Štítek běžný účet

Běžný účet je v podstatě základní bankovní konto, prostřednictvím kterého můžeme platit kartou, odesílat příkazy k úhradě a především i vybírat peníze z bankomatu. U naprosté většiny zaměstnavatelů je pak vlastnit

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Partners Banka: Tři poplatkové tarify a spoření se sazbou přes 6 % ročně
    Na bankovní trh vstupuje nová banka, Partners Banka. Ta nejprve nabídne běžný účet a spořicí účet se 6 procenty, později pak nezajištěné úvěry a hypotéky.
  • Jak zajistit, že se rodina dostane k vašim penězům i po vaší smrti?
    Chcete, aby se rodina dostala k vašim penězům i po vaší smrti? Pak musíte někomu udělit speciální disponentské oprávnění. A pokud si to nepohlídáte, může mít vaše nejbližší rodina po vaší smrti problém se k penězům dostat.
  • Ověření pomocí SMS je nebezpečné, banky tlačí klienty do aplikací
    Všichni jsme zvyklí na to, že v elektronickém bankovnictví nějak potvrzujeme platby. Dříve se k tomu s úspěchem používaly SMS, od kterých se teď upouští. Proč je tenhle příjemně jednoduchý způsob problémový?
  • Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?
    V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?
  • Co se děje s důchodem po vaší smrti? Může si rodina peníze nechat?
    Úmrtí blízkého člověka kromě nepříjemných emocí přináší také mnoho povinností. Jednou z nich je ukončení vyplácení důchodu. Jak v takové situaci postupovat?
  • Konec opisování čísel účtů. K zaslání platby brzy postačí znát telefonní číslo příjemce
    K zaslání peněz na účet brzy postačí znát jen telefonní číslo příjemce. Službu by mohly některé banky poskytovat již během letošního podzimu. Aplikace má zjednodušit posílání plateb především mezi rodinnými příslušníky a nejbližšími lidmi.
  • Jak postupovat při reklamaci platby kartou?
    Zaplatili jste předem za zboží, které nedorazilo? Zaúčtovala se vám transakce dvakrát? V takových případech můžete požádat banku o reklamaci transakce. Jak postupovat?
  • Srovnání spořicích účtů v červnu 2023: kde nejlépe zhodnotit peníze přes léto?
    Jaké jsou podmínky u spořicích účtů v červnu 2023? Kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu, ale s menším háčkem? Které české banky nabízejí spoření s 6% úrokem?
  • Srovnání spořicích účtů na jaře 2023: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?
    Inflace je nadále vysoká a znehodnocuje vklady v českých bankách. Spořicí účty alespoň trochu znehodnocení brzdí. Kde najdete nejvyšší úrokovou sazbu? Jaké jsou další podmínky na spořicích účtech?
  • Kolik disponentů vám banka povolí k vašemu účtu
    Chcete, aby k vašemu účtu měli disponentská práva třeba manžel nebo dcera? Některé banky vám umožní mít i deset disponentů. Někde ale nemůžete mít ani jednoho.
  • Které banky ještě přijímají šeky a k čemu mohou být dobré
    Doba masového využívání šeků je už dávno pryč. Přesto se i dnes najdou situace, kdy lidé vystavení šeku preferují. Nebo si ho naopak potřebují vybrat. Bank, které to umožňují, ale rychle ubývá.
  • Kde umí založit účet se dvěma spolumajiteli? Jen disponent stačit nemusí
    Chcete si jako manželé založit společný účet? Banky s takovou variantou moc nepočítají a spíše narazíte. Umí to pouze jedna jediná. Většina bank nabízí pouze variantu s disponentem. Proč to není ideální?
  • Srovnání spořicích účtů v lednu 2023
    Podívejte se na srovnání spořicích účtů. Kde najdete tu nejvýhodnější sazbu? Jaké jsou podmínky pro získání výhodnějších sazeb? Kde jsou výhodnější úrokové sazby ohraničeny pouze pro „nižší vklady“?
  • Hromadí se vám doma mince? Můžete je snadno vyměnit za bankovky. Jak na to?
    Nosit v peněžence hromadu drobných mincí není ve většině případů nejpraktičtějším řešením. Mnozí Češi si doma odkládají drobné mince do prasátka. Ale co s mincemi, až bude prasátko plné? Dají se mince vyměnit za bankovky či vložit na účet?
  • Srovnání spořicích účtů v listopadu: kde úroková sazba přesáhne 6 %?
    Inflace je i nadále vysoká a jednou z možností, jak se alespoň částečně proti znehodnocení peněz bránit a zároveň mít peníze k dispozici, jsou spořicí účty. Jaká je aktuální nabídka úrokových sazeb na spořicích účtech bank? Kde je nejvyšší úroková sazba bez stropu na úročení vkladu?
  • Kde vám za zřízení účtu dají nejvyšší odměnu?
    Banky se přetahují o klienty pomocí různých prémiových akcí. Kde dostanete za zřízení běžného účtu nejvíce? Jaké jsou podmínky a do kdy platí marketingové akce?
  • Poslali jste omylem peníze na špatný účet? Můžete jen doufat, že je příjemce vrátí
    Pokud pošlete omylem platbu na jiný účet, než jste zamýšleli, máte problém. Příjemce musí vrácení peněz schválit, banka to za něj sama udělat nemůže.
  • Nové platby na mobilní číslo odstartují příští rok. Jak budou fungovat a které banky se zapojí?
    Číslo bankovního účtu už pro zaslání platby do budoucna nebudete potřebovat. Příští rok odstartují platby, které nasměrujete jen s použitím telefonního čísla. Jaké možnosti uživatelům přinesou?
  • Peníze za otevření účtu. K pomoci se přidaly i banky, Ukrajinci mohou získat až 7500 Kč
    Tisícové příspěvky jako symbol pomoci rozdávají k nově otevřeným účtům čtyři české banky. Co vše je zapotřebí k otevření účtu a jaké bonusy noví klienti získají?
  • Kdy budou klientům Sberbank vyplaceny peníze a kým?
    Máte vedený účet u Sberbank? Nemůžete se kvůli nečinnosti banky dostat ke svým penězům? Co s nimi bude a uvidíte je ještě někdy?
  • Většina lidí se při kyberútoku bojí ztráty hesel k bankovnictví. Polovina si už ale klikla na odkaz v e-mailu od neznámého adresáta
    Většina lidí zaznamenala, že byl na ně v posledním roce veden phishingový nebo jiný kybernetický útok. Vyplývá to z průzkumu, který v minulých týdnech uspořádaly servery Finance.cz a Euro.cz ve spolupráci se společností Vodafone.
  • Nejčastější triky podvodníků, kteří ohrožují vaše internetové bankovnictví
    Používáte internetové bankovnictví? Podvodníci a internetoví slídilové jsou čím dál vychytralejší. Jak útočí na klienty bank nejčastěji a jak se bránit?
  • Kde dostanete za založení účtu bonus? Jaké jsou aktuální akční nabídky tuzemských bank?
    Svůj bankovní účet má už většina dospělých obyvatel České republiky, řada z nich jich má i několik. Banky se proto snaží nové klienty nalákat na různé propagační akce. Zmapovali jsme, jaké jsou aktuální nabídky.
  • Některé věci smrtí nekončí. Co vše je potřeba zařídit, když vám zemře blízký?
    Ztráta rodinného příslušníka či jiné blízké osoby je zřejmě tím nejtěžším, s čím se může člověk během svého života setkat. Bohužel, i v této psychicky velice složité a emotivní situaci je potřeba po zemřelém zařídit celou řadu věcí. Vedle samotného pohřbu je nutné vyřídit například záležitosti spojené s bankovním účtem zesnulého, dodávkou energií či jeho mobilním tarifem.
  • Jaké inovace a FinTech vám mohou nabídnout banky?
    Hledáte účet, který by vám umožňoval nejen správu vašich financí, ale i možnost spoření či investic? Chtěli jste zkusit nakoupit kryptoměny, ale na vlastní pěst jste se toho báli? Dnes to lze i prostřednictvím běžného účtu. Kde a jak?
  • Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
    Chodit do banky, je otrava – stojí to čas a mnohdy i nervy. Mnohé banky proto vychází svým klientům vstříc a téměř všechny služby již vyřešíte z tepla svého domova prostřednictvím smartphonu, tabletu či notebooku.
  • Trendy v osobním bankovnictví - crowdfunding?
    Co vás v budoucnu čeká ve vašem osobním bankovnictví? Bude vám váš účet hlídat a nabízet slevy, doporučovat nejvhodnější investice nebo zprostředkovávat poslední novinky z oblasti bankovnictví a inovativních finančních technologií? A víte, co je crowdfunding a jak pomocí něj investovat do zajímavých projektů?
  • Ještě jedno srovnání dětských účtů
    Děti by měly vědět, že existují peníze a nic není zadarmo už v době, kdy se začínají seznamovat s prvními čísly. O pár let později už jim můžeme založit jejich vlastní konto a přispívat na něj.
  • Jaký založit dětský účet?
    Jen skutečně málokdo si dnes dovolí nepočítat, nerozvažovat, co ušetří, co spotřebuje a co investuje. U dospělých už považujeme za automatické, že to někdo lépe, někdo hůře umí. Odborníci tvrdí, že učit se hospodařit s penězi by se měly už malé děti. My jim v tom můžeme pomoct, když jim založíme například účet.
  • 6 tipů, jak bezpečně na finanční aplikace
    Bezhotovostní platby jsou čím dál populárnější. S nimi stoupá i obliba různých mobilních aplikací, ať se jedná o internetové bankovnictví či možnost platit kartou bez terminálu. Spravovat finance z mobilu a tabletu je pohodlné a jejich zabezpečení je většinou na velmi dobré úrovni. Jak ale eliminovat všechna rizika a používat finanční aplikace zcela bez obav?
  • Jak a kde si zřídit transparentní účet
    Rádi byste si vytvořili transparentní účet a nevíte, jak na to? Jaké banky tuto možnost nabízejí a kdy je dobré po něm „sáhnout“?
  • Podnikatelský účet pro OSVČ: musí se zřídit?
    Začínáte s podnikáním? V takovém případě vás tedy bude rozhodně zajímat, zdali si v oblasti financí vystačíte s běžným soukromým účtem anebo zdali bude nutné zřídit speciální podnikatelský. Jak to tedy ve skutečnosti je?
  • U které banky zaplatíte hodinkami?
    Garmin Pay nebo Fitbit Pay? U které české banky si už nemusíte vybírat a zaplatíte jen chytrými hodinkami?
  • Jak mohou studenti v novém akademickém roce ušetřit?
    Nastupujete v záři do dalšího semestru a už teď se bojíte výdajů spojených se studiem? Podívejte se s námi, na čem v letošním akademickém roce můžete ušetřit.
  • Poslal jsem peníze na špatný účet… Co teď?
    Občas se toho sejde moc a vy musíte najednou platit hned několik plateb. Děláte to třeba pomocí internetového bankovnictví, jste unavení, zkrátka přepíšete se a pošlete peníze úplně někam jinam, nebo někomu jinému. Jak podobnou situaci řešit?
  • Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
    V posledním dílu seriálu, který se věnuje elektronickým převodům peněz, se podíváme do blízké budoucnosti. Finance se totiž dají převádět i jinak – třeba pomocí sociálních sítí. V České republice se tato změna teprve chystá.
  • Bankovní převod do zahraničí: co se vyplatí znát?
    Elektronické převody peněz mezi bankami dnes provádí už asi každý. Je samozřejmě možné posílat finance nejen do tuzemských bank, ale také za hranice.
  • Jak dlouho trvá, než se převedou peníze z banky do banky?
    Elektronické převody peněz mezi bankami jsou dnes samozřejmostí a nejspíše si bez nich již neodkážeme tok našich financí představit. Je asi jasné proč – nepotřebujeme hotovost.
  • Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
    Přemýšlíte o tom, že byste začali spořit? Nemůžete se rozhodnout, jestli zkusit spořicí účet nebo termínovaný vklad? Tak si je tedy pojďme porovnat!
  • Valentýn trochu jinak: Společně, nebo každý za svoje?
    Finance bývají mezi partnery často předmětem sporu. O peníze jde často vždy až na prvním místě. Jak máte společný rozpočet vyřešený vy? Necháte se na Valentýnskou večeři pozvat, budete ji platit půl na půl, nebo ze společného účtu?
  • Banka může platit i vám. Která nabízí bonusy?
    Plánujete přejít do jiné banky a rádi byste si přitom bez námahy přivydělali i nějakou tu kačku k dobru? Chcete změnit běžný účet, ale nevíte, jaký zvolit? Vyberte si ten, kde dostanete bonus!
  • Osobní finance pod kontrolou II: Je v jednoduchosti appky síla?
    Papír a tužka je základ každého hospodáře, ale aplikace vám urychlí zadávání i zpracování těchto údajů. My se podíváme na appky, které jsou jednoduché jako facka a právě v tom je jejich krása. Které to jsou? A proč právě je využivat?
  • Osobní finance pod kontrolou I: Když tužka a papír nestačí...
    Je pro vás slovo aplikace sprosté? Nebo jsou pro vás aplikace každodenní chléb? Chcete mít lepší kontrolu nad rodinným rozpočtem? V čem všem jsou tyto aplikace užitečné? Která aplikace je pro vás ta pravá?
  • Kde si na poslední chvíli půjčit peníze na vánoční dárky?
    Ježíšek má přijít už za pár dní a vy ještě pořád nemáte vyřešené dárky? Opozdila se výplata anebo zkrátka není dostatek peněz? Víme, kde si můžete rychle půjčit.
  • Jak se stát prezidentem snadno a rychle
    Nejste spokojení s kandidáty na prezidenta? Myslíte si, že byste dokázali stát vést lépe než ti, co jsou aktuálně u moci? Tak proč nezkusíte také kandidovat?
  • Bankovní účty pro studenty: kde nejsou zbytečné poplatky?
    Nad založením bankovního konta uvažuje plno studentů a nejen těch, kteří se snaží přivydělávat si při studiu. Je ale z čeho vybírat? Podle čeho bychom se vůbec měli rozhodovat?
  • Koupit, či nekoupit? Podvodné obchodníky na internetu můžete odhalit selským rozumem.
    Na internetu dnes nakupuje každý třetí Čech. Nejčastěji se jedná o oblečení, doplňky anebo elektroniku. S narůstajícím počtem uživatelů ale zároveň vzrůstá i počet podvodníků, kteří se na internetu snaží okrádat lidi. Jak se jim bránit?
  • Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
    Internetové bankovnictví je hojně využíváno převážně mezi mladými lidmi. Ulehčuje to čas a čas jsou přece peníze. Bohužel plno z nich také zapomíná na důslednost, která se může řádně prodražit. Kdy vám hrozí u internetového bankovnictví nebezpečí?
  • Sousede, rosteš? Jak ČR obchoduje se svými sousedy? A jak jim roste HDP?
    Země střední Evropy zažívají ekonomicky příznivé období. Minulý rok vykazovaly slušná tempa růstu a výhledově ekonomové očekávají další pokračování růstu. Jak je na tom ČR v porovnání se svými sousedy? Jak je na tom s importem a exportem do sousedních zemí?
  • Centrální evidence účtů je hotová. Bude fungovat od roku 2018
    Kontroverzní zákon o centrální evidenci účtů vstoupil v účinnost 6. října 2016, přičemž samotná centrální evidence účtů by měla fungovat až od 1. ledna 2018. Důvodem zavedení centrální evidence byl požadavek na administrativní zjednodušení postupu oprávněných orgánů veřejné moci při zjišťování, u které úvěrové instituce má či nemá konkrétní osoba veden účet.
  • Jak dostat peníze ze zkrachovalé banky
    Doba krachů kampeliček, družstevních záložen a bank je pryč. Přesto i v současné době se můžete dostat do situace, kdy instituce, u které máte uloženy peníze, může zkrachovat. Ke svým penězům se dostanete díky Garančnímu systému finančního trhu.
  • Jak na změnu banky aneb nový běžný účet snadno a rychle
    Bez bankovního účtu a dalších služeb, které banky v rámci něj nabízí, si jen málokdo z nás dokáže svůj život představit. Pokud nejste spokojeni se svou stávající bankou, nezbývá nic jiného než banku změnit. V následujícím textu ukážeme, že změna banky nemusí být žádným strašákem pokud využijete Kodex mobilita klientů.
  • Pošta v dubnu osloví 20 bank a pojišťoven s nabídkou partnerství
    Česká pošta do konce dubna osloví zhruba desítku bank a deset pojišťoven, zda by měly zájem o spolupráci po roce 2017, kdy poště vyprší smlouva s ČSOB a Českou pojišťovnou. Poté chce nabídky transparentně posoudit. Uvedli to dnes zástupci pošty.
  • Kam bezpečně uložit finanční rezervu?
    Aktuální úrokové sazby spořicích účtů nikoho neoslní. I přesto mají tyto produkty nepopiratelné výhody – nabízejí alespoň nějaké zhodnocení a peníze máte v případě potřeby rychle k dispozici. Tyto výhody zůstávají i v současné době, kdy banky úrokové sazby snižují.
  • Existuje studentova banka snů?
    A co stojí banka snů? Právě že nic! Anebo téměř nic. Že je platit prostě normální? Normální jak pro koho, ale ne pro toho, co umí spočítat jedna plus jedna, aneb jak se stát klientem banky, která nevybírá poplatky na všem, co si umane. A možné výhody i nevýhody s takovým účtem spojené? Existují. Jedno je však jisté… Nic není naprosto zdarma nebo bez naprosté námahy. Platí se třeba přizpůsobením. Nejenom penězi.
  • Polovina českých bank neumožňuje zrušit účet jinak než na pobočce
    Zřízení různých typů bankovních produktů pomocí internetu není dnes nic neobvyklého. Pokud chce ale klient zrušit běžný účet, musí se většinou vydat na pobočku. Přes internet, pomocí infolinky nebo e-mailem je účet možné zrušit u čtyř bank, poštou v osmi případech. Šestkrát z toho však s úředně ověřeným podpisem. Vyplývá to z průzkumu agentury Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2014 a Nejlepší pojišťovna 2014.
  • Bezpečnost v bankovnictví: Klienti si nemění hesla a neumí zabezpečit chytrý telefon
    Čeští bankovní klienti mají stále značné rezervy v bezpečném využívání bankovních služeb v online prostředí – ohrožují tím své finance, data a osobní údaje. Ze sledování základních kritérií bezpečnosti vyplynul aktuální index bezpečnosti ve výši pouhých 60 %.
  • Rozhok: Lidé bez bankovního účtu? Je to narůstající trend
    O populaci bez přístupu k bankovním službám přednášel na prestižní bankovní konferenci European Payment Forum 2013, která se konala koncem roku ve Vídni. „Světoví finančníci nás tam přijali s respektem, ale s rezervou. Stáváme se pro ně konkurencí, přitom bychom mohli spolupracovat,“ říká Nikolay Rozhok z české centrály společnosti MoneyPolo. Ta chce jako vůbec první provozovatel v České republice spustit předplacené služby také u nás.
  • Bankovní účet pro každého: Právo, nikoliv povinnost
    Bez peněz do hospody nelez. Jenže hospodská zařízení zůstala jedním z mála míst, kde je hotovost vítána. A tu si stejně většina lidí vybere z bankomatu. Bankovní služby zkrátka nahradily peníze uschované pod matrací nebo rodinné úspory ukryté v krabici od bot. Na světě přitom přibývá lidí, kteří do tohoto modelu nedokážou nebo nechtějí zapadnout. Situaci začala řešit Evropská unie - podle nové směrnice bude mít od roku 2016 právo na základní účet u banky i bezdomovec.
  • Makléři: Sazby hypoték mírně porostou, ale nad 5 % se nevrátí
    Na začátku roku všechny banky vždy opticky zdraží, aby na jaře mohly říci: „Máme skvělou kampaň“ a vrátit se na úroveň sazeb konce předchozího roku, zaznělo mimo jiné v rozhovoru s Terezou Orlovou a Martinem Peškem, majiteli titulu Franšíza roku 2013 v rámci společnosti Gepard Finance. Jak se liší pražský hypoteční trh od ostatních regionů a jaké jsou vyhlídky hypotečního trhu pro tento rok?
  • Nejlepší spořicí účty na začátku roku 2014
    Pokud chcete získat nejvyšší úrokovou sazbu spořicího účtu na trhu, připravte se na to, že to nebude „zdarma“. V prostředí ultra nízkých úrokových sazeb, které nyní na finančních trzích panuje, si banky nemohou dovolit u svých spořicích účtů bez výpovědní lhůty úrokové sazby 1,5 % - 2 %, aniž by je zčásti dotovaly.
  • Vaníček: Důležitá je pravidelnost a vytvoření zdravého spořicího návyku
    I když aktuální úrokové sazby jsou nižší než v minulosti, je ale důležité uchovat si správné spořicí návyky, finanční rezervu vytvářet průběžně a v rámci možností ji optimálně zhodnocovat, uvedl mimo jiné Libor Vaníček v interview pro Finance.cz.
  • Které produkty si musíte sjednat spolu s hypotékou a které ne?
    Stačí na bankovní přepážce narazit na obchodně trochu zdatnějšího pracovníka a rázem si domů můžeme odnášet, vedle kopie žádosti o hypoteční úvěr, i smlouvy k dalším finančním produktům, jejichž placení nám v budoucnosti rozhodně nebude dělat radost. Které produkty si k hypotéce sjednat musíte a které produkty jsou pouhým nástrojem cross-sellingu se dozvíte níže.
  • Získejte peníze i ze svých útrat, nejen ze svých úspor
    Hoďte za hlavu starosti z nízkých úrokových sazeb spořicích účtů. Začněte do svého rodinného rozpočtu získat peníze navíc příjemnějším způsobem, než je šetření – utrácením. Jak na to, to si povíme v našem dnešním příspěvku.
  • Hypotéka: Pár tipů pro levnější úvěr
    S podepsáním hypotečního úvěru se vyplatí chvilku otálet. Alespoň tak dlouho, než si budete jistí, že neuzavíráte hypotéku zbytečně draho. Konkurence na hypotečním trhu totiž hraje pro klienty a je z čeho vybírat.
  • OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012
    V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.
  • Průlomové rozhodnutí ve sporu o poplatek?
    Právní souboj o poplatek za správu úvěru vrcholí. Krajský soud v Plzni vydal rozhodnutí, kterým stanovil protiprávnost poplatku za správu úvěru. První rozhodnutí soudu druhého stupně ve sporu o poplatek za správu úvěru. Jedná se však skutečně o průlomové rozhodnutí?
  • Když se bankovní bezpečnost stává paradoxem
    Žijeme v době, kdy se používání internetového bankovnictví stalo naprosto běžnou činností, stejně jako tomu je u nákupu zboží přes internet, povídání si s přáteli po skypu nebo seznamování prostřednictvím internetu. Zastavili jste se ale někdy a zkusili jste se zamyslet nad tím, jak je to s bezpečností dat, která dobrovolně poskytujete nejrůznějším institucím? PÁTEČNÍ GLOSA
  • Exekuce a bankovní účet manželů
    Společné jmění manželů a exekuce je problematikou, která způsobuje v manželství nejednu bezesnou noc a strach o finance. S novelou občanského soudního řádu se od letošního roku situace ještě více zkomplikuje. Jsou bankovní účty manželů v ohrožení?
  • Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií
    Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.
  • Gajdoš: Podvodné platby jsou na nejnižší úrovni za posledních 10 let
    Česká republika byla jednou z prvních zemí, které zavedly technologii EMV, díky které je počet podvodných transakcí platební kartou čtyřikrát nižší než v Evropě. Češi v zahraničí platí nejčastěji v hotovosti příslušné měny a jen v 16 % použijí výhodnější debetní kartu, uvedl v rozhovoru Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.
  • Společné jmění manželů a vypořádání
    Při zániku manželství bude nutné vypořádat společné jmění manželů. V případech emotivnějších rozvodů se nebude jednat o lehkou záležitost. Láska se v konečném důsledku mění v boj o peníze, a proto se zaměříme na otázku podílů při vypořádání společného jmění manželů a způsoby vypořádání.
  • Jaká bude banka budoucnosti?
    Za posledních dvacet let se svět výrazně změnil. Všichni používáme mobilní komunikační zařízení, zjednodušil se nám přístup k informacím, změnili jsme způsob života i své chování. Co z toho vyplývá pro banku?
  • Matula: Na rozdíl od konkurence nemusíme živit pobočkovou síť
    Rok 2013 má velkou šanci stát se dalším posunem, kdy online banky ještě více vyrostou a zesílí. Hlavní rozdíl mezi námi a přímou konkurencí, jakou je třeba mBank nebo Air Bank, je v tom, že my nemusíme živit pobočkovou síť, uvedl Miloš Matula, člen představenstva ZUNO Bank AG a ředitel ZUNO Česká republika.
  • Truhlář: Neúčastníme se dostihu „internetových spořitelen“
    Obchodní model velkých bank je založený na komplikované nabídce, která ztěžuje klientům orientaci a vytváří jakousi informační asymetrii banka – klient. Náš úspěch je v nabídce kompletní a jednoduché sady kvalitních služeb, uvedl v interview pro Finance.cz Roman Truhlář, generální ředitel mBank pro ČR a Slovensko.
  • Limity a zneužití platební karty
    Byla Vám ukradena platební karta? Nechali jste PIN společně s kartou a byly Vám vybrány finanční prostředky na rámec zůstatku na účtu? Pojďme společně prostudovat rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky, které nám odpoví nejenom na tyto otázky.
  • Bázliví a ještě bázlivější
    O tom, že ideálem našeho Spořínka je vkladní knížka, bylo popsáno mnohé. Ale jak je to zlé, ukazuje se čím dál víc. Jak nedávno ukázala studie Generali PPF Asset Managementu Potential to Invest, Češi nejsou jen „řádově“ jako investoři bázlivější než je běžné v rozvinutém světě, ale patří v investování k nejvíce konzervativním dokonce i v porovnání s ostatními postkomunistickými státy střední a východní Evropy.
  • Nedelková: Našim cílem je vést strany sporu ke smíru
    Ne vždy může za „vymazání“ bankovního konta samotný majitel účtu. Každoročně je zaznamenáno několik případů neoprávněného výběru peněz. Finanční arbitr Monika Nedelková nám řekla, jak může Kancelář finančního arbitra pomoci při řešení případných sporů s finanční institucí.
  • Většina úspor prodělává
    Loňské úspory domácností jsou nejnižší za posledních 10 let, tedy od „špatného“ roku 2002. A to přesto, že i viceguvernér se diví, proč se úsporné chování rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají: „Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory.“
  • Investoři jsou již léta v šoku
    Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.
  • Proč neplatíme slepicí za vejce aneb kterak lidstvo k penězům přišlo
    Používání peněz je pro nás něčím naprosto přirozeným. Představa, že pokud v dávné minulosti farmář chovající prasata zatoužil po nových botách, nezbylo mu než hledat obchodního partnera s nadbytkem obuvi a nedostatkem vepřových produktů, se dnes zdá spíše legrační a dobrá leda k ilustraci nelehkého života našich předků.
  • Kampelička nebo banka? Proč dnes využít služeb družstevní záložny
    Význam družstevních záložen jako alternativ k běžným bankám roste. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickou bankou a kampeličkou? A proč již dnes není třeba se bát podobných skandálů, jako byla známá kauza krachu kampeliček na počátku 90. let?
  • Peníze za nákup zpět nabízejí na internetu cashback servery
    Nakupování na internetu je rychlé, jednoduché a zákazníci si již zvykli, že zde najdou řadu slev. O slevových portálech jste již pravděpodobně slyšeli, aktuálně ale nastupuje nová generace nákupních webů, kterým se říká „cashback“. Na jakém principu fungují? Kolik peněz vám vrátí za nákup zboží a služeb?
  • Kampeličky v proměnách času
    Družstevní záložny mají v českých zemích silnou tradici. Zažily si na našem území jak výrazné vzestupy, tak i pády. Kampeličky jsou nyní znovu v kurzu a plní svůj původní účel, tj. být zajímavou alternativou ke klasickým bankovním domům. Pojďme se podívat na to, jakou cestou si na našem území prošly.
  • Ekonomické statistiky srazily akcie
    Po včerejších negativních ekonomických zprávách zavládly na akcích výprodeje. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech činila v září 76,8 bodu, přičemž v předcházejícím měsíci bylo dosaženo hodnoty 81,7 bodu. Trh sice očekával snížení,...
  • Jaká splátka úvěru na bydlení je pro Vás přijatelná?
    Jak dopadla poslední anketa v sekci Bydlení? Jaká odpověď dostala od čtenářů nejvíce hlasů? Podívejte se s námi na její vyhodnocení …
  • Australský export pšenice klesne
    Austrálie, druhý největší exportér pšenice, snížila z důvodu hrozby El Nina předpověď úrody pro tento rok o 14 procent na 20,5 mil. tun z 24 mil tun oznámených v březnu.
  • Zvýšení exportu čínské kukuřice
    Čína chystá zvýšit export kukuřice o 33 % tento rok, aby snížila  rezervy krmiva a zabránila tím poklesu ceny. Tímto problémem se zabývala i vláda. Tím by se mohl letos čínský export kukuřice zvýšit na 8 miliónů tun z  6 miliónů tun v roce 2001.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Obavy a hrozba teroristických útoků brzdí burzu, výhled společnosti Home Depot investory zklamal.
  • Co je to platba třetí osobou?
    Penzijní fondy umožňují platit příspěvky na penzijní připojištění i jiným osobám než účastníkům. Přispívat může zaměstnavatel nebo třetí osoba. Kdy se uvádí, že se jedná o třetí osobu?
  • Produkce pšenice v Kanadě slábne
    Kanadští farmáři v posledních letech přecházejí od pěstování pšenice k produkci prasat, hovězího dobytka a hrachu.
  • Vybrané ukazatele hospodářství
    Dlouhodobý meziroční růst průmyslové produkce pokračoval i v březnu, kdy růst dosáhl 4,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů 6,2 % (v březnu i v 1. čtvrtletí 2002 bylo o 1 pracovní den méně než před rokem).
  • Ranní měnový přehled
    Dolar se obchodoval ve velice těsném rozptylu během asijské seance a udržel si své zisky oproti euru a yenu.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Jak snížit telefonní účet za mobil?
    Jak ušetřit za telefon? Znáte to sami. Každý měsíc údiv nad účtem za mobilní telefon. Vždycky si říkáte, že příště se budete krotit. Ale jak na to?
  • Report z pražské burzy (Fio)
    U elektrárenské společnosti ČEZ dnes zavládla další vlna výprodejů, ale tentokrát na prodejní straně stálo široké spektrum objednávek. Jako by se trh vzdal brzké naděje proražení hranice 100,- Kč a plošně přistoupil k realizaci zisků. Cena ztratila téměř 2 % a pro nejbližší dny nelze vyloučit přetrvávající ochotu k realizaci zisků, která v cenové úrovni pod 95 Kč bude zřejmě již prokládána postupným návratem do pozic.
  • Zájem o paladium upadá
    V minulém roce se cena paladia propadla o 53 %, když se hlavní spotřebitelé, automobilový a elektronický průmysl, stejně jako dentisté začali přeorientovávat na platinu.
  • Sucho v Brazílii snizuje úrodu cukru
    Cena cukru vzrostla na šestitýdenním maximum díky očekávání, že suché počasí sníží brazilskou sklizeň. Brazílie je přitom největším světovým producentem.
  • Kukuřice na pětiměsíčním maximu
    Pokračující bouřky na americkém Středozápadě i nadále zpožďují setbu kukuřice. Pokud by špatné počasí pokračovalo, část farmářů místo této obilniny oseje pole sójou.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Američtí investoři si zřejmě uvědomili, že americké akcie propadly během uplynulých dní na velice nízké hodnoty, a proto nastala korekce směrem vzhůru.  Investoři dnes vzhůru posunuli akcie technologických firem, jelikož se všeobecně očekává lepší hospodářské výsledky polovodičové firmy Applied Materials Inc., která zítra zveřejní výsledky čtvrtletního hospodaření.
  • Zpomalení růstu životního pojištění
    Oproti minulému roku došlo k nižšímu nárůstu životního pojištění za první čtvrtletí 2002. Loňský nastartovaný růst tak letos zatím poněkud ochabl.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar ? (Ruesch)
    Včerejší obchodování koruny vůči euru se opět  neslo v očekávání dnešního zasedání centrální banky, kdy obchodníci nejsou ochotni otevírat své pozice.