-
Pět věcí, které je třeba si prověřit při nákupu ojetiny
Kupujete auto od manželů? Vyžádejte si souhlas obou. Nevisí na autě dluh? Není vůz součástí exekuce? A co dovoz ze zahraničí? Při nákupu ojetiny je potřeba sledovat víc než jen stav vozu.
-
Od 1. dubna bude pro agresivní řidiče povinný terapeutický program. Stát bude 11 tisíc korun
Od dubna čeká neukázněné řidiče novinka. Ti, co přišli kvůli svému nebezpečnému chování za volantem o řidičák, se budou muset zúčastnit tzv. terapeutických programů, aby svůj řidičský průkaz získali nazpět.
-
Souhrn změn z konsolidačního balíčku pro rok 2024
Vládní konsolidační balíček přinesl do oblasti zaměstnávání zásadní změny. Ty je třeba nejen nastudovat, ale také pochopit. Následně uplatnit v praxi.
-
Roční dálniční známky v roce 2024 zdraží. Kdy je nakoupit, abyste ušetřili?
Od 1. března 2024 zdraží roční dálniční známka o 800 Kč. Můžete nakoupit tuto dálniční známku dopředu? Kdy si koupit roční dálniční známku, aby to pro vás bylo výhodné? Podívejte se na praktické příklady.
-
Změny v povinném ručení nastanou nejspíš až v březnu 2024. V jakých městech vyjde nejlevněji?
Vládní návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní míří k projednání do Senátu. Na co se provozovatelé vozidel mohou připravit?
-
Zdražení dálničních známek v roce 2024: kdy naposledy můžete nakoupit za výhodnější cenu?
V roce 2024 dojde ke zdražení dálničních známek, kdy budete moci naposledy nakoupit dálniční známky za výhodnější cenu? O kolik a od kdy vzroste cena dálničních známek?
-
Od ledna budou platit nové podmínky pro získání řidičáku. Co na to autoškoly?
Jaké novinky přinese novela zákona o silničním provozu? Kdo bude moci nově získat řidičské oprávnění Jak se k novinkám staví autoškoly?
-
O kolik by mohlo zdražit povinné ručení? Elektrokoloběžka vyjde podobně jako slabší motorka
Změny v povinném ručení nyní projedná Poslanecká sněmovna. S účinností některých z nich se počítá už od 23. prosince letošního roku. Již teď se můžeme podívat na to, jaký vliv by měla novela zákona na majitele a provozovatele vozidel.
-
Povinné ručení pro elektrokoloběžky, zvýšení pojistného plnění a pozvolný konec zelených karet schválila vláda
Dle vládou schválené novely by se mělo povinné ručení rozšířit na elektrokoloběžky, zahradní traktůrky či segwaye. Dále by minimální pojistné plnění mělo vzrůst na 50 mil. Kč. Jaké další změny novela zahrnuje a od kdy by měly začít platit? Od kdy již u sebe nebudete muset mít tzv. zelenou kartu?
-
Na autě botička, odtah a náklady přes 74 tisíc. Během čištění ulice v Praze totiž jeho majitel byl pryč
Má smysl dávat na překážející auto botičku, když se čistí ulice? Zaplatí majitel jen za odtah, nebo i za parkování při případném odtahu?
-
Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?
V současné době platí úprava, kdy se auto převádí přímo ze starého majitele na nového. Potřebujete k tomu jen nutné dokumenty a převod vyřídíte během jedné návštěvy registru vozidel na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.
-
Nejvíc nehod se loni stalo v pátek, nejčastěji se bourá kvůli nepozornosti řidiče
V loňském roce řešila Policie ČR téměř sto tisíc dopravních nehod. Kdy a proč nejčastěji bouráme? A kdo to nejčastěji odnese?
-
Počet elektromobilů v EU roste, Česko je však na chvostu
V Česku byl v roce 2021 zaznamenán nejnižší meziroční růst elektromobilů v rámci EU. Kde byl meziroční růst elektromobilů nejvyšší? Jaký byl průměrný růst v rámci EU?
-
Jak správně skladovat zimní a letní pneumatiky mezi sezonami
Přezouváte auto na letní gumy? Nezapomeňte ty zimní správně uskladnit, aby vás na podzim nepřekvapil zpuchřelý kus gumy, který nebudete moci použít.
-
Co hrozí, když prodáte auto a nezměníte vlastníka v registru
Za neuskutečněný nebo nedokončený převod vozidla na nového vlastníka hrozí pokuta. Problémy pak vznikají například i při placení nákladů za odtah a uskladnění vozidla při špatném parkování. Kdo je zaplatí?
-
Od března začaly změny v registraci vozidel. Dotknou se i vás?
Registr vozidel čekají v letošním roce velké změny. K některým dojde už v březnu, k jiným v září a k dalším po Novém roce 2024. Přinášíme jejich přehled.
-
Ceny dálničních známek vzrostou. Kolik by stály po zohlednění inflace či růstu mezd?
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že se chystá zdražení dálničních známek a zavedení jednodenních dálničních známek. Kolik stojí dálniční známky? Kdy naposledy rostla jejich cena? A jaká by měla být jejich cena při zohlednění růstu mezd či inflace?
-
Jak se změní pokuty a body pro řidiče v roce 2024? Maximem bude 75 tisíc
Za volantem auta již od 17 let, vyšší tresty za mobil v ruce při řízení a o 25 tisíc vyšší pokuta za odmítnutí zkoušky na alkohol. Přehled nově navrhovaných pokut a sankcí pro řidiče vozidel.
-
Jak se zvýší cestovní náhrady v roce 2023?
Konečně je známa konečná podoba tuzemských cestovních náhrad v roce 2023. Původní návrh byl podstatně změněn. U zahraničních se mění 25 sazeb.
-
Jak zjistit počet bodů online? Můžete si vyřídit řidičák online?
V prosinci byl spuštěn Portál dopravy, který umožňuje zjistit, jaký máte počet bodů, či vyřídit řidičský průkaz online. Dále si můžete zjistit, jestli jedete ve skutečném taxi, anebo v taxi „na černo“. Co dalšího můžete na Portálu dopravy zjistit a jaké jsou plány do budoucna?
-
Dobíjecí stanice přibývají raketovým tempem. Za poslední dva roky se jejich počet zdvojnásobil
V Česku je podle aktuálních statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) celkem 1266 nabíjecích stanic pro elektromobily. Přibývají však takovým tempem, že reálně je jich mnohem více. Jen tři největší provozovatelé – ČEZ, PRE a E.ON – aktuálně udávají v součtu přes tisícovku nabíječek. Česko má statisticky jednu z nejrobustnějších a nejrychlejších dobíjecích sítí v Evropě.
-
Kdy vám můžou prodat odtažené auto?
Odtáhli vám zaparkovaný automobil? Pokud ano, s vyzvednutím byste neměli dlouho vyčkávat. Po určité době vám jej navíc mohou prodat.
-
Jak zjistím, že bude blokové čištění, a kdy mi (ne)odtáhnou auto
Jak můžete zjistit, že bude blokové čištění ve vaší ulici? Jak dlouho na něj musíte být předem upozornění a skutečně vám odtáhnou auto?
-
Celoevropský průzkum zkoumal důvěru v prodejce ojetin. Jak dopadli ti z ČR?
Průzkum probíhal mezi 4500 kupujícími ojetých automobilů v 17 zemích. Nejnižší důvěra kupujících je v Bulharsku, Maďarsku, Litvě a Estonsku. Nejvíce prodejcům ojetin věří ve Velké Británii, Finsku, Slovinsku a Německu. Jaká je důvěra zákazníků v prodejce ojetin v České republice?
-
Cestovní náhrady opět vzrostly
Cestovní náhrady se kromě růstu na začátku roku navýšily ještě jednou. O kolik a co přesně se změnilo?
-
Řízení už od 17 let, řidičák na zkoušku a výraznější pokuty za nejzávažnější přestupky
Novela zákona připravovaná Ministerstvem dopravy zaměřuje svou pozornost na přísnější tresty za závažná porušení silničního provozu. Úplnou novinkou je také řízení od 17 let a řidičák na zkoušku. Navrhované změny by měly začít platit od ledna 2024.
-
Dopravní nehoda a právo na ušlý zisk: Jak na odškodnění ušlého výdělku zaměstnance nebo OSVČ?
Utrpěli jste nezaviněnou autonehodu se zraněním a řešíte možnosti odškodnění ušlého výdělku? Poradíme, jak na odškodnění ušlého výdělku zaměstnance nebo OSVČ.
-
Změny ve výši silniční daně u vozidel a náprav v roce 2022
Institut silniční daně prošel výraznými změnami. Řada vozidel, za které bylo nutné daň odvést, je nově osvobozená. Jak je to ale se sazbami daně? Co se změnilo?
-
Jak na výměnu řidičského průkazu online?
Jak vyřešit výměnu řidičského průkazu elektronicky? Od kdy jej můžete online vyměnit? Musíte mít datovou schránku? Lze tak vyřešit i ztrátu řidičského průkazu?
-
Drahá paliva nutí podnikatele zefektivnit provoz firemních vozidel. Zájem o monitoring vozů roste
Firmy doslova drtí neúměrně rostoucí náklady. Podle odborníků tak výrazně roste zájem o monitoring firemních vozidel, a to i v případě konzervativních podnikatelů, kteří ještě nedávno sofistikovanější správu flotily odmítali. Úspor lze dosáhnout v administrativě i přímo na spotřebě paliva. To umožňuje automatický import transakčních dat tankovacích karet do monitoringu vozidla, ale i správný jízdní styl řidiče, kdy se klade důraz na plynulost jízdy či předvídavost.
-
Kolik stojí dálniční známka na Slovensku, Rakousku či v Maďarsku?
Jaké jsou ceny dálničních známek v okolních státech? Kde se platí mýto? Jaké jsou ceny dálničních známek v Rakousku, Polsku, Slovensku, Maďarsku či Chorvatsku?
-
Jak je to s reklamací ojetého automobilu
Koupili jste ojetý automobil a po nějaké době anebo dokonce hned po nákupu jste zjistili, že má nějaké skryté vady, o kterých jste nebyli předem informováni? Jak je to s reklamací?
-
Jak je to se smlouvou při nákupu ojetého auta?
Budete kupovat automobil, ale nemáte na úplně nový, a právě proto volíte raději vozidlo z druhé ruky? Pokud jste si odpověděli ano, měli byste vědět, jaká úskalí může přinést kupní smlouva, jestliže ji vůbec uzavřete.
-
Nové otázky pro autoškoly: Vyzkoušejte si 70 textových otázek nové generace
Od 13. února 2022 dojde v rámci zkoušky z odborné způsobilosti žadatelů o řidičská oprávnění k zařazení nové sady otázek. Ta obsahuje 35 nových textových otázek a tři nová videa. Změnou sleduje ministerstvo dopravy lepší výchovu nastupujících řidičů, kteří by si kromě jiného měli lépe uvědomovat důsledky svého chování.
-
Využíváte vozidlo k podnikání? Nezapomeňte přiznat a zaplatit silniční daň
Máte auto, které je využíváno k výdělečné činnosti? V takovém případě se vás týká daňové přiznání a platba silniční daně. Kam přiznání podat a do kdy? A co platba daně?
-
V ČR loni přibyl rekordní počet LPG vozidel: jsou jedničkou mezi "čistými" pohony?
Nových osobních vozidel na zkapalněný ropný plyn (LPG) bylo v Česku loni evidováno celkem 2 259. Meziročně jde o 76% růst a větší přírůstek zaznamenaly už jen plug-in hybridy (PHEV). Mezi vozidly, které lze z pohledu Národního akčního plánu čisté mobility (NAP ČM) považovat za „čisté“ byla nejčastěji registrována Dacia Duster s pohonem na LPG. Ve srovnání s rokem 2020 loni také přibylo dodatečných přestaveb benzínových motorů na LPG, kterých bylo uskutečněno asi 4500.
-
Celosvětový prodej spalovacích motorů má skončit v roce 2040. Které automobilky s tímto záměrem souhlasí a které jsou proti?
Na klimatickém summitu OSN v Glasgow byla odhalena deklarace o nulových emisích v silniční dopravě. Deklarace požaduje, aby do roku 2040 byly v prodeji po celém světě pouze automobily a lehké užitkové vozy s nulovou produkcí emisí. Mezi signatáři chybí některé velké státy, jako třeba USA nebo Čína, deklaraci nepodepsaly ani automobilky Hyundai, Toyota nebo VW. Naopak pro konec spalovacích prodejů v globálním měřítku jsou Volvo, Jaguar, Mercedes-Benz nebo Ford.
-
Klienti si mohou u pojištění vozidel Kooperativy zvolit garanci ceny
Jednou z novinek, kterou na začátek dubna připravila pro motoristy pojišťovna Kooperativa, je „Garance ceny na 3 roky“ pro smlouvy povinného ručení a havarijního pojištění. Podmínka je jednoduchá - stačí si u povinného ručení v kombinaci s havarijním pojištěním sjednat limity alespoň 100/100 milionů Kč.
-
5 tipů pro motoristy: Co je dobré mít stále na paměti a jaké novinky přinesl rok 2021?
Konec předchozího a začátek nového roku přinesl motoristům nemálo novinek. Přestože společnost MasterCard na podzim nečekaně ukončila službu Masterpass umožňující mobilní placení, i nadále je možné platit za palivo mobilem přímo z vozu. Benzínky budou v tomto roce také nově uvádět přehledné porovnání nákladů pro různé typy paliv. Další novinou je elektronická dálniční známka a výrazná sleva na dálniční poplatek pro vozy na CNG. V závěru roku se rovněž rozšířil počet míst, kde lze platit parkování mobilem. Co dalšího se hodí vědět, když usedáte za volant?
-
Jak na výměnu nebo reklamaci dálniční známky
Koupili jste si novou dálniční známku, ale při lepení se vám poškodila? Anebo jste ji již poškozenou dostali? Lze kupón dálniční známky reklamovat u prodejce anebo po nějaké době nechat vyměnit? Pokud ano, kdy je to možné?
-
10 otázek a odpovědí k Bio LPG. První „várka“ se na českých čerpacích stanicích objevila letos v červenci
Bio LPG představuje emisně čistou variantu klasického fosilního LPG. Kde se dá natankovat? Z čeho je vyrobeno a kolik stojí?
-
Na co si dát pozor při výběru tankovací karty?
Koronavirus COVID-19 přiměl řadu lidí více využívat bezkontaktní způsoby placení. Nejde přitom jen o hygienické hledisko a ochranu před možnou nákazou. Do hry vstupuje s ohledem na ekonomické dopady pandemie také důraz na optimalizaci nákladů podnikatelů i firem. Zájem o tankovací karty vzrostl, ovšem úspora za tankování není samozřejmá věc. Na co si dát pozor při výběru tankovací karty?
-
Levnější auto kvůli koronaviru? Ano!
Nová Škoda Octavia, Ford Kuga nebo Nissan Qashqai. To jsou některá auta, která bylo možné ve druhém čtvrtletí letošního roku koupit výrazně levněji než dříve. U každého to bylo přitom z jiného důvodu.
-
Co dělat při registraci nového auta
Rozhodli jste se koupit nové auto? Abyste s ním mohli vyjet na silnice, tak musíte auto ještě registrovat. Pro registraci na registru vozidel je podmínkou povinné ručení a také musíte doložit další dokumenty. Samotnou registraci pak vyřídíte většinou na počkání.
-
Jaké je zdanění u benzínu a nafty v Česku a v dalších zemí EU
S propadem cen benzínu a nafty současně vzrostl podíl fixní složky jejich konečné ceny. Tou je spotřební daň. Výsledkem je výrazný růst míry zdanění pohonných hmot. Podle aktuálních statistik Evropské komise (EK) z 15. června 2020 činí v Česku celkový podíl daní v ceně benzínu 66 %, u nafty je to 59 %. Evropský průměr je ještě o něco vyšší.
-
Řidiči státu odvedou 109 miliard ročně. Do silnic se nevrátí ani polovina
Čeští řidiči jsou velkými finančními podporovateli státu. Dokládá to fakt, že většina peněz, které ročně odvedou, končí jinde než na silnicích. A to i přesto, že největší příjemce peněz z dopravy – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo loni rekordní rozpočet. Přitom se ale otevřelo jen 33 kilometrů dálnic.
-
Květnové prodeje aut v Česku jsou na polovině loňských, ale zlepšují se
Český trh s novými auty je na tom pořád špatně, ale pomalu se začíná vzpamatovávat. To říkají čísla ze statistik Sdružení dovozců automobilů (SDA) za květen 2020. Během pátého měsíce se prodalo 13 385 aut, což je hodnota na 56 procentech května 2019. Tehdy se totiž zaregistrovalo 24 059 aut. Nutné je ale podotknout, že šlo o nejlepší měsíc za daný rok.
-
Mrtvých na silnicích v květnu ubylo. Rok 2020 je ale zatím horší než loňský
V květnu na českých silnicích zahynulo 36 lidí, což je méně než v dubnu i během loňského května. Celkově je na to ale zatím rok 2020 hůř, zemřelo celkem 178 lidí, v roce 2019 to bylo o devět méně. Za rozdíl mohou i prodloužené víkendy v květnu, během nich přišlo o život právě devět lidí.
-
Na Slovensku nohu z plynu! Pokuty se od dubna zvýšily
Na Slovensku platí od dubna 2020 nový sazebník pokut. Pokuty se zvýšily a vy se podívejte, jakou zaplatíte pokutu při různém překročení rychlosti.
-
Bezpečnější silnice kvůli karanténě?
Během karantény Česka, která trvala 38 dní, zahynulo méně lidí než ve stejném období loni. Jak se zvýšil počet nehod po rozvolnění ochranných opatření?
-
Plná moc k přepisu vozidla 2020: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Co vše musí obsahovat plná moc k přepisu vozidla? Stáhněte si vzor a projděte si náležitosti plné moci. A jaké jsou rady a tipy u přepisu vozidla?
-
Elektronické dálniční známky: předražené zjednodušení pro řidiče, nebo velký bratr?
Komedie jménem elektronické dálniční známky pokračuje. Babišova vláda tendr zrušila, premiér vyhodil svého ministra a na hackathonu si přisoudil zásluhy. Jak to bude s dálničními známkami je stále nejasné, navíc se objevují další spekulace o tajné části zakázky
-
Více aut, méně mrtvých. Čeští řidiči už nejsou ostudou Evropy, ukazuje statistika
Statistika je děsivá! Čeští řidiči jsou nepoučitelní! Takto nebo podobně reagovala řada českých médií na roční statistiku nehodovosti, kterou pravidelně zveřejňuje dopravní policie. Z aktuálních čísel za rok 2019 přitom ale vyplývá, že jsme na tom prakticky nejlépe v novodobé historii.
-
Daň z CNG se od ledna 2020 zdvojnásobí. Spolu s LPG zůstává CNG i tak výrazně levnější než benzín a nafta
Zdanění pohonných hmot výrazně ovlivňuje jejich cenu. Je také nástrojem, díky kterému stát zvýhodňuje ekologicky šetrnější paliva, jakými jsou například stlačený zemní plyn (CNG) nebo zkapalněný ropný plyn (LPG). Od Nového roku však bude daň z CNG téměř dvojnásobná. Vzroste z aktuálních 1,44 Kč/m3 na 2,80 Kč/m3. Spotřební daň z LPG pak činí 2,15 Kč/l. U konvenčních pohonných hmot jsou ale spotřební daně stále výrazně vyšší, u benzínu více než o 10 korun za litr. Výhodou CNG a LPG je také osvobození od silniční daně a stát chystá i slevu na dálniční známku.
-
Denní vs. mlhová světla v podzimním počasí: Kdy a čím svítit?
Nadužívání mlhových světel je takový český kolorit. Podívejme se na to, kdy je vhodné mlhovky používat a kdy je naopak nutné je vypnout. Popíšeme si nejen ustanovení v zákoně, ale také, proč ostatní řidiče mlhovkáři oslňují a v čem tkví rizika bezdůvodného užívání mlhovek.
-
Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
Situace, které zkušený řidič řeší zcela rutinně, jsou pro nováčky za volantem velmi stresující. Začínající řidiči si klidně zajedou až 10 kilometrů navíc, jen aby se vyhnuli nepříjemné situaci. Jaké situace se tedy bojí nejvíce?
-
Jaké budou změny u dálničních známek v roce 2020? Zdraží se?
Jak se změní ceny dálničních známek v roce 2020? Zdraží se v roce 2020? Či až v roce 2021? A jak se budou měnit ceny na dálnicích v Rakousku a na Slovensku?
-
Kdy se zdraží dálniční známky? V roce 2020 či 2021?
Dálniční známky podraží a otázkou zůstává, kdy tak nastane. Bude stát roční dálniční známka 2 000 Kč od roku 2020 či 2021?
-
Co znamenají žluté kontrolky na palubní desce auta?
Žluté či oranžové kontrolky na palubní desce většinou neznamenají žádnou pohromu, ale jejich opomíjení může vést k problémům. Co znamenají jednotlivé kontrolky? A jak vyřešit jednotlivé situace, na které kontrolky upozorňují?
-
Svítí vám kontrolka v autě? Víte, co znamená?
Na palubní desce začne svítit kontrolka a vy nevíte, co ten zvláštní symbol připomínající ponorku znamená? Podívejte se na přehled symbolů, které se vám mohou rozsvítit na palubní desce.
-
Příští rok připlatíme státu za cigarety, alkohol i výhry
Od příštího roku nejspíše poroste spotřební daň na alkohol a cigarety, ale i poplatky za vklad do katastru nemovitostí a stát zdaní výhry. Kolik zaplatíte státu na odvodech navíc?
-
Může si cizinec v ČR udělat řidičák?
Nejste občanem České republiky, ale dlouhodobě se zdržujete na našem území a chcete si zde udělat řidičský průkaz? A jde to vůbec?
-
Jak řidiči zjistí počet bodů zdarma a online?
Jak může každý řidič zjistit počet svých bodů z tepla domova? A kam jít, když se nekamarádíte s internetem? Kolik vás zjištění počtu bodů bude stát?
-
Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
Termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za minulý rok se nezadržitelně blíží. Toto daňové přiznání se musí podat nejpozději do 31. ledna, a to i v případě, kdy přiznání zpracovává daňový poradce. Následující článek vám zodpoví nejčastější dotazy v této oblasti.
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích III
Rozpočet ministerstva dopravy činí přibližně 54 miliard korun. Jak je na tom výstavba nových dálnic? Kolik kilometrů zbývá ještě dokončit?
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
Dálniční síť se opravuje a někdy nepříjemně zasahuje do našich životů. Kdy budou jednotlivé úseky dálnic opraveny? A jak vypadá dostavba úseků dalnic? Kdy bude hotov Pražský okruh?
-
SPZ na přání: na kolik vás vyjde vlastní poznávací značka?
Chtěli byste sobě anebo blízké osobě nechat vyrobit poznávací značku na přání, ale nevíte, co všechno to obnáší? Jsou na to přísná pravidla. A taky pořádný poplatek…
-
Co dělat v případě dopravní nehody?
Dopravní nehody se na silnicích stávají denně a každý i sebeopatrnější řidič se může stát jejich účastníkem. Správný a pohotový přístup bezprostředně po události může velmi zmírnit nejen materiální škody nebo škody na zdraví, ale také usnadnit řešení pojistné události včetně následného odškodnění.
-
EU neplánuje kvóty na elektrická auta
Elektromobilů na silnicích stále přibývá a vypadá to, že ještě přibývat bude. Řada zemí chystá omezení pro vozy s vysokými emisemi a hodlá je nahradit právě těmi elektrickými. Jaké výhlídky má v tomto ohledu v příštích několika letech Evropa?
-
Kdy vám pomůže asistenční služba zadarmo?
Měl to být docela pěkný výlet. Ale ochota auta poslouchat se vytratila a posádka se k radám, jak to opravit nějak nemá. Kdo tedy pomůže? Že by moje pojišťovna? I když mám jen povinné ručení?
-
Vyplatí se konečně jezdit v elektromobilu?
Zatímco před pěti lety elektromobily ujely na jedno dobití 100 až 150 kilometrů, dnes zvládnou kolem 200 až 300 kilometrů. Přibývá také veřejných míst, kde je možné elektromobily dobít. Kolik jedno dobití stojí? A vyplatí se vůbec jezdit ve voze na elektřinu?
-
Češi kupují kombíky a SUVéčka. Jak financovat nákup?
S příchodem jara se řada Čechů rozhodne pro nákup nového automobilu. Prvenství v prodejích si drží kombíky a SUVéčka. Přečtěte si, které značky nejčastěji skončí v českých garážích a jak financovat nákup nového automobilu.
-
Jak se rodí nové auto? Kodiaq se vyvíjel 3 a půl roku
Od nového auta si slibujeme novinky v designu, bezpečnosti, pohonu, luxusu a v neposlední řadě v ekologii. Jak vlastně vývoj takové novinky probíhá dnes, kdy musejí nové vozy splňovat čím dál přísnější normy, které se týkají hlavně bezpečnosti a ekologie?
-
Pět luxusních bazarových SUV, která lákají cenou, ale jsou černou dírou na peníze
Vozy kategorie SUV jsou dnes v módě. Většina prodejů připadá na cenově dostupné kompaktní modely běžných výrobců. Někteří lidé ale chtějí z prestižních důvodů jezdit autem věhlasné značky. Není problém, nabídka je široká. Jenže když máte hluboko do kapsy, je vaší jedinou možností trh ojetých vozů.
-
Německé mýtné je podle odborníků parlamentu proti pravidlům EU
V rozporu s pravidly Evropské unie je i nová podoba mýtného, které prosazuje německá vláda. Vyplývá to z právního posudku vědecké služby německého Spolkového sněmu, z kterého dnes citovala agentura DPA. Proti dálničním poplatkům v navrhované formě, které by podle kritiků diskriminovaly zahraniční řidiče, se ohradily především země sousedící s Německem, včetně České republiky.
-
Do roku 2020 vznikne v ČR 1200 stanic pro elektromobily
Do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1200 napájecích stanic pro elektromobily. Po setkání se zástupci automobilového průmyslu to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát výstavbu podpoří více než miliardou korun, částečně z evropských dotací, dodal ministr Dan Ťok (nestraník za ANO).
-
Elektřina nebo vodík? V autech zvítězí technologie, která se dříve zbaví provozních omezení
I když je elektromobilita aktuálně nejdůležitějším trendem v automobilovém průmyslu, budoucnost možná patří vodíkovým palivovým článkům. Vyplývá to z průzkumu KPMG Global Automotive Executive Survey, jehož respondenti navíc vidí dieselový motor jako mrtvou technologii. Podle odborníků se však dieselové motory ještě dlouho udrží hlavně v segmentu nákladních vozů, zatímco u osobních vozidel klesne jejich podíl na méně než pětinu současného stavu do roku 2025. V pomyslném souboji elektřiny a vodíku pak zvítězí pohon, kterému se dříve podaří minimalizovat stávající provozní omezení.
-
Jak ochránit vůz před nepřízní počasí nebo vandaly či zloději?
Počet osobních automobilů v České republice stále narůstá. Ke konci loňského roku Svaz dovozců automobilů evidoval přes 5,32 milionu automobilů, což je o 3 % více než v předchozím roce. Také počet nových vozů se dle Sdružení automobilového průmyslu meziročně navýšil o 8 %, tedy na 1,2 milionu. Podle odborníků se Češi stále více zajímají o způsoby, jak vůz ochránit nejen před nepřízní počasí, ale i vandaly či zloději.
-
Výroba aut v ČR a na Slovensku díky poptávce v EU trhala rekordy
Výroba osobních aut v ČR a na Slovensku v loňském roce vykázala nové rekordy a celkově se vyšplhala na 2,38 milionu osobních vozů. Zatímco v Česku produkce vzrostla o více než osm procent na 1,344 milionu aut, na Slovensku se výroba zvýšila jen nepatrně na 1,04 milionu aut. Rekordní výrobu táhla poptávka na evropských trzích, loni se prodej v Evropské unii zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu.
-
Dotace na alternativní pohon: Stát podporuje obce a kraje, firmy a brzy možná i občany
V listopadu odstartovalo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí o dotace pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Podobnou výzvu zaměřenou na firemní vozidla již realizovalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které aktuálně schválilo kritéria pro další výzvu, a od nového roku budou firmy moci žádat o další příspěvky na elektromobily. Podle Richarda Brabce zváží Ministerstvo životního prostředí v roce 2017 rozšíření podobné dotační podpory například i pro fyzické osoby.
-
Jak mít levnější havarijko? Zkuste si ho jednou do roka přepočítat
Cena havarijního pojištění se odvíjí od hodnoty vozidla. Je proto logické, že s klesající cenou vozu by měl motorista platit za pojištění méně. Není však pravidlem, že pojišťovny cenu automaticky přizpůsobí, aby tak s rostoucím stářím vozidla klesala. Doporučuje se tedy alespoň jednou do roka havarijní pojištění přepočítat.
-
Jak se dá ušetřit při on-line srovnání finančních produktů?
On-line sjednání finančních produktů nabízí úsporu hned dvakrát. Díky přehlednému srovnání nabídek lze ušetřit na jejich ceně, a protože není třeba chodit nikam na pobočky, ušetříte rovněž spoustu času. Na Finance.cz nyní můžete porovnat nabídky povinného ručení, havarijního pojištění, kreditních karet i hypoték a sjednat si zvolený produkt online.
-
Dopravní nehoda: Jak na kompenzaci nákladů spojených s péčí o zdraví
Odškodnění újmy na zdraví doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku. Odškodnění nákladů spojených s péčí o zdraví patří mezi významné náhrady, které by poškozený neměl opomenout uplatňovat. Co vše může poškozený uplatňovat v rámci této náhrady?
-
40 % ojetin má do roka závadu. Nekalé praktiky nejsou jen český fenomén
Více než dvě pětiny kupců ojetých aut v Evropě se do roka u vozidla potýkaly alespoň s jednou závadou. Většina se projevila do jednoho měsíce od nákupu auta. Vyplývá to z průzkumu Evropské komise. Studie se zaměřovala především na stáčení tachometrů, ale i na problémy technického charakteru. U zákazníků z nových členských zemí EU včetně ČR byl výskyt u 60 procent, v původní evropské patnáctce to bylo 37 procent.
-
Nezapomeňte na zimní pneu. Nehodu na letních pojišťovna nemusí proplatit
Výrazné ochlazení připomnělo, že zima se blíží a tradiční hlášení o silničářích, kteří zaspali, může zaznít už brzy. Řidiči, kteří nestihnou pneumatiky vyměnit včas, mohou v lepším případě očekávat dlouhé čekací lhůty v pneuservisech, v horším těžkosti na nesjízdných silnicích, pokuty od všímavých policistů nebo snížené plnění od pojišťoven, pokud dojde k nehodě.
-
Dítě bez dozoru přejeté při couvání. Kdo za to může?
Musí řidič automaticky předjímat, že dítěti není věnována dostatečná pozornost? Ústavní soud nedávno zrušil rozhodnutí vztahující se k případu odpovědnosti řidiče při couvání v obytné zóně. Ten byl totiž původně odsouzen za usmrcení dítěte z nedbalosti.
-
České firmy příliš nemění svou strategii v pořizování nových vozů. Ty velké dobu užívání aut spíše prodlužují
České firmy v průměru příliš nemění svou strategii v pořizování nových vozů. Zatímco u velkých firem mírně převládá počet těch, u kterých se doba užívání aut v posledním roce prodloužila, u společností do 100 zaměstnanců je tomu naopak. Změny v chování společností ale nejsou v meziročním srovnání nijak výrazné. Vyplývá to z výzkumu Corporate Vehicle Observatory (CVO), který si nechala zpracovat jedna z největších tuzemských leasingových společností Arval CZ.
-
Pojišťovny odhalily podvody za téměř miliardu, víc než před rokem
Pojišťovny odhalily v pololetí pojistné podvody za téměř miliardu korun, meziročně opět více. Největší podíl na této trestné činnosti měly případy z pojištění vozidel. Významně vzrostl počet případů hlášených z životního a úrazového pojištění, kde podvodníci nárokovali výplatu pojistného plnění za fingované nebo uměle navýšené škody.
-
České firmy mají ve srovnání s Evropou stále malé vozové parky, oblíbily si ale telematiku
České firmy mají ve srovnání s většinou vyspělých evropských zemí ještě stále poměrně malé vozové parky. Aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval, ukázal, že medián českých autoparků činí pouze 25 vozidel na firmu. V Německu, Španělsku, Itálii nebo Portugalsku je ale tato střední hodnota výrazně vyšší a činí 40 vozidel, a například ve Francii nebo Belgii ještě více. Z výzkumu také vyplývá, že čeští manažeři příliš nevěří alternativním pohonům, naopak si oblíbili telematiku ve vozech.
-
Autem na dovolenou: Kolik stojí pohonné hmoty a dálniční poplatky?
V loni vycestovalo nejvíc českých turistů na Slovensko, do Chorvatska, Itálie a Rakouska. Jedná se o destinace, kam Češi často cestují vlastním automobilem. Zdá se, že řidiči si za prázdninové cesty na dovolenou připlatí. Ceny benzínu a nafty rostou a v zahraničí jsou vyšší. V Rakousku se zvýšila cena dálničních známek a podražilo i jednorázové mýtné vybírané za průjezd horskými oblastmi. Bulharsko kvůli rozšíření dálniční sítě zvýšilo ceny dálničních známek o 40 procent. Pozor na týdenní platnost dálniční známky ve Slovinsku.
-
Dopravní nehody: Ani v létě nepodceňujte rizika
Ani v nadcházející dovolenkové pohodě nepolevujte na silnicích v opatrnosti. Statisticky je totiž právě léto s ohledem na zdravotní následky nejrizikovější. Jak se vyhnout haváriím i dalším specificky letním nehodám? Co dělat v případě nehody? Přinášíme 5 užitečných rad, které vám mohou pomoci při neočekávaných situacích nejen na silnici.
-
Čtvrtina lidí financuje nákup ojetého vozu pomocí úvěru
Celkem čtvrtina lidí financuje nákup ojetého vozu pomocí úvěru, vyplývá z průzkumu společnosti Médea Research a prodejce Auto ESA. Podle údajů poskytovatelů finančních služeb podíl lidí, kteří cenu vozu hradí úvěrem, stále roste.
-
Díky monitoringu vozidel firmy snižují náklady. Zájem o něj roste
Monitoring firemních vozidel představuje efektivní nástroj kontroly výdajů na jejich provoz. Zájem o tuto službu strmě roste a využívají ji velké firmy se stovkami služebních automobilů i živnostníci s jednotkami vozů. GPS monitoring vozidel dokáže nejen výrazně snížit firemní náklady na palivo, ale umožňuje rovněž získat komplexní přehled o využití vozidla díky integraci a přehlednému vyhodnocení získaných dat. Z pohledu ochrany osobních údajů je takováto kontrola zaměstnance v pořádku.
-
Německo bude dotovat nákup aut s elektrickým pohonem
Německo bude dotovat nákup aut s elektrickým pohonem. Při nákupu nového čistě elektrického vozu dá řidiči prémii 4000 eur (108.000 Kč), při nákupu hybridního auta 3000 eur (81.000 Kč). V noci na dnešek se na tom dohodli členové vlády se zástupci automobilového průmyslu, uvedla dnes s odvoláním na zdroje z kabinetu rozhlasová stanice Deutschlandfunk. O náklady na nákupní prémie se podělí stát a automobilky.
-
Odškodnění dopravní nehody: Odpovědnost zaměstnavatele za pochybení zaměstnance
Zaměstnanec způsobí vozidlem zaměstnavatele dopravní nehodu při plnění pracovních povinností, a to pod vlivem alkoholu. Bude zaměstnavatel povinen hradit následný regres pojišťovny, která vyplatila poškozeným odškodnění za dopravní nehodu? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu k nastínění této problematiky.
-
Firmy raketovou rychlostí pořizují vozidla na plyn
Obliba CNG mohutně roste. Vozy s plynovým pohonem si pořizují automobiloví dopravci, taxikáři i autoškoly. V zemi už jezdí téměř 12 tisíc vozidel na CNG, poslední dva tisíce přibyly za posledního půl roku. Na poptávku se rozhodla zareagovat i společnost Axigon, která poskytuje tankovací karty. Díky nákupní alianci se i drobné firmy mohou společně dostat na měsíční výtoč, která jim u pumpařů zajistí vysoké slevy. Axigon nyní zahájil spolupráci s RWE Energo a držitelům svých karet zajistí slevu 1 Kč/kg na nákup CNG.
-
Český pojistný trh pod tlakem legislativy
Zatímco pro ekonomiku jako celek byl minulý rok ve znamení postupné konsolidace a návratu k růstu, odvětví pojištění se ze stagnace ani dosud nezotavilo a k hospodářskému růstu nepřispělo měrou, na niž jsme byli zvyklí v minulé dekádě. Na sklonku roku 2014 byly dokonce právě banky a pojišťovny označovány za „brzdu“ podstatnějšího růstu v ČR.
-
Odškodnění dopravní nehody: Spor o nájemné za náhradní vozidlo
Spory s pojišťovnou o pojistné plnění při odškodnění dopravní nehody jsou poměrně časté. Jak může být rozhodnut spor o nájemné za náhradní vozidlo v souvislosti se zdržením s opravou poškozeného vozidla vzhledem k pokynu pojišťovny, nastínilo nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu.
-
Pojišťovny stále uplatňují amortizaci a neoprávněně tak krátí pojistné plnění poškozeným řidičům
I přes nález Ústavního soudu pojišťovny mnohdy odmítají poskytnout poškozenému plné odškodnění za škody způsobené při dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů. Takový postup ovšem není správný a poškození motoristé mají šanci se úspěšně bránit. Právní pomoc nabízí neziskové organizace a poškození ji také mohou získat zdarma při sjednání povinného ručení. Klíčovou roli má právní pomoc v souvislosti s novým občanským zákoníkem také u škod na zdraví.
-
Co týden dal? Prodej nových automobilů láme rekordy
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v říjnu meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 1,07 milionu vozů a roste již 14 měsíců za sebou. Produkce osobních aut v ČR míří k novému rekordu. Za deset měsíců stoupla meziročně o téměř 12 procent na 1,047 milionu.
-
Přetočení tachometru se nemusí vyplatit
Přetočené tachometry jsou nešvarem, který obtěžuje mnoho poctivých kupujících. V některých případech může být přetočení tachometru až trestným činem. Představme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v nedávné době právě takový případ projednával.
-
Dopravní nehoda a spoluodpovědnost chodce při jeho pochybení
Může chodec, který porušil své povinnosti při přecházení vozovky požadovat odškodnění způsobené újmy na zdraví? Jakou výši spoluodpovědnosti lze očekávat v těchto případech? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, které řešilo obdobné otázky.
-
Dopravní nehoda způsobená nezjištěným vozidlem. Jak získat odškodnění?
Máte nárok na odškodnění v případě, že jste byli poškozeni dopravní nehodou způsobenou nezjištěným vozidlem? Na tuto otázku a její specifika se zaměříme v dnešním článku k úspěšnému zajištění odškodnění pro poškozeného dopravní nehodou.
-
Vyplatí se jezdit vozem na CNG?
Ačkoli se na první pohled neliší od běžných automobilů, nikdy nezajíždí na benzínovou pumpu. Palivo doplňují v místech označených zkratkou CNG. Vozidel na stlačený zemní plyn jezdí v České republice 7 500. Jaké jsou výhody a nevýhody CNG? Vyplatí se přestavba vozidla?
-
CNG v České republice: důležitá čísla a statistiky
Stlačený zemní plyn (CNG) v ČR k dnešnímu dni pohání zhruba 7 500 vozidel a je populárním alternativním palivem u českých motoristů. Je CNG skutečně reálnou volbou v případě, kdy uvažujete o výměně stávajícího automobilu? Přinášíme nejzajímavější statistiky o využití CNG v tuzemsku.
-
Cestovní náhrady v roce 2014
Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.
-
Havarijní pojištění: Nehodovost na podzim a v zimě stoupá
Studené teploty, namrzlé silnice a déšť či sníh řízení příliš nesvědčí, a tak není divu, že na podzim a v zimě počet dopravních nehod pravidelně stoupá. Když k nehodě dojde, povinné ručení vás ochrání před odpovědností za škodu na majetku či zdraví někoho jiného, pro pojištění vlastního vozidla je však nutné uzavřít havarijní pojištění.
-
Rosenkranz: Leasing představuje minimální vstupní investici k pořízení produktivního majetku
Dlouhodobé statistiky ukazují, že nejčastěji si podnikatelé půjčují na vozidla, dále na manipulační, zemědělskou, stavební techniku a také na rozmanité typy výrobních strojů a zařízení, uvedl v rozhovoru místopředseda představenstva a obchodní ředitel společnosti ČSOB Leasing, a.s. Ing. Josef Rosenkranz.
-
Nezapomeňte na povinné zimní pneumatiky. Dopravní nehoda na letních vás může přijít draho
Od 1. listopadu opět platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Kromě pokuty hrozí motoristům i krácení případného pojistného plnění, pokud se stanou viníky dopravní nehody. Pojišťovny totiž nemají velké pochopení pro řidiče, kteří v zimě havarují kvůli špatnému obutí. Kvalitní zimní pneumatika přitom podle odborníka nemusí být nutně drahá.
-
Za odložené věci neručíme, ani za automobil?
Opatrnosti není nikdy dost. Návštěvy různých sportovišť, ať se jedná o posilovny, bazény nebo sauny znamenají odložení svých osobních věcí do k tomu určených skříněk v šatnách. Co když si zde ale uložíte klíčky od vozu? Bude provozovatel odpovědný v plném rozsahu za ukradený automobil?
-
V soutěži Českých 100 nejlepších letos opět zvítězila Škoda Auto
V letošním ročníku soutěže Českých 100 nejlepších zvítězila automobilka Škoda Auto, která zopakovala loňské prvenství. Druhou příčku obhájila energetická společnost ČEZ. Třetí místo obsadila Kooperativa Pojišťovna. ČTK o tom informoval pořadatel soutěže, společnost Comenius.
-
Pojištění automobilu: Kdy vám pojišťovna nezaplatí?
Mnozí řidiči mylně domnívají, že jsou u povinného ručení a havarijního pojištění plně „krytí“ a v případě nehody se krom spoluúčasti nemusejí na náhradách nijak finančně podílet. O to větší překvapení je čeká, když jejich pojišťovna v podobné situaci odmítne škodu uhradit. Uvádíme pět situací, kdy pojišťovna odmítne pojistné plnění.
-
Jak bezpečně pořídit ojeté vozidlo?
Existuje ideální varianta na bezpečný nákup ojetého vozidla, abychom se vyhnuli následným reklamacím a soudním sporům? Ohledně ochrany vašich zájmů při nákupu ojetého vozidla odpovídal v interview Zbyněk Veselý, předseda Sdružení SOVA.
-
Stane se na burze?
Čeká nás další slabší otevření, které bude odrazem negativního vývoje v zahraničí. Jak hodně budou akcie ztrácet půdu pod nohama, bude záležet na přítomnosti nákupních objednávek....
-
Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Komoditní trhy v kostce
Téměř letní počasí umožnilo v minulém týdnu další zlepšení kvality úrody kukuřice na americkém středozápadě a zároveň pomohlo urychlit tempo setby sojových bobů, která je kvůli abnormálně silným a trvalým dešťům v květnu dosti pozadu.
-
Obavy z nového druhu útoků vychýlily pokus o růstový trend
Americké akcie se ocitly pod prodejním tlakem, když J. Ashcroft při tiskové konferenci oznámil, že minulý měsíc byl na Chicagském letišti zadržen podezřelý občan Spojených států, který plánoval explozi nukleární bomby.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 3.6. do 9.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Obchodování v SRN v mírně rostoucím duchu
Zejména díky odpoutání akcií společnosti Deutsche Telekom se index DAX pohybuje zhruba na úrovni +0,6%. Jedná se tak o mírnou zpětnou reakci poté co index od pondělí ztratil zhruba 3%.
-
Zásoby srazily ropu dolů
Ropa v nočním obchodování klesla po zveřejnění nečekaného nárůstu amerických zásob. Podle statistiky American Petroleum Institute v minulém týdnu americké zásoby ropy stouply o 6,32 milionů (2 %) na 324,2 milionu barelů.
-
Jak si stojí euro, koruna a dolar? (Ruesch)
Během pátečního obchodování se koruna udržela pod hranicí 30,50 CZK/EUR, kterou prolomila během čtvrtečního obchodování. Koruna tak nereagovala na prohlášení představitelů centrální banky o stále silném kurzu koruny.
-
Stalo se na burze?
Páteční seance uzavřela týden plný letargie a nechuti na trhu cokoliv dělat. Většina zahraničních investorů jako by se z trhu zcela vytratila.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Akciové trhy dnes byly vskutku rozkolísané, po otevření se Nasdaq z procentního růstu propadl během několika okamžiků do jednoprocentního poklesu. Poté trhy zasáhla další růstová vlna, která indexy dotáhla znovu do plusových hodnot. Další menší rozkolísání přišlo po oznámení výsledků zasedání FOMC.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Americké trhy se dnes po pozitivním obchodování v dopoledních hodinách newyorského času obrátily do negativního teritoria. Makléři si zřejmě odskočili na oběd a tím ochladla nákupní vlna, která do té doby přinesla mírně pozitivní trend.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Dveře krátkodobých spekulantů zůstávají zcela zavřené i dnes a obchodování na burze připomínalo spíše sváteční dny, kdy je nutné na trh vstupovat s nějakou myšlenkou a nikoliv jen se zájmem vozit se na denních výkyvech.
-
Amrické trhy v týdnu od 15. 04. do 19. 04. 2002
Index Dow Jones Industrial Average v minulém týdnu vzrostl o 0,7 procent, Nasdaq Composite přidal 2,3 procent a Standard & Poor´s 500 posílil 0,13 procent.
-
Burza v poledne
Pražská burza dnes ráno navázala na včerejší nákupní náladu. Poté však přišla studená sprcha od společnosti NOKIA, která ohlásila rapidní pokles tržeb.