Štítek zaměstnanecké benefity

Jedná se o výhody zaměstnanců, které zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům mimo mzdu. Neupravuje je žádný zákon a zaměstnavatel může zaměstnanci poskytovat peněžní, nepeněžní, hmotné, či jiné nadstandardní služby. Mohou mít velké množství podob (např. stravenky, dovolené, firemní telefon, notebook, automobil, pojištění, různé kurzy, školka a mnoho dalších zaměstnaneckých výhod).

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Zamítnutou žádost o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých skupin zaměstnanců zdůvodnit
    Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých zaměstnanců písemně zdůvodnit. Kterých skupin zaměstnanců se to týká?
  • Kdy se poskytuje v zaměstnání neplacené volno?
    Kdy má na neplacené volno zaměstnanec nárok podle zákona? Kdy se na něm mohou zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnout a kdy je naopak čerpání neplaceného volna zakázáno?
  • Kdy mohou zaměstnavatelé pokutovat zaměstnance za porušování pracovní kázně?
    Je možné zaměstnancům třeba za pozdní příchody do práce nebo porušování zákazu kouření krátit při výplatě mzdu? A je možné zaměstnance vůbec pokutovat? Kdy hrozí zaměstnancům výpověď?
  • Jakou nejkratší a jakou nejdelší dovolenou lze čerpat?
    Může dovolená trvat třeba jenom hodinu? Kdo má nárok na delší dovolenou, než jsou běžné 4 nebo 5 týdnů za rok? A víte, že vědecká dovolená činí dokonce půl roku? Kdo na ni má nárok?
  • Na jaké náhrady má nárok zaměstnanec, který na pracovní cestu použije vlastní vozidlo?
    Kdy zaměstnavatel musí uhradit pohonné hmoty i opotřebení vozidla? Kdy se vychází ze skutečně zaplacené ceny na čerpací stanici a kdy z vyhláškových cen?
  • Nezbývají vám peníze na účtu? Požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu
    Zůstatek na účtu se blíží nule a vy víte, že vás čekají do výplatního termínu ještě nemalé výdaje? Neřešte situaci půjčkou, ale požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu. Jak na to?
  • Jaké jsou nejžádanější pracovní pozice, které lze vykonávat z domu?
    Stále častěji jsou zaměstnanci vyhledávány pracovní pozice, které lze vykonávat z pohodlí domova. Společně s výší odměny jde o nejčastější požadavky, dle kterých se zaměstnanci rozhodují.
  • Které legislativní změny mohou očekávat zaměstnanci v roce 2023?
    Rok 2023 s sebou přináší i změny v zaměstnaneckých úvazcích. Některé jsou v platnosti již od začátku roku 2023, jiné by měly vstoupit v platnost již během letošního roku. Na jaké novinky se mohou pracovníci připravit?
  • Šéf nebo majitel firmy dává hloupé příkazy – musí je zaměstnanec plnit?
    Kdy může zaměstnanec odmítnout pokyn nadřízeného, a kdy naopak nesmí a hrozí mu za to postih?
  • Musí vám zaměstnavatel proplácet výdaje související s prací z domu?
    Práce z domova je jedním z nejvýznamnějších benefitů od zaměstnavatele, který může zaměstnanec čerpat. Jak je to ale s výdaji na energie, které vždy v režimu „on-site“ platí zaměstnavatel? Má pracovník, který pracuje na „home office“, nárok na proplacení výdajů?
  • Firmy získají na některé zaměstnance 5% slevu na sociálním pojištění
    Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na některé skupiny zaměstnanců, například na ty v předdůchodovém věku.
  • Jak získat oprávnění k provozování dětské skupiny?
    Sehnat místo v klasické školce je leckdy tvrdým oříškem. I z toho důvodu mohou rodiče již několik let umístit dítě do tzv. dětské skupiny, která je poměrně novou nekomerční službou v oblasti péče o předškolní děti. Jak dětské skupiny fungují a co vše je potřeba splnit pro jejich založení?
  • Testování zaměstnanců a OSVČ od 17. ledna 2022: jaká jsou pravidla?
    Jaké změny nás čekají při testování na koronavirus od pondělí 17. ledna 2022? Jak a kdy se budou muset testovat zaměstnanci a OSVČ? Co, když budou pozitivní? Můžete odmítnout testování?
  • Jaký je rozdíl mezi stravenkou a stravným?
    Stravné a stravenka rozhodně není to samé. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nárok na jedno anebo na druhé? Může vám být navíc „přiklepnuto“ oboje?
  • Převod dovolené z roku 2021 do nového roku
    Máte spoustu dovolené z roku 2021 a nevíte, jestli ji musíte vyčerpat? Hrozí její propadnutí, nebo si musíte zažádat o převod do dalšího roku? A může vám ji firma proplatit?
  • Rozhovor s Terezou Mizerovou: Ženy si méně věří a z obavy z neúspěchu si automaticky řeknou o menší plat
    Jak žena na vysoké pozici dokáže skloubit práci a rodinu, ale i co podle ní brání ženám v kariérním růstu a proč mají nižší plat - to i mnoho dalšího se dozvíte v našem rozhovoru.
  • Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?
    Pracovní přestávka je pro mnoho zaměstnanců nejoblíbenější chvílí z celé práce. Proplácí vám ji ale zaměstnavatel, nebo při ní trávíte čas zadarmo?
  • Co je další odstupné (vedle odstupného podle zákoníku práce) a kdo na něj má nárok?
    Úředníci obcí a krajů, jímž končí pracovní poměr z organizačních důvodů, mají nárok na dvojí odstupné. Co jsou organizační výpovědní důvody a jaké jsou další podmínky pro nárok na další odstupné?
  • Může zaměstnanec od zaměstnavatele dostávat peníze v cizí měně?
    Ano, ale něco jiného je výplata mzdy a něco jiného cestovní náhrady. Jaká pravidla platí pro mzdu a jaká pro cestovní náhrady? Co může být vypláceno jen v českých korunách a co i ve valutách? A co zahraniční pracovníci u nás? A co Češi pracující v zahraničí?
  • Co dělat, když máte doma prošlé stravenky
    Stravenky patří mezi oblíbené zaměstnanecké benefity. Jsou podporované státem v rámci daňových výhod pro zaměstnavatele a zaměstnanci se díky tomu můžou levněji naobědvat.
  • Jak je to s čerpáním zaměstnaneckých benefitů, když jste ve výpovědní době?
    Máte nárok čerpat zaměstnanecké benefity, pokud jste ve výpovědní době? Přečtěte si, zda po podání výpovědi máte nárok na stravenky anebo na poukázky pro volný čas.
  • Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
    Jak dlouhá musí být pauza mezi dvěma směnami? A může vám ji zaměstnavatel zkrátit? A pokud ano, kolik hodin odpočinku vám musí ze zákona nechat?
  • Zaměstnanec a daň z příjmu v příkladech
    Na dani z příjmu fyzických osob mohou odvádět zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou různě vysoké částky. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady. 
  • Co byste měli vědět, když si berete pracovní pohotovost
    Přišel za vámi zaměstnavatel s tím, abyste si vzali pracovní pohotovost? A může si to vůbec dovolit? Co byste měli vědět o pracovní pohotovosti ještě před tím, než na ni nastoupíte?
  • Co se v pracovní smlouvě nevyplatí přehlédnout?
    Pracovní smlouva anebo i dohoda o provedení práce a pracovní činnosti musí obsahovat náležitosti, které jsou dány zákonem. Jaké informace byste v ní rozhodně neměli přehlédnout?
  • Vláda schválila odměny pro zaměstnance. Pro které a jak budou vysoké?
    Vláda dnes konečně rozhodla o odměnách pro zaměstnance. Kdo dostane ke mzdě peníze navíc a jak vysoké odměny budou?
  • Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
    Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
  • Jaká jsou práva pracujících důchodců?
    V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení, čehož mnozí penzisté využívají a přivydělávají si. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu a pro případné ukončení zaměstnání? 
  • Porušení pracovních povinností: za které prohřešky vás zaměstnavatel může na hodinu vyhodit?
    Pracovní povinnosti můžete jako zaměstnanec porušit zvlášť hrubě, závažně nebo méně závažně. Někdy to pro vás bude znamenat okamžitý vyhazov a jindy standardní výpověď nebo pouze napomenutí. Zákon tyto skutečnosti sice řeší, nijak blíže je ale nedefinuje, a proto míra potrestání závisí na každém konkrétním případu. Podívejte se, kdy vás může zaměstnavatel okamžitě vyhodit.
  • Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos nabídne víc zaměstnaneckých benefitů
    Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam, kde pracuje víc než pět zaměstnanců, je téměř jisté, že mají některý z benefitů k dispozici. Velké společnosti plánují jejich hodnotu v tomto roce ještě navýšit. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi zaměstnavateli, ve kterém společnost Sodexo v rámci reprezentativního vzorku oslovila bezmála 850 českých firem.
  • Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?
    Všichni to známé – blížící se termíny, vršící se uzávěrky, vrácené zakázky k doplnění, nespokojení zákazníci, naštvaný šéf. A to jsme v práci. Doma zlobí děti a jejich prospěch – škoda mluvit, k tomu vyhořelí učitelé. Partnera skoro nevidíte, protože má ještě víc práce než vy. Tedy doufejme, že je to práce. Stres jak vyšitý. Co s tím?
  • Jak se připravit na pracovní pohovor?
    Jak se správně připravit na pohovor? Tuto otázku si alespoň jednou za život položí snad každý. Pro řadu lidí se jedná o velmi stresující okamžik, který je mnohdy dokáže dosti vyvést z míry. Přitom právě to je něčím, čemu by se uchazeč o práci měl snažit vyvarovat. Jak tedy udělat maximum pro to, abyste u pohovoru uspěli? Které věci je potřeba vzít si s sebou a jak byste se měli obléct? To vše se dozvíte na následujících řádcích. 
  • Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
    Jak o peněžitou pomoc v mateřství žádá nezaměstnaná či studující osoba? Jak a kdy o PPM může žádat otec či babička? A co dělat, když na mateřskou nedosáhnete?
  • Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
    Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.
  • (Ne)zrušit stravenky: pro a proti
    Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?
  • Stárneme a musíme počítat i se staršími zaměstnanci
    Trend mládí a krásy je hezký. Na mladé lidi je pěkný pohled, a i když zpravidla nemají zkušenosti, esprit a energie může leccos zachránit. Ale ne vše. A hlavně mládí začíná být nedostatkovým zbožím. Náš průměrný věk šplhá k páté desítce a tito lidé by neměli být zaměstnavateli přehlíženi, protože za chvíli prostě nebude na trhu práce odkud brát.
  • Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?
    Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší? 
  • Jak vyřídit potravinářský průkaz?
    V jakých profesích budete potřebovat potravinářský průkaz? Kde ho vyřídíte? Kolik vás to bude stát? Jak dlouho trvá jeho vyřízení?
  • Komu a v čem můžou pomoci sdílené kanceláře?
    Lidí, kteří pracují na volné noze, stále přibývá. Do povědomí se navíc dostává pojem coworking neboli sdílené pracovní kanceláře. Pro koho je takové pracoviště vhodné a jaké má výhody?
  • Jak zaměstnat v létě na brigádě mladistvé?
    V dnešní době, kdy zaměstnanost láme rekordy, je velký nedostatek pracovníků. S létem přichází možnost zaměstnávání mladistvých brigádníků. Na co si dát pozor při přijímaní mladistvých? Kde a kdy mohou pracovat? Co udělat před přijmutím mladistvého brigádníka?
  • Může být jednatel i zaměstnancem? Jak je to se souběhem funkcí?
    Souběh funkcí je situace, kdy je zástupce statutárního orgánu obchodní korporace v této korporaci také zaměstnán v pracovním poměru nebo na základě dohody konané mimo pracovní poměr.
  • Pět týdnů dovolené je již standard. S jakými dalšími oblíbenými benefity dnes firmy přicházejí?
    Současná situace na tuzemském trhu práce hraje výrazně v neprospěch firem. Volných pracovníků je nedostatek, a proto o každého takového mezi sebou podniky svádějí ostrý boj. Ten ovšem nespočívá pouze v tom, který z nich dokáže svému potenciálnímu zaměstnanci nabídnout vyšší mzdu. Čím dál větší pozornost začínají v tomto ohledu dostávat firemní benefity. Co bylo v minulosti jen stěží představitelné, je dnes realitou. A tak se kromě jednoho týdne dovolené navíc mohou lidé těšit například na pružnou pracovní dobu, využívání takzvaného „home office“ neboli práci z domova, nástupní bonusy a mnoho dalšího.
  • Bude, či nebude zrušena karenční doba?
    Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?
  • Jak je to s délkou dovolené u nás a ve světě?
    Máme oproti zbytku Evropy dlouhou nebo krátkou dovolenou? Kde je nejdelší a kde není vůbec žádná? A podaří se prosadit zákon, který by prodloužil dovolenou v soukromém sektoru?
  • Firemní vzdělávání je klíčovou součástí byznysu i vyhledávaným benefitem. Jaké trendy v této oblasti přinese rok 2019?
    Firemní vzdělávání a příležitosti k rozvoji zaměstnanců jsou v současné době čím dál vyhledávanějším benefitem. Firmy mohou kvalitní nabídku firemních kurzů využít jako konkurenční výhodu a lákadlo pro nové talenty. V roce 2019 bude v oblasti vzdělávání zaměstnanců trendem zejména zaměření na měkké dovednosti, zapojení digitálních platforem a také gamifikace, tedy využívání principů hry.
  • Také v Industry 4.0 mají lidé emoce
    Ve 4. průmyslové revoluci se nejvíce hovoří o robotizaci a náhradě lidské práce za automatickou a člověk má občas pocit, jako by se z výrobního procesu úplně vytratil. Kdepak je rozčilování, námaha, ambice, stres, zdali úkol stihnu a zlost nad šéfem, který se chová jako hulvát?
  • 5 faktů, které byste měli vědět o home office
    Pracujete z domu? A víte jistě, na co máte od zaměstnavatele v takovém případě nárok? Jak na home office nahlíží zákoník práce a na co byste rozhodně neměli zapomenout?
  • 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu
    Motivační dopis je pro mnohé těžkým oříškem a není lehké se odlišit a vyzdvihnout vaše silné stránky. Přinášíme 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu krok za krokem.
  • Chcete změnit práci? Právě teď si můžete hodně polepšit
    Uvažujete o tom, že odejdete ze zaměstnání, ale bojíte se, že si pohoršíte? Nemějte strach. Doba nahrává zaměstnancům, nikoliv zaměstnavatelům. Co firmy nabízejí, aby nalákaly nové pracovní síly?
  • Může vám zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou?
    Léto se postupně schyluje ke konci a s ním i sezóna dovolených. Udělali jste si také volno anebo jste měli pracovní léto? A co se vlastně stane, pokud si dovolenou nestihnete vybrat do konce roku?
  • Nechte si dovolenou proplatit od zaměstnavatele
    Dovolená rozhodně není levná záležitost a plno Čechů na ni šetří v podstatě celý rok. Jsou ale případy, kdy vám na ni může výrazně přispět zaměstnavatel. Nemáte na to náhodou nárok?
  • Sháníte ještě dovolenou? Pojďte na to od lesa
    Vyrážíte na dovolenou na poslední chvíli? Máme pro vás rady a tipy, jak co nejvíce ušetřit. Někteří můžou dokonce cestovat zadarmo.
  • Papírovým stravenkám odzvonilo. Elektronické ušetří čas i peníze
    Na trh přichází nová elektronická stravenka, která má být výhodnější nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Zajímá vás jak? Přečtěte si rozhovor.
  • 6 výhod, které mají zaměstnanci na rozdíl od OSVČ
    Uvažujete o tom, jestli je lepší zůstat zaměstnancem, anebo si raději zřídit živnostenský list? Být nezávislým láká každého z nás, ale i svoboda může mít své nevýhody. Jaké to jsou?
  • Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli
    Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování zaměstnavatele k zaměstnanci a shrneme, jaké jsou podmínky pro platnost výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou.
  • Kvalitní systém vzdělávání zaměstnanců ovlivňuje výkon i loajalitu. Jako zásadní ho vnímá 80 % pracovníků
    Možnost vzdělávání a kariérního růstu je stále důležitějším benefitem. Zatímco dříve bylo běžné, že zaměstnanec setrval na jedné pozici několik let, pro generaci Y, která se v současnosti začleňuje na pracovní trh, patří možnost růstu a dalšího vzdělávání k prioritám. Z výzkumu společnosti ED Asisst například vyplynulo, že pro téměř 80 % lidí je možnost účastnit se vzdělávacího programu zásadní při výběru práce. Důraz na vzdělávání je navíc dle odborníků zásadní i vzhledem k nedostatku pracovních sil.
  • Moderní cafeterie: Digitální řešení, které umožňuje jednoduchou správu i čerpání benefitů
    Dnes cafeterie patří ke standardnímu řešení zaměstnaneckých benefitů. A to bez ohledu na velikost firmy či její zaměření. Důvody? Jednoduchost, flexibilita a úspora. V Česku takového pomocníka přináší společnost Edenred, kterou lidé dobře znají například díky papírovým stravenkám či stravenkovým kartám. „V případě naší cafeterie Benefity Café klienti oceňují, že se jedná o jednoduché prostředí, se kterým se zaměstnavatelé i zaměstnanci velmi rychle sžijí. Zároveň naše řešení umožňuje maximální flexibilitu a volnost při výběru způsobu čerpání benefitů. Úspora v podobě optimalizace nákladů na zaměstnanecké benefity je samozřejmostí,“ přibližuje službu v praxi šéf cafeterie Benefity Café Jan Burian.
  • Firmám chybí schopní šéfové. Problémem není málo uchazečů, ale nedostatečná kvalifikace
    Tuzemské firmy mají stále větší problémy při obsazování vedoucích pozic. Podle údajů společnosti Profesia převyšuje nabídka pozic vyššího i středního managementu počet podaných životopisů o 37 %. Největší problémy s hledáním kvalifikovaných zaměstnanců mají společnosti z oblasti bankovnictví, financí, výroby a dopravy. Řešením může být rozvoj interních talentů nebo dodatečné vzdělávání manažerů.
  • Zaměstnanecké výhody nové generace: 5 hodin denně a neomezená dovolená
    Zní to trošku jako pohádka (pro zaměstnance) a trošku jako noční můra (pro zaměstnavatele). Ale nejspíš to funguje. Říkají ti, co to už vyzkoušeli. Mezi zaměstnanecké benefity možná bude brzy naprosto běžně patřit například kratší pracovní doba během dne nebo neomezený počet dovolené během roku. Zaměstnanci jsou tak spokojenější. A menší množství práce nemusí mít ani zásadní dopady na zisk.
  • Okradli vás v práci? Možná máte právo na odškodné
    Zaměstnavatel je povinen chránit vaše věci na pracovišti, tedy ty, které do práce běžně nosíte. A pokud vám je někdo ukradne nebo poškodí, zaměstnavatel vám musí škodu uhradit v jejich plné výši. Vy ale musíte škodu včas oznámit a její vznik prokázat.
  • 5 tipů na vydařený vánoční večírek
    Prosinec je ve firmách často měsícem vánočních večírků. Je to příležitost, jak ocenit práci zaměstnanců, utužit kolektiv sdělit pracovníkům důležité informace a plány. Nepodceňujte také místo konání.
  • Každý druhý Nizozemec pracuje na zkrácený úvazek
    Životní úroveň v západoevropských zemích je stále znatelně vyšší než ve východní Evropě, mnohem více lidí si tak může dovolit pracovat na zkrácený úvazek. V Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek každý druhý.
  • České firmy nechválí své zaměstnance
    Firmy v České republice neumějí systematicky chválit své zaměstnance za dobrou práci. Téměř 40% společností zaměstnance nechválí vůbec. Plných 61 procent manažerů nedostalo za odvedenou práci za poslední měsíc pochvalu, o které by se dozvěděli kolegové nebo další zaměstnanci. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společností Edenred a Conectio mezi stovkou tuzemských společností ze všech hlavních oborů podnikání.
  • Klesající nezaměstnanost nutí firmy rozdávat benefity
    Nezaměstnanost v srpnu klesla na 5,3 %. Mzdy se zvyšují (ve druhém čtvrtletí o 3,7 %) a firmy mají problém najít vhodné zaměstnance, takže nabízí odměny za doporučení a více benefitů. Odborníci odhadují, že růst spotřeby domácností převezme roli hlavního tahouna domácího růstu. Na konci roku bude podle analytiků nezaměstnanost na úrovni 5,5 %.
  • Změny v českých i zahraničních služebních cestách v roce 2016
    Vysílání zaměstnanců na pracovní cesty je nedílnou součástí podnikání. Ať už se jedná o dojednání obchodu a cestuje management firmy, nebo je cestování součástí profese, jako například profesionální řidiči nebo obchodní zástupci. Jaká je výše cestovních náhrad, na kterou má zaměstnanec nárok a čeká nás revoluce ve služebních cestách do zahraničí?
  • 4 tipy jak kvalitně a efektivně vzdělávat zaměstnance
    Bez dobře nastavených vzdělávacích programů se neobejde žádná společnost. Je důležité, aby zaměstnanci byli rozvíjeni za využití nejnovějších trendů, které propojují současné technologie a klasické přístupy. Moderní metodou pro osvojení nových informací jsou online kurzy doplněné o následnou diskuzi či setkání. Díky přenosným zařízením i dostupným aplikacím jsou zaměstnanci maximálně flexibilní a vždy v obraze.
  • Odečíst dovolenou z daní? Upozorníte na sebe kontrolory
    Užít si dovolenou takzvaně na firmu láká každý rok tisíce podnikatelů. Ve většině případů se jim to ale nevyplatí. Naopak. Zejména letní období dovolených totiž sleduje finanční úřad velmi pozorně. V případě, že na sebe kvůli neuváženému zahrnutí dovolené do daní podnikatel „poštve“ kontrolory, může se touha ušetřit pořádně prodražit.
  • Jak na pracovní pohovor
    Sepsali jste výborný životopis? Motivační dopis se vám také povedl? Potenciální zaměstnavatel si vás pozval na první osobní pohovor? Blahopřejeme! Teď zbývá zaujmout zaměstnavatele tak, aby si vás vybral.
  • Jak dát výpověď a změnit zaměstnání?
    Jak na změnu zaměstnání? V prvé řadě je nutné ukončit stávající pracovní poměr. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti začíná mít mnoho firem problém najít kvalifikované zaměstnance. Možná tak nastává čas říci si o lepší mzdu nebo se poohlédnout po novém pracovním místě. Standardně ale ze zaměstnání nelze odejít, kdy se vám zlíbí.
  • Jak nejlépe čerpat letní dovolenou
    Pokud si někdo letos ještě nenaplánoval letní dovolenou, má nejvyšší čas. Dovolenou je třeba naplánovat včas a nechat si ji písemně schválit od nadřízeného. Doporučuje se nejméně čtrnáctidenní dovolená bez přerušení.
  • Češi loni prosurfovali v práci rekordních 37 tisíc korun
    Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně. Za dvanáctiprocentním nárůstem promrhaného času stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony. Z účtu průměrné firmy v Česku tak loni za jednoho zaměstnance zmizela suma, která je o 44 procent vyšší, než byl průměrný měsíční plat.
  • Mzda už není nejdůležitější. Žádaným benefitem je možnost práce z domu. Táhnou také digitální stravenky
    Nejrůznější benefity začínají hrát v odměňování zaměstnanců stále větší roli. Lidé je totiž začínají upřednostňovat před drobným zvýšením mzdy. Například třetina zaměstnanců by podle statistik firem z oboru personalistiky dala přednost delší dovolené před zvýšením mzdy o 10 %. Žádané však začínají být i dříve méně využívané benefity, jako je možnost práce z domova. Mění se i samotná struktura zaměstnaneckých výhod, do jejichž správy vstupují digitální technologie.
  • Nejlepší firemní benefity jsou zadarmo
    Úspěch firem závisí především na schopných zaměstnancích, kteří mají dobré nápady zvyšující produktivitu a kvalitu, popřípadě podporující image firmy. Zaměstnance je možné motivovat nejenom penězi, ale i firemními benefity. Ty nejoblíbenější z nich jsou přitom daňově zvýhodněné, nebo dokonce úplně zadarmo.
  • Uspěje tajná nahrávka v pracovněprávním sporu?
    Ústavní soud vydal v nedávné době nález, kterým se vyjádřil k možnosti využití nahrávky hovoru pořízené bez souhlasu druhé strany v pracovněprávním sporu. Tento nález může podstatným způsobem změnit dosavadní přístup soudů v této problematice. Představíme si projednávaný případ a hlavní teze nálezu Ústavního soudu.
  • Slevové kupóny mohou představovat zajímavou daňovou výhodu
    Základní myšlenka slevového kupónu je v podstatě stejná jako nabídka akčního zboží nebo zboží na slevových portálech. Vždy se počítá s tím, že zákazník si kromě zlevněného produktu nakoupí i další produkty nebo služby, které obchod nabízí. Marže tohoto zboží pak ve výsledku vyrovná slevu, která je poskytnuta kupónem.
  • Podivné zvíře jménem nezávislý profesionál
    Nezávislý profesionál, neboli freelancer, je člověk určitých jasně definovaných schopností bez stálého pracovního úvazku. Jde o samostatného živnostníka či podnikatele, který buď nemá zaměstnance žádné anebo jich má tak málo, že je schopen své podnikání úspěšně řídit sám bez cizí pomoci.
  • Nejžádanějším benefitem je volno navíc
    Zaměstnanci nejvíce oceňují benefity v podobě volna navíc, nejhodnotnější je pro ně 5 až 6 týdnů dovolené, ale také služební automobil i k soukromým účelům.
  • Bolestivé úspory
    Jak neuvěřitelně dnes působí sebevědomé reakce některých evropských vlád na hrozbu finanční krize. Irové neváhali garantovat závazky celého bankovního sektoru, ačkoli překračovaly výši HDP, řecká opozice slibovala výrazné zvyšování platů...
  • Daňový pohled na nejoblíbenější zaměstnanecké benefity
    Stravenky, služební vozidlo a příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, to jsou českými firmami nejčastěji poskytované zaměstnanecké výhody. Poskytování těchto benefitů je většinou výhodné pro obě strany, zaměstnance i zaměstnavatele.
  • Manažerské mosty 2002 konferencí 3.tisíciletí
    Virtuální stan, internetový hřib, mobilní manažerské centrum, plasmové obrazovky a kancelář 21.století. Jinak řečeno,  součástí konference  se stanou  nejmodernější informační a kancelářské technologie, které budou využívat jak účastníci konference, tak i novináři.