-
Ani pracovní úraz, ani nemoc z povolání. Kdy přesto odpovídá zaměstnavatel za újmu zdraví zaměstnance?
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za jemu vzniklou škodu v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel ovšem odpovídá zaměstnanci také za škodu způsobenou porušením technických, hygienických a jiných předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Musí mu pak nahradit ušlý výdělek, pokud zaměstnanec onemocní, ačkoliv nejde o nemoc z povolání nebo pracovní úraz.
-
Jak se bránit výpovědi, která padla těsně před uznáním nemoci z povolání?
Formálně se vznik nemoci z povolání v praxi konstatuje ke dni, kdy bylo provedeno lékařské vyšetření, které ji prokázalo. Ale nemoc z povolání přece nevzniká ze dne na den. Co když zaměstnance propustili z práce krátce před konstatováním nemoci z povolání, a tak mu zaměstnavatel nechce přiznat nárok na dvanáctiměsíční odstupné? Jak ho získat?
-
Neschopenku lze vystavit i pár dnů zpětně. Může to lékař udělat bez vaší přítomnosti?
Ošetřující lékař má právo vystavit pacientovi neschopenku až 3 dny zpětně. Při splnění určitých podmínek je možné získat neschopenku zpětně i za období delší než 3 kalendářní dny. Musíte být osobně v ordinaci?
-
Na co má nárok zaměstnanec, který onemocněl nemocí z povolání
Nemoci z povolání jsou důsledkem vystavení zaměstnanců rizikovým faktorům při práci. Za nemoc z povolání však nemůže být uznána jakákoli choroba. Které tedy jsou nemocemi z povolání? Na jaké odškodnění za nemoc z povolání má zaměstnanec nárok a musí při uplatnění nároku skončit jeho pracovní poměr?
-
Důstojná nemocenská pro OSVČ? Jen když předtím státu hodně zaplatíte
Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky, musí se dobrovolně přihlásit k platbám na nemocenské pojištěni. Jak vysokou bude mít nemocenskou? A vyplatí se jí to vůbec?
-
Těhotná a nezaměstnaná je nevýhodná kombinace. Na mateřskou však nárok vzniknout může
Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou nebo rodičovskou?
-
Devět nepravd o nemocenské
Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.
-
Deset rozhodujících čísel kolem nároku na nemocenskou
Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Samotný výpočet nemocenské závisí na předchozích příjmech. Jak vysokou nemocenskou mají zaměstnanci s minimální mzdou a nadprůměrnou mzdou? Kdy lze nemocenskou dostávat po skončení pracovní smlouvy?
-
Limit pro účast na nemocenském pojištění se zvýší. Ovlivní to i dohody
Limit, který ovlivňuje účast zaměstnanců na pojištění, se v příštím roce asi zvýší. Jakých odvodů se to týká a na co bude mít tato změna ještě vliv?
-
Jste v pracovní neschopnosti? Kontrola může přijít i v jednu ráno
Pracovní neschopnost umožňuje mimo jiné i ČSSZ a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na uvedené adrese. Časové omezení, kdy mohou přijít, ale není.
-
Pět případů, kdy můžete přijít o práci, i když jste na neschopence
Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?
-
Nemocenskou nedostanete na týdenní rýmu ani při mateřské
Pro přiznání nemocenské musí být splněny zákonné podmínky, v praxi tak řada nemocných nemá na nemocenskou vůbec nárok. Komu nemůže být nemocenská přiznána? Podívejme se na vybrané příklady.
-
Na nemocenské vás kromě sociálky může zkontrolovat i zaměstnavatel. Za to, že nebudete doma, vás může i vyhodit
Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?
-
Zásluhovost u nemocenské je vyšší než u invalidního důchodu
Výpočet nemocenské i invalidního důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. U nemocenské je však tento rozdíl značně nižší. Ve výpočtové formuli nemocenské je mnohem více zastoupen prvek zásluhovosti než u invalidního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Jak se dlouhá nemoc podepíše na penzi a kdy už lze žádat o invalidní důchod
Někteří žadatelé o důchod čerpali nemocenskou zcela výjimečně a jiní čerpali nemocenskou poměrně často. Jaký vliv má čerpaní nemocenské na výši důchodu? Po jak dlouhé době nároku na nemocenskou se žádá o invalidní důchod?
-
Co znamená dlouhodobá nízká nemocenská pro váš budoucí důchod
Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních. Nemocenská je nižší než běžná mzda, a navíc se z nemocenské neplatí sociální pojištění. Jak tyto skutečnosti ovlivňují měsíční částku starobního důchodu?
-
Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?
Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.
-
Vliv nemoci na výpočet zdravotního pojištění OSVČ za rok 2023
Delší pracovní neschopnost má v některých případech vliv na výpočet zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti za celý kalendářní rok. Podívejme se v praktických příkladech, které OSVČ zaplatí na zdravotní pojištěním nižší částku a kteří živnostníci a podnikatelé zaplatí stejnou částku jako v případě, že by nemocní nebyli.
-
O kolik bylo zvýšeno odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání od 1. ledna 2024?
Renty pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem či nemocí z povolání se zvyšují, pokud ztrátu na výdělku nedorovnává invalidní důchod, a to pro rok 2024 jen trochu. Zato bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění může být vyšší o hodně. Jak se tato odškodnění počítají? Na jaké peníze je nárok?
-
Spočítejte si, kolik procent ze mzdy nebo platu dostanete při pobírání nemocenských dávek
Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.
-
Co se v roce 2024 mění u nemocenského pojištění zaměstnanců i OSVČ?
Od roku 2024 začínají zaměstnanci odvádět nemocenské pojištění a u OSVČ se zvyšují minimální zálohy na pojistné. Pojďme se podívat o kolik.
-
Příklady, o kolik zaplatí OSVČ více na daních za rok 2024
Všechny OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost zaplatí příští rok na přímých daní více než v letošním roce. Nárůst bude individuální v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na praktické příklady.
-
O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?
Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?
-
Jaké změny nás čekají v nemocenských dávkách od roku 2024?
Rok 2024 přinese změny u nemocenských dávek, většinou se jedná o změny pozitivní, které usnadní jejich čerpání. Jaké změny čekají nemocenské pojištění a čerpání nemocenské nebo ošetřovného?
-
Podnikání při zaměstnání v roce 2024: kdo ušetří na sociálním pojištění?
Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností s nižším ziskem neplatí z vedlejší činnosti sociální pojištění. Limit pro neplacení sociálního pojištění při zaměstnání se pro rok 2024 zvyšuje.
-
Komu, jak a proč se zvýší od ledna 2024 náhrada mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti?
Jak a kdy se projevuje zvýšení mzdy na průměrném výdělku a pak na náhradě mzdy v době nemoci? A co když zaměstnanec onemocní po odchodu z práce: Má za ten den nárok na nemocenskou náhradu, nebo na mzdu?
-
Co vědět o předčasném důchodu v 10 bodech
Pro některé žadatele o penzi je předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace, jiným občanům již jiná možnost nezbývá. Vzhledem k prodlužujícímu se řádnému důchodovému věku zájem o předčasný důchod stoupá.
-
Jak je placená karanténa?
Budete muset kvůli podezření na vážnou chorobu do karantény? Když je zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky?
-
Jak správně vypočítat zdravotní pojištění OSVČ při delší nemoci
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění alespoň v minimální výši. Jak se však vypočítává zdravotní pojištění při delší nemoci živnostníka nebo podnikatele během roku? Podívejme se na praktické příklady.
-
Platí se vždy a nemá slevy. Co mají vědět zaměstnanci o zdravotním pojištění
Mnozí zaměstnanci zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmů fyzických osob, přesto stojí tato povinná daň trochu stranou. Jak vysoké zdravotní pojištění platí zaměstnanci? Lze nějak zdravotní pojištění snížit? Na co si dát pozor?
-
Dostane ji předdůchodce i předčasný důchodce? Devět nepravd o nemocenské
V případě pracovní neschopnosti mají zaměstnanci nárok na nemocenskou, jejíž výše závisí na dosahovaném předchozím příjmu a vyplácí ji místně příslušná OSSZ. Podívejme se na vybrané omyly ohledně nároku na nemocenskou.
-
Kteří pacienti mají nárok na cestovné?
Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?
-
Co vše se změnilo v konsolidačním balíčku? Jak se změní DPH, daň z nemovitostí či odvody OSVČ?
Koalice se dohodla na změnách konsolidačního balíčku, které se dotknou daně z nemovitostí, DPH, nárůstu odvodů OSVČ, nemocenského pojištění či zaměstnaneckých benefitů.
-
Máte nárok na mateřskou, když jste v práci jen pár měsíců nebo pracujete jen brigádně?
O tom, jestli máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rozhoduje délka nemocenského pojištění a to, zda se ho stále účastníte. A nezáleží na tom, zda se podílíte jako zaměstnanec, OSVČ, nebo brigádník.
-
Jak žádá otec o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče
Na mateřské nebo rodičovské dovolené je v Česku čím dál více tatínků, stále jich však není mnoho. Jak vlastně otec dítěte žádá o peněžitou pomoc v mateřství a co všechno musí pro přiznání dávky splnit?
-
Mateřská dostupnější nebude. Vláda zamítla návrh hnutí ANO na zpřístupnění mateřské pro více žen
Vláda zamítla návrh poslanců z hnutí ANO, který si dával za cíl zajistit dávku mateřské i pro ženy, které by nesplnily potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění. Předložený návrh je podle vlády nedostatečně připravený.
-
Těhotenství není nemoc, hlásá ANO a navrhlo „mateřskou“ pro více žen
Alena Schillerová, Aleš Juchelka a další poslanci z hnutí ANO poslali do připomínkového řízení návrh zákona, kterým by se změnila dosud vyplácená dávka peněžité pomoci v mateřství (PPM). Tu by měl podle návrhu nahradit tzv. mateřský příspěvek, který by měl být mnohem dostupnější.
-
Jak zažádat o český důchod a nemocenské dávky ze zahraničí
I při pobytu v zahraničí je možné požádat o sociální dávky či starobní důchod. To, jak se bude při žádosti postupovat, záleží vždy na zemi, ve které pojištěnec odvádí sociální pojištění.
-
Jaký vliv má delší nemoc na výpočet daně z příjmů za celý rok
Někteří daňoví poplatníci obdrží z důvodu nemoci v loňském roce daňovou vratku, jiní nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak funguje náhrada výdělku při nemoci a úrazu u osob bez nemocenského pojištění?
Kdy má nárok na náhradu výdělku po dobu pracovní neschopnosti zaměstnanec v práci podle zákoníku práce? A kdy jiní lidé podle občanského zákoníku? Jaká jsou pravidla a jaké jsou rozdíly?
-
Deset důvodů, proč nedostanete nemocenskou
Nárok na nemocenskou dávku v případě pracovní neschopnosti nemají všichni pracující. Nemocenskou nemohou dostávat např. důchodci poté, co jim skončí pracovní poměr, nebo pracující na dohodu s nízkými výdělky do limitu. Podívejme se na deset vybraných případů, kdy vám nemocenská nepřijde.
-
Osm omylů pracujících důchodců
Obliba práce v důchodovém věku stoupá. Penzisté mohou pobírat starobní důchod a mzdu současně. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu? Podívejme se na vybrané praktické nejasnosti.
-
Kdo má nárok na vyšší nemocenské?
Lidé, kteří dobrovolně pomáhali při hašení požáru nebo odstraňování následků živelní katastrofy a v důsledku toho se zranili, onemocněli, nebo jsou v karanténě, mají nárok na nemocenskou ve výši 100 % takzvaného redukovaného příjmu. Mzda nebo plat se jim tedy nepočítá celá, ale ve snížené podobě. Jak moc se mzda nebo plat pro účely výplaty nemocenské dávky redukují?
-
Jak to bude v roce 2023 s nemocenským pojištěním pro OSVČ, a to i v paušálním režimu?
Jste OSVČ, která kromě odvodů na sociální a zdravotní, případně paušální daně odvádí i dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud ano, pojďme se podívat, jak to s ním bude v roce 2023.
-
Od kdy začít platit nové zálohy na pojistné a paušální daň 2023
Pokud jste OSVČ, určitě vás kromě růstu minimálních záloh bude zajímat i to, kdy začít platit jejich novou výši, jaká je splatnost paušální daně anebo odvodu na dobrovolné nemocenské pojištění. Pojďme se na to tedy společně podívat.
-
Minimální odvod nemocenského pro OSVČ se v roce 2023 zvýší
V roce 2023 dojde ke zvýšení minimálních záloh na důchodovém a zdravotním pojištění, vedle nich se zvýší i minimální měsíční platba na nemocenské pojištění pro OSVČ. Jaká bude tato částka? A jak se změní minimální zálohy pro OSVČ?
-
Jak žádat o mateřskou?
Žádost o mateřskou je triviální, jestliže jste zaměstnaná. Co ovšem dělat, abyste ji měla co nejvyšší? Kdy máte nárok na mateřskou na základě dohod? A jak si žádost vyřizuje OSVČ?
-
Jak se počítá nemocenská náhrada mzdy a komu se zvýší?
Někteří zaměstnanci dostanou od začátku příštího roku více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší náhrada mzdy a jak a komu nemocenské?
-
Kontrola na nemocenské zaměstnavatelem: můžete být potrestání za překračování vycházek, a to i výpovědí?
Když vás zaměstnavatel nenajde během pracovní neschopnosti doma, ačkoliv zrovna nemáte vycházky, může vám snížit nebo i zcela odepřít náhradu mzdy. Za velmi závažné porušení režimu práce neschopného zaměstnance v době prvních 14 dnů nemoci můžete dostat i výpověď.
-
Jak se počítá nemocenské a komu se zvýší od 1. ledna 2023?
Někteří zaměstnanci dostanou od 1. 1. 2023 více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší nemocenské? Pro koho se nemocenské nezvýší?
-
Dlouhodobé ošetřovné v roce 2022
Máte doma nemocného člena rodiny, který potřebuje dlouhodobou a celodenní péči po pobytu v nemocnici? Zažádejte si o dlouhodobé ošetřovné.
-
Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci
Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?
-
Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?
Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?
-
Čerpání nemocenského v souvislosti s porodem u OSVČ
Jste těhotná podnikatelka a nemáte nárok na mateřskou? Ani v takovém případě nemusíte úplně zůstat bez finančních prostředků. Co můžete čerpat?
-
5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
-
Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?
Jste OSVČ a zjistila jste, že jste těhotná? Určitě vás zajímá, na co v takové situaci máte nárok a jak je to s mateřskou u podnikatelek.
-
Kdy se do nároku na mateřskou může započítat i doba studia?
Jste krátce po absolvování studia střední nebo vysoké školy a nepracovali jste dostatečně dlouhou dobu, která je potřebná pro získání peněžité pomoci v mateřství? Za jakých podmínek se vám bude do nároku počítat také doba studia?
-
Jaká je valorizace náhrad při úrazu či nemoci z povolání?
Náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity pro zaměstnance zraněné při práci nebo trpící nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých se obvykle valorizují k počátku nového roku. Tentokrát byly zvýšeny i od června. Jak a o kolik?
-
Jaký je nový postup odhlášení zaměstnance na OSSZ při skončení pracovního poměru?
V rámci zjednodušení komunikace mezi jednotlivými státními institucemi nastala změna při odhlašování zaměstnanců zaměstnavatelem na OSSZ při ukončení pracovního poměru. Jaká data se nově stala součástí odhlašovacího elektronického formuláře?
-
Kolik stojí výplata nemocenských dávek přes Českou poštu?
Česká pošta loni zdražovala. Kolik si letos za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?
-
Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?
Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?
-
Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?
Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?
-
Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?
-
Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
Odvádíte pojistné a daně v rámci paušálního režimu? Přemýšlíte, zda jste nemocensky pojištěni? Nejste. Pokud chcete být, přečtěte si, jak to funguje.
-
Nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2022
Jste OSVČ a neplatíte si nemocenské pojištění? Přemýšlíte, že se k němu přihlásíte? Přečtěte si, co o něm potřebujete vědět.
-
Bylo zvýšeno odškodnění pro rodinu zaměstnance, jenž zemřel v důsledku pracovního úrazu. Platí to i pro druha a družku?
Na jaké peníze má nárok rodina a další pozůstalí po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání? Proč odškodnění v posledních 2 letech tak hodně narostlo?
-
Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
-
Jak mohou klienti Sberbank požádat o změnu způsobu vyplácení důchodových a nemocenských dávek?
Činnost Sberbank v České republice definitivně končí. Jak to bude s vyplácením dávek důchodového a nemocenského pojištění? Prostřednictvím jakých formulářů změníte výplatu těchto dávek?
-
Prodloužení otcovské dovolené v roce 2022: délka, nárok, výpočet
Od 1. 1. 2022 nastávají změny v délce otcovské dovolené. Tou nejvýraznější je prodloužení otcovské z původních 7 kalendářních dnů na 14 kalendářních dnů. Novela zákona má především zmírnit nedostatky otcovské dovolené, které byly zjištěny účastníky v praxi.
-
Renty za poškozené zdraví v práci se od 1. ledna 2022 opět zvyšují
Jako každý rok se zvyšují náhrady za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. A to jednak pro samotného poškozeného a také pro případné pozůstalé po něm. O kolik vzrostou a jak správně vypočítat míru valorizace?
-
Choroba jako každá jiná. Prokázat nemoc z povolání je ovšem o poznání složitější
Postihnout může kdekoho stejně tak jako kterékoliv jiné onemocnění. Podceňovat ji se rozhodně nevyplácí, protože její důsledky mohou v ojedinělých případech být velice vážné. Řeč je o nemoci z povolání. Pokud si myslíte, že se týká i vás, měli byste rovněž vědět, jak v takové situaci postupovat a na co vše máte právo. Její prokázání totiž není tak jednoduché jako v případě běžné choroby.
-
Kdo a kdy vás může zkontrolovat na neschopence? Jaké jsou sankce?
Jaké hrozí sankce za nedodržování léčebného režimu? Co může přijít za tresty, když vás nenajdou doma v době, kdy nemáte povolenu vycházku? Jaké mohou být maximální vycházky nemocného?
-
Co se změnilo u poukazů na zdravotnické prostředky?
U poukazů na zdravotnické prostředky se řada věcí v roce 2021 změnila. Jak dlouho je nově poukaz platný a může vám být vydán elektronicky?
-
Osm výhod podnikání při zaměstnání
Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
-
Jak zažádat o dlouhodobé ošetřovné
Vaši blízkou anebo dokonce příbuznou osobu mají v blízké době propustit z nemocnice a vy víte, že se doma neobejde bez celodenní péče a pomoci? Zažádejte si o dlouhodobé ošetřovné. Popíšeme vám, jak na to.
-
Výpověď na nemocenské: Kdy se registrovat na úřadu práce a čerpat podporu?
Pobíráte zrovna nemocenské dávky, ale skončila vám pracovní smlouva na dobu určitou, která vám už nebude prodloužena? Anebo jste výpověď dostali, jste na neschopence a nevíte, kdy se registrovat na ÚP? Povíme vám to.
-
Kdy se vyplácí sociální dávky
Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
-
Jak je to s výplatou peněz u elektronické neschopenky?
I když elektronická neschopenka funguje již více než rok a půl roku, mnozí v tom stále nemají jasno. Nesrovnalosti kolují zejména ve vyplácení nemocenského. Co tedy potřebujete vědět, pokud půjdete na neschopenku?
-
Dosáhne na ošetřovné více lidí? Budete moci pohlídat babičku, neteř či bratra?
Ošetřovné se pravděpodobně rozšíří na širší okruh lidí z vaší rodiny. Kdo na něj nově bude mít nárok? A byla již novela schválena?
-
Jak na životní pojistku, aby dávalo pojištění smysl
Na rozdíl od většiny zboží a služeb, které běžně nakupujeme, nemá pojištění v čase nákupu žádný okamžitý a viditelný efekt, a proto jej možná podceňujeme nebo dokonce vnímáme jako zbytečný výdaj.
-
Jaké výhody má příjem z pronájmu nemovitosti?
Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.
-
Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době
Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek
Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?
-
Rodičovský příspěvek se bude moci dočerpat, i když si pořídíte další dítě. Nebude to ale platit pro všechny
Aktuálně se v legislativním procesu nachází zákon, který pojednává o tom, že by rodičovský příspěvek bylo možné dočerpat v celé výši i při narození dalšího dítěte. Jaké by to však mělo podmínky a od kdy by to bylo možné?
-
Ošetřovné se zvýší a nově jej budou moci pobírat i další příbuzní
Výše krizového ošetřovného se bude měnit. O kolik se tato dávka zvýší a kdo ji bude nově moci čerpat?
-
Bude schváleno ošetřovné ve výši 80 % ze mzdy?
Koho se bude týkat ošetřovné ve výši 80 % mzdy? Od kdy se bude vyplácet? Bylo již schváleno? A jak se o něj bude žádat?
-
Kdy mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky?
Začínáte podnikat a přemýšlíte, zda máte jako OSVČ nárok na nemocenské dávky? Anebo musíte z důvodu nemoci, karantény anebo úrazu přerušit podnikání a věnovat nějaký čas léčbě nebo rekonvalescenci? Jak je to s nemocenskou?
-
Koronavirus a ošetřovné: jak si zařídit ošetřovné na dítě?
Onemocnělo vám dítě anebo jiný člen rodiny? Potřebujete s ním zůstat doma a starat se o něj v době nemoci? A máte nárok na ošetřovné? Přečtěte si, komu musí být přiznáno.
-
Koronavirus a práce - ošetřovné, karanténa a nemocenská
Kdy a jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na své dítě? Jaké máte možnosti v případě, že vaše dítě musí být doma? Kdy vám bude vyplácena náhrada mzdy? A kolik dostanete, pokud jste v karanténě?
-
Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?
Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?
-
Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu
Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.
-
Zvýšení nemocenské na 100 %, koho se dotkne?
Nakonec nebylo schváleno zvýšení nemocenské na 100 % mzdy či platu, ale sněmovna schválila příspěvek ve výši až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě, a to ve stavu legislativní nouze. Kdy začne tento příspěvek platit?
-
Když smrt zavítá na pracoviště: Na jaké odškodnění má nárok rodina zesnulého zaměstnance?
Zaměstnanec, který zemře v důsledku pracovního úrazu, si toho na zaměstnavateli už moc nevezme, ale jeho příbuzní mají nárok na jednorázové odškodnění citové bolesti, jakož i na pravidelnou rentu, pokud je zaměstnanec vyživoval. Oba typy odškodnění byly od 1. ledna 2021 zvýšeny a dosáhne na ně více lidí.
-
Pracovní úraz během home office: Je nárok na odškodnění?
Epidemie covid 19 vyhnala z kanceláří podstatnou část zaměstnanců, kteří nyní pracují na home office. Mají ale nárok na odškodnění pracovního úrazu, pokud se v takové situaci doma zraní? Podle společnosti Vindicia, která se kompenzacemi zabývá, to rozhodně není ztracené. Připravila 5 tipů, které lidem pomohou, aby se adekvátního odškodnění domohli.
-
11 případů, kdy nemocenskou nedostanete
Nárok na nemocenskou během nemoci nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané případy, kdy nelze nemocenskou dostávat na účet.
-
Jaké obchody zůstávají ode dneška otevřené?
V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se uzavřely i některé obchody, které byly až do vyhlášení usnesení Vlády otevřené. Které služby jsou stále dostupné?
-
Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?
Dostali jste v zaměstnání výpověď a během pár dnů po odchodu vás skolila nemoc? Budete mít nárok na nemocenskou? A co náhrada mzdy nebo platu? Jak vlastně funguje ochranná lhůta?
-
Kdy nevzniká nárok na odškodnění za pracovní úraz?
Pokud se vám během výkonu práce stane úraz, máte právo na odškodnění. Každý případ je však posuzován individuálně, a proto může jasně vyjít najevo, že kvůli příčinám úrazu nárok na odškodnění nemáte. V jakých situacích tedy nic nedostanete?
-
Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská
Právě jste zjistila, že čekáte miminko a uvažujete o tom, že přejdete na zkrácený úvazek? Anebo máte problémové těhotenství a budete muset nastoupit na neschopenku? Ovlivní to nějak nárok na mateřskou anebo její výši? A co pro vás bude finančně výhodnější?
-
Mateřskou nedostane každý. Komu nevzniká nárok?
Plánujete anebo už rovnou čekáte dítě? V tom případě byste měli vědět, že na mateřskou dovolenou nemá nárok každý. Kdy od OSSZ nic nedostanete?
-
Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou, nebo rovnou žádnou?
V dočasné pracovní neschopnosti se ocitají zaměstnanci s úrazem anebo nemocí. Může se ale stát, že nemocenské dávky nedostanou vůbec, anebo jen v poloviční výši. Kdy a kvůli čemu?
-
Kdy penzisté nemají nárok na nemocenskou?
Při splnění zákonných podmínek mohou nemocenskou pobírat i penzisté. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy však nemají pracující důchodci na nemocenskou nárok.
-
Co dělat, když si potřebujete vyzvednout eRecept
Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost vydávat tzv. eRecept, neboli recept na léky v elektronické formě. Co to je eRecept je a jak si ho vyzvednete?
-
Pro koho neplatí uzavření hranic a zákaz vycestování?
Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to ale s uzavřením hranic a zákazem vycestování?
-
Jaké zdravotnické prostředky vám nově uhradí zdravotní pojišťovna?
Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící inkontinencí.
-
Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?
Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější platit si nemocenskou v rámci sociálního pojištění, či raději využít komerčního pojištění?
-
Zkrácený úvazek je „in“
Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?
-
Kdo bude mít v roce 2020 vyšší důchod než mzdu?
Výpočet důchodu v Česku je výhodný zejména pro lidi s podprůměrnými příjmy. V praxi tak mají někteří žadatelé o důchod následný starobní důchod vyšší než dosahovanou mzdu před odchodem do penze. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2020.
-
eNeschopenka 2020: co se změní?
S rokem 2020 přijdou v oblasti dočasné pracovní neschopnosti další změny. Začne fungovat tzv. eNeschopenka. Koho se bude týkat a co se změní?
-
5 mýtů o finančním odškodnění, kterým Češi věří
Okolo odškodnění ujmy na zdraví panuje řada mýtů, kterým mnoho Čechů věří. V čem se většina z nich mýlí a jaká je tedy pravda?
-
Která zaměstnankyně může získat vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství?
Co je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství? Má na něj nárok každá budoucí maminka anebo jen některé? Kolik činí a jak a kde si o něj můžete zažádat?
-
Léky z webu – ano, či ne?
Nákupy po internetu jsou stále využívanější, z webu nakupujeme doslova co se dá. Některé věci se ale na internetu legálně nakoupit nedají. Patří mezi ně léky na předpis. Většina lidí by ale uvítala, kdyby to možné bylo.
-
Led se v létě příliš nedoporučuje
Jedete na dovolenou do zahraničí? Určitě se těšíte na místní gastronomické speciality a třeba také na místní víno nebo kořalku. Může nám být z neznámých nápojů špatně a co vlastně na dovolené pít a čemu se vyhnout?
-
Jak moc nás bolel přechod od socialismu k demokracii?
Profesor epidemiologie na University College London Martin Bobák se věnuje vlivu prostředí na zdravotní stav jednotlivců a populací. S kolegy také studoval, jak se přechod ze socializmu na kapitalizmus projevil na zdraví lidí v Česku, Polsku, Litvě a Rusku. Poslední jmenovaný národ zvládal transformaci nejhůře.
-
Karenční doba se u nemocenské ruší. Co se ještě mění?
Nemocenská letos prochází velkými změnami. Tou nejzásadnější je pravděpodobně zrušení karenční doby. Co to bude znamenat pro zaměstnance?
-
Virtuální lékař skutečného nenahradí
Na webu najdete vše: návody, jak zhubnout, jak ztloustnout, jak to udělat zdravě, jak zaručeně a jak nejrychleji. A nejlépe jak to udělat vše najednou. Některé návody jsou věrohodné, jiné příliš ne. A taky něco stojí.
-
Lupénka přestává být strašákem
Lidé s lupénkou vědí své – nemocniční čekárny, zkoušení různých medikamentů, intimní nehody, pocity méněcennosti. A s tím spojené problémy ve škole i v práci. Desítky let to může trvat. Lupénkáři ale začali vidět světélko na konci tunelu – říká se mu biologická léčba.
-
Kupujete léky na internetu?
Možná se vám to zdá výhodné, a tak nakupujete léky z internetu. Dokonce se tam dají sehnat i ty na recept. Má to ale jednu chybu. Můžete si tam taky pořídit nelegální padělky léků, které mohou ohrozit vaše zdraví.
-
Co dělat, když se zvenku vrátíte s klíštětem?
Setkání s nimi nemusíme ani zpozorovat. Spřátelí se s námi, přisají se k tělu a pijí nám krev. Může to mít nepříjemné zdravotní následky. Klíšťata a jaro jsou tady.
-
Stal se vám pracovní úraz? Máte nárok na bolestné
Ošklivě jste se poranili při práci a úraz bude mít pravděpodobně následky? Vyskytla se u vás nemoc z povolání? Nezapomeňte si zažádat o bolestné.
-
Kde se najíst rychle, dobře a zdravě?
Občas je to oříšek. Všude se mluví o zdravé a racionální výživě, ale kde se máme vlastně najíst, když k dispozici je jen jídelna s fastfoodem? Odpověď je možná jednodušší, než čekáte. Prostě půjdete do restaurace, nebo si jídlo připravíte doma sami.
-
Ve fastfoodu si raději dejte snad jen salát
Chodíte do jídelen, které se označují jako fastfood? Už samotný název napovídá, že slouží k rychlému občerstvení. Jídlo se zde rychle připravuje, prodává a taky jí. A do fastfoodu si chodí posedět a pohledět do svých telefonů hlavně pubertální děti.
-
Bude, či nebude zrušena karenční doba?
Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?
-
Kolik stojí hubnutí
Ve třetím díle povídání o zdravém a nezdravém hubnutí s i přiblížíme, jak zhubnout bez pomoci hladovění. A ještě si srovnáme, na kolik nás to přijde.
-
Alkohol – dřív lék, dnes hrozba na ústupu
Pivo, kořalka a víno, symboly Čech, Moravy a Slezska. Když se hovořilo o nějaké společenské nebo pracovní příležitosti, nevzpomínalo se, proč se vlastně konala, ale co se pilo a kdo tam udělal v opilosti největší průšvih. Dnes jsou Češi stále v první alkoholové lize, i když nejmladší generaci už to moc nebaví.
-
Co dělat, když jim v lékárně došly moje prášky
Už jste se s tím setkali? Šli jste do lékárny s receptem a paní lekárnice řekla: „Bohužel, nemáme, zkuste za týden v úterý.“
-
Úsměv je základ a hezké zuby v něm nesmí chybět
Vypadat dobře znamená vypadat štíhle a mladě. Nic by nemělo tento dojem narušovat. Když se tedy usmějete, neměl by být váš protějšek „omráčen“ jedovatým dechem nebo chybějícími či zašedlými zuby.
-
Jakou odměnu může dostat jednatel s.r.o.
Zajímá vás, co musí obsahovat smlouva o výkonu funkce jednatele v s.r.o.? Jakým způsobem musí být upraveny odměny a jak se bude danit jeho příjem?
-
Jak funguje placebo?
Dnes si ani nedovedeme představit, že bychom nenavštívili lékárnu a nekoupili si tabletky na bolení hlavy, horečku, nebo prosté nachlazení. Ještě o několik století dozadu ale žádné léky nebyly. Lidé se spoléhali na bylinky a sami na sebe. I člověk v sobě totiž má mechanizmy, kterými se dokáže vyléčit. Slovem nebo činem dokáže vybudit ozdravné mechanizmy, dokonce aniž o tom víme. Říká se tomu také placebo efekt.
-
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Cigarety škodí a na jejich uživatele nenahlíží budoucnost příliš vlídně. Ze zdravotního hlediska jim hrozí spousta nemocí včetně rakoviny plic. Z hlediska prevence jsou vytlačování z veřejného prostoru a lepší to nejspíš nebude.
-
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Že jsou cigarety škodlivé, o tom se už asi nikdo přít nebude. Co ale jejich alternativy, elektronické cigarety, doutníky, vodní dýmka, marihuana. Je to aspoň o něco lepší?
-
Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí
Od února 2018 můžou otcové nově narozených dětí čerpat novou sociální dávku, tzv. otcovskou. Dávka byla určená jako náhrada za čas, který otcové stráví s novorozencem doma. Čas, který by měl muže více motivovat k zapojení se do péče o děti.
-
Co je dobré vědět o sociálním a důchodovém pojištění?
Zajímá vás, kolik se ze sociálního pojištění odvádí na to důchodové? Jak je to s minimálními zálohami a z čeho všeho se sociální pojištění vlastně skládá?
-
Kolik zaplatíme za léky každý rok?
Onemocněli jste vy nebo vaše rodina a potřebujete sehnat léky na předpis, které nejsou právě levné. Je možné je sehnat někde levněji? Je. Léky na předpis může prodávat každá lékárna za jinou cenu, tedy i levněji.
-
Levnější léky aneb jak najít levnou lékárnu
Jestliže jsme mladí a zdraví, moc nás ceny léků netrápí. Maximálně si koupíme něco na bolení hlavy po „propařené noci“, nebo tabletového pomocníka, který nás vytáhne z rýmy a kašle. Ale co když potřebujeme léky častěji? Pak to něco stojí. Dokážeme medikamenty pořídit nějak levněji?
-
Nemocenská 2019: kdy bude náhrada mzdy od 1. dne?
Od 1. července 2019 se nejspíše zruší karenční doba a náhrady mzdy zaměstnavatelem budou opět vypláceny od 1. dne. Jak se změní odvody pro podnikatele? Na kolik vyjde tento krok státní kasu?
-
Ke stáří nemoci automaticky patří. A nebo taky ne
Stáří – pro mladé něco nepředstavitelného, optimističtější senioři říkají – nedá se s tím dělat nic jiného než „to“ přežít. A jak to tak vypadá, s prodlužujícím se věkem a stále pokročilejší medicínou, seniorský věk bude pro většinu z nás podstatnou částí našeho života. A nemusí to být jen útrapy spojeného s nemocemi.
-
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Hladina chemických látek u nás doma bývá mnohem vyšší než ve venkovním prostředí. A je to tím, že jich na nás doma působí víc, říká kanadská vědkyně Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.
-
Kde všude narazíte na škodlivé látky?
Nežijeme v právě zdravém prostředí a může za to koktejl chemických látek kolem nás, říká kanadská badatelka Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.
-
Jak naplánovat rodičovskou? Jak změnit její výši?
Na jak dlouho si vzít rodičovskou? Otázka, před kterou stojí každý rodič. Jak se prodlužuje či zkracuje? Můžete pobírat rodičovský příspěvek i při práci? A jak to ovlivní vaše nároky na nemocenskou, ošetřovné a další dávky?
-
Kdo vymyslel bylinky?
Léčba bylinkami je mezi lidmi velmi populární. Vracíme se tak k léčení přírodními prostředky. Ale i bylinky mohou být nebezpečné, proto je dobré se o jejich užívání předem informovat.
-
Jsou bylinky všemocné?
Možná, že znáte staré přísloví, že na každou nemoc se najde bylina. Je i není to pravda. A podle odborníků je to i tím, že ani klasická medicína nevyléčí každou nemoc.
-
Bolavá záda: třicítka je přelom
Bolest zná každý nikomu se tento nepříjemný pocit nevyhnul. Minule jsme se věnovali migréně, dnes se zaměříme na záda a páteř.
-
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Pokud se na světě můžete na něco vsadit stoprocentně, pak je to bolest. Každý z nás se s ní někdy setkal a jen ty šťastnější obtěžovala zřídka. A od doby, kdy člověk pocítil bolest, snaží se jí také zbavit, nebo alespoň ztlumit.
-
Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
Jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? V takovém případě byste měli zbystřit. Od roku 2019 totiž dochází ke změnám ve výši pojistného. O kolik se navýší a co se ještě bude měnit? A na co by se podnikatelé rozhodně měli připravit?
-
Psychosomatika: je to šamanství, nebo medicína XXI. století?
Souvislost mezi psychickým stavem člověka a jeho tělesným stonáním je známa dávno. Přesto se ale do povědomí současných lékařů dostává jen pomalu. Na způsoby a vůbec pozici psychosomatické léčby jsme se zeptali předsedy Společnosti psychosomatické medicíny České lékařské společnosti JEP Vladislava Chvály.
-
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Jestliže jsme nemocní, máme nejspíš oslabenou imunitu, slyšíme často. Co se ale vlastně stalo? A můžeme jen za to my sami?
-
15 případů, kdy nedostanete nemocenskou
Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?
-
Kdy vás během nemoci můžou doma zkontrolovat?
Náhlá nevolnost, nachlazení anebo jakékoliv jiné potíže krátkodobějšího rázu se dnes dají řešit i jinak než nástupem na neschopenku. Kdy vás ale u dveří může překvapit kontrola?
-
Syndrom nemocných domů (17)
Kvalita životního prostředí by nás měla zajímat a měli bychom se snažit svými skromnými silami situaci nezhoršovat. Co se nás týká? Naprosto všechno, co děláme, jíme, pijeme, jakou kosmetiku používáme nebo z čeho jsme postavili dům, a co všechno v něm na nás působí. Nejde totiž o nic menšího, než o zdraví nás a našich nejbližších.
-
Není to jen úraz, aneb 4 aspekty životního pojištění
Životní pojištění mnoho lidí chápe jako úrazové pojištění se spořením. Tělesné poškození si dokážeme představit a také si ho často pojišťujeme. Ale víte, že třeba invalidita v důsledku úrazu představuje z celkového počtu jen 4 % případů? V ostatních případech je důvodem nemoc, varuje Ondřej Poul, ředitel Úseku pojištění osob v Kooperativě.
-
I důchodci mohou pobírat nemocenskou
Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.
-
Syndrom nemocných domů (10)
Nemocné domy, ve kterých se většina lidí roznemůže, a trpí SBS (sick building syndrome), někdo samozřejmě také vymýšlí, navrhuje a kreslí. Pojďme se nyní podívat na problém z hlediska architektury.
-
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Nastoupit na otcovskou, která je novou dávkou nemocenského pojištění, mohli novopečení tatínci poprvé 1. února letošního roku. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) k 28. únoru 2018 obdržely celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.
-
Jak se v roce 2018 změní rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek bude v roce 2018 vyšší. Jeho čerpání pak bude o něco snazší, než tomu bylo v posledních několika letech. Přečtěte si, zdali dosáhnete na nejvyšší měsíční částku.
-
I když onemocníte, o peníze přijít nemusíte
Kdo z nás to nezná? Alespoň jednou ročně to na nás přijde. Kýchání, kašel, zvýšená teplota, v horším případě horečka. A pořádná únava. Ale vy nechcete přijít o peníze, a tak do zaměstnání jdete.
-
Nově lze připojistit ošetřování dospělého po nemoci či úrazu. Kde?
Máte nemocného člena rodiny a rádi byste se pojistili před situací, kdy bude třeba nechat práce a vrhnout se na domácí péči? Ta možnost nově existuje!
-
Jak se bude počítat náhrada za ztrátu výdělku v roce 2018?
Jestliže jste si způsobili úraz anebo nemoc z povolání, máte od zaměstnavatele nárok na náhradu vzniklé ujmy. Jak moc se v roce 2018 zvýšila? A kolik vám bude vypláceno?
-
Máte nemocenskou? Raději buďte doma
Málokdo chce zůstat kvůli nemoci doma. Přichází totiž o dost peněz a ani zaměstnavatel se z nemocného pracovníka moc neraduje. Když už ale jednou nemocenskou dostanete, rozhodně dodržujte režim, co vám předepsal lékař. Jinak totiž přijdete o ještě víc peněz.
-
V roce 2018 bude za dlouhodobou nemoc více peněz
Výpočtová formule nemocenské u dlouhodobé nemoci bude příští rok výhodnější. Podívejme se v konkrétních příkladech o kolik.
-
Neproplacená neschopenka: Kdy nemáte nárok na náhradní mzdu a nemocenskou?
Chřipka nebo angína dokáže člověka pěkně potrápit. Představa, že by navíc s horečkami musel stoprocentně fungovat v práci, je ještě mučivější. Jak je to ale s neschopenkou?
-
10 tipů pro studenty, kteří si přivydělávají na brigádě
V letních měsících si mnozí studenti přivydělávajíc různými brigádami. Jak je to s daňovými povinnostmi studentů? Kdy je možné obdržet zaplacenou daň z příjmu zpět?
-
Důsledek prvenství v pití piva? Také rakovina
Z nedávno publikované studie o vlivu stravy na zdraví expertů Masarykovy univerzity v Brně, mimo jiné vyplývá, že červené víno v malém množství sice můžeme, ale alkohol přesto může za velký výskyt nádorových onemocnění u nás.
-
Jste nemocní a máte padáka? (3)
Ve třetím pokračování o nelehké situaci, kdy jste nemocní a dostali jste vyhazov, se zaměříme na několik dobrých rad a taky vás budeme odrazovat od toho, abyste na marodce svévolně opouštěli domov. Nemusí se to totiž vyplatit.
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jste nemocní a máte padáka? (1)
Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme první dvě varianty čtyř situací.
-
Jak na výpadek příjmu při nemoci nebo ztrátě zaměstnání?
Dlouhodobé nemoci, úrazy nebo ztráta zaměstnání se negativně promítají do rodinného rozpočtu. Důsledkem je snížení životního standardu i neschopnost splácet hypotéku nebo půjčky. Do potíží se v této situaci mohou dostat především lidé zvyklí na vyšší příjmy nebo domácnosti s dluhy, které nemocenská a dávky v nezaměstnanosti nezvládnou pokrýt. Vyplatí se proto myslet na zadní vrátka, tedy šetřit, nebo se rozhlédnout po smysluplné pojistce.
-
Sociální pojištění v Česku patří k nejdražším na světě
Podle průzkumu z roku 2014 patří pojistné na sociální zabezpečení v Česku k nejvyšším na světě. Zatímco u průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími 36 státy průměrné, při příjmech okolo 50 tisíc korun patří Česko mezi nejdražší země. V roce 2017 se navíc minimální zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné poprvé dostanou přes hranici dvou tisíc korun. Slevy by se ale nově měly dočkat rodiny s dětmi.
-
Nemocenská z dohod a po skončení zaměstnání
Zaměstnanci pracující na standardní pracovní smlouvu mají v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou. Jak je to však s nárokem na nemocenskou z brigády nebo po skončení zaměstnání? Mají nárok na nemocenskou i důchodci?
-
Pomníčky genderových aktivistů: Placené volno pro otce po narození dítěte
Boj bývalé šéfredaktorky Cosmopolitanu za genderovou rovnost nekončí. Ačkoliv vláda tento týden odložila jednání o novele zákona o nemocenském pojištění, nepohřbila jej. Ministryně Marksová má dodat bližší analýzu dopadů svých návrhů, včetně návrhu na týden (z nemocenského pojištění) placeného volna pro otce po narození dítěte. Opatření má dle ministryně „posílit vazbu“ mezi otcem a dítětem.
-
11 400 korun, taková byla průměrná výše starobního důchodu v prvním čtvrtletí 2016
Zhruba o stovku vyšší průměrné starobní důchody pobírali čeští důchodci v prvním čtvrtletí roku 2016 ve srovnání se stejným obdobím roku loňského. Muži měli tradičně vyšší průměrnou důchodovou dávku – k 31. 3. 2016 činila 12 602 Kč (loni to bylo 12 497 Kč), ženy – důchodkyně měly měsíční příjem k 31. 3. 2016 v průměru 10 351 Kč (loni činil 10 246 Kč). Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
-
Nemocenská zaměstnanců v devíti číslech
Během pracovní neschopnosti nejsou zaměstnanci bez peněz, při splnění zákonných podmínek nejdříve pobírají náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a následně nemocenskou. Podívejme se, co je dobré vědět o nemocenské.
-
Sedm věcí, které je dobré vědět o náhradě mzdy
Během pracovní neschopnosti pobírají zaměstnanci nejdříve náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a teprve poté nemocenskou. Jak se bude náhrada mzdy počítat v roce 2016? Kdo nemá na náhradu mzdy nárok?
-
Nemoc v ochranné lhůtě a pojistné
Někteří zaměstnanci onemocní po skončení pracovního poměru. Kdy mají nárok na nemocenskou a kdy již nikoliv? Jak je tato doba hodnocena pro důchod a kdo platí zdravotní pojištění?
-
Co je dobré vědět o brigádě na dohodu?
Většina studentů si během letních měsíců přivydělává prací na dohodu. Nabízení práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je pro zaměstnavatele výhodné z důvodu jednodušší administrativy a nižšího zdanění u odměny do limitu.
-
Pracující důchodci a nemocenská
Po dosažení řádného důchodového věku nejsou žádná omezení pro výkon výdělečné činnosti. Mnozí občané pracují i v důchodovém věku. Pobírají tedy současně důchod a mzdu. Jak je to však s čerpáním nemocenské u pracujících důchodců?
-
Při pobírání peněžité pomoci v mateřství nemusíte přerušovat podnikání
Maminky podnikatelky a někdy i podnikající otcové, kterým je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství (PPM), se pracovníků okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) často ptají, zda musejí samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat. Tyto situace mají svá pravidla.
-
Počet případů snížení či odnětí nemocenského se meziročně zvýšil
Od začátku roku do konce června 2014 provedli pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) 74 692 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce. Jejich výsledkem bylo odnětí nebo snížení nemocenského 1 255 osobám.
-
Deset mýtů o ošetřovném
Ošetřovné patří mezi dávky nemocenského pojištění, není však přiznáváno automaticky všem, je zapotřebí splnit zákonné podmínky. Podívejte se na deset vybraných omylů ohledně ošetřovného.
-
Deset mýtů ohledně nemocenské
Podívejte se na deset vybraných omylů u nemocenského. Jak se liší podmínky u zaměstnance a OSVČ, na co si dát pozor a s čím počítat?
-
OSVČ mohou požádat o splátky pojistného
Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) nebo zaměstnavatelé se mohou dočasně dostat do finančních problémů, kdy po dobu několika měsíců neplatí ani povinné zdravotní pojištění. Jednorázová úhrada zdravotního pojištění je následně nad jejich finanční síly, řešením může být splácení povinného pojistné ve splátkách.
-
Je výhodné nechat si pojistit ztrátu příjmů?
V životě vás může potkat mnohé – většinou to bývá jako na houpačce – jednou dole, jednou nahoře. Rozumný člověk nahoře myslí na to, že tomu tak věčně být nemusí. Doba je nejistá, dnešní více než pěkné příjmy mohou být zítra minulostí.
-
Nově jsou ze zákona důchodově a nemocensky pojištěni další zaměstnanci
Nejenom zaměstnanci, ale i další osoby s příjmy zdaňovanými jako příjmy ze závislé činnosti (které současně nejsou od této daně osvobozeny) jsou od 1. 1. 2014 ze zákona účastny nemocenského a důchodového pojištění. Jsou také označeny za zaměstnance a dny jejich pojištěné činnosti se započítávají do doby pojištění, která je potřebná pro vznik nároku na dávky z důchodového a nemocenského pojištění. O účasti zaměstnanců na pojištění již nerozhoduje, na základě jakého právního vztahu činnost u zaměstnavatele vykonávají. Rozhodným kritériem je výkon činnosti zdaňované jako závislá činnost.
-
Sociální zabezpečení v roce 2014
Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
-
Kdo a kdy může čerpat ošetřovné?
Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat. Se začátkem nového školního roku proto Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, co je ošetřovné a kdo na něj má nárok. ČSSZ za 1. pololetí tohoto roku evidovala 216 836 případů ošetřovného a vyplatila 504 579 891 Kč.
-
Pracovní úraz při sportovním zápase
Nejvyšší soud České republiky projednával případ sporu, zda lze úraz při sportovním zápase považovat za pracovní úraz. Provedeme základní právní rešerši na daný spor, společně zjistíme skutkový základ a právní názor jednotlivých soudů. Bohužel i tento případ se může stát komukoliv z nás, proto je dobré znát i rozhodovací praxi soudů.
-
Exekuce z důchodu a dávek nemocenského pojištění rok od roku narůstají
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela k 31. 12. 2012 67 614 důchodů se zařízenou exekuční srážkou. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) prováděly z důvodu nařízené exekuce každý měsíc v průběhu roku 2012 srážky z dávek nemocenského pojištění průměrně u 3 700 případů.
-
ČSSZ: Změny v sociálním pojištění pro OSVČ od 1. 1. 2013
V roce 2013 se osobám samostatně výdělečně činným, jako každý rok, mění od měsíce podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 zálohy na důchodové pojištění. Výše minimálních záloh OSVČ, které vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, činí 1 890 Kč.
-
Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
-
Sociální zabezpečení v roce 2013: Zásadní novinkou je důchodové spoření
Nový rok provádění sociálního zabezpečení zásadně nemění, výjimkou je zavedení důchodového spoření (druhého pilíře). ČSSZ informuje o provádění sociálního zabezpečení od 1. ledna 2013 a přináší přehled důležitých údajů pro rok 2013.
-
OSVČ a nemoc v roce 2013
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na nemocenskou pouze, když si platí dobrobolné nemocenské pojištění. Jak vysokou nemocenskou OSVČ v roce 2013 dostanou?
-
Kolik dostaneme během nemoci v roce 2013?
Chodit nemocný do práce nebo do školy je nerozum. Rozhodně se nevyplácí podceňovat třeba chřipku. Zaměstnanci mají během své nemoci nárok na náhradu mzdy, při delší nemocnosti na nemocenskou. Když je nemocné dítě, tak na ošetřovné. Jak vysoké budou jednotlivé dávky v roce 2013?
-
Jak vysoká bude mateřská v roce 2013?
Při výpočtu mateřské platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší mateřská. Jak se liší výpočet mateřské u zaměstnankyně a OSVČ? Jak vysoká bude mateřská dle příjmu v příštím roce?
-
Absolventi a jejich povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení
Neznalost se nemusí studentům v budoucnosti vyplatit. Studenti-absolventi, kteří ukončili školu a mají prázdniny, velmi často tápou s odpovědí na otázku, jak je to s jejich účastí na nemocenském či důchodovém pojištění a s povinností platit pojistné na sociální zabezpečení.
-
Stalo se na burze?
Pondělní obchodování kurzy výrazně nepohnulo. Výjimkou byly akcie Českých radiokomunikací, které se postupně sesunuly až k hranici 300,-Kč.
-
Stane se na burze?
České akcie prožívají tento týden klidnější období. Dnešní obchodování by nemělo být výjimkou. Situace na zahraničních trzích se uklidnila, nicméně k výraznějšímu růstu většiny titulů na pražské burze nedojde.
-
Raketový vzestup rýže
Cena rýže v posledním měsíci letí prudce nahoru hnána masivní likvidací krátkých pozic. Fundamentální podporu nachází v rostoucím napění mezi Indií a Pákistánem, které patří mezi přední světové exportéry.
-
Tisková zpráva UNIS, komentář dubnového vývoje
Přinášíme Vám úplnou tiskovou zprávu Unie Investičních společností České republiky, komentář k dubnovému vývoji na našem kapitálovém trhu. Dozvíte se spoustu informací o otevřených podílových fondech, kupónových fondech, o akciovém i dluhopisovém trhu. Další základní informace o zahraničních trzích. Všem zájemcům o kapitálový trh doporučujeme podrobně prostudovat!