod tak aktuálně dosahuje přibližně 13 300 Kč. Kdo dosáhne na průměrný důchod? Proč může být starobní důchod i jenom 5 000 Kč?
  • Jak na reformu důchodového systému?
    Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?
  • 4 příklady práce v důchodu na DPP
    Někteří penzisté si chtějí v důchodu přivydělat, zpravidla volí práci na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek může na dohodu o provedení práce pracovat řádný starobní důchodce, předčasný důchodce a předdůchodce? Jaké je zdanění důchodců z dohody o provedení práce? 
  • Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o daňovém přiznání
    Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme užitečný seznam všech informací, které jsme o letošních daních napsali. Od toho, kdy to odevzdat, až po to, kdy to zaplatit.
  • 9 omylů o daních v důchodu
    Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.
  • 6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu na manželku
    Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva na manželku přinést? Kdo má na slevu nárok? Podívejme se na praktické příklady.
  • Tarify pro důchodce: paušály vs. předplacené karty
    Poohlížíte se po mobilním tarifu, který by dokázal pokrýt potřeby důchodců? Hledáte levné volání pro dědu s babičkou? Operátoři pro seniory nabízejí zvýhodněné ceny. Vyplatí se ale?
  • 6 věcí, které by měli vědět pracující důchodci, než podají přehled na zdravotní pojišťovnu
    Přestože za všechny penzisty platí zdravotní pojištění stát, tak i výdělečně činní penzisté platí z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojištění. Kdy je nutné vyplnit přehled o příjmech a výdajích za rok 2018? Na co si dát pozor?
  • Kdy odejít do penze?
    Důchod. Pro někoho toužebná vidina, pro jiného strach z fůry volna, nicnedělání a taky méně peněz. Ale kdy je ten správný čas pověsit práci na hřebík?
  • 4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
    I penzisté mohou za rok 2018 obdržet po provedeném ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání daňovou vratku. Za jakých podmínek? Podívejme na na několik praktických příkladů.
  • Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?
    Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?
  • O kolik se od ledna zvýší důchody?
    Zvýšení důchodů od ledna bude vyšší než v předcházejících letech. Návrh nařízení vlády počítá s výrazným zvýšením základní výměry důchodu i procentní výměry důchodu. Kteří důchodci mají na zvýšení důchodu nárok? Podívejme se na praktické výpočty, o kolik si jednotliví důchodci polepší.
  • Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
    Od lednové splátky důchodu se všechny penze v Česku budou automaticky valorizovat, zvýšení důchodů je výrazně vyšší než v předchozích letech. Jak vysoké jsou důchody v porovnání s dosahovaným příjmem v evropských zemích?
  • Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
    Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán, v roce 2019 musí žadatelé o starobní důchod získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. A to i při žádosti o předčasný důchod. Řešením může být účast na dobrovolném důchodovém pojištění, situaci je však nutné řešit včas. Kolik se bude platit v roce 2019?
  • Jak na přechod z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření
    Máte uzavřené penzijní připojištění, ale rádi byste si začali spořit na důchod v doplňkovém penzijním spoření? Oba produkty mít nemůžete. Přechod z jednoho na druhý ale už možný je. Jakým způsobem?
  • Jak se vám bude počítat důchod, když nepracujete na hlavní pracovní poměr
    Práce na zkrácený úvazek je stále oblíbenější. Jak je to však s výpočtem důchodu při práci na zkrácený úvazek? A kdy ovlivňuje výši důchodu práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti?
  • Jak se od příštího roku bude platit sociální pojištění?
    Co víte a nevíte o sociálním pojištění. Víte, kolik se vám strhává na sociální pojištění z platu? A kolik byste si museli platit na sociálních povinných zálohách jako OSVČ? Od roku 2019 se navíc pravidla pro platby sociálního pojištění mění.
  • V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat
    Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.
  • Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (2)
    Včera jste si mohli přečíst první díl rozhovoru o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Současná medicína je zatím nedokáže léčit, přitom to ale nejsou jen nemoci pro staré. 
  • Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (1)
    Alzheimerova a Parkinsonova nemoc – neurodegenerativní choroby, zámky, ke kterým současná medicína ještě hledá klíč. A netýkají se jen seniorů…
  • Předčasný důchod v roce 2019
    Vzhledem k prodlužujícímu se důchodovému věku je pro mnoho lidí možnost odejít do předčasného důchodu zajímavá. S čím počítat při odchodu do předčasného důchodu v roce 2019?
  • Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
    Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité a brání zbytečně nižšímu státnímu důchodu. Někteří občané dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2018. Mají odejít do důchodu ještě v roce 2018 nebo až v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty. 
  • Test: víte, jaká doba se vám bude počítat do důchodu?
    Pro odchod do důchodu byste měli mít odpracovaných 35 let, během kterých jste si řádně platili sociální pojištění. Víte, co všechno se bude počítat jako řádná nebo náhradní doba pojištění?
  • Co dělat, když pár let před důchodem přijdete o práci?
    Stát se to může každému. Máte pár let do důchodu a místo životních jistot a doklepání si těch pár let do důchodového věku najednou přijdete o práci. Co teď? Jak vlastně takovou životní situaci řešit?
  • Co se mění při výpočtu důchodu v roce 2019?
    Výpočet důchodu je každoročně rozdílný. Mění se nejenom samotná výpočtová formule, ale i důležité parametry pro přiznání starobního důchodu. Podívejme se na vybrané změny pro rok 2019.
  • Důchody 2019: kdo dostane na důchodu víc, než si vydělává čistého?
    Lidé s nízkými příjmy mají v Česku vysoký náhradový poměr při odchodu do důchodu. V roce 2019 budou mít důchod ještě vyšší než v roce 2018. Kdo bude mít důchod vyšší než mzdu dosahovanou před odchodem do penze?
  • Výpočet důchodu v roce 2019
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši rozhodných příjmů a získané době pojištění. Jak vysoký budou mít starobní důchod lidé odcházející do starobního důchodu příští rok?
  • Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
    Mnozí penzisté si v důchodu přivydělávají. Jak je to v takových případech s placením zdravotního pojištění? A může být penzista dlužníkem na zdravotním pojištění?
  • Kdy budete mít důchod jako desetina nejbohatších penzistů?
    Měsíční částka důchodu je nepřímo stanovena na dolní i horní hranici. I při velmi nadstandardních příjmech nemůže důchod přiznaný v roce 2018 činit více než 37 000 Kč. Lidé s nízkými příjmy si odchodem do penze příliš nepohorší. Kdo má nízký důchod a kdo vysoký? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
    Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
  • 7 chyb při odchodu do předčasného důchodu
    Někteří občané odchází do předčasného důchodu spontánně, což může znamenat zbytečně nižší státní penzi. Odchod do předčasného důchodu je vhodné promyslet. Jakých chyb se vyvarovat?
  • Kdy bude muset předčasný důchodce zaplatit daň z příjmu?
    V předčasném důchodu nelze mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Přestože předčasní důchodci nemohou tedy platit sociální pojištění, tak v některých případech platí vysokou daň z příjmu. Ve kterých případech? Kdy vzniká povinnost platit i zdravotní pojištění?
  • Jak se počítá důchod: 4 příklady, kdy vás výsledek překvapí
    Pro někoho může být vyčíslený státní starobní důchod příjemným překvapením, jiní žadatelé o starobní důchod jsou naopak zklamáni. Komu výpočtová formule důchodu nahrává a kdo nemá počítat s vysokým státním důchodem? Podívejme se na praktické příklady.
  • Sleva na dopravě 75 % už od září
    Sleva na dopravu pro studenty a důchodce začíná platit už za týden. Víte, jakou potřebujete na to průkazku? Přečtěte si i další podmínky, kdo a kdy má nárok na vládní slevu na dopravu.
  • Víte, že vdovský důchod se často pobírá jenom rok?
    V praxi se často vdovský důchod pobírá jenom rok a v některých případech není vůbec přiznán. Podívejme se na šest praktických příkladů, kdy vdovský důchod není přiznán nebo se pobírá jenom jeden rok.
  • Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
    Daň z příjmu fyzických osob se vypočítá nikoliv z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítává? Jaká je skutečná sazba daně z příjmu? To si ukážeme v praktických příkladech.
  • Kdy budete mít nárok na vdovský důchod po manželovi?
    Pokud jste si doteď mysleli, že vdovský důchod náleží všem vdovám, pak vám s lítostí oznamujeme, že jste na omylu. Nenáleží všem ženám, které přišly o manžela, ale jen některým. Proč?
  • Nejčastější otázky na téma vyplácení a výše penze (2)
    O důchodech a spoření na dobu stáří se mluví pořád. Málokdo se ale zatím v problematice vyzná a mezi lidmi se občas vyprávějí o důchodech nepravdy.
  • 6 příkladů: co se bude a co se nebude počítat do důchodu
    Ovlivňuje výši důchodu superhrubá mzda, hrubá mzda nebo čistá mzda? Kolik příjmových let se při výpočtu důchodu počítá? A proč některé příjmy nemají na výši důchodu vliv? Podívejme se na praktické příklady.
  • Nejčastější otázky na téma vyplácení a výše penze (1)
    O důchodech se sice hovoří stále víc, většina populace má o nároku na ně zkreselené představy, někteří žijí ve vyložených omylech.
  • Kdy nedostanete ani průměrný důchod?
    Většina žadatelů o důchod by chtěla mít co nejvyšší státní starobní penzi, podívejme se však v praktických příkladech na důvody, kdy starobní důchod nedosahuje ani průměrného důchodu.
  • Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
    Mnozí penzisté v důchodovém věku ještě pracují, podnikají nebo mají jiné příjmy. Podívejme se na vybrané příjmy, kdy je zdanění nulové nebo velmi nízké. Kdy však nezapomenout na daňové povinnosti?
  • Jaktože má kolega nižší plat než já, ale na důchodu dostal víc?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na aktuálních příjmech, hodnotí se téměř celý produktivní život a výše důchodu závisí i na získané době pojištění. Proto může mít zaměstnanec s nižší mzdou vyšší důchod než kolega s mzdou vyšší o tisícikoruny. Podívejme se na praktické příklady.  
  • Jak to mají důchodci se zdravotním pojištěním?
    Placení zdravotního pojištění v Česku je povinné, neboť každý občan s trvalým pobytem v ČR musí platit zdravotní pojištění. Jak to však mají se zdravotním pojištěním důchodci? A jak ovlivňuje platbu zdravotního pojištění výdělek v důchodu?
  • Přechod z invalidního důchodu do starobního: co byste měli vědět?
    Pobíráte invalidní důchod a bojíte se, že kvůli němu budete mít nízký ten starobní? Jak to vlastně funguje? Získáte na něj vůbec nárok? Podívejte se s námi na malý přehled, ať víte, na čem jste.
  • Co vědět o brigádě na dohodu?
    V letních měsících nabízejí mnozí zaměstnavatelé různé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělávají si nejenom studenti, penzisté, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na plný úvazek. S čím počítat při práci na dohodu o provedení práce?
  • Co možná nevíte o zdravotním pojištění?
    Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?
  • 5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát
    Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
  • 6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu
    Do předčasného důchodu odchází více lidí než v minulosti. Důvody pro volbu předčasného důchodu jsou různé. Odchod do předčasného důchodu však není vždy správným řešením. Proč?
  • Náleží výsluhová renta i osobám ve starobním důchodu?
    Výsluhový důchod by chtěl pravděpodobně každý. Nárok na něj mají ale pouze ti ,,vyvolení“. Lze jej ale pobírat společně s důchodem? Podívejte se, jak se počítá.
  • Zkrácený úvazek v 6 příkladech
    Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance? 
  • I důchodci mohou pobírat nemocenskou
    Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.
  • Důchod a jak řešit problémy s mezerou v pojištění?
    Legislativa upravující placení sociálního a zdravotního pojištění je odlišná. Neliší se tedy jenom sazba pojistného. Rozdíl je např. v hodnocení mezer v pojištění. Kdy je potřeba mezery v pojištění řešit a kdy nikoliv?
  • Práce v důchodu a jakým chybám se vyhnout?
    V současně příznivé ekonomické situaci stoupá nabídka práce pro zaměstnance v důchodovém věku. Dosažení důchodového věku není žádným limitem pro práci, např. i pro dva zaměstnavatele současně. Na co nezapomenout a s čím počítat?
  • Co byste měli vědět o výdělku v předčasném důchodu v 9 bodech?
    Ohledně vlastního příjmu platí pro předčasné důchodce jistá omezení. Jaká? Kdy platí i předčasný důchodce daň z příjmu nebo zdravotní pojištění? Jak dlouho příjmové omezení trvá?
  • Jak moc se může lišit zdanění z dohody o provedení práce?
    Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Záleží totiž na více faktorech, nejenom na výši měsíční odměny. Podívejme se na vybraných 6 praktických příkladů.
  • 10 rozdílů při vyplňování přehledů za rok 2017
    Všechny OSVČ musí za rok 2017 odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění za uplynulý rok. Vyplnění přehledů pro tyto 2 instituce není v žádném případě totožné, podívejme se na deset rozdílů.
  • Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
    Nárok na vdovský důchod není vždy, musí být splněny zákonné podmínky. Jaké? A kdy je možné pobírat vdovský důchod déle než jeden rok? A jaké lze mít příjmy?
  • Vliv různých výdělků na výši důchodu
    Někteří zaměstnanci pracují na standardní pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo dobu určitou, jiní pracují na zkrácený úvazek a někteří pouze na některou z pracovních dohod. Jak jednotlivé příjmy ovlivňují výši státního důchodu?
  • Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
    Zabezpečením na důchod, důchodovým nárokům a odchodem do důchodu je vhodné se pečlivě věnovat. V opačném případě může být život v penzi velmi složitý. Na co si dát pozor? Čemu se vyvarovat?
  • Co je dobré vědět o práci v důchodu?
    Starobní penzisté mohou současně pobírat starobní důchod a mzdu ze zaměstnání. Díky příznivé situaci na trhu práce si mohou kvalitní pracovníci v důchodovém věku práci vybírat. Jaká platí pravidla pro práci v důchodu?
  • 10 daňových čísel pro důchodce
    Dosažení důchodového věku automaticky daňově neosvobozuje. Penzisté mající zdanitelné příjmy musí za rok 2017 podat daňové přiznání a případně i přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných 10 daňových čísel.
  • Kdy musí důchodce podat daňové přiznání?
    V Česku je bezmála 2,4 milionu starobních důchodců. Řada z nich si při penzi přivydělává, ať již formou zaměstnaneckého poměru, nebo jako osoby samostatně výdělečně činné. I na ně se tak může vztahovat daňová povinnost. Kdy a jak podává penzista daňové přiznání?
  • Daňová poradna: nejčastější dotazy
    S tím, jak se blíží termín daňového přiznání (už za měsíc a kousek), tak se nám množí dotazy v daňové poradně. Pojďme se podívat na dotazy, které se nejvíce opakují.
  • Jak ušetřit na lécích?
    9 rad, díky kterým ušetříte za léky. Na co vše máte nárok? Kde nakupovat léky? Kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí peníze? Kde najít přehled cen léků?
  • Daňové povinnosti předčasných důchodců za rok 2017
    Přestože je výdělečná činnost předčasných důchodců omezena, tak mají někteří předčasní důchodci daňové povinnosti. V některých případech se dokonce dobrovolné podání daňového přiznání za rok 2017 vyplatí. Podívejme se na praktické příklady.
  • Důchod nad 30 000 Kč: kdo na to má?
    Pobírat měsíční důchod 30 000 Kč je možné, ale jedná se o výjimečné případy. Proč? Hlavním důvodem je konstrukce výpočtové formule důchodu. Samotné nadstandardní příjmy nezaručí takto vysoký státní důchod. Podívejme se na praktické příklady.
  • 3 praktické příklady: důchodce a daňová vratka za rok 2017
    I starobní důchodci mohou při podání daňového přiznání nebo po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2017 obdržet daňovou vratku. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Kolik si odkládat na penzi?
    Podle posledních výzkumů se většina z nás chová odpovědně, myslí na důchod a spoří si na něj. Jenže stejně tak mnoho Čechů vlastně neví, kolik si odkládat, aby jim to v penzi stačilo.
  • Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
    V řádném starobním důchodu lze mít libovolně vysoké příjmy a je možné pracovat i na smlouvu na dobu neurčitou. V předčasném důchodu však nikoliv. Jaké jsou příjmové možnosti v roce 2018?
  • Jak vysoký budete mít důchod, když vyděláváte hodně?
    V Česku je při výpočtu starobního důchodu významným způsobem zastoupen prvek solidarity, občané s nadprůměrnými příjmy mají tedy relativně nízký starobní důchod oproti lidem s nízkými příjmy. Ve kterých zemích OECD je náhradový poměr při odchodu do penze u nadprůměrných příjmů nejvyšší?
  • 7 případů, kdy vás starobní důchod zklame
    Podívejme se na sedm vybraných případů, kdy žadatelé o starobní důchod jsou v praxi nespokojeni, ať už z důvodu nepřiznání důchodu nebo nízké státní penze.
  • Jak vysoký je minimální důchod?
    Nárok na starobní důchod nevzniká automaticky dosažením důchodového věku a i když je starobní důchod přiznán, tak může činit pouze jen 6 000 Kč. Jak je to možné? Jak vysoký důchod je možné očekávat u nízkých příjmů v roce 2018?
  • Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
    Pro přiznání státního starobního důchodu nestačí pouze dosáhnout řádného důchodového věku, ale je nutné získat i potřebnou dobu pojištění. Jestliže není potřebná doba pojištění získána, tak nelze státní důchod přiznat. V roce 2018 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu alespoň 34 let.
  • Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
    Výpočet starobního důchodu je individuální záležitostí, protože záleží na celém průběhu pojištění žadatele o důchod. Při naprosto stejných vstupních údajích je však výhodnější do řádné penze při nízkých příjmech odejít v prosinci 2017 a ne v příštím roce. Výpočet si provedeme na praktickém příkladu.
  • Jak se bude počítat důchod v roce 2018?
    Výpočtová formule důchodu bude v roce 2018 odlišná oproti letošnímu roku, neboť se zvyšuje základní výměra důchodu o 150 Kč a posouvají se i jednotlivé redukční hranice. Podívejme se na konkrétní výpočty.
  • Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
    Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
  • Co je dobré vědět o exekucích? 4. díl: exekuce na důchod a sociální dávky
    Že exekuce postihuje jen mladé a nerozvážné lidi, kteří si vzali víc půjček, než dokážou splatit? Omyl. Exekuce na důchod není u nás ani jinde ničím neobvyklým. Je nějaké východisko?
  • Jak vysoký důchod budete mít s minimální mzdou?
    Legislativou je nepřímo stanovena minimální částka starobního důchodu. Její hranice je však velmi nízká, proto mohou mít někteří penzisté starobní důchod pouze 6 tisíc korun. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Přiznání starobního důchodu není samozřejmostí
    Na státní důchod není automatický nárok, musí být splněny zákonné podmínky. A to u všech důchodů, tedy starobního, invalidního nebo pozůstalostního důchodu. Podívejme se na vybrané případy, kdy není přiznán starobní důchod.
  • Vysoký důchod s nízkým příjmem: kdo na něj dosáhne?
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají obavy, jak budou finančně vycházet ve stáří, když měli po celý život podprůměrnou mzdu. Očekávají velmi nízký důchod. Přesto mohou mít i nadprůměrný důchod, na který nedosáhnou ani lidé s mnohem vyššími příjmy. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdy budete mít průměrný důchod?
    Za první čtvrtletí letošního roku činí průměrný starobní důchod 11 784 Kč. Kteří žadatelé o důchod dosáhnou alespoň na průměrný starobní důchod? Je možné mít i předčasný důchod v takové výši?
  • Navrhovaný rozpočet pro 2018: stát přerozdělí nejvíce za posledních 8 let
    Dnes vláda jedná o rozpočtu na příští rok. Co si o navrhovaném rozpočtu myslí Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty? Daňová kvóta bude nejvyšší za posledních 8 let
  • Kdy je dobré odejít do předčasného důchodu?
    Někteří zaměstnanci mají v předdůchodovém věku problémy v práci, ať už s kolegy, se šéfem nebo z důvodu výkonu nové pracovní činnosti, která pro ně není vhodná. Je v takovém případě řešením odchod do předčasného důchodu?
  • 5 nejčastějších chyb, které děláte jako investor
    Chyby při investování peněz udělá někdy každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité chyby, kterých se většinou dopouští začátečníci v investování a kterým je jednoduché se vyhnout. Tak co, umíte investovat své peníze bez chyb?
  • Má pracující důchodce nárok na nemocenskou?
    Mnozí penzisté po dosažení řádného důchodového věku stále pracují. V řádném důchodovém věku je možné pracovat bez omezení a mít libovolně vysoký příjem ze zaměstnání k důchodu. Jak je to však s nemocenskou v případě nemoci?
  • Předčasný důchod v roce 2017: Kdy nevzniká nárok?
    Mnoho lidí odchází do důchodu dříve a podávají si žádost o předčasný důchod. Kdy nemůže být v roce 2017 předčasný důchod přiznán? Kdy musí předčasný důchodce penzi vrátit?
  • Kdy může být důchod nižší než 5 tisíc?
    Starobní důchod není přiznáván při dosažení řádného důchodového věku automaticky, žadatel o starobní důchod musí získat potřebnou dobu pojištění. Proč může být starobní důchod nižší než 5 tisíc Kč? A do jaké částky má měsíční důchod desetina nejchudších penzistů?
  • Jak se liší důchod otce a jeho syna?
    Jak moc se bude lišit výpočet důchodu otce a syna, budeme-li počítat, že studovali stejnou dobu, po celý život řádně pracovali, měli stejné příjmy v současné hodnotě a do důchodu odejdou ve stejném věku? O tisícikoruny, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
  • EU: Jak vysoká je penze v porovnání s předchozími příjmy?
    Naprosté většině Evropanů klesá odchodem do důchodu životní úroveň. Rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou však výrazné. Nejméně si v průměru finanční pohorší Lucemburčané, nejvíce naopak Irové.
  • 7 období, která se vám nepočítají do důchodu
    Výši státního důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Podívejme se na vybraných sedm období, která se do doby pojištění nepočítají a neovlivňují tedy konečnou měsíční částku důchodu.
  • Kdy odejít do důchodu: V prosinci nebo v lednu?
    Od ledna 2017 se budou státní důchody počítat jinak než do konce roku 2016. V praktických příkladech si vypočítáme, kdy je výhodnější odchod do penze v prosinci 2016 a kdy v lednu 2017.
  • Jaký bude výpočet důchodu v roce 2017?
    Pro přiznání starobního důchodu bude příští rok potřeba získat vyšší dobu pojištění a budou se hodnotit příjmy za delší časové období než v letošním roce. Podívejme se na konkrétní výpočet starobního důchodu v roce 2017.
  • Kdy odejít do důchodu? S nízkým příjmem ještě v roce 2016
    Výpočtová formule důchodu se každoročně mění. Z důvodu vyšší valorizace je pro lidi s nízkými příjmy výhodnější odejít do důchodu koncem roku 2016 než začátkem roku 2017, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
  • Jak se vám od ledna zvýší důchody?
    Od lednové splátky důchodu v příštím roce se budou všechny státem vyplácené důchody valorizovat. Vládou přitom byla schválena varianta s vyšší valorizací. V absolutní částce si nepolepší všichni důchodci stejně, podívejme se na praktický výpočet valorizace.
  • Počty pracujících důchodců stoupají. Za posledních 20 let vzrostly zhruba o polovinu
    V Česku žije téměř 2,4 milionu lidí, kteří pobírají starobní důchod. Ten ale vždy nepokryje všechny životní náklady a zadlužených seniorů přibývá. Letos v červnu mělo 84 699 lidí exekuci z důchodu. Navíc podle letošního průzkumu Českého statistického úřadu je 15 procent tuzemských penzistů žijících samo ohroženo chudobou. Řada důchodců řeší svou finanční situaci návratem do práce. A těch, kteří se rozhodnou přilepšit si k důchodu, je rok od roku víc. Na konci roku 2015 si k penzi přivydělávalo 356 tisíc seniorů. V roce 1996 to bylo necelých 170 tisíc lidí.
  • Důchod se kvůli nadstandardním příjmům zdaňovat nebude
    Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
  • Máte opravdu nárok na důchod? Nedostanete ho automaticky!
    Na starobní důchod nevzniká automaticky nárok, je nutné splnit zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané praktické případy, kdy není možné starobní důchod dpstávat.
  • Ve třetím pilíři systému penzí letos ubylo 56.000 lidí
    Na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,587 milionu lidí. Bylo to o 56.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
  • Vytáhněte si peníze z 2. pilíře! Zbývá měsíc
    Ministerstvo financí vyzvalo klienty rušeného druhého pilíře důchodového systému, aby do konce září informovali svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi naložit. Třetina z 85 000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do druhého pilíře, tak ještě neučinila.
  • Řádný důchod při nízké mzdě nebo předčasný důchod?
    Někteří občané ztratí v předdůchodovém věku práci a mají novou pracovní nabídku, ale za výrazně nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí. Je lepší pracovat až do řádného důchodového věku i za cenu nižší mzdy nebo je výhodnější odejít do předčasného důchodu?
  • Dostali jste evidenční list důchodového pojištění za rok 2015?
    K povinnostem zaměstnavatele patří vést záznamy pro účely důchodového pojištění. Každoročně je také povinen vyhotovit evidenční list důchodového pojištění (ELDP) za každého zaměstnance účastného důchodového pojištění a do konce května ho zaslat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Údaje uvedené v evidenčním listu zpracuje ČSSZ do tzv. konta důchodového pojištění. Za rok 2015 zaevidovala ČSSZ přes 5,8 milionu ELDP. Lze odhadnout, že obdobný či dokonce vyšší počet evidenčních listů zpracuje ČSSZ i letos.
  • Kdo finančně nejméně pocítí odchod do penze?
    Odchodem do důchodu klesá životní úroveň. Protože je však v Česku při výpočtu starobního důchodu zastoupen prvek solidarity, tak lidé pracující po celý produktivní život za podprůměrnou mzdu si pohorší relativně málo. Kdo měl v minulosti výhodnější výpočet důchodu než nyní?
  • EU: Kde žije nejvíce "chudých" penzistů?
    Odchodem do důchodu klesá životní úroveň ve všech členských zemích Evropské unie. Vlivem výrazného zastoupení solidarity při výpočtu starobních důchodů v Česku a poměrně příznivých podmínek pro přiznání pozůstalostních důchodů, žije v Česku při mezinárodním srovnání málo penzistů v "chudobě".
  • Kdo nemá v roce 2016 nárok na starobní důchod?
    Odchodu do starobního důchodu, ať už řádného nebo předčasného, je potřeba věnovat dostatek pozornosti. Starobní důchod není přiznán automaticky. Co je nutné splnit, aby bylo možné dostávat každý měsíc na účet státní starobní důchod?
  • Loni se každý třetí starobní důchodce rozhodl pro předčasný starobní důchod
    Zhruba 29,5 tisíce nově přiznaných předčasných starobních důchodů evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v roce 2015. Více než polovina jich byla přiznána mužům. Podíl předčasných starobních důchodů na celkovém počtu 107,5 tisíce nově přiznaných starobních důchodů činil cca 30 %. Trend trvá od roku 2013.
  • Dávky nás provází celým životem
    V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
  • Komu je v roce 2016 přiznán průměrný důchod?
    Průměrný měsíční starobní důchod v prvním čtvrtletí letošního roku činil 11 400 Kč. Jaké příjmy musí mít žadatelé o starobní důchod v letošním roce, aby dosáhli alespoň na průměrný důchod?
  • Pobírání státní dávky a příjem ze zaměstnání
    Výše příjmu ze zaměstnání nebo forma pracovního úvazku během pobírání starobního důchodu nebo rodičovského příspěvku není omezena. Při pobírání některých dávek si však lze přivydělat pouze omezeně, jinak se ztrácí na dávku nárok. Podívejme se na v praxi nejčastější omezený souběh státní dávky a příjmu ze závislé činnosti.
  • 11 400 korun, taková byla průměrná výše starobního důchodu v prvním čtvrtletí 2016
    Zhruba o stovku vyšší průměrné starobní důchody pobírali čeští důchodci v prvním čtvrtletí roku 2016 ve srovnání se stejným obdobím roku loňského. Muži měli tradičně vyšší průměrnou důchodovou dávku – k 31. 3. 2016 činila 12 602 Kč (loni to bylo 12 497 Kč), ženy – důchodkyně měly měsíční příjem k 31. 3. 2016 v průměru 10 351 Kč (loni činil 10 246 Kč). Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  • Při odchodu do důchodu v roce 2016 si lze finančně polepšit
    Při výpočtu důchodu v Česku platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší pokles životní úrovně při odchodu do důchodu. Občané s nízkými příjmy však na tom mohou být v penzi finančně lépe než před odchodem do důchodu. Podívejme se na praktické výpočty roku 2016.
  • Průběžné nakupování akcií. Moderní spoření na důchod
    Po dvaceti letech pravidelného investování do amerických akcií ve výši 1000 korun měsíčně by dnes investor měl 333 tisíc korun. Z českých akcií by měl 254 tisíc. Pokud by dával stranou stejnou částku v penězích, měl by pouze 196 tisíc.
  • Státní důchod při vyšších příjmech v zemích OECD
    Při odchodu do důchodu více klesá životní úroveň občanům s vyššími příjmy, neboť mají nižší náhradový poměr než občané s nižšími příjmy z důvodu zastoupení prvku solidarity při výpočtu státního důchodu. Jak vysoký mají důchod občané s nadprůměrnou mzdou v porovnání s předchozím příjmem v zemích OECD?
  • OECD: Porovnání důchodu u průměrné a nadprůměrné mzdy
    Ve většině členských zemích OECD je zastoupen při výpočtu státního důchodu prvek solidarity. Občané s nadprůměrnou mzdou tak mají v procentech nižší důchod v porovnání s dosahovanou mzdou před odchodem do důchodu oproti občanům s průměrnou mzdou. Rozdíly v Česku patří mezi nejvyšší ze zemí OECD.
  • Od ledna budou odvádět na sociálním pojištění všichni stejně
    Zaměstnanci, kteří dobrovolně vstoupili do II. důchodového pilíře, odváděli o 3 % méně na povinném sociálním pojištění. Z důvodu zrušení II. pilíře však již za leden budou odvádět stejné pojistné jako zaměstnanci, kteří do II. pilíře nevstoupili. Jak bude probíhat výplata naspořených peněz v II. pilíři?
  • OECD: Jak vysoký je důchod při nízkých příjmech?
    Životní úroveň občanů v zemích OECD je v porovnání s ostatními zeměmi světa vysoká. Přesto však odchod do penze zpravidla znamená změnu životního stylu. Jaký státní důchod mají lidé s podprůměrnými příjmy ve světě?
  • Ve kterých zemích pobírají občané penzi nejdéle?
    Občané ve vyspělých zemích světa se v průměru dožívají vyššího věku než jejich rodiče. Prodlužující se střední délka života občanů starších 65 let je jedním z důvodů, proč důchodová legislativa prochází významnými změnami. Ve vyspělých zemích světa pobírají ženy penzi v průměru déle než muži.
  • Co je dobré vědět o práci v důchodu?
    Dosažení řádného důchodového věku neznamená, že není možné pracovat. I v penzi je možné být zaměstnancem nebo živnostníkem, přičemž je možné současně pobírat důchod a mzdu ze zaměstnání nebo mít příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.
  • Omyly u předčasného důchodu
    V posledních letech zájem o předčasný důchod stoupá, v některých případech může být předčasný důchod vhodným řešením životní situace. Někteří žadatelé o předčasný důchod však nemají o předčasném důchodu dostatečné informace. S čím je potřeba při odchodu do předčasného důchodu počítat?
  • Jak klesá v Evropě životní úroveň odchodem do penze?
    Odchod do důchodu ve všech členských zemích Evropské unie znamená propad životní úrovně, neboť státní starobní důchod je nižší než dosahovaná mzda před odchodem do důchodu. Nejvyšší životní úroveň mají v penzi Lucemburčané. Jak si stojí čeští penzisté při mezinárodním srovnání?
  • Nízké příjmy a důchod v roce 2016
    Zaměstnanci s nízkou mzdou mají často z finančních důvodů obavy z odchodu do důchodu, neboť se obávají poklesu životní úrovně. Mají problémy finančně vyjít se svojí čistou mzdou, jak potom hospodařit s důchodem?
  • Splnit důchodové podmínky v roce 2016 bude těžší
    Legislativou není stanoven všeobecný nárok na státní důchod, dosažení řádného důchodového věku nestačí. Žadatelé o důchod musí získat i potřebnou dobu pojištění, která se pro příští rok zvyšuje.
  • Do důchodu koncem roku 2015 nebo začátkem roku 2016?
    Někteří občané v předdůchodovém věku, kteří dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2015 se rozhodují, zdali odejít do řádného důchodu v prosinci 2015 nebo začátkem ledna 2016? Která varianta je finančně výhodnější? Podívejme se na praktický výpočet.
  • Výpočet důchodu v roce 2016
    V roce 2016 se bude státní důchod počítat odlišně oproti roku 2015. Oproti minulým rokům jsou změny ve výpočtu důchodu menší. Podívejme se na konkrétní výpočet důchodu v příštím roce.
  • Čtyři případy, kdy je vyšší příjem na škodu
    V praxi dochází k paradoxům, kdy vyšší příjem je méně výhodný než nižší příjem. Důvodem je nastavení daňové legislativy. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy stokoruna navíc znamená nižší čistý příjem. Kdy se vyplatí si vlastní příjem pohlídat, aby nebyl "zbytečně vyšší"?
  • Kdo se může těšit na důchod?
    Někteří občané v předdůchodovém věku mají z důchodu z finančních důvodů obavy. Výpočtová formule důchodu je poměrně složitá, mnozí penzisté si finančně citelně pohorší, jiní však nikoliv. Kdy důchod neznamená finanční problémy?
  • Jak ovlivní odstupné výši důchodu?
    Někteří žadatelé o důchod obdrželi v minulých letech od svých zaměstnavatelů zákonné odstupné. Výši státního důchodu ovlivňují pouze příjmy, ze kterých je zaplaceno sociální (důchodové) pojištění. Co to znamená si ukážeme na praktickém výpočtu.
  • Nedoložené příjmy a důchod
    Výpočet důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Někteří občané mají problém některé odpracované roky vydokladovat. Jak se v takovém případě vypočítává státní důchod?
  • Lze si odchodem do důchodu polepšit?
    Odchod do důchodu znamená zpravidla pokles životní úrovně. U každého občana však v různé míře, neboť výpočet důchodu je založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i solidarity. Kteří žadatelé o důchod v roce 2015 si však finančně polepší?
  • Jak se postupuje při přiznání dvou důchodů?
    Někteří občané mají nárok na dva důchody, např. vdovský a starobní. Jak se v takovém případě počítá souhrnný důchod, který se obdrží na účet? Jak se postupuje v případě, že jsou splněny podmínky pro výplatu starobního i invalidního důchodu?
  • Pět důvodů, proč bude těžší mít starobní důchod
    V budoucnu bude stoupat počet občanů, kteří nebudou pobírat starobní důchod. Podmínky pro přiznání státního důchodu se zpřísňují. Podívejme se na 5 vybraných důvodů, proč bude státní důchod za "odměnu".
  • Kdo bude mít průměrný důchod?
    Průměrný starobní důchod za celý rok 2014 činil 11 075 Kč. Za jakých podmínek budete mít alespoň průměrný důchod při odchodu do důchodu v roce 2015?
  • Dlouhodobá nezaměstnanost a nepřiznání důchodu
    Podmínky pro přiznání starobního důchodu se rok od roku zpřísňují. Při dlouhodobé nezaměstnanosti bude v budoucnu složité splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu. Nezaměstnanost je však problém i s ohledem na přiznání invalidního důchodu nebo pozůstalostních důchodů. Jak danou situaci řešit?
  • Z důvodu odchodu do starobního důchodu klesá vdovský důchod
    Výše vdovského důchodu závisí na výši penze zemřelého, kterou pobíral nebo na kterou by měl nárok. Pracující vdova má vyšší vdovský důchod než vdova ve starobním důchodu. Rozdíl je v řádech tisícikorun. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Devět případů, kdy důchod nedostanete
    Pro přiznání všech důchodů v Česku musí být splněny zákonné podmínky. Automaticky není žádný důchod v Česku zasílán na účet. Podívejme se na devět případů, kdy není některý ze státních důchodů v Česku přiznán.
  • Kdo bude v roce 2015 danit důchod?
    Za rok 2015 bude pravděpodobně danit starobní důchod více penzistů, než tomu bylo v roce 2014. Od 1. ledna 2015 by měla vstoupit v účinnost novela zákona o daních z příjmu, která již byla schválena poslaneckou sněmovnou.
  • Důchod v roce 2015, co je dobré vědět?
    Důchodová legislativa prochází v Česku v posledních letech výraznými změnami. Rok 2015 není výjimkou. Oproti roku 2014 se opět mění výpočtová formule důchodu. S čím je potřeba při odchodu do důchodu v roce 2015 počítat?
  • Do důchodu v prosinci nebo v lednu?
    Kdo dosáhne důchodového věku koncem roku, ten se zajímá, zda je lepší odejít do důchodu koncem roku 2014 nebo začátkem roku 2015. Situace je vždy individuální, nelze paušalizovat. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Průměrný důchod vs. průměrná mzda
    Důchody se téměř nedaní, mzda ano. Porovnejme si proto průměrný důchod, který dostávají penzisté na svůj účet s průměrnou čistou mzdou, kterou dostávají na účet zaměstnanci od svého zaměstnavatele. Kdo má v Česku nárok na průměrný důchod?
  • Výpočet důchodu v roce 2015
    I pro rok 2015 dochází ke změně ve výpočtové formuli důchodu. Podívejme se, jak se bude státní starobní důchod v roce 2015 počítat.
  • Jak je možné mít požadovaný důchod?
    Kdo by nechtěl mít státní důchod 15 tisíc nebo více? Takto vysoký státní důchod je však pro většinu občanů nedosažitelný. V praktických výpočtech si uvedeme, jak vysoký příjem nebo dobu pojištění, je nutné získat k dosažení požadovaného státního důchodu.
  • Pracující důchodci a vratka daně za rok 2014
    Pracující důchodci, kteří odešli do řádného důchodu v roce 2013 a dříve, budou mít nárok na daňovou vratku za rok 2014 v řádech tisícikorun. Nutností je podání vlastního daňového přiznání nebo požádání posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Podívejme se na praktický příklad.
  • Odchodem do důchodu si lze polepšit
    Životní úroveň odchodem do důchodu většině občanů klesá. Čím vyšší příjmy v produktivním životě, tím vyšší pokles životní úrovně při odchodu do důchodu. Vlivem výpočtu důchodu si však občané s nízkými příjmy odchodem do důchodu polepší. Podívejme se na praktický příklad.
  • Práce za nižší mzdu nebo předčasný důchod?
    Mít adekvátní finanční ohodnocení v předdůchodovém věku není snadné. Někdy finanční ohodnocení neodpovídá získaným zkušenostem a znalostem. Někteří občané proto váhají, zdali přijmout nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí nebo raději odejít do předčasného důchodu.
  • Před dluhy do důchodu neutečete
    Někteří zaměstnanci, kteří mají problémy se splácením svých úvěrů a půjček, přemýšlí o odchodu do předčasného důchodu. Předčasný důchod není správnou volbou. Odchodem do důchodu se problémy nevyřeší. Exekuci je možné provádět ze všech důchodů. I předčasných a invalidních.
  • I předčasný důchod může být správnou volbou
    Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s nižším starobním důchodem oproti řádnému důchodu. Rozdíl může být i čtvrtinový. Přesto může být odchod do předčasného důchodu správným rozhodnutím.
  • Doplatit si zpětně dobu důchodového pojištění je možné v omezeném rozsahu
    Pokud někomu chybí potřebná doba pojištění pro nárok na důchod, zákon mu umožní doplatit pouze jeden rok zpětně přede dnem podání přihlášky k dobrovolnému důchodovému pojištění, a to bez uvedení důvodu. Smyslem institutu dobrovolného důchodového pojištění je umožnit lidem, aby se jim doba, kdy nejsou důchodově pojištěni, mohla započítat pro vznik nároku nejen na důchod starobní.
  • Blíží se mi důchodový věk, dostanu výpověď?
    Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku mají zbytečné starosti, že dostanou od zaměstnavatele při dosažení důchodového věku výpověď. Není tomu tak. Důchodový věk není žádný výpovědní důvod. Pracovní poměr musí být ukončen standardním způsobem. Pracovat v důchodovém věku je možné.
  • V otázce udržitelnosti důchodových systémů si Česko pohoršilo
    Podle aktuálních výsledků demografické studie Allianz patří Česká republika k zemím se zvyšující se mírou rizika neudržitelnosti důchodového systému. Zatímco situace Rumunska, Řecka a Turecka se za uplynulé tři roky rapidně zlepšila, v žebříčku sestaveném odborníky na demografii z Allianz Česko o tři příčky pokleslo. Oproti roku 2011, kdy se umístilo na 16. místě, je dnes na místě 19. Nejlépe si vede Austrálie a nejhůře dopadlo Thajsko.
  • Pouze pobírání invalidního důchodu třetího stupně se hodnotí pro nárok na starobní důchod a jeho výši
    Mezi lidmi s přiznaným invalidním důchodem je rozšířen mýtus, že se jim doba, po kterou invalidní důchod pobírají, automaticky započítává do doby pojištění pro nárok na starobní důchod. To, že se doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, dříve částečného invalidního důchodu, do starobního důchodu nezapočítá, lidé často s překvapením zjišťují, až když o starobní důchod zažádají. Pro nárok i výši starobního důchodu se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu).
  • Od začátku roku si o přepočet důchodu požádalo již 25 tisíc starobních důchodců
    Starobní důchodci, kteří při pobírání důchodu pracují, si mohou svůj důchod vylepšit. Za loňský rok vyřídila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) více než 39 000 žádostí o zvýšení starobního důchodu. Za první tři měsíce tohoto roku si o zvýšení důchodu požádalo přes 24 tisíc důchodců. Od letošního roku se navíc podmínky, za kterých je možné o zvýšení důchodu zažádat, zjednodušily.
  • Důchody se téměř nedaní, jak klesá životní úroveň odchodem do penze?
    V naprosté většina případů jsou důchody v Česku vypláceny čisté, neplatí se z nich daň z příjmu fyzických osob, sociální ani zdravotní pojištění. Proto je potřeba porovnávat výši důchodu s čistou mzdou před odchodem do důchodu.
  • Jak žádat o starobní důchod v roce 2014
    Občané, kteří v letošním roce dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 30 let, mohou podat žádost o starobní důchod. Důchodového věku dosahují v roce 2014 muži narození v květnu 1951 až únoru 1952 a např. ženy narozené v květnu až prosinci 1954, které vychovaly dvě děti nebo ženy narozené v květnu až prosinci 1955, které vychovaly tři či čtyři děti. Rozhodnutí, zda odejít do starobního důchodu, záleží na samotném občanovi. Jedná se o jeho právo volby a nikoliv povinnost. Za loňský rok bylo podáno více než 101 000 žádostí o starobní důchod. Průměrná doba vyřízení žádosti o starobní důchod v roce 2013 činila 31 dnů.
  • Kolik zaplatíme na důchod? A kolik na penzi dostaneme?
    I přes postupné legislativní změny je výpočet důchodu v Česku nadále poměrně "rovnostářský". Občané s vysokými příjmy tak dostanou v průměru státní důchod výrazně nižší, než v produktivním věku zaplatí na sociálním pojištění, u občanů s nízkými příjmy je to naopak. Povídejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2014.
  • Důchodové perličky
    Odchodu do důchodu je potřeba v předstihu věnovat dostatečnou pozornost, neboť při výpočtu důchodu mohou nastat zajímavé situace, na které je vhodné být připraven. Podívejme se na některé různé výpočty.
  • Krácení o 16 procent snižuje předčasný důchod o čtvrtinu
    Do předčasného důchodu je v současné době možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Čím dříve se odejde, tím nižší předčasný důchod. Proč je předčasný důchod nižší o čtvrtinu, když činí při odchodu do důchodu o tři roky dříve krácení 15,9 %?
  • Sociální zabezpečení v roce 2014
    Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
  • Co nás čeká v roce 2014?
    V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.
  • Od ledna 2014 se valorizují všechny druhy důchodů
    Od lednové splátky roku 2014 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2014. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.
  • Přelom roku mění některé termíny výplaty důchodů
    Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) oznamuje svým klientům, že na přelomu roku 2013 a 2014 dojde ke změně některých výplatních termínů důchodů.
  • Jak se liší mzda a důchod v Evropě?
    Odchod do důchodu znamená pokles životní úrovně ve všech evropských zemích. V členských zemích EU je propracovaná důchodová politika, státní důchody jsou vyšší než v mimoevropských zemích. Nejvyšší úroveň mají ze zemí EU státní důchody v Lucembursku, nejnižší v Chorvatsku.
  • Co dělat, když chci jít do předčasného důchodu?
    Jednou z podmínek pro odchod do starobního důchodu je dosažení určitého věku a získání potřebné doby pojištění. Ta se každým rokem zvyšuje - pro rok 2013 je 29 let – až po roce 2018 bude 35 let. Někdy ovšem, ať již ze zdravotních důvodů nebo z důvodu nenalezení vhodné práce, lidé volí možnost odejít do předčasného důchodu. Přečtěte si, kdy lze do předčasného důchodu odejít a co udělat pro jeho získání.
  • Důchod v roce 2014 u minimální mzdy a nadstandardního příjmu
    Při odchodu do důchodu v roce 2014 bude nutné získat 30 let pojištění (v roce 2013 je potřeba získat 29 let pojištění). Vlivem vyšší potřebné doby pojištění stoupne "minimální důchod". Jak se bude v roce 2014 lišit důchod u nízkého a vysokého příjmu?
  • Komu náleží vdovský nebo vdovecký důchod
    Česká správa sociálního zabezpečení využívá dušičkového období k tomu, aby informovala, kdo má nárok na vdovský nebo vdovecký důchod, na jak dlouho a za splnění jakých podmínek.
  • Jak vysoký je průměrný důchod?
    V srpnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 10 970 Kč. Průměrná mzda za první pololetí letošního roku činí 24 503 Kč. Proč není tvrzení, že průměrný důchod dosahuje 44,8 % průměrné mzdy, přesné?
  • Výpočet důchodu v roce 2014
    Stejně jako každý rok, i pro rok 2014 dochází ke změně ve výpočtu starobního důchodu. Jak se bude důchod počítat  v roce 2014? Kdo si polepší a kdo pohorší a proč?
  • Kdy je výhodný předčasný důchod?
    Předčasný důchod je výrazně nižší než řádný důchod. U každého občana však jinak, záleží na konkrétní situaci. Kdy se odchod do předčasného důchodu vyplatí a kdy naopak nikoliv?
  • Mám vyšší příjem než kolega, přesto nižší důchod
    Počítat důchod pouze dle současného příjmu může být velmi nepřesné. Mimo to výši státního důchodu ovlivňují nejenom příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, ale rovněž získaná doba pojištění. V praxi tak dochází k situaci, že zaměstnanec s vyšším příjmem než kolega má nižší státní starobní důchod.
  • Více příjmů a důchod
    Někteří občané mají v produktivním věku více příjmů současně. Jak práce pro dva zaměstnavatele nebo podnikání a zaměstnání během roku ovlivní výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Příjem v předdůchodu a výpočet starobního důchodu
    Někteří občané začnou pobírat předdůchod a poté po několika měsících začnou znovu pracovat nebo podnikat. Jak se jim za bude počítat důchod za toto období? Je vůbec s ohledem na výši důchodu práce v předdůchodu přínosná?
  • Do jakého příjmu se neplatí daň z příjmu?
    Ve většině vyspělých zemích světa neplatí občané do určitého příjmu daň z příjmu fyzických osob. V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka, jak je to v ostatních zemích?
  • Anuita: Učíme se ji znát
    S důchodovým spořením bylo do českého penzijního systému zavedeno několik nových pojmů. Jedním z nich je i anuita. V případě anuity nejde úplně o nový pojem. S anuitou jsme se mohli setkávat i dříve, např. v penzijním připojištění, či životním pojištění, ale zájem o ni byl naprosto minimální. Využilo ji maximálně 5 % lidí, kterým doběhlo investiční životní pojištění či penzijní připojištění. Zbývající většina si vybrala jednorázové vyrovnání.
  • Nemám práci, mám odejít do předčasného důchodu?
    Situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce není snadná. Evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává pouze omezeně. Vyplatí se finančně předčasný důchod při vyčerpání náhradních dob pojištění?
  • Výpočet důchodu: Příjem v jednotlivých letech se započítává různě
    Výpočet důchodu v roce 2013 ovlivňují příjmy, ze kterých bylo zaplaceno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012. Příjmy v jednotlivých letech jsou však násobeny koeficientem zohledňujícím inflaci. Stotisícový příjem před dvaceti lety ovlivní důchod jinak než nyní.
  • Proč jsou rozdíly ve výši důchodu nižší než u mezd?
    Výše státního důchodu se liší výrazně méně než mzdy. Výpočet důchodu je založen jak na principu zásluhovosti, tak principu solidarity, stejně tomu je ve většině vyspělých zemí světa. Ukažme si na praktických příkladech, proč jsou rozdíly ve výši důchodu nízké.
  • Příjem na ruku vám znatelně sníží důchod
    Někteří občané pracují pro svého zaměstnavatele oficiálně za nízkou mzdu a další peníze jsou jím vypláceny na ruku. Tito zaměstnanci musí počítat s velmi nízkým důchodem. Příjem na ruku se jim totiž do důchodu počítat nebude.
  • Jak sníží důchod započítání všech příjmů?
    Zatímco žadatelům o důchod v roce 2013 se započítávají do výpočtu důchodu příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012, tak žadatelům o důchod třeba v roce 2028 se budou započítávat příjmy v letech 1986 až 2027. Jak to ovlivní výši důchodu?
  • Výchova vs. péče o dítě z pohledu důchodů
    Výchova dětí ovlivňuje důchodový věk žen, dobu péče o dítě lze započítat i mužům. Stává se, že lidé často zaměňují pojmy „výchova dítěte“ a „péče o dítě“, jejichž význam je v oblasti důchodového pojištění odlišný.
  • Otec a syn: porovnání výše důchodu
    Dnešní mladí studenti budou mít podstatně nižší důchod než jejich rodiče, kteří nyní odchází do důchodu. I když si vypočítáme důchod otce a syna dle výpočtové formule roku 2013, tak bude mít otec výrazně vyšší důchod. Proč? Z důvodu získání vyšší doby pojištění. Podívejme se na praktický příklad.
  • Jak klesá předčasný důchod?
    Především z důvodu prodlužování důchodového věku, zdravotních problémů nebo nemožností najít si novou práci odchází každoročně čím dál více občanů do předčasného důchodu. Stejně jako řádný důchod klesá i předčasný důchod. Podívejme se praktické výpočty v letech 2011, 2012 a 2013 u předčasného důchodu.
  • EU: bez práce není důchod
    Pouze dosažení důchodového věku nestačí, aby byl přiznán starobní důchod. Každý žadatel o důchod musí rovněž získat potřebnou dobu pojištění. Kdo nesplní podmínku pojištění, nedostane důchod. Jak vysoká je doba pojištění v zemích EU?
  • Důchod? Čím dál později...
    Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.
  • Miliónový příjem za rok a podprůměrný důchod
    Někteří občané mají za rok nadstandardní příjmy a přesto mají nakonec podprůměrný důchod pod 10 tisíci měsíčně. Výši důchodu totiž ovlivňují pouze příjmy, ze kterých je řádně odvedeno důchodové pojištění. Podívejme se na praktické příklady a výpočty.
  • Souběh důchodů znamená krácení
    Někteří občané, kteří splní podmínky pro dva důchody, musí počítat s tím, že nižší důchod jim bude krácen. Kdy se jedná o souběh dvou důchodů? Jak se nižší důchod krátí? Podívejme se na praktické příklady.
  • Výplata důchodů a nemocenských dávek v hotovosti v povodněmi zasažených oblastech
    V důsledku povodní, které zasáhly část naší republiky, informuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) o způsobu hotovostní výplaty důchodů a dávek nemocenského pojištění v postižených oblastech, a to v souladu s nařízením vlády o nouzovém stavu. 
  • Jak se zhorší výpočet důchodu v příštích letech?
    Výpočet důchodu v roce 2013 je pro většinu občanů více výhodný, než bude výpočet důchodu v roce 2014 či v roce 2015. S touto variantou je při plánování odchodu do důchodu potřeba počítat. K jak velkým změnám dojde?
  • Každý druhý penzista na Kypru je chudý
    Nejvíce jsou "evropskou chudobou" postiženi dlouhodobě nezaměstnaní občané a penzisté. Odchod do důchodu pro některé Evropany znamená "chudobu". V Česku je počet "chudých" penzistů jeden z nejnižších. Proč?
  • Proč je předčasný důchod na Slovensku vyšší?
    Předčasný důchod využívá řada Evropanů. Ve většině vyspělých zemí světa dochází ke zpřísňování podmínek pro výplatu předčasného důchodu. V Česku přinesla vyšší krácení u předčasného důchodu "malá důchodová reforma". Jak se liší předčasný důchod v Česku a na Slovensku?
  • Předčasný důchod nebo předdůchod?
    Někteří občané v předdůchodovém věku se rozhodují, zdali odejít raději do předčasného důchodu nebo čerpat předdůchod. Rozhodnutí není jednoduché, pro každého může být výhodnější jiná varianta. Podívejme se na praktické příklady.
  • Odchod do důchodu plánujme dopředu
    Někteří občané se o svůj důchod příliš nestarají, což není dobré, neboť výsledná penze může být zbytečně nižší. Kdo chce může i po dosažení důchodového věku normálně pracovat, vždyť důchodový věk není výpovědní důvod.
  • Kdo má vyšší důchod než mzdu?
    Odchodem do důchodu některým občanům životní úroveň neklesá, naopak si dokonce polepší, neboť jejich důchod je vyšší než mzda dosahovaná před odchodem do důchodu. Jiní občané si však pohorší čtyřnásobně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Delší nezaměstnanost a důchod
    Dlouhodobá nezaměstnanost je vždy nepříjemná. Z důchodového hlediska může dojít ke dvěma situacím: není splněna podmínka pro přiznání důchodu nebo je výsledný důchod nižší. Práce i za nízkou mzdu je pro výši důchodu rozhodně příznivá.
  • Kdy budete mít průměrný důchod?
    Průměrný starobní důchod v Česku ke konci roku 2012 činil 10 778 Kč. Jaké příjmy musíte mít, abyste měli v penzi průměrný důchod? Jak je možné mít průměrný důchod i s podprůměrnou mzdou?
  • Pozor na krácení u předčasného důchodu
    Obliba předčasných důchodů stoupá, řada občanů v předdůchodovém věku má zdravotní problémy nebo je bez práce a nedaří se jim sehnat novou práci. V zákoně je uvedeno krácení předčasného důchodu v procentech. O kolik je však předčasný důchod skutečně nižší než starobní důchod?
  • Pět chyb a důchod nižší o třetinu
    Odchodu do důchodu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Lehkovážnost se nemusí vyplatit, výsledný důchod může být výrazně nižší. Podívejme se na praktický příklad, jak snadno může být důchod nižší o několik tisícikorun.
  • Jak se vyvíjí důchod u průměrné mzdy
    Výpočet důchodu se každoročně mění, nenápadně však klesá, jak si ukážeme na praktických výpočtech.  Jak se liší výše důchodu u průměrné mzdy v letech 2011, 2012 a 2013?
  • Předčasný důchod nebo evidence na úřadu práce?
    Při obdržení výpovědi v předdůchodovém věku stojí někteří občané před rozhodnutím, zdali se evidovat na úřadu práce nebo odejít rovnou do předčasného důchodu? Proč je první varianta výhodnější?
  • Porovnání penze v závislosti na příjmu
    Občané s nižšími příjmy mají v Česku vyšší náhradový poměr u důchodu, než občané s vyššími příjmy. Rozdíl je v rámci zemí OECD jeden z nejvyšších. Porovnejme si čistou mzdu a důchod v Česku u jednotlivých příjmů.
  • Co dělat, když obchodník odmítne vzít drobné mince?
    Stalo se Vám někdy, že jste chtěli nákup platit drobnými a obchodník Vás odmítnul? Má na tohle jednání právo? Ano! Ale jen někdy!!! V současné je v oběhu na jednoho obyvatele České republiky více než 66 desetihaléřů a 53 dvacetihaléřů.
  • Pšenice proráží maxima
    Investorům do futures pšenice se dařilo, neboť tato komodita dosáhla při včerejším obchodování 4-letého maxima.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Stane se na burze?
    Zvýšený zájem bude nadále panovat o akcie Čezu...
  • Co dělat s dolary v bance?
    Úroky u běžných účtů i termínovaných vkladů stále klesají. To se samozřejmě týká i účtů a vkladů v cizí měně. Na výši úroků dolarových termínovaných vkladů se můžete podívat zde.
  • Poptávka po hovězím by měla růst
    Krutý měsíc duben pro všechny býky na futures trzích se skotem skončil. Navíc kurz indikuje možný obrat a cenový růst.
  • Zhoršení kvality pšenice v Kansasu
    Aktivní červencový futures kontrakt na pšenici dokázal v úterý poprvé za devět obchodních seancí posílit.
  • Neočekávané zvýšení zásob ropy
    Včera během denní seance cena ropy na New York Mercantile Exchange poprvé za čtyři obchodní dny klesla. Aktivní červnový futures kontrakt oslabil o 28 centů a uzavřel na 27,29 dolarech za barel.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Po sérii propadů dnes vylétly americké akcie směrem vzhůru.  Během obchodování se přiblížily k hranici 1700 bodů a zaznamenávaly více jak dvouprocentní růst.  Ranní přísun makroekonomických ukazatelů znamenal pro mnoho investorů potřebnou podporu k nastolení nákupní vlny.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Úterní obchodování bylo poznamenáno ohlašováním čtvrtletních hospodářských výsledků. Index PX-D zavíral se ztrátou 0,5% při objemu 880 mil. Kč. O největší díl pomyslného koláče se dělilo obchodování elektrárenské společnosti ČEZ a Komerční banky.
  • Co dělat, když cchete vědět, kam byly investovány vaše peníze?
    Penzijní fondy mohou investovat svěřené peníze pouze tak jak jim dovoluje zákon. V takto stanovených hranicích se penzijní fondy snaží dosáhnout co nejvyššího zhodnocení.
  • Stalo se na burze?
    Dnešní obchodování na BCPP bylo velmi volatilní. Obchodování bylo ovlivněno zveřejňováním hospodářských výsledků (podle mezinárodních účetních standardů IAS) za 1.Q 2002 jednotlivých společností.
  • 13 HODIN NA INTERNETU ZDARMA!
    S novým cenovým programem pro ty, kdo více surfují než volají. Říkáte-li si:  -  telefonní linku mám nebo chci mít hlavně kvůli internetu -  chci nejlevnější a nejdostupnější připojení k internetu! -  potřebuji stále vyhledávat ty nejaktuálnější informace  na svých oblíbených webových stránkách -  surfuji až po svém příchodu z práce a během víkendu  ...měsíčně u internetu strávím více než 10 hodin
  • Dealeři uzavírali pozice