-
Daň z nemovitostí se zase změní. Kolik vás to bude stát tentokrát?
Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň změní.
-
Nadstandardně placení lidé v roce 2025 ušetří na dani z příjmů
I pro rok 2025 platí v Česku dvě daňové sazby pro daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % a 23 %. Z důvodu posunutí prvního daňového pásma však zaplatí lidé s vysokými příjmy ve výsledku méně. Podívejme se na praktické příklady.
-
Nejvyšší daně ze mzdy platí zaměstnanci v Belgii a Německu, české sazby patří k vyšším
Celkové přímé daně placené ze mzdy, tedy včetně odvodů zaměstnavatele za zaměstnance, jsou z členských zemí OECD nejvyšší v Belgii a nejnižší v Chile. Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?
-
Zdanění vysokých příjmů se pro rok 2024 zvýšilo, v minulosti však bylo ještě vyšší
Daňoví poplatníci s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů fyzických osob za letošní rok více, než tomu bylo v roce 2023. Pořád to však bude citelně méně než v době, kdy byly v Česku čtyři daňové sazby. Podívejme se na praktické porovnání.
-
V Lucembursku je hodinová minimální mzda více než pětkrát vyšší oproti Bulharsku
Všechny členské země Evropské unie jsou v mezinárodním srovnání velmi vyspělé, přesto jsou mezi nimi značné ekonomické rozdíly, což dokládá i úroveň mezd v národní ekonomice. I rozdíly v minimální mzdě jsou značné. Ve kterých zemích EU je v roce 2024 nejvyšší hodinová minimální mzda? Ve kterých zemích EU je nižší než v Česku?
-
Jaké hrozí sankce za neodevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání daňové povinnosti pro OSVČ nekončí, musí ještě odevzdat přehledy o daňovém základu pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. Jaké sankce hrozí od zdravotní pojišťovny ze nesplnění zákonné povinnosti?
-
Kdy musí důchodce zdanit svůj důchod?
Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?
-
Nečekané daňové přeplatky za rok 2023 v příkladech
Nárok na daňový přeplatek může v praxi vzniknout i zaměstnancům, kteří během roku 2023 nezaplatili žádnou daň z příjmů, nebo zaměstnancům s nadstandardními příjmy či podnikajícím zaměstnancům. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
O kolik kvůli zvýšení spotřebních daní zdražil tvrdý alkohol?
Od ledna se zvýšily spotřební daně na líh a tabákové výrobky. O kolik se zvýšilo zdanění lahve vodky, likéru či jiného tvrdého alkoholu? Jaký dopad to mělo na ceny alkoholu v obchodech?
-
Jak na zisky z prodeje movitých věcí nahlíží zákon o daních
Prodali jste minulý rok auto nebo třeba hodně cennou starožitnost? Musíte příjem z prodeje zdanit, nebo si všechny peníze můžete nechat?
-
Odchod do předčasného důchodu v roce 2023 a vratka daně
Od října 2023 jsou podmínky pro předčasné důchody značně přísnější, proto ještě před účinností změn odešlo hodně lidí do předčasného důchodu během letních prázdnin a září. Kteří předčasní důchodci obdrží daňovou vratku za rok 2023? Jak v takových případech postupovat? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
-
Kdy potřebujete získat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech?
Důležitým daňovým tiskopisem je „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, přičemž tento daňový doklad vystavují zaměstnavatelé svým zaměstnancům. K čemu tento doklad slouží? Jaké důležité údaje na tomto tiskopisu najdeme?
-
Jak vypořádat přeplatek a nedoplatek na zdravotním pojištění za rok 2023
Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Daň z příjmů může být za rok 2023 nulová, zdravotní pojištění nikoliv. Vždyť i za penzisty či studenty platí zdravotní pojištění stát. Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem zdravotního pojištění za rok 2023?
-
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Na základě prováděného ročního zúčtování daně z příjmů vzniká mnohým zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Podívejme se na přehled daňových slev, zvýhodnění a odečitatelných položek, které můžete uplatnit.
-
Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
-
Co se od roku 2024 mění u daní z příjmů?
Změny v oblasti daní z příjmů se dotknou snad každé fyzické, ale i právnické osoby. Pojďme se společně podívat, co přesně se v této oblasti mění v roce 2024.
-
Jak se změní daň z nadstandardně vysokých příjmů v roce 2024
I v roce 2024 budou v Česku dvě sazby daně z příjmů, snižuje se však limit pro odvod vyšší 23% sazby daně, což znamená, že lidé s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů meziročně více. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Proč není zdanění práce nejvyšší u zaměstnanců s nadstandardními příjmy?
Česko patří mezi země s nízkými rozdíly ve zdanění práce v závislosti na výši hrubé mzdy. Zdanění u nadstandardních mezd je v Česku příznivé. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí
Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?
-
Jak klesala daň z příjmů u průměrné mzdy od roku 2018?
Základní sazba daně z příjmů je 15 %, ale i zaměstnanci s průměrnou mzdou mají efektivní daňovou sazbu cca poloviční. Jak je to možné? Podívejme se, jak efektivní daňová sazba v posledních letech klesala.
-
Nejdéle v EU pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom v Česku?
Den daňové svobody nastává z členských zemí Evropské unie nejdříve na Kypru a Maltě a nejpozději ve Francii a Belgii. Jak si stojíme při mezinárodním srovnání v Česku?
-
Příklady, co je třeba vědět o měsíčním daňovém bonusu
Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus a o tuto částku mají vyšší čistou měsíční mzdu. Lze čerpat daňový bonus při práci na zkrácený úvazek? Jak je to v případě práce pouze po část roku? Jaký je roční příjmový limit pro roční daňový bonus za rok 2023?
-
Příklady, kdy vám výdělek navíc může snížit čistý příjem
Chystáte se přijmout přivýdělek nebo lépe placené pracovní místo? V praxi dochází k situacím, že z důvodu vyššího hrubého příjmu klesá čistý příjem. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady, kdy je vhodné buď výraznější zvýšení příjmu, nebo ponechání současného příjmu.
-
Nulová DPH zůstane v roce 2024 pouze u knih. Za nápoje si spotřebitelé připlatí
Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má za úkol navrženými opatřeními snížit státní dluh, upravuje také změnu sazeb DPH, která by měla platit již od začátku příštího roku.
-
Osm daňových výhod pro lidi s vysokými příjmy
Daňová situace pro lidi s vysokými příjmy je v Česku při mezinárodním srovnání příznivá a jejich souhrnná efektivní daňová sazba není o mnoho vyšší než u lidí s průměrnými či podprůměrnými příjmy.
-
Zdanění práce za průměrnou mzdu je nejvyšší v Belgii, i Slováci platí víc než Češi
Celkové daně ze mzdy tvoří rozdíl mezi mzdovými náklady zaměstnavatele a čistou mzdou zaměstnance. Podívejme se, jak se liší zdanění práce u průměrné mzdy v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
-
Nevyčerpané výhody a další časté daňové chyby manželů
Některé manželské páry platí zbytečně více na dani z příjmů. Ať už je důvodem nevyčerpání všech daňových výhod a úlev, na které mají nárok, nebo nezvolení ideální varianty pro zdaňování některých příjmů. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Míra zdanění práce se liší, hodně dobře placeným pomáhá strop
Rozdíly v celkovém zdanění práce jsou v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi malé. Paradoxně zaměstnanci s velmi nízkou mzdou mají efektivní zdanění práce téměř shodné jako zaměstnanci s nadstandardní mzdou. Zaměstnanci s velmi vysokými mzdami mají efektivní zdanění práce nižší, neboť pro platbu sociálního pojištění je zaveden strop.
-
O kolik podraží cigarety kvůli vyšší spotřební dani
V roce 2023 došlo k dalšímu růstu spotřební daně u tabákových výrobků. O kolik vzrostla cena cigaret a dalších produktů? Jak se zvýšení spotřební daně projeví v ceně cigaret?
-
Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k daňovému přiznání?
Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance či podnikatele. Při uplatnění daňových slev či odčitatelných položek je většinou nutné doložit přílohu, která posvětí váš nárok. Abyste na nic nezapomněli, uvádíme seznam dokumentů, které je potřeba doložit, abyste měli nárok na různé slevy na dani a odčitatelné položky.
-
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?
Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?
-
Dostali jste letos darem nemovitost? Jaké daně budete muset příští rok zaplatit?
Někdo vám letos daroval nemovitost? Pokud ano, gratulujeme, ale rozhodně byste neměli zapomenout příští rok na daně. Jaké se vás týkají a kdy?
-
Přivyděláváte si nahráváním videí na YouTube? Nezapomínejte, že se stáváte OSVČ a musíte odvádět daň z příjmů
Přivýdělky z internetové platformy YouTube jsou oblíbené zejména mezi mladými lidmi. Řada z nich už ale neví, že se kvůli tomuto výdělečnému koníčku stávají podnikateli a zároveň identifikovanými osobami.
-
Na koho se bude vztahovat povinnost zaplatit daň z neočekávaných zisků?
Poslanecká sněmovna se konečně dohodla na účinnosti návrhu o dani z mimořádných zisků. Zejména Piráti prosazovali její zavedení již pro tento rok. Nakonec poslanci rozhodli o tom, že bude účinná až od příštího roku.
-
Bohatí platí na dani z příjmů rok od roku méně
Lidé s vyššími příjmy platí na dani z příjmů fyzických osob méně než v minulých letech. Podívejme se, jak se od roku 2007 měnila částka zaplacené daně u ročního milionového příjmu ze zaměstnání.
-
Ve kterých zemích jsou nejvyšší daně?
Mezi členskými zeměmi OECD jsou velké rozdíly, co se týče daňových sazeb. V evropských státech je zdanění výrazně vyšší než v mimoevropských, vůbec nejvyšší souhrnné zdanění je v Belgii. Česku v tomto srovnání náleží jedenáctá příčka.
-
Vysoké zisky bank a energetických společností, nastal čas na válečnou daň?
Vysoké zisky bank a energetických společností z poloviny roku 2022 nenechávají vládu chladnou. Bude zavedeno zdanění zisků bank a energetických společností? Dříve se mluvilo o sektorové dani, nyní se mluví spíše o dani z neočekávaných zisků či válečné dani. Jaké varianty jsou na stole? A kdy bude jasno o zavedení daně?
-
Kolik stojí evropské zaměstnavatele každé euro, které obdrží zaměstnanec na účet?
Mzdové náklady a čistá mzda zaměstnance se citelně liší, vždyť ve třech členských zemích EU stojí každé euro zaměstnance obdržené na účet jeho zaměstnavatele více než dvě eura. Česko patří mezi deset členských zemí EU, kde je rozdíl mezi mzdovými náklady a čistou mzdou u průměrné mzdy nejnižší.
-
Jakému zdanění podléhají dýška v ČR? Proč mají provozovatelé radši dýška v hotovosti?
Dýškem zákazníci vyjadřují spokojenost s určitým druhem služby nebo zboží. Nejčastěji jsou rozšířená v gastronomii, ale setkáme se s nimi prakticky v kterémkoliv oboru. Jak tyto odměny podléhají daním? Je rozdíl v dýšku přijatém v hotovosti a dýšku přijatém kartou?
-
Ve kterých zemích OECD je horní sazba daně z příjmu nad 50 %?
V Česku máme zavedeny dvě daňové sazby. Ve většině členských zemích OECD je to více, přičemž horní sazba daně z příjmu pro nadstandardní příjmy přesahuje i 50 %. Zdanění lidí s velmi vysokými příjmy se v jednotlivých zemích OECD značně liší.
-
Změny ve výši silniční daně u vozidel a náprav v roce 2022
Institut silniční daně prošel výraznými změnami. Řada vozidel, za které bylo nutné daň odvést, je nově osvobozená. Jak je to ale se sazbami daně? Co se změnilo?
-
4 věci, které je dobré vědět o nákupu na AliExpressu
Zalíbilo se vám něco na AliExpressu, jenomže si nevíte rady s tím, jak je to se clem nebo DPH? Anebo jste tam naopak dlouho nenakupovali a lámete si hlavu, jak se odvede daň? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste o nákupu měli vědět.
-
Pravidla silniční daně se změnila. Co se zrušilo?
Platili jste doposud silniční daň? Pokud ano, je vysoká pravděpodobnost, že nově budete od této povinnosti osvobozeni. Zákon se totiž změnil a pro mnoho osob spíše k lepšímu.
-
Jak je to s DPH a clem u zásilek z AliExpressu
Jak je to se zásilkami z AliExpressu? Platí se nakonec DPH i u nákupu za pár kaček, anebo ne? A jak je to se clem a celním prohlášením?
-
Na co si dát jako OSVČ pozor u přivýdělků na DPP a DPČ
Nemáte momentálně tak vysoké zisky v podnikání, nebo si prostě jen chcete vyzkoušet práci, která nelze dělat na živnost? Jaké se vám nabízejí možnosti? Kdy musíte zisky z dohod uvádět v daňovém přiznání?
-
Jak se může lišit zdanění u dohody o provedení práce?
Práce na dohodu o provedení práce je velmi oblíbená. Zdanění se však v praxi značně liší v závislosti na výši odměny, zdali se jedná o hlavní, nebo vedlejší příjem nebo zdali má zaměstnanec vyřešen pojistný vztah. Vypočítejme si efektivní zdanění při práci na DPP v různých situacích.
-
Co dělat, když jste ještě pořád nebyli vyzvání k platbě daně z nemovitosti?
Už jste uhradili daň z nemovitosti, anebo ještě pořád vyčkáváte na příchod složenky, která se ne a ne ukázat? Co se stane, pokud daň neuhradíte, a jakými způsoby ji lze zaplatit?
-
Kdy se vyplatí dobrovolná registrace k DPH?
Chcete začít podnikat a nevíte, jestli se stát plátcem DPH? Záležet bude hlavně na tom, v jakém oboru chcete podnikat a kteří lidé budou vašimi zákazníky.
-
Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
-
Kdy se využívá faktura v přenesené daňové povinnosti (reverse charge)?
Jste podnikateli a dosud jste obchodovali jen v České republice? Pokud plánujete svoji obchodní činnost rozšířit i do zahraničí, nejspíše vás bude zajímat fakturace v tzv. přenesené daňové povinnosti.
-
Spolupráce a úspora na sociálním pojištění za rok 2021
OSVČ často při výkonu své samostatné činnosti využívají pomoc manželky (manžela), s ohledem na daňové povinnosti se jedná o spolupráci. Kdy přináší spolupráce zajímavou úsporu na sociálním pojištění?
-
Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
-
Kde zjistíte, kde natankujete nejlevněji? Jak ušetřit za palivo? Vyplatí se tankovací karty?
Ceny pohonných hmot v posledních týdnech dosahovaly vrcholu a lidé si v panice dělali v panice zásoby paliva. Spotřebitelé hledali, kde nakoupit levnější pohonné hmoty. Jak najít to nejlevnější tankování v okolí? Vyplatí se tankovací karty?
-
Do kdy letos odevzdat daňové přiznání a jak je to s elektronickou formou?
Máte povinnost letos odevzdat daňové přiznání? Budete formulář vypracovávat sami anebo vám jej bude dělat daňový poradce? A jak to bude, pokud se rozhodnete podat jej elektronicky?
-
Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
-
Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?
Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?
-
V jakých případech se daní výhry z hazardních her?
Je vaším koníčkem účast v hazardních hrách a nevíte, zda se vás týká povinnost odvádět daň z nabytých výher? Při jakých částkách již musíte příjmy uvádět do daňového přiznání?
-
Využíváte vozidlo k podnikání? Nezapomeňte přiznat a zaplatit silniční daň
Máte auto, které je využíváno k výdělečné činnosti? V takovém případě se vás týká daňové přiznání a platba silniční daně. Kam přiznání podat a do kdy? A co platba daně?
-
7 daňových čísel pro výdělečné penzisty
Mnozí penzisté mají ke svému důchodu další příjmy. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy ze zaměstnání či podnikání. Podívejme se na vybraných 7 důležitých daňově čísel.
-
Odchod do důchodu během roku a daně
Většině starobních důchodců, kteří odešli v průběhu roku 2021 do starobního důchodu, vznikne nárok na daňovou vratku. V jaké výši? Kdy naopak na daňovou vratku nárok nevznikne? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?
I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 Kč měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to s daňovými platbami?
-
Chyby při práci na dohodu o provedení práce
Na dohodu o provedení práce si v letních měsících přivydělávají nejenom studenti nebo penzisté, ale i někteří zaměstnanci. Na jaké chyby si dát pozor, ať není zdanění zbytečně vyšší a příjem nižší?
-
Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek
Dohoda o pracovní činnosti se hodí pro dlouhodobější práci na částečný úvazek, pokud zaměstnavatel nenabízí pracovní poměr. Lze ji použít i pro příležitostnou brigádu.
-
Co se od zítřka mění u zásilek z asijských e-shopů? Až na jednu věc skoro nic
Objednáváte často zboží z Wishe anebo AlieExpressu? Pak vás určitě zajímá, jak to nakonec bude s DPH u zásilek levnějších než 22 EUR. Od 1. července měla být i z nich odváděna daň z přidané hodnoty. Jak to tedy bude?
-
Kdy z vedlejšáku nebudete odvádět sociální pojištění?
Jste zaměstnaní anebo podnikáte a ještě k tomu si přivyděláváte? Ne vždy budete z vedlejšího výdělku odvádět sociální pojištění a někdy tomu tak bude i v případě, kdy je vedlejší výdělek právě z podnikání. Pojďme se společně podívat, kdy sociální z dalšího příjmu nebudete platit.
-
Zapomněli jste do včerejška zaplatit daň z nemovitosti? To vůbec nevadí
Jasně zakotvený termín v zákonech, ale i v hlavách řady poplatníků, kteří každý rok platí daň z nemovitých věcí, je 31. květen. Do tohoto data musí být obvykle daň uhrazená. Co tedy dělat, pokud jste termín prošvihli anebo se zpozdili.
-
Zvýší se od letoška daňové zvýhodnění na děti?
Daňové zvýhodnění se pravděpodobně zvýší, a to zpětně od letošního 1. ledna 2021. O kolik a pro koho se zvýší? Jak dalece je novela v rámci legislativního řízení? Jaké další daňové změny nás čekají?
-
Už jste podali daňové přiznání? 3. května některým končí prodloužená lhůta
První termín daňového přiznání měl být letos 1. dubna u osob, které jej odevzdávaly v listinné podobě. Lhůta pro podání bez sankcí se však prodloužila do příštího pondělka. Do kdy musíte odevzdat elektronickou formu?
-
Ekonomická svoboda v Česku je vyšší než v Norsku nebo v Belgii
Pro růst životní úrovně obyvatel je velmi důležitá ekonomická svoboda. Index ekonomické svobody v Česku je přitom dlouhodobě vysoký a Česko patří mezi třicítku zemí s nejlepším hodnocením.
-
Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
-
Kdo musí podat daňové přiznaní?
Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?
-
4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání
Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?
-
Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?
Píšete články na internetové portály? Přispíváte do novin nebo časopisů a za práci přijímáte autorské honoráře? Musíte je uvádět do daňového přiznání? Jak se vlastně daní?
-
Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
-
Lhůta pro podání daňového přiznání se opět prodlužuje
Máte povinnost podat daňové přiznání a letos opravdu nestíháte? Nevadí, lhůta podání byla v pondělí prodloužena. Do kdy jej tedy musíte odevzdat a do kdy je třeba zaplatit daň z příjmů fyzických osob za rok 2020?
-
Daňové přiznání penzistů v příkladech
Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.
-
Kolik si můžete maximálně odečíst za hypotéku v příkladech
Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.
-
Do kdy odevzdat daňové přiznání k silniční dani a zaplatit daň bez postihu?
Máte letos povinnost podat daňové přiznání k silniční dani a vypořádat daň za rok 2020? Pak by vás mohlo zajímat, jak je to s letošními termíny a kterému úřadu vlastně formulář odevzdat.
-
Příjmy z nájmu v praktických příkladech
Pravidelný příjem z nájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem, proto obliba investic do nemovitostí za účelem jejích pronájmu je stále vysoká. Co je dobré vědět o příjmu z pronájmu z daňového hlediska?
-
OECD: Nejnižší daně jsou v Chile a Švýcarsku
Švýcaři mají z členských zemí OECD nejvyšší mzdy a současně druhé nejnižší daně. Zdanění v Česku je naproti tomu jedno z nejvyšších, především díky odvodům zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
-
Nejdříve přestávají pracovat na stát občané na Kypru a na Maltě
Den daňové svobody rozděluje kalendářní rok na dvě části – kdy pracují občané pro stát a kdy sami na sebe. Pouze v sedmi členských zemích EU pracují občané na stát déle než v Česku.
-
Od kdy se bude počítat sankce za opožděné daňové přiznání?
Termín podání daňového přiznání letos zůstal stejný, výrazně se ale kvůli koronaviru prodloužila doba, během které lze přiznání k dani z příjmu fyzických osob odevzdat bez postihu. Kdy už ale budete platit penále?
-
Daňové přiznání musíte odevzdat do úterý 18. srpna!
Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob musíte podat do 18. srpna 2020, do kdy musíte podat přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a OSSZ?
-
Zajímavosti ohledně daně z příjmu
Výpočet daně z příjmu není vždy stejný. Rozhoduje nejenom výše hrubé mzdy, ale i uplatňované daňové slevy. Kdo neplatí žádnou daň z příjmu? Jak se počítá solidární daň?
-
Kdo platí nejvyšší daně ze mzdy?
Přestože zaměstnanci s nadstandardními mzdami odvádí 7% solidární daň, tak v procentním vyjádření se z jejich mezd neodvádí nejvyšší souhrnné daně ze mzdy. Jak je to možné? Kdo má tedy nejvyšší zdanění ze své mzdy?
-
Zdanění práce je nejvyšší v Belgii
Zdanění práce u průměrné mzdy se v členských zemích OECD pohybuje od 7 % v Chile po 52,2 % v Belgii. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
-
Co dělat, když si chci prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání
Nestihli jste si sehnat ještě všechny doklady? Bojíte se, že daňové přiznání nezvládnete odevzdat řádně a včas? Pozor! Od určitého dne začínají naskakovat penále.
-
Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
-
Je lepší OSVČ, nebo firma jako s.r.o.?
Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo se rozhodne pustit do podnikání. A odpověď není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak si naše podnikání představujeme a co od něj očekáváme. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody podnikání každou z těchto forem. Pomohou vám zorientovat se a nenechat se odradit od začátku podnikání jen proto, že si nejste jisti, jak na to. Když se podíváme na všechny aspekty jako celek, vítěze přece jenom najdeme.
-
Jak je to s dluhy a pokutami na daních a pojistném?
Budete letos podávat daňové přiznání? V takovém případě rozhodně nepodceňujte termín podání. Za pozdní odevzdání vás čekají penále a pokuta. Za nezaplacení nedoplatku a dluhů se pak můžete dokonce ocitnout v daňové exekuci.
-
Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?
Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.
-
Kalkulačka neřestí: vypočítejte si, kolik zaplatíte státu za rum, pivo, vodku či cigarety?
Alkohol a cigarety - dvě legální neřesti, které dokážou napáchat značné škody na našem zdraví. Na druhé straně jsou z nich odváděny vysoké příjmy do státní kasy. Kolik z ceny krabičky cigaret či sklenice alkoholu odvedete na DPH a spotřební dani?
-
Zdanění piva a vína v roce 2020 - kolik odvedete státu?
Víte, jakou část ze sklenice vína či piva odvedete státu? Víte, jak se víno či pivo daní? Jaká je míra zdanění? A jak je na tom ostatní alkohol?
-
Kdy dostanete sraženou daň z brigády zpět?
Při přivýdělku na dohodu o provedení práce během prázdnin je možné v některých případech dostat strhnutou srážkovou daň z odměny zpět. Podívejme se na praktické příklady.
-
Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na lahvi alkoholu?
Kolik zaplatíte na spotřebních daních a DPH za láhev vodky, Becherovky, Absintu či rumu? Jaká je míra zdanění u alkoholu? Vypočítejte si, kolik odvedete na láhvi vašeho oblíbeného alkoholu.
-
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit solidární daň. Co je o ní dobré vědět?
-
Kouříte, pijete nebo hazardujete? V roce 2020 odvedete státu na daních víc
Kuřáci, konzumenti tvrdého alkoholu, ale i osoby, které provozují hazardní hry, se v roce 2020 musejí připravit na daňové změny. Čeho se budou týkat?
-
Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?
Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?
-
Vše o digitální dani ve výši 7 % v roce 2020
Digitální daň má snížit internetovým gigantům vysoké zisky, které jsou daněny v zemích jejich původu (většinou USA). Kdy bude digitální daň zavedena? Jak a co se bude danit? Kolik přinese do státního rozpočtu? A koho se bude daň týkat?
-
Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH
Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD.
-
Jak se připravit na další vlny EET?
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb.
-
OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?
Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?
-
Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané
Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.
-
Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?
Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší?
-
Daně: odpisové skupiny určují, jak dlouho majetek odepisovat
Odpis je část vstupní ceny, kterou může daňový poplatník uplatnit jako daňově uznatelnou položku v jednom roce. Důležitým nástrojem pro daňové účetnictví jsou odpisové skupiny. Podle nich zjistíme, jak dlouho budeme majetek odepisovat. Podle zařazení do šesti skupin to může být tři až 50 let.
-
Praktické informace k nové oznamovací povinnosti o příjmech plynoucích do zahraničí
Jak jsme Vás již koncem minulého roku informovali, daňový balíček pro rok 2019 významně rozšířil oznamovací povinnost ve vztahu k příjmům vypláceným českými plátci do zahraničí.
-
Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?
Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?
-
Co dělat, když potřebujete opravit chybu v daňovém přiznání
Podali jste daňové přiznání řádně a včas, ale poté vám došlo, že jste něco vypočítali špatně? V takovém případě vám nezbude nic jiného, než podat přiznání opravné nebo dodatečné. Kdy se ale podává jaké?
-
Z jak vysoké hrubé mzdy se platí nejvyšší daně?
Do určité částky mzdy je zdanění práce v Česku mírně progresivní, ale u zaměstnanců s hrubou mzdou nad tuto částku začíná zdanění jejich mzdy opět klesat. Jak je to možné? Jak se liší zdanění práce dle výše hrubé mzdy?
-
Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?
Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?
-
Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
-
Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
-
Víte o tom, že když jste loni zrušili životní pojištění, tak musíte letos podat daňové přiznání?
Předčasné zrušení životního pojištění během roku 2018 přináší daňové povinnosti a dodanění daňových odpočtů uplatněných v minulých letech a příspěvků zaměstnavatele. Jak se postupuje?
-
Kvíz: jak dobře znáte české daně?
Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
-
Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
-
Kdy musíte výhru uvést v daňovém přiznání?
V Česku jsou výhry z loterií, sázek a podobných her od daně z příjmů osvobozeny. Ovšem v některých případech daň zaplatit musíte. A co víc, výhry musíte v některých případech uvést i v daňovém přiznání.
-
Jaké zvolit zdaňovací období u právnických osob?
Budete letos odevzdávat přiznání k dani z příjmu právnických osob? A už jste si zvolili zdaňovací období? Nemusí jím být jen kalendářní rok. Přečtěte si, co pro vás bude nejvýhodnější.
-
Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
Pokud chcete rozjet vlastní byznys, určitě byste se nejprve měli zamyslet nad tím, jakou formu podnikání zvolit. Každá má totiž své výhody a nevýhody. A právě ty si rozebereme.
-
Máte povinnost k silniční dani? Termín daňového přiznání se blíží
Nejste si jisti, jestli se máte řadit mezi plátce silniční daně? Do kdy se musí uhradit a jak si poradit s daňovým přiznáním? Odpovíme vám na vše.
-
Co musíte vědět o dani z příjmu právnických osob za rok 2018?
Možná vám OSVČ už byla malá, takže jste si založili společnost a poprvé daníte jako právnická společnost. Na co při platbě daně z příjmu právnických osob pamatovat?
-
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
V Česku se daň z příjmu fyzických osob počítá nikoliv z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítá? Proč je skutečná sazba daně z příjmu vyšší než 15 %? Z jaké mzdy se počítají jednotlivé státní dávky?
-
Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici?
-
Daně: které, kdy a proč zaplatit?
Všichni se s daněmi v nějaké formě setkáváme. Ať už vyděláváme a platíme daň z příjmů, zdravotní a sociální pojištění, anebo skočíme do obchodu pro nákup. Tam na nás číhá daň z přidané hodnoty (DPH). Ten, kdo vlastní auto, ho potřebuje něčím živit, takže se pravděpodobně nevyhne dani spotřební, která zatěžuje pohonné hmoty, ale také tabák, nebo alkohol.
-
Spolupráce manželů a daně za rok 2017
Osoba samostatně výdělečně činná nemůže zaměstnat svoji manželku (manžela), řešením může být spolupráce. Rodinná daňová úspora může být díky spolupráci různě vysoká. Podívejme se na praktický příklad.
-
Podnikatelé dostali před Vánoci dárek: u EET nastanou změny!
Elektronická evidence tržeb je trnem v oku většiny podnikatelů. Ježíšek ale vyslyšel jejich prosby a připravil jim malý dárek. Ústavní soud v Brně 15. 12. výrazně proškrtal zákon o EET.
-
4 věci, které si pamatujte o daňové slevě na poplatníka
Z důvodu uplatňování daňové slevy na poplatníka neplatí někteří zaměstnanci žádnou daň z příjmu a při práci pouze po část roku může vzniknout nárok na daňovou vratku. Za celý kalendářní rok činí daňová sleva na poplatníka 24 840 Kč. Zaměstnanci ji mohou uplatňovat měsíčně. Podívejme se na praktické příklady.
-
35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?
Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?
-
7 daňových změn pro rok 2018 k horšímu
Přestože se pro rok 2018 nemění sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění ani zdravotního pojištění, tak zaplatí někteří občané na některé z povinných daní více než v roce 2017. Podívejme se na vybraných 7 nepříznivých daňových změn.
-
Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018
Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení sociálního a zdravotního pojištění. Jak to bude s daňovými povinnostmi v roce 2018?
-
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z nich ale bohužel netuší, jaké problémy si způsobí…
-
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.
-
Jak vysoké jsou daně v Česku? Součet daňových odvodů je 11. nejvyšší
Daňové zatížení v Česku je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa nadprůměrné. Souhrnná daňová sazba je v Česku 11. nejvyšší ze zemí OECD.
-
Zvyšování nepřímých daní je v EU trendem. Jak se vyvíjí sazby DPH v roce 2017?
Z členských zemí Evropské unie je základní sazba DPH nejvyšší v Maďarsku (27 %) a nejnižší v Lucembursku (17 %). V posledních letech bylo evropským trendem zvyšování sazeb DPH, ke snížení došlo výjimečně, např. v Rumunsku pro rok 2017 (z 20 % na 19 %).
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak se změní vaše čistá mzda, když ČSSD zavede progresivní zdanění?
Pokud nebudeme zohledňovat 7% solidární daň pro nadstandardní příjmy, tak je v Česku zavedena jednotná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob. Díky daňovým slevám a daňovým odpočtům je i při jednotné daňové sazbě daňové zatížení progresivní, v porovnání s většinou zemí OECD je však daňová progrese nižší. ČSSD navrhuje čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Jak by se změnila čistá mzda?
-
Zdanění cigaret v roce 2017
Pro rok 2017 opětovně došlo ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Daně tak mohou dosahovat více než 80 % konečné ceny krabičky cigaret. Jak vysoké je zdanění krabičky cigaret v zemích OECD?
-
Vyšší příjem, ale nižší daně
V praxi dochází k situaci, že má zaměstnanec vyšší mzdu než v minulosti a ještě k tomu platí dokonce nižší daně. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané případy.
-
Novinky v souvislosti s kontrolním hlášením DPH v praxi
Pojem „kontrolní hlášení DPH„ je horlivě diskutovaným tématem již od jeho zavedení, tj. od ledna 2016. V posledních měsících došlo v souvislosti s kontrolním hlášením k několika změnám, které jsou pro plátce jak pozitivní, tak i negativní. Shrnutí změn a jejich dopad na plátce v praxi přináší následující článek.
-
Slovensko má vyšší daňovou sazbu, ale nižší daňovou povinnost
Základní sazba daně z příjmu fyzických osob je v Česku 15% a na Slovensku 19% a daňová sleva na poplatníka je v Česku vyšší než na Slovensku. Přesto se při stejné hrubé mzdě odvádí na dani z příjmu fyzických osob na Slovensku méně než v Česku. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Zdanění práce u nadstandardních příjmů klesá
Přestože občané s nadstandardními příjmy odvádí v Česku i solidární daň, tak je jejich celkové zdanění práce nižší než u občanů pracujících za průměrnou mzdu. Jak je to možné si ukážeme na praktických výpočtech a uvedeme si souhrnné zdanění práce v závislosti na výši mzdy v roce 2016.
-
Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu
Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé.
-
OECD: Zdanění v mimoevropských zemích je nižší
Každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec pracující za průměrnou mzdu, stojí jeho zaměstnavatele v Česku 1 748 Kč. Jak je to v ostatních zemích OECD? Kde je zdanění práce nejnižší?
-
Sazby DPH v zemích Evropské unie v roce 2016
V členských zemích Evropské unie jsou sazby DPH vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Výnos z DPH je pro státní pokladnu velmi důležitý, přičemž v posledních letech bylo trendem zvyšování sazeb DPH. Jak vysoké jsou sazby DPH v EU v roce 2016?
-
EU: Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu?
Celkové zdanění tvrdého alkoholu dosahuje v Česku často více než 40 % ceny. Konečnou cenu láhve alkoholu výrazně ovlivňuje spotřební daň a DPH. Jak vysoká je spotřební daň u láhve tvrdého alkoholu v zemích EU?
-
Deloitte: Den daňové svobody bude letos později, 20. června
Češi letos přestanou pracovat na stát o dva dny později než loni. Takzvaný den daňové svobody připadá letos podle výpočtů společnosti Deloitte na 20. června. Společnost to dnes sdělila ČTK. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu.
-
Kolik zaplatí za rok 2015 OSVČ na povinných daních?
Souhrnná daňová povinnost u OSVČ závisí na dosaženém hrubém zisku. Nejvíce na povinných daních (sociálním pojištění, zdravotním pojištění a dani z příjmu fyzických osob) odvedou efektivně OSVČ s nízkým hrubým ziskem. Naopak u nadstandardních zisků celková efektivní daňová sazba klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Zaměstnavatel vám přidal 1 000 Kč, o kolik si polepšíte?
Daňové zatížení zaměstnanců závisí na typu pracovního úvazku, výši mzdy a počtu uplatňovaných daňových slev. V praxi mohou obdržet zaměstnanci na svůj účet různě vysokou částku při stejném zvýšení mzdy nebo odměny od zaměstnavatele. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Pět případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek
Zaměstnanci odvádí během roku zálohu na dani z příjmu fyzických osob. Při zpracování ročního zúčtování daně zaměstnavatelem nebo při podání daňového přiznání může vzniknout nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na pět vybraných častých situací, kde se může zaměstnanec těšit na daňovou vratku.
-
Co týden dal? Složená daňová kvóta by měla v budoucnu mírně stoupnout
Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018.
-
Sazba daně z příjmu fyzických osob pod lupou
Přestože je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a pouze občané s nadstandardními příjmy platí ještě 7% solidární daň, tak v Česku existuje několik daňových sazeb. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané daňové zajímavosti.
-
OECD: Nejnižší daně jsou v Chile
Při porovnání daňových sazeb hlavních daní je daňové zatížení v Česku v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. V mimoevropských zemích OECD jsou sazby nejdůležitějších daní nižší než v evropských zemích.
-
Nízké daňové sazby pomáhají byznysu
Příznivé podnikatelské prostředí výrazným způsobem pomáhá zvyšovat kvalitu života občanů. Když se daří podnikání, tak na tom profitují nejenom firmy, ale i stát a občané. Stát vyšším daňovým výnosem a nižšími sociálními výdaji z důvodu vyšší zaměstnanosti a občané vyššími mzdami. Světovým trendem je tak snižování daňové zátěže firem.
-
Co týden dal? Propast mezi bohatými a chudými se zvyšuje
Propast mezi bohatými a chudými v rozvinutých zemích se zvyšuje a mnohde je nerovnost v příjmech dokonce na rekordní výši. Ve své zprávě to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň upozornila, že prohlubování této propasti by mohlo výrazně zbrzdit ekonomický růst. Zpráva zahrnuje 34 rozvinutých zemí, které jsou členy OECD, včetně České republiky. Více v pravidelném přehledu událostí.
-
OSVČ a daňové zvýhodnění na děti
OSVČ uplatňující výdaje paušálem nemohou v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Ne vždy je řešením přechod na daňovou evidenci. Jak může rodina uplatnit daňové zvýhodnění na děti, když jeden z manželů uplatňuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti výdaje paušálem?
-
Zdanění práce v členských zemích OECD
Odvody na dani z příjmu jsou v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD podprůměrné. Celkové zdanění práce však patří mezi nejvyšší. Jak je to možné? Do zdanění práce je nutné započítat i povinné pojistné placené zaměstnavateli za zaměstnance.
-
OECD: Kolik skutečně platíme na dani z příjmu?
Ve většině členských zemích OECD je zavedeno progresivní zdanění, při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit daňové slevy a odpočty. Jak vysoká je skutečná efektivní sazba daně z příjmu u průměrné mzdy? Jak vysoké je zdanění v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Zdanění pohonných hmot v zemích OECD
Z každého litru benzínu a nafty se odvádí spotřební daň a DPH. Nepřímé daně výrazně ovlivňují konečnou cenu pohonných hmot. Jak vysoké je celkové zdanění z jednoho litru benzínu a jednoho litru nafty v Česku při porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Deset důležitých daňových čísel za rok 2014
Výpočet daňové povinnosti za rok 2014 neovlivňuje pouze dosažený hrubý zisk a daňová sazba. Daňovou povinnost snižují i daňové slevy a daňové odpočty. Podívejme se na deset důležitých čísel pro výpočet daně z příjmu fyzických osob za 2014.
-
Deset rad živnostníkům pro vyplňování daňového přiznání
Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), jejichž příjem v roce 2014 přesáhl 15 000 Kč, musejí podat daňové přiznání za rok 2014. Podívejme se na deset důležitých věcí, se kterými by měly všechny OSVČ počítat a na něž by si měly dát pozor.
-
Pět případů, kdy je vyplnění daňového přiznání radost
Vyplnění a odevzdání daňového přiznání automaticky neznamená, že se bude současně s jeho odevzdáním platit daň. Některým občanům vznikne nárok na daňovou vratku. Mnohdy v řádech tisícikorun až desetitisíc korun. Podívejme se na pět vybraných případů.
-
DPH v EU v roce 2015
V Lucembursku byla od roku 1992 základní sazba DPH na úrovni 15 %. I v roce 2015 je nejnižší základní sazba DPH ze zemí EU v Lucembursku, avšak již na úrovni 17 %. Nadále tak v EU pokračuje daňový trend zvyšování sazeb DPH. Jak vysoké jsou sazby DPH v EU v roce 2015?
-
Jak podat daňové přiznání elektronicky?
Od 1. ledna 2015 mají daňové subjekty, které mají zpřístupněnu datovou schránku nebo povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, povinnost činit veškerá podání vůči finančnímu úřadu pouze elektronicky. Následující článek shrnuje praktické informace o pro poplatníky novém způsobu elektronického podávání písemností - datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.
-
Ve kterých zemích je daňový systém jednoduchý?
Jednoduché a nízké daně pomáhají zlepšovat podnikatelské prostředí. České daně jsou přitom až na 119. místě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2015".
-
Finanční situace rodin s dětmi se příští rok zlepší
Pro rok 2015 dochází k řadě legislativních změn, které dolehnou na rodinné hospodaření. Podívejme se na vybrané změny, ze kterých bude mít rodinná peněženka radost.
-
Živnostník manželku zaměstnat nemůže, řešením je spolupráce
Dle zákoníku práce nemohou podnikatelé - fyzické osoby zaměstnat svoji manželku. Jak postupovat, když manželka se samostatnou výdělečnou činností pomáhá? Manželka bude spolupracující osoba se stejnými povinnostmi jako ostatní OSVČ.
-
Přivýdělek a daně v roce 2015
Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu a povinné pojistné. Zaměstnání je hlavní činnosti. Proto při přivýdělku formou samostatné výdělečné činnosti je výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmu a pro zdanění platí určité výhody. Podívejme se na praktickém příkladu, jak to bude v roce 2015.
-
Jak moc je v Česku progresivní zdanění?
V Česku odvádíme na dani z příjmu fyzických osob 15 % z daňového základu. Občané s ročním příjmem nad 1 245 216 Kč odvádí z příjmu nad uvedenou hranici ještě 7% solidární daň. Jak moc je v Česku skutečná sazba daně z příjmu fyzických osob progresivní? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Neplatící zákazníci vás přivedou na buben. Jak řídit pohledávky?
Obchod nekončí vystavením faktury, ale jejím zaplacením. Firmy i podnikatelé mohou vykazovat zisky, ale nemusí mít peníze. Mají špatné cash-flow. Neplacení ze strany odběratelů je velký problém a může vést k ukončení činnosti. Z evropských zemí jsou nejkratší platební lhůty v Německu.
-
Placení daně z příjmu není samozřejmostí
Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob lze snižovat o daňové slevy. Z důvodu využití daňových slev nemusí v Česku platit daň z příjmu ani OSVČ a zaměstnanci s průměrným příjmem. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v zahraničí?
-
Deset případů, kdy nemáte nárok na daňové slevy
Daňové slevy výrazným způsobem snižují daňovou povinnost. Uplatnění daňových slev však není automatické, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybraných deset případů, kdy si nelze snížit daňovou povinnost v roce 2014 o daňové slevy, přestože to tak na první pohled nevypadá.
-
Jak vysoké daně platí firmy ve světě?
Nízké daně podporují podnikání. Trendem ve vyspělých členských zemích OECD je snižování daně z příjmu pro firmy. Za posledních 10 let snížilo sazbu daně 25 členských zemí. Jak vysoká je sazba daně z příjmu právnických osob v roce 2014 v zemích OECD?
-
Sazba daně z příjmu u nízkých a vysokých mezd v Česku a ve světě
Zaměstnanci s nižší měsíční mzdou odvedou na dani z příjmu v porovnání se svojí hrubou mzdou méně než zaměstnanci s vyšší hrubou mzdu, i když v obou případech je daňová sazba 15 %. Jak je to možné? A jak se liší skutečná sazba daně z příjmu fyzických osob u nízkých a vysokých mezd ve světě?
-
Stejný příjem, různé zdanění
Zdanění se liší dle konkrétní životní situace. Pracovní kolegové mohou mít stejnou hrubou mzdu, přesto na bankovní účet obdrží rozdílné částky. Proto se zaměstnavatelé baví o hrubé mzdě, čistou mzdu mohou mít zaměstnanci rozdílnou, závisí na množství uplatnění daňových slev a odpočtů. Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak se liší v Česku zdanění práce dle výše mzdy?
Při nadstandardních příjmech mají v Česku zaměstnanci nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu, přestože je v Česku od roku 2013 zavedena 7% solidární daň. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
-
Čtyři důvody, proč je výhodné zvyšovat daňové zvýhodnění
Návrh ministerstva financí počítá od roku 2015 se zvýšením daňového zvýhodnění na dani na druhé a další dítě o 100 Kč měsíčně. Podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je totiž finančně výhodnější a efektivnější než zvyšování porodného či přídavků na děti.
-
Platíme vysoké nebo nízké daně?
Rozdíly v daňových sazbách u základních daní (daní z příjmů, pojistného a DPH) se ve vyspělých členských zemích OECD citelně liší. Nejnižší daňové sazby jsou v Chile, nejvyšší v Belgii. Jak si stojí Česko? Podívejme se na "souhrnnou daňovou sazbu" za rok 2013.
-
Finanční správa začne rozesílat složenky k zaplacení daně z nemovitých věcí
Dnem 2. června 2014 končí lhůta pro placení daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2014. Stejně jako v předchozích letech, zasílá Finanční správa České republiky i letos poplatníkům daně z nemovitých věcí složenky k placení této daně.
-
Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
-
Posouzení daně při převodu nemovitosti bude provádět finanční úřad
Začátek nového roku 2014 byl charakterizován nezvykle velkým množstvím legislativních změn, které významně ovlivní denní život většiny obyvatel. Nejvýznamnější změnou je Nový občanský zákoník, na který se soustřeďuje nejvíce pozornosti, ale nelze přitom opomíjet i další významné nové zákony a podzákonní normy. Významnou novinkou, která se týká široké veřejnosti je nový zákon č. 340/2013 O nabytí nemovitostí a s ním související placení daně při převodu nemovitostí.
-
EU: Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu?
Zdanění tvrdého alkoholu v evropských zemích v posledních letech stoupá. Důvodem je zvyšování spotřební daně i základní sazby DPH. Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. Rozdíly ve zdanění jsou značné, v Česku patří spotřební daň u tvrdého alkoholu k nižším. Porovnejme si výši spotřební daně u jedné láhve v korunách v jednotlivých zemích.
-
EU: DPH v roce 2014
Celkové daňové zatížení v členských zemích EU je vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích, jedním z hlavních důvodů jsou vysoké sazby daně z přidané hodnoty.
-
Jak uplatnit slevu na manželku za rok 2013?
V souvislosti s daňovým přiznáním za rok 2013 se lidé ve zvýšené míře zajímají o limity možných odpočtů. Ne každý však ví, že lze daňovou povinnost snížit uplatněním slevy na manželku či manžela, která může dosáhnout až k hodnotě 24 840 korun. Podmínkou je, aby měl zákonný partner vlastní příjmy za loňský rok maximálně do výše 68 000 korun.
-
Daňové přiznání za rok 2013 ve světě
Občané s nadstandardními příjmy odvedou kromě daně z příjmu fyzických osob za rok 2013 rovněž 7% solidární daň. Většina příjmů však podléhá pouze 15% sazbě daně. Jak vysoké sazby daně za rok 2013 jsou ve světě? Do jakého příjmu se daň z příjmu neplatí?
-
Do konce ledna je potřeba podat přiznání k silniční dani za rok 2013
Daňové přiznání za rok 2013 k silniční dani je potřeba podat na finanční úřad do konce ledna 2014. Předmětem silniční daně jsou auta používaná k podnikání. Silniční daň tak platí nejenom firmy, ale i OSVČ.
-
Daně: V jednoduchosti je krása
České daně jsou 122. nejsložitější na světě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2014". Přitom stejně jako v ostatních činnostech platí, že v jednoduchosti je krása, kde jsou jednoduché daně, tam se daří byznysu, na čemž samozřejmě profitují i občané.
-
DPH: EU versus svět
Celkové zdanění v členských zemích Evropské unie je vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Hlavní důvody jsou dva: nižší povinné odvody na pojistném a nižší DPH. Základní sazba DPH nesmí být v EU nižší než 15 %, přitom v řadě vyspělých zemí světa nedosahuje ani 10 %.
-
Zdanění přivýdělku z dohody o pracovní činnosti
Dohoda o pracovní činnosti je používána zejména tehdy, pokud vzhledem k rozsahu práce nelze uzavřít dohodu o provedení práce a sjednání pracovního poměru je pro zaměstnavatele zbytečně komplikované.
-
Daně tvoří více než polovinu ceny benzínu
Pohonné hmoty, stejně jako další vybrané druhy zboží nejsou zdaňovány pouze daní z přidané hodnoty, ale také tzv. spotřební daní. A právě obě zmíněné daně se více než padesáti procenty podílejí na konečné ceně pohonných hmot.
-
Proč nerozhoduje pouze sazba daně?
Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.
-
Jak stoupne příští rok cena cigaret?
Ministerstvo financí navrhuje vyšší zvýšení spotřební daně u cigaret od ledna příštího roku než se očekávalo. Povídejme se na praktických příkladech, jak stoupne cena cigaret?
-
Švýcarská ekonomika je stále nejvýkonnější
Světové ekonomické fórum sestavuje každoročně žebříček nejvýkonnějších ekonomik. Nejvýkonnější je tradičně švýcarská ekonomika. Prim hrají i země Skandinávie, Česko padá žebříčkem.
-
Bohatí budou mít o starost navíc
Bohatí by měli zpozornit. Podle představ ČSSD by měli dokládat, kde přišli k větším finančním prostředkům. Koho se případné budoucí změny týkají? Především těch, kteří si kupují drahá vozidla, letouny či akcie v hodnotě přesahující dva miliony korun u akcií a deset milionů u movitých věcí.
-
Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě
Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
-
Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?
Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.
-
OECD: Kde platí občané nejvíce na dani z příjmu?
Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?
-
Třicetitisícový příjem a minimální zdanění
I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.
-
Skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy
Skutečná (efektivní) sazba daně z příjmu fyzických osob se mnohdy výrazně liší od zákonných daňových sazeb. Hlavním důvodem je existence slevy na poplatníka, nezdanitelné položky nebo nulové sazby daně v prvním pásmu. Jak vysoká je skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy v zemích OECD?
-
Zdanění firem za rok 2013 v zemích OECD
Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba daně z příjmu právnických osob je v Česku i v roce 2013 jedna z nejnižších.
-
Kde jsou v EU nejvyšší a nejnižší daně?
Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?
-
EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?
V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
-
Daňové přiznání v zemích OECD za rok 2012
Termín vyplňování daňového přiznání se blíží. Platíme na dani z příjmu moc nebo málo? Podívejme se, jak vysoké daně budou odvádět za rok 2012 občané v zemích OECD. Kde jsou daňové sazby nejvyšší a kde nejnižší?
-
Novější auta snižují silniční daň
Placení silniční daně není pouze záležitostí firem, ale také OSVČ používající auto k podnikání. Novější auta jsou zvýhodněna nižší silniční daní, rozdíly jsou přitom značné. Daňové přiznání za rok 2012 je potřeba podat na FÚ do konce ledna 2013. Jak vysoká silniční daň bude?
-
Co přináší rok 2013?
Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
-
EU vyhlásila boj daňovým únikům. Zamezí firmám využívat daňové ráje
O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V České republice kupříkladu využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 tisíc společností.
-
Kolik by stál tvrdý alkohol bez daně?
Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. To je hlavní důvod, proč se vyplácí nelegální výroba alkoholu. Přestože celkové zdanění dosahuje v Česku poloviny ceny, tak je v rámci zemí EU průměrné.
-
Zdanění práce v Česku je jedno z nejvyšších v OECD
Přestože je v Česku zavedena nízká rovná 15% sazba daně z příjmu, tak je zdanění práce při porovnání členských zemí OECD nadprůměrné. Hlavním důvodem je vysoké sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.
-
Stane se na burze?
Fakt, že americké trhy v pátek nakonec neskončily tak špatně, by měl přinést na akciové trhy v první obchodní den týdne lehce optimistickou náladu.
-
Změna statutu fondu
V uplynulém týdnu došlo v oblasti podílových fondů k zajímavým změnám. Po dlouhé době převážily zpětné odkupy nad prodeji podílových listů. Jmění fondů se tak snížilo o významných 595 milionů korun. K dalším změnám došlo u statutů některých fondů ...
-
Domácí trhy a události v týdnu od 3.6. do 9.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Euro mírně koriguje
Dolar posílil při výběru zisků, když dealeři uzavírali část svých dlouhých pozic po pátečním výstupu na 16-měsíční maximum těsně pod 0,95. Očekáváme, že výběr skončí rychle, pokud bude přetrvávat nejistota na akciových trzích.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Nasdaq byl dnes pod prodejním tlakem, technologické akcie reagovaly na snížení doporučení celého polovodičového sektoru v čele se společností Intel, a spíše konzervativní tituly na indexu Dow Jones dnes oslabovaly kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu.
-
Jak nejvýhodněji platit na dovolené?
Jak ušetřit na dovolené? Ještě v nedávné minulosti znamenala cesta do zahraničí příchod do banky, kde jste si automaticky vyměnili české koruny za cizí měnu. A placení bylo vyřešeno. V současnosti už máte možností, jak platit víc.
-
Stalo se na burze?
Obchodování na pražské burze bylo v pátek opět líné. Největší propad zažily akcie Českých Radiokomunikací, které jsou pod tlakem prodejní objednávky.
-
Burza v poledne
Přestože zahraniční trhy dnes prudce oslabují v návaznosti na negativní náladu na trzích v USA, u nás je situace stabilizovaná a většina akcií kotuje blízko včerejší úrovně.
-
Poptávka po benzínu dál poroste
Data o výši amerických zásob ropy a ropných produktů v týdnu končícím 24. května ukázala, že poptávka po benzínu v daném týdnu před americkým svátkem Memorial Day byla nižší než 8,7 milionů barelů denně.
-
Vepřové možná poputuje na charitu
Obchodníci s masem začínají spekulovat o tom, že by americká vláda mohla vstoupit na trh a nakoupit vepřové, které by pak bylo určené pro zahraniční pomoc.
-
Zásoby plynu významně posílily
Ceny zemního plynu včera oslabily poté, co americké ministerstvo energetiky vydalo svůj pravidelný týdenní report o stavu zásob. Zpráva ukázala, že v minulém týdnu narostly americké zásoby plynu v podzemních rezervoárech o 5,9 procent, neboli 105 miliard krychlových stop.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Nasdaq byl dnes pod prodejním tlakem, technologické akcie reagovaly na snížení doporučení celého polovodičového sektoru v čele se společností Intel, a spíše konzervativní tituly na indexu Dow Jones dnes oslabovaly kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu.
-
Auto místo letadla? Proč ne?
Jak ušetřit na dovolené? Každoročně létáte na stále stejná místa? Máme pro Vás tip jak změnit stereotyp a užít si mnohem víc dobrodružství. Při porovnání nákladů při dopravě vychází letadlo například do Chorvatska až 10 dráž než doprava autem.
-
Stalo se na burze?
Domácímu trhu nepomohly rostoucí evropské trhy. Všechny tituly obchodované v systému SPAD zamířily k jihu a zakončily den v červených číslech.
-
PF KB připisuje svým klientům 4,4%
Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění.