-
Kolik za sociální pojištění utratí začínající OSVČ v roce 2025? Zálohy budou nově dobrovolné
Začínající OSVČ, vykonávající činnost jako hlavní, platí první dva roky podnikání na sociálním pojištění méně než OSVČ, které svoji činnost vykonávají déle. Kolik za sociální pojištění zaplatí v roce 2025 a budou jej muset platit měsíčně?
-
V Česku je podle indexu vyšší ekonomická svoboda než v USA či Velké Británii
Podmínky pro podnikání v Česku jsou v mezinárodním srovnání příznivé, vždyť podle indexu ekonomické svobody je Česko na 24. místě ze 184 hodnocených zemí světa.
-
S elektronickým oznámením živnosti ušetříte stokoruny
Při zahájení podnikání už není potřeba trávit dny obíháním úřadů. Například ohlášení živnosti je dokonce lepší vyzkoušet elektronickou cestou. Ušetříte čas i peníze.
-
Konec falešných slev a recenzí či zákaz prodeje zboží dvojí kvality. Co vše se chystá na provozovatele e-shopů?
Vládní návrh zákona o ochraně spotřebitele prošel 30. září 2022 Poslaneckou sněmovnou a 3. listopadu 2022 jej schválil Senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Na co by se měli majitelé e-shopů připravit?
-
Založit živnost lze i bez opuštění domova. Jak na to?
Kvůli založení živnosti nemusíte hned spěchat na živnostenský úřad. Postačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Jaké jsou možnosti?
-
Kolik stojí úspěšné gastronomické franšízy v Česku?
Jaký kapitál si připravit k rozjetí úspěšné gastrofranšízy McDonald's, Minit, Amici Pizza & Burgers a UGO a které další požadavky byste jako franšízanti měli splňovat?
-
Co obnáší podnikání prostřednictvím franšízingu?
Přemýšlíte nad vlastním byznysem, ale nejste si jisti, že se váš čas a investice vyplatí? V tom vám může pomoci podnikání prostřednictvím franšízingu, které už je rozjeté, a nemusíte mít starosti, že by takový koncept nefungoval.
-
Rozhovor: Jak může začínajícím startupům pomoci Česká spořitelna?
Máte začínající startup a přemýšlíte, zda někdo takovým firmám nenabízí podporu? Zjistěte, co umožňuje Seed Starter České spořitelny.
-
Jaké máte možnosti při přechodu z OSVČ na s. r. o.?
Vyvíjí se vám úspěšně podnikání? Chtěli byste svůj byznys více rozjet a přejít na podnikání prostřednictvím právnické osoby, tedy založit firmu? Poradíme vám, jaké máte možnosti, pokud chcete převést svoje dosavadní podnikání na s. r. o.
-
Jak podat návrh na zápis do obchodního rejstříku?
Při zakládání obchodní společnosti vás nemine také důležitý krok v podobě podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jak takový zápis probíhá a kam jej podat?
-
Je výhodnější založit společnost s ručením omezeným, nebo akciovou společnost?
Plánujete se pustit do podnikání prostřednictvím právnické osoby, ale nevíte, jaká forma společnosti se hodí právě pro váš budoucí obchodní záměr? Společnost s ručením omezeným (s. r. o.) a akciová společnost (a. s.) jsou nejčastěji zakládanými společnostmi v ČR, jak se od sebe vzájemně liší?
-
Jak získat příspěvek pro začátek podnikání od úřadu práce?
Jste v evidenci úřadu práce a chystáte se založit své vlastní podnikání? Pracovní úřad vám může pomoci se startem finančně. Kdo na příspěvek dosáhne?
-
Provozovat podnikání lze i bez patřičné kvalifikace, kdy se stanoví garant k živnosti?
Chcete začít podnikat v oboru, ale nemůžete se prokázat dostatečnou kvalifikací? I na takové situace myslí živnostenský zákon, proto není hned nutné házet flintu do žita. Pouze si musíte pro provozování činnosti zvolit svého odpovědného zástupce (garanta).
-
Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
-
Crowdfunding: Získejte finance pro svůj podnikatelský projekt od veřejnosti
Máte v hlavě skvělý podnikatelský nápad, ale nedostatek peněz na jeho uskutečnění? Neházejte zatím flintu do žita. Využijte možnosti crowdfundingu a získejte peníze na svůj sen od veřejnosti.
-
Co je to dropshipping a jak tento systém funguje?
Máte podnikatelský sen o zřízení svého internetového obchodu? Provoz samotného e-shopu zabere mnoho úsilí a času. Pokud máte obavy, zda by vám tento druh podnikání vyhovoval, můžete si založit tzv. dropshippingový e-shop, který vás zbaví mnoha povinností a vy se tak můžete soustředit pouze na propagaci a postupně zjišťovat, zda byste se chtěli vrhnout i do provozování klasického e-shopu. Co to tedy ten dropshipping je?
-
Jak zdanit příležitostný příjem?
Příjmy z příležitostných činností jsou do zákonného limitu od daně z příjmu fyzických osob osvobozeny. Kdy se však jedná o příležitostný příjem? Jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu? Podívejme se na praktické příklady.
-
Osm výhod podnikání při zaměstnání
Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
-
Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?
Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?
-
Přivýdělek na vedlejší činnost v roce 2020
Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze mít tedy vyšší příjem a neplatit sociální pojištění. Stále však platí, že pokud si lidé přivydělávají jen po část roku, limit se poměrně snižuje.
-
Tipy na knihy, které vám pomohou zvýšit vaši finanční gramotnost
Učit se o financích je pro řadu z nás otrava. Ovšem zajímavé životní cesty vám mohou ukázat, jak spravovat své peníze, jak investovat a jak se z nedostatku peněz nezbláznit. Podívejte se na top 6 knih, které mnohdy otřásly světem financí.
-
Rozhovor: Jak mohou malí a začínající podnikatelé získat dotace
Jste malý nebo začínající podnikatel? Pak můžete zkusit zažádat o dotace na podnikání. Přečtěte si rozhovor s Jakubem Černým z Místní akční skupiny Šipka o tom, jak je získat.
-
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Váháte, zdali a kdy můžete použít daný obrázek na internetu? Přečtěte si náš článek, který vám napoví, kdy můžete legálně použít daný obrázek či fotku.
-
Co dělat, abychom byli úspěšnější?
Co vlastně rozhoduje o tom, že jsme úspěšní, je to více, či méně štěstí, schopnosti, vzdělání, zděděné vlastnosti…. Psychologové říkají, že je to mix uvedeného, ale také moha dalších faktorů. Pravda ale je, že k úspěchu si můžeme výrazně dopomoci sami.
-
V Česku je už přes 260 franšíz. Boom zažívá vzdělávání, roste také oblast finančních služeb
Počet franšíz v Česku kontinuálně roste. Zatímco ještě v roce 2010 jich působilo na českém trhu 150, dnes se tento počet dostal již přes 260. Franšízový koncept je stále oblíbený hlavně v oblasti gastronomie, o český trh však ve větší míře projevily zájem také různé vzdělávací projekty. Vzestup zažívají též poskytovatelé finančních služeb. Franšíza totiž může být v oblasti financí zajímavou alternativou k systémům obvykle fungujícím na principu multi level marketingu (MLM).
-
Když jedna práce nestačí a vezmete si druhý úvazek
Mít dva, případně i více zdrojů příjmů není v dnešní době ničím neobvyklým. Jak se změní váš život, když si vezmete ještě druhou práci na částečný úvazek?
-
Práce na dohodu, nebo OSVČ jako vedlejší činnost?
Díky internetu a dalším technologickým vychytávkám umožňujícím práci z pohodlí domova mohou být některé druhy přivýdělků relativně snadným způsobem, jak obohatit „rodinnou kasu“ o nějakou tu tisícovku navíc. Vyplatí se vám zařídit si vedlejší činnost jako OSVČ, nebo raději budete pracovat na dohodu?
-
Proč nezakládat společnost s ručením omezeným za korunu?
Zákon o obchodních korporacích s účinností od 1. ledna 2014 umožnil zakládání společností s ručením omezeným, jejichž povinný základní kapitál je ve výši minimálně jedné koruny. Oproti původním 200.000 Kč, které požadoval obchodní zákoník, se jedná o velký posun. Proč ale společnost za korunu (přesněji se základním kapitálem jedna koruna) nezakládat?
-
Jak za dluhy s. r. o. ručí společník a jak jednatel?
Podnikající fyzická osoba ručí za své dluhy z podnikání celým svým majetkem. Na první pohled je založení společnosti s ručením omezeným cestou ven z neomezeného ručení osoby samostatně výdělečně činné, neboť společník za dluhy společnosti ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu zapsaného do obchodního rejstříku, a to dle stavu ke dni, kdy byl věřitelem vyzván k plnění. V jednočlenné společnosti je ale často tento společník také jediným jednatelem. A z této funkce mu vyplývají jisté povinnosti, v některých případech i ručení za dluhy společnosti.
-
Co je to jednočlenná společnost s ručením omezeným a jak vzniká?
Jednočlenná společnost je společnost, v níž je jen jediný zakladatel nebo společník a ve většině případů se tento společník stává také jediným jednatelem; z pozice společníka má potom jiná práva a povinnosti než z pozice jednatele. Vzhledem k zákonné úpravě obchodních korporací může být jednočlennou společností jen některá z kapitálových obchodních společností, tj. společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost. V tomto textu se budeme věnovat jednočlenné společnosti s ručením omezeným.
-
Může být jednatel i zaměstnancem? Jak je to se souběhem funkcí?
Souběh funkcí je situace, kdy je zástupce statutárního orgánu obchodní korporace v této korporaci také zaměstnán v pracovním poměru nebo na základě dohody konané mimo pracovní poměr.
-
Na českém trhu je až 250 franšíz, jak si vybrat tu správnou?
Chcete podnikat, ale na budování vlastní firmy od úplného začátku se příliš necítíte? Zajímavou volbou by pro vás mohl být franšízink.
-
Nemáte vlastní skladovací prostory? Zkuste využít konsignačního skladu
Co je to konsignační sklad a k čemu je dobrý? Jedná se o sklad zásob materiálu, surovin nebo zboží, který je zřízen takzvaně u nevlastníka. Konsignační sklad vede konsignatář, jímž může, ale nemusí být odběratel či zákazník.
-
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Je příjemné nechat se zaměstnat, mít svou kancelář, stálý plat. Toužíte ale mít více peněz, mít větší odpovědnost, jít do rizika? Pusťte se tedy do podnikání. Ale abyste byli úspěšní, musíte dodržovat jistá pravidla.
-
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Dali jste si už teď předsevzetí, že od Nového roku nakopnete svoje vlastní podnikání a založíte si startup? Nejjednodušší formou je pořízení živnostenského listu a podnikání jako OSVČ. A živnostenský list si můžete vyřídit ještě letos, na živnostenském úřadě to stihnou za chvilku.
-
Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
Potřebujete výpis z obchodního rejstříku a nevíte, jak na to? Poradíme vám, kde a jakým způsobem jej sehnat, včetně toho, kdy se vám určitě bude hodit.
-
Co je důležité vědět o exekuci v podnikání?
Podnikáte, nedaří se vám a byla na vás vypsána exekuce? Podívejte se s námi na malý přehled toho, zdali můžete podnikat v exekuci a co všechno vám může v takové situaci exekutor zabavit.
-
Jak vybrat vhodný podnikatelský účet?
Rozhodli jste pro podnikání a přemýšlíte o založení podnikatelského účtu? Podle čeho byste měli vybírat? A jaký účet pro vás bude tou nejlepší volbou?
-
Podnikatelský účet pro OSVČ: musí se zřídit?
Začínáte s podnikáním? V takovém případě vás tedy bude rozhodně zajímat, zdali si v oblasti financí vystačíte s běžným soukromým účtem anebo zdali bude nutné zřídit speciální podnikatelský. Jak to tedy ve skutečnosti je?
-
Krize dřímá v každé firmě od počátku. Jak předejít krachu?
Základem řešení krizové situace je zachovat si chladnou hlavu a začít co nejdříve jednat. Řešením proto může být nájemný externí manažer, který problémy vidí z nezaujaté perspektivy.
-
Investiční kola startupu: jak se připravit na investora?
K tomu, aby měl startup úspěch, nepotřebujete jen nápad, ale zejména také dostatečné množství peněz. Mladým podnikatelům, kteří nemají dostatečnou finanční rezervu, potom nezbude nic jiného, než si najít investora. Jak se na to ale připravit?
-
Projekt Finanční gramotnost do škol možná vzdělává i vaše děti
V boji proti zadluženosti a nevycházení s penězi má největší význam prevence a vzdělávání. O to se snaží projekt Finanční gramotnost do škol, který získal akreditaci od MŠMT.
-
Ty nej programy a appky pro domácí kancelář
Malí podnikatelé se cítí pod haldou papírů zakleknutí a ještě si musí kupovat řadu programů. Přitom si mohou stáhnout alternativy Microsoft Office, které jsou zdarma. A s plánováním času a schůzek jim pomohou jiné appky a programy.
-
Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky
Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?
-
Je lepší podnikat jako OSVČ nebo si založit s.r.o.?
Rádi byste začali podnikat, ale nedokážete se rozhodnout, zdali bude výhodnější být osoba výdělečná činná nebo eseróčko? Porovnejte si výhody a nevýhody.
-
Jak vydat knihu? Zeptali jsme se spisovatele
Chtěli byste vydat knihu? Až 90 % lidí vám na tuto otázku odpoví kladně. Jaké jsou vaše možnosti, když svoje dílo nechcete nechat zavřené v šuplíku?
-
Jaký podíl HDP tvoří malé a střední podniky? Jsou opravdu, tak důležité?
Malé a střední podniky by měly být základem pyramidy každé dobře fungující tržní ekonomiky. V České republice se jejich podíl na HDP stále zvyšuje a stále vznikají nové a nové malé a střední podniky. Kolik procent HDP tvoří malé a střední podniky? A ve kterých odvětvích? A které malé a střední podniky byly úspěšné v Jihomoravském kraji?
-
Pražská burza cenných papírů spouští projekt START
Pražská burza cenný papírů BCCP opět spustila projekt START, který byl poprvé představen před 5 lety. Jeho nová verze velice usnadní středním firmám získat potřebný kapitál a na druhé straně investorům zhodnotit své prostředky.
-
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct by vám měl PES.
-
8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění
Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění je povinnou daní. Podívejme se na vybraných 8 chyb živnostníků při placení zdravotního pojištění.
-
Jaké je to být na „volné noze“?
Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.
-
Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat
Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná činnost však přináší rizika a narůstající legislativní povinnosti. Při nízkém zisku je lepší být zaměstnanec. Podívejme se na pět hlavních důvodů.
-
Jak se v podnikání posunout dál? Koučink a mentoring získává na popularitě
Koučování a mentoring. V současné době velmi populární způsob osobního rozvoje. Mnozí si však stále pod těmito pojmy nedokážou představit nic konkrétního a třeba kouče si pletou s jakýmsi trenérem či poradcem. O co tedy vlastně jde v případě podnikatelského koučinku či mentoringu?
-
4 otázky a odpovědi ohledně podnikání s odpovědným zástupcem
Živnostenský zákon (zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) umožňuje podnikateli, který nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti dle § 7 tohoto zákona, provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Jaká jsou vzájemná práva a povinnosti podnikatele a odpovědného zástupce?
-
5 tipů, jak na předání rodinného podniku
Předat otěže rodinné firmy svému nástupci je pravděpodobně nejtěžší obchodní transakcí v životě podnikatele. Svědčí o tom fakt, že přestože jsou rodinné podniky jedním z pilířů evropské ekonomiky, přechod na druhou generaci jich zvládne jen asi třetina. U třetí generace se hovoří již jen o 15 %, u dalších dokonce o pouhých 5 %.
-
Jak snížit náklady na rozjezd podnikání? Třeba i webem zdarma
Doba internetová sice nahrává rozvoji podnikání bez kanceláře a dalšího dříve nutného vybavení, přesto zcela bez vstupních investic rozjet podnikání nelze. Živnostníci, kteří se chtějí zabývat volnou, vázanou či řemeslnou činností sice za ohlášení na Živnostenském úřadě zaplatí jen 1 000 korun, ale založení malé firmy (s. r. o.) přijde na mnohem větší částku. V roce 2015 sice klesla minimální hodnota základního kapitálu s. r. o. z 200 tisíc korun na pouhou jednu korunu, ale na nezbytné právní úkony (sepsání zakladatelské listiny, poplatky notáři, zápis nové společnosti do obchodního rejstříku a tak dále) je třeba počítat s náklady kolem 10 000 korun.
-
8 mýtů, které si možná myslíte o startupech
V dnešní době se startup spojuje většinou s podnikáním v technologicky
náročném odvětví, jako je například IT. Ze své podstaty je startup
označení pro jakékoli začínající podnikání, které má výrazný potenciál
růstu. A startup je hlavně in. Co všechno si o startupech myslíme a co nám na to říkají statistiky?
-
Kde je ekonomická svoboda nejvyšší?
Svoboda podnikání je důležitým faktorem růstu životní úrovně občanů. Dle studie pro rok 2017 patří Česko mezi třicítku zemí s nejvyšším indexem ekonomické svobody. Horší hodnocení než Česko má např. Rakousko, Japonsko, Belgie nebo Španělsko.
-
Je společné jednání jednatele s.r.o. a prokuristy možné?
Před nabytím účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (nový občanský zákoník, NOZ) a zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích, ZOK) byl odbornou veřejností zastáván názor o nepřípustnosti společného jednání statutárního zástupce a prokuristy v obchodní společnosti. Tento názor podpořil i Vrchní soud v Praze ve své rozhodovací praxi. Na začátku roku 2014 s účinností nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích došlo k přechodu od původní teorie reality k teorii fikce, která vychází z toho, že právnická osoba jako fiktivní právní útvar sama svým statutárním orgánem nejedná, ale je jím zastoupena. I jednatel je tedy nyní zástupcem společnosti s ručením omezeným. Lze nyní v zakladatelských dokumentech stanovit společné jednání jednatele a prokuristy?
-
5 tipů, jak na on-line prezentaci svého podnikání
Využití moderních on-line nástrojů může být pro podnikatele klíčová cesta k úspěchu. Podle Googlu se po lokálních podnikatelích a jejich produktech dívá na internetu na 97 % zákazníků. Když je on-line většina vašich potenciálních klientů, neměli byste být i vy?
-
Kde jsou nejlepší podmínky k podnikání? Na Novém Zélandu, Česko je 27.
Světová banka každoročně sestavuje žebříček zemí s nejlepšími podmínkami k podnikání, dle aktuální studie jsou v Česku 27. nejlepší podmínky pro byznys. Medailové pozice patří Novému Zélandu, Singapuru a Dánsku.
-
6 tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku
V podnikání může nastat období, kterého jste se vždy obávali. Vaše firma se může dostat do krize. Pro její překonání je nejdůležitější, abyste si sami přiznali, že se v krizové situaci nacházíte. Uchopte ji pak pevně do svých rukou, sestavte krizový plán a jednejte s chladnou hlavou a s nohama na zemi. Plán pravidelně upravujte a mějte dokonalý přehled o svých penězích. V článku vám představujeme šest tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku.
-
5 tipů jak úspěšně nastartovat nový podnik
Založení úspěšného podniku není nic jednoduchého. 80 procent firem skončí s podnikáním již v prvním roce, během následujících pěti let pak zkrachuje většina těch, které překonají krizový první rok. Úspěšné jsou tak zhruba jen 4 firmy ze 100. Podnikatelé se totiž při rozjíždění firmy dopouštějí řady chyb. Trpí nedostatkem trpělivosti, nedostatečně plánují výdaje či se příliš soustředí na zisk. V tomto článku vám přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, na co si je třeba při rozjíždění podniku dát pozor.
-
5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku
Až 40 % firem v České republice můžeme označit jako firmy rodinné. Každá třetí ovšem nepřežije více než jednu generaci. Druhou generační obměnu dokáže úspěšně uskutečnit již pouze každý dvacátý rodinný podnik. V praxi se můžeme setkat s několika zásadními chybami, které mohou předání firmy zkomplikovat a majitelům přinejlepším zajistit nejednu bezesnou noc. Které chyby to jsou a jak se jich vyvarovat?
-
Založení společnosti s ručením omezením bude levnější
Praha 9. března (ČTK) - Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11.300 korun na 100 eur (2700 korun). Počítá s tím novela o soudních poplatcích, kterou dnes jednomyslně schválila Sněmovna. Normu nyní dostane k projednání Senát.
-
Pravděpodobné pojistné v roce 2016
Všichni živnostníci a zaměstnavatelé musí plnit svou zákonnou povinnost a odevzdávat příslušné zdravotní pojišťovně "přehled". Neodevzdání tohoto základního tiskopisu může být sankciováno pokutou a zdravotní pojištění je vypočteno v pravděpodobné výši, čímž se prodraží.
-
Korupce je nejnižší ve Skandinávii
Nejnižší korupce na světě je v zemích Skandinávie. Nízká míra korupce je příznivá pro celou společnost a pomáhá zdravému ekonomickému růstu. Česko v míře korupce za vyspělými zeměmi zaostává.
-
Faktury platí pozdě téměř každá čtvrtá firma v Evropě
Průzkum platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích, ukázal, že v roce 2014 byla pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Oproti předešlému roku tedy došlo ke zlepšení, tehdy se věřitelé potýkali s nezaplacenými fakturami ve 29 % případů. Se zpožděnými platbami se mohou nejčastěji čeští obchodníci setkat v Bulharsku, ihned poté v Polsku, Rumunsku a na Slovensku, nejméně naopak v Německu.
-
Nejlepší podmínky k podnikání jsou v Singapuru
Singapur, Nový Zéland, Hongkong, Dánsko, Korea, Norsko, USA, Velká Británie, Finsko a Austrálii - to je desítka zemí s nejlepšími podmínkami pro byznys, jak vyplývá z aktuální publikace Světové banky "Doing Business 2015". Jak si stojí Česko? Proč je tak důležité zlepšovat podmínky pro podnikání?
-
Práce šlechtí? Nevěřte každé blbosti!
Většina lidí se řídí všeobecně rozšířenými názory. Tyto názory podporují i pozitivní knihy o úspěchu. Přitom z hlediska úspěchu často hlásají následující nesmysly.
-
Thinkoholismus aneb otravná přemýšlivost
Máte sklon dělat si přehnané starosti? Nimráte se v nepodstatných detailech? Přemýšlíte, co by se stalo, kdyby…? A nakonec na ničem nic nezměníte? Pak je možné, že jste thinkoholik. Alkoholik moc (a zbytečně) pije. Workholik je opak duševní lenivosti. Jenže je to špatný extrém.
-
Jak neúspěch pomáhá úspěšným
Lidé hledají situace, ve kterých nemohou prohrát. Jenže pokud stále vyhledáváte situace, ve kterých nemůžete prohrát, pak sice nebudete prohrávat, ale také nevyhrajete! Vítězové, kteří dosáhli velkých výher, měli také velké prohry. Mnoho úspěšných lidí nejdříve neuspělo. V předchozím díle jsme si řekli, že vítězové nemusí být první. Dnes se zastavíme u posilujícího účinku neúspěchu.
-
Originalita je zábavná, ale trvalý úspěch nezaručí
Teoretici se předhánějí v tom, jak je důležité být první anebo originální. Jenže v praxi nemusíte být ani první ani originální, abyste měli úspěch. Mnohokrát někdo něco vymyslí, ale někdo jiný na tom zbohatne. Řada příkladů dokazuje, že často uspějí i ti, kteří vstoupí na trh později něž ostatní. Něco totiž udělají lépe anebo mají více štěstí.
-
Erasmus ukazuje, že se absolventi s mezinárodní zkušeností mnohem lépe uplatní na trhu práce
Výměnný program Erasmus zlepšuje zaměstnatelnost a profesní mobilitu studentů, potvrzuje studie dopadu. Mladí lidé, kteří studují nebo se odborně vzdělávají v zahraničí, získají nejen znalosti v určitých oborech, ale také si zlepší klíčové průřezové dovednosti, které jsou vysoce ceněny zaměstnavateli.
-
Co čeká firmy, které stále nezměnily zakladatelské listiny?
Je to sotva pár měsíců, kdy se v médiích opakovaně a s vysokou intenzitou objevovaly články, varující před negativními dopady nového zákona o obchodních korporacích na české společnosti.
-
Zdravotní pojištění při zahájení podnikání během roku 2014
Většina OSVČ nezahájí svoji výdělečnou činnosti přesně od 1. ledna, ale během roku. Jak je to v takovém případě s platbou zdravotního pojištění? Jak se liší podmínky při hlavní nebo vedlejší samostatné výdělečné činnosti? Podívejme se na praktické příklady.
-
Braňte se pokutám od operátorů, i když podnikáte
Zákon o elektronických komunikacích umožňuje všem zákazníkům, tedy i podnikatelům, vypovídat smlouvy na dobu určitou. Operátoři ale zkouší různé triky, jak je od toho odradit, a zákon obcházejí nebo přímo ignorují. Poslanecká sněmovna navíc nyní projednává novelu, která podnikatele z této ochrany vyjme.
-
Nová úprava osobní odpovědnosti jednatelů
Zákon o obchodních korporacích (ZOK) nově upravuje v ustanovení paragrafu 68 osobní odpovědnost osob v postavení statutárního orgánu, tedy například jednatelů ve společnosti s ručením omezeným.
-
Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
-
Franšíza: Jistější vstup do podnikání
Osvědčeným značkám věří podle odborníků stále více podnikatelů. Během posledních čtyř let se v České republice zvýšil počet franšízových konceptů o 69 projektů. Vyplývá to z dokumentu Franchising Report 2013, který zpracovala poradenská společnost Profit system.
-
Pojištění pohledávek: Boj proti neplatícím odběratelům
Pojištění pohledávek se sjednává pro případ, kdy odběratel nezaplatí fakturu za dodané zboží nebo služby ve splatnosti, ale ani po splatnosti.
-
Deset tipů pro ženy, jak uspět v mužském světě byznysu
Ženy v byznysu budou vždy vzbuzovat emoce a jistou dávku zneklidnění. Podle posledních statistik 85 % českých firem má představenstvo složené výhradně z mužů.
-
Trápení českých řemeslníků: Neodborná konkurence a hon státu na živnostníky
Podpora řemesel v ČR je v žalostném stavu. Ačkoliv je kvalitní řemeslo základem infrastruktury a vizitkou regionů, diskuse o něm je velmi povrchní a neodborná. Zatímco v okolních zemích má řemeslo neoddiskutovatelné společenské postavení, u nás se polemika zužuje pouze na ekonomické faktory, založené na tzv. paušálech a práci na švarcsystém.
-
Společensky odpovědných firem v Česku přibývá
Ačkoliv ve světě se téma společenské odpovědnosti firem řeší již více než 40 let, české společnosti ji začínají zapojovat do svého podnikání až v posledních letech.
-
Nejnižší korupce je ve Skandinávii. Jak si stojí Česko?
Pro národní ekonomiku a celou společnost je minimální korupce příznivá. Míra korupce je hodnocena v rámci několika významných ekonomických hodnocení analytických společností. Jak je na tom Česko dle posledních studií?
-
Začínáme s webovou propagací
Vytvořili jste nedávno nové webové stránky vaší firmy a nemáte pocit, že by vám přinesly více nových zákazníků? Vytvořit si web a sledovat pouze příliv zakázek by bylo moc hezké, v praxi to tak ale bohužel nefunguje. Je třeba využít mnohem více informačních kanálů a systémů, aby vaše internetová propagace mohla být označena za efektivní.
-
Co všechno musí obsahovat dobrý web?
Rozhodli jste se vytvořit webové stránky, které vám přivedou nové zákazníky? Pak na ně musíte umístit veškeré potřebné informace a zároveň být struční a srozumitelní. Jeden si skoro říká, že je to nemožné. Jak poskytnout návštěvníkovi veškeré důležité informace a zároveň jej nezahltit? A jak ho vůbec dostatečně zaujmout?
-
Česko patří mezi ekonomicky nejsvobodnější země světa
Osobní a ekonomická svoboda je spolu s demokracií základním předpokladem pro zvyšování životní úrovně občanů. Dle nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2014" je Česko 26. ekonomicky nejsvobodnější zemí světa (horší hodnocení má např. Jižní Korea, Norsko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie či Itálie).
-
Tvorba webu: Spousta práce a pravidel, které vás posunou k dobrému konci
Chcete se pustit do tvorby nového firemního webu? Pak vás čeká ne úplně zanedbatelné úsilí. Pokud ale budete poctiví, záhy se dostaví příjemné výsledky.
-
Nově lze založit s. r. o. za korunu
Příznivou novinkou pro podnikatele je možnost založení od letošního roku společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) za pouhou korunu. Světovým trendem je snižování administrativní a finanční náročnosti podnikání. Nižší nároky na počáteční kapitál jsou správným krokem, Německu se vyplatil.
-
Mareš: Pomáháme na svět projektům, které chtějí zlepšovat svět kolem nás
Patříte-li mezi nezávislé podnikatele, kteří hledají inspirativní místo pro rozvoj svých schopností, může HUB představovat to pravé místo pro Vaši realizaci. S Jakubem Marešem, spoluzakladatelem projektu HUB nejen o inspiraci k tvůrčí práci, ale i o tzv. akceleračních programech pro úspěch v podnikání.
-
Kalvoda: Kladivo na nepoctivé finanční poradce
Nejste si jisti uzavřenou smlouvou s Vaším finančním poradcem? Máte podezření, že hradíte jen poplatky, o kterých jste při podpisu smlouvy neměli nejmenší tušení? Vít Kalvoda ze serveru finemon.cz představuje v dnešním rozhovoru možnosti analýzy finančních produktů a ochrany poškozených klientů.
-
Co dělat, když financujete rozjezd nové firmy?
Zcela zásadním krokem pro každého začínajícího podnikatele je vždy problém financování rozjezdu firmy. V našem článku se dozvíte, jak na to.
-
Podnikání při studiu? Proč ne!
Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
-
Živnostenský list může mít i student
Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
-
Jak na dotace od úřadu práce
Úřad práce může poskytnout začínajícím podnikatelům dotaci ve výši několika desítek tisíc korun. O co vlastně jde?
-
Převod ordinací na s.r.o.: pozor na podvodníky
Lékaři převádí své ordinace na společnosti s ručením omezeným. Tato forma podnikání má totiž hned několik výhod. Například, že lékař ručí pouze majetkem společnosti. Když zkrachuje, nemusí se bát o svůj dům nebo auto. Kritici ale upozorňují, že se na převodu přiživují neseriozní firmy.
-
Nový občanský zákonník přinese institut rodinného závodu
Nový občanský zákoník z účinností od 1. ledna 2014 zavádí do českého právního prostředí nový institut tzv. rodinného závodu. Jaká je jeho definice a význam? Který okruh práv a povinností upravuje a kdo se jej může účastnit?
-
Podnikat v důchodu? Čistý zisk bude nižší
Každoročně stoupá počet podnikajících důchodců. Při splnění zákonných podmínek lze podnikat i v předčasném důchodu. V roce 2013 však všichni podnikající důchodci zaplatí více na dani z příjmu fyzických osob. Efektivní zdanění podnikajících důchodců bude nejvyšší ze všech OSVČ.
-
Forbes: Místo pro podnikání v USA se vyplatí promyslet
Podmínky pro byznys a možnosti pracovního uplatnění se v USA výrazně liší. Volba sídla společnosti může firmě ušetřit významné částky na daních a nákladech pro podnikání. Některé americké státy jsou považovány téměř za „daňové ráje“.
-
Stanovisko asociace k diskusi o reformě důchodovéh