-
Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění
Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
-
Chcete podnikat při zkráceném úvazku? Danit musíte sami, ale můžete ušetřit
Pro některé občany je výhodné podnikat při zkráceném úvazku, neboť mají nárok na sociální zajištění ze zaměstnání a z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti odvádějí nižší daně. Podívejme se na praktické příklady.
-
Neúspěšní podnikatelé by měli zamířit „na pracák“, vyřeší tak zdravotní pojištění
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění, které nemůže být na rozdíl od daně z příjmů nulové. Neplacení zdravotního pojištění přitom znamená pro OSVČ problémy a dlužné pojistné nemůže být prominuto.
-
Prodávat nasbírané houby z cizího lesa je zakázané, apeluje na houbaře ministerstvo
Houbařská sezona je v plném proudu a nemálo houbařů se dopouští nezákonného chování tím, že nasbírané houby prodává ostatním spotřebitelům. Přitom český právní řád dovoluje sbírat houby v lesích pouze pro vlastní potřebu. Na problematiku upozornilo Ministerstvo zemědělství.
-
Při ukončení podnikání v průběhu roku nezapomeňte na vypořádání daní
Samostatnou výdělečnou činnost je samozřejmě možné ukončit i v průběhu roku. Jaké to má daňové dopady? Na co si dát pozor a na co pamatovat?
-
Jak vysoký vdovský důchod náleží po podnikateli?
Živnostníci a podnikatelé by měli počítat se značně podprůměrným starobním důchodem. Jak je to však s případným vdovským důchodem pro jejich pozůstalé? Náleží vdovský důchod, když si OSVČ neplatí dobrovolné nemocenské pojištění? Co je dobré vědět o výpočtu vdovského důchodu?
-
Jak vysoká je úspora na zdravotním pojištění při podnikání s vdovským důchodem?
Finančně vyjít pouze s vdovským důchodem nelze, vlastní výdělečná činnost vdovy je nutností. Při podnikání je však zvýhodněn výpočet zdravotního pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak vysoké příjmy z podnikání se důchodově vyrovnají minimální mzdě?
OSVČ mají zpravidla značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. Většina OSVČ je na tom s ohledem na výpočet starobního důchodu dokonce hůře než zaměstnanci pracující za minimální mzdu. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Na co si dát pozor při změně typu výdělečné činnosti během roku?
Na výpočet sociálního i zdravotního pojištění má značný vliv, zda je vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Na co si dát pozor při změně druhu činnosti během roku?
-
Devět způsobů výpočtu zdravotního pojištění u OSVČ
Pouze zdravotní pojištění je povinnou přímou daní pro všechny OSVČ. Zdravotní pojištění se platí i při velmi nízkém zisku. Výpočet zdravotního pojištění se však u OSVČ liší v závislosti na druhu vykonávané činnosti či účasti na dobrovolném paušálním režimu. Podívejme se na praktické příklady.
-
O kolik se v roce 2025 zvýší paušální daň v prvním pásmu?
Kromě navýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění čeká OSVČ rovněž navýšení paušální daně. Kolik si OSVČ v roce 2025 na paušální dani připlatí?
-
Příležitostným příjmem bez zdanění si můžete letos vydělat více
Limit pro daňové osvobození příležitostných příjmů se pro rok 2024 meziročně zvýšil o 20 000 Kč. Když je příležitostný příjem do limitu, nepodléhá zdanění. Kdy se jedná o příležitostný příjem? Jaká pravidla platí pro jeho zdanění?
-
Jak se mají od roku 2025 změnit registrační limity pro povinné plátcovství DPH?
Ministerstvo financí připravilo velkou novelu v oblasti daně z přidané hodnoty. Jednou z výrazných novinek je také změna podmínek, za kterých se osoby samostatně výdělečně činné povinně registrují k DPH.
-
Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady?
Myslíte si, že po podání daňového přiznání můžete vyhodit všechny faktury? Své doklady jednou určitě budete moci skartovat, ale až po několika letech. Jaké povinnosti archivace určují české předpisy pro OSVČ?
-
Kdy jako důchodci můžete podnikat v předčasném důchodu?
Při splnění zákonných podmínek mohou i předčasní důchodci podnikat. Jaká pravidla platí pro podnikání v předčasném důchodu v roce 2024? Jak je to při podnikání po část roku?
-
Jak mohou zaměstnaní manželé využít výhod spolupráce při podnikání
Pokud si manželé pomáhají při výkonu samostatné výdělečné činnosti, jedná se o spolupráci. Institut spolupráce lze využít i v případě, že pro oba manžele je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. V takovém případě oba manželé vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
-
OSVČ musejí podat daňové přiznání za rok 2023 elektronicky. Čas mají do 2. května
V roce 2023 došlo k rozšíření okruhu osob, kterým se datová schránka zřizuje automaticky ze zákona. Tyto osoby měly již minulý rok povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Jedná se hlavně o podnikající fyzické osoby. Před novelizací zákona se datová schránka zřizovala automaticky pouze právnickým osobám.
-
Je výdělek na důchod bez omezení? Osm nepravd o důchodových příjmech
Měsíční částka starobního důchodu závisí z velké části na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Ohledně důchodových příjmů však panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybraných osm omylů ohledně příjmů ovlivňujících výši starobního důchodu.
-
Deset nepříznivých daňových změn pro OSVČ v roce 2024
Za rok 2024 zaplatí všichni živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost na přímých daních více než za minulý rok. Daňové podmínky se budou samozřejmě lišit podle konkrétní příjmové a životní situace. Podívejme se na vybraných deset nepříznivých daňových změn.
-
O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?
Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?
-
Sedmkrát jiný výpočet zdravotního pojištění pro OSVČ za rok 2023
Výpočet ročního zdravotního pojištění u OSVČ se v praxi liší. Podívejme se na sedm vybraných příkladů, jak se může zdravotní pojištění za celý kalendářní rok vypočítávat.
-
Jak spolupracovat s OSVČ, aby se nejednalo o švarcsystém?
Administrativní a finanční zátěž běžných zaměstnaneckých úvazků nahrává tomu, že firmy rády „zaměstnávají“ osoby na živnostenský list. Takový postup je ovšem nelegální a při zjištění může být firmě udělena několikamilionová pokuta. Jak tomu předejít?
-
Odvádění televizních a rozhlasových poplatků za mobil či notebook je nesmysl, kritizují návrh instituce
Ministerstvo kultury v září poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mají zvýšit tzv. koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. Zároveň se má rozšířit okruh osob, které jsou povinny tyto poplatky uhradit. Jak se k návrhu staví státní organizace ve svých připomínkách?
-
Podnikatelé mají právo na náhradu škody, která vznikla v důsledku proticovidových opatření, řekl soud
Rozsudek Nejvyššího soudu by mohl dát šanci podnikatelům získat náhradu škody, která jim vznikla v souvislosti s vládními krizovými opatřeními během pandemie covidu-19.
-
Na poskytovatele ubytování přes portály dohlížejí správci daní, platformy je musejí hlásit
V souvislosti se zahrnutím evropské směrnice do české legislativy mají ubytovací platformy povinnost od 1. ledna 2023 ohlašovat osoby nabízející pronájem skrze tyto platformy finančním úřadům. Co rozhoduje o tom, zda se jedná o pronájem, nebo již nabízení ubytovacích služeb?
-
Jakými způsoby si lze vybudovat pasivní příjmy?
Máte stálé zaměstnání, ale chtěli byste si zajistit i další příjmy, které se nebudou odvíjet od toho, kolik času dané činnosti věnujete? Takovému výdělku říkáme pasivní příjmy, jakými možnostmi se dají vybudovat?
-
Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
-
Další vládní balíček zruší některé vstupní pracovnělékařské prohlídky i potravinářské průkazy
Vláda ve středu 14. června vyjádřila souhlasné stanovisko s Antibyrokratickým balíčkem II připraveným Michalem Šalomounem. Balíček obsahuje 23 opatření, která mají za úkol zrušit zbytečné právní předpisy a tím zjednodušit život zaměstnancům i podnikatelům.
-
Jaká překvapení mohou očekávat OSVČ při žádosti o příspěvek na bydlení?
Kromě zaměstnanců mohou příspěvek na bydlení čerpat také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). V čem je podání žádosti u podnikajících lidí odlišné?
-
Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?
V jakém formátu musíte zaslat přílohy k elektronickému daňovému přiznání na Finanční správu? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?
-
Manželé živnostníci se nesmějí vzájemně zaměstnávat. Jaké jsou další zákazy pro rodinu?
Manžel živnostník nemůže zaměstnávat manželku a naopak, i když mohou být spolupracujícími osobami. Za jakých okolností mohou být zaměstnáni na stejném pracovišti? A jak je to s ostatními příbuznými a rodinnými příslušníky? Jaká platí omezení pro zaměstnávání rodinných příslušníků v privátním sektoru a jaká u státu?
-
Můžete vlastnit živnostenské oprávnění, a přitom neplatit daně a pojištění?
Přemýšlíte o založení živnostenského oprávnění, ale ještě není vaším záměrem přímo podnikatelskou činnost vykonávat? Můžete mít třeba 10 let živnostenské oprávnění a neplatit daň z příjmů a zálohy na zdravotní a sociální pojištění?
-
Podnikání a práce v důchodu v praktických příkladech
Jaká pravidla platí pro podnikání v řádném důchodu a předčasném důchodu? Jaké daně platí podnikající starobní důchodci? Podívejme se v praktických příkladech, co je dobré vědět o podnikání v penzi.
-
Konec švarcsystému u kurýrů digitálních platforem? EU plánuje změnu
EU znepokojují kurýři digitálních platforem, kteří, ačkoliv plní znaky zaměstnaneckého úvazku, pracují na základě živnostenského oprávnění. Nová evropská směrnice by pomohla přeměnit tyto „falešné“ OSVČ na zaměstnance.
-
Příklady, kolik zaplatí OSVČ na sociálním pojištění za rok 2022
Jak se liší výpočet sociálního pojištění za rok 2022 pro osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) při vedlejším přivýdělku, ztrátě, nízkém zisku nebo velmi vysokém zisku? Praktické příklady napoví.
-
Jak vymáhat nezaplacenou fakturu mimosoudní cestou?
Již se vám stalo, že jste vykonali požadovanou práci, zaslali fakturu, ale žádné peníze od klienta vám na účet nepřišly? Jak se proti těmto neplatičům bránit a jak situaci předcházet?
-
Jak OSVČ v režimu paušální daně dosáhnou na příspěvek na bydlení
Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) registrovaným v minulém roce v režimu paušální daně může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení. A to v poměrně vysokých částkách zejména tehdy, pokud bydlí v nájmu.
-
Které příjmy byste měli uvést do daňového přiznání, abyste se vyhnuli nepříjemnostem ze strany finančáku?
Termíny pro podání daňového přiznání jsou už za dveřmi. Proto je dobré si připomenout, které příjmy jste povinni prokázat v podaném daňovém přiznání.
-
Termín pro podání přehledů OSVČ za rok 2022: formuláře přehledů všech zdravotních pojišťoven k vyplnění
Společně s přiznáním k dani z příjmů fyzických osob musí podnikatelé podat také přehledy na správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu. V našem článku vám poskytneme tiskopisy k jednotlivým zdravotním pojišťovnám, které můžete rovněž snadno vyplnit online.
-
V jakých případech musíte jako podnikatelé podat souhrnné hlášení?
Souhrnné hlášení funguje podobně jako kontrolní hlášení. Podává se ale pouze u poskytnutí služby nebo zboží do zahraničí. Díky němu se finanční instituce v EU dozvědí, že přeshraniční obchod byl řádně zdaněn.
-
Můžete si jako OSVČ zřídit sídlo podnikání v pronajatém bytě?
Bydlíte v pronajatém bytě a plánujete si v něm zařídit také sídlo podnikání? Můžete tak učinit i bez souhlasu pronajímatele, nebo se sídlem podnikání musí vyjádřit souhlas i on?
-
Výroba a prodej kosmetiky II. část: jaké informace musí být uvedené na obalech kosmetických přípravků?
Obaly kosmetických výrobků musí splňovat řadu legislativních standardů podle evropských nařízení. Které informace nemohou na vašich přípravcích chybět?
-
Kolik na sociální pojištění odvedou OSVČ v roce 2022?
Výpočet sociálního pojištění u OSVČ za rok 2022 se liší v závislosti na dosaženém zisku a zdali je vykonávána hlavní, či vedlejší činnost. Bez starostí jsou pouze OSVČ, které vstoupily do daňového paušálu. Podívejme se na praktické příklady.
-
Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?
Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.
-
Vánoční trhy jsou v českých městech již v plném proudu. Na co by prodejci neměli zapomenout?
Vánoční trhy jsou pro prodejce skvělou příležitostí, jak se finančně zajistit na několik měsíců dopředu. Letos se již mohou konat bez státních omezení. Jaké podmínky by měli prodejci na vánočních trzích splňovat?
-
Přivyděláváte si nahráváním videí na YouTube? Nezapomínejte, že se stáváte OSVČ a musíte odvádět daň z příjmů
Přivýdělky z internetové platformy YouTube jsou oblíbené zejména mezi mladými lidmi. Řada z nich už ale neví, že se kvůli tomuto výdělečnému koníčku stávají podnikateli a zároveň identifikovanými osobami.
-
OSVČ a odvod zdravotního pojištění za rok 2022 v příkladech
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být zdravotní pojištění vždy placeno. Výpočet se však liší v závislosti na dosaženém zisku. Jak je to s platbou zdravotního pojištění při vedlejší činnosti? Jak vysoké je zdravotní pojištění za rok 2022? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Na koho se bude vztahovat povinnost zaplatit daň z neočekávaných zisků?
Poslanecká sněmovna se konečně dohodla na účinnosti návrhu o dani z mimořádných zisků. Zejména Piráti prosazovali její zavedení již pro tento rok. Nakonec poslanci rozhodli o tom, že bude účinná až od příštího roku.
-
V jakých situacích jsou vyšší příjmy spíše na škodu? Dávejte si pozor na překročení limitů
Vzhledem k různým daňovým limitům, daňovým slevám a možnosti čerpání státních dávek dochází v praxi k situacím, kdy je vyšší příjem ze zaměstnání nebo podnikání pro rodinný rozpočet špatnou zprávou, neboť klesá čistý měsíční příjem. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Konec falešných slev a recenzí či zákaz prodeje zboží dvojí kvality. Co vše se chystá na provozovatele e-shopů?
Vládní návrh zákona o ochraně spotřebitele prošel 30. září 2022 Poslaneckou sněmovnou a 3. listopadu 2022 jej schválil Senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Na co by se měli majitelé e-shopů připravit?
-
Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?
Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?
-
Z čeho byste měli jako OSVČ vycházet při stanovení výše hodinové sazby?
Založili jste si živnost, koupili vybavení pracovny, ale ještě nemáte vypočtenou výši hodinové sazby? Jak vysokou hodinovku si určit, abyste neprodělávali?
-
Daň z mimořádných zisků má být účinná až od roku 2023. Kdo ji zaplatí?
Daň z mimořádných zisků má platit až od roku 2023. Její zavedení podpořila současná situace na trhu, díky níž si některé podnikatelské sektory přišly na mnohem vyšší zisky. Příjem z nové daně by tak mohl navýšit státní rozpočet o několik miliard korun.
-
Důchod: Na co by měly OSVČ zapomenout?
Osoby samostatně výdělečně činné mají ve většině případů nižší státní důchod než zaměstnanci. Rozdíl je mnohdy velmi výrazný. Této skutečnosti by měly OSVČ v dostatečném předstihu přizpůsobit své důchodové rozhodování.
-
Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?
Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.
-
OSVČ a zdravotní pojištění při dávkách v mateřství a rodičovství
Jak to mají ženy podnikatelky, které plánují pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se zálohami na zdravotní pojištění? Musí je platit, nebo jsou od platby osvobozeny?
-
Kolik skutečně platí podnikatelé na sociálním pojištění?
Při výpočtu sociálního pojištění se neuplatňují žádné slevy ani odpočty, sazba sociálního pojištění je 29,2 %, a přitom v porovnání se ziskem odvádí OSVČ různé částky na pojistném. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
-
Mají OSVČ nárok na rodičovský příspěvek?
Jste podnikatelka a uvažujete nad tím, jak je to s přiklepnutím rodičovského příspěvku po mateřské? Anebo na mateřskou nemáte nárok vůbec a slyšela jste, že je možné namísto ní čerpat rodičák? Jak to tedy je?
-
Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?
Jste OSVČ a zjistila jste, že jste těhotná? Určitě vás zajímá, na co v takové situaci máte nárok a jak je to s mateřskou u podnikatelek.
-
Založit živnost lze i bez opuštění domova. Jak na to?
Kvůli založení živnosti nemusíte hned spěchat na živnostenský úřad. Postačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Jaké jsou možnosti?
-
Majitelé venkovských obchodů budou moci opět žádat o dotace na krajském úřadě
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo již podruhé možnost pro majitele venkovských obchodů žádat o dotaci spádový krajský úřad. Jaké podmínky musí podnikatelé splnit? Stále také probíhá možnost pořízení platebního terminálu na 6 měsíců zdarma.
-
Brno nabízí startovací byty se zvýhodněným nájmem
Pokud žijete v Brně a rádi byste se postavili na vlastní nohy, město aktuálně nabízí startovací byty, a to nejen pro mladé rodiny. Jak se o byt přihlásit a jaké podmínky je třeba splnit?
-
Jak vysoké je zdanění různých přivýdělků ve výši 100 000 Kč?
Mnozí zaměstnanci si ke svému příjmu ze zaměstnání přivydělávají. Zdanění přivýdělku se však může značně lišit. V našich vybraných praktických příkladech se zdanění přivýdělku pohybuje od necelých 7 % do 26 %. Který příjem je daňově nejvýhodnější?
-
Omyly ohledně placení zdravotního pojištění
Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.
-
Poslední možnost podat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce
Necháváte podání daňového přiznání na poslední chvíli? Nestihli jste jej podat osobně ani elektronickou formou? Ještě stále můžete podat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce.
-
Jak probíhají exekuční srážky z odměny podnikatele? Nebo když je „zaměstnanec“ ve švarcsystému?
Co když dlužník není zaměstnancem? Jak se provádí exekuce srážkami z podnikatelské odměny? Kolik při takové exekuci zůstane osobě samostatně výdělečně činné a kolik připadne věřitelům? Jak se liší exekuce na příjem ze závislé činnosti v zaměstnání a z podnikatelské činnosti?
-
Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
-
Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?
-
Co obnáší podnikání prostřednictvím franšízingu?
Přemýšlíte nad vlastním byznysem, ale nejste si jisti, že se váš čas a investice vyplatí? V tom vám může pomoci podnikání prostřednictvím franšízingu, které už je rozjeté, a nemusíte mít starosti, že by takový koncept nefungoval.
-
Jak postupovat při zrušení s. r. o.?
Už jste naplnili svoje podnikatelské cíle a dál se činnosti již věnovat nechcete? Anebo se vám nedaří a chcete svoji obchodní společnost zrušit? Jak se postupuje, když se rozhodnete ukončit své podnikání prostřednictvím s. r. o.?
-
Jaké máte možnosti při přechodu z OSVČ na s. r. o.?
Vyvíjí se vám úspěšně podnikání? Chtěli byste svůj byznys více rozjet a přejít na podnikání prostřednictvím právnické osoby, tedy založit firmu? Poradíme vám, jaké máte možnosti, pokud chcete převést svoje dosavadní podnikání na s. r. o.
-
Podle jakých pravidel se daní příjem neziskových organizací?
V České republice nepůsobí pouze ziskový sektor. Funguje tu řada neziskových organizací, jejichž cílem není zisk, ale svoji činnost vykonávají pro blaho společnosti. I takové neziskové organizace mohou mít ze svých činností zisk, který pak přerozdělují na zlepšování svých aktivit. Jak tyto příjmy podléhají zdanění?
-
Jak se odvádí zdravotní pojištění při souběhu více příjmů?
Někteří občané mají současně více příjmů, ať už ze zaměstnání, podnikání, nájmu, nebo z kapitálu. Jak se v takových případech vypočítává a odvádí zdravotní pojištění? Podívejme se na vybrané příklady.
-
Jak si může majitel vyplatit zisk ze své společnosti?
Výběr zisku ze společnosti je zapeklitější situací, než se může na první pohled zdát. Mnohdy první otázky budoucích majitelů společností spadají právě do této problematiky. Jak se tedy dají získat peníze z vlastní firmy?
-
Na co se připravit u daňové kontroly z finančního úřadu?
Daňová kontrola je strašákem pro každého podnikatele. A i když se nevyskytuje často, je dobré na ni být předem připraven. Z toho důvodu si problematiku daňových kontrol rozebereme a objasníme situaci, kdy o daňovou kontrolu nejde.
-
Co byste měli vědět, když chcete ubytovat cizince?
Chcete ubytovat cizince? V takovém případě máte jako pronajímatel řadu povinností. Co všechno musíte zařídit?
-
Poslední možnost pro podání daňového přiznání elektronickou formou
Termín pro elektronické podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Pro ty, které tato nepříliš oblíbená činnost ještě čeká, přinášíme podrobnější informace o tomto způsobu podání.
-
Provozovat podnikání lze i bez patřičné kvalifikace, kdy se stanoví garant k živnosti?
Chcete začít podnikat v oboru, ale nemůžete se prokázat dostatečnou kvalifikací? I na takové situace myslí živnostenský zákon, proto není hned nutné házet flintu do žita. Pouze si musíte pro provozování činnosti zvolit svého odpovědného zástupce (garanta).
-
Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
-
Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat přehled OSSZ?
Odvádíte daň z příjmů a pojistné v jednotné platbě v rámci paušální daně? A víte, že v některých případech se vás týká povinnost podat přehled? Kdy?
-
Crowdfunding: Získejte finance pro svůj podnikatelský projekt od veřejnosti
Máte v hlavě skvělý podnikatelský nápad, ale nedostatek peněz na jeho uskutečnění? Neházejte zatím flintu do žita. Využijte možnosti crowdfundingu a získejte peníze na svůj sen od veřejnosti.
-
Co je to dropshipping a jak tento systém funguje?
Máte podnikatelský sen o zřízení svého internetového obchodu? Provoz samotného e-shopu zabere mnoho úsilí a času. Pokud máte obavy, zda by vám tento druh podnikání vyhovoval, můžete si založit tzv. dropshippingový e-shop, který vás zbaví mnoha povinností a vy se tak můžete soustředit pouze na propagaci a postupně zjišťovat, zda byste se chtěli vrhnout i do provozování klasického e-shopu. Co to tedy ten dropshipping je?
-
Jak zdanit příležitostný příjem?
Příjmy z příležitostných činností jsou do zákonného limitu od daně z příjmu fyzických osob osvobozeny. Kdy se však jedná o příležitostný příjem? Jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu? Podívejme se na praktické příklady.
-
OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech
Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.
-
10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
-
Zdravotní pojištění za rok 2021 v příkladech
Někteří občané mají splněny své závazky na zdravotním pojištění za uplynulý rok měsíčními platbami, jiní však nikoliv. Jak se odlišují povinnosti na zdravotním pojištění za uplynulý rok si ukážeme v několika příkladech.
-
Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší?
Chcete si založit živnost a pracovat jako OSVČ? Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší a jaké to s sebou nese výhody?
-
Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku
I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Osm výhod podnikání při zaměstnání
Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
-
Z jakého vedlejšího příjmu se neodvádí zdravotní pojištění?
Máte-li vedlejší příjem, ne vždy i z něj musíte odvést zdravotní pojištění. Kdy jej tedy budete odvádět pouze z jednoho výdělku?
-
Nejčastější chyby OSVČ při placení zdravotního pojištění v příkladech
Osoby samostatně výdělečně činné musí vždy platit zdravotní pojištění. Platbě se nelze vyhnout ani při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo při nízkém zisku. Podívejme se na vybrané praktické chyby při placení zdravotního pojištění.
-
Kdy z vedlejšáku nebudete odvádět sociální pojištění?
Jste zaměstnaní anebo podnikáte a ještě k tomu si přivyděláváte? Ne vždy budete z vedlejšího výdělku odvádět sociální pojištění a někdy tomu tak bude i v případě, kdy je vedlejší výdělek právě z podnikání. Pojďme se společně podívat, kdy sociální z dalšího příjmu nebudete platit.
-
Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech
I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu.
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?
Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?
-
Penzisté a platba sociálního pojištění
Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?
-
Kdo musí podat daňové přiznaní?
Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?
-
4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání
Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?
-
Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
-
Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?
Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?
-
3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání
Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.
-
Daňové přiznání penzistů v příkladech
Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.
-
Proč v podnikání pokračovat i v důchodovém věku?
Některé OSVČ při dosažení řádného důchodového věku automaticky ukončují svoji samostatnou výdělečnou činnost. Přitom v důchodu lze stále podnikat. Pro někoho může být právě přiznání starobního důchodu impulsem pro zahájení podnikání. Jaké výhody přináší samostatná výdělečná činnost v penzi?
-
Kompenzační bonus prošel změnou. Kdo na něj tedy dosáhne?
Vláda, poslanecká sněmovna, senát i prezident posvětili kompenzační bonus pro podnikatele, tzv. pětadvacítku. Bohužel podmínky nároku nesklidily žádné ovace, ale spíše kritiku. Jakým způsobem se tedy dávka mění a co bude jinak?
-
6 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně přímé podpory a kompenzačního bonusu pro OSVČ
Jste podnikatel, kterému bylo na základě mimořádných opatření znemožněno podnikání? Musel jste uzavřít provozovnu a nemáte teď žádné příjmy? Budete mít nárok na novou podporu pro OSVČ. Co o ní ale potřebujete vědět?
-
Nová podpora od státu pro OSVČ
Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí její výše? Přečtěte si užitečné informace.
-
Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o osvědčení
Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu vyšší moci.
-
Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
-
Český HDP v roce 2019 vzrostl o 2,4 %! Jak vzrostl u sousedů?
České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?
-
Koho se týká zvláštní režim u EET?
Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu může pomoct.
-
Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění, si ukážeme v praktických příkladech.
-
Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
-
Přivýdělek na vedlejší činnost v roce 2020
Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze mít tedy vyšší příjem a neplatit sociální pojištění. Stále však platí, že pokud si lidé přivydělávají jen po část roku, limit se poměrně snižuje.
-
Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
-
Rozhovor: Jak mohou malí a začínající podnikatelé získat dotace
Jste malý nebo začínající podnikatel? Pak můžete zkusit zažádat o dotace na podnikání. Přečtěte si rozhovor s Jakubem Černým z Místní akční skupiny Šipka o tom, jak je získat.
-
Jak si můžou důchodci v Česku zvýšit příjmy
Řada seniorů si v důchodu snaží přivydělat, aby si udržela svůj životní standart i v penzi. Jaké však mají na trhu práce možnosti? A co nejčastěji k přivýdělku využívají?
-
Co dělat, abychom byli úspěšnější?
Co vlastně rozhoduje o tom, že jsme úspěšní, je to více, či méně štěstí, schopnosti, vzdělání, zděděné vlastnosti…. Psychologové říkají, že je to mix uvedeného, ale také moha dalších faktorů. Pravda ale je, že k úspěchu si můžeme výrazně dopomoci sami.
-
V Česku je už přes 260 franšíz. Boom zažívá vzdělávání, roste také oblast finančních služeb
Počet franšíz v Česku kontinuálně roste. Zatímco ještě v roce 2010 jich působilo na českém trhu 150, dnes se tento počet dostal již přes 260. Franšízový koncept je stále oblíbený hlavně v oblasti gastronomie, o český trh však ve větší míře projevily zájem také různé vzdělávací projekty. Vzestup zažívají též poskytovatelé finančních služeb. Franšíza totiž může být v oblasti financí zajímavou alternativou k systémům obvykle fungujícím na principu multi level marketingu (MLM).
-
Když jedna práce nestačí a vezmete si druhý úvazek
Mít dva, případně i více zdrojů příjmů není v dnešní době ničím neobvyklým. Jak se změní váš život, když si vezmete ještě druhou práci na částečný úvazek?
-
Práce na dohodu, nebo OSVČ jako vedlejší činnost?
Díky internetu a dalším technologickým vychytávkám umožňujícím práci z pohodlí domova mohou být některé druhy přivýdělků relativně snadným způsobem, jak obohatit „rodinnou kasu“ o nějakou tu tisícovku navíc. Vyplatí se vám zařídit si vedlejší činnost jako OSVČ, nebo raději budete pracovat na dohodu?
-
Jak za dluhy s. r. o. ručí společník a jak jednatel?
Podnikající fyzická osoba ručí za své dluhy z podnikání celým svým majetkem. Na první pohled je založení společnosti s ručením omezeným cestou ven z neomezeného ručení osoby samostatně výdělečně činné, neboť společník za dluhy společnosti ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu zapsaného do obchodního rejstříku, a to dle stavu ke dni, kdy byl věřitelem vyzván k plnění. V jednočlenné společnosti je ale často tento společník také jediným jednatelem. A z této funkce mu vyplývají jisté povinnosti, v některých případech i ručení za dluhy společnosti.
-
Co je to jednočlenná společnost s ručením omezeným a jak vzniká?
Jednočlenná společnost je společnost, v níž je jen jediný zakladatel nebo společník a ve většině případů se tento společník stává také jediným jednatelem; z pozice společníka má potom jiná práva a povinnosti než z pozice jednatele. Vzhledem k zákonné úpravě obchodních korporací může být jednočlennou společností jen některá z kapitálových obchodních společností, tj. společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost. V tomto textu se budeme věnovat jednočlenné společnosti s ručením omezeným.
-
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit povolení k zaměstnání?
Aby mohl být cizinec v ČR zaměstnán, potřebuje si vyřídit řadu náležitostí. Jaké úřady bude muset obejít, aby získal povolení k zaměstnání? A co může postihnout zaměstnavatele, pokud zaměstná cizince bez pracovního povolení?
-
Může být jednatel i zaměstnancem? Jak je to se souběhem funkcí?
Souběh funkcí je situace, kdy je zástupce statutárního orgánu obchodní korporace v této korporaci také zaměstnán v pracovním poměru nebo na základě dohody konané mimo pracovní poměr.
-
Na českém trhu je až 250 franšíz, jak si vybrat tu správnou?
Chcete podnikat, ale na budování vlastní firmy od úplného začátku se příliš necítíte? Zajímavou volbou by pro vás mohl být franšízink.
-
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Je příjemné nechat se zaměstnat, mít svou kancelář, stálý plat. Toužíte ale mít více peněz, mít větší odpovědnost, jít do rizika? Pusťte se tedy do podnikání. Ale abyste byli úspěšní, musíte dodržovat jistá pravidla.
-
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Dali jste si už teď předsevzetí, že od Nového roku nakopnete svoje vlastní podnikání a založíte si startup? Nejjednodušší formou je pořízení živnostenského listu a podnikání jako OSVČ. A živnostenský list si můžete vyřídit ještě letos, na živnostenském úřadě to stihnou za chvilku.
-
Co je důležité vědět o exekuci v podnikání?
Podnikáte, nedaří se vám a byla na vás vypsána exekuce? Podívejte se s námi na malý přehled toho, zdali můžete podnikat v exekuci a co všechno vám může v takové situaci exekutor zabavit.
-
Jak vybrat vhodný podnikatelský účet?
Rozhodli jste pro podnikání a přemýšlíte o založení podnikatelského účtu? Podle čeho byste měli vybírat? A jaký účet pro vás bude tou nejlepší volbou?
-
Podnikatelský účet pro OSVČ: musí se zřídit?
Začínáte s podnikáním? V takovém případě vás tedy bude rozhodně zajímat, zdali si v oblasti financí vystačíte s běžným soukromým účtem anebo zdali bude nutné zřídit speciální podnikatelský. Jak to tedy ve skutečnosti je?
-
Jste živnostník a pracujete doma? Kdy musíte platit rozhlasový poplatek?
Jste živnostník, pracujete doma a možná dostanete, nebo jste už dostali dopis z Českého rozhlasu (ČRO), abyste zaplatili rozhlasový poplatek. Podíváte se na web ČRO a zjistíte, že byste to měl udělat za každé rádio, které vlastníte. I to v autě, včetně toho, co je v televizní nabídce. Jenže to je pravda jen částečná a na webovkách ČRO to není příliš jasně vysvětleno.
-
Krize dřímá v každé firmě od počátku. Jak předejít krachu?
Základem řešení krizové situace je zachovat si chladnou hlavu a začít co nejdříve jednat. Řešením proto může být nájemný externí manažer, který problémy vidí z nezaujaté perspektivy.
-
Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku
Podnikáte a rádi byste do práce zahrnuli i svého/svou manžela/manželku? Může jeden z manželů zaměstnat toho druhého? Podívejte se, co na to říká zákoník práce.
-
Ty nej programy a appky pro domácí kancelář
Malí podnikatelé se cítí pod haldou papírů zakleknutí a ještě si musí kupovat řadu programů. Přitom si mohou stáhnout alternativy Microsoft Office, které jsou zdarma. A s plánováním času a schůzek jim pomohou jiné appky a programy.
-
Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky
Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?
-
Daňová poradna: 5 otázek za 5 minut 12 do daňového přiznání
S koncem března se plní finanční úřady a podatelny a především daňová přiznání. Pokud v tom plavete, vždycky se na daně můžete zeptat v naší poradně. Jaké dotazy měli naši čtenáři v posledních dnech? Projděte si je a možná najdete i vaši odpověď.
-
Je lepší podnikat jako OSVČ nebo si založit s.r.o.?
Rádi byste začali podnikat, ale nedokážete se rozhodnout, zdali bude výhodnější být osoba výdělečná činná nebo eseróčko? Porovnejte si výhody a nevýhody.
-
Jak vydat knihu? Zeptali jsme se spisovatele
Chtěli byste vydat knihu? Až 90 % lidí vám na tuto otázku odpoví kladně. Jaké jsou vaše možnosti, když svoje dílo nechcete nechat zavřené v šuplíku?
-
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Zaměstnanci mající pouze příjmy ze závislé činnosti nemají s placením sociálního pojištění žádné starosti. Sociální pojištění je jim sraženo zaměstnavatelem z jejich hrubé mzdy nebo hrubé odměny. Jak je to však s placením sociálního pojištění u ostatních příjmů za rok 2017?
-
Podnikatelé dostali před Vánoci dárek: u EET nastanou změny!
Elektronická evidence tržeb je trnem v oku většiny podnikatelů. Ježíšek ale vyslyšel jejich prosby a připravil jim malý dárek. Ústavní soud v Brně 15. 12. výrazně proškrtal zákon o EET.
-
Pražská burza cenných papírů spouští projekt START
Pražská burza cenný papírů BCCP opět spustila projekt START, který byl poprvé představen před 5 lety. Jeho nová verze velice usnadní středním firmám získat potřebný kapitál a na druhé straně investorům zhodnotit své prostředky.
-
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct by vám měl PES.
-
8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění
Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění je povinnou daní. Podívejme se na vybraných 8 chyb živnostníků při placení zdravotního pojištění.
-
Jaké je to být na „volné noze“?
Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.
-
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z nich ale bohužel netuší, jaké problémy si způsobí…
-
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Zvířata si u nás za dva roky konečně budou moci oddychnout. V roce 2019 by v České republice už neměla existovat jediná farma na kožešinu. Povede tato novela k větší humanitě anebo naopak k podpoře černé ekonomiky?
-
Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat
Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná činnost však přináší rizika a narůstající legislativní povinnosti. Při nízkém zisku je lepší být zaměstnanec. Podívejme se na pět hlavních důvodů.
-
4 otázky a odpovědi ohledně podnikání s odpovědným zástupcem
Živnostenský zákon (zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) umožňuje podnikateli, který nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti dle § 7 tohoto zákona, provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Jaká jsou vzájemná práva a povinnosti podnikatele a odpovědného zástupce?
-
Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?
-
8 mýtů, které si možná myslíte o startupech
V dnešní době se startup spojuje většinou s podnikáním v technologicky
náročném odvětví, jako je například IT. Ze své podstaty je startup
označení pro jakékoli začínající podnikání, které má výrazný potenciál
růstu. A startup je hlavně in. Co všechno si o startupech myslíme a co nám na to říkají statistiky?
-
Kde je ekonomická svoboda nejvyšší?
Svoboda podnikání je důležitým faktorem růstu životní úrovně občanů. Dle studie pro rok 2017 patří Česko mezi třicítku zemí s nejvyšším indexem ekonomické svobody. Horší hodnocení než Česko má např. Rakousko, Japonsko, Belgie nebo Španělsko.
-
Finanční správa zrušila web pro oznamování nevydané účtenky z EET
Finanční správa zrušila internetovou stránku, na které mohli lidé anonymně oznamovat, že v restauraci nebo ubytovacím zařízení nedostali účtenku z elektronické evidence tržeb (EET). Adresa, kde web fungoval, je od včerejšího večera nedostupná. Vypnutí webu avizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). V České televizi (ČT) řekl, že o zrušení webu rozhodl a o jeho existenci nevěděl.
-
EET: Zdražení přiznává polovina podnikatelů, podporuje ho 58 % lidí
Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) má v Česku lehce většinovou podporu 58 procent lidí. Nepodporuje ho zhruba třetina obyvatel. Z podnikatelů si 59 procent myslí, že nová povinnost povede ke zneužívání informací o firmách politiky a Finanční správou. Zdražení kvůli EET přiznává téměř polovina podnikatelů, 40 procent ceny nezvýší. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu agentury Median, které zveřejnila Česká televize (ČT).
-
Finanční správa se zaměří na daňové slevy i sdílenou ekonomiku
Finanční správa chystá kontrolní akce na nesprávné, případně duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti, ale i na řadu dalších příjmů, které jejich příjemci „zapomínají“ zdaňovat. Jedná se např. o příjmy za služby poskytované prostřednictvím aplikace, neboli o tzv. sdílenou ekonomiku, kam patří Uber či Aibnb.
-
OSVČ a daně za rok 2016: Kteří živnostníci budou platit méně?
Sazba daně z příjmu fyzických osob je pro 2016 stejné jako v loňském roce, přesto budou někteří živnostníci platit při stejném zisku na dani z příjmu fyzických osob méně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Prokazování původu majetku začíná na 5 milionech
Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
-
Nejvýznamnější změny v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek
Malí a střední podnikatelé mají často v konkurenci s většími firmami slabší pozici v přístupu k veřejným zakázkám. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek vychází ze tří evropských směrnic z roku 2014 a jeho snahou je docílit snížení administrativní náročnosti zadávacích řízení, zvýšení flexibility zadavatelů při zadávání veřejných zakázek a ulehčení přístupu malých a středních podniků k veřejným zakázkám. Na nejvýznamnější pozitivní změny zákona se soustředí následující text.
-
5 způsobů, jak obejít EET aneb do toho se raději nepouštějte
Způsobů, jak se podnikatelé připravují na blížící se elektronickou evidenci tržeb (EET), je několik. První část z nich si vybírá nebo už vybrala pokladní systém připravený na EET. Druhá část typicky „po česku“ vyčkává, jak to vyřeší ostatní, a třetí se snaží najít způsoby, jak nově vzniklou povinnost obejít. Jaké zaručené rady jsou a nejsou zavádějící? Podívali jsme se na několik teoretických možností co nejobjektivněji.
-
EET krok za krokem: Jak získat autentizační údaje a vyřídit certifikaci
Podle odhadů se první fáze EET bude týkat 60 tisíc podnikatelů. Ti všichni musí nejpozději do 1. prosince 2016 připravit své provozy na evidování tržeb. Příprava na EET však zdaleka neznamená jen pořízení vhodného pokladního systému. Je třeba vyřešit i nezbytné formality, v nichž řada podnikatelů tápe.
-
Důchod se kvůli nadstandardním příjmům zdaňovat nebude
Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
-
EET: První vlna se týká asi 50 tisíc podnikatelů. Hlásí se jich minimum
Od 1. září si mohou podnikatelé vyzvedávat autentizační údaje k přihlašování do elektronické evidence tržeb (EET). Během prvního zářijového týdne tak učinilo jen kolem 1400 podnikatelů. První fáze EET by se měla spustit 1. prosince, podnikatelé tak zatím s přihlašováním nespěchají.
-
Dva příjmy a zdravotní pojištění
Každý občan s trvalým pobytem v Česku mající vlastní příjmy musí platit zdravotní pojištění. Někteří občané však mají během měsíce více příjmů, např. ze dvou zaměstnání, ze zaměstnání a podnikání. Jak se v takových případech počítá zdravotní pojištění?
-
Zahraniční poptávka je pro české firmy důležitá, účastní se proto veletrhů a hledají nové exportní destinace
České společnosti reagují na zahraniční poptávku pružně. Inovují své výrobky a doplňkové služby. Aktivní jsou i při hledání nových exportních destinací. Vyplývá to ze zkušeností České exportní banky. Tyto trendy potvrzují i tuzemské firmy.
-
Čisté zisky zámořských firem klesají již pátý kvartál v řadě
Výsledková sezóna probíhá v těchto dnech na plné obrátky, přičemž svá čísla za 2Q reportovala již nadpoloviční většina společností zahrnutých do indexu S&P 500. Lze tak již tvořit předběžné závěry o tom, jak úspěšně či neúspěšně uplynulý kvartál pro americké korporace dopadl.
-
6 tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku
V podnikání může nastat období, kterého jste se vždy obávali. Vaše firma se může dostat do krize. Pro její překonání je nejdůležitější, abyste si sami přiznali, že se v krizové situaci nacházíte. Uchopte ji pak pevně do svých rukou, sestavte krizový plán a jednejte s chladnou hlavou a s nohama na zemi. Plán pravidelně upravujte a mějte dokonalý přehled o svých penězích. V článku vám představujeme šest tipů pro úspěšné překonání krizového období podniku.
-
5 tipů jak úspěšně nastartovat nový podnik
Založení úspěšného podniku není nic jednoduchého. 80 procent firem skončí s podnikáním již v prvním roce, během následujících pěti let pak zkrachuje většina těch, které překonají krizový první rok. Úspěšné jsou tak zhruba jen 4 firmy ze 100. Podnikatelé se totiž při rozjíždění firmy dopouštějí řady chyb. Trpí nedostatkem trpělivosti, nedostatečně plánují výdaje či se příliš soustředí na zisk. V tomto článku vám přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, na co si je třeba při rozjíždění podniku dát pozor.
-
EET: Jaké řešení nabízejí operátoři podnikatelům?
Mobilní operátoři se začali předhánět v nabídkách pro elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou stát spustí na konci letošního roku. V hledáčku mají několik set tisíc podnikatelů, kterých se povinnost dotkne. Hlavní příjem budou mít z internetového připojení, které EET vyžaduje, a také z nabídky služeb a zařízení pro EET.
-
Pět výhod podnikání při zaměstnání
Mnozí zaměstnanci si během roku přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Podnikání formou přivýdělku přitom přináší několik výhod oproti podnikání na hlavní činnost, podívejme se na některé z nich.
-
5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku
Až 40 % firem v České republice můžeme označit jako firmy rodinné. Každá třetí ovšem nepřežije více než jednu generaci. Druhou generační obměnu dokáže úspěšně uskutečnit již pouze každý dvacátý rodinný podnik. V praxi se můžeme setkat s několika zásadními chybami, které mohou předání firmy zkomplikovat a majitelům přinejlepším zajistit nejednu bezesnou noc. Které chyby to jsou a jak se jich vyvarovat?
-
Znáte tyto finty, jak zaplatit méně na daních?
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
-
Daňové povinnosti spolupracující osoby
Živnostník nemůže zaměstnat manželku, řešením je tedy spolupráce, kdy manžel převede na spolupracující manželku část svých příjmů a výdajů. Spolupracující manželka je pro účely placení daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění vedena jako OSVČ. Jaké daňové povinnosti má manželka? Podívejme se na praktický příklad za rok 2015.
-
Která daň se platí vždy?
Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?
-
Sedm případů, kdy nebudete za rok 2015 platit daň z příjmu
Daňové osvobození, daňové slevy a daňové odpočty jsou důvodem, proč někteří občané neplatí z inkasovaných peněz daň z příjmu. Podívejme se na sedm vybraných případů, kdy je daňová povinnost během roku i za celý rok 2015 nulová.
-
Nová úprava osobní odpovědnosti jednatelů
Zákon o obchodních korporacích (ZOK) nově upravuje v ustanovení paragrafu 68 osobní odpovědnost osob v postavení statutárního orgánu, tedy například jednatelů ve společnosti s ručením omezeným.
-
Jak na výdajové paušály v roce 2015?
Projde-li novela zákona o daních z příjmů úspěšně legislativním procesem, pak budou od příštího roku všechny výdajové paušály omezeny stropem. Nové podmínky budou platit i pro živnostníky a zemědělce. Všechny OSVČ by měly včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence.
-
Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
-
Výdajový paušál: Ano či ne?
Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přemýšlí, zdali stanovit výdaje paušálem či nikoliv. Odpověď není jednoznačná, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se s čím je potřeba u výdajových paušálů počítat.
-
Pojištění pohledávek: Boj proti neplatícím odběratelům
Pojištění pohledávek se sjednává pro případ, kdy odběratel nezaplatí fakturu za dodané zboží nebo služby ve splatnosti, ale ani po splatnosti.
-
Čím dál víc podnikatelů žádá své účetní o manipulaci účetnictví
Pocit morální odpovědnosti mezi podnikateli slábne. Od loňského února se podíl účetních, které podnikatelé žádají o zkreslení finančních výsledků firem, zvýšil z 21 na 27 procent. Recese podle průzkumu Komory certifikovaných účetních stále motivuje podnikatele k manipulaci svých finančních výsledků. Morálka finančního vykazování je nejhorší za uplynulé 3 roky.
-
Regulace online hazardu je v Česku nutností, zabrání třeba hraní mladistvých
KOMENTÁŘ: Regulace trhu online hazardu je aktuálně velmi diskutované téma. V čem spočívají konkrétní
výhody plánovaného usměrnění této zábavy, jaké jsou naopak jeho nevýhody či jaký postoj
zaujímá Evropská unie.
-
Jak eliminovat negativní dopad změn u výdajových paušálů?
V rámci přípravy přiznání k dani z příjmů fyzických osob u podnikatelů za rok 2013 je nutné si připomenout negativní změny v oblasti výdajových paušálů, které musíme v daňovém přiznání poprvé zohlednit. Koho tyto změny nejvíce postihnou a jak eliminovat jejich negativní dopad, informuje následující článek.
-
Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec
Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.
-
Kalvoda: Kladivo na nepoctivé finanční poradce
Nejste si jisti uzavřenou smlouvou s Vaším finančním poradcem? Máte podezření, že hradíte jen poplatky, o kterých jste při podpisu smlouvy neměli nejmenší tušení? Vít Kalvoda ze serveru finemon.cz představuje v dnešním rozhovoru možnosti analýzy finančních produktů a ochrany poškozených klientů.
-
Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
-
Co je to účetní závěrka?
Mnoho lidí si plete pojmy účetní uzávěrka a účetní závěrka. Jaký je mezi nimi rozdíl a co tvoří účetní závěrku?
-
Podnikání při studiu? Proč ne!
Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
-
Živnostenský list může mít i student
Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
-
Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění
Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
-
Propad ve stavební výrobě a souvislost s krizí
Průběh vývoje průměrného HDP v Evropě v porovnání s vývojem stavební produkce mezi lety 1998 až 2007 naznačuje, že stavební produkce naprosto věrně kopírovala vývoj HDP. V době krize je ale vidět značné rozkolísání vývoje HDP a vývoje stavební produkce. Stavební produkce na rozdíl od HDP nadále strmě klesala.
-
Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
-
Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
-
Do tří let porosteme, říká 9 z 10 generálních ředitelů v ČR
Více než polovina (59 %) generálních ředitelů nejvýznamnějších firem působících na českém trhu očekává, že jim letos porostou tržby. Opravdu jistá je si tím však jen pětina z nich (22 %). Mnohem větší optimismus panuje v horizontu tří let, kdy je alespoň částečně o růstu přesvědčeno 9 z 10 ředitelů.
-
Solidární daň v roce 2013
Zdanění občanů s nadstandardními příjmy je v Česku při mezinárodním porovnání nízké. Příští rok vlivem „solidární daně“ a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Jak se stát nezávislým profesionálem
Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
-
Manželka jako spolupracující osoba
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemohou dle zákoníku práce zaměstnávat svoji manželku, mohou však využít institutu „spolupracující osoby“. Manželka nebo děti jako spolupracující osoby totiž sníží daňovou povinnost. Komu se vyplatí spolupráce?
-
Méně hovězího v Austrálii
Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
-
Vybrané ukazatel hospodářství - květen a červen 2002
Meziroční růst průmyslové produkce v květnu mírně zpomalil na 5,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako před rokem). Vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy o 15,5 %. Naopak klesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby o 10,5 %.
-
Jak postupovat, když zemře účastník penzijního připojištění?
A vy jste uvedeni na smlouvě, jako osoba pro převzetí pozůstalostní penze? Co vše si musíte vyřídit a jak potupovat?
-
Proč si lidé uzavírají penzijní připojištění?
V minulé anketě jsme se Vás ptali, proč jste si uzavřeli nebo uzavřete smlouvu o penzijním připojištění.
-
Penzijní fond Komerční banky
Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě konané 27. května 2002, připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění. Druhý největší penzijní fond v objemu spravovaného majetku tak připsal svým účastníkům za rok 2001 podíly na výnosech ve výši 4,4%.
-
Stane se na burze?
Zvýšený zájem bude nadále panovat o akcie Čezu...